PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 301'imi 308 ile değiştirmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz?

ubk
13-05-2013, 13:52
arkadaşlar 6 ay önce almış olduğum 301 1.6 hdi allure aracımı 308 1.6 hdi access ile değiştirmek istiyorum ama karar veremedim bir türlü. 308 kullanan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. merak ettiğim konular malzeme kalitesi, yol tutuşu ve 308 den vazgeçmemi sağlayacak bir sorun yada eksikliği var mı? verdiğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim...

TanerHoca
13-05-2013, 14:01
iki aracı da kullanmış biri olarak malzeme kalitesi, işçilik, ses izolasyonu, sürüş konforu ve yol tutuş açısından ben oyumu 308 den yana kullanırım.burada akla gelebilecek tek sıkıntı 308 in yenilenmiş olması .mevcut 308 artık güncel bir araç değil. 301 ise piyasaya yeni çıkmış güncel bir araç.

mimit
13-05-2013, 14:22
Sınıf atlamak için doğru bir tercih olabilir ama bende zamanlamasını yanlış buluyorum, 301 daha çok yeni, 308 ise söylediği gibi yeni yüzüyle yola çıkmaya hazırlanıyor, ayrıca 308 e geçilecekse 0 olarak düşünülüyorsa sportium ikinci el olarak değerlendirmek gerekirse gene sportiumyada premium donanım seçeneklerinden başkası olmamalı.

ubk
13-05-2013, 14:30
hocam zamanlama konusunda haklısınız ama araca ısınamayınca da olmuyo malum :( sıfır düşünüyoruz hocam, asıl kıstasımız güvenlik öğeleri onlarda zaten tüm donanımlarda standart diye biliyorum fakat şartlar uygun olursa tabiki ikincil el yüksek donanım almak isteriz...

reisG
13-05-2013, 15:04
Arkadaşlarımın söylediklerin eaçıkçası pek bir şey eklemek gereksiz. Kısaca bir özet yapmak gerekirse, Sahibi olduğunuz 301 allure ; 301in en üst paketi ve B sınıfı bir sedan. İç hacmi çok geniş bagajı ise devasa. Almayı düşündüğünüz 308 ise C sınıfı bir kompakt hatchback. 308, 2013 ün sonunda yenilenecek ve 2014 model yılında ülkemize de ithal edilecek. 301 ise en az 5 yıl daha satışta olacak ve satış rakamları da çok olduğunda ikinci elde düşük değer kaybı ile aranılır bir seçenek olacak. Ancak aracınıza ısınamadıysanız ve gönlünüzde 308 yatıyor ise ve sıfır km. HDi access paket ile değiştirmek istiyorsanız mesela 301 allure de olan otomatik klima özellğini bulamazsınız. Active paketli bir 308 de bütçenizi aşacak ise, piyasa da çok temiz ilk sahibinde HDİ auto 6R premium, premium pack, premium plus, donanımlı araçlar bulabilirsiniz. Bunlarda bazı serilerde cam tavana kadar çok değerli donanımlar mevcut. Ayrıca ülkemize çok fazla gelmese de bulunabilir makyajsız sportium veya makyajlı sportiumlar da çok dolu araçlardır.

mimit
13-05-2013, 15:07
hocam amaç güvenlik ise 308 de boş verin makyajlı kasa bir 407 alın, yanlış bilmiyorsam en boş modelinde bile diz hava yastığına kadar var.hem daha büyük olmasından hemde güvenlik donanımı bakımından bu konuda 308 den ütün bir araç maalesef 0 ı yok tabi.

ubk
13-05-2013, 15:29
arkadaşlar hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim ilginiz için. fikirleriniz benim için çok yararlı oldu özellikle yenilenme kısmından bihaberdim. 407 açıkçası daha önce bakmadığım bir araçtı daha doğrusu 301den hb bir araca dönmek niyetindeydim lakin 407nin 2.0 lt benzinli olanları donanım ve motor gücü açısından iyi olur kanısındayım. 407 ye lpg uygulaması hakkında araştırma yaparak yeni bir yola gireceğim. ilgilenen herkese çok teşekkür ederim. iyi forumlar kazasız belasız günler....

mimit
13-05-2013, 15:38
LPg konusunda doğru sistem, doğru işçilik,düzenli ve doğru bakım ile birlikte sıkıntı yaşamazsınız,406 da kullanılan motor kullanılıyor 407 de de. umarım dilediğiniz gibi bir araç bulursunuz.

abugraok
13-05-2013, 16:24
Merhaba,
Umarım doğru tercih ile güzel bir araç alırsınız.
Lpg ye ben çok önceleri sıcak bakıyordum lakin Lpg nin de fiyatları arttı, eskisi kadar sıcak bakamıyorum artık.
Sadece gazı doldur git olmuyor ne yazık ki. Benzin alıyorsunuz, lpg ye ve benzinli motora ayrı bakım yaptırıyorsunuz ve malum bir çok yere giremiyorsunuz. Pis lpg aldığınızda araç tekliyor, dört tane yeşil ışık bazen eksiliyor bazen tam oluyor bazen kırmızıya dönüyor ve psikolojik olarak sizi etkiliyor :)
Şu anda kullandığım 4. dizel aracım ve 15 gün önce Lpg li 2.0 Otm bir Laguna II alma gafletinde bulundum.
Lpg nin bana göre olmadığını, en güzel yakıtın, eğer az km yapıyorsanız benzin, çok km yapıyorsanız da Diesel olduğunu yeniden anladım.

407 ye gelirsek eğer. 1.6 HDI Executive den 2.0 Benzinli Laguna II ye geçince bariz bir şekilde abondene oldum. Şimdi yeniden 407 2.0 HDI araca geçtim ve kendime geldim.
Hülasa-i Kelam; 407 düşünüyorsanız kesinlikle vazgeçmeyin ve düşünmüyorsanız da mutlaka seçenekler arasına alın. Bence tüm Peugeot severler 407 yi bir kaç kere kullanmalılar.
Siz de yeni araç almadan muhakkak bir 407 kullanın ve kararınızı buna göre verin derim.
LPG için ise ben olumlu olumsuz çok fazla yazmak istemiyorum.
Hayırlısı sizin için.

HamzaHakkı
13-05-2013, 16:51
Bir 2.0 H.D.İ 407 kullanıcısı olarak kesinlikle 407 almanızı tavsiye ediyorum. İki araca da bindim 301 i kullanma imkanım olmadı ama aralarında çok büyük farklar var. Hem kullanılan malzeme hem de konfor olarak. Ben dizel almanızdan yanayım tüpte uygun montaj ve kaliteli marka kullanılmazsa sıkıntı çıkartır ayrıca tüp de artık eskisi gibi ucuz değil.

Yakıt ekonomisi istiyorsanız 1.6 hdi executive veya premium güç istiyorsanız 2.0 hdi executive ya da premium alabilirsiniz. Comfort modelin donanımın ve özellikleri sizi pek tatmin etmeyebilir. 2005 yılından sonraki 2.0 otomatik vitesler 6 vites, önceki otomatik vitesler 4 vitestir.

Hangi şehirde yaşadığınızı profilinizden göremedim ama aynı şehirde isek aracımı kullanıp model hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 407 alırsanız 2.0 hdi motora binmeden karar vermeyin şimdiden hayırlısı olsun.

Taylan43
13-05-2013, 17:19
Yeni çıkmış bir aracı, 5 yıllık bir geçmişi olan araçla değiştirmek bence akıllıca değil...

ssgti
13-05-2013, 18:22
Bir süre daha bekle yeni çıkacak olan 308'i almanı tavsiye ederim. 301 piyasaya yeni girdi ve 5 yıl bu kasanın üretimi devam edecek.
Şunu merak ediyorum. Bu aracı tahminim sıfır olarak aldınız.
301 HDİ Allure'ların fiyatları 308 1.6 hdi access ile hemen hemen fiyatları aynıydı. O zaman niye 308'i tercih etmediniz?

Ömer Gedik
13-05-2013, 21:20
308, 301'e göre çok daha otomobildir ancak bu kadar yeni aracı verip zarar etmeye değer mi? 407'yi öneren arkadaşlar da olmuş ama artık 407 devri bitti. Tüketimi 308'den fazla ve ikinci eli günden güne zayıflıyor, güvenlik anlamında ise daha zayıf. Güvenlik=Airbag sayısı demek çok hatalı olur.

308 için söylenebilecekler
+Malzeme Kalitesi
+Yol Tutuş
+İzolasyon
+Güvenlik
+İmaj

301 için söylenebilecekler
+Yeni ve Talep gören bir araç
+Aracın hafif yapısı sebebiyle daha ekonomik
+Yeni kasa

mimit
13-05-2013, 21:33
308, 407 den neden daha güvenli ? Airbag sayısı direk olarak bir araç için güvenli demeye yetmez iyi geliştirilmiş bir airbag sistemi de güvenlik unsurlarının içinde olmazsa olmazlarda, aktif ve pasif güvenlik sistemlerini bir kenera bırakarısak ben gerçekten 308 in 407 den nasıl daha güvenli bir araç olduğunu merak ettim.

Ömer Gedik
13-05-2013, 22:18
EuroNcap testlerini inceleyebilirsin Mehmet, ayrıca dikkat etmen gerekir ki 407 nin girdiği test kriterleri ile 308 in ki bir değil. 308 o dönem ağırlaştırılan test koşullandırına ilk kez giren ve 5 Yıldız alan araç olmuştu.

mimit
13-05-2013, 22:32
Hepsini yeniden gözden geçiricem, çünkü babam araç almayı planlıyoruz, çok alakasız olsalar da aralarında kaldığımız iki araçtan birisi 407 diğeri ise Subaru legacy, benim gönlüm subarudan yana ama babam agöre az yakan çok kaçan onun sakin sakin kullanabileceği bir araç olması lazım mondeo,passat,407 dizel seçenekeri içindeydi benzinlide ise volvo s60, legacy ve düşümsem aklıma gelmeyecek bir model rover 75 di.

ubk
14-05-2013, 08:58
Bir süre daha bekle yeni çıkacak olan 308'i almanı tavsiye ederim. 301 piyasaya yeni girdi ve 5 yıl bu kasanın üretimi devam edecek.
Şunu merak ediyorum. Bu aracı tahminim sıfır olarak aldınız.
301 HDİ Allure'ların fiyatları 308 1.6 hdi access ile hemen hemen fiyatları aynıydı. O zaman niye 308'i tercih etmediniz?
hocam o zamanlar bir hevesle aldık aracı aslında bir şikayetimizde yok ama nedense bir türlü ısınamadım. yoksa yeni araba değiştirmekte çok mantıklı değil ama zorla da binilmio işte. hayırlısı bakalım araştırmaya devam :)

Bir 2.0 H.D.İ 407 kullanıcısı olarak kesinlikle 407 almanızı tavsiye ediyorum. İki araca da bindim 301 i kullanma imkanım olmadı ama aralarında çok büyük farklar var. Hem kullanılan malzeme hem de konfor olarak. Ben dizel almanızdan yanayım tüpte uygun montaj ve kaliteli marka kullanılmazsa sıkıntı çıkartır ayrıca tüp de artık eskisi gibi ucuz değil.

Yakıt ekonomisi istiyorsanız 1.6 hdi executive veya premium güç istiyorsanız 2.0 hdi executive ya da premium alabilirsiniz. Comfort modelin donanımın ve özellikleri sizi pek tatmin etmeyebilir. 2005 yılından sonraki 2.0 otomatik vitesler 6 vites, önceki otomatik vitesler 4 vitestir.

Hangi şehirde yaşadığınızı profilinizden göremedim ama aynı şehirde isek aracımı kullanıp model hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 407 alırsanız 2.0 hdi motora binmeden karar vermeyin şimdiden hayırlısı olsun.
hocam ben kahramanmaraş'tayım burada bazı arkadaşlarımda var 407 sanırım araçları 1.6 hdi bi ara teste çıkıp gerekli değerlendirmeleri yapmak isterim...