PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3008'lerin Gizli Özellikleri Var mı?

hatan
27-03-2013, 11:07
Değerli Forum Üyeleri,

Foruma daha sık girmeye ve paylaşım yapmaya çalışıyorum.
308 ekibinin açtığı "gizli özellikler" konusu çok hoşuma gitti, çok da aktifler, benzeri marka olduğu için ben de çok istifade ediyorum.
Ama neden 3008'lerde böyle bir konu yok (aradım göremedim umarım daha önce açılmış konu yoktur) diye düşündüm ve yeni bir konu açtım, umarım değerli katkılarınızı yaparsınız.

Bildiğim ilk 3008 gizli özellikleri;

1. Direksiyon yanındaki radyo kumanda tuşunun ucuna basınca sırayla (source değişiyor); radyo / bluetooth'lu cep telefonu / USB / CD / MP3 arasında seçim yaparak onların hafızalarında kayıtlı olan müzikleri sorunsuz çalabiliyorsunuz ve kumandanın üst/alt tuşları ile şarkılar arası seçim/geçiş ve ses ayarı da oluyor.

2. Radyonun üzerindeki "nota işaretli" butonla eğer ekolayzırdan "Techno"yu / baslar için 4-5 değerini / tizden 6'yı seçerseniz ideal kalitede müzik rengi ortaya çıkıyor. Ama herkesin zevkine uygun diğer seçenekler de var tabiiki.

3. 3008 Premium Pack aracımda Otomatik Kararan Dikiz Aynasının alt kısmında siyah bir buton var bastığım zaman aynanın alt kısmında yeşil bir LED yanıyor.
Tekrar basınca sönüyor. Normalde ayna, kendisi otomatik kararma yapıyor, ama ilaveten bu butonun ne işe yaradığını tam bulamadım. El kitabında da hiç bahsi geçmiyor. Tüm yurt içi/dışı forumlarda araştırıyorum. Ama üyelerden bilenler varsa yardımcı olurlarsa memnun olurum. Fotoğraf eklerdim ama bir türlü beceremedim, sanırım yükleme yetkim de yok.

4. Mesafe takip sistemi öndeki aracı hangi sensör ile görüyor bulamadım. Normalde bakınca önlerde park/sürüş sensörü yok ama araç öndeki giden/geçen aracı 30-40 m.den rahat görüyor ve açılır cam ekrandan da görüntü ile ikaz ediyor. Uzun yolda çok faydalı bir özellik.

mimit
27-03-2013, 11:30
aynadaki düğmeye bastığınızda aynanın sensörünün devre dışı kalması gerekir yani ışığa göre kararmaması lazım, ancak peugeot yaklaşık 10 - 12 yıldır hep aynı model kararan aynayı kullandığı için, düğmenin artık bir işlevi kalmamış olabilir ama dediğim gibi genel olarak algılama sensörünü devre dışı bırakır o düğme.

Mesafe takip sistemi ise emin olmamakla birlikte sanırım park sensörleri ile bağlantılı değil, ön tarafta bulunan daha geniş ölçme mesafesine sahip olan bir radar sayesinde çalışıyor.

hatan
27-03-2013, 14:11
aynadaki düğmeye bastığınızda aynanın sensörünün devre dışı kalması gerekir yani ışığa göre kararmaması lazım, ancak peugeot yaklaşık 10 - 12 yıldır hep aynı model kararan aynayı kullandığı için, düğmenin artık bir işlevi kalmamış olabilir ama dediğim gibi genel olarak algılama sensörünü devre dışı bırakır o düğme.

Mesafe takip sistemi ise emin olmamakla birlikte sanırım park sensörleri ile bağlantılı değil, ön tarafta bulunan daha geniş ölçme mesafesine sahip olan bir radar sayesinde çalışıyor.

mimit arkadaşım,

Akşam aynayı tekrar kontrol ederim.
Radar cevabı ise benim için sürpriz oldu, çok orijinal.
Cevaplarınız için teşekkürler.

InsMuh
30-03-2013, 01:23
Mesafe takip sisteminin radarı önde farların içerisinde...

hatan
30-03-2013, 10:56
Mesafe takip sisteminin radarı önde farların içerisinde...

Insmüh, Teşekkürler.
Kontrol ettim yazdığınız gibi farların içinde yuvarlak önü kapalı bir çıkıntı var sanırım orası.

reisG
31-03-2013, 10:52
hemen tüm otomatik kararn ayna sistemlerinde tuş ve yeşil renkli sol ve sağ olarak birer ışık far. bende ne olduğunu bilimiyorum.bende techno pozisyonunda müzik dinliyorum. kalite bayağı iyi oluyor.

hatan
05-04-2013, 10:56
hemen tüm otomatik kararn ayna sistemlerinde tuş ve yeşil renkli sol ve sağ olarak birer ışık far. bende ne olduğunu bilimiyorum.bende techno pozisyonunda müzik dinliyorum. kalite bayağı iyi oluyor.

Size aynen katılıyorum, aynanın altındaki o düğmeye geçen gün yanlışlıkla parmağım çarpıp basınca yeşil led ışığın yandığını fark edebildim. El kitabında da hiçbir şey yok. Bilmesek otomatik kararmanın demekki bir faydasını göremeyecektik. Bu nedenle forumda bu özellikleri paylaşmamız çok değerli diye düşünüyorum. Çünkü her kullanıcın farklı tecrübesi ve karşılaştığı gördüğü farklı tespitleri var.

Taylan43
05-04-2013, 13:09
Benim 508'de tuş yok, sadece alt tarafında ufak bir karartı var.

hatan
15-04-2013, 16:48
Benim 508'de tuş yok, sadece alt tarafında ufak bir karartı var.

508'deki daha kullanışlı olmuş.
Bence tuş gereksiz gibi.

hatan
25-04-2013, 14:34
Diğer 3008 gizli özellikleri;

- Radyonun parazitsiz/mükemmel çekiş gücü olması (ş.arası bile sürekli bir istasyonu bulup çekiyor) ve araç hızına göre radyo sesinin 90 KM/h den itibaren kademeli artması,

- Radyo menüsündeki Local/DX/RDS ayarları ile seçilen istasyonların şehir dışında otomatik olarak frekans değişimini yapması,

- Auto6R vites kolu arkasındaki "S" sport butonuna baslıınca ani sollamalarda/dik yokuşlarda aracın inanılmaz tork-şov yapması, şahlanması,

- Cep telefonunuz Bluetoothla araca bağlanınca direksiyonun sağ tarafındaki radyo kumanda tuşunun ucuna basılınca telefonun içindeki müzikleri, MP3 çaları çalştırıyor, tüm şarkıları listeliyor, ses kalitesi de oldukça iyi, tuşa bir kez daha basınca radyoya veya USB'ye geçiyor. (1 hafta ara verince araç benim cep telefonunu artık unutmuyor, çünkü ilk eşleştirmede sürekli eşleşmiş kalmasına OK dedim artık tekrar eşleştirmiyorum, bu güzel oldu.)

- Auto6R şanzumanın akıllı olması ve kullanıcının gaz pedalına basma stiline göre vites değişim aralıklarını otomatik düzenlemesi, hep yakıt tasarrufunu hedeflemesi,

- Park sensörünün arka taraftaki kör noktaya destek olması (KİA Sportage daki gibi dikiz aynasında bir kamera görüntüsü olsa daha iyi olurmuş. Ama geçen ay İnternetten satın aldığım küçük LCD ekranı aynanın üzerine takıp bu ihtiyacı da giderdim.)

- Far ve yağmur sensörlerin mükemmel iş görmesi (çok memnunum),

- Geri viteste iken ön silecek açıksa arka sileceğin de 1-2 defa çalışması, arka görüşe katkısı var

- U.kumandayı kullandıktan sonra hiçbir kapıyı açmayınca 2-3 dk. sonra aracın kendiliğinden kapıları kapatması ve kumandanın kapama tuşuna basmaya devam edince tüm kapıları ve camları da kapatması, aküyü koruma özelliğinin olması,

- Koltuk baş desteklerinin ense kısmındaki boşluğu alabilecek ayara getirilebilmesi/açı verilebilmesi, (ilk defa bir araçta uzun yolda baş desteğinin bir faydasını gördüm)

- Otm.klimanın tünelllerde ve araç egzoz gazı kokusu gelmeden otomatik olarak hava kalite algılayıcısı dış hava girişini kapatması, havanın hep kaliteli olması,

- Direksiyon sağ alt kısmındaki radyo kumanda kolunun üzerindeki tırtıklı düğmeyi her çevirdiğinizde USB den MP3 çalarken varsa Folder/dosyaları açılıyor, eğer ">>" veya "<<" tuşlarına basarsanız o zaman da bir sonraki/önceki şarkıya geçiyor,

- Bluetooth ile araç ekranından, rehberden arama yapılması, rehber ve arama listesinin otm. sürekli güncellenmesi,

- Yeni farkettim, sol alt tarafta (sürücünün sol dizi hizasında) sigorta panelini açınca kapağın iç kısmında ayrı bir siyah bir göz içinde yedek sigortalar ve plastik sigorta tutucu maşa var,

- Gelen tel. aramasına sağ kol üzerinden "yes" tuşu ile cevap verilebilmesi,

- Geri vitese takınca radyonun sesi kendiliğinden kısılıp park sensörünün sesleri daha net duyuluyor

- ......Buldukça yazarım

hatan
14-05-2013, 10:16
Bulduğum/öğrendiğim diğer 3008 güzellikleri/özellikleri;

- Radyonun parazitsiz/mükemmel çekiş gücü olması (ş.arası bile sürekli bir istasyonu bulup çekiyor) ve araç hızına göre radyo sesinin 90 KM/h den itibaren kademeli artması,
- Radyo menüsündeki Local/DX/RDS ayarları ile seçilen istasyonların şehir dışında otomatik olarak frekans değişimini yapması,
- Auto6R vites kolu arkasındaki "S" sport butonuna baslıınca ani sollamalarda/dik yokuşlarda aracın inanılmaz tork-şov yapması, şahlanması,
- Cep telefonunuz Bluetoothla araca bağlanınca direksiyonun sağ tarafındaki radyo kumanda tuşunun ucuna basılınca telefonun içindeki müzikleri, MP3 çaları çalştırıyor, tüm şarkıları listeliyor, ses kalitesi de oldukça iyi, tuşa bir kez daha basınca radyoya veya USB'ye geçiyor. (1 hafta ara verince araç benim cep telefonunu unutuyor, tekrar eşleştiriyorum bu güzel bir şey değil ama herhalde ben bir şeyi eksik yapıyorum, çözümünü bilen varsa memnun olurum.)
- Auto6R şanzumanın akıllı olması ve kullanıcının gaz pedalına basma stiline göre vites değişim aralıklarını otomatik düzenlemesi, hep yakıt tasarrufunu hedeflemesi,
- Park sensörünün arka taraftaki kör noktaya destek olması (KİA Sportage daki gibi dikiz aynasında bir kamera görüntüsü olsa daha iyi olurmuş. ayrıca benim araçta arkadaki bir araca/engele nerdeyse 20-30 cm kala ses/şekilsel ikaz artıyor, daha hassas veya daha kademeli artan sesli olabilirmiş, veya sesi artırma ayarı var mı bilemiyorum)
- Far ve yağmur sensörlerin mükemmel iş görmesi (çok memnunum),
- Geri viteste iken ön silecek açıksa arka sileceğin de 1-2 defa çalışması, arka görüşe katksı var
- U.kumandayı kullandıktan sonra hiçbir kapıyı açmayınca 2-3 dk. sonra aracın kendiliğinden kapıları kapatması ve kumandanın kapama tuşuna basmaya devam edince tüm kapıları ve camları da kapatması,
- Koltuk baş desteklerinin ense kısmındaki boşluğu alabilecek ayara getirilebilmesi/açı verilebilmesi, (ilk defa bir araçta uzun yolda baş desteğinin bir faydasını gördüm)
- Otm.klimanın tünelllerde ve araç egzoz gazı kokusu gelmeden otomatik olarak dış hava girişini kapatması, havanın hep kaliteli olması,
- ......

Aracımdaki 215/60/16 Goodyear Excellence llastikler biraz sert olduğu için geçen hafta değiştirmek zorunda kaldım. Kampanyası varmış, Goodyear Fatih Kol.A.Ş. Etimesgut bayisindeki arkadaşın ısrarı/tavsiyesi ile 4 adet yeni 215/65/16 EBATLI Goodyear Eagle NCT5 lastik aldım, şimdi inanılmaz memnunum, bir Goodyear bu kadar yumuşak ve sessiz ve aynı zamanda da yakıt eknomi özellikli olabilirmiş hayret ettim. Aracımın şimdi yüksekliği de arttı, 3008.lerin o dıştan görünümdeki 215/60/16.nın küçük hali kalma gitti, jantlarım aynı kaldı. Hız göstergem sanırım 3 km/h kadar eksik gösteriyor galiba, ama onun dışında sarfiyat, yol tutuş vs çok iyi. Yeni lastiklerle ş.içi 5.9 yakıyorum. Ama sessizlik+konfor mükemmel ötesi oldu.
Forumları dolaştım ebat değişikliği için genelde olumsuz yazılıyor ama ebat değişikliği öyle abartılmayınca sorun yokmuş, gerçekte durum pek öyle değilmiş.

bakbekır
28-06-2016, 11:18
aracınıza araç takip (http://www.filoturk.com.tr/)programı taktırmak isteyenler bu etiketlediğim siteye bakabilirler.

tsinanb
28-06-2016, 11:30
Bizim şirket araçlarında Trio nun sistemini kullanıyoruz güzel de bir mobil uygulaması var ama kendi aracıma taktırmadım takip cihazı takip edilmemek için ;)