PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308'e Xenon Takmak!?

SAMET010
28-03-2010, 19:11
arkadaşlar aldım 308e serviste hediye xenon taktırma şansım var fakat 407lerdeki gibi sorun çıkartabiliyo dediler bu doğrumu ve bi serviste takılan hediye xenonu balıkesirde kullanıcam serviste garantide sorun yaratırmı daha önce baska servisin hediye ettigi xenonu kendi ilinde garanti ile problem olunca halletmemişler görüşleriniz

otmotvmhndsi
28-03-2010, 20:01
arkadaşlar aldım 308e serviste hediye xenon taktırma şansım var fakat 407lerdeki gibi sorun çıkartabiliyo dediler bu doğrumu ve bi serviste takılan hediye xenonu balıkesirde kullanıcam serviste garantide sorun yaratırmı daha önce baska servisin hediye ettigi xenonu kendi ilinde garanti ile problem olunca halletmemişler görüşleriniz

Taktıracağınız Xenon MARKA - MODELİ nedir. Ayrıca 4300K ya da Maks 6000K taktırın. 8000K filan taktıracağınıza yada uyduruk 6000K taktıracağınıza hiç bulaşmayın orjinalinden daha az aydınlatırsınız önünüzü.

Bizim orjinal farlar reflektörlü olduğu içinde Mercekli Xenon olmadan pek hoş olmuyor. Tabiki takılabilir, ancak verim oranı düşer...

SAMET010
28-03-2010, 20:28

Taktıracağınız Xenon MARKA - MODELİ nedir. Ayrıca 4300K ya da Maks 6000K taktırın. 8000K filan taktıracağınıza yada uyduruk 6000K taktıracağınıza hiç bulaşmayın orjinalinden daha az aydınlatırsınız önünüzü.

Bizim orjinal farlar reflektörlü olduğu içinde Mercekli Xenon olmadan pek hoş olmuyor. Tabiki takılabilir, ancak verim oranı düşer...

marka modeli bilmiyorum peugeot servisinin takıcagı bi xenon herhangi bi sorun yaratmıyor o zaman

Abdullah
29-03-2010, 08:23
yinede taktırmadan önce taktıracağınız servisle durum hakkında konuşun. eğer olumsuz bir durum oluşursa ne yaparız diye bilgi alın ondan sonra taktırın.

Taylan43
29-03-2010, 09:03
arkadaslar ben 1 yıldır aracımda xenon kullanıyorum ve hiçbir sorun olmadı..

mygold
29-03-2010, 09:34
arkadaşlar ,otomobil üreticileri genel bir duyuru yapmışlar .bunu sizinle paylaşmak istiyorum. halojen (reflektörlü) farlara xenon takılması son derece tehlikeli ve yasakmış. xenon işlemleri en saglıklı mercekli farlar için uygulanabiliyormuş. bütün forumdaki arkadaşlara duyurulur.

reisG
29-03-2010, 11:16
Bunu en başından beri sürekli konuşup mercekli farın en iyi xenon kullanım hali olduğunda hem fikir olduk. ama orjinal mercekli xenon 308 kitlerine sahip olmak binlerce liaraya mal oluyor. far içine mercekli uygulamayı mistiks tamamen handmade olarka uyguladı ve çok güzel oldu.

Abdullah
29-03-2010, 11:17
ve benden de size bir bilgi. Aracıma cam filmi taktıracağım ve uzun zamandır araştırıyorum. polislerden ceza yememek için acaba ruhsata işletebiliyor muyuz diye düşündüm ve trafik şubede başkomser tanıdığımıza sordum. Oda cam filmi yasak ruhsata işletilmiyor fakat zifiri karanlık olmadığı sürece sorun olmaz dedi. hatta xenon da yasak ama bu yasağı şuan biz uygulamıyoruz. Ama uygulanmak istendiğinde ceza yazma yetkisi var polislerin dedi.

Yasin CCK
29-03-2010, 12:57
Aracımda xenon kullanıyorum, herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Sevgili Abdullah, film ruhsata işlenmiyor doğru ancak E2 renkli cam olarak işlenebilir. Şayet xenonlarada yazmaya başlarlarsa çok karışır memleket :D

okann
29-03-2010, 12:58
ve benden de size bir bilgi. Aracıma cam filmi taktıracağım ve uzun zamandır araştırıyorum. polislerden ceza yememek için acaba ruhsata işletebiliyor muyuz diye düşündüm ve trafik şubede başkomser tanıdığımıza sordum. Oda cam filmi yasak ruhsata işletilmiyor fakat zifiri karanlık olmadığı sürece sorun olmaz dedi. hatta xenon da yasak ama bu yasağı şuan biz uygulamıyoruz. Ama uygulanmak istendiğinde ceza yazma yetkisi var polislerin dedi.

Aracımda en koyunun 1 açık tonu cam filmi var. Bugüne kadar girdiğim çevirmelerde bi prob. yaşamadım Abdullah. ;)

Abdullah
29-03-2010, 13:29

Aracımda en koyunun 1 açık tonu cam filmi var. Bugüne kadar girdiğim çevirmelerde bi prob. yaşamadım Abdullah. ;)

Okan bu tamamiyle biraz şans ve polislerin psikolojisine ve bazı görevi kötüye kullananların çorba parasızılığına kalmış bir iş. Benim bir tanıdığımda da golf var 2 numara cam filmi var paso ceza yiyo 60TL 60TL. Bu arada yeri gelmişken cam filmi önerilerinizide almak isterim fiyat,kalite vs.. ;D

Yasin CCK
29-03-2010, 13:35
Bu arada imzalarımız ne çok benzemiş öyle Abdullah ;)

Güzel oluyor tropik güzel...

Filmden sonra yan çıtaları gövde rengine boyatmayı ihmal etme ;)

Abdullah
29-03-2010, 13:39
evet hatta senin ki gibi bir avm ye gidip akşam vakti boş bir otoparkta aynı resmi çekicem ;D güzel olacak inşallah güzel tropik. Bu arada yasin var mı senin önereceğin bir cam filmi? Ben biraz araştırdım LLumar cam filmini öneriyorlar gittim sordum en iyi usta dedikleri Almanyadan eğitim felan almış karacaahmetin karşısında Ahmet usta. Ön cam hariç 260TL fiyat verdi. Ön cam içinde 120TL dedi. Yada bu Cam filmi için bir konu açayım ben dur.

mygold
29-03-2010, 15:19
cam filmi yerine ben gittim perde taktım arkadaşlar. orjinal peugeot perdesi. dışardan bakan sanki film varmış sanıyor. tavsiye ederim.

γuяdaeя
29-03-2010, 15:29
Ne evde, ne arabada şu beyaz ışıktan bir türlü hoşlanamadım. Hele bir de beyaz ışık ledler var arabada sağa sola döşüyorlar :)
Birgün üst sınıf bir araba alacak olursam heralde en beğenmeyeceğim şey beyaz xenonları olurdu. Zaten sırf o yüzden almıyorum :P Elbette bunlar kişisel zevklerdir, herkesin ki farklı.
Nacizane tek söylemek istediğim, merceğiniz ve far yıkamanız yoksa lütfen ama lütfen xenon taktırmayın. Hem karşıdakini gereksiz rahatsız ediyorsunuz, hem de en ufak yağmur çamurda görüş mesafenizi azaltarak kendinizi ve yine karşınızdakileri tehlikeye sokuyorsunuz.

Ömer Gedik
31-03-2010, 08:35
Orjinal Merceksiz Xenon farlı araçlarda üretildi. Bakınız Peugeot 607

Öncelikle Xenon Farı 4300 k olarak düşünmek gerek diye düşünüyorum. Ardından mercek olursa tabiki güzel olacaktır. Birde Far ayarsız araçlara sinir olmamak elde değil.

Safak065
01-05-2012, 18:46
Araca uzun farlar hariç sislerde dahil olmak üzere xenon taktırmayı düşünüyordum ancak araç muayene'den geçmez dediler birde size danışmak istedim böyle bir durum söz konusu olur mu ? Ayrıca marka olarak en iyi bildigim marka Philips Photon düşünüyorum kullanan varsa görüşlerini almak isterim. Xenon'un 6000k mı 8000k mı yaptırsam diye çok kararsız kaldım hangisini önerirsiniz görüş açısı olarak hangisi daha iyi? Ben gündüz farlarına da beyaz led taktıracagım icin hangisi daha beyaza uygun olur oda önemli tabi.

' İlgili konu varsa bulamadım link atarsanız bakarım.

by_ekiz
01-05-2012, 20:09
Sonradan Takılan Xenonlar Muayenede geçmiyor , takarsanda 8000k iyidir 6000k beyaz ampül gibi yanıyor sankii :)

Safak065
01-05-2012, 20:28
Sonradan Takılan Xenonlar Muayenede geçmiyor , takarsanda 8000k iyidir 6000k beyaz ampül gibi yanıyor sankii :)

E madem ki geçmiyor hergün trafikte xenon'larla gezenler nasıl geçirmiş muayeneden araçlarını :) Kelvin arttıkça görüş mesafesi düşer diye biliyorum ondan 6000k daha yakın bana

aydalper
01-05-2012, 21:42
Sonradan takılan zenonlara sonuna kadar karşıyım... Lütfen trafikteki diğer sürücülere biraz değer veriyorsanız bu işten vazgeçin... benimle karşılaşırsanız uzunları yakar gelirsem hiç kusura bakmayın...

derwish
01-05-2012, 21:46
Sonradan takılan zenonlara sonuna kadar karşıyım... Lütfen trafikteki diğer sürücülere biraz değer veriyorsanız bu işten vazgeçin... benimle karşılaşırsanız uzunları yakar gelirsem hiç kusura bakmayın...

+308...

Safak065
01-05-2012, 21:59
Farlara uygun ayar verildiginde karşıdan gelen sürücüyü rahatsız edecek bir durum kalmaz diye düşünüyorum. Yalnız daha denemedim bilmiyorum ama arkadaşımın leon'una takılan xenon için konusuyorum, Karsıdan geldigi zaman rahatsız oldugumu söyleyemem açıkcası yani şöyle uzunlara atıp gelircesine gözümü almıyor arkadan takip edincede aynı durum gecerli ancak her xenon onun gibi olur mu işte onu bilemem :)

eyup_31
01-05-2012, 22:30
Philips Photon 8000k:iyi bende terslik olmazsa alacağım http://www.ozenticaret.com.tr/asp/product/2231/PHILIPS-H1-8000K-Xenon-Set

Bekir
01-05-2012, 22:46
Bu konu hakkında bugün arkadaşlarla kriter yaptık philips 4500K çok ideal olduğu söyleniyor hatta aracında takılı baktım hafif sarı ama aydınlatma mükemmel 8000K beyaz ancak aydınlatma çok iyi değil bana philips 4500 K için xenon beyin komple kesin olmamakla beraber tahmini 400 tl civarı fiyat söylendi. Ayrıca xenon taslı farlarda yasak ancak otomatik far yıkama olanlara serbest diye söylediler bende mercek olmazsa hepsine yasak biliyorum bu konuda doğrusunu bilen arkadaşlardan bende faydalanmış olurum.

MaLi
01-05-2012, 22:57
Bu konu hakkında bugün arkadaşlarla kriter yaptık philips 4500K çok ideal olduğu söyleniyor hatta aracında takılı baktım hafif sarı ama aydınlatma mükemmel 8000K beyaz ancak aydınlatma çok iyi değil bana philips 4500 K için xenon beyin komple kesin olmamakla beraber tahmini 400 tl civarı fiyat söylendi. Ayrıca xenon taslı farlarda yasak ancak otomatik far yıkama olanlara serbest diye söylediler bende mercek olmazsa hepsine yasak biliyorum bu konuda doğrusunu bilen arkadaşlardan bende faydalanmış olurum.

Bilgilerin doğru. Mesela Civic lerdeki orjinal xenonlarda mercek yok. Ama kalkıp meganda mercek var diyede onada xenon olmaz. Araçtaki merceğin veya tasın xenon a göre olması gerek. Birde far yıkama isteniyor.

Bekir
01-05-2012, 23:16
Bende far yıkama var ama mercek yok sonradan yapılan mercekler çok kötü o yüzden tamamen aklımdan çıkarmalıyım sanırım.

mimit
01-05-2012, 23:30
Konuyla ilgili eksik bilgilerimiz var bunda en büyük pay ucuza xenon kit satan satıcıların,geri kalan kısım ise bizim araştırmadan iş yapmamızdan kaynaklanıyor.

Merceksiz araca xenon far uygulanır ancak bu tip farlarda kullanılan xenon ampul türü farklıdır, örnek verecek olursak mercekli farda kullanılan xenon ampullerinin kodu D2S şeklinde dir, merceksiz farda kullanılacak ampul kodları ise D2R şeklinde dir.söylendiği gibi mercek olmadığı halde fabrika çıkışı xenon fara sahip modeller mevcuttur ve bu araçların ampul leri incelendiğinde fark bariz şekilde ortaya çıkar.Ama bu demek değil ki bu ampulu alınca iş bitiyor,kısa yada uzun far ampulunun önünde şapka olarak tabir edilen parça yok ise en iyi xenon kiti alıp en iyi ayarıda yapsanız ışığın dağılması engelleyemez dolayısı ilse göz almasını da engelleyemezsiniz.Sis ise şapka olsun olmasın far yuvası küçük olduğunda aşırı bir yansıma olmakta buda karşı tarafı rahatsız etmekte ayrıca bir çok sis farında hav atahliye kanalı olmadığı için aşırı ısı birikmekte ve far a zarar vermekte.
Xenon farlarda en iyi görüşü 4350 Kw lık kitlerde alabilirsiniz.Fabrika çıkışı xenon aydınlatma sistemi olan araçlarda hep bu kelvin değerindeki ampuller kullanılır,kapalı ve yağışlı havalarda 4350 kw değerinin üstündeki ampuller görüş mesafesinin kalitesinin azalmasına neden olur.yaz aylarında sorun çıkartmasa da kapalı ve yağışlı havalarda bu kayıp ortaya çıkar.

Muayene olayı ise tam bir muamma.muayene görevlileri bile bilmiyor ne yapacaklarını,yani orjinal donanımda xenon aydınlatma ve far yıkaması olan ancak merceği olmayan araçlar var,mercek olup xenon aydınlatma ile gelen ancak far yıkaması olmayan araçlarda var,xenon olup ne far yıkama nede mercek olan araçlarda var.

İlk resim mercekli farlarda kullanılan DxS seri ampullerden dir.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/31Hh2cEX4yL._SL500_AA300_.jpg

bu Fotoğraf ise merceksiz farlar için üretilmiş DxR seri bir ampul e örnektir.

http://www.oto-aksesuar.com/Resim/Urun/Buyuk/philips-d2r-philips-xenon-ampulu.jpg

Safak065
01-05-2012, 23:58

Sarı olcaksa xenon taktırmanın anlamı ne :) Hafif sarı derken halojen farlardan fark edilir derecede farklı mı? Ayrıca ben farlarla beraber sisleride değiştirecegim ikisininde aynı tonu yakalaması lazım. Sis farı için philips'in 4500k ampülü var mı?

Safak065
02-05-2012, 00:02
Konuyla ilgili eksik bilgilerimiz var bunda en büyük pay ucuza xenon kit satan satıcıların,geri kalan kısım ise bizim araştırmadan iş yapmamızdan kaynaklanıyor.

Merceksiz araca xenon far uygulanır ancak bu tip farlarda kullanılan xenon ampul türü farklıdır, örnek verecek olursak mercekli farda kullanılan xenon ampullerinin kodu D2S şeklinde dir, merceksiz farda kullanılacak ampul kodları ise D2R şeklinde dir.söylendiği gibi mercek olmadığı halde fabrika çıkışı xenon fara sahip modeller mevcuttur ve bu araçların ampul leri incelendiğinde fark bariz şekilde ortaya çıkar.Ama bu demek değil ki bu ampulu alınca iş bitiyor,kısa yada uzun far ampulunun önünde şapka olarak tabir edilen parça yok ise en iyi xenon kiti alıp en iyi ayarıda yapsanız ışığın dağılması engelleyemez dolayısı ilse göz almasını da engelleyemezsiniz.Sis ise şapka olsun olmasın far yuvası küçük olduğunda aşırı bir yansıma olmakta buda karşı tarafı rahatsız etmekte ayrıca bir çok sis farında hav atahliye kanalı olmadığı için aşırı ısı birikmekte ve far a zarar vermekte.
Xenon farlarda en iyi görüşü 4350 Kw lık kitlerde alabilirsiniz.Fabrika çıkışı xenon aydınlatma sistemi olan araçlarda hep bu kelvin değerindeki ampuller kullanılır,kapalı ve yağışlı havalarda 4350 kw değerinin üstündeki ampuller görüş mesafesinin kalitesinin azalmasına neden olur.yaz aylarında sorun çıkartmasa da kapalı ve yağışlı havalarda bu kayıp ortaya çıkar.

Muayene olayı ise tam bir muamma.muayene görevlileri bile bilmiyor ne yapacaklarını,yani orjinal donanımda xenon aydınlatma ve far yıkaması olan ancak merceği olmayan araçlar var,mercek olup xenon aydınlatma ile gelen ancak far yıkaması olmayan araçlarda var,xenon olup ne far yıkama nede mercek olan araçlarda var.

İlk resim mercekli farlarda kullanılan DxS seri ampullerden dir.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/31Hh2cEX4yL._SL500_AA300_.jpg

bu Fotoğraf ise merceksiz farlar için üretilmiş DxR seri bir ampul e örnektir.

http://www.oto-aksesuar.com/Resim/Urun/Buyuk/philips-d2r-philips-xenon-ampulu.jpg

2. resimde ki merceksiz philips xenon'u benim burda baktıgım Philips Photon xenon kiti ile aynı değil. Şekil olarak aynı ama model olarak farklı, Photon philips'in Orj. markasımıdır yoksa yan sanayi mi ? Orj philips xenon resimdeki gibi mi?

Bekir
02-05-2012, 00:25
Sarı olcaksa xenon taktırmanın anlamı ne :) Hafif sarı derken halojen farlardan fark edilir derecede farklı mı? Ayrıca ben farlarla beraber sisleride değiştirecegim ikisininde aynı tonu yakalaması lazım. Sis farı için philips'in 4500k ampülü var mı?

Sarı derken tam beyaz ile sarının ortası bir renk amaç yolu tüm koşullarda iyi görmekse hafif sarı olmak zorunda ama sadece beyaz yansın derseniz 8000K veya üzeri kullanabilirsiniz ancak 8000 K ve üzeri xenon aşırı beyaz kitlerde yağışlı havalarda olumsuz görüşler çok duydum. Burada iki seçenek var 1. sizin içerden dışarıyı nasıl gördüğünüz 2. dışardan sizin farların nasıl göründüğü.

Bahsettiğimiz far ampülü sisler için yok biliyorum varsada çakma beyaz sadece görsellik içindir.

mimit
02-05-2012, 00:46
iki resimdeki 2 üründe philips e ait,photon un da her yerde philips e ait olduğu yazıyor,ürünü almadan önce montaj desteği veriyorlar mı bunu öğrenmekte fayda var,çünkü h7 yuvasına tam olarak oturması için ek parçaya ihtiyaç duyulabiliyor.

Birde çinli abilerimiz ürettiği yeni bir tür olan H7R xenon ampuller var.

Safak065
02-05-2012, 00:53
8000k beyaz gibi değilde daha çok mavimsi bir tonda oluyor. En ideal ton 6000k gibi görünüyor hem yol görüş açısından hemde görsellik açısından kristal beyaz olarak yanıyor. 5000k varmış birde onu hiç görmedim o nasıl acaba ?

Bekir
02-05-2012, 00:56
8000k beyaz gibi değilde daha çok mavimsi bir tonda oluyor. En ideal ton 6000k gibi görünüyor hem yol görüş açısından hemde görsellik açısından kristal beyaz olarak yanıyor. 5000k varmış birde onu hiç görmedim o nasıl acaba ?

Evet renk aynen bahsettiğin gibi mavimsi tam beyaz değil.

Safak065
02-05-2012, 00:57
iki resimdeki 2 üründe philips e ait,photon un da her yerde philips e ait olduğu yazıyor,ürünü almadan önce montaj desteği veriyorlar mı bunu öğrenmekte fayda var,çünkü h7 yuvasına tam olarak oturması için ek parçaya ihtiyaç duyulabiliyor.

Birde çinli abilerimiz ürettiği yeni bir tür olan H7R xenon ampuller var.

Bende şimdi baktım Orj. Philips xenon kiti Photon ile hiç alakası yok kutusuna kadar bir benzerlik göremedim.

Orj. Philips xenon kiti fotoğrafı bu

http://g1205.hizliresim.com/x/2/55v73.jpg

Bekir
02-05-2012, 09:45
Bende şimdi baktım Orj. Philips xenon kiti Photon ile hiç alakası yok kutusuna kadar bir benzerlik göremedim.

Orj. Philips xenon kiti fotoğrafı bu

http://g1205.hizliresim.com/x/2/55v73.jpg

Doğrudur philips e oldukça yakın biri olduğumdan mavi ve beyaz ambalaj renklerini tüm ürünler için kullanılıyor bu kesinlikle orjinal ama diğer sarı siyah ambalaj bana çok garip geldi.

Abdullah
02-05-2012, 10:03
bence kesinlikle 6000K derim hem aydınlatma açısından iyi ve diğer sürücüleri pek rahatsız etmiyor hemde renk olarak tam beyaz. 8000 dediğiniz gibi mavi bir görüntü veriyor buda bana kötü geliyor açıkcası. ayrıca karşıdan geleni rahatsız etmeside cabası

mimit
02-05-2012, 10:38
Photon ürünlerinin üzerinde "philips patent lisans" gibi bir yazı yoluyor. markanın farklı serilerde ürünleri olduğu için ambalajlarının değişik olması gerekir diye düşünüyorum.zaten orjinal olan ürün fiyatı ile kendini belli ediyor.

http://cdn.positive.com.tr/mormani/_docs/i400/1/132e3_Philips-Photon-PEUGEOT-407-H11-Ampullu-6000-K-oZEL-Xenon-Kit-841457.jpg
http://www.philipshidkits.com/product_images/x/269/Philips_HID_Xenon_Kit__75135__64784_zoom.jpg

http://www.itrsport.com/pictures/investment_pics/philips_hid_high.jpg

http://www.firmasayfasi.com/resimler/urun/large/d1s-philips-xenon-6000-k-v75uu-10862.jpg

http://www.e-sirket.com/images/yaz/urunler/48066_21135_FC6U78.JPG

http://www.hidexpert.com/philips-bulbs/philips-d2r5copy.jpg

http://www.granvilleoil.com/images/original/Philips Bulb Xenon UltraBlue D2R.jpg

Bekir
02-05-2012, 15:15
Bugün bende gözümü karartıp bu ürünü sipariş verdim bakalım nasıl olacak PHILIPS H7 4300 K XENON KIT

http://i1210.photobucket.com/albums/cc405/burakcan34/philips-xenstart-h7-4300-k-xenon-kit-01c03926195_1.png

mimit
02-05-2012, 15:31
Bugün bende gözümü karartıp bu ürünü sipariş verdim bakalım nasıl olacak PHILIPS H7 4300 K XENON KIT

http://i1210.photobucket.com/albums/cc405/burakcan34/philips-xenstart-h7-4300-k-xenon-kit-01c03926195_1.png

upppssssss çok çok dikkatli olmanız lazım,406 lar xenon ile çok iyi anlaşamaz silecek motorlarının yandığı,bsi kutusunun hata gördüğü bir çok araç vardır.ayrıca yukarıda belirttiğim gibi merceksiz farlarda bu tip xenon lar ışığı dağıtırlar.tavsiyem balastların aracın beyinleri den uzak mümkünse ön tampon içinde bir yerlere takılmasıdır. ampülleri R serisi ile değiştirebilirseniz çok daha sağlıklı bir aydınlatma sağlaya bilirsiniz.

Alper90
02-05-2012, 16:06

Bekir abi bende sislerde bunlardan var 8k olanlardan şimdilik sorun yok sıkıntısız kullanıyorum aynı markanın aynı calvin değerinde kısalarada uyguladık onlardada sıkıntı yok.Bunların bir özelliği arıza ışığı falan yakmıyor ondan diğerlerine göre fiyatı biraz farklı bence memnun kalacaksın hayırlı olsun şimdiden uygulamadan sonra görüntüleri bekliyoruz :)

Safak065
02-05-2012, 17:20
bence kesinlikle 6000K derim hem aydınlatma açısından iyi ve diğer sürücüleri pek rahatsız etmiyor hemde renk olarak tam beyaz. 8000 dediğiniz gibi mavi bir görüntü veriyor buda bana kötü geliyor açıkcası. ayrıca karşıdan geleni rahatsız etmeside cabası

Aynen sizin gibi düşünüyorum 6000k ideal ve rahatsız edici bir yanı yok :)

Safak065
02-05-2012, 17:24

Bügün Bornova'da Philips yetkili bayisi olan bir aksesuarcıya girip H7 6000k xenon kit fiyatını sordum. Adam montajı dahil 450 TL fiyat çıkardı. Ayrıca 2 yıl garanti verdi. Dedigine göre philips xenon ampülleri 150 TL'lik olan xenonlara göre ışığı dağıtmıyormuş dolayısıyla karsıdan gelen araclara rahatsızlık vermiyor dedi. Aklıma yattı ama internette 350 TL'den satılıyor aynı Kit alıp orda taktırsam mı diye tereddüt de kaldım.

Siz ne kadara aldınız ?

Safak065
02-05-2012, 17:27
Bekir abi bende sislerde bunlardan var 8k olanlardan şimdilik sorun yok sıkıntısız kullanıyorum aynı markanın aynı calvin değerinde kısalarada uyguladık onlardada sıkıntı yok.Bunların bir özelliği arıza ışığı falan yakmıyor ondan diğerlerine göre fiyatı biraz farklı bence memnun kalacaksın hayırlı olsun şimdiden uygulamadan sonra görüntüleri bekliyoruz :)

Sis farlarında normal farda kullanılan 8000k Philips xenon mu var?

aydalper
02-05-2012, 17:29
Lütfen şu aksesuarcıların sırf satış yapmak için söylediği bu dağılmaz, bu şöyle olmaz gibi hikayelere kanıpta yolda kendinize sövdürmeyiniz. Zenon ve halojen ampuller birbirinden dağlar kadar farklıdır, biri için üretilmiş bir sistemde diğerini öyle direk takıp kullanmak diye bir olay yok, bu fiziğe ve optiğin temel kurallarına aykırı.

http://www.geceucusu.com/topic/2678-halojenden-xenon-bi-xenona-donusum-metodlari/

linkini verdiğim konuyu bir okursanız çok daha iyi anlarsınız. Verdiğim linkteki sitenin içeriği tamemen aydınlatma üzerine, isterseni bir göz atın öncelikle...

mimit
02-05-2012, 17:38
Bügün Bornova'da Philips yetkili bayisi olan bir aksesuarcıya girip H7 6000k xenon kit fiyatını sordum. Adam montajı dahil 450 TL fiyat çıkardı. Ayrıca 2 yıl garanti verdi. Dedigine göre philips xenon ampülleri 150 TL'lik olan xenonlara göre ışığı dağıtmıyormuş dolayısıyla karsıdan gelen araclara rahatsızlık vermiyor dedi. Aklıma yattı ama internette 350 TL'den satılıyor aynı Kit alıp orda taktırsam mı diye tereddüt de kaldım.

Siz ne kadara aldınız ?

kardeşim yukarıda gerekli açıklamayı yapmıştım tekrar bir göz gezdirmeni rica ediyorum ayrı bir link daha verilmiş onuda incele lütfen. merceksiz xenonlar için kullanılan ampul türü farklıdır. Kullanmanız gereken ampul türü sonu R kodu ile biten ampullerdir. koyduğum fotoğraflarda da farkı çok net görebilirsin.

Safak065
02-05-2012, 17:50
Lütfen şu aksesuarcıların sırf satış yapmak için söylediği bu dağılmaz, bu şöyle olmaz gibi hikayelere kanıpta yolda kendinize sövdürmeyiniz. Zenon ve halojen ampuller birbirinden dağlar kadar farklıdır, biri için üretilmiş bir sistemde diğerini öyle direk takıp kullanmak diye bir olay yok, bu fiziğe ve optiğin temel kurallarına aykırı.

http://www.geceucusu.com/topic/2678-halojenden-xenon-bi-xenona-donusum-metodlari/

linkini verdiğim konuyu bir okursanız çok daha iyi anlarsınız. Verdiğim linkteki sitenin içeriği tamemen aydınlatma üzerine, isterseni bir göz atın öncelikle...

Elbette adam malını satmak icin öyle söyleyecektir ama şuanda piyasadaki en iyi marka olarak Philips görünüyor ondan tercih sebebi ilk olarak ona yöneldim. Ayrıca rahatsız etme konusuna gelirsek trafikte sayılamayacak merceksiz xenonla dolaşanlar var bir bende yokmuş gibi hissetmeye baslayınca taktırmak cazip geldi :)

Bekir
02-05-2012, 17:51

Siz ne kadara aldınız ?

Ben çok samimi bir arkadaşımdan geliş fiyatına 300 TL ye aldım ama satış fiyatı 350 TL olduğunu söyledi.

Bekir
02-05-2012, 17:54

Alpercim teşekkürler arkadaşımda aynı şeyi söyledi çakma 100TL 150 TL olan xenon lar araçlara uyumsuz olduğu kadar zararda veriyormuş buna zarar vermeyeceği garantisi aldım aksi takdirde iade edeceğim umarım memnun kalırım olmazsada eşimin aracı mercekli ona takarız artık.

Selim Sümer
02-05-2012, 22:43
Önceki aracımda xenon hevesine ben de kapılmıştım.Fakat merceksiz olduğu için ve etrafı rahatsız etmemek için vazgeçmiştim.O zaman biraz araştırınca piyasada bulunabilecek en kaliteli setin Philips olduğunu öğrenmiştim.Bir arkadaşımla Maslak sanayide "Beyaz Otomotiv" isimli Türkiye temsilcisinin yerine gitmiştik.Dışarıdan ne olduğu belli olmayan büyükçe bir depoydu.Hatta içeriye buyur ettiklerinde biraz tırsmıştık.İçerisi tıka basa sadece Philips'e ait xenon seti ve performans ampulü ile doluydu.Gerçektende içeride servet yatıyordu.Fiyat olarak 4300k için 800 Tl demişlerdi.Setleri açıp baktığımızda balastından ampulüne kadar tüm malzemelerin.Alman üretimi olduğu görülüyordu.Orjinalliği konusunda hiç şüphem olmadı.Bu dediğim yaklaşık 3 sene önce oldu.Şimdi yukarıda yazılan 300-500 TL'lik rakamlar bana çok düşük geldi.Ya rekabet nedeniyle fiyatlar çok aşağılara çekildi ya da Philips falan diye sahte ürünleri satıyorlar.

Bekir
02-05-2012, 22:52
Foxfrot fiyat konusunda söylediklerinde haklısın en basit mantık LCD tv çıktığındaki fiyatı ve şuan ki fiyatı kıyaslayabiliriz. xenon lar orjinal philips o dönem almanyada yapılırken aynı kalitede çin de yapılıyor olabilir elektronik dünyasının içinde olduğumdan bu konularla haşır neşirim teknoloji ilk icadında anormal rakamlara ulaşırken alternatifleri bu fiyatı aşağı çekiyor.
Küçük bir bilgi philips monitor satışından firmanın adet başına karı son rekabet dolayısı ile 2 dolara kadar düşünce philips monitor bölümünü TECPRO adlı firmaya sattı.

Safak065
03-05-2012, 17:54
Foxfrot fiyat konusunda söylediklerinde haklısın en basit mantık LCD tv çıktığındaki fiyatı ve şuan ki fiyatı kıyaslayabiliriz. xenon lar orjinal philips o dönem almanyada yapılırken aynı kalitede çin de yapılıyor olabilir elektronik dünyasının içinde olduğumdan bu konularla haşır neşirim teknoloji ilk icadında anormal rakamlara ulaşırken alternatifleri bu fiyatı aşağı çekiyor.
Küçük bir bilgi philips monitor satışından firmanın adet başına karı son rekabet dolayısı ile 2 dolara kadar düşünce philips monitor bölümünü TECPRO adlı firmaya sattı.

Aynen öyle alternatifler philips'in fiyatını aşağıya çekti.

Safak065
08-05-2012, 00:16
Bügün sonradan takılma xenon'ların Muayene'den kesin olarak geçmedigini öğrendim. Sonradan takanlar muayene günü söküp , Muayene çıkışında tekrar geri xenon'ları taktırıyormuş. :) Sonradan takılma xenon'lara karşı pekte caydırıcı bir uygulama sayılmaz yani, Nede olsa 2 yılda 1 :)

coosmanli
12-02-2014, 01:12
iyi günler , ben hid marka 8000k kısalara ve sislere xenon taktırdım toplam 240 tl ye sizce iyi fiyata taktırmısıyım ve motora veya elektrik devresine bir zararı olurmu aklımdan cıkmadı bir türlü sorular simdiden yardımlarınız icin tesekürller

EmRaH.
12-02-2014, 08:19
Kardeşim merbaha .

Hid diye bir marka yoktur öncelikle bunu söleyeyim. Chin malı bir ürün takmıssın ki üzülme piyasanın %80 chin malı xenon .
H4 harici ampul tipleri kullandıysan fiyat biraz fazla . H1-H7 gibi ampul tiplerini sis ve kısalar takım olarak 150 TL'ye alabilirdin . Blki daha da ucuz .

Hayırlı olsun.Arıza gibi sorunlar olmaz baglantı düzğün ise .

mimit
12-02-2014, 08:20
Doğru sistem ve doğru ampül kullanıldığında xenon aydınlatmalar sorun çıkarmaz 308 de ama sislerdeki xenonlara karşıyım ben çok fazla göz alıyor,bunun için bol bol kulağınız çınlaya bilir,ayarı düşürmeye çalışın, kısa farlar içinde aslında merceksiz farlar için satılan xenon ampüllerin kullanılması gerekir ki set ler için bu tarz ampuller çıkmaz,çıksa bile onu vermez başka ampul takıp diğerleri için ekstra ücret talep ederler.

coosmanli
12-02-2014, 08:41
ilginiz ve cevaplandırdıgınız icin cok tesekkür ediyorum aklıma cok takılmıstı , gercekten sagolun sislere taktırdım ama sis farlarına alaminyum kaplama yapıcagım delikli olacak bi nevi ışıgı kesicek

Kansu_Genc
13-02-2014, 01:06
Merhaba arkadaşlar ben forumunuza yeni kayıt oldum

2010 model Peugeot 308 1,6 hdi 147 lik bir aracım var kısa farlarda xeon var sislerede xeon taktırmak istiyorum takacak olan usta sıkıntı yaşarsınız silecek motorunun yakar gibi şeyler söyledi tırstım açıkçası motoru kucaklamak istemem sizce taktırsam sıkıntı problem olurmu ? yada denedinizmi ?

EmRaH.
13-02-2014, 08:15
Yok öyle silecek motorunu felan yakma nerden çıkartmış ..

Bir çok kez xenon söktüm taktım hiç bir zaman böyle bir sorunla karşılaşmadım .

Yasin CCK
13-02-2014, 08:26
407'de böyle bir sorun çıkarmıştır. 308'de duymadım. Ama kesinlikle ve kesinlikle önermiyorum.

sessizgece
13-02-2014, 08:33
Marka olarak değilde xenon konusunda Yasin e bende katılıyorum. Önceki aracımda yetkili servisde yaptırmıştım . Garanti işini hiç anlamıyorum. Adamlar 1-2 yıl gibi garanti veriyorlar ve ne hikmetse aldığım her üründe garanti bitince arıza başlıyor . Önce ampül patladı, sonra beyin yandı. bu şekilde bir k defa olunca sökmüştüm. Mercekli de olsa, far yüksekliğini de düşürsenizde göz alıyor. En güzeli -daha geçiş yapamadım- beyaz ampül. Hem değişimi kolay, hemde kimseye zararı yok

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

extra
13-04-2014, 19:17
arkadaslar aracima zenon baglamayi dusunuyorum ama ariza lambsii yakiyomus.su an arabasinda kullanipta ariza lambasi hakkimda bilgi vercek birileri lazim

yunsel_
13-04-2014, 22:41
Ben mercekli xenon yaptırdım herhangi bir sıkıntısı olmadı, aydınlatması gayet iyi fakat biraz maliyetli... Ama yanılmıyorsam ömer arkadaşımızın konuyla ilgili sana yardımcı olacağanı düşünüyorum...

Yasin CCK
14-04-2014, 07:51
Mercekli kullanırsanız (farı komple değiştirip) bir sıkıntı yaşamazsınız. Ama sadece ucuz xenon ampullerinden alıp montaj yapacaksanız uzak durun.

mimit
14-04-2014, 19:32
308 ler bu konuda çok sıkıntı çıkarmıyor,ama genede kalitelisinden bir sistem almakta fayda var ve mercek kullanmayacaksanız merceksiz farlar için üretilmiş xenon ampullerinden kullanmanız hem sizin hemde trafikte ki diğer araçlar açısından daha iyi olacaktır.aksi halde ışığın fazla yayılmasıyla birlikte aydınlatmada kayıp yaşanacağı gibi rahatsızlık verici bir görüntüde oluşacaktır. en güzeli mercekli kullanmak maliyetli denilmiş ama valeo marka h7 mercekleri 75 tl gibi bir rakama satılıyor eliniz yatkınsa siz bile uygulama yapabilirsiniz.merceği al tak la iş bitmeyecektir ama görüntüyü de güzelleştirmek adına yapılması gerekenler var.

extra
27-04-2014, 19:25
arkadaşlar mercek kullanmıcam sadece piyasada satılan kitlerden kullanmak istiyorum sorumun cevabını tam olarak aldığımı söyleyemem çünkü aksesuarcılar 308 e zenon uygulamakta çekiniyorlar her markanın uymadığını lambayı yaktığını söylediler. bende sizden marka rica ediyorum bağlayıpta sorun yaşamayan arkadaşlardan

Zulan
27-04-2014, 20:12
Reflektörlü fara xenon takmayın karşıdan gelenin gözünü alıyor. Hiç far sis xenon taktırmış biriyle karşılaşmadınız sanırım.

G2 ile tapaTalk

mimit
27-04-2014, 20:39
Reflektörlü fara xenon takmayın karşıdan gelenin gözünü alıyor. Hiç far sis xenon taktırmış biriyle karşılaşmadınız sanırım.

G2 ile tapaTalk

defalarca yazdım gene yazayım, hocam merceksiz farlar için özel üretilmiş xenon ampüller var, bunlardan kullandığı sürece sorun olmaz ama tabi ki bunun da bir maliyeti var. direk takmayın yapmayın diyerek kesip atmak doğru gelmiyor bana.

piyasada satılan xenonların hemen hemen hiç biri 308 de arıza lambası yakmıyor, onlar 307 407 406 gibi araçlarda sorun yaşayan kişilerdir, ama genede dijital balastlı yada can-bus uyumlu diye belirtilmiş ürünlerden almakta fayda var. ben space marka slim balastlar kullanıyorum hem arıza ışığı yakmıyor hemde küçük boyutları sayesinde farın içine bile sığıyor. ortalıkta ne kablo gözüküyor nede balast.

Zulan
27-04-2014, 21:17
defalarca yazdım gene yazayım, hocam merceksiz farlar için özel üretilmiş xenon ampüller var, bunlardan kullandığı sürece sorun olmaz ama tabi ki bunun da bir maliyeti var. direk takmayın yapmayın diyerek kesip atmak doğru gelmiyor bana.

piyasada satılan xenonların hemen hemen hiç biri 308 de arıza lambası yakmıyor, onlar 307 407 406 gibi araçlarda sorun yaşayan kişilerdir, ama genede dijital balastlı yada can-bus uyumlu diye belirtilmiş ürünlerden almakta fayda var. ben space marka slim balastlar kullanıyorum hem arıza ışığı yakmıyor hemde küçük boyutları sayesinde farın içine bile sığıyor. ortalıkta ne kablo gözüküyor nede balast.

Projektörsüz farlar icin üretilmiş orjinal ampuller d2r,d1r diye geçer ve bunları h7 yuvasına takmak mümkün degildir. Araç fabrikasyon olarak bu şekilde çıkar tıpkı toyata ve honda da kullanılan reflektörlü xenonlarda olduğu gibi. Bu yüzden takmamalarını istiyoruz.

G2 ile tapaTalk

converse10
27-04-2014, 21:31
Kişisel görüşüm fabrikadyon mercek sistemi olmayan xenonlu araçlar trafikten men edilmelidir. Yolda karşıştığımda önümü göremiyorum..

mimit
27-04-2014, 21:49
Projektörsüz farlar icin üretilmiş orjinal ampuller d2r,d1r diye geçer ve bunları h7 yuvasına takmak mümkün degildir. Araç fabrikasyon olarak bu şekilde çıkar tıpkı toyata ve honda da kullanılan reflektörlü xenonlarda olduğu gibi. Bu yüzden takmamalarını istiyoruz.

G2 ile tapaTalk

İşte hocam biraz araştırınca R kodlu ampüllerin H serisin e uyarlanmış olduğunu da görüyoruz, philips in var mesela tanesi 20 -30 € arası Almanya da,ben bu ampullerden temin edip kullandın uzun bir süre, muayeneden de bu şekilde geçtim sorun yaşamadım. Şİmdi burda 30€ ya komple xenon kit almak var birde bu fiyata sadece ampül almak var, ben şahsen balastları ayrı ampulleri ayrı aldım ve maliyet bir hayli yüksek oldu ama olması gerektiği gibi oldu, şuan ampuller patladığı için kullanamıyoruz o ayrı
:)

Zulan
27-04-2014, 22:34
İşte hocam biraz araştırınca R kodlu ampüllerin H serisin e uyarlanmış olduğunu da görüyoruz, philips in var mesela tanesi 20 -30 € arası Almanya da,ben bu ampullerden temin edip kullandın uzun bir süre, muayeneden de bu şekilde geçtim sorun yaşamadım. Şİmdi burda 30€ ya komple xenon kit almak var birde bu fiyata komple xenon kit almak var, ben şahsen balastları ayrı ampulleri ayrı ve maliyet bir hayli yüksek oldu ama olması gerektiği gibi oldu, şuan ampuller patladığı için kullanamıyoruz o ayrı
:)
Sen bilinçli bir kullanıcı olarak araştırıp bulmuşsun ama geneli işin kolayına kaçtığı için bunları hiç düşünmüyor. Elin adamı farlara ve sislere kelvini yüksek mavi renkte yanan xenonu takmış sonra da far ön arka sis arabadaki tüm aydınlatmaları açmış arkamdan geliyor. E tabi göremezsin o xenonla önünü :)
Dolayısıyla olan öndekine oluyor.
Yeri gelmişken belirtmek istiyorum " Arka sis farlarımızı gerekmedikçe lütfen kullanmayalım"

mimit
28-04-2014, 08:56
Sen bilinçli bir kullanıcı olarak araştırıp bulmuşsun ama geneli işin kolayına kaçtığı için bunları hiç düşünmüyor. Elin adamı farlara ve sislere kelvini yüksek mavi renkte yanan xenonu takmış sonra da far ön arka sis arabadaki tüm aydınlatmaları açmış arkamdan geliyor. E tabi göremezsin o xenonla önünü :)
Dolayısıyla olan öndekine oluyor.
Yeri gelmişken belirtmek istiyorum " Arka sis farlarımızı gerekmedikçe lütfen kullanmayalım"

arka sis farlarının gereksiz kullanımına bende çok sinir oluyorum, özellikle yüksek araçlardakiler çok daha rahatsız edici oluyor, geçenlerde farklı bir başlık altında yazmıştım bu tip insanlar için bende gittim sis farlarına xenon taktırdım bir kaç defa uayrdığımda anlamayan olduğunda uzunları ve sisleri açıp arkasına yanaşıyorum. forumdan bir kaç arkadaşımızda bunu pek doğru bulmadı bana görede doğru değil ama başka türlü anlamıyorlar,bu olay yüzündne bir kaç kişiyle trafikte konuşurken aracında daha hangi farı nerden açıp kapatacağını bilmeyen yada hangi farlarının yandığından bii haber dolaşan sürücülere de denk geldim,bu daha üzücüydü.

BAYKARA
28-04-2014, 21:30
Sonuç olarak 308'ime takacağım xenon kit için doğru ampul hangisi olmalı? Marka model verirmisiniz?

mimit
29-04-2014, 09:33
ebay yada amazon üzeinden H7R kodlu ürünleri satın alabilirsiniz, kısa farlarınız için uyumlu olacak olan modeller bu dur. marka olarakta söylediğim gibi ben space marka slim dijital basltşarı kullanıyorum.

benimde bu tarz bir ampüle ihtiyacım var onun için ebaydan falan almayı düünüyorum fiyatları buraya göre daha uygun.can-bus destekli yada dj,tal balast dedikleri şekilde olursa için dah açok rahat eder. diyceksin bunlar çin malı piyasadakilerin % 90 ı zaten çin malı.

şöyle bir kit var mesela.ücretsiz kargo seçeneği ile.

http://www.ebay.com/itm/35W-Car-HID-Xenon-Headlight-Conversion-Kit-AC-Slim-Ballast-H7R-4300K-Bulbs-Light-/181204652195?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2a30a390a3&vxp=mtr

ANKA
05-05-2014, 22:16
Şu çalışma nasıl, epey uğraşmış adam:
http://satugaprojector.blogspot.com.tr/2011/01/peugeot-308-with-xenon-projector-angel.html
(http://satugaprojector.blogspot.com.tr/2011/01/peugeot-308-with-xenon-projector-angel.html)
Bu da çok hoşuma gitti:
http://www.tarostrade.com/head-lamp-xenon-marelli-for-peugeot-308-2007-9-052505271

Aykan
05-05-2014, 23:05
Bence Çok Güzeller İkiside

KAYA308
08-05-2014, 14:26
şu an benim aracımda var dün takıldı muayene için çıkarılmıştı ben taktırmadım ama kalitesinden kuşkum yok memnunum dün gecede yolda denedim aydınlatmasıda kayet iyi arıza lambasıda yanmıyor sadece ampul benimki komple far değil.

Kansu_Genc
08-05-2014, 16:48
Mimitin dedigi gibi H7R Satilan 308 imin ustunde vardi Philips premium serisi yaklasik 340 tl gibi bir rakamlara takılmışti simdi ne kadar bilmiyorum. Ayrica muayeden sikintisiz geçti herhangi bir problemi yoktu komik ve havali olan kismi Tünel ve ya kopru altindan gecerken tavanida aydinlatmasi tavanda Ok isareti yansıtıyor. Biraz yüksek ama iyi malzeme

mimit
09-05-2014, 08:47
Şu çalışma nasıl, epey uğraşmış adam:
http://satugaprojector.blogspot.com.tr/2011/01/peugeot-308-with-xenon-projector-angel.html
(http://satugaprojector.blogspot.com.tr/2011/01/peugeot-308-with-xenon-projector-angel.html)
Bu da çok hoşuma gitti:
http://www.tarostrade.com/head-lamp-xenon-marelli-for-peugeot-308-2007-9-052505271

pert rcz yada 308 kovalıyorum hocam ben hurdacılarda sağ far çok varda sol da sıkıntı var,tırnakları kırık olasa bile razıyım ama yok :)

Zulan
09-05-2014, 17:13
pert rcz yada 308 kovalıyorum hocam ben hurdacılarda sağ far çok varda sol da sıkıntı var,tırnakları kırık olasa bile razıyım ama yok :)

S ile başlayan sitede sağ sol takım halinde satanlar var onlarla görüştünüz mü

G2 ile tapaTalk

mimit
09-05-2014, 17:36
S ile başlayan sitede sağ sol takım halinde satanlar var onlarla görüştünüz mü

G2 ile tapaTalk

görüştümde almak istediğinizde fiyat yanlış yazıkmış abi gibi cümleler kurmaya başlıyorlar.

Alper134
09-05-2014, 17:40
rcz farları bizim makyajsız 308 lere uyuyormu ?

2. bir soru makyajlı 308 in farları makyajsız 308 e uyumlumu ?

mimit
09-05-2014, 17:54
makyajlı kasa uymaz. ilk kasalar da sorun yok.

coosmanli
17-05-2014, 01:17
3 4 aydır xenon kullanıyorum daha sorun yaşamadım tek sıkıntı fazla göz alması onada cözüm bulacagım

converse10
17-05-2014, 06:59
Temennim arızasız şekilde binmeniz benim önceki aracımdada sizin gibi çift takım xenon kullanıyordum. Aracımı sattıktan sonra sigorta kutusu yanmış. Nacizane tavsiyem bence fazla yüklenmeyin aracınıza sonra elinizde kalır.