PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 406 direksiyonu çevirince gelen ses

arbekey
14-03-2013, 14:23
merhaba arkadaşlar
aracımın 406 hidrolik dirkesyonu çevirirken böyle gacur gucur ses geliyor bu sesin neden yada nasıl geldiğini yahut bu sorunla bkarşılaşan başka arkadaşlarımında olup sorunu çözebilen varmı acaba çok rahatsız edici ve moral bozucu bir ses

TanerHoca
14-03-2013, 14:28
merhaba,
aracınızı hiç herhangi bir ustaya veya servise gösterdiniz mi?gösterdiniz ise ne dediler?
çünkü bu tür durumlara aracı görmeden, sesi dinlemeden net bir şey söylemek oldukça zor olacaktır.
yine de aynı durumla karşılaşan arkadaşlarımız varsa görüşlerini yazacaklardır.umarım sorununuz kısa sürede çözülür.

parkmen
14-03-2013, 14:45
Evvela aramıza hoş geldin kardeşim. Gacur gucur dediğin ses çok göreceli bir ses tarifi, gacur gucurdan kastın metal sürmesi gibi mi? plastik sürtmesi gibi mi ayrıca direksiyonu ne kadar çevirince bu sesi alıyorsun, hangi süratte alıyorsun yoksa sürekli yapıyor mu? bu sesi biraz daha açarsan daha iyi yardımcı olabiliriz.

arbekey
14-03-2013, 20:45
Tamer hocam bu gun aksam araci servise goturme imkanim oldu ustalar direksiyon kutusundan yada aksamindan kaynaklanmadigini tesbit ettiler direksiyon kecelerinin yagsiz kaldigini keceleri yagladigini sorunun bir muddet daha boyle devam edecegini keceler yagi emince ses in kendiliginden kaybolacagini soylediler ama bana pek inand i rici gelmedi parkmen kardesim ses boyle direksiyon simidinin saga sola yavas cevirince aracin surati farketmiyor plastik plastige surter gibi bir ses meydana geliyor ses aracin altinda duyulmuyor yani ustalar araci kaldirdi altindan sesi duyamadilar direksiyon simdinin alt kisminda geliyor direkziyonu hizli saga sola cevirince ses yok ama yavas bir sekilde cevrirsen sesi tanimliyabilmem acisindan tarif ediyorum giyik giyik bir ses geliyor ve buda insani ister istemez rahatsiz ediyor umarim elimden geldigi kadari ile anlatabilmissimdir :-)

parkmen
14-03-2013, 21:41
Tarif ettiğin sese göre ustalar doğru teşhis koymuş bence direksiyon milinin etrafında yarı plastik yarı keçe aksamlar var yağsız kalınca aynen gıyık gıyık gıyıklıyorlar.

arbekey
14-03-2013, 22:25
Tamam parkmen de bu demis oldugun milin etrafindaki parcalar sist e m kendisi yagliyamiyormu birde usta soyle soyleyim aracin k oltuguna oturttu beni kaldirdi araci yukari :-D cevir saga direksiyonu cevir direksiyonu sola dedi bizde denileni yaptik o arad ne yaptiysa aracin altindan yapti bakacaz artik yaglamis keceleri duzelirse duzelecek duzelmezsse teybin sesi acip sezi duymamaya calisacaz artik yardimlariniz icin cok tesekkur ed e rim

Bekir
15-03-2013, 00:25
Bahsettiğiniz sesi hızlı değilde sakin ve yavaş çevirmelerde duymaktan ziyade sürtünmeyi ellerinizle daha çok hissediyormusunuz ?

Cem B
15-03-2013, 00:37
Bahsettiğiniz sesi hızlı değilde sakin ve yavaş çevirmelerde duymaktan ziyade sürtünmeyi ellerinizle daha çok hissediyormusunuz ?

Bekir abi doktor gibi konuştun :) evet ben hissediyorum diyesim geldi.

parkmen
15-03-2013, 08:23
Kış aylarında bu ses doğaldır, kendi kendine yağlaması maalesef yok o bölgeye sıcaktan soğuktan etkilenmeyen akmayan erimeyen vazelin tipi bir yağ sürüyorlar. Uzun yıllar dayanan bir yağ direksiyon yükseklik derinlik ayarını değiştirince bazen kesilebiliyor da.

arbekey
15-03-2013, 09:46
evet bekir abi hem hissediyorsun hemde bariz bir şekilde sesi duyuyorsun enteresan olan ilk 1 - 2 dakika yapmıyor sanki ısndıktan sonra yani 1 - 2 dakikadan sonra başlıyor bu ses evet parkmen o yağ sanırım fabrikada sürülüyor üretimde çünkü benim aracın modeli 1999 sanırım buhar olmuştur artık o yağ :) demiş olduğun direksiyon yükseklik derinlik ayarını oynayıncada düzelmedi neyse bakalım inşalallh düzelir.

parkmen
15-03-2013, 09:54
Mevsim şartlarına göre parçalarda ister istemez genleşme büzüşme benzeri şeylerde gerçekleşince olabiliyor bu tip sesler. Bir de sormayı unuttum aracınızı uzun süreli yatırdınız mı? Birde kendinize aracım başlığında bir bölüm açar ve bir efsane 406'nın daha fotolarını paylaşırsanız ben dahil tüm forum kullanıcısı arkadaşları mutlu edersiniz bende 406 kullandığım için söylemiyorum aracı ne olursa olsun Peugeot kullanan tüm arkadaşlarımız 406 fotolarını görmekten zevk duyacaktır.

ermet
15-03-2013, 10:01
bu ses olabiliyor ama arabanıza bir bakım yaptırmanızı tavsiye ederim

Bekir
15-03-2013, 11:45
Bekir abi doktor gibi konuştun :) evet ben hissediyorum diyesim geldi.

Cem aynı sorun bende de var :) ama önemsemiyorum beni çok rahatsız etmedi

406 niko
22-03-2013, 13:26
herkeze kolay gelsin arkadaşlar öncelikle bu arçların yaşından dolayı hatayı amortisör üst tablo bilyasında arayalım ilk önce eyer bilya bozulmaya başladıysa durduğunuz yerde direksiyonu çevirdiyinizde amortisör yayının kasılıp gırk gırk diye zıpladığını duyarsınız sonraki direksiyona kadar çıkan sesler sırasıyla rot başları rot mili direksiyon boşluğu alma parçaları ki bu parça direksiyon kutusunun arkasında büyük alyan tapalı yerin içersindeki yaylı teflonlu ve orinkli parçalar dahasonra kutudan direksiyona çıkan mafsallı kısa mil bunun hatasını anlamak için direksiyonunuzu sağ sola çok minik hareketlerle sallayın boşluk fazla ve tıkırtılı bi ses ise bu mafsallarda bozulmuş demektir ama direksiyona kadar çıkan seslerin asıl sebebi direksiyon kolonu yani derinlik yükseklik ayarladığımız kolon bunun içersinde direksiyona çıkan bir mil var uzun kilometrelerden sonra 150 200 bin gibi bu milin yatakları ve rulmanları bozulur ve direksiyonunuzu sağ sola çevirdiyinizde hırıltı gurultu gibi bir ses çıkarır birde sıtapilize bi yola girdiyinizde sanki ön takım dağılmış gibi direksiyonda ve direksiyon kolonunda sesler duyarsınız kolay gelsin