PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 kullanışsız özellikler

BahadırALTUN
27-03-2010, 11:54
6R araçlarda Viteş kolunun etrafındaki metalik kaplama hava tamamen bulutlu olmadığı anda göz kamaştırıyor. Bu benim için çok önemli . Her denk geldiginde 5-10 sn kör oluyorum.

http://www.fotografekle.com/image-A629_4BADD4E0.jpg

6R araçlarda Direksiyonun arkasındaki kulakçıklar çok sıkışık ve rahat kullanılamıyor. C4 te aynı iş düğmelerin bazıları direksiyon üzerine alınarak çözülmüş. Direksiyon üzerinde düğmeleri bende sevmem ancak her ikisinide kullanmış birisi olarak tercihim C4 teki çözüm. 308 deki arkadaki kulakçıkları her kullanmaya kalktığımda diğer kollar sorun yaratıyor. Bunla ilgili resim ekleyeceğim.

Araç kesinlikle olması grekenden yüksek (sağ koltuk dahada yüksek) , süspansiyonu çok yumusak fazla yana yatıyor. En fazla 3 cm olmak üzere alçaltılması ve süspansiyon sisteminin çok azda olsa sertleştirilmesi lazım. Burada Türkiye yok koşulları ve konfor beklentisinide göz ardı etmeden bu iyileştirmeleri yapmakta fayda var. Standart durumun biraz performanlı kullanmayı sevenler için çok uygun olmadığını düşünüyorum.

Sürekli 308 kullanınca bunların farkına varılmıyor . İnsan alışıyor bir süre sonra. Uzun süre başka araç kullanıp 308 gelince bunlar hemen göze batıyor.

Abdullah
27-03-2010, 12:53
ben 6r kullanıcısı değilim bahadır kardeşim fakat aracın süspansiyonlarının yumuşak olduğunu söylemişsin bu konuda emin misin? Bende aracı performanslı kullanıyorum süspansiyonların sert olması işime geliyor fakat çukurlarda sertliği hissetmek beni çıldırtıyor bende aracın süspansiyonlarının sert olmasından yakınıyorum ayrıca ben hiç aracın öyle rahasız edecek şekilde sağa sola yattığını görmedim valla okuyunca çok şaşırdım.

hakan308
27-03-2010, 14:27
bencede süspansiyonlar oldukça sert yani

TanerHoca
27-03-2010, 17:40
metalik kaplama hava tamamen bulutlu olmadığı anda göz kamaştırıyor.

bir fotoğraf denilmek istenen şeyi ancak bu kadar güzel anlatırdı...

aracın yüksekliği ile ilgili tespitin için de okann dan bir alıntı...

Etraftaki arabaları dikkat ediyorum da hiçbiri bizim araç kadar yüksek değil. Peugeot'a sesleniyorum Angry Cheesy İndir artık şu kıçı aşağı Tongue

otmotvmhndsi
27-03-2010, 22:32
Bahadır abiye katılıyorum. 308'de yaylar aslen yumuşak. Ancak siz takur tukur ve sert ve tepkiler aldığınız için süspansiyon mekanizmasından, komple SERT diyorsunuz... Halbuki biraz daha detay incelendiğinde durum Bahadır abinin dediği gibi çıkıyor.

GLR
27-03-2010, 23:22
Kullanışsız özellik derken bütün sorunları kapsıyorsa yazayım.Çünkü 308 ve sorunlar diye bir konu yok.Genelde herkes iyimser bir pencereden bakıyor.

Aracın diskleri düzenli olarak sorun çıkarır.

Arka çamurluktaki davlumbazlar belirli bir süre kullanımdan sonra dışarı atıverir kendini.Servis bu araçların hepsi böyle bişey yapamıyoruz cevabını verir.

Benim auto6r krom vites topuzu iki kere garantiden değişti aşınmadan dolayı o da şimdi aklıma geldi.

Motor Kulağı Lökürtü.(bende yok)

Triger seti 30 binde komple değişti disklerle beraber(Şu an aracım 50 bin ve 3 üncü disklerimi kullanıyorum)triger seti; bu sorun birçok araçta garantiden giderildi.Çünkü kronik bir olay servislerde bunun farkında.Özellikle 2008 modellerde.

Tavandaki plastikler güneşten soldu garantiye fotoğraflarını yollatıp zorla değiştirttim.

Aracı kullanırken önünü görmekte birçok kişi zorlanıyor alıştıktan sonra tahmini olarak kullanıyor ancak hala göremiyorsun.

Aracın yan aynalarında kör nokta mevcut kullanırken dikkat etmek gerekiyor.Ne dediğimi ilk defa bu aracı kullananlar daha iyi anlayabilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Tıkırtıları saymıyorum.Ben bu aracı kullanıyorum bana göre iyi yanları olduğu için 50 bin km kullandım.Ancak soran herkesede bu tarz sorunlarını anlatırım.

Burak
29-03-2010, 10:23
Ben yazdıklarınızın "kullanışsız özellikler" başlığı altında olduğundan dolayı büyük bir çoğunluğuna katılmıyorum. Özellikle vites kulakçıklarını ben çok rahat kullanıyorum. C4'ün direksiyonu bence tartışmaya bile değmez. Vitesin parlamasından ben şahsen hiç rahatsız olmadım. Yazın güneş gözlüğüyle kullanıyor olmamdan olabilir.
Çıtırtı pıtırtı amortisör v.s bunların eleştirilmesi doğal ama bence gereksiz. Sonuçta bindiğiniz aracın sınıfı ve maliyeti belli. Vites kolu soyuluyor demişsiniz, bende soyulmuyor, belki sizin eliniz terliyordur, eliniz sürekli vitestedir v.s. Genel sorunlar değil bunlar. Her araçta olabilecek şeyler. Sorun olması farklı şey fonksiyonel olarak kullanışsız olması ayrı şey.

Gökay
29-03-2010, 10:51
Eleştirmek istersek onlarca kusur, beğenmek istersek onlarca olumlu nokta yazabiliriz.Bu bakış açımıza bağlı...

Bazı takıldığınız noktalar gerçekten komik...

γuяdaeя
29-03-2010, 15:07
Sol silecek kolu yerine dönerken suyu geri çekiyor. Benim silecekler değişti ama sorun hala devam ediyor. Sanırım ön camın aerodinamiğinden kaynaklanıyor sorun.

Abdullah
29-03-2010, 15:52
Sol silecek kolu yerine dönerken suyu geri çekiyor. Benim silecekler değişti ama sorun hala devam ediyor. Sanırım ön camın aerodinamiğinden kaynaklanıyor sorun.

aynen yurdaer böyle bir sorun var bende bu sorundan müzdaribim fakat bunu da şu yağmur kaydırıcılar var 20TL onlardan alarak çözmeyi planlıyorum.

reisG
29-03-2010, 16:27
banana tabir edilen silikon bazlı silieceklerde bu sorun vardır. birde biizm sileceklerin boyu posu şehirlerarası otobis sileceği ebadında bunuda kusur görmeyelim. :)

pannacotta
28-04-2010, 20:58
benim ön camlarda tek dokunuş özelliği yok ... bütün 308 lerde yok sanırım..

okann
28-04-2010, 21:25

Benim araçta var kardeş :-\

Ömer Gedik
28-04-2010, 23:34

bu özellik tüm 308 lerde standart

Abdullah
29-04-2010, 22:19

aynen hepsinde standart benim araçta varsa hepsinde vardır ;D

hakan308
29-04-2010, 22:37

niye aracını aşşağıladın şimdi Abdullah ;D

Abdullah
29-04-2010, 22:49

forumdaki hiç bir paketi olmayan araç benimki o yüzden yoksa aşağılamadım yahu ben onu çok seviyorum aşığım tropiğime.

niye aracını aşşağıladın şimdi Abdullah ;D

sinan34
30-05-2011, 13:14
Yan aynalarıdaki kör nokta proplemine nasıl çözüm buldunuz.
Alışmak dışında :))

Dreamcatcher
30-05-2011, 13:21
Kör nokta tüm araçlarda standarttır dostum :)

Gökay
30-05-2011, 13:22
Yan aynalarıdaki kör nokta proplemine nasıl çözüm buldunuz.
Alışmak dışında :))

O aynayı oraya yerleştirenin ben ....

reisG
30-05-2011, 14:15
Kör nokta problemi tüm binek araçlarda vardır. Aynanın size göre ayarı belli bir noktaya kadar bunu giderebilir ama yok etmez zaten fiziksel bir durumdur. Oturduğunuz yerden zaten harektli olan aracınla belli bir noktayı görme durumunuz olamaz burası da kör noktadır. Aynayı olduğundan daha fazla dışa doğru açılamak bunun bir mebze olsun giderir. Yeni nesil bir kısım Volvo, Bmw,mercedes gibi araçlarda bir kızıl ötesi tarayıcıyı aynanın alt kısımına koyarak kör noktada yer alabilecek nesneleri yakalayan ve ışıklı olarak sinyal veren bir sisitemi geliştirip ops. donanım olarak koymaya başladılar.

sinan34
30-05-2011, 15:17
Herkese aydınlatıcı bilgilerinden dolayı teşekkür ederim.Bu soruyu aynaları açarak halletmek dışında piyasada satılan dış bükey aynalardan kullanan varmı şeklinde düzeltiyorum.:)))

Dreamcatcher
30-05-2011, 15:36
Dışbükey ayne tavsiye etmiyorum,mesafe tesbitinde yanılmalara sebep olacağından faydadan çok zarar verebilir..

sinan34
30-05-2011, 15:42
Dışbükey ayne tavsiye etmiyorum,mesafe tesbitinde yanılmalara sebep olacağından faydadan çok zarar verebilir..

Aynalarımı diger araçlarımda oldugu gibi kör noktayı azaltacak şekilde ayarladıgım halde 308 de yetersiz kalıyor.Çok fazla dışarı açmakta mahalle aralarında proplem yaratıyor.Ben harici ayna denemeyi düşünüyorum.

reisG
30-05-2011, 16:25
ayna içine koyulan ufak bükey aynaları kullanmanızı önermem. yakınlık uzaklık konusunda sıkıntı yaratacaktır.
Bunun dışında koltuğunuzu ve aynalarınızı alternatif şekilllerde deneme yanılma yolu ile ayarlayarak belki o kör noktayı azaltmanız mümkün olabilir.
Bu arada aracın dizaynı da ona alışmayı gerektirmekte. 308ler MPV formatına sahip yegane hatchback C sınıfı araçlardır. aerodinamiğini sınıfının en iyisi haline getiren (makyajlı 308 de) :alkis2 çok yatık ve büyük ön cam sayesinde ön camlarda sabit kelebek camları kullanılmıştır. Bununla birlikte aynalar ,kelebek camlarının direklerinin altına ve karosere sabitlenmiştir. Bu tip bir tasarımda aracın kullanımı sırasında koltuğu bir miktar geride ve dikey kullanmak aynaları da dışa bakar şekilde ayarlamak görüş açılarını çok daha fazla iyileştirecektir.

BahadırALTUN
30-05-2011, 16:41
Başka bir forumdaki bir arkadaşımızın paylaşımıdır. Yani ALINTIDIR. Ancak burada konusu geçtiği için ve bu paylaşımı zamanında çok faydalı bulduğum için buradada paylaşayım ve tüm arkadaşlarımız faydalansın dedim.

Malum çoğumuz kör noktalardan şikayet ediyoruz.

Her ne kadar yeni generasyon araçların bir çokgunda obsiyonel veya standart olarak kör noktalar için elektronik ikaz sistemleri varsa da bu sistemi olmayan araçlar için en önemli nokta araçlarındaki aynaları doğru şekilde ayarlamak olacaktır.
Bu nedenle elektronik kör nokta ikaz projesi üzerinde araştırma yaparken buldugum ve epey faydalı olduğunu düşündüğüm Aslında Otomotiv Mühendisleri derneğinin ( Sanırım ABD ) taa 1995 yılında yayınladığı kör noktaları elemine edebilmek için doğru ayna pozisyonu resmini ekliyorum.
http://img25.imageshack.us/img25/6264/11111xn.jpg
Fig1. : Önerilen ayarlama biçiminde şöför tarafı aynası kör noktaya göre daha dış bir açıda kullanılan araç aynada gözükmeyecek şekilde ayarlanıyor.

Fig2 : Geleneksel ayarlamada kör noktadaki kırmızı araç gözükmüyor bunun yerine kendi aracınızın ve direkt arkanızdaki aracın bir kısmı gözüküyor. ( Yanlış )

Fig 3-4 : İç dıkız aynası ve yolcu tarafı aynası ayarlanırken iç dikiz aynasının sağ köşesinde gözüken araç kayboldugu anda düzgün ayarlanmıs dış sağ yan aynada aynı aracın gözükmesi gerekiyor.

Fig.5 : Gelenksel ayarlamada iç dikiz aynasında gözüken bazı bilgiler dış aynada da gözüküyor ( Yanlış )
Yapılan araştırmalarda kullanan kişileri kör noktaların elemine olduğunu teyit ettikleri yanlız kullanma alışkanlıklarında dolayı dış dikiz aynlarında kendi araçlarının bir parçasını görmediklerinden dolayı bu sisteme alışmakda zorlandıkları görülmüş. :)
Bu arada Tercümede hata varsa arkadaşlar ikaz edin değişiklikleri yapalım.

Tabiiki %100 emin olmadan şerit değiştirmemek ve ani sollamalardan kaçınmak en önemli unsur.

reisG
30-05-2011, 16:57
Nefis paylaşım, benim de anlatmak istediklerimi açık açık yazmışsın. dı aynlarda kendi aracını görmezsen kör nokta elemine oluyor..

muhti
30-05-2011, 17:07
Nefis paylaşım, benim de anlatmak istediklerimi açık açık yazmışsın. dı aynlarda kendi aracını görmezsen kör nokta elemine oluyor..

:iyi :iyi
bende aynalar ve kör nokta açısından herhangi bir sıkıntı yaşamayanlardanım..

sinan34
30-05-2011, 17:30
Kör noktanın gözü kör olsun :))Paylaşım için teşekkür ederim.

Yasin CCK
30-05-2011, 17:50
:alkis :iyi2

dely308
30-05-2011, 18:59
kör nokta dışında aracı kullanırken sürücü tarafındaki kiriş diyeyim artık tam adı bu mu bilmiyorum ama dönüşlerde görüşü çok engelliyor buna dikkat eden oldu mu beni çok zor durumlarda bıraktığı oluyor

γuяdaeя
30-05-2011, 22:57
Ya da aracın içine bükey dikiz aynası takın.

Abdullah
31-05-2011, 00:18
çok güzel bir paylaşım teşekkür ediyorum. Bende kör nokta problemi yaşamayanlardanım tam örnekde olduğu gibi kullanıyorum doğru yapıyormuşum =))

reisG
31-05-2011, 07:52
kör nokta dışında aracı kullanırken sürücü tarafındaki kiriş diyeyim artık tam adı bu mu bilmiyorum ama dönüşlerde görüşü çok engelliyor buna dikkat eden oldu mu beni çok zor durumlarda bıraktığı oluyor

O kiriş diye adlandırdığınız aracın ön cam ile yan kapıçerçevlerinin birleştiği bölüme A sütunu denir iki kapı arasındaki direğe B sütunu arka kapı bitişinden sonraki sütun C , SW araçlarda buluna arka köşe sütunlara ise D sütunu adı verilir. Bizim araçlar gibi ön camı son derece fazla yatık olan otomobillerde haliyle A sütunu da bazı viraj ve yatay köşe dönüşlerinde anlık görüntü kaybolmasına sebep olmakta.Ne yazık ki bunun çaresi yok.Kimi firmalar mesela Opel Astra modelinde A sütununun tam dibine bir minik üçgen cam ekliyor ancak bu da yeterli değil. Kimi konsept Volvolarda ise A sütununun şeffaf yapıldığı gözlendi Fakat bu seri üsretime henüz geçemedi.

TanerHoca
31-05-2011, 08:09
bahadırın verdiği uygulama daha çok şehirler arası yolda işe yarar.
şehir içi şıkışık trafikte kullanırken, daracık sokaklarda kullanırken,
dar alanlarda manevra yaparken veya park ederken pek pratik değil.
aynalar kendi aracımızın bir parçasının görünmediği pozisyonda iken
bu tür durumlarda aracın bir tarafını sürtme riski yüksek.

Ozan
31-05-2011, 08:16
Kör noktası olsada,kullanışsız özellikleri olsada ben arabamı çoook seviyorum. :ask :ask
Herzaman dediğim gibi BMW'ye binene kadar Peugeot ile devam :moto

Dreamcatcher
31-05-2011, 08:27
İç dikiz aynasını dışbükey kullanmak biraz olsun rahatlatıyor görüşü..ilk aracımdan beri alışkanlığımdır.. :kahve :kahve :kahve

Yasin CCK
31-05-2011, 09:08
bahadırın verdiği uygulama daha çok şehirler arası yolda işe yarar.
şehir içi şıkışık trafikte kullanırken, daracık sokaklarda kullanırken,
dar alanlarda manevra yaparken veya park ederken pek pratik değil.
aynalar kendi aracımızın bir parçasının görünmediği pozisyonda iken
bu tür durumlarda aracın bir tarafını sürtme riski yüksek.

Bence de özellikle sağ ayna bir parça aracı ve aşağıyı göstermeli park sırasında ;)

γuяdaeя
31-05-2011, 13:37
İç dikiz aynasını dışbükey kullanmak biraz olsun rahatlatıyor görüşü..ilk aracımdan beri alışkanlığımdır.. :kahve :kahve :kahve

Ben çok sevmesem de işe yaradığı kesin. Şu an kullandığım Fiorino kardeşime ait. Eşi rahat sürebilsin diye böyle bir ayna takmışlardı. Arabayı ben alınca çıkarttım gerçi ama kesinlikle geniş bir açıyla arabanın yanlarını bile görüyosunuz :)

cihatgok
29-06-2011, 16:41
Aracın ne kadar kullanışsız özelliği olsada diğer kompakt sınıf araçlarla kıyaslandığında en kullanışlı araç denebilir.

benim için de bazı kullanışsız özellikeri ise şunlar;

1. Elektronik çocuk kilidi,
(bunun neden kullanışsız olduğu ile ilgili bir konu açmıştım, ne kadar anlamsız bulsam da yavaş yavaş alışıyorum kullanımına :tehlikeli)
2. Koltuk sırtlığı ayar kolu
(geriye kavisli yapıya sahip ve avuç içinin ve paş parmak 1. ekleminin- etli kısmının kabza ya oturtulması marifetiyle kullanılan bir kulanda birimi. en büyük sıkıntı geleneksel olmayan bu kumandanın araca ilk binen veya bunu daha önce kullanmamış yolculara anlatılması sırasında yaşanan zorluktur. ayrıca bir diğer zorluk ise sürücü tarafından yan (sağ) koltuğun sırtlığını kaldırma-yatırma hareketini bir deneyin ve görün... :( .... :S ) burada; bu kol sorununu 5008 ayar kolu ile çözmek olası gibi görünüyor...
3. uzun boylular için ferah ama biraz aışkanlık gerektiren sürüş pozisyonu
( bu durum 185 cm nin üzerinde boyu olan herkesin hemen bütün peugeot marka araçlarda yaşadığı sıkıntıdır. :aran ben daha öncede muhtelif model peugeot araçlar -hemen hemen tüm modelleri- kullandım, hemen hepsi aynı (özellikle alçak konumlu sürüş tercihiniz ise, ancak alışılıyor bir sıkıntı yok. :havali)
4. Alışkanlık gerektiren ayna
(eğer newton ve genel ayna kanunları -lise dersi- incelenecek olursa, A bloğunun gerisine yerleştrilmiş aynalarda kör nokta promleminin daha az olması açıktır. yani 308 için kör nokta problemi A bloğu dibindeki aynalara göre çok daha azdır. :havali ancak doğru ayarlanması gerekir. bu aynaların dezavantajı ise, ayarladığınız sürüş pozisyonuna tam riayet etmenizi gerektirir; öne doğru eğilerk, direksiyona doğru abanarak, yan oturarak kullanamazsınız. en büyük handikap ise; sağ koltukta oturan şahıs en ufak bir öne hamle haparsa aynayı kapatıyor ???)
5. görüşü kısıtlayan A bloğu
(buna dair açıklamalar yukarıda yapılmış, tamamen tasarım ve aerodinamik etkenler sözkonusu, alışılacak başka çare yok ???)
6. direksiyon arkasında çok fazla kumanda kolu
(fonksiyon direksiyonları pek sevmeyen biri iseniz ideal, diğerleri için alışılabilacek bir pürüzdür, fonksiyon direksiyona bizim araçlardaki kumanda özelliklerinin tümünü eklerseniz ortaya yeni focus/c-max direksiyonu çıkar o da bizimkinin tam tersi, herşey direksiyon üstünde üstelik vites değişim kulakçığı yok, bir gidip, bluetooth, telefon, cruise gibi özellikleri olan en ful modelleri kullanınca insan aaaah nerede benim 308'im diyor :alkis2)

7. Biraz sesli çalışan süspansiyon sistemi
(özellikle hızlı girilen virajlarda önden kontak kesme, traksiyonu kaybetme ve arka tarafta kontrollü bir kendini bırakma mevcut, böyle bir durumda yol tutuş Focus ve yeni Astradan daha zayıf. ve biraz gürültülü çalışan süspansiyonda bazen rahatsızlık verebiliyor. ancak bu aracın frenlerini diğer kompakt larla kıyaslarsanız, emniyetli duruş nasılmış - bu sınıf ve fiyatta bir araç için- görürsünüz. tamamen tercih meselesi, bu sesler, çukurlardaki tak, güm, tokurt diye gelen sesler aracın dökülmesi veya problemli olduğu gibi bir işaret vermez - daha önce kullandığın peugeot marka otomobillerden tecrübe :yika)

8. cam sıyu doldurma kapağının yeri
(karanlıkta cam suyu doldurduktan sonra kapak eğer kaput üzerine doğru açık konumda unutulup kaput kapatılırsa cam sıyu doldurma kapağğı kırılabilir :) )

9. cam temizleme fitilleri
(açılıp kapanan yan camlarda bulunan cam temizleme veya birken suyu silme fitilleri - kadifemsi- camı tozlardan temizlemesi gerekirken garip izler bırakıyor... araç eskidikçe etkisi de azalıyor... :aran )

ancak buradaki olumsuzlukların hiçbiri de oohaaa.. buda böyle olur mu dedirtecek tarzdan değil, diğer araçlarıda bir süre kullanmak lazım, ilk alırken genelde araçların bu özellikleri farkedilmez, kullandıkça ortaya çıkar. aracın ergonomiye ve kullanışlılığa verdiği önem tartışılmaz...

saygılar...

mimit
29-06-2011, 22:37
bu kör nokta olayına bende takıldım,ama şimdi eski aracım 406 da dış aynalarda aynanın ucuna doğru geniş açı bölümü vardı yani normal de bizim alışkın olduğumuz şekilde ayarladığımız da(aracımızın bir kısmını görecek şekilde) ikinci kademe yapısı gereği yan tarafı gösteriyordu ve bu şekilde kör nokta olayını minimum a iniyor,şehir içi şehir dışı ayna ayarlama gibi sorunlar olmuyordu,şimdi sevgili peugeot 2000 2004 yılları arasında kullandığın bu olayı neden 2010 model onuda geçtim yenir serilerin de kullanmazsın.