PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot'un kullandığı otomatik Şanzımanlar

mygold
18-02-2013, 22:19
Otomatik Peugeot araçlarımızın sahip oldugu vites kutularının isimleri ve yapıları hakkında bilgileri , yorumları bu başlık altında sizden öğrenmek istiyorum arkadaşlar..Bunu yaparken ilk uretimden guncel olan modele kadar olanları yani hepsinden bahsedersek sevınırım..
örneğin bu AL6 ,AM6 vites kutuları nasıldır , RCZ lerde kullanılan vites kutusu cokmu farklı ..bunlarla ilgili tam bilgi yazarsak iyi olur..

mimit
19-02-2013, 01:48
Ben Al4 kullanmış birisi olarak genel tecrübelerimi paylaşayım.

4 ileri bu vites kutusunun aslında çok hoş bir namı yok piyasada ama aracı(406 sv) kullanırken anladım ki,yıllarca bize servislerin, işi bilmez kişilerin vermiş olduğu yalan yanlış bilgilerden dolayı kendimizi sıkıntıya sokmuşuz,aracımızdan ve markadan uzaklaşmışız.

İnternette çok geniş makaleler var ama ben forumumuz için anlaşılır ve kısa bir şekilde özet geçmek istiyorum.

Öncelikle bu şanzımanın yağı ömürlük değiştirilmez diyen birisi varsa yanınızda oradan hızla uzaklaşın,sürekli çalışan ve ısıya maruz kalan bu yağların belli bir ömrü var kullanım şekline göre 80 ile 100,000 km arasında değiştirilmesi gerekmektedir der iyi ustalar,50,000 km bence ideal ekstra maliyeti 100 150 tl arasında olur ki buda 50,000 km de bir bence büyük bir rakam değil.

Şanzıman yağ soğutucusu da belli bir kullanım sonrası görevini yeterince yerine getiremiyor,soğutucunun içi, bozulan yağ tabakaları ile kaplanıyor ve sağlıklı bir soğutma yapılamadığı için yağın ömrü azalıyor,bozulan yağ bütün şanzıman sistemini etkiliyor.düzenli yağ değişimleri bu durumun büyük ölçüde önüne geçse de yıllarca yağı değiştirilmeyen araçlarda sıkıntı yaratıyor yağ soğutucu.Tavsiyem aracını sevenler yağ soğutucuyu söküp temizletsin ler mümkün olduğunca,buna ek olarak benim araştırmalarım sonucu bu sıkıntıyı tamamen çözmek için bulduğum yol ise mevcut sistemi ikinci bir soğutma radyatörü ile desteklemek,sanayide rahatlıkla bulunabilen küçük hacimli 2 3 lt lik yağ soğutucular fazlasıyla iş görüyor.bu eklenti den sonra dikkat edilmesi gereken noktalar yağ seviyesi ve soğuk havalarda yağın biraz devir daim etmesini beklemek,yani aracı çalıştırıp vitese takıp biraz daha beklemek gerekiyor ki bunu standart sistemde de uygulamak faydalı olacaktır.

En büyük sorun selenoid valf ler, bu meretler hatalı üretilmiş ve yıllarca hatalı parça bir diğer hatalı parça ile değiştirilmiş,doğal olarak sorunlar kısa sürede tekrarlanmış durmuş. şanzımanın üzerinden çıkan valf lerin bej rengi bir bağlantı noktası var ve 50hz de çalışırlar. güncellenip iyileştirilen parça ise siyah bağlantı noktalı 100Hz çalışma frekansına sahip Brock Verner marka valfler dir. Parça kodu 2574.16 dır.

Sağlıklı bir AL4 sarsıntısız,keyifli bir sürüş yaşatır, her tam otomatik şanzıman gibi düz bir vites kutusuna göre yakıt tüketimi %10-15 fazladır, bunu karşılığı olarak ta konforu ön planda tutar.

mygold
19-02-2013, 09:33

4 ileri bu vites kutusunun aslında çok hoş bir namı yok piyasada ama aracı(406 sv) kullanırken anladım ki,yıllarca bize servislerin, işi bilmez kişilerin vermiş olduğu yalan yanlış bilgilerden dolayı kendimizi sıkıntıya sokmuşuz,aracımızdan ve markadan uzaklaşmışız.

İnternette çok geniş makaleler var ama ben forumumuz için anlaşılır ve kısa bir şekilde özet geçmek istiyorum.

Öncelikle bu şanzımanın yağı ömürlük değiştirilmez diyen birisi varsa yanınızda oradan hızla uzaklaşın,sürekli çalışan ve ısıya maruz kalan bu yağların belli bir ömrü var kullanım şekline göre 80 ile 100,000 km arasında değiştirilmesi gerekmektedir der iyi ustalar,50,000 km bence ideal ekstra maliyeti 100 150 tl arasında olur ki buda 50,000 km de bir bence büyük bir rakam değil.

Şanzıman yağ soğutucusu da belli bir kullanım sonrası görevini yeterince yerine getiremiyor,soğutucunun içi, bozulan yağ tabakaları ile kaplanıyor ve sağlıklı bir soğutma yapılamadığı için yağın ömrü azalıyor,bozulan yağ bütün şanzıman sistemini etkiliyor.düzenli yağ değişimleri bu durumun büyük ölçüde önüne geçse de yıllarca yağı değiştirilmeyen araçlarda sıkıntı yaratıyor yağ soğutucu.Tavsiyem aracını sevenler yağ soğutucuyu söküp temizletsin ler mümkün olduğunca,buna ek olarak benim araştırmalarım sonucu bu sıkıntıyı tamamen çözmek için bulduğum yol ise mevcut sistemi ikinci bir soğutma radyatörü ile desteklemek,sanayide rahatlıkla bulunabilen küçük hacimli 2 3 lt lik yağ soğutucular fazlasıyla iş görüyor.bu eklenti den sonra dikkat edilmesi gereken noktalar yağ seviyesi ve soğuk havalarda yağın biraz devir daim etmesini beklemek,yani aracı çalıştırıp vitese takıp biraz daha beklemek gerekiyor ki bunu standart sistemde de uygulamak faydalı olacaktır.

En büyük sorun selenoid valf ler, bu meretler hatalı üretilmiş ve yıllarca hatalı parça bir diğer hatalı parça ile değiştirilmiş,doğal olarak sorunlar kısa sürede tekrarlanmış durmuş. şanzımanın üzerinden çıkan valf lerin bej rengi bir bağlantı noktası var ve 50hz de çalışırlar. güncellenip iyileştirilen parça ise siyah bağlantı noktalı 100Hz çalışma frekansına sahip Brock Verner marka valfler dir. Parça kodu 2574.16 dır.

Sağlıklı bir AL4 sarsıntısız,keyifli bir sürüş yaşatır, her tam otomatik şanzıman gibi düz bir vites kutusuna göre yakıt tüketimi %10-15 fazladır, bunu karşılığı olarak ta konforu ön planda tutar.

bu aL6 şu anda 308de kullanılıyormu yada hangi modellerde kullanılıyor mehmet. birde AM6 varmış bunun hakkında bilgi verebilirmisin..

budsing
21-02-2013, 19:10
bu aL6 şu anda 308de kullanılıyormu yada hangi modellerde kullanılıyor mehmet. birde AM6 varmış bunun hakkında bilgi verebilirmisin..

AL6 ve AL4 Aynı Şanzımanlar Olması Gerek . Normal 308 Otomatik Benzinlide AL4 Var 4ileri . Fakat Dizelde AUTO6R var . Benzinli Seçeneği AL6 Olarak Sadece THP de Var . 308 THP Sportium 2010 üzerinde 6 ileri Otomatik Vites Var .4ileri İle Aynı Sadece 6 ileri . 2010 altı THP lerde ise AL4 var . Sadece 2010 üzerinde 6 ileri var .
308 THP 2010 üzeri ve RCZ deki Şanzıman Aynıdır .

mustafah
22-04-2013, 01:05

Bu harici yağ soğutucusu takma olayı nası oluyo bu işi yapıp, deneyipte başarılı olan birileri yada bir usta varsa direk götürecem arabayı :gül3:

mami202
07-10-2013, 19:52
AL4 DPO 4 ileri şanzımanımın elektrovalf ve yağ değişimi yaptırdım cumartesi günü servisteki arkadaş 3 litre benim aldığım mobil 71141 yağına 1 litrede kalınlaştırıcı yağ ekleyip yağ ve valf değişimini hallettik işlem bitince bir kaç tur attık sorun yok yani vites geçişleri rahatladı çekişde çok değişiklik olmadı fakat

pazar sabahı aracı çalıştırdığımda araç yerinden kalkamaz halde idi vites geçişleri iptal garajdan zar zor çıkartıp ( aklıma elektrovalfleri güncelletmek geldi çünkü arkadaşta makina yoktu )
bostancıda bi özel mekanik elektrikçi pejo servisinde aracı makinaya bağlatıp elektro valflerin güncellenmesini istedim

onlarda şanzıman yağını yeni ekleyince bi rakam düşürülüyormuş onu yaptılar vs. ama araç düzelmedi yani yeni elektrovalfler sisteme tanıtılmadı sanırım. riske girmek istememişde olabilir.

ilk servisi aradım dedim bu şanzıman bu kadar kötü değildi en azından 1- den 2 ye geçerken biraz vuruntu vardı araç orjinali kadar seri olmasada gebze dudullu arası otobanda oldukça iyi sayılabilecek düzeyde gidip gelebiliyordum ,

şanzıman sadece yüksek vites yüksek devirde çok zorlama durumu olursa hava aşırı sıcaksa arııza veriyordu dedim şimdiki hali berbat yerinden kalkmıyor. arkadaş trübün bitik kavramıyor diye tutturdu.

şimdi elimde 3 litre daha orjinal yağ var 1 litre daha alıp yağı tekrar boşalttırıp yenisini eklettirmek ve elektrovalflerin sisteme tanıtılmasını yaptırmak istiyorum hangi servise uğrasam yaparlar ilgilenirler ?

bi kaç yerii aradım otomatik şanzıman ayrı bi ustalık vs. deyip işin içinden çıkıyorlar sorsan otomatikte parmakla gösterilen en iyi kral ustalardır iş bu duruma gelince neden tepkileri olumsuz olur anlamış değilim.

şimdi bana yardımcı olucak bi servis lazım en azından benim şu düşündüğümü yapacak bi servis lazım

tekrar yağ değişimi ve valflerin yazılımının güncellenmesi işimi çözeceği kanısındayım çünkü bir anda tork konvertörünün bu kadar kendini salacağını sanmıyorum
şanzıman soğukken hiç tepki vermiyor ısındıktan sonra biraz düzeliyor ama sürekli vites kutusu arızalı uyarısı ile kontak aç kapa yalama oldu :) anadolu yakasında bostancı ataşehir ümraniye neresi olursa uğrayabileceğim derdimi anlatabileceğim bi servis öneriniz varsa çok memnun olurum hayırlı akşamlar.

HamzaHakkı
07-10-2013, 21:05
Benim kafam da bu konuda çok karışık. Kimisi sorun yoksa elletme diyor. Kimisi ellibin km'de değişecek diyor. Kimisi ömürlük diyor. Benim aracım 5 yaşında 120.000 km de al6 şanzıman var üzerinde, yağ sanırım daha önce hiç değişmemiştir. Hafta sonu servise gidip yağ değişimi için konuşacağım. Bir de al6 şanzımanlar içinde güncelleme oluyor mu acaba bilgisi olan var mı?

mami202
07-10-2013, 21:23
aracım severek kullanan biri olarak bu tip olaylar insanı aracından soğutuyor.
fransız malıdır naziktir vs. ama bu kadarı insanı kasıyor doğal olarak. lagunası da aynı citroenide aynı pejosuda aynı otomatik şanzımanı vasat.
yetkili servise gösteriyorum adam bana sol arka teker abs sensörün bozuk deyiip sallıyor. yağ ömürlüktür deyip geçiştiriyor
üstüne bide 80 lira arıza tespit yazıyor.
özele gidiyorsun 4 bin liradan şanzıman revize ederim diyeni çıkıyor. servisdeyken başka bi 407 daha geldi 2000 motor gti dizel onunda şanzıman zf mi zp mi modeli neyse artık durumu vahim yok parçası zor bulunur yok senin şanzıman daha ağır bi sürü teferruat hepsi hikaye.

akin
20-06-2014, 15:43
Geçenlerde eskişehirden bursaya cc acik 100 le giderken birden arac tekledi ve vites kutusu arizasi yazdi ekranda daha sonra 2. Viteste takili kaldi saga cekip kontagi kapatip actiktan sonra duzeldi ancak 10 km sonra yine ayni seyi yapti tekrar kontagi kontagi kapatip actim ve daha sonra servise kadar sorunsuz geldim sanzimanin elektrovana si ve sanziman yagi degisti al4 lerde bu problem oluyor dediler ne kadar dogru bilemiyorum artik

Sent from my iPhone using Tapatalk

budsing
20-06-2014, 16:58
Geçenlerde eskişehirden bursaya cc acik 100 le giderken birden arac tekledi ve vites kutusu arizasi yazdi ekranda daha sonra 2. Viteste takili kaldi saga cekip kontagi kapatip actiktan sonra duzeldi ancak 10 km sonra yine ayni seyi yapti tekrar kontagi kontagi kapatip actim ve daha sonra servise kadar sorunsuz geldim sanzimanin elektrovana si ve sanziman yagi degisti al4 lerde bu problem oluyor dediler ne kadar dogru bilemiyorum artik

Aynı hata benim 308 ' dede olmuştu AL4 ama 2 . viteste takılı kalmadı sadece hata uyarısı verdi sonradanda hatayı sildirdik , birdaha yanmadı allahtan . Geçmiş olsun ..

akin
05-09-2014, 00:43
Ve sonunda şanzımanı aldık kucağımıza :) geçen gün vuruntular artınca ve gaz yememeye başladıktan sonra dyno ya çıkardım aracı 100 bg verdi servise götürdüm incelediler % 99 şanzımandan dediler balataları ve tribünü değişecekmis acayip soğudum zaten sevmiyorum al4 u iyice nefret etmeye başladım

γuяdaeя
05-09-2014, 00:52
Geçmiş olsun. Aracınız manuel olsa tadından yenmezdi heralde. Böyle performanslı bir araca al4 gibi sicili belli şanzıman takılmamalıydı. Bu arada balata nedir? Al4'te yok diye biliyorum.

tsinanb
05-09-2014, 09:31
Çok geçmiş olsun. Peugeot bence malesef şanzıman konusunda kendini geliştiremedi. Thp motor manuel şanzımanla çok güzel olur

SerhatRCZ
05-09-2014, 09:37
Gecmis olsun akın cok uzuldum :(. Umarım cok masraf cikarmaz sana :(.

TanerHoca
05-09-2014, 09:42
Gecmis olsun. Sadece merak manuel 6 ileri montajı mümkün mü acaba. Hazir bozulmuşken.

tsinanb
05-09-2014, 12:06
TanerHoca mümkün olsa bile çok pahalı ve uğraştırıcı olur. Şanzıman değiştireceğine arabayı değiştirse daha iyi olur :)

TanerHoca
05-09-2014, 12:35
Cikmalar 2500 tl civari bulunabilir.
3000 3500 e falan biter gibi.

Gümüş Ok...

mechanix
05-09-2014, 13:08
Çok geçmiş olsun. Yakın bir arkadaşımda 2004 model 307 var. 2 sene önce arabayı aldığında AL4 ile tanıştık. O zaman Parlarlı'da Fatih ustaya götürüp selenoid valfleri değiştirmiştik. O zaman sorun çözüldü, sonra nüksetti. Maalesef ilk etapta sorunu çözseniz bile tekrar etmeye müsait bir şanzıman. Ben sırf bu sebeplerden dolayı hangi marka olursa olsun otomatik vitese çok sıcak bakmıyorum. Bence Taner Hocanın önerisi çok mantıklı.

Ömer Gedik
05-09-2014, 13:18
Cikmalar 2500 tl civari bulunabilir.
3000 3500 e falan biter gibi.

Gümüş Ok...

Bitmez ve o iş o kadar kolay değil. Düz araca değil otomatik araca takıyorsunuz.

Eğer AM6 uyarlanabilirse güzel olur.

mechanix
05-09-2014, 13:28
Eski araçlarda oluyordu Ömer, yeni araçların elektronik aksamları nedeniyle mi olmaz diyorsun?

TanerHoca
05-09-2014, 13:32
Bitmez ve o iş o kadar kolay değil. Düz araca değil otomatik araca takıyorsunuz.

Eğer AM6 uyarlanabilirse güzel olur.

benimki sadece tahmindi."araba parasına çıkar" mesajına cevap olarak yazdım.:)
benim asıl öğrenmek istediğim ilk mesajımda yazdığım gibi mümkün olup olmadığı.

ayı_boğan
05-09-2014, 19:35
Akın çok geçmiş olsun.Aslanı satarken üzücü olmuş bu haber.

akin
06-09-2014, 15:47
Servisle konuştum manuel konusunu hem maliyetli olur hem de uyum sıkıntısı yaşarız dediler al6 içinde fiyat aldım gerek yok pazartesi alicam aracı 3000 gibi bir maliyet çıkacak büyük ihtimal aracı aldıktan sonra tekrar bir dyno ya cikaricam eğer fazla birsey farketmezse bilemiyorum artık napicam motorda herhangi bir problem yok dediler çünkü

akin
11-09-2014, 18:46
Bugün servise gittim şanzıman in balataları ve tork konventoru değişmiş ama eski halinden daha kötü saçmalama iyice bujilerde değiştikten sonra 127 bg vermiş araç çıldırcam artık 2 hafta oldu ikame araç da vermiyorlar

Ömer Gedik
11-09-2014, 23:46
Akın arızaları veya kodları söyleyebilir misin?

akin
12-09-2014, 01:10
Akın arızaları veya kodları söyleyebilir misin?
Valla abi servisin cihazında ne arıza kodu verdi bilmiyorum ama servise gitmeden önce dynomoss ta şanzıman can veri yolu arızası motorda tekleme şanzımanda tekleme vuruntu sensoru sinyali çok yüksek arızalarını verdi ayrıca aracın kazası olmamasına rağmen testte de arka aks da yamukluk cikti

Ömer Gedik
12-09-2014, 06:05
Vuruntu ile ilgili thp motorlarda bülten var o yüzden yazdım. Baktılar mı acaba?

Arkada esnek dingil var aracında... Yamukluk eğer vurulmadıysa ve oradan kriko dayamadılarsa olmaz. Belirli miktar açısı vardır. Rot ayarında da bu açılatı görürsün ve hepsi böyledir zaten. Bu bir kusur değil.

akin
12-09-2014, 10:13
Vuruntu ile ilgili thp motorlarda bülten var o yüzden yazdım. Baktılar mı acaba?

Arkada esnek dingil var aracında... Yamukluk eğer vurulmadıysa ve oradan kriko dayamadılarsa olmaz. Belirli miktar açısı vardır. Rot ayarında da bu açılatı görürsün ve hepsi böyledir zaten. Bu bir kusur değil.
Anladım abi o zaman onu dert etmeme gerek yok iyi oldu bunu öğrendiğim teşekkür ederim

reisG
12-09-2014, 11:33
Ve sonunda şanzımanı aldık kucağımıza :) geçen gün vuruntular artınca ve gaz yememeye başladıktan sonra dyno ya çıkardım aracı 100 bg verdi servise götürdüm incelediler % 99 şanzımandan dediler balataları ve tribünü değişecekmis acayip soğudum zaten sevmiyorum al4 u iyice nefret etmeye başladım
Akın ben bu konuyu takip edememiştim. Çok üzüldüm. Umarım şimdiden sonra çözüm hızlanır.

akin
12-09-2014, 14:03
Akın ben bu konuyu takip edememiştim. Çok üzüldüm. Umarım şimdiden sonra çözüm hızlanır.
Teşekkürler abi

akin
13-09-2014, 22:06
Bugün yine aradım servisi araç hala çıkmadı şimdi de şanzıman beyni değişcek dediler

onuro01
09-01-2015, 17:19
Arkadaşlar benimde bi sıkıntım var aranıza yeni katildim
2009 model 308 aldım 70 binde
arac cok sesli calisiyo
rahatsız ediyo
bunu nasıl azaltcsz bana yardımcı olurmusunuz

serdarhoca
10-01-2015, 12:28
Dizel konusunda pek tecrubem yok ama alinan mozottanda kaynakli olabilir. En ucuz yollu ilk adim olarak farkli yerden mazot alip deneyin. Ben hep shell den aliyorum...

S.keskin
18-05-2015, 13:01

akın merhaba. bende aynı şanzımanı kullanmaya başladım çok şükür şimdilik bi sıkıntı yok ama senin sorun nereye vardı merak ettim doğrusu. bide bakımı ile ilgili dikkat etmemiz gereken hususlar varmı?

akin
18-05-2015, 13:06
akın merhaba. bende aynı şanzımanı kullanmaya başladım çok şükür şimdilik bi sıkıntı yok ama senin sorun nereye vardı merak ettim doğrusu. bide bakımı ile ilgili dikkat etmemiz gereken hususlar varmı?

Bakimiyla alakali sadece yag degisiyor benim bildigim kadariyla problem ise vites gecislerinde vuruntu aracta performans kaybi gibi problemler geldi basima 140 bg arac sanziman problemiyle dyno da 101 bg verdi

S.keskin
18-05-2015, 13:13
Bakimiyla alakali sadece yag degisiyor benim bildigim kadariyla problem ise vites gecislerinde vuruntu aracta performans kaybi gibi problemler geldi basima 140 bg arac sanziman problemiyle dyno da 101 bg verdi

çözümü ne kadara mal oldu?

akin
18-05-2015, 13:15
çözümü ne kadara mal oldu?

3000 tl ye yakin ama %100 randimanli olmadi

S.keskin
18-05-2015, 13:18
3000 tl ye yakin ama %100 randimanli olmadi

işin kötüsü de o, ne kadar gerekiyorsa parayı veriyorsun malesef karşılığını alamıyorsun.

akin
18-05-2015, 13:22
işin kötüsü de o, ne kadar gerekiyorsa parayı veriyorsun malesef karşılığını alamıyorsun.

Ama ailem de ben de cok fazla 4 ileri otomatik arac kullandik sadece peugeot da degil volvoda da chryslerde de bir cok sikinti yasadik

S.keskin
18-05-2015, 13:27
Ama ailem de ben de cok fazla 4 ileri otomatik arac kullandik sadece peugeot da degil volvoda da chryslerde de bir cok sikinti yasadik

bende yeni aldım inşallah sıkıntı olmaz.

mustafah
02-01-2016, 12:52
Maalesef Peugeot AL4 şanzımanda bir türlü stabilite sağlayamadı. Aracımın tork konvertöründen başlayan neredeyse bütün parçaları değişti ama düzen tutmadı. Bende sevdiğim 307SW aracımı tamir ettirip yok pahasında bayiye verdim. Araba çok kullanışlı ve donanımlı ama yolda bırakabilir endişesi ile de araç sürülmüyor :keyifli Şu anda elimde Honda Civic otomatik var. Honda Civic Peugeot 307 karşılaştırması ile ilgili soruları olan olursa yardımcı olabilirim :iyi

mimit
02-01-2016, 17:03
Maalesef Peugeot AL4 şanzımanda bir türlü stabilite sağlayamadı. Aracımın tork konvertöründen başlayan neredeyse bütün parçaları değişti ama düzen tutmadı. Bende sevdiğim 307SW aracımı tamir ettirip yok pahasında bayiye verdim. Araba çok kullanışlı ve donanımlı ama yolda bırakabilir endişesi ile de araç sürülmüyor :keyifli Şu anda elimde Honda Civic otomatik var. Honda Civic Peugeot 307 karşılaştırması ile ilgili soruları olan olursa yardımcı olabilirim :iyi

AL4 ün kronik iki temel rahatsızlığı bulunmaktadır,ilki selenoid valftir, bunların çözümü de aracın orijinal valflerini Brog Warner marka valf leri ile değiştirmektir, yağ soğutucusu da bence mühendislik hatası sonucu yanlış konumlandırılmış, yağ soğutucu değişimi yada araca ilave bir yağ soğutucu montajı ile bu sorunda çözülüyor,sonrası tamamen bakımla ilgili,ülkemizde ustalara kalırsa şanzıman yağı ömürlüktür değişmez gibi saçma yorumlar ve bu yorumlara uyanlar yüzünden al4 çok daha kötü bir üne kavuştu. Bu denli karmaşık parçalarda normal mekanik servisleri yerine otomatik şanzıman servislerini kullanmak daha doğru olur,her servis te güzel iş çıkarmıyor maalesef,yanlış usta yanlış işçilik insanın içinde sürekli şüphe uyandırır ve tedirgin bir şekilde sürüş yapılmasına neden olabilir.

Al4 ün tasarlanıp üretildiği yılları düşünerek yeni nesil araçlarda ki tam otomatik şanzımanlar ile karıştırılmamalı.