PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk kalkışta titreme

kesendemir
05-02-2013, 15:32
Merhabalar,

Benim aracım ile ilgili bir sorum olacak, bilgili arkadaşların fikirlerini bekliyorum. Aracım 2010 model 308 1.6 HDI Comfort Auto6R 80.000 km'de. Durum şu: araç dururken, aniden kickdown (gaza aniden sonuna kadar basmak) yaptığımda aracımda bir titreme oluyor. Ancak bunu başka hiçbir zaman yapmıyor. Youtube'dan biraz takip ettim ama bu tür titremeye rast gelmedim. Acaba bu bir problem mi? Kaynağı ve çözüm yolu nedir?

mimit
05-02-2013, 17:20
Merhabalar,

Benim aracım ile ilgili bir sorum olacak, bilgili arkadaşların fikirlerini bekliyorum. Aracım 2010 model 308 1.6 HDI Comfort Auto6R 80.000 km'de. Durum şu: araç dururken, aniden kickdown (gaza aniden sonuna kadar basmak) yaptığımda aracımda bir titreme oluyor. Ancak bunu başka hiçbir zaman yapmıyor. Youtube'dan biraz takip ettim ama bu tür titremeye rast gelmedim. Acaba bu bir problem mi? Kaynağı ve çözüm yolu nedir?

Kick down haricinde sadece kalkışlarda olan titreme benimde başıma gelmişti, servise gittim yazılım güncellemesi yaptılar ve düzeldi, genelde kışın ortaya çıkan bir durum sanırım çünkü bu şikayet genelde kışın oluyor.Benzer bir şikeyetten ötürü siteden bir arkadaşımız 5008 inin baskı balatasını değiştirdi onun sorunu da bu şekilde çözüldü,aracın ilk sahibi değilseniz önceki sahibi ve süre gelen zamanda sizinde istem dışı hatalı kullanımınızdan kaynaklı baskı balatanın ömrü de sona yaklaşmış olabilir.

kesendemir
05-02-2013, 17:41
Kick down haricinde sadece kalkışlarda olan titreme benimde başıma gelmişti, servise gittim yazılım güncellemesi yaptılar ve düzeldi, genelde kışın ortaya çıkan bir durum sanırım çünkü bu şikayet genelde kışın oluyor.Benzer bir şikeyetten ötürü siteden bir arkadaşımız 5008 inin baskı balatasını değiştirdi onun sorunu da bu şekilde çözüldü,aracın ilk sahibi değilseniz önceki sahibi ve süre gelen zamanda sizinde istem dışı hatalı kullanımınızdan kaynaklı baskı balatanın ömrü de sona yaklaşmış olabilir.

araç henüz 1.500 km dir bende. Benim de aklıma ilk baskı-balata geldi. Ancak belki de Auto6R nin karakteridir diye düşünüyordum. Neyse bakacağız artık.
Teşekkür ederim

mimit
05-02-2013, 17:48
rica ederim,Auto6R yi araştırmışsınızdır muhakkak ama bir iki hatırlatmada bulunmak isterim,hillholder fren i bırakmadan gaza aşırı yüklenmek(genelde dik rampalarda çok yapılıyor),vites geçişlerinde ayağınızı gaz pedalından çok hafif çekerek hem daha konforlu bir sürüş keyfi elde etmek hemde baskı balatının ömrünü maksimum süreye çıkarmak mümkün.gazdan ayağınızı çok çekerseniz vites geçişi daha yavaş olacaktır buda gene gazdan çekilmediği zamanlardaki yığılma benzeri durumu ortaya çıkartacaktır.aracınızda hayırlı uğurlu olsun hep güzel günlerde binmek nasip olur inşallah.

Gökay
05-02-2013, 18:10
Kışın soğukta ilk kalkışlarda ve normal seyirde ise aşırı dur kalk sonucu ortaya çıkan titreme hatta kalkarken zıplama (ama bu zıplama-titreme çok eğlenceli oluyo) bilinki baskı balatanın ben burdayım demesi :) Km 50000 binde henuz sizin 80bin guzel rakam
ben aylardır böyle kullanıyorum gittiği yere kadar :)

kesendemir
07-02-2013, 11:04
Kışın soğukta ilk kalkışlarda ve normal seyirde ise aşırı dur kalk sonucu ortaya çıkan titreme hatta kalkarken zıplama (ama bu zıplama-titreme çok eğlenceli oluyo) bilinki baskı balatanın ben burdayım demesi :) Km 50000 binde henuz sizin 80bin guzel rakam
ben aylardır böyle kullanıyorum gittiği yere kadar :)

henüz benim şanzuman yapmıyor o dediklerini... Ama yeni aldığım arabanın böyle hemen bakım istemesi beni üzdü. Bir de şunu sorsam: normalde motor yağı olarak 5w30 seçilmesi öneriliyor, benim ustam 10w40 koydu. Bana göre motor biraz gürültülü çalışıyor. Sizce gürültü düzeyi ile motor yağı arasında bir ilişki var mıdır?

Yasin CCK
07-02-2013, 12:33
Kesinlikle 5w30 tercih edin.

xtreme59
23-02-2014, 10:17
son birkaç gündür benimkinde de kalkışta titreme olmaya başladı.. diğer vites geçişlerinde birşey hissedilmiyor pek.. arabanın çekişinde de belirgin bir azalma yok ama büyük olasılıkla baskı balata sıkıntı verecek ilerleyen günlerde.. araç 90.000'e yaklaştı..

değiştirmek yaklaşık ne kadar tutuyor.. aracım 1.6HDI 90Hp..

adatuna
23-02-2014, 11:36
bu tür titreme durumda ilk akla gelen baskı balata olur.. kontrol ettirmenizde fayda var.. başka bir ihtimalde ateşlleme bobini olabiir.. opell astralarda sık görülür bir problemdir..

Ömer Gedik
23-02-2014, 12:20
Kalkışta titreme Debiryaj ve Volan ikilisinin ömrünü tamamlamaları veya sona yaklaşmaları sebebiyle oluyor. Tabiki araç yazılımları güncel ise...

adatuna araç dizel! Hangi ateşleme bobini???

adatuna
23-02-2014, 12:25
aracın dizel olduğu gözümden kaçmış :( düzeltme için teşekkürler.. fakat araç dururken dediğine göre aracın ilk çalıştırmada ideal ısıya ulaşmamış olmasından kaynaklanıyor da olabilir. malum kış ayındayız...

wolo
13-03-2014, 13:01
pazar günü 3 haftadır kullanmadığım aracımla yakın bir yere gittim. motor soğukluğundan kaynaklandığını düşündüğüm titreme motor ısınınca da devam edince burayı okumaya başladım ki görülen benim balatanın da bittiğidir. aracım 126.000 km de genelde uzun yol kullandım. uzun beklemelerde n pozisyonuna aldım. demek ki buraya kadarmış. güncelleme dediğiniz olayı yetkili olmayan servisler de yapabiliyor mu acaba bir denesem fayda sağlar mı?

mimit
13-03-2014, 14:23
126 bin km de pek faydası olacağını sanmıyorum,baskı balata değişimi için yeterli bir km zaten ama sadece baskı balata ile iş bitmiyor auto6r de. biraz masraflı yani iş.

sessizgece
13-03-2014, 14:32
Yetkili servisler şaseye noya bakarak olup olmadığını söylerler. Özel servislerde olduğunu zannetmiyorum

Mobil cihaz

wolo
18-03-2014, 15:22
teşekkür ederim baskı balata haricinde başka ne var peki? dün kullandığımda ( belki biraz daha fazla gaz verdiğim için ) bu titremeyi yapmadı. baskı balata fiyatı da değişim dahil 1.000-1.200 tl arası olarak duydum.

wolo
12-07-2015, 19:24
Üzerinden 1.5 yıl geçmiş bu mesajın. Bu hafta sattığım aracı bu mesajı yazdığım dönemde servise götürmüş ve balata pek fena durmuyor nerde trak orada bırak şeklinde yapalım diye konuşmuştuk o anda araç 126.000 bindeydi sattığımda 140.000 yeni sahibi aracı alırken servise götürmedi ama satın aldıktan sonra usta bir arkadaşına gösterip kullandırmış. Usta bu aracı eski sahibi gibi kullanırsan bir 40.000 daha gider bu baskı balata deyince sevinmiş. Şimdi beni arayıp yaptığın özel bir şey var mıydı diye soruyor. Gurur duyup sevindim. Oysaki burada daha 80.000 den itibaren balataları değiştirmenin yorumları yapılıyordu demek ki biz hüsnu kuruntu yapıyoruz arkadaşlar araçlarımız düşündüğümüzden sağlam. Ben bakım için servise gittiğimde orada başka bir 308 auto6r baskı balata değişiyordu km baktığımda 172.000 görmüştüm. Bu manuel araçlarda bile büyük bir km iken bizim otomatikleştirilmiş şanzıman bir harika.