PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön kaput marşpiyelde ezik ve kasko ?

sezer826
05-06-2013, 19:59
Arkadaşlar motor kaputu ve ön tamponda vernik atması var tamamen boyanıcak. Marşpiyeldede ezik var. Yaklaşık 700-800 liralık masraf var.Aracım kaskolu. Ve daha önceki hasarsızlık indiriminden yararlandığım için 1800 lira yerinede 600 lira kasko ödüyorum. Araçtaki masrafı kaskoyla yaptırmak mantıklı mı ve eğer yaptırırsam ne kadar bi fark öderim. Şimdiden teşekkür ederim.

converse10
05-06-2013, 21:09
Arkadaşlar motor kaputu ve ön tamponda vernik atması var tamamen boyanıcak. Marşpiyeldede ezik var. Yaklaşık 700-800 liralık masraf var.Aracım kaskolu. Ve daha önceki hasarsızlık indiriminden yararlandığım için 1800 lira yerinede 600 lira kasko ödüyorum. Araçtaki masrafı kaskoyla yaptırmak mantıklı mı ve eğer yaptırırsam ne kadar bi fark öderim. Şimdiden teşekkür ederim.
yapıcağınız bildirim illegal olacağından tespiti durumunda ceza almanız kaçınılmaz kasko şirketleri bu duruma fazlasıyla dikkat ediyor.

sezer826
05-06-2013, 21:51
Yasal olarak böyle bişey olması mümkün değil mi ? Hasarsızlıktan düşmeleri gibi vs.

converse10
06-06-2013, 13:47
aracınızın kaskodan yaptırılabilmesi için polis tutanağı tutturmanız gerekli (fakat şehirler arası yoldaydım çocuğum rahatsızdı hastaneye gidiyordum....vs.) gibi ifadelerle kasko şirketinden çeşitli beyanlarla polis tutanağı olmadığı için aracınızın hasarı için onarım istiyorsunuz.Fakat aksi tespiti hakkında yasal yaptırımla karşılaşırsınız ki devlet memuruysanız işten ihraca kadar gider.

tesla
06-06-2013, 15:44
Kasko firmaları kendi lehine olan her türlü hasar, eskime payı, vb unsurları hemen uygulamayı pek biliyorlar. 36bin liraya kaskolattığınız araç perte çıksa 33ten fazla ödemezler. Bence kaskolu araçta eğer bu tür hasarlar meydana geliyorsa bunları da karşılamalılar. Millet ön cama taş çarpıp iz bırakınca çekiçle girişiyor kaskoya ödetmek için. Gereğinden fazla para alan, kar marjını yüksek tutan, hakları olmadan eskime payı vb kesintiler yapan, parayı çok geç ödeyen kasko firmaları tüketici lehine hiçbirşey yapmazlar zaten.

sezer826
06-06-2013, 18:01
Bugün servise gittim ve sadece marşpiyeli yaptırabilceğimi söyledir.Vernik atmasını kasko karşılamıyomuş :)

Ömer Gedik
06-06-2013, 20:55
Beyan ile yaptırabilirsiniz. Bir seferde ancak iki hasar yaptırılabilir anca eğer sorun vernik atması ise bu boya kusurudur dediğiniz gibi karşılanmaz.

converse10
07-06-2013, 07:15
Kasko firmaları kendi lehine olan her türlü hasar, eskime payı, vb unsurları hemen uygulamayı pek biliyorlar. 36bin liraya kaskolattığınız araç perte çıksa 33ten fazla ödemezler. Bence kaskolu araçta eğer bu tür hasarlar meydana geliyorsa bunları da karşılamalılar. Millet ön cama taş çarpıp iz bırakınca çekiçle girişiyor kaskoya ödetmek için. Gereğinden fazla para alan, kar marjını yüksek tutan, hakları olmadan eskime payı vb kesintiler yapan, parayı çok geç ödeyen kasko firmaları tüketici lehine hiçbirşey yapmazlar zaten.

Sigorta Suistimalinin Nitelikli Dolandırıcılık Olduğunu Biliyor muydunuz?14.01.2013
Türk sigortacılığı fiyat odaklı rekabetin bilançolara yansıyan sorunlarını aşmaya başlamışken gün geçtikçe artan suistimallerden önemli zararlar görüyor.

Suistimalde gözlenen artışın, dürüst sigortalıların ve sigorta sektörünün katlandığı maliyeti fazlasıyla büyütmesinin önüne geçmek isteyen Hazine Müsteşarlığı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin (SBM) bünyesinde, 22.12.2009 tarihinde, Sigorta Suistimalleri Bilgi Sistemi (SİSBİS) projesini ortaya koymuştur.

Yine bu projeyi sigorta suistimalleri ile mücadele kapsamında hazırladığı ve 1 Haziran 2011’den itibaren yürürlüğe giren yönetmelik ile desteklemiştir.
Bu tarihten itibaren yasal unsurların oluşması halinde sigorta suistimalleri, Türk Ceza Kanunu'nun "Nitelikli Dolandırıcılık" başlıklı 158'inci maddesi kapsamında suç olarak değerlendiriliyor ve bu madde kapsamına giren eylemleri gerçekleştirenler, iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılıyor.

Bu kapsamda özellikle sahte Kaza Tespit Tutanağı düzenlemek gibi sigorta şirketlerini yanıltıcı hareketlerden kesin suretle kaçınılmalıdır.