PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kumanda ile tüm camları otomatik açma

ayvazoglu
03-06-2013, 10:02
Merhabalar. 2013 model 308 HDI sportium araca sahibim. Bu sıcak havalarda araca binmeden önce tüm camları açmak istiyorum; anahtarın üzerindeki kumanda ile araca binmeden yapılabiliyor mu? Anahtar üzerindeki kapatma düğmesine basılı tuttuğumda açık olan tüm camlar kapanıyor fakat araca binmeden açma düğmesine basılı tuttuğumda tüm camları açmıyor; sıcak havalarda sıkıntı , çünkü araç içerisi hem çok ısınıyor hem de sıcağın etkisiyle içerdeki plastiklerden sağlığa zararlı maddeler karışıyor içerideki havaya. Şuan hemen araca binip camları açıp tekrar iniyorum fakat kumanda ile yapılabilmesi lazım bu işlemin. Bilen varsa lütfen söylesin.

bodrum7
03-06-2013, 11:35
bende geçen araştırdım evet kumanda ile camlar kapanıyor ama açılmıyor, açılsa fena olmazdı hani :)

GOXIN
03-06-2013, 11:36
Maalesef bildiğim kadarıyla yok. Bende sizin denemelerinizi yapmıştım ama sonuca ulaşamamıstım. Camları kapattığı gibi açması da gerekiyor diye düşünüyordum. Umarım bir yolu çıkar bu konu içerisinde.

ayvazoglu
03-06-2013, 12:06
Hatırladığım kadarıyla bundan önce kullandığım ford focus, opel çorsa, opel insignia araçlarımda vardı sanırım. olmaması çok saçma, sonradan eklenebilmesi lazım sonuçta elektronik

POLISTNBLS
03-06-2013, 13:27
Maalesef bizim araçlarda yok, üzerinde de oynama yapılarak camların açılır hale getirilmeside olmaz gibime geliyor ama bu konuya elektronikten anlayan ya da Ömer Gedik kardeşim en sağlıklı cevabı verecektir...

asdfg112
07-06-2013, 16:08
camları kapama nasıl oluyor peki?

Can ÖNEL
07-06-2013, 19:51
camları kapama nasıl oluyor peki?

Kumandadan araç kitleme butonuna 2sn basılı tutun araç açıkken, camlarla birlikte araç kapanacaktır. (308)

asdfg112
07-06-2013, 21:11
Kumandadan araç kitleme butonuna 2sn basılı tutun araç açıkken, camlarla birlikte araç kapanacaktır. (308)

teşekkür ederim
benimki Active donanım, 2012 model. yarın bir deneyeyim bakalım. kumanda ile yapılabilecek başka bir şey var mı bildiğiniz acaba?

Yasin CCK
07-06-2013, 23:14
teşekkür ederim
benimki Active donanım, 2012 model. yarın bir deneyeyim bakalım. kumanda ile yapılabilecek başka bir şey var mı bildiğiniz acaba?

Araciniz kilitliyken tekrar kumandadan kilitleme tuşuna basarsanız, aracınız kendisini bulmanız için uzun süre dörtlülerini yakar ;)

asdfg112
08-06-2013, 15:55
Araciniz kilitliyken tekrar kumandadan kilitleme tuşuna basarsanız, aracınız kendisini bulmanız için uzun süre dörtlülerini yakar ;)

onu farketmiştim. kapalı otoparkta yardımcı oluyor

ANKA
08-06-2013, 23:03
Bizim arkadaşın stilo'da var hatta ben gösterdim ona da, sonra okuldaki çoğu kişiye, kayınpedere falan söyledim şu cam kapama olayını herkes kendi arabasında denedi pek bir mutlu oldu. Bizim araca gelinde tüm camları kapatıp açıp basılı tutunca camları açmaması halen garip geliyor. Bunu neden düşünememiş 308'in süper sivri elektronik mühendisi onu bilemiyorum. Yani pek çok mükemmel özellik var araçta böyle minik birşey neden es geçildi ki acaba.Acaba güvenlik için mi yapmadılar diyorum. Çünkü dikkat ederseniz anahtarla yapılan herşey güvenlik odaklı camları açmak ise pek güvenli birşey değil. Sonuçta siz uzakta iken camlar açılıyor ve siz gelene kadar hızlı bir hırsız çılgın bir plan ile arabada ne var ne yok götürebilir mi dediler acaba bizim Fransızlar ? :)
Ama yazılımla kapanan cam yazılımla neden açılmasın.
Şimdi comfor beyni denen zımbırtı ile ilgili arkadaşın stilosu üzerinde yapılan denemeler sırasında epey bilgi sahibi oldum. Stilo'ya üst versiyon bir aracın beynini taktılar aracın kapıları kumandadan açarken bizim 308'ler gibi şıkır şıkır sinyalleri açıp kapamaya başladı sonra normal versiyon beyin takılınca eskiye döndü. Eni sonu bir devre vardı farklı olan ekstra bir donanım bir kablo vs yoktu eklenen.
Bence bizim 308'lerde de böyle olabilir gibi geliyor bana. Camı kapatan devre bir sinyal ile açabilir de diyorum.

Ömer Gedik
09-06-2013, 11:21
Cam açma sistemini Güvenlik sebebiyle yapılmadı diye düşünüyorum. Mesela aracınızın anahtarı cebinizde veya bir çocuğun elinde düğmeye basılarak kapıları açıldı. 30sn sonra kapılar otm. tekrar kilitlenir. Aynı durum camda oluşsa cam kapanmıyor. Açık kalıyor.

Acaba sisteme açılıp kapanma sonucu cam kapama yapılsa diye düşünüyorsanız bu da riskli veya istemsiz olabilir diye düşünüyorum.

wolo
26-06-2013, 12:16
benim 2006 astramda vardı sıcak yaz günlerinde arabanın yakınına gelirken açıyordum biz içine yerleşip çalıştırına kadar geçen 1 dk lıs süreçte içerisi biraz serinliyordu. hatta bir yere park edip giderken direkt güneş ışığı vuruyorsa camları birer parmak açmak için kısa süre basılı tutuyordum içi o kadar kaynamıyordu. bence bu mühendislik hatası yani açılan şeyin aynı hareketle kapanmaması güvenlik adına bana bir fayda sağlamaz. kimse yanlışlıkla o düğmeye sertçe uzun süre basmaz. eğer bir yazılım ile oluyorsa ben aktif ederim sonuçlarına katlanırım. önceki 5 yıl kullandığım araçta hep lehime kullandım olumsuz bir sonuç başıma gelmedi.