PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaja basıldığında giden sürtme sesi hk.

GOXIN
13-05-2013, 07:18
Arkadaşlar aracı aldığımdan beri olan bir şey aslında ama sormak istedim, belki hepsinde olan normal bir sestir. Telefonla kadetmeye çalıştım ama motor sesi traktör sesi gibi çıkıyor telefonda, o nedenle anlaşılmıyor. Şöyle anlatmaya çalışayım. Genel olarak araç soğukken belirgin olan rolantideyken sanki kayıştan gelen bir sürtme sesi gibi. Debriyaja basınca kaybolan çektiğimde yine sürter gibi bir ses var. Bir kere konu arasında servise sorduğumda normal fln dedi ama emin olamadım. Kelimeye dökemiyorum ama şşşşııışşş diye bir ses geliyor. Debriyaja bas çek bas çek yaptığımda gidip geliyor. Böyle bir ses sizin araçlarınızda var mıdır? Yoksa rolantıde calısırken çıkan ses ile debrıyaja bastıgınızda çıkan ses tamamen aynı mıdır?

Yasin CCK
13-05-2013, 08:03
Bir diğer mesajda söylediğim gibi " Sesli sorunların yazıyla anlatılması ve anlayıp yorum yapılması çok zor :) "

GOXIN
13-05-2013, 10:00
Bir diğer mesajda söylediğim gibi " Sesli sorunların yazıyla anlatılması ve anlayıp yorum yapılması çok zor :) "

:) Evet tarif edilmesi de zor. O nedenle "Debriyaja bas çek bas çek yaptığımda gidip geliyor. Böyle bir ses sizin araçlarınızda var mıdır? Yoksa rolantıde calısırken çıkan ses ile debrıyaja bastıgınızda çıkan ses tamamen aynı mıdır?" sorusunu sordum. Eğer sizde böyle bir fark yoksa bir sorun var demektır.

Sizde durum nasıl?

Ekrem Sezer
13-05-2013, 11:06
Benim aracımda bir sürtünme sesi var rölantide. Debriyaja basınca geçiyor. Hışırtı gibi tanımlanabilir.

GOXIN
13-05-2013, 11:35
Benim aracımda bir sürtünme sesi var rölantide. Debriyaja basınca geçiyor. Hışırtı gibi tanımlanabilir.

Evet oyle bir sey işte. Peki bu normal midir? Diğer arkadaşlardan da geri bildirim bekliyorum. Eğer olumsuz bir ses ise derhal servise gitmem gerekecek.

TanerHoca
13-05-2013, 14:09
siz yine de başka bir servise gidin ve sesi orada dinletin. istanbuldasınız; tek servisle yetinmeyin aracınızı bir kaç servise birden gösterin.
hatta varsa oradaki bir iki aracı dinleyin.şikayete konu olan aynı ses onlarda da varsa en azından sizin araca özel bir sorun yok demektir zaten. :iyi

e_uludag
14-05-2013, 00:00
Arkadaşlar aracı aldığımdan beri olan bir şey aslında ama sormak istedim, belki hepsinde olan normal bir sestir. Telefonla kadetmeye çalıştım ama motor sesi traktör sesi gibi çıkıyor telefonda, o nedenle anlaşılmıyor. Şöyle anlatmaya çalışayım. Genel olarak araç soğukken belirgin olan rolantideyken sanki kayıştan gelen bir sürtme sesi gibi. Debriyaja basınca kaybolan çektiğimde yine sürter gibi bir ses var. Bir kere konu arasında servise sorduğumda normal fln dedi ama emin olamadım. Kelimeye dökemiyorum ama şşşşııışşş diye bir ses geliyor. Debriyaja bas çek bas çek yaptığımda gidip geliyor. Böyle bir ses sizin araçlarınızda var mıdır? Yoksa rolantıde calısırken çıkan ses ile debrıyaja bastıgınızda çıkan ses tamamen aynı mıdır?

tarif ettiğiniz ses önceki astra marka aracımda vardı, debriyaja basıldığında kesliyordu, debriyajdan ayağımı çektiğimde geliyordu, usta debriyaj bilyasından geldiğini, baskı balata değiştiğinde geçeceğini söylemişti, sanırım baskı balata bilya set halinde değişiyor, nitekim öyle de oldu.

GOXIN
14-05-2013, 07:01
tarif ettiğiniz ses önceki astra marka aracımda vardı, debriyaja basıldığında kesliyordu, debriyajdan ayağımı çektiğimde geliyordu, usta debriyaj bilyasından geldiğini, baskı balata değiştiğinde geçeceğini söylemişti, sanırım baskı balata bilya set halinde değişiyor, nitekim öyle de oldu.

Umarım oyle bır sey degıldır. Aracı aldığımdan beri aynı ses var. Şimdi söyleyince sanki ses bilya sesi gibi geldi :( Allah korusun böyle bir şey olursa garanti kapsamında mı düzeltilir?

GOXIN
14-05-2013, 07:04
siz yine de başka bir servise gidin ve sesi orada dinletin. istanbuldasınız; tek servisle yetinmeyin aracınızı bir kaç servise birden gösterin.
hatta varsa oradaki bir iki aracı dinleyin.şikayete konu olan aynı ses onlarda da varsa en azından sizin araca özel bir sorun yok demektir zaten. :iyi

Sadece dediğim gibi tek servise gittim Dumankaya Bayiisi geçen açıya gittim ama haftasonu olduğu için kapatmışlardı. Orada da soracaktım. Çalıştığım için çıkamıyorum ama arkadaşın dediği gibi birşeyse acilen halletmek lazım, Allah korusun başka sorunlara sebebiyet verebilir. Böyle bir sorunsa garanti kapsamında halledilmesi gerekir değil mi? Yoksa kullanıcı hatası mı derler? Aldığımdan beri oluyor ama anlatamazsın, o zaman gelseydin derler sanırım.

e_uludag
14-05-2013, 18:30
Bana ustamsesten başka bir zararı olmayacağını söylemişti.

ssgti
14-05-2013, 18:43
Anlattığınıza göre sesin kaynağı prizdirek bilyasına benziyor. Genelde çoğu araçta çok hafifte olsa bu ses gelir. Aracınız garanti kapsamındaysa tamir edilmesi gerekir. Açılmışken baskı balatanızda gerekirse değişir.

GOXIN
14-05-2013, 21:00
Anlattığınıza göre sesin kaynağı prizdirek bilyasına benziyor. Genelde çoğu araçta çok hafifte olsa bu ses gelir. Aracınız garanti kapsamındaysa tamir edilmesi gerekir. Açılmışken baskı balatanızda gerekirse değişir.

Eğer sorun var ise bu garantı kapsamında değiştirilmesi gerekiyor değil mi? Kullanıcı hatası denebılır mı? Gercı kullanıcı nasıl bır kullanımla arıza yaptırabılır kı?

serkangok
14-05-2013, 22:37
Eğer sorun var ise bu garantı kapsamında değiştirilmesi gerekiyor değil mi? Kullanıcı hatası denebılır mı? Gercı kullanıcı nasıl bır kullanımla arıza yaptırabılır kı?

Sanırım garantiye girmez çünkü kullanılarak aşınan bir şey yani balata gibi vss.. Bende de geliyor o ses yani debriyaja bastığımda ses normal e biniyor yada bana öyle gelir kavrama esnasında zaten belli oluyor VW aracımda da var ikisinde de dikkat edilirse farkedilecek düzeyde şimdilik..

GOXIN
15-05-2013, 07:18
Şu an araç 8000kmde ve bu ses aldığımdan beri var. Hatta bir ara Dumankaya Servise gidip, şikayetimi aktardığımda normal demişlerdi. Bende bu nedenle üzerine düşmemiştim. Ama normal olmaması gerektiğini düşündüğüm için buraya yazdım. Kaldı ki 8000km değil ama güncel olduğu için 8000kmde bozulabilecek bir parça değildir sanırım. İlk arabam olsa acemliktir diyeceğim ama bu sürekli kullandığım üçüncü araba, diğerlerinde böyle bir durumla karşılaşmadım.

e_uludag
15-05-2013, 22:33
Şu an araç 8000kmde ve bu ses aldığımdan beri var. Hatta bir ara Dumankaya Servise gidip, şikayetimi aktardığımda normal demişlerdi. Bende bu nedenle üzerine düşmemiştim. Ama normal olmaması gerektiğini düşündüğüm için buraya yazdım. Kaldı ki 8000km değil ama güncel olduğu için 8000kmde bozulabilecek bir parça değildir sanırım. İlk arabam olsa acemliktir diyeceğim ama bu sürekli kullandığım üçüncü araba, diğerlerinde böyle bir durumla karşılaşmadım.

servisin yaklaşımı çok ilginç, o zaman bir test aracı deneseniz, size ses normal yorumunu yapan usta ile, eğer aynı sesi duyarsanız amenna, aynı ses gelmiyor ise garanti kapsamında değişmesini teklif edersiniz.

Can ÖNEL
16-05-2013, 08:15
Bizim 207'de de vardı bende üstüne düşmemiştim. Araç boşta iken bir ses geliyordu debriyaja basınca seszilik oluyordu. Bize de normal demişlerdi.

GOXIN
16-05-2013, 10:49
Bizim 207'de de vardı bende üstüne düşmemiştim. Araç boşta iken bir ses geliyordu debriyaja basınca seszilik oluyordu. Bize de normal demişlerdi.

Servis her şeye normal diyor zaten. Peki öyle kullanmaya devam mı ettiniz? Bir sorun çıkartmıyor mu?

Can ÖNEL
16-05-2013, 10:55
Servis her şeye normal diyor zaten. Peki öyle kullanmaya devam mı ettiniz? Bir sorun çıkartmıyor mu?

6,5 yıl bindik. Yalnız sesin ne zman çıkmaya başladığını hatırlamıyorum. Aldığımızdan beri var mıydı yokmuydu bilemiyorum. SAdece bir dün kapım açıkken vitesi boşa almak için debriyaja bastım aracı çaıştırdım. Debriyajdan ayağımı kaldırınca normal motor sesinin yanında hışırtı gibi bir ses geldiğini farkettim. Tekrar debriyaja bastım ses gitti kaldırdım geldi servise sordum. Normal dediler. sattığımızda 87bindeydi.

91 model Kartal'dan sonra 2006 207'e binince uçak gibi gelmişti. Servis de normal deyince açıkçası üstüne gitmedim. Şimdi başkalarında olmadığını duyunca araştırmak gerektiğini düşünüyorum.

GOXIN
16-05-2013, 11:43
Anladım. Müsait olduğumda servise gideceğim. Bunun için servistn randevu almaya gerek var mı? Sorun var yapmamız lazım derlerse randevuyla gıtmek lazım sanırım. Sadece sorarsak bır ara getırın dıyeceklerdır, değil mi?

GOXIN
22-05-2013, 15:18
Konuyla alakalı Aktif İriyılı aradım ve durumu ufakça anlattım çıkan bayana. Arkadaşların söylediğine göre debriyaj bilyasından kaynaklandığını söyledim. Eğer gerçekten sorun buysa garantı kapsamında değişim mi olur dedim, eğer bilya ise garantiden değişir dedi ama debriyaj setinden ise bakmak lazım dedi. Zaten bilya set içerisinde değil mi? Sorun bilyadan bile olsa set değişecek o nedenle garanti dışı denebilir mi? Aktif İriyılda kim bizimle gerçekten ilgilenir arkadaşlar? Anlaşmamızda var ayrıcalığımızın olması gerektiğini düşünüyorum.

Murat66
23-05-2013, 22:29
Selam Arkdaşlar,

Yukarıda bahsi geçen ses benim aracımda da var. Servise ilk gittiğimde bu sesi sorup cevaplarını ve yapılanları sizlerle paylaşırım.

Saygılar.

ssgti
24-05-2013, 07:37
Konuyla alakalı Aktif İriyılı aradım ve durumu ufakça anlattım çıkan bayana. Arkadaşların söylediğine göre debriyaj bilyasından kaynaklandığını söyledim. Eğer gerçekten sorun buysa garantı kapsamında değişim mi olur dedim, eğer bilya ise garantiden değişir dedi ama debriyaj setinden ise bakmak lazım dedi. Zaten bilya set içerisinde değil mi? Sorun bilyadan bile olsa set değişecek o nedenle garanti dışı denebilir mi? Aktif İriyılda kim bizimle gerçekten ilgilenir arkadaşlar? Anlaşmamızda var ayrıcalığımızın olması gerektiğini düşünüyorum.

Debriyaj bilyası debriyaj pedalına basıldığında devrede olur. Siz pedalı bıraktığınız anda devreden çıkar. Yani debriyaja bastığınız anda ses gelseydi sorunun debriyaj bilyasında olduğu düşünülebilirdi. Bu nedenle ben bu sorunun debriyaj bilyasından olmadığını tahmin ediyorum. Sıkıntınız bence prizdirek bilyasından.

GOXIN
24-05-2013, 20:24
Debriyaj bilyası debriyaj pedalına basıldığında devrede olur. Siz pedalı bıraktığınız anda devreden çıkar. Yani debriyaja bastığınız anda ses gelseydi sorunun debriyaj bilyasında olduğu düşünülebilirdi. Bu nedenle ben bu sorunun debriyaj bilyasından olmadığını tahmin ediyorum. Sıkıntınız bence prizdirek bilyasından.

teşekkür ederim, peki bu sorunu nsl halledecekler ve en onemlisi garanti kapsamında değiştirecekler mi?

GOXIN
31-05-2013, 11:50

İşlerimin yoğunlulğundan bir türlü servise gidememiştim ve biraz önce yarın sabah 9 için randevu aldım. Randevu alırken sorun neydi diye sordular bende Debriyaj bilyası olabilir dedim debriaja basınca kesiliyor bırakınca ses geliyor dediğim de Debriyaj Bilyasından değildir dedi, sizin söylediğinizi söyledim burada bakılır dedi. He birde unutmadan ilk söylediğimde evet ses geliyor başka bir sıfır araçta da baksanız o ses vardır dedi :S Böyle bir şey ile karşılaşmak istemiyorum açıkcası. Yani normaldir deyip, geri çevirmesinler. Hazır gitmişken yüksek hızda fren yapınca direksiyonun titremesi durumunu da söyledim, forumda Salıncak Burcu değişince düzeliyor denmişti ama bunu servislere kabul ettirmek zor sanırım. Bakalım ne olacak?

GOXIN
31-05-2013, 11:52
Selam Arkdaşlar,

Yukarıda bahsi geçen ses benim aracımda da var. Servise ilk gittiğimde bu sesi sorup cevaplarını ve yapılanları sizlerle paylaşırım.

Saygılar.

Merhaba,

Siz servise gidebildiniz mi acaba?

GOXIN
01-06-2013, 08:52
konuya pek başkan yok ana ben yinede yazayım. arkadaşlar şu ana Aktif iriyildayim sesi gösterdim, araç dizel olduğu için bu normal dedi. çalışma sırasında ufak atlamalar yapıyor buda ses çıkarıyor gibi birşey dedi.oradan bir partner arabada gösterdi onda da var. 308 araçta bakmam lazım.

e_uludag
01-06-2013, 12:35
Bence sadece yetkili servise değil sanayide de bir iki farklı servise gösterip yorum alabilirsiniz. Aracınıza elletmeyin sadece sesi dinletin, daha net fikir verir diye düşünüyorum..

Ömer Gedik
01-06-2013, 12:45
GOXIN

Sesi dinleyip irdelemek daha doğru olur. Ancak Sesin debriyaja basılıp çekildiğinde gelmesi bu sistem üzerinde düşünmeme sebep oluyor.

Debriyaj Pedalına bastığınızda Motor ile Şanzımanı birbirinden ayırırsınız. Araç rölanti de iken Şanzıman milleri döner ancak herhangi bir dişliyi döndürmez. Debriyaj Pedalına basılı iken isen miller dönmez. Haliyle Pedal basılı iken dönen elemanlardan biri sorunlu olabilir. Bunlardan Mil Rulmanları sese sebep olabilir.

Ancak ve ancak görmeden duyamadan irdelemeden sadece yorumluyorum. Belkide bir sıkıntı yok. :)

GOXIN
03-06-2013, 07:49
GOXIN

Sesi dinleyip irdelemek daha doğru olur. Ancak Sesin debriyaja basılıp çekildiğinde gelmesi bu sistem üzerinde düşünmeme sebep oluyor.

Debriyaj Pedalına bastığınızda Motor ile Şanzımanı birbirinden ayırırsınız. Araç rölanti de iken Şanzıman milleri döner ancak herhangi bir dişliyi döndürmez. Debriyaj Pedalına basılı iken isen miller dönmez. Haliyle Pedal basılı iken dönen elemanlardan biri sorunlu olabilir. Bunlardan Mil Rulmanları sese sebep olabilir.

Ancak ve ancak görmeden duyamadan irdelemeden sadece yorumluyorum. Belkide bir sıkıntı yok. :)

Açıkcası servis elemznının söylediği mantıklı gelmedi, seninde dediğin gibi araç rölantide iken herhangi bir dişlinin dönüyor olması olası değil. Bendeki sorunun! olup olmadığını söyle anlayabilirsiniz, sizin aracınızda debriyaja bastığınızda yok olan belirgin bir kayış sürtmesi gibi bir ses var mı yoksa debriyaja bassanızda basmasanızda motor sesi aynı mıdır? Bahsettiğim ses çok kısık bir ses değil bariz öncesi ve sonrası farkedilir bir ses. Keşke buluşmada dinletseydim :(

GOXIN
06-11-2013, 08:05
Arkadaşlar şu ses hala kafamı kurcalıyor, 15bin bakımında özel olarak yazdırmama rağmen normal deyip, bir şey yapmadan verdiler ve araç şu anda 21bin kmde ve hala devam ediyor doğal olarak. Dün şirket aracına bindim(KİA) o da dizel olmasına karşın hiç bir ses değişimi olmuyor. O nedenle yine kafamı kurcalamaya başladı. Sesi telefon ile kaydettim ama buraya nasıl koyabilirim? Sizlerle paylaşmak ve ona göre hareket etmek istiyorum. Olmadı Fransaya mail atıp böyle bir ses var ama servisler normal diyeceğim.

CaglarB
28-08-2015, 13:35
Arkadaşlar merhaba, konunun üzerinden baya zaman geçmiş, daha önce 406'mız ile forumdaydım yeni kullanıcı olarak giriyorum, (406 mızı sıfırladık babam kullanmaya devam ediyor)
2013 308 1.6hdi (92) sahibiyim debriyaja basınca kesilen ses benim aracımda da var, servisler normal diyor ama ustalar debriyaj bilyesi değişmeli diyor 200 tl civarı da parça fiyatı
bu ses madem normal değiştirmesek ne gibi sıkıntılar yaşayabiliriz?

GOXIN
31-08-2015, 07:05
Evet bütün servisler bu sese normal diyor ama bence olmamalı. Garanti sürem bitti ama ilk boş olduğum zaman Aktif iriyıla gidip bu sefer garantisi bitmiş araç olarak sorunu söyleyeceğim. Eğer araçta sorun var şunlar değişecek derlerse emin olun orası fena karışacak. Bilya sesi olduğu bariz ama hepsi normal diyor. Açıkcası bilgisizlik nedeniyle bizlerde bir şey diyemiyoruz.

HamzaHakkı
31-08-2015, 12:25
Bahsettiğiniz ses önceki 106 aracımda vardı ve şuan kullandığım 206'da da var, 1980 BMW aracımda da var :) Bu ses bence bir sorundan kaynaklı ses değil. Debriyaja bastığınızda şanzıman motordan ayrılıyor ve araçtaki ses azalıyor bıraktığınızda ise şanzıman motorla tekrar birleşiyor ve ses yapıyor.

GOXIN
02-10-2015, 15:30
Arkadaşlar tekrar merhaba. Konuyla alakalı Peugeot Türkiyeye sosyal medyadan mesaj attım ve durumu tekrar açıkladım. Telefonla dönüş yaptılar ve DKY servisine yönlendireceklerini oradan arayacaklarını söylediler. DKY aradı ve Perşembe gününe randevu aldık. Bakalım ne olacak? O zaman gittiğimde evet sorun var ama garantiniz bitti derlerse ciddi sorun çıkacak. Ne öneriyorsunuz? Gerçi sıkıntının önceden olduğunu hem buradaki yazılarımda hem de servis raporlarında gösterebilirim ama malum Türkiye işte. Fakat servis raporlarında özellikle durumu anlatmama rağmen sadece şikayet tarafında motordan ses geliyor diye yazılmış. Duruma bakıldığında motordan ses geliyor ama o başka bir şeydir diyebilirler mi göreceğiz.

Bu arada aynı sesten muzdarip bir kaç arkadaş araçlarını göstereceklerdi durumları nedir?

Teşekkürler.

4puncturk
03-04-2016, 15:12
USTA BENIM ARABADA AYNI SES VARDI BASKI SETINI DEGISTIRDIM PEJO 308 2011 CONFORT PACK SETI DEGISTIRKTEN SONRA GELDI BU SES NEYSE CANIMI SIKMAYA BASLADI NEYSE YAPTIRDIGIM YERE GOTURDUM KULAKMI DEGISECEK FELAN DEDI NEDIYORSUN SEN HAYIRDIR DEDIM 600 TL MASRAF CIKARDI bende adamı carpıyorsunuz dıe gıder yaptım babamın arkadasının yıgenlerı cıktı life kaldırdık baktı usta 10 tl sorunu halletık altındakı demır kablo varmşı onlara kelepce attılar baskası olsaydı 600 kıtlerdık dedı ve suan kesildı ses eskısınde bıle ıyı

Ömer Gedik
03-04-2016, 19:49
Tamamem büyük harf ile yazı yazmayınız. Bahsettiğiniz ihtimal usta hatası burada aksi bir durum üzerine yazışmalar var.