PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : automatic gear fault hatası 307

EyupEken
03-06-2013, 20:47
vites gecişlerinde vuruntu yapıyor ve yukuslarda çekişten düşüyor bu konu hakkında bilgi paylaşımı yapacak arkadaslardan cevap bekliyorum.
öncelikle bu hataya neden olan kullanım mıdır yoksa aracın yası ve km si yüzündenmi oluyor ?
tamiri nasıldır ve maliyeti nedir ? şimdiden tesekkur ederim..

Alpertarık
03-06-2013, 21:46
Debriyaj bitmiş olmasın? Kalkışta titreme var mı?

fexzi
03-06-2013, 21:58
otomatiklerde debriyaj var mı ki ? Geçen bakımda ustalar arasında olmaz diye bi inatlaşma oldu ama bilgilenmek istiyorum.

bacadir68
04-06-2013, 09:31
aracınız üzerinde al4 tork konvektörlü sistem mevcut yani sadece yağ basıncı ile çalışıyor. balata yok. aracın km'si ve şanzımana yapılmış olan bakımlar nedir acaba?

EmRaH.
04-06-2013, 09:59
otomatiklerde debriyaj var mı ki ? Geçen bakımda ustalar arasında olmaz diye bi inatlaşma oldu ama bilgilenmek istiyorum.

Peugeot bipper'dı sanırm otomatik sanzuman bir bakımına rast geldim kendi ustamda baskı balata oldugunu söylemişti .

Otomatik scooter motorlarda debriyaj balatası var ve belli bir süre sonra değişmesi gerekiyot . Aynı olabilir :)

bacadir68
04-06-2013, 13:20
bipper'da bildiğim kadarıyla mta isimli fiat grubuna ait şanzıman vardı. otomatikleştirilmiş vites kutusudur mta.

EyupEken
04-06-2013, 21:07
triptonic şanzuman arkadaslar araç xt premium 307. bu hatayı vermeden once vites gecişleri cok rahattı ve arac nerde ne yapacagını cok ıyı kavruyordu. hatayı aldıktan sonra 2. vitesde giderken birden arkadan bi tepme hissi veriyor ve yol bilgisayarında hata yazıyor bu esnadan sonra çekişten düşüyor. aracı durdurup calıstırıyorum sorun gidiyor ama bi süre sonra yine verebiliyor..

EyupEken
04-06-2013, 21:10
aracınız üzerinde al4 tork konvektörlü sistem mevcut yani sadece yağ basıncı ile çalışıyor. balata yok. aracın km'si ve şanzımana yapılmış olan bakımlar nedir acaba?

aracın km si 182bin şanzuman bakımı olarak henüz bişey yapılmadı sanırım en fazla yagsı degişiyor bakımda. elektro vana diye bi sistem varmıs sanırım selonoid isimli onlar görevini yitirdiginde oluyormuş başka bir forumda okudum bıras once aracda debrıyaj yok arkadaslar :)

Ömer Gedik
04-06-2013, 21:59
Klasik Otomatik şanzımanların Debriyaj Baskı ve Balatası bulunmaz.

Otomatikleştirilmiş Manuel şanzımanlarda Debriyaj sistemi tıpkı Manuellerdeki gibi bulunur. Manuele göre Debriyaj kontrol mekanızması ve parçaları farklılık gösterir.

Scooterlarda ise bildiğim kadarıyla bir dişli kutusu ile varyatör mevcut. Yani otomobillerdeki sistem bulunmaz.

Gelelim sorununuza

AL4 Tipi klasik otomatik şanzımanlarda ileri kmlerde revizyon gerekli olmaktadır. Evvelinde Şanzıman Yağı ve Elektrovana değişmeyi öneririm. Bunlar çözüm olabileceği gibi sorunu çözmeyebilir de... Çözüm olmaz ise revizyon yapılmalı.
Tabi ki Aracı cihaza bağlayıp tetkik en doğru sonucu verir. Bunlar uzaktan yapılmış tahmini yorumlardır.

Ayrıca konu forumda birçok kez konuşuldu diye hatırlıyorum.

EyupEken
04-06-2013, 22:05
ömer abi devreye girdi tesekkurler. :) forumu dolasmama ragmen burda bulamadım ben

local
07-02-2016, 00:26
Aracı yaptırdınızmı acaba. Benim araçtada benzeri sorun var vuruntu yok ama gaz basıyorsun devir yükseliyor ama ara gitmiyor 90 dereceyi bulduktan 5 dk sonra automatic gear fault diyor ve o andan sonra çekimden düşüyor kendini korumaya alıyormuş galiba 3. Vitese. Önümüzdeki hafta içinde yaptırmayı planlıyorum. siz yaptırdıysanız bana fikir verirseniz sevinirim.

local
07-02-2016, 00:39
Bu arada hatayı verdiğinde kontağı kapat aç normale dönüyor kısa bi süreliğine. Şanzımanı 2015 haziranda benden önceki sahibi revizyondan geçirmiş benden bundan yola çıkarak ve araştırma sonucu selenoid valflerden olduğuna kanaat getirdim bide bu selenoidlerin yenisi çıkmış son rakamı 16 yla biten falan filan araştırıyos ama iş ustada bitiyor. Arabaların kaderi ustaların elinde :) tabi bu işi bilen ustasına bunu selenoidlerini değiştir diyemem, eti senin kemiği benim derim. Adana yada osmaniye içinde iyi bi usta arıyorum tek atışta sorunumu çözecek bi öneride bulunan yada getir yapalım diyen bi dost olursa sevinirim