PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Bölümünde "Cıyk" Sesi...

xtreme59
05-05-2013, 08:11
geçen yıl gece yolculuğu yaparken ufak ufak başlayan, gaza yüklendikçe ya da araba çukur gibi nedenlerden dolayı esnediği zamanlarda "cıyk" diye bir saniyelik ses duymaya başladım.. öncelerde sert kalkışlarda ve ilk çalıştırmalarda duyuluyordu, sonra normal 5. viteste giderken bile gaza dokunmamla beraber sesi duymaya başladım..

ilk kayıştan zannettim, dedim heralde kayışa bağlı dönen alet edevattan biri zorlanıyor, ben birden yüklenince o sesi yapıyor.. servise gittim, arkadaş bir tur attı, "bişeyi yok bi japon işini görür" dedi.. içeri soktu arabayı 5 dkya çıkardı.. ses kaybolmuştu..

sebebini sordum, "bize kalsın" demeye getirdi.. ısrar edince "depodan gelen yakıt borularının şaseden geçiş yaptığı yerden geliyor" lastiği yapıştırdım dedi..

1 yıldır ses yoktu.. şimdi hafiften başlıyacak gibi yine, anlattığı şeye uygun bir yer buldum motor bölümünde, silikonlamayı düşünüyorum şimdi..

daha önce böyle bir nedenden dolayı sıkıntı yaşayan var mı acaba..? :korku3

xtreme59
05-05-2013, 11:00
bunlar da fotoları..

http://imageshack.us/a/img259/3821/grnt0032.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/259/grnt0032.jpg/)

http://imageshack.us/a/img4/8333/grnt0033.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/4/grnt0033.jpg/)

Ömer Gedik
05-05-2013, 19:59
Bu borulardan böyle bir ses geleceğine pek ihtimal veremiyorum.

xtreme59
05-05-2013, 21:21
tam olarak borudan değil, boruları şasiye sabitleyen yer de lastik.. ve zannedersem motor sarsıntısıyla beraber yerinden esneyince çıkıyor ses.. motor sarsıldıkça yapıyor.. kışın mesela hava -20leri gördüğünde sarsıntı artıyor, kuş sesi gibi sürekli yapıyor.. baharı getiriyor resmen.. :)

Can ÖNEL
06-05-2013, 08:48
Geçen bir üyemizin de başına gelmişti. Hatta video çekip koymuştu. Yaylı karyola gibi bir ses çıkarıyordu frene ve gaza basınca. Motor pabuçlarında mı sorun vardı tam hatırlamıyorum. O konuyu bulursanız yardımcı olabilir.

xtreme59
06-05-2013, 14:31
evet, karyola sesine benziyor.. ama arkadaşın ki biraz daha vahim durum heralde.. :) bir bakayım o zaman.. teşekkürler..

xtreme59
12-06-2013, 19:39
lanet ses yine çıkmaya başladı.. yakınlarda gidebileceğim servis fln da yok.. en az 2-3 hafta daha dinleyeceğiz şimdi... :korku3 yukarıda fotosunu koyduğum plastik parçayı oynatmaya çalıştım, kıpırdamıyor bile.. araba çukura veya tümseğe denk gelince, gaza basıp bırakınca, 7 gün 24 saat "cıyk".. :korku3 işimiz var....

jacobo
13-06-2013, 09:29
resimdeki şüpheli yer yazısı altında kalan motor kulağının iç kısmında yer alan lastik takoz kısmını sprey
yağ (gres özellikli) ile ön ve arka kısmından yağlamayı denemenizi öneririm.

bacadir68
13-06-2013, 10:44
bende de özellikle vites küçültme esnasında ciyk diye ses gelmeye başladı. bu durum motor bölümü sallanınca oluyor gibime geliyor benimde. aracımda al4 kodlu şazıman var.

xtreme59
13-06-2013, 11:50
resimdeki şüpheli yer yazısı altında kalan motor kulağının iç kısmında yer alan lastik takoz kısmını sprey

iç kısmına ulaşabilirsem dediğiniz faydalı olabilecek gibi duruyor.. dün biraz oynatmaya çalıştım, şu an kesildi ses.. ama hava 30 derece civarı şu an.. heralde ısıdan kaynaklı ses kesildi diye düşünüyorum..
ama parça dediğim gibi elle oynatılacak kdr gevşek değil.. motorun sarsıntı gücüyle beraber çıkıyor ses..

xtreme59
13-06-2013, 11:52
bende de özellikle vites küçültme esnasında ciyk diye ses gelmeye başladı. bu durum motor bölümü sallanınca oluyor gibime geliyor benimde. aracımda al4 kodlu şazıman var.

hocam benimki de öyle başladı.. (vites geçişleri + düşük devirde gaz ver bırak yaparak..) daha sonra bozuk yollarda bile çıkmaya başladı.. inşallah başınıza gelmez.. :i-ih1:

drwhiskey
17-06-2013, 11:05
benim aracımda da benzer bir ses vardı. çok ince ve çok kısa kayış sesi gibi. gaza basarken geliyordu. sesin yerini kendim tespit ettim. kayış gergisinden geliyordu. garantiden kayış gergisi değişti ancak ses devam etti. sonrasında triger seti ve devir daim komple değişti :) ses de gitti. triger değişim kilometresini 40000 km ileri atmış oldu, o da bana kar kaldı :)

bacadir68
17-06-2013, 11:19
yalnız bizimkilerden gelen ses kayış sesi değil. sarsıntı esnasında oluşan bir ses. geçenlerde biraz aracı dinleyim acaba başka hangi durumlarda geliyor dedim. araç 2. vitesteyken 2000dd civarında ayagımı gazdan hızlı bir şekilde çekincede hafiften ciyk diyor... servise gittiğimde umarım tehşisi koyarlar.

drwhiskey
17-06-2013, 13:57
zaten girintili çıkıntılı yolda ve gazdan ayak çekince de yapıyordu. sizin anlattığınız da kayış sesi olabilir. sonuçta gazdan ayağınızı çekince kayıştan ses gelebilir. gergiyi bir kontrol ettirin bence.

e_uludag
18-06-2013, 12:10

Arkadaşın önerisi benim aracı aldığımdan beri sinir olduğum sesin kesilmesini sağladı. Yalnız bendeki ses sizin tarif ettiğinizden biraz daha farklı, daha çok askıda duran bir nesnenin yağsızlıktan dolayı çıkardığı ses gibiydi. Arkadaşın tarif ettiği yeri önlü arkalı silikon sprey ile epey bi geçtim zaten silikon spreyin çıkış noktasına taklıması için ince pipet şeklinde bir aparatı var ki bu aparat sayesinde en uç noktalara bile rahatlıkla ulaşılıyor, şu anda çıt yok.

xtreme59
20-06-2013, 12:42
Arkadaşın önerisi benim aracı aldığımdan beri sinir olduğum sesin kesilmesini sağladı. Yalnız bendeki ses sizin tarif ettiğinizden biraz daha farklı, daha çok askıda duran bir nesnenin yağsızlıktan dolayı çıkardığı ses gibiydi. Arkadaşın tarif ettiği yeri önlü arkalı silikon sprey ile epey bi geçtim zaten silikon spreyin çıkış noktasına taklıması için ince pipet şeklinde bir aparatı var ki bu aparat sayesinde en uç noktalara bile rahatlıkla ulaşılıyor, şu anda çıt yok.

şu an kendiliğinden kesildi benimki.. ama tekrar çıkarsa bende uygulamayı düşünüyorum..

bacadir68
12-10-2013, 20:46
307 otomatik vites aracımdaki sesin nedeni egzos bağlantı contasının zamanla sertleşmesi olduğu belirlendi conta değişti ve sorun çözüldü. bilginize.