PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kapı altına led döşeme ???

omeraydin
01-03-2013, 12:48
2-3 gün önce 3 metre led aldım bunu 20-30 cm olacak şekilde 4 kapının altına kapı açıldığında yanıcak şekilde montaj yapmak istiyorum. kendim nasıl yapabilirim bilgisi olan varmı ?
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSWNkgqYLF-l-5eWcgDbLlhrFCVmlIOK01bnE_cqCHyYBPfyTr7
http://img15.imageshack.us/img15/2632/img2971o.jpg

mimit
01-03-2013, 12:59
Öncelikle aldığınız ledlerin suya dayanıklı olması gerekiyor ki yıkama anında falan zarar görmesinler,sonrasında o bölgeye elektrik çekmek gerekecek,kapı ile birlikte çalışması için en uygun yer tavan lambalarının hattı sigorta kutusundan hat alınabilir, benim aracımda kapı ışığı yok ama döşemenin içinde kablosu var hazır,kabloda elektrik yok oda ayrı bir olay tabi,başka akım alınacak yerlerde bulunabilir ama onlarda sürekli akım olmasından dolayı ledlerin sürekli yanması gibi bir durum oluşabilir bu seferde.sigorta kutusundan yada tavan aydınlatmalarının oradan hat çekmek en kolay ı gibi gözüküyor ama ama 4 kapı için kullanılacak olmasından dolayı akımın fala çekilmesi söz konusu olabilir,bu da ışıkları kısık yanmasına neden olabilir,onun için biraz araştırıp yada bir elektronikçiden yardım alıp ledlere direnç vs bağlayarak bu sorunun da önüne geçilebilinir.

converse10
01-03-2013, 13:40
ben önceki aracım olan citroen c4 uyguladım tepe aydınlatma lambalarından hat cektım hattı cekmek oldukça zahmetlı.Hattı çekebilmeniz için aracın hopörlörlerini sökmeniz gerekli ve kapı ile gövde arasındaki körüklerden sokabiliyorsunuz.Ancak 308 araçlarında hopörlörler sabitlemek için perçim kullanıldığından zorlu bir ugraş olacaktır.Ama gece göründüsü harika:buldum

omeraydin
01-03-2013, 13:42
ledleri dış mekan olarak aldım suya dayanıklı. kablo çekmek için döşemeleri sökmem lazım ama tekrar yerine oturtamam diye düşünüyorum acaba eletrikçi maliyeti ortalama ne olur ?

mimit
01-03-2013, 13:53
kablo çekmek için döşemelerin sökülmesine gerek yok aslında ince bir tel ile kılavuz yapılıp her yerden geçirebilirsiniz.elektrikçi maliyetine bir şey diyemiyorum Ankara da far sensörünü 50 liraya takan da var 100 lira isteyenden olmuştu.

fexzi
01-03-2013, 15:21
Beyaz yapmayın bir kere..

http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?4755-Peugeot-307-Ayak-Ayd%FDnlatma

Konuda ki gibi ılık beyaz kullanmanızı öneririm.

reisG
01-03-2013, 15:41
Çok şık olacaktır. Ancak benim fikrim, iyi bir oto elektrikçiye gidip problemsiz olarak işinizi gördürün.

omeraydin
01-03-2013, 21:45
Çok şık olacaktır. Ancak benim fikrim, iyi bir oto elektrikçiye gidip problemsiz olarak işinizi gördürün.

2 oto elektrikçiye gittim bugün 150 tl civarı fiyat çekiyorlar 20 tl ye aldığım led için çok fazla bi fiyat bu ayrıca arıza ışıgını yakıcağını söyledi birisi

mimit
01-03-2013, 21:54
eliniz biraz işe yaktınsa bence sizde çok rahat halledebilirsiniz, tabiki bir ustaya göre biraz uzun sürecektir ama kendi emeğini koyunca insan daha değerli oluyor yapılan.kapı döşemeleri uçlardan hafif esniyor zaten sizi zorlayacak olan kabloyu içeriden kapıya aktarma kısmı olacaktır,aracınızla uğraşmayı seviyorsanız şunlardan da temin etmenizi tavsiye ederim :) bu araçlar sayesinde araç içine bir çok yeri kırmadan zedelemeden söküp takmak mümkün oluyor.alırken yumuşak mı sert mi olduğuna dikkat etmek gerekiyor sert ürünler bir tornavida kadar olmasada iz bırakabiliyor kullanıldığı yere göre.

http://imgs.inkfrog.com/pix/sun_electronic/4_x_Remover_Kit.jpg

omeraydin
01-03-2013, 23:16
elim işe yatkındır. Asıl sıkıntım oto elektriğinden pek anlamadığım için tam olarak bağlantıları nasıl yapıcağımı bilemiyorum

gokhansale
02-03-2013, 00:56
elim işe yatkındır. Asıl sıkıntım oto elektriğinden pek anlamadığım için tam olarak bağlantıları nasıl yapıcağımı bilemiyorum

Biraz araştırdım fakat pek bulamadım bunu yapan vardır forumda elbet güzel çalışma olur yardım ederseniz arkadaşımızın yapacağını sanıyorum:)

mimit
02-03-2013, 18:08
Kendi aracım olsa gözüm kapalı dalarım,ben ayak bölümü aydınlatmaları için tavan lamasından direk hat çektim bir sorun yok.kapılar da benim aklımda ama bir türlü zaman ayıramadım o işe.Bir elektrikçi en azından elektriği alabileceğiniz yerden bir hat çıkarsın gerisini siz halledersiniz,bunun içinde çok para isteyeceklerini sanmıyorum.

fexzi
02-03-2013, 18:31
Kendi aracım olsa gözüm kapalı dalarım,ben ayak bölümü aydınlatmaları için tavan lamasından direk hat çektim bir sorun yok.kapılar da benim aklımda ama bir türlü zaman ayıramadım o işe.Bir elektrikçi en azından elektriği alabileceğiniz yerden bir hat çıkarsın gerisini siz halledersiniz,bunun içinde çok para isteyeceklerini sanmıyorum.

Aynı sistemle yaptım linki koydugum konuda var inceleyebilirsiniz.