PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : On takimdan gelen gicirti, tipki karyola sesi gibi.

GhostRider
03-03-2013, 21:51
Merhabalar, gecen hafta arkadasim aracimi biraz sert kullandiktan sonra sag on taraftan gacirti/gicirtilar gelmeye basladi. Sadece gaza basinca veya frene basinca geliyor bu gicirti ama cok sinir bozucu. Daha detay vermem gerekirse gaza bastigimda bi garc ediyor, gazdan ayagimi cekene kadar ses yok ama gazi kesince bi gurc daha ediyor. Fren icin de ayni sekilde gecerli. Amortisordenmidir diye aracin onune gecip sertce yukari asagi salladigimda hic bir ses gelmiyor, amortisorden degil diye dusunuyorum. Bunu ne yapabilir sizce? Krikoyla kaldirip tekerin gordugum butun baglanti noktalarina WD40 puskurttum ama yine fayda olmadi. Anladigim kadariyla ani agirlik farklari olunca bir parca zorlaniyor ama hangisi...
Deneyimlerinizi benimle paylasirsaniz cok sevinirim.

Video eklendi: http://www.youtube.com/watch?v=aJ6C1w_Mhck&feature=youtu.be

Ömer Gedik
03-03-2013, 21:59
Aslında yıllardır konuştuğumuz bir konu :) Muhtemel sonucu %99.9 Üst motor kulağı. Motor kulağına yağ sıkmayı deneyin ve sonuç olumsuz ise Amortisör Takozu veya Askı Rotu olabilir.

GhostRider
03-03-2013, 22:04
Simdi ust motor kulagi nerde onu ogreneyim yarin ilk isim denemek olsun :) Umarim oradan kaynaklidir da basima masraf acmaz :(

GhostRider
03-03-2013, 22:11
Aslinda simdi dusundum de, debriyaji degistireli 1 ay oluyor, motoru az bisey indirmisti usta degistirirken. Buyuk ihtimalle iyi sikmadi motor kulagini, o yuzden arkadasim da sert kullaninca biraz gevseme yapti. Mantikli degil mi?

Ömer Gedik
03-03-2013, 22:34
Debriyaj değişti ise Şanzıman kulağı da olabilir diyeceğim ama ses sağ taraftan geliyormuş. Motor kaputunu açtığınızda motoru şaseye bağlayan siyah bir demir ve bu demirden uzanan gri demir parçayı göreceksiniz. Bu Gri parçada motor kodumuz olan DV6'da yazar. Foto bulursam ekleyeyim.

Ömer Gedik
03-03-2013, 22:40
Buyrun benim aracının motor kulağının fotoğrafı

Bu arada 207,000 km oldu ve hala sapasağlam :D Tek sorun düşük hzıda bozuk yolda ses yapması. Bu da 308 ler için kronik sorun oldu maalesef.

http://img686.imageshack.us/img686/5272/dsc08318y.jpg

GhostRider
03-03-2013, 23:11
Bunu yagladim ama motorla baglantili olan tarafi degil tam o siyah yeri ve onun altindaki grinin devamini ancak sorun yine devam ediyor. Inmisken video da cektim, debriyaji sertce cekip biraktim bir agirlik transferi olsun diye, ses bu:

http://www.youtube.com/watch?v=aJ6C1w_Mhck&feature=youtu.be

mimit
03-03-2013, 23:25
geçen sene benzer bir durum yaşamıştım,bende aracın ön ve arka tarafından da ses geliyordu,aynı şekilde gaz ve fren yaptığımda,hatta yolcu sayısı artınca ses iyice artıyordu,yetkili servise gittim hemen ustalar bile şaşırdı bu kadar çok ses olmasına,yapılan işlem ise öncelikle aracın altını tazikli su ile bir güzel yıkadılar,sonra lifte kaldırıp lastik aksamlı ne kadar yer varsa yağladılar.motor kulağı da dahil,havaların düzelmesiyle aracın altını tekrar yıkadım ama şimdiye kadar sorun tekrarlamadı.

Ömer Gedik
03-03-2013, 23:32
Ghostrider bu nasıl bir ses. Ben servise gitmeyi aksatmamanı tavsiye ediyorum. Bir noktada bağlantı zayıflığı mı var diye düşündürttü bana. Şanzıman kulağından geliyor olabilir. Şanzıman yapıldığı için bir yerde montaj sorunu var diye düşünüyorum.

GhostRider
03-03-2013, 23:35
Evet moralim alt ust oldu bu ses basladigindan beri. Arabamdan sogudum resmen. Ama ilk yapildiginda hic bir sorunu yoktu, arkadasimin kullanisindan sonra olustu. Bir de sag taraftan geliyor olmasi enteresan, sanzumanla baglantisi nasil olabilir ki? Umarim yaglama vs ile gececek sorundur, surekli birseyler cikiyor cok kotu bir durum :( Bu haftasonu yaptirdigim yere gotureyim bakalim ne cikacak basimiza

Ömer Gedik
03-03-2013, 23:47
Şanzıman işlemleri (Aks sökümü hariç) hep aracın sol bölümünde (Araç içinden düşünüyorum.) Acaba aksın montaj ile ilgili mi bir sorun var. Ses hiç normal değil. Daha önce karşılaşmadım. Bir an önce müdahele ettir önemli olabilir.

GhostRider
04-03-2013, 00:00
Demirin demire surtme sesi oldugu kesin ama, plastikten boyle ses gelmez. Motor kulagindan gelecek bir sese benzemiyor yani, degil mi? Akstan geliyor olabilir mi acaba?

Ömer Gedik
04-03-2013, 00:05
Motor kulağı sesi değil bu başka bir şey. Canlı dinlemek ve muayene etmek lazım.

Can ÖNEL
04-03-2013, 09:53
Ses çok kötü ya, sanki tel geriliyormuş gibi. Sert bir ses. Bence de hemen bir servise gidin. Allah korusun.

GhostRider
04-03-2013, 12:49
Cok enteresan ancak dun WD40ladigim motor kulagi sesi kesmemisti, bu sabah kesti. Gece boyu tepkime oldu herhalde :D Motor kulagindan ses yapiyormus sanirim, kaucuk olan kismi degil de motora baglanan kismindan oturu. Cok mutluyum suan sessiz oldugu icin :D

Can ÖNEL
04-03-2013, 13:01
Cok enteresan ancak dun WD40ladigim motor kulagi sesi kesmemisti, bu sabah kesti. Gece boyu tepkime oldu herhalde :D Motor kulagindan ses yapiyormus sanirim, kaucuk olan kismi degil de motora baglanan kismindan oturu. Cok mutluyum suan sessiz oldugu icin :D

Geçmiş olsun, yağ anca nüfuz etti demekki. Demekki kulakları terbiye etmek için bir gece yağda bekletmek gerekiyormuş. :)

Ömer Gedik
04-03-2013, 13:35
Kulağın o kadar ses yapmaması lazım. Şaşırtıcı :S

GhostRider
04-03-2013, 15:16
Geçmiş olsun, yağ anca nüfuz etti demekki. Demekki kulakları terbiye etmek için bir gece yağda bekletmek gerekiyormuş. :)

aynen sanırım wd40 geç nüfus ediyor :)

kauçuk kısımdan yapmaması gerekiyor bence de, büyük ihtimal motora bağlantı kısmında sorun var. debriyaj değişirken motoru biraz indirmişti usta, takarken de tam sıkmadı vidaları, arkadaş da sert kullanınca biraz gevşeme yaptı sanırım

huseyinturk
05-03-2013, 12:52
Viraj denge çubuğu takozları var plastik 2 tane 307de ordan kaynaklanıyor ses genelde yada z rotlarından, 207dede çok farklı değildir heralde durum

Ömer Gedik
09-03-2013, 08:59

Konuyu güvendiğim bir ustaya danıştım. Çünkü bu ses ve kulak durumu kafama yatmadı. Yaklaşımı şu şekilde oldu.

Debriyaj değişirken akslar sökülür. Sağ aksı sökerken çekme sırasında içindeki yayı düşürmüşlerdir. Bu bir süre ses yapar sonra yay ezildiği için ses kesilir. Ancak ileride aks uğultu yapar ve ömrünü bitirir.

Durumu kontrol etmek kolay aslında. Aracı lifte alıp lastiği çevir bir noktada takılma hissediyorsan aksta sorun oluşmuş demektir. Yok takılmadan dönüş sergiliyorsa sorun aks değildir.

uxll
07-10-2013, 22:15
konuyu görünce yazayım dedim.Benimde benzer farklı bi sorunum var. ben ön disk ön ve arka balata rot başları ve kollarını değiştirdikten sonra yokuş yukarı yada yokuş aşağı aracı park ederken frene basıp direksiyonu çevirdiğimde aynı ses bendede geliyor tel geriliyomuş karyola gacırdıyomuş gibi . arkadaşar sesin arkadan disklereden geldiğini söylediler ama sanki ses önden geliyormuş gibi.Sebebi ne olabilir?