PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 Dizel motor intercooler hortumunda çalışırken büzüşme

ANKA
19-02-2013, 12:49
Arkadaşlar bugün motorda garip bir titreme hissettim özellikle kırmızı ışıkta beklerken motorda garip bir titreşim vardı acaba müzikten mi dedim kapadım baktım motordan geliyor. Sonra eve gidecek yolu biraz uzattım. Sonra manuele alıp biraz devir yükselttim. Ses gitti gibi, motoru açtım bizim yeşil hotrumlardan biri sanki hava içine çekilmiş gibi bir hal almıştı. Belki hep böyleydi motor çalışırken ama ben dikkat etmemiş olabilirim.
Bu görüntüdeki durum normal mi? Bunlar intercooler hortumları yanılmıyorsam. Sanki yeterince hava girmiyor da motor boğuluyor gibi geldi bana.
Bunlar motor çalışırken:
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1090_zpsff2c98e0.jpg
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1089_zps257d3152.jpg
Bu da stop ettikten sonra:
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1091_zps1af20def.jpg

Diyorum ya belki bu normal ama hiç dikkat etmemiştim.

mimit
19-02-2013, 13:04
hortumun bu hali normal değil,normal de hortumun hareketi akordeon tarzında bir hareki olur oda motorun esneme sinden kaynaklanır bu şekilde hava kanalı daralmış olduğu için,çalışma sırasında zorlanmış olmalı.titremenin sebebi bu olabilir.hatta motor havayı çekerken devir yükseldikçe hortum daha da sertleşir. o hortum sanırım ömrünü doldurmuş :)

ANKA
19-02-2013, 13:28
Az önce ustayı da aradım belli ki bir sorun var turboya istenen hava gitmiyor. Ya hortum yarıldı bir yerden ya da başka bir şey var. Bugün bir iş var onu halledeyim de ordan geçeyim sanayiye. Böyle bi 10-15 km kullanmak motora zarar verir mi acaba? Yoksa çekici hizmetim var ücretsiz çağırayım öyle götüreyim.

mimit
19-02-2013, 13:37
biraz fazla yakar sadece :) alt devirlerde hareket ederek zorlamazsanız hortumda yırtılma falanda olmaz.

omeraydin
19-02-2013, 13:38
Az önce ustayı da aradım belli ki bir sorun var turboya istenen hava gitmiyor. Ya hortum yarıldı bir yerden ya da başka bir şey var. Bugün bir iş var onu halledeyim de ordan geçeyim sanayiye. Böyle bi 10-15 km kullanmak motora zarar verir mi acaba? Yoksa çekici hizmetim var ücretsiz çağırayım öyle götüreyim.

bence bir sorun olmaz ama yinede bir kaç saat daha kullansam bir şey olur mu diye ustanızı arayıp sorun

ANKA
19-02-2013, 16:25
Gittim baktı usta anlık bir durum olabilir dedi hata kodu falan vermedi, turbo basıncı normal, gidişinde sorun yok, zaten aracı stop edip 1 saat sonra falan tekrar çalıştırdım düşük devirde gittim sorun olur diye ara ara kaputu açıp baktım büzüşme yok gayet stabildi hortum. Sanayide de sorun çıkmadı. Ustam dediği şu: bu nadiren yaptığı bir durum olabilir sürekli yaparsa sorun var denebilir ve o ünitenin komple değişimi söz konusu olabilir ki o parçada 1000 TL civarlarında imiş. Şimdilik sıkıntı yok bakalım ilerleyen zamanlarda sıkıntı olursa baktıracağım tekrardan. Araç 43000 km'de ve turbo arızası ihtimali çok zayıf en kötü sensörde sıkıntı olabilir. İnşallah sorun olmaz ki ben öyle umuyorum.

suat3
19-02-2013, 16:44
hocam geçmiş olsun fakat bu şekilde kullanırken bir süre temkinli olmada fayda var bence. ne olur ne olmaz, tekrar edebilir çünkü..

sohbet23
19-02-2013, 16:58
Ara sıra kontrol etmenizde fayda var ummadığınız anda farklı bir sıkıntı yaratmasın

mimit
19-02-2013, 18:01
1000 tl herhalde sensörlü falan parça fiyatıdır,sadece hortum fiyatı olamaz,onuda geçiyorum o fiyata daha büyük hacimli bir intercooler kit alınır daha güzel soğutma sağlanır. hurdacılar bir başka alternatif, yada bir turbocuya gidip kaliteli bir silikon hortum alınır takılır.bununla geçmiş olsun.

Ömer Gedik
19-02-2013, 20:43
Geçmiş olsun benzer durum 1 kere başıma geldi. İşin ilginci aracın dururken kaput açık halde bir anda yaptı ve stop etti. Soketleri kontrol ettik herhangi bir sıkıntı yoktu sizde bir kontrol edin. Benim araç bu sebeple stop etmişti. Daha sonra hiç bu sorunu yaşamadım.

ANKA
21-02-2013, 00:08
Sağol Ömer, şimdilik bir sorun yok eşime de tembihledim motoru biraz dinle çekişi kontrol et diye, bugün yine 20-25 km kullandım gayet iyiydi maaşallah. Hele de yokuşta normal hızda giderken bir civic'in aslana yetişme çabası vardı ki sormayın gitsin (sonu hüsran tabi:)) . Her gün 308'i iyi ki almışım diyorum. Bugün bir de H kasa Astra kullandım ve bizim frenlere tekrar hayranlığımı belirtmek istiyorum 2008-2011 model ne focus ne civic ne de astra bir 308 olamaz benim gözümde. İsteyen istediği kadar övsün boş. Sadece golf kullanmadım onu da kullanınca yazacağım içimde uyandırdığı duyguları. Ama aslanım bir başka...

tesla
23-02-2013, 14:27
Yokuşta benim 308 de çok memnu ediyordu. 90 beygir olmasına rağmen ama malesef çekişten düştüğünü hissediyorum ve görüyorum 1 aydır. Servise gittik herşey normal görünüyor. Bugün hava debimetresini de temizletip debnicem. Ama yazın kesinlikle yazılımla tuning yaptırıp 110 beygir 260 NM tork yaptırıcam.

mimit
23-02-2013, 14:54
debi metrenin yanı sıra carbon clean öneririm.ciddi anlamda faydası oluyor.

tesla
23-02-2013, 14:58
carbon clean nedir?

TanerHoca
23-02-2013, 15:39
carbon clean nedir?

cevabı burada:http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?1432-Carbon-Clean&highlight=carbon+clean

ANKA
07-03-2013, 22:04
Arkadaşlar az önce İstanbul yolundan eve doğru gelirken hafif yokuş aşağı olan yerlerde çok az gazla gidiyorum baktım motordan eski tip dizeller gibi tar tar tar... bir ses geliyor, sonra gaz veriyorum gidiyor hızlanıyor ama tatsız bir gerginlik var arabada ve her gazda yine eski tip dizel motor sesi. Normal yolda giderken anlık tüketim 3,5 ila 4 arası gidip geliyordu sonra eve yaklaştım 50 civarı gidiyorum normal gazda baktım anlık tüketim 8-9 litre gösteriyor ve ses yine geliyor az biraz da titreşim hissettim. Sonra arabayı evin önüne çektim kaputu açtım bizim malum hortum yine büzüşmüştü. Motoru kapatıp tekrar açtım düzeldi ama bu anlık bir sorun değil anlamış oldum. Sorun 40binde bir araç için turbo kaynaklı değil diye düşünüyorum ama o kısımda biryerde bir sıkıntı var. Bir özel servis daha var oraya da bir göstereyim beni tatmin eden bir cevap alamazsam ABC'ye bir uğrayacağım en azından teşhis konulsun tedaviyi daha uygun fiyata yaparız.

mimit
07-03-2013, 22:06
Arkadaşlar az önce İstanbul yolundan eve doğru gelirken hafif yokuş aşağı olan yerlerde çok az gazla gidiyorum baktım motordan eski tip dizeller gibi tar tar tar... bir ses geliyor, sonra gaz veriyorum gidiyor hızlanıyor ama tatsız bir gerginlik var arabada ve her gazda yine eski tip dizel motor sesi. Normal yolda giderken anlık tüketim 3,5 ila 4 arası gidip geliyordu sonra eve yaklaştım 50 civarı gidiyorum normal gazda baktım anlık tüketim 8-9 litre gösteriyor ve ses yine geliyor az biraz da titreşim hissettim. Sonra arabayı evin önüne çektim kaputu açtım bizim malum hortum yine büzüşmüştü. Motoru kapatıp tekrar açtım düzeldi ama bu anlık bir sorun değil anlamış oldum. Sorun 40binde bir araç için turbo kaynaklı değil diye düşünüyorum ama o kısımda biryerde bir sıkıntı var. Bir özel servis daha var oraya da bir göstereyim beni tatmin eden bir cevap alamazsam ABC'ye bir uğrayacağım en azından teşhis konulsun tedaviyi daha uygun fiyata yaparız.

Hurdacılardan hortumu alıp direk değiştirsek :) yada oraya ciddi bir tuning işi yapan ustadan sağlam bir slikon hortum yapsak sanki çözülecekmiş gibi bu sorun :D

ANKA
07-03-2013, 22:22
Mehmet bilmiyorum ama eski gittiğim servise bir daha gitmem ben vurdumduymaz usta sevmiyorum "birşey yoktur gittiği yeye kadar git" diyen usta usta değildir. Onu ben de derim. Adam direk bilmiyorum demiyor uyduruyor. Sorun var işte motora gereken hava gitmiyor o yüzden araç istenilen gücü gösteremiyor. Ya turbo gereken havayı gönderemiyor ya da ara parçaların birindeki sıkıntı sebebi ile turbodan çıkan çıkan sıcak havayı soğutan intercooler da bir çeşit vakum etkisi oluşuyor. Mehmet önereceğin bir yer varsa söyle de haftasonu bir baktırayım aslana. Ankara'da da tam teşkilatlı düzgün bir özel servis bulamadım daha. Biraz kafaya taktım bu sorunu çözmem lazım.

mimit
07-03-2013, 22:46
Yetkili servis derseniz fatih peugeot u öneririm, sanayide ben gittiğim bir usta var ama mekanik ağırlıklı çalışıyor tam teşekküllü değil yani kaporta falan işleri yok. full donanım bir özel servis bende bulamadım aslında var bir iki tane var ama hepsi bir arada olunca nedense illaki birşeyler yolunda gitmiyor.

ANKA
08-03-2013, 08:39
Sadece o hortum 65 TL imiş. Diğer konularda okudum şu plastik devrenin adı da dozer sanırım o da 400 küsürmüş. Bugün havaalanına gitmem lazım dönüşte şu büyük Vatan Peugeot'a bir uğrayacağım, aracı bilgisayara bağlatıp hata kodu veriyor mu baktıracağım, gelirken aynı arızayı tekrarlarsa stop etmeden gidip o haliyle turbo basıncını falan ölçtürürsem sanırım teşhis konulur araca.

ANKA
08-03-2013, 16:14
Ben iş bilmeyen ve geçiştirici cevaplar veren yerleri sevmediğimden bugün Ankara Atisan sanayideki Vatan Peugeot'a gittim, sorunu anlattım ve ilk cümlemdeki görüşü aynen aktardım bana sakın "böyle gittiği yere kadar git demeyin, derseniz hiç bakmayın" dedim.
Usta önce aracı bilgisayara bağladı planet programı ile baktık hata kodu falan yok, çalıştırdık yine sıkıntı yok. Sonra havalandırma dozerine bakalım dedim :) bu forum varya çok fena her şeyi öğretiyor insana, usta aval aval bir baktı suratıma o ne abi dedi ben de şu intercooler hortumlarına kavşak görevi gören siyah plastik parça dedim, ona "kelebek kutusu" diyorlarmış. Neyse parçayı borulardan ayırdık içlerinde bir miktar yağ vardı, dozerin içinde tam kelebeğin sağ kısmında fabrikasyon bir silikon bombe vardı orayı aldı usta, sonra yağ temizleyici sprey ile iyice bir temizledi. Sonra da taktık ilk takıldığında planette hata kodu çıktı kapatıp açınca hata kodları silindi. Bir süre çalıştı rölantide sonra çıkıp biraz turladım. Sıkıntı yok. Sorun tekrarlarsa büyük ihtimalle ya dozerin içindeki kelebekte sıkıntı var ya da dozerin üzerindeki sensörlerde. Kelebek zamansız kapanınca motora istenen hava gitmediği için motor havayı vakum gibi çekiyor ve boru büzüşüyor. Bakalım inşallah tekrarlamaz.
İşlemin maliyeti: 60 TL tuttu. Aslında yapılan işlem dozeri söküp içine wd 40 sıkıp kapatma olunca biraz fazla geldi ama neyse parayı verip çıktım.
Dozeri sökmeyi öğrendim çok rahat söküp temizlerim o parçayı. Planet de çok kolay geldi bana. Uygun yer olacak kendin yapacaksın bakımını ama bu bir ütopya olarak kalacak büyük ihtimalle.

Gelmişken havalandırma dozerinin fiyatına da baktırdım orijinal parçanın fiyatı 500 TL bu sadece o plastik parçanın fiyatı, sensörler, hortumlar hariç.
Parçanın fiyatı ile ilgili biraz piyasa araştırması yaptım:
Ankara Hakan Peugeot'ta 450TL
Hepsipeugeot'ta 465 TL
Peugeotmarket'te en son 450 dedi.
Ortalama fiyat 450 gibi duruyor.
İnşallah tekrarlamaz aynı sorunu. Şimdilik gayet iyi gibi.
Birkaç fotoğraf, 3. fotoğrafta motorun içi az biraz görüyordu o görünen kurum mu bilemedim ama karartılar vardı.
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1100_zps7e95dcc8.jpg
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1101_zps8d0342cc.jpg
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1102_zps56f50535.jpg
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1103_zps0da3b68a.jpg

Can ÖNEL
08-03-2013, 17:02
Hocam geçmiş olsun. Umarım tekrarı yaşanmaz. Kazasız, belasız keyifli sürüşler...

ANKA
08-03-2013, 17:12
Teşekkür ederim Can, araba tabi yürüyen bir aksama sahip illa ki bir yerlerinde sorun çıkacak ama çıkınca da kafan orda kalıyor. Herkese sorunsuz günler diliyorum (sorun çıkarsa da en küçük miktarda olsun:)).

mimit
08-03-2013, 19:07
hocam araca carbon clean de yaptırın km si fazla yükselmeden,sonrada mümkünse her bakımda,değilsede bir bakım arayla yaptırın,faydasını görürsünüz.ben 20,000 de bir yaptırıyorum.

tesla
08-03-2013, 19:49
Bu karbon temizliğinden şikayetçi olan çok. Genelde karbon temizliğinden sonra çekişte, seste vb çok iyileşme görülse de hemen akabinde aşırı yağ yakma sorunu ile karşılaştıklarını yazmışlar. Bu yüzden ben yaptırmaya cesaret edemedim.

@Anka, sana da geçmiş olsun. Benim aracın da mazot pompasında sızma görünce 1 hafta kafama takılmıştı. Umarım sorun tekrarlamaz.

ANKA
08-03-2013, 23:08
Karbon temizleme konusunda yerli yabancı pek çok yerde yorumları okudum benim de pek içime sinmiyor açıkçası, arada yakıta bir katkı koymak ve 100bin olmadan motor kapağını açıp kurumları doğrudan temizlemek daha doğru sanki. Hani kurumları görüp iyice temizleyince ancak rahat ederim ben. Ömer'in 200bin bakımı mıydı? tam hatırlayamadım orda kurum temizliği yapılmıştı işte benim kurum temizliği hayalim öyle birşey, soba bacasını temizler gibi :)
Bakalım inşallah arkadaşlar sorun tekrarlanmaz tekrarlanırsa alacağım şu dozeri kendim takacağım dört vida üç soket söktüm mü tamamdır:)

Ömer Gedik
09-03-2013, 08:55
Anka tekrar geçmiş olsun. Bahsettiğiniz büzüşme dediğin gibi klapenin açılmamasından kaynaklanıyor. Yağlanma ile alakası yok. Bahsettiğim yağlanma borulardan dışarı taşan yağ kaçağı gibiydi. Peugeot Planetten aktüatör testi ile Klape kontrol edilebiliyor bilgin olsun. Aç kapa ile çalışması kontrol edilebiliyor.

ANKA
09-03-2013, 12:23
Teşekkürler Ömer umarım tekrarlamaz ama tekrarlarsa bu testlerin adını not ettim. Bir de onlara baktırırım. Zaten dediğim gibi parça değişecek derlerse kendim yaparım. Üst düzey bir teknik beceri gerekmiyor dozerin değişimi için.

sessizgece
09-03-2013, 23:42
@anka geçmiş olsun.
bu karbon clean işlemini şirket focusları için servis de 60.000 km de bir yaptırmak çok faydalı demişlerdi. bende bir daha ki yağ değişimin de yaptırmayı düşünüyorum.

mimit
10-03-2013, 00:32
100,000 km üzeri araçlarda evet sorun çıkarta biliyor ama düzenli olarak düşük kmlerden itibaren yapıldığında faydasıda pek çok oluyor,ben şimdiye kadar bir olumsuzluk yaşamadım en azından.

ANKA
21-04-2013, 21:11
Arkadaşlar aslan bugün yine homurdandı 5,6 olan ortalamam birden 5,8 oldu ben de kaputu açtım sürpriz yine büzüşmüş bizim hortum. Bu haftaiçi Fatih Peugeot'a bir gidip teşhis koyduracağım. 450 parça fiyatı 70-80'de işçilik desem 500-550 tutacak gibi. Tabi sensör falan değil de dozer bozuksa. Uçuk bir fiyat çıkarsa ve sorunun dozerde olduğunu kesin olarak belirlenirse dozeri alıp uygun bir yerde taktıracağım. Bakalım macera ile ilgili bilgi veririm.

Yasin CCK
22-04-2013, 07:55
Hayırlı haberleri bekliyoruz...

stormhan
22-04-2013, 08:09
Ankara'da carbon clean için önerebileceğiniz güvenilir ve mümkün ise ekonomik bir yer var mı? Fiyatlar ve yapılan işlemle ilgili hiç bir bilgim yokta. Yoksa yetkili servislere mi yönelmeliyiz bu işlem için?

ANKA
22-04-2013, 21:01
Bugün aslanı alıp Fatih Peugeot'a gittim, planeti bağlayıp aslanı biraz bağırttılar, sorunun dozerde olduğunu söylediler. Benim dozeri tutan alt plastik parça da kırıkmış onu da bugün öğrendim. Ustanın dediği özellikle yüksek devirlerde klape kapanıyor motora gereken hava gitmediği için büzüşme oluyor. Neyse ellerindeki son dozeri de bugün başka bir araca takmışlar sipariş geçtiler çarşamba günü gelecekmiş benim dozer. Fiyat olarak bana 553 TL fiyat çıkardılar ben de forum peugeot üyesiyim yok mu indirim dedim :) Muhasebedeki hanımefendi aslında sizinle anlaşmamız sadece periyodik bakımlar için ama peşin ödeme yapacaksanız 497 TL'ye inerim dedi. Ben de tamam dedim. Dozerin fiyatı ile ilgili detaylı bir fiyat çalışmam vardı zaten fiyatı minimum 450 maksimum 480 aralığında idi. Ben dozeri alıp en kötü yere gidip taktırmaya çalışsam en kötü 50 TL işçilik alacaklar ve 500'ü kolaylıkla geçecek. Geçen sadece dozere yağ çözücü sprey sıkıp 60 TL aldılar ya hala unutamıyorum.
En azından resmi servis ve takılan parçanın garantisi var. Çarşamba arayacaklar telefon gelince gidip taktıracağım dozeri.
Yani sonuç olarak bizim aslanın kuytu bir köşesine 500 TLcik sıkışmış :)

Fatih Peugeot ile ilgili olarak yerini çok kolay buldum, beklediğimden daha küçük geldi gözüme, ben koca bir hangar bekliyordum sanki :) mekanik tamirat kısmı sanki Vatan Peugeot'un mekanik kısmından biraz büyük gibi geldi bana. Ama donanımlı bir yer.
Genel ilgi alakayı beğendim, fiyat bence gayet makuldu. İstanbul'da olaydım Ömer'e giderdim ama Ankara'da Ömer gibi işini titiz yapan yer de neredeyse yok gibi. Ben çoğu özel servise gitsem bu parçanın değişimi için 600'den açarlardı ağızlarını. Ömer sağolsun bu filo işini sevdim ben. Bir daha özel servise gider miyim? Emin değilim.

Bu arada cruze kontrol için kampanya yapmışlar 250 TL'ye takıyorlarmış.

mimit
22-04-2013, 21:09
küçük mü? hocam arka tarafa geçmediniz sanırım kaporta tarafına :) Ankarada 3 4 tane vatan peugeot var gerçi hangisi ile kıyasladığını anlayamadım ama Fatih Ankara da ki en iyi yetkili servis bence.

sorun çözüme kavuşması da sevindirici.bununla geçmiş olsun.

ANKA
22-04-2013, 21:32
Teşekkürler Mehmet,
Açıkçası kaporta boya bölümüne bakmadım sadece mekanik servis kısmını gördüm Vatan dediğim atisandaki. Ya zaten küçük büyük dert değil bugün ilgi alaka hoşuma gitti. Eskiden İstanbul yolunda şimdiki acity'nin biraz aşağısında Opan vardı, gitmiştim nasıl mekanik insanlar vardı anlatamam. Buradaki profili beğendim. Çarşamba 10bin bakımı için de bir fiyat isteyeceğim uygun gelirse diğer bakıma Fatih'e uğrarım.

ANKA
25-04-2013, 23:28
Dozeri taktırdım aslan canavar oldu. Çekişi düzeldi, gaza tepkileri iyileşti ve yakıtı azaldı. Benim bu dozer üst devirlerde nedensiz yere klapeyi kapatıyormuş. Maliyeti 497 TL oldu ki resmi serviste 1 yıl garantili iş yaptırmış oldum.
Biraz pahalı oldu ama şans işte, benim dozerin ayakları kırılmış belki sallantıdan kaynaklı bozuldu belki başka bir şeyden ama sonuç olarak sorun çözüldü, artık kimse benim intercooler hortumumu büzüştüremez :)

Hasan_33
25-04-2013, 23:32
hadi gecmis olsun....Allah bir daha büzüstürmesin :D

Yasin CCK
26-04-2013, 07:55
hadi gecmis olsun....Allah bir daha büzüstürmesin:D

:gül4:

Amin diyelim :D

TanerHoca
26-04-2013, 08:18
geçmiş olsun.keyifli sürüşler.
skoda'dan vazgeçtin artık değil mi.!? ;) :)

Can ÖNEL
26-04-2013, 08:39
Gözünüz aydın hocam. Oldukça pahalıymış yalnız.

ANKA
26-04-2013, 12:50
geçmiş olsun.keyifli sürüşler.
skoda'dan vazgeçtin artık değil mi.!? ;) :)

Skoda'yı severim de hocam aslana tercih etmem ben sadece test sürüşü için demiştim o yine aklımda. Mesela cruze kullanmıştım onu da beğenmiştim ama benzinlisini almam. 2.0 Dizeli 56bine satılıyordu müthiş bir makine ama 308 sonrası ya yine 308 ya c4 ya da üst sınıfa geçiş yapıp c5, 508 veya mondeo düşünürüm. Ben auto r6'yı beğendim sıkıntılı bir sistem değil DSG gibi her an arıza çıkarmaya müsait bir yapısı yok.

Arkadaşlar iyi niyetleriniz için teşekkür ediyorum.
Bu da yeni dozerimiz:
http:// (http://<a href=&quot;http://s1270.photobucket.com/user/ankasimmurg/media/Goumlruumlntuuml1134_zps60afdbd1.jpg.html&quot; target=&quot;_blank&quot;>http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1134_zps60afdbd1.jpg</a>)
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1134_zps60afdbd1.jpg (http://s1270.photobucket.com/user/ankasimmurg/media/Goumlruumlntuuml1134_zps60afdbd1.jpg.html)

Aracı aldım okula gittim sonra okuldan ayrıldım çantamı bagaja koyacağım baktım bir kutu üzerinde 18 yazıyor dedim ki herhalde yanlış arabanın bagajını açtım :) plakaya baktım benim araba sonra dank etti tabi eski dozeri kutuya koyup bagaja koymuş Fatih Peugeot :)

Dozer sonrası iyi bir motor temizliği de yaptım: Link (http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?4375-ANKA-n%FDn-Aslan%FD&p=136854#post136854)

eroltuna
23-05-2013, 01:02
ANKA arkadaşım foruma yeni üye oldum, aynı sıkıntı bendede devam ediyor, servis dahil 3 özel usta teşhis koyamadı, bu şekilde halen kullanıyorum,hortum büzüşüyor, siz hava dozerini değiştirmişsiniz, sorun giderildimi acaba, bende acilen aynı işlemi yaptırmak istiyorum acil cevap bekliyorum teşekkürler.

ANKA
23-05-2013, 03:11
ANKA arkadaşım foruma yeni üye oldum, aynı sıkıntı bendede devam ediyor, servis dahil 3 özel usta teşhis koyamadı, bu şekilde halen kullanıyorum,hortum büzüşüyor, siz hava dozerini değiştirmişsiniz, sorun giderildimi acaba, bende acilen aynı işlemi yaptırmak istiyorum acil cevap bekliyorum teşekkürler.
Özel mesaj da göndermişsiniz oradan yazdım. Geçmiş olsun.

ANKA
23-05-2013, 18:50
Soruyu soran arkadaşa servis bunun normal olduğunu dozer değişse de bunun olabileceğini söylemiş ama bana pek öyle gelmiyor. Sonuçta ben tam gaz giderken motora daha fazla hava lazım burada klape hava akışını azaltmaya başlayınca motora yeterli hava gitmiyor ve bir çeşit boğulma durumu yaşanıyor. Zaten test ederken de biraz yüksek devirde gaz verdiler o ara büzüşme oldu. Ayrıca daha önce birçoğumuz bir süre gittikten sonra motoru kapatmadan kaputu açmışızdır, böyle bir durum hep yaşanan bir durum olsa pek çok kişi bu durumu önceden bilirdi diye düşünüyorum.

eroltuna
24-05-2013, 09:04
Dün bu hortum büzüşme problemi için servise gittim Baykaralara, bunun normal olduğunu söylediler, hava dozeri değişimi halindede bunun olacağını çünkü sistemin bu şekilde çalıştığını söylediler, bu durumu ben fark edeli yaklaşık 27.000 km oldu ama bir problem olmadı, turbo problemi yaşamıştım ondan sonra hep motoru kontrol eder oldum o zaman fark etmiştim, ben yinede bugün peugeotun kendi servisi TEKOTO yu aradım onlarda hortum büzüşür (onlar VAKKUM yapar diyorlar), tekoto ayrıca bu dozer arızalı olsa motor arıza lambasını yakar, bin km bile gidemezsiniz dedi, ben motor sesinin hafif değiştiğini enjektör sesinin değiştiğini yüzde 1 gibide çekişin azaldığını hatta gergi bilyasından o esnada çıt çıt diye ses geldiğini söyledim ve o esnada fan motorunun hep devrede olduğunu, hatta motor soğukken ilk çalıştırma anında bile bunun olabildiğini ayrıca belirttim, durumu bu şekilde şimdilik erteledik, ben servise gitmeden önce değişimi gerekir diye dozer fiyatı araştırdım istanbul topkapı teknik oto sanayi sitesinde orjinalını 350 tl ye satıyorlar, telefonu 0...........şimdilik iyi günler.

eroltuna
24-05-2013, 09:10
Burda emin olmanın tek yolu ANKA arkaşımızın hortumu tekrar büzüşürse servis doğru söylüyor, eğer hortumu hiç büzüşmezse bu durum bir arıza olduğu tekrar düşünülebilir, yoksa servis bence parçayı hemen değiştirmek isterdi çünkü para kazanmaları gerkiyor, ayrıca bana baykaralar değiştirmeyi istiyorsanız 600-700 tl arası masraf çıkar dediler

wolo
24-05-2013, 09:31
benim eski aracım astra h ta aynı şey dikkatimi çekmişti. bana antalya dan kırsal motorin doldurmuşlardı, çok sorun yaşadığım için her hafta kaputu açıp gaz verdirip sağına soluna bakardım ( enjektörleri söktürmüştüm, bir tanesi iyi sıkılmamış yakıt kaçırıyordu ) enjektör temizliği carbon clean derken arabamın ağızı hep açıktı! o sırada bakınırken gaz verirken dikkatimi çekmişti hortum büzüşüyordu. gösterdiğim ustalar bunun normal olduğunu gaz verince daha çok ani hava çektiğini ve hortumun da biraz büzüşmesinin normal olduğunu hatta ona özel bir malzemeden yapıldığını söylemişlerdi. benim 308 de de buna özellikle bakmış ve gaz verince çok az oynadığını görmüş ve normal olduğuna karar vermiştim. ayrıca astradaki hortum daha uzun olduğundan büzüşme miktarı daha fazla idi.

ANKA
24-05-2013, 12:27
İşte bendeki problem ani gaz vermede değil rölantide iken de devam ediyordu tabiki çok gaz verince az biraz darala olabilir hortumda ama 800 devirde rölatide iken de aynı şekilde büzüşme olunca sıkıntı olduğunu anlıyor insan. Bir de motorun sesi değişiyor traktör tarzı bir ses duyuyorsunuz motordan hele dur kalk yapıyorsanız resmen titriyor araç. Ben zaten tam gaz giden biri değilim aracı hiç zorlamam neredeyse ama arada böyle sıkıntı çıkınca da klapenin bozuk olduğunu karar verip değiştirttim. Şimdi hiç sorun yok, hatta bugün baktım 50-60 km hızla gidiyorum araç 15-16 litre yakıyor görünüyor, önce bir afalladım sonra anladım motor temizlik yapıyor, aldım manuele 3000 devirde 10 km kadar kullandım, sonra düzeldi. Kaputu açtım baktım hortumun maaşallahı var.

eroltuna
24-05-2013, 20:59
Hortum büzüşmesi hemen hemen 4-5 günde bir oluyor, bende artık neyin doğru olduğuna tam olarak emin olamıyorum, şöylede düşünüyorum hortum büzüşebilsin diye bu şekilde üretilmiş yoksa sert plastikten bir hortumda takılabilirdi, ANKA arkadaşım motor kendini temizlediği sırada (temizledikten sonra değil) hortum büzüşmediyse ozaman bizim dozer arızalı denilebilir, çünkü bu büzüşme 10-15 dk sonra düzeliyor ve sonra yapmıyor.

Ömer Gedik
24-05-2013, 21:37
Arkadaşlar araçlarımızda bu noktadan hava emişi olduğundan bir miktar büzüşme normaldir. Ancak Anka nın yaşadığı sorun devir yükseltildiğinde değil rölanti de bile yaşanmış. Bu dabir sorun var demektir. Araçlarımız normalde bu klape sayesinde stop ettirilir. Eğer sistemde sorun var ise araç rölantide çalışıyorken stop edebilir.

Benim bir kere başıma geldi. Aracımın kaput açık motora bakıyordum bir özel serviste. Derken birden hortum büzüştü ve araç stop etti. Ancak bunu hiç tekrarlamadı bende bunu soketlerde temassızlığa bağladım.

eroltuna
24-05-2013, 23:32
Benim araçta rölantideykende oluyor, zaten farkedince durup bakınca rolantide olmuş oluyoruz, geçen bir hafta kadar önce sabah ilk çalıştırma anında da olmuştu, ne doğru şaşırdım:i-ih1:

eroltuna
03-08-2013, 12:00
Aracımda hortum büzüşmesi ile ilgili hiçbir işlem yaptırmadan 3950 km uzun yol yaptım( ist-trabzon-adana-antalya-ist), ortalama tüketim 5.1lt oldu, aslında ilk yol ist-trb ortalaması 4.2lt ile bitti, daha sonra diğer yönlerde ilk kez yolculuk yaptığım için ve bu yönlerde yol kalitesi daha kötü olduğundan ortalama yakıt yükseldi, anlatmak istediğim bir problem olmadı ve yakıt tüketimide çok yüksek olmadı, ortalamala tüketimler dizel otomatik bir araç için gayet normal, büzüşme olduğundaki belirtiler uzun yolda çok fazla anlaşılmıyor, daha çok şehir içi trafiğinde dur kalk yaparken belli ediyor kendini, ben yinede 3-4 yaptığının farkına vardım çünkü kulağım hep bu duruma dikkat ediyor ondan, yani bu büzüşmenin servisin dediği gibi motor temizliği yaptığı doğru sanki

ANKA
03-08-2013, 14:30
Şimdi doğru mu anladım hortum büzüşünce motor temizlik mi yapıyormuş? Açıkçası çok mantıklı gelmedi çünkü temizlik yaptığında egzoz gazının ısısı artıyor motora az hava gittiğinde nasıl yanacak yakıt. Bu iş muamma gibi ben değiştirdiğimden beri çok memnunum çünkü araba gitmiyordu resmen

eroltuna
04-08-2013, 11:25
Motor yakıtla alakalı kurumu yakarken ısıyı artırması gerekiyormuş, bu şekilde motor turbo ve dpf ini koruyormuş, hemde doğaya kötü yakıt salınmıyormuş, servisin bana dediği bu, ilk 308 aracımda bu duruma hiç farkedemedim, bu ikinci 308 olan aracımda farkına vardım, çekişten çok az bir miktar düştüğü doğru ve o esnada enjektörler daha sesli çalışıyor artı kayışın ordaki gergiden çıt çıt diye ses geliyor, bunuda söyledim o esnada gergi kompresör yapıyor dedi servis ustasısı (METİN TANCA-Baykaralar yetkili servis), herşeyin normal olduğunu yoksa aracıın arıza lambası yakacağını söyledi, ANKA siz değiştirdikten sonra hiç hortum büzüşmediyse, yada büzüşse bile çekişten düşmediyse, siz de haklı olabilirsiniz, doğru en basit şu şekilde anlaşılır sizin araçta hortum hiç büzüşmediyse bu hava dozürünün değişmesi lazım, sizin kararınız doğru olabilir ben sadece durumu yazıyorum, bizim gibi durumda olanlar için.

eroltuna
04-08-2013, 11:29
İlk aracım 308 de yakıt ortalamam 6.8 lt idi uzun dönem ortalamam (meslea 10.000km) şehir içi şehirdışı karışık (şehir dışı uzun yol hariç 1000km gibi), bu ikinci 308 aracımda 7.3 lt oluyor hep, ya istanbulda trafik yoğunlaştı yada araçtaki bu sorunla alakalı benim araç kullanma tarzım değişmedi çünkü, ANKA yakıt tüketimini etkiliyor dediğinden aklıma geliyor.

ANKA
04-08-2013, 12:37
Erol bey sizin yorumunuza kesinlikle lafım yok ben servisleri anlamıyorum hepsi ayrı bir şey söylüyor çoğu da pek akla mantığa uygun gelmiyor. Artık bekleyip göreceğim baktım yine büzüşme oldu gider servisin yakasına yapışırım.

halilcc
15-04-2016, 11:20
Benzer problem benim aracımda da var ( citreon c4 2006 1.6 HDI) Araç ilk çalıştırmada (sabah akşam fark yok) tekleyerek çalışıyor. Rölantide sabit devirde duruyor dalgalanma yok. 100-200 metre silkelenerek gidiyor. Tüm bunlar olurken beyaz duman çıkıyor. 2-3 dk sonra her şey normale dönüyor. du Enjektörlerden şüpheleniyorduk ama sorun hava dozöründe galiba , soketlerden birini söktük araç soket yerine takılı değilken normal çalışıyor. Tabi olayın başından beri araç antipollution fault hatası veriyor soket sökülü iken ek bir hata kodu gelmiyor. Dozörün üstünde DELPHI 96 600 304 80 yazıyor. Bu konudaki dozörden ve c4 110 hp araçların dozöründen farklı bir dozör internette satışını bulamadım. Parça komple mi değişecek yoksa o soketi çıkarılan sensör mü değişecek yardımcı olabilir mi siniz?

http://i.hizliresim.com/1vbJWb.jpg

Parola67
12-05-2016, 12:29
Arkadaşlar merhaba, bugün itibariyle aranıza yeni katıldım. 2009 model 308 comfort, 1.6 110 hp sahibiyim. aracım 155.000km de.

Forumda geçmil başlıklar arasında benim yaşadığım türden bir soruna ait şikayet-çözüm göremediğim için başlık açıyorum. Umarım hata yapmıyorumdur.

Aracı alalı 15 gün oldu ve ilk defa dizel bir araç kullanıyorum. bikaç gün önce bu dozör denen parçada yağ kaçağı olduğunu farkettim. Yağ direk altta şarj dinamosunun üzerine damlıyor ve oldukça orayı ıslatmış.. tam olarak yağın çıktığı kısım intercoolden çıkan çift gırtlak hortumunun sol tarafındakinden geliyor. Ordaki siyah renkli dozör denen parçanın sağ kısmından çıkıyor (pejo ustası sağda sensörün olduğu kısmın hava akışmetresi olduğunu ve tamir olmadığını söylüyor).

Az çok forumda geçen yakın konuları inceleyerek biraz bilgi sahibi oldum.

sorum şu; benim yaşadığım olay için bana ustanın dediği parçanın değişmesi gerektiği, tamir olmadığı; çok acil bir durum olmadığı ama değişmekte fayda olduğudur. Parça fiyatı 10.05.2016 itibariyle Bostancı sanayide 650 TL...

Tamiri mümkün müdür yoksa değişmeli midir? yada öneriniz nedir? tecrübesi olanlar cevaplarsa memnun olurum

eroltuna
12-02-2017, 02:06
Benzer problem benim aracımda da var ( citreon c4 2006 1.6 HDI) Araç ilk çalıştırmada (sabah akşam fark yok) tekleyerek çalışıyor. Rölantide sabit devirde duruyor dalgalanma yok. 100-200 metre silkelenerek gidiyor. Tüm bunlar olurken beyaz duman çıkıyor. 2-3 dk sonra her şey normale dönüyor. du Enjektörlerden şüpheleniyorduk ama sorun hava dozöründe galiba , soketlerden birini söktük araç soket yerine takılı değilken normal çalışıyor. Tabi olayın başından beri araç antipollution fault hatası veriyor soket sökülü iken ek bir hata kodu gelmiyor. Dozörün üstünde DELPHI 96 600 304 80 yazıyor. Bu konudaki dozörden ve c4 110 hp araçların dozöründen farklı bir dozör internette satışını bulamadım. Parça komple mi değişecek yoksa o soketi çıkarılan sensör mü değişecek yardımcı olabilir mi siniz?

http://i.hizliresim.com/1vbJWb.jpg

Sadece dozör değişimi yeterli 540tl fiyati vardi 2yil evvel, degistirdikten sonra çekişi düzeldi, arabayi sattim kusura bakmayın geç cevap veriyorum.