PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 0 km 301 şanzıman sorunu

mertsari88
24-03-2013, 14:16
Arkadaşlar merhaba,10 gün önce ABC otomotivden 0 km 301 aldım. Fakat aracı aldığım andan itibaren şanzımanından ses geliyor. Araç daha 500 km bile yapmadı. Bu süreç zarfında servise götürdüm. Başka 301 sahiplerinden de bu yönde şikayetler aldıklarını, durumu Peugeot'a bildirdiklerini söylediler. Onlardan gelecek cevaba göre şanzımanı ya da rulman, dişli vb. parçalarını değiştirebileceklerini söylediler. Ben kesinlikle 0 km bir aracın şanzımanını elletmeyeceğimi kendilerine ilettim. Bildiğim kadarıyla bana satılan bu araç "ayıplı mal" kategorisine girmekte. Gerekirse dava açıp aracımı yenisiyle değiştirmek istiyorum. Fakat sizlere sormak istediğim;

Aranızda bu şekilde bir sorunla karşılaşan var mı?(301 ya da başka bir araçta)
Varsa ne şekilde çözüme ulaştınız?
İzlemem gereken adımlar neler?

Yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler,

Yasin CCK
24-03-2013, 14:28
Öncekikle hoşgeldiniz. Geçmiş olsun, can sıkıcı bir durum. 301 sahibi arkadaşlardan henüz bu yönde bir şikayet duymadık ama otomatik vites auto6R kullanılan 308'lerde sarsıntı şeklinde şikayetler olmuştu. Bazı arkadaşımızın sorunu giderildi, bir başkasının giderilemeyince yeni kasa ile değiştirilmişti.

mertsari88
24-03-2013, 14:52
Sorunu giderildi derken kastettiginiz nedir? Sahsen 0 km bir aracin sanzimanini actirmak, parcasini degistirmek ya da komple degistirmek ne kadar mantikli? Bu su an ki sorunu cozse bile ilerde bir sorun yaratmayacaginin garantisi yok. ayrica araci satarken servis kaydinda da gorunecek. Bu da ayri bir problem.

Öncekikle hoşgeldiniz. Geçmiş olsun, can sıkıcı bir durum. 301 sahibi arkadaşlardan henüz bu yönde bir şikayet duymadık ama otomatik vites auto6R kullanılan 308'lerde sarsıntı şeklinde şikayetler olmuştu. Bazı arkadaşımızın sorunu giderildi, bir başkasının giderilemeyince yeni kasa ile değiştirilmişti.

Yasin CCK
24-03-2013, 15:00
Sorunu giderildi derken kastettiginiz nedir? Sahsen 0 km bir aracin sanzimanini actirmak, parcasini degistirmek ya da komple degistirmek ne kadar mantikli? Bu su an ki sorunu cozse bile ilerde bir sorun yaratmayacaginin garantisi yok. ayrica araci satarken servis kaydinda da gorunecek. Bu da ayri bir problem.

Şanzımanlar açılmadı, parçası veya komple değiştirilmedi. Sadece yeni yazılım yüklenip yazılım güncellemesi yapıldı, sonra araç durduğu yerde şanzıman alıştırması yapıldı. Harcanan mazot parası dahil Peugeot Türkiye tarafından karşılandı.

Size düşen biraz daha sakin ve anlaşyışlı olmanız, sonuçta kul yapısı ve teknoloji birazda şans işi. İnternette küçük bir araştırma yaparak yere göğe sığdırılamayan DSG şanzıman hakkında onlarca sorun ve şikayete ulaşabilirsiniz.

Keyifli forumlar.

mertsari88
24-03-2013, 18:32
Sorunun cozulmesine yonelik calisildigi takdirde tabii ki anlayisli olacagim. Lakin bahsetmis oldugunuz yazilim guncelllemesi otomatik bir arac icin gecerli olabilir. Benim aracim manuel oldugu icin boyle bir sansim yok malesef.

Şanzımanlar açılmadı, parçası veya komple değiştirilmedi. Sadece yeni yazılım yüklenip yazılım güncellemesi yapıldı, sonra araç durduğu yerde şanzıman alıştırması yapıldı. Harcanan mazot parası dahil Peugeot Türkiye tarafından karşılandı.

Size düşen biraz daha sakin ve anlaşyışlı olmanız, sonuçta kul yapısı ve teknoloji birazda şans işi. İnternette küçük bir araştırma yaparak yere göğe sığdırılamayan DSG şanzıman hakkında onlarca sorun ve şikayete ulaşabilirsiniz.

Keyifli forumlar.

Ömer Gedik
24-03-2013, 20:11
Durumun Auto6R ile ilgisi yok sanırım Yasin abi yaklaşım konusunda örnek vermek istemiş.

Sorun şanzımandan kaynaklanıyorsa rulman veya dişli çark sorunu olasıdır. Çözülemeyecek birşey değil. Bunun için aracı değiştireceklerini de sanmıyorum. Keza Garanti prosedüründe 3 kez aynı arıza, 5 kez farklı arıza veya 1 aydan fazla tamiratta kalması değişim hakkı doğuruyor. Bunu da mahkeme vasıtası ile elde ediyorsunuz.

Bence aracınızla ilgili yetkili servis yaklaşımına güvenerek onarımı isteyin. Düzelmemesi halinde gerekli işlemleri yürütürsünüz.

301 için Şanzıman uğultu sorununu forumda bir arkadaştan daha duyduğumu hatırlıyorum. Ben bu durumun fabrika tedarikçisinden (Rulman vb.) kaynaklandığını düşünüyorum.

ssgti
24-03-2013, 21:08
Bende 301 sahibinin ancak şanzımandan gelen anormal bir ses yok. Sizin aracınız benzinlimi dizelmi?

mertsari88
24-03-2013, 21:08
Cevabiniz icin tskler omer bey fakat soyle sorayim. Sifir aldigim bir aracta var olan bir problem bu. yani kullanimdan kaynaklanan bir ariza degil. Mahkemeye tasimak istememin sebebi aracin ayipli mal kategorisinde olmasi. Disli ya da rulman degisini ile halledilebilir evet fakat bu servis kayitlarinda gorunecek ve aracimda bir deger kaybi yaratacak. Bu sebeple de sifir aldigim aractaki fabrika hatasi yuzunden ben zararli cikmis olacagim.

Durumun Auto6R ile ilgisi yok sanırım Yasin abi yaklaşım konusunda örnek vermek istemiş.

Sorun şanzımandan kaynaklanıyorsa rulman veya dişli çark sorunu olasıdır. Çözülemeyecek birşey değil. Bunun için aracı değiştireceklerini de sanmıyorum. Keza Garanti prosedüründe 3 kez aynı arıza, 5 kez farklı arıza veya 1 aydan fazla tamiratta kalması değişim hakkı doğuruyor. Bunu da mahkeme vasıtası ile elde ediyorsunuz.

Bence aracınızla ilgili yetkili servis yaklaşımına güvenerek onarımı isteyin. Düzelmemesi halinde gerekli işlemleri yürütürsünüz.

301 için Şanzıman uğultu sorununu forumda bir arkadaştan daha duyduğumu hatırlıyorum. Ben bu durumun fabrika tedarikçisinden (Rulman vb.) kaynaklandığını düşünüyorum.

mertsari88
24-03-2013, 21:13
Aracim 1.6 hdi access modeli

Bende 301 sahibinin ancak şanzımandan gelen anormal bir ses yok. Sizin aracınız benzinlimi dizelmi?

sohbet23
24-03-2013, 21:52
bence önemli olan aracınızın sıkıntısının yapıldığı takdirde yetkili serviste değiştirilmesi ve sıkıntınızın son bulması ayrıca araç değer kaybetmez aksine sorunsuz bir araç olur

mertsari88
24-03-2013, 22:58
Sifir km bir arac servise girip ustelik de sanzimanin da degisiklik yapilip nasil deger kaybetmez bunu anlayamadim gercekten.

bence önemli olan aracınızın sıkıntısının yapıldığı takdirde yetkili serviste değiştirilmesi ve sıkıntınızın son bulması ayrıca araç değer kaybetmez aksine sorunsuz bir araç olur

mimit
25-03-2013, 00:04
Sifir km bir arac servise girip ustelik de sanzimanin da degisiklik yapilip nasil deger kaybetmez bunu anlayamadim gercekten.

peki neden değer kaybetsin? garanti kapsamında yapılan her bir işlem bence iyileştirmelerin göstergesidir, bu sorunun kronik olduğunu varsayalım,aracınızı satacağınız zaman alacak kişide bu durumdan haberdar düzeltilme yapılmadığı görünce direk masrafı var diye düşünür ve fiyat kırmaya çalışır buda olabilir yada araca servis dışında müdahale edildiğini düşündürebilir, satarken şeffaf olmak satışı kolaylaştırmak adına bir çok kullanıcı yetkili servislerden sırf bu sebeplerden dolayı vaz geçemiyor.

arkadaşımın km aldığı üstün alman teknolojisi mükemmel vites geçişlerine sahip aracının şanzıman sorunu 4 5 belki daha fazla müdahale edilmesine rağmen çözülemedi, bilenen bir durum olduğu için(araç şuan satılık) arayan herkes sorun var mi yok mu, varsa nerede müdahale edildi bu bilgileri istiyor.

301gti
25-03-2013, 09:56
Çok geçmiş olsun.Umarım kısa sürede çözülür.Aynı şanzıman sorunu bir arkadaşımın audi a3 ünde meydana gelmişti.Araba 3500 km deyken sürekli egzoz ışığı yakıyor ,servis söndürüp makinaya bağlıyor hata yok,sonra tekrardan yakıyordu.Şanzımanı değişti 5800 tl civarında fatura ile yeni şanzıman takıldı.Arabasını Antalya audi bayisinden almıştı Eskişehir de değişti.

Taylan43
25-03-2013, 10:08
Çok geçmiş olsun, ben yaklaşık 2 aydır aracım 508'de şanzıman problemi yaşıyorum ve hala çözülmedi. Aracımı sevmesem neler yapacağım anlatamam size!:kafa

ssgti
25-03-2013, 10:41
Sıfır araçta bu tip bir sorun olması elbette araç sahibini çok üzecektir. Benim araçta sıfır ve henüz 350 km'de. Böyle bir ses gelmiyeceğinin de garantisi yok. Ancak şanzıman arızası aracın orjinalliğini bozmayacağı kanısındayım.
Servis bunu kısa sürede çözecektir. Eğer kaportada boyalı bir yer çıksaydı o zaman durum çok farklı olurdu. Akşam eve gittiğimde şanzıman sesini daha da dikkatli dinleyeceğim.
Şu ihtimalde aklıma geliyor. Bazen şanzıman yağı eksik olabiliyor ve ses yapabiliyor.
Geçmiş olsun.

mertsari88
05-04-2013, 20:14
Çok geçmiş olsun, ben yaklaşık 2 aydır aracım 508'de şanzıman problemi yaşıyorum ve hala çözülmedi. Aracımı sevmesem neler yapacağım anlatamam size!:kafa

Aynen, sorunumu bildireli 1 aya yakın süre geçti fakat halen bir gelişme olmaması düşündürücü.

mertsari88
05-04-2013, 20:16
Sıfır araçta bu tip bir sorun olması elbette araç sahibini çok üzecektir. Benim araçta sıfır ve henüz 350 km'de. Böyle bir ses gelmiyeceğinin de garantisi yok. Ancak şanzıman arızası aracın orjinalliğini bozmayacağı kanısındayım.
Servis bunu kısa sürede çözecektir. Eğer kaportada boyalı bir yer çıksaydı o zaman durum çok farklı olurdu. Akşam eve gittiğimde şanzıman sesini daha da dikkatli dinleyeceğim.
Şu ihtimalde aklıma geliyor. Bazen şanzıman yağı eksik olabiliyor ve ses yapabiliyor.
Geçmiş olsun.

Şanzıman yağına da baktırdım serviste. Seviyesi normal. Hatta ustalarla konuştum. Kalın yağ, ses kesici türden yağlar kullandıklarını fakat bir faydası olmadığını söylediler.

mertsari88
05-04-2013, 20:19
peki neden değer kaybetsin? garanti kapsamında yapılan her bir işlem bence iyileştirmelerin göstergesidir, bu sorunun kronik olduğunu varsayalım,aracınızı satacağınız zaman alacak kişide bu durumdan haberdar düzeltilme yapılmadığı görünce direk masrafı var diye düşünür ve fiyat kırmaya çalışır buda olabilir yada araca servis dışında müdahale edildiğini düşündürebilir, satarken şeffaf olmak satışı kolaylaştırmak adına bir çok kullanıcı yetkili servislerden sırf bu sebeplerden dolayı vaz geçemiyor.

arkadaşımın km aldığı üstün alman teknolojisi mükemmel vites geçişlerine sahip aracının şanzıman sorunu 4 5 belki daha fazla müdahale edilmesine rağmen çözülemedi, bilenen bir durum olduğu için(araç şuan satılık) arayan herkes sorun var mi yok mu, varsa nerede müdahale edildi bu bilgileri istiyor.

Düşünce tarzınızı gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Bana satılan araç "ayıplı mal" kategorisinde. Servis yetkilileri de muhtemelen sizin gibi düşündükleri için bu sorunların çözümünde zorluklar yaşamaktayız. Bir sürü maddi manevi zorluklar içerisinde sıfır km araç satın alıyoruz ve bu şekilde sorunlarla karşılaşıyoruz. Biraz insaflı davranmak gerek diye düşünüyorum.

mygold
05-04-2013, 20:26
haklısınız firma müşteri odaklı olsa düzeltemediği hatalı urunu alıp size yenısını vermesi lazım ama gel gelelim ulkemizde durum vahim boyutlarda hangi şartlarda malın ayıplı oldugu bile kesin olarak belirtilmiyor hep yuvarlak cumlelerle geçiştiriliyor.
aslında sorunu çözemiyorlarsa şanzımanı tamamen değiştirip sızi memnun etmeliler eger bu şekilde sorun çözulurse bir kaporta değişikliği gibi degerlendirilmeyecektir ulkemizde.. umarım iyi sonuçlanır..

sohbet23
05-04-2013, 21:25
arızalı bir şanzımana sahip olup satacağınız zaman bile değer kaybına uğramaktansa yetkili serviste sorunu giderilen bir aracın değer kaybına uğrayacağını ben kabul etmiyorum, neticede haklısınız o kadar para ödeyip 0 araç alıyorum niye böyle sorunlar oluyor, bu konuda da haklısınız ama bence niye sorun oluyor diye düşüneceğinize servisin sorunu gidermesi daha iyi olacak diye düşünüyorum sakın araç sahibi olarak sizi anlamadığımı lütfen düşünmeyin neticede hepimiz araç sahibiyiz ve araçlarımız kul yapısı elbetteki her araçta sorun yaşanabilir bence önemli olan sorunun giderilmesidir

mertsari88
05-05-2013, 12:08
Evet arkadaşlar, uzun uğraşlar sonucu mahkeme ile uğraşmaktansa sorunsuz bir araca kavuşmak ümidiyle arabamın şanzımanını serviste komple değiştirttim. Dün aracı teslim aldım ve ses biraz azalmıs olmasına rağmen halen devam ediyor. Üstelik artık vites kutusu sertleşmiş durumda, vites geçişleri daha sert. İnanın sinirden patlama noktasına geldim. ABC ile konuştum. Fransa'ya 3 adet şanzıman gönderilmiş aynı benimki gibi. Güya üstünde çalışıyorlarmış. Gözümü karartıp dava açacağım artık. Bu kadar da olmaz...

dadas06
08-10-2013, 19:04
ben ankarada yaşıyorum. ABC peugeot dan 2013 şubatta 301 allure bir araç aldım. fakat arabada 1.5 ay sonra şanzıman ötme sesine dikkat ettim. servisine gittim. sorunu test ettiler. şanzımandan ses geldiini doğruladılar. dosya açıldı. şanzımanı değiştirdiler. deişime rağmen ses gelmeye devam etti. servis bu kez ayna martüğnün değişmesi gerektiğini söyledi. o da değişmesine rapmen sorun yine de geçmedi. servis garantiye rapor yazdı. garanti ankaraya exper gönderdi. experin raporunu değiştirilmesi yönünde hazırladı. bu esnada bayi bana fiyat farkını ödemem karşılıında 308 modelyeni araçla değişim teklif etti. farkı ödeyip farklı model bir araç almayı kabul ettim. bundan sonra uzun süre bekletikten sonra. sonuç red olarak geldi. ben de bundan sonraki aşamada peugeot denen markanın kapısında geçmek bir yana bütün eşime dostuma ve müşterilemerime şiddetle bu markadan uzak durmalarını tavsiye ediyorum. çünkü raporun sonuçlanmasını beklemek adı altında beni oyalamaları bir yana ki artık bu ülkede sgk dan sakat raporları bile günler içinde alınabilinilirken ben aylarca bekledim. ayrıca bayi ile yaptığım ikinci anlaşmadan artık kimse söz dahi etmemektedir. unutulmamalıdır ki ticari hayatta itibarın maddi değeri paha biçilemezdir. ve verdiği sözü tutmayan hiç kimsenin de itibarından bahsedilemez. günümüzde üç kuruşluk çin markaları bile hatalı çıkan ürünleri itibar uğruna anında değiştirirken peugeot firmasının tavrı tam bir tok satıcı edasıdır. ayrıca da sesimi kesip otaracak değilim. devletimin bana verdii tüm yasal ahaklarımı sonuna kadar ki artık iş inada binmiş durumdadır sonuna kadar kullancağım. Allah tüm ehliyet sahiplerini peugot marka en ufak dişliden korusun....

Yasin CCK
09-10-2013, 12:46
Hoşgeldiniz demek isterdim ama pek hoş gelmemişsiniz :)

Yaşadıklarınız gerçekten çok can sıkıcı, umarım bir an önce çözüme ulaşır. Durumu Peugeot Türkiye ve Fransa ile paylaştınız mı? Benzer sıkıntıları yaşayan forum üyerimize güzel çözümler sundular. Bir üyemizin otomatik 308'i benzer şanzıman sıkıntısı yaşadı, eski kasayı alıp yerine makyajlı kasa 308 verdiler. Sıkıntınız marka odaklı değil de bayi odaklı gibi geldi bana.

Gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim.

ReDBul
04-12-2013, 09:55
Merhaba Bende Göral'dan bundan 2 ay önce bir 301 aldım Peugeot 301 1.6 HDi Allure

2.500 bakımına götürdüm ve şikayetlerim şunlardı

1- debriyajdan ses geliyordu HIRILTI VARDI!
2- vites geçişlerinde debriyajı kaldırdığımda sert vuruyordu hızlı ve sert kavrıyordu ve alttan küt diye bir ses geliyordu şanzumanda boşluk var gibi..
3- Aracın altından tümseklerden geçerken esneme sesi geliyordu gevşeme vardı
4- aracın şanzumanın dan kalın inleme sesi geliyordu ağır vasıtayı andıran .. genelde ınlama şeklinde

diğerlerini yani ses yalıtımının az olduğunu ve bazı eksiklerinin olduğunu bilerek aldım . fakat yukardaki sorunların 0 bir araçta olmaması gereken şeyler olduğunu bilecek kadar tecrubem var. yaklaşık 25 çeşit araç kullandım
en lüksünden en eskisine kadar. yani kısacası 20 yıllık tecrubem var.

bunları belirterek servise götürdüm.

2 gün serviste kaldı. gerekli bakımları yaptıklarını ve araçta anormal hiç bir şeyin olmadığını alt takımların biraz gevşediğini ve düzelttiklerini söylediler.
ısrarla sorunları anlattım aracın sorunu olmadığını söylediklerimin bütün 301 lerde olduğunu söylediler. yani ne kadar anlatsanda senin anlattıkların karşıdakinin bilgisi kadardır derler ya ..

aldım aracı biraz daha kullanayım belki ben kafaya taktım ondan diye düşündüm.

Yok abi.. bir süre sonra bacaklarımda ağrılar başladı. araba vites değişiminde vurmasın diye o kadar hassas kaldırıyorum ki debriyajı... :)) ama yinede oluyor..

bu hafta aracı yeniden götüreceğim. eğer burası bu işi çözmezse yurt dışına mesaj yazacağım..

şimdi düşünüyorum

Sanki bana yeni bir araç mı verecekler HAYIR!.. aracımı parçalayıp söküp takacaklar..olmadı bir daha olmadı bir daha ..
Ben neden 0 araç aldım ki bu kadar uğraştıktan sonra .. işten güçten oluyorum..
Sıfır araç alıp ta sorunlarla yorulmak acı bir durum..

Hayırlısı Bakalım Bu Hafta Göral'dayım. hafta sonu yine yazarım..

Herkese Kazasız Belasız Günler...

Yasin CCK
04-12-2013, 10:06
Aramıza hoşgeldiniz, daha hoş gelmenizi dilerdim :) Gelişmeleri bizimle paylaşırsanız sevinirim...

301gti
04-12-2013, 10:13
Geçmiş olsun sıfır araçta bunların olmazsı hem üzücü, hem can sıkıcı, sonuçları bekliyoruz...

mimit
04-12-2013, 10:35
bu tarz yazıları okuduğumda hep aklıma 0 km aldığım corolla ve yaşadıklarım geliyor,gerçekten can sıkıcı bir durum,servisi değiştirmekte fayda var,benim aracımda ki sorunların üstüne birde yanlış bakım yapılınca 4000 tl nin üzerinde masraf çıkarmışlardı ikna indirimli şekilde. gerçi o firmanın bayiliğini iptal etti toyota ama boşa giden zaman ve para için insan üzülüyor.

301
05-01-2014, 21:03
Merhabalar bende yeni 301 1.2 vti active mi alalı teslim alalı 2 gün oluyor.2 Seferdir aracı soğukken çalıştırdıktan sonra 1. Vitese taktığımda hareket etmeden önce vites kolunda 1-2 saniyelik bir titreme oluyor ve ses çıkarıyor çıkardığı seside şöyle anlatabilirim sanki debraja basmadan vites geçirmeye çalışırsınız ya öyle bir ses bu olay başıma hafta sonu geldiği için servise gidemedim yarın sabah boya ve koltuk koruma için servise gidecektim zaten gitmişken bu sorunada baktıracağım inşallah can sıkıcı bir durum yoktur... Diğer 301 kullanıcılarında da böyle bir sorun ile karşılaşan oldumu acaba

tdayi
10-04-2014, 14:03
Merhaba,

2013 Aralık ayından Göraldan 301 1.6 HDI Allure satın aldım. Aracı almadan önce, peugeot markasına karşı ön yargım olmasına rağmen fiyat/performans olarak çok iyi olması satın almama neden oldu. Son zamanlarda yaşadığım sorunlardan dolayı araştırma yaparken burada yazılanlara rastladım ve bende bir iki şey yazayım istedim. Maalesef peugeot beni yanıtlamadı ve daha 2,500km olan bir aracı 3. kez servise götürüşüm olacak.

İlk olarak aracı aldıktan bir süre sonra arka sol kapının biraz dışarıda durduğunu ve zor kapandığını fark ettim. Daha sonra ön sağ tekerden normal olmayan bir ses gelmeye başladı ve gittikçe sesin şiddeti arttı. Bu iki sorun için servise gittim durumu anlattım, kontrol edelim diyerek aracı aldırlar ve ön sağ tekerden gelen ses için normal olduğunu, sorun olmadığını söylediler. Arka sol kapı içinde kapı ayarı yapıldı diyerek geri teslim ettiler. O gün işim olduğundan dolayı ve servis kapanmak üzereyken aracı teslim ve aracımla eve geldim. Başladım arabayı incelemeye, evet arka sol kapı içeri alınmıştı ama bu sefer sol ön kapı dışarıda duruyordu. Ayrıca sol arka kapı hala zor kapanıyordu. Aracın 2000 bakımına gittiğimde bunları hallederim diyerek sorun etmedim.

Bir süre sonra sağ ön tekerden gelen ses iyice dikkatimi çekmeye başladı ve ayrıca ön camlardan çok fazla rüzgar sesi geliyordu. Mart ayında 2000 bakımı için servise gittiğimde şikayetlerimi dile getirdim ve bir ustayla test sürüşüne çıkarak durumu anlattım, usta sağ ön tekeri çukurlara düşürerek sesi dinledi ve normal olmadığını kabul ettiler aracın 2000 bakımında ön cam fitilleri ve sağ ön amartisörü değişti, kapı ayarları da yeniden yapıldı.

Bir kaç gün öncesine kadar sorunsuz biniyordum; fakat bu seferde sol önden aynı ses gelmeye başladı muhtemelen önümüzdeki günlerde ön sol tekerinde sesi giderek artacak, hadi bunu geçtim amartisörde üretim hatası derler vs... bir şekilde halledilir ama dün akşam evimin önüne aracı park ederken, araç boşta ve debriyaja basılı olmadan beklerken debriyaj bilyasından ses geldiğini duydum. Debriyaja basınca ses kesiliyor, ayağımı kaldırınca başlıyordu. Bu her arabada olabilecek bir şey ama dizel bir araçta motor gürültüsünü bastıracak kadar çok olması normal değil diye düşünüyorum. Şimdi bu iki sorun için servise gitmem gerekecek, her şeyi bir kenera bırakalım sonuçta kul yapısı ve yeni bir araç bu sorunlar düzeltilir giderilir diye düşünelim diyeceğim ama ileride başka sorunlar çıkacak diye korkmaya başladım.

Motor, donanım, tasarım, genişlik ve yakıt tüketimi gerçekten fiyatına göre çok iyi. Bu tarz sorunlarıda inşallah çözerler arabadan soğumak istemiyorum.

Saygılar.

ssgti
11-04-2014, 07:56
Kasislerden geçtikten sonra önden "lok" şeklinde bir ses geliyorsa bu bütün 301 ler de var. Benim aracımda da bu ses var, bindiğim bütün 301 lerde aynı sesi duydum.
Yüksek süratte fitillerden daha çok aynaların büyük olmasından dolayı içeri bir ses geliyor. Fitillere servisler iyileştirme yapıyor ancak yine de ses devam ediyor.
Anlattığınıza göre şanzımandan gelen ses debriyaj bilyası kaynaklı değil. Çünkü debriyaj bilyası debriyaja bastığınız devreye girer, ayağınızı debriyajdan çektiğinizde devreden çıkar. Vites boşta iken gelen seslerin kaynağı grup dişli bilyaları ya da priz direk bilyasıdır.
Ses az geliyorsa bu durum normal. Kendi aracımda da az da olsa ses geliyor. Eğer ses çok ise genelde priz direk bilyasnında sorunu aramak gerekir.

tdayi
11-04-2014, 23:47
Kasislerden geçtikten sonra önden "lok" şeklinde bir ses geliyorsa bu bütün 301 ler de var. Benim aracımda da bu ses var, bindiğim bütün 301 lerde aynı sesi duydum.
Yüksek süratte fitillerden daha çok aynaların büyük olmasından dolayı içeri bir ses geliyor. Fitillere servisler iyileştirme yapıyor ancak yine de ses devam ediyor.
Anlattığınıza göre şanzımandan gelen ses debriyaj bilyası kaynaklı değil. Çünkü debriyaj bilyası debriyaja bastığınız devreye girer, ayağınızı debriyajdan çektiğinizde devreden çıkar. Vites boşta iken gelen seslerin kaynağı grup dişli bilyaları ya da priz direk bilyasıdır.
Ses az geliyorsa bu durum normal. Kendi aracımda da az da olsa ses geliyor. Eğer ses çok ise genelde priz direk bilyasnında sorunu aramak gerekir.

Merhaba,

Farklı bir 301 aracı kullanmadım o nedenle önden gelen sesle ilgili bir şey diyemeyeceğim ama şöyle izah edeyim; sağ tekerden gelen ses bildiğiniz patlak amortisör sesiydi ve değişti. Soldan gelen ses ve değişen sağ amortisörden gelen ses dediğiniz gibi "lok" şeklinde devam ediyor. İki teker aynı anda kasis üzerinden geçerse sorun yok ama teki boşluğa düşerse "lok" şeklinde bir ses geliyor ama bu ses bazen çok fazla ve sinir bozucu olabiliyor. Sesin kaynağı amortisör de olmayabilir bilemiyorum.

Debriyaj bilyası sandığım ses anlattığınız gibiymiş bugün aynı şekilde başka biriside izah etti durumu, sesin şanzımandan geldiğini söyledi ve pejo asistanı arayıp durumu anlattım araca bakmak istediler ve servise götürdüm; sesin normal olduğunu ve tüm 301 araçlarda bu sesin olduğunu söylediler. Söylemekle yetinmeyip iki tane 301 aracı çalıştırıp sesini dinlettiler. Aynı ses diğer 301 araçlardan geldi ve bununla yetinmeyip birde 208 aracı çalıştırdılar 301 kadar olmasada az bir seviyede onunda şanzımanından aynı ses geliyordu.

Bu durumda gelen sesi kabüllenip aracı kullanmalı mıyız? Yoksa bir çözüm üretmeleri için konuşmalı mıyız? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Yasin CCK
12-04-2014, 08:58
Merhabalar, aramıza hoşgeldiniz.

Eski aracım Peugeot 206 GTI idi. Şu an biri şirket aracı olmak üzere 301 ve 308 kullanıyorum ve bahsettiğiniz seslerin hiçbirini duymadım. Lütfen yanlış anlamayın ama siz biraz hassas olabilirmisiniz? Çünkü bazı kişiler ses konusunda daha hassas olabiliyor.

ssgti
12-04-2014, 09:36
Bu sesler gayet normal sesler. Şanzıman sesini ancak çok dikkatli ve sessiz ortamda dinlendiğinde anlayabiliyorsunuz. Ön takımdan gelen "lok" sesi ise belli belirsiz. Yanınızda oturan kişi anlamaz bile. Sert kasis geçişlerinde ses geliyor. Ama dediğim gibi bu ses çok az. Bu araçtan önce bende 2010 vw polo vardı. Onda her bir taraftan ses geliyordu. Ben onda bile dert etmedim. Bu aracın en önemli sorunu bence bagaj kapağının düşmesi. Başka kronik sorununu görmedim.

tdayi
12-04-2014, 10:42
Merhabalar, aramıza hoşgeldiniz.

Eski aracım Peugeot 206 GTI idi. Şu an biri şirket aracı olmak üzere 301 ve 308 kullanıyorum ve bahsettiğiniz seslerin hiçbirini duymadım. Lütfen yanlış anlamayın ama siz biraz hassas olabilirmisiniz? Çünkü bazı kişiler ses konusunda daha hassas olabiliyor.

Merhaba, hoşbulduk teşekkür ederim.

Estağfurullah dediğiniz gibi ses konusunda biraz hassasım özellikle ön takımdan gelen sesler, bunun nedeni de her gün aynı sesleri duymama neden olacak yoldan gittiğim için ben odtü teknokent de çalışıyorum ve odtü içerisinde yüksek kasisler mevcut kasislerden dur, kalk yaparak geçersem sorun yok ama 10km gibi bir hızla geçersem "lok" sesini duyuyorum düz yolda giderken ve ufak tefek çukur vb... şeylerde ses duymuyorum ama amortisörün çok fazla esnemesine neden olacak yerlerde bu sesi duyuyorum. Odtü içerisindeki kasislerde amortisörleri yeterince esnetecek kadar yüksekler. Birde anlattığım gibi; düz bir yolda asfalt seviyesinden düşük kalmış bir logar kapağı düşünün bir teker buraya düşerse diğeri asfalt seviyesinde kalırsa en bariz sesi burada veriyor. Serviste de aynı sizin söylediğiniz gibi arabayı bu kadar dinlemeyin, dinledikçe bir şeyler duyarsınız dediler :)

Aracın yapı olarak süspansiyon sisteminin sert olduğunu ve bu sesleri bu nedenle duyduğumu ama hiçbir problem olmadığını söylediler.

tdayi
12-04-2014, 10:49
Bu sesler gayet normal sesler. Şanzıman sesini ancak çok dikkatli ve sessiz ortamda dinlendiğinde anlayabiliyorsunuz. Ön takımdan gelen "lok" sesi ise belli belirsiz. Yanınızda oturan kişi anlamaz bile. Sert kasis geçişlerinde ses geliyor. Ama dediğim gibi bu ses çok az. Bu araçtan önce bende 2010 vw polo vardı. Onda her bir taraftan ses geliyordu. Ben onda bile dert etmedim. Bu aracın en önemli sorunu bence bagaj kapağının düşmesi. Başka kronik sorununu görmedim.

Şanzımandan gelen ses dediğiniz gibi normal olduğunu ve dişlilerin dönme sesi olduğunu söylediler. Oluruna bırakıp ses dinlemeyeceğim artık, iş yerinde bir arkadaşımda 2012 a3 var onada dinlettim kasis seslerini, sert geçişlerde benim arabamdan da geliyor diyince bir şey diyemedim. :)

Yasin CCK
12-04-2014, 11:00
Biraz müziğin sesini açın :muzik :music2

AslanPençe
14-04-2014, 19:14
2 gün serviste kaldı. gerekli bakımları yaptıklarını ve araçta anormal hiç bir şeyin olmadığını alt takımların biraz gevşediğini ve düzelttiklerini söylediler.

arkadaşın yazdığı mesajda burası dikkatimi çekti;
alt takımlar gevşermi arkadaşlar? gevşerse neresi gevşer? ilk defa duydum da.

tdayi
17-04-2014, 13:59
arkadaşın yazdığı mesajda burası dikkatimi çekti;
alt takımlar gevşermi arkadaşlar? gevşerse neresi gevşer? ilk defa duydum da.

Bizim başımıza şöyle bir olay gelmişti; Megane marka aracımızın bijonlarını havalı tabanca ile sıkmışlardı ve bir süre sonra araç yolda yalpa yapmaya başladı. Bijonlar gevşemiş ve lastikler neredeyse yerinden çıkacaktı. Sorunun nedeni hava tabancasının kompresorunde hava kalmaması!!

Aks, rot başları vb... bağlantılarında da havalı tabanca kullanıyorlar, sonrasında normal el anahtarına boru geçirip kuvveti arttırıp iyi sıkılıp sıkılmadığını kontrol ediyorlar. Bu şekilde yapılmayıp direk hava tabancasına güvenmek, anlattığım şekilde sorunlara neden olabilir. İyi ve titiz bir usta ile çalışmak önemlidir.