PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tekleme problemi

Onur06
13-02-2013, 16:34
Meraba arkadaşlar,uzun zamandır çözemediğim bi problem olan 1.viteste tekleme sorunuyla 308 1.6 THP 120 hp aracımdada karşı karşıyayım..daha önceden 207 1.4 trend aracımdada aynı problem vardı..sorun şu ki; birinci viteste aracımı kaldırıorum ve ayağımı debriyajdan çektiim anca tekleme oluyor..rolanti sorunu olabilir mi yada başınıza bu şekilde bi olay geliyormu? şimdiden teşekkürler..

reisG
13-02-2013, 17:06
Hoşgeldiniz. Öncelikle forum kuralları gereği kendinizi tanıtmanızı rica ederiz. Sonrasında sorularınıza detaylı bir şekilde cevap verilmeye çalışılacaktır. Bir önemli not; 1.6 lt. THP motora sahip 308 eğer otomatik vitesli ise model yılına göre 140 bg. veya 156 bg. düz vites ise model yılına göre 150 veya 156 bg. oluyor. 120 bg.lik versiyon 1.6 lt.VTI motordur.

Onur06
13-02-2013, 17:16
Evet yanlış yazmışım. aracım 2010 model 15.000 km 1.6 VTİ 120 hp manuel..ismim onur ,ankarada yaşıyorum bankacıyım...uzun zamandır takip ediyorum forumu kısmet bugune yazmakmış..

Furkann
13-02-2013, 17:28
baskı balata problemi olabilir .. bi kontrol ettirin isterseniz.

reisG
13-02-2013, 17:30
Aynı araca sahibiz. Aracınızın ilk sahibi iseniz ve yaptığınız km.de az olduğundan bir problem olduğunu zannetmiyorum. VTi motorlu manuel şanzımanlı araçları 1.vitese takarken sanki biraz zorlanıyormuş hissi verir. Bunu ben eski aracım olan 206 1.4 lt 75bg.de de hissetmiştim. Ancak bunu bir problem olarlak görmedim. 1.vitesi doğru ve belki biraz yoluna uygun gelecek şekilde nazikane bir şekilde takarsanız zorlanma hissi olmuyor. Şimdi gelelim tekleme hissine. Bildiğiniz gibi VTi motorlar (ve THPler) PSA-BMW ortaklığı le üretilen çok teknolojik makinelerdir. BMW nin geliştirdiği elektronik gaz kelebeği sistemleri gelişmiş valvetronic/ çift vanos sistemleri bu motorları özel kılar. Devirlenme isteği olan VTi motorlarda bir an önce ve uygun bir şekilde üst vitese çıkmak hem son sürati hem akselerasyonu hemde yakıt tüketimini olumlu şekilde etkiler. Bunları yapabilmek için motorun özelliklerini ve bu devir seven özelliğini bilmek ; buna uygun vites değiştrimek gerekir. İlk harekette 1.vitese takıp debriyaj gaz ayarının hissiyatını bildikten sonra (her araçta bir miktar farklı oluyor) seri olarak devirlenmek ve 2.3. viteslere geçmek lazım. Eğer dur kalk trafikte 1.vitese takmanın ardından hızlı debriyaj bırakıp motor devirlenmeden 2.vitese atma yapılırsa motorda silkelenme ve/veya tekleme hissi olmakta. Tabii ki sizin anlatmak istediğinizi sizin aracınızda yaşamadan yorum yapmak hatalı olur. Ben problemsiz bir manuel vitesli VTİ motorun kullanıl özelliklerini anlatmaya çalıştım. Benim keyifle kullandığım motorlardır biridir; VTi manuel motor.

Onur06
14-02-2013, 13:46
bu sabah aracı test ettim ve motor sogukken bu tekleme olayını gene yaşadım..motor ısındıktan sonra da aynı şekilde denedim ancak bole bi tekleme olmadı..İşim gereği mesai başilangıç ve bitişi sürekli trafikteyim bu sebeple motor geç ısınıyo ve bu tekleme olayı gerçekleşiyo diye düşünüyorum..teşekkür ediyorum yorumlarınız için..

Kadir_v
14-02-2013, 14:01
Selam Arkadaşlar Kadir ben.Erzurum dan.Onur arkadaşımızın dediği sorunun aynısını yaşıyorum bende.2009 vti 308 im var.sabah ilk çalıştırdığımda bir iki dakika hareket etmeden beklemek zorunda kalıyorum. Çünkü hareket edersem araba resmen çalkalanıyor. Çalıştırınca rolantide beklerken bile motor göstergesi aşağı yukarı inip çıkıyor. Motor sıcakken bu durum olmuyor. Ciddi bir sorunmu bu? Birde arka sol tekerin çamurluğunu elimle kaldırmaya çalışınca gıcırtı geliyor. Nedeni ne olabilir. araç 66 binde

reisG
14-02-2013, 14:55
Kadir Bey, aramıza hoşgeldiniz.size pm den mesaj attım.

Ahmetfzt
19-02-2013, 22:56
Alanyada yaşıyorum.Fizyoterapistim ve 2008 308 1,6 vti var bende de. Kadir beyin bahsettiği aynı problemler bende de mevcut. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

reisG
21-02-2013, 13:25
Alanyada yaşıyorum.Fizyoterapistim ve 2008 308 1,6 vti var bende de. Kadir beyin bahsettiği aynı problemler bende de mevcut. Beni aydınlatırsanız sevinirim.
Bilgi notlarını PM gönderdim.

altan41
02-03-2014, 23:03
Bilgi notlarını PM gönderdim.

Merhaba Ben kocaelinden kalite sektöründe çalışıyorum. 308 1.6 vti 120 hp manual 49000 aracım var.Aynı tekleme problemini bende yaşıyorum araç soğukken tekleme problemi söz konusu bu kanuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim.

polataydın
27-07-2015, 10:18
yuh yani 2009 model 1,6vti aldım aldıgımdan beri 1, viteste 2500devirde bi silkelenme oluyor bunu çok rahat hissediyorum serviste baktılar sorun yok dediler sonra testti ben yaptım motor sogukken ve 2500-3000 devir bandında yaptıgını buldum acaba eksoz motor agızımı tıkalı diye düşünüyordum şimdi buradaki yazılara bakınca bu araçta genetik arıza mevcut oldugu belli ozaman aracı çalıştırıp hararet 90 a gelene kadar bekleyip gitmek lazım oda can sıkar ...peki hangi model marka araçlarda bu mevcut yani farklı model araç kullandıgımdan böyle bi sorunla karşılaşacagım aklıma gelmezdi.......sonuç :çözümü yok.........................