PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gearbox Faulty

γuяdaeя
11-03-2010, 20:04
Daha önce DH'de de bahsetmiştim... Önceleri arada bir olan sorun şu sıralar kronik bir durum almaya başladı. Neredeyse her sabah aynı sorunla yüzyüze geliyorum. Yeterli motor ısısına ulaştıktan sonra yola çıkıyorum. Vites geçişleri inanılmaz sarsıntılı olmakla birlikte belli bir müddet sonra sanki biri bana çarpmış gibi araç bi silkeleniyor sonra vites kendini sabitliyor. Gearbox Faulty uyarısı veriyor. Aracı stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyor.
Daha önce defalarca servise söylememe rağmen kalıcı bir çözüm üretemediler. En son periyodik bakımda yazılımı güncellediklerini söylediler ancak sorun yine gitmedi. Bu kendini otomatik sanan şanzıman yüzünden arabayı sürmeye korkar oldum. Türbünü dağıtmak işten bile değil.
Yarın tekrar alıp kontrol edecekler. Umarım artık bu sorundan kurtulurum.
Bizim VTi'larda kullanılan otomatik şanzıman Corolla'daki MM ile aynı diye duymuştum. Toyota gelen şikayetler üzerine kendini aklamak için klasik otomatik modellerini çıkardı. Eğer kalıcı bir çözümleri yoksa umarım Peugeot da benzer bir uygulamaya gider. Ya da en iyisi boşverin otomatik vitesi.. Ne varsa manuelde var ;)

mistiks
12-03-2010, 10:14
Geçmiş olsun arkadaşım.Umarım kalıcı bir çözüm bulabilirler :-[

Abdullah
12-03-2010, 10:22
Geçmiş olsun umarım en yakın zamanda kalıcı bir çözüme kavuşursun. Eğer dediğin gibi toyotadaki şanzımanı kullanmışlarsa gerçekten çok büyük bir hata yapmışlar çünkü berbar bir şanzuman. Sanırım Dizellerde aynı şanzuman kullanılmamış.

BahadırALTUN
12-03-2010, 12:17
Şanzuman neyse de allah vere gaz pedalını Toyoto'dan kullanmış olmayalar. ;)

Abdullah
12-03-2010, 12:34
Şanzuman neyse de allah vere gaz pedalını Toyoto'dan kullanmış olmayalar. ;)

;D bu arada o gaz pedalı muhabbeti yalan yani şöyle basının abartması. Benim çalıştığım firma Toyotanın işini yapıyor Adapazarı Fabrikasının bende birçok defa girip çıkıyorum ve birkaç dostum var içerde. Zaten sorunlu olan araçlar Amerika ve yanlış hatırlamıyorsam İsveç deki fabrikalarda oluşmuş. Oda Hbyrid araçlarda. Sorun da tam anlamıyla şu hibyrid araçların fren ve gaz pedallarının ordaki bir parçaya su kaçarsa problem oluyormuş. Ayrıca şöyle bir bilgi daha edindim. Amerikadaki krizden sonra amerikan vatandaşları yüksek motorlu araçlardan vazgeçip daha az yakan ve orta bir performans veren Toyotanın araçlarına yönelmişler ve Toyotanın satışları oldukça artmış Amerikan otoları satılmamaya başlamış. Toyota da olası bir ırkçı kışkırtma olursa Ülke içinde benim araçlarım hiç satılmaz diyip böyle bir haber yayınlamış ki şuan için araçları almamaları bakımından. Toyota da çalışan gittiğim bölümün müdürünün dediği şuydu. Birçok marka araçlarını geri çağırıyor fakat hangisi Toyota kadar duyuldu dedi. Bunu duyurmalarının sebebi bu işte dedi.

Ömer Gedik
12-03-2010, 13:15
yurdaer geçmiş olsun umarın sorun çözülür. Bu şanzımanlar alman malı bildğim kadrıyla markasıda zetef olmalı...

otmotvmhndsi
12-03-2010, 15:14
VTI larda kullanlan şanzıman tork konvertörlü triptonik otomatik şanzımandır. Toyota daki MMT şanzımanlar bizim Auto6R ler gibi tork konvertörSÜZ kuru kavramalı şanzımanlardır.

VTI da kullanılan otomatik şanzıman Porsche tarafından geliştirilmiş bir klasik - ıslak kavramalı şanzımandır. Vites geçişlerindeki sarsıntı - vites geçişlerindeki yağ basıncını ayarlayan SELENOID SENSÖRLERİN zamanla bozulması ve olması gereken basıncı sağlamamasından kaynaklı oluyor. Tek çözümü üzerindeki selenoidleri değiştirmek. Her vitesi kontrol eden bağımsız selenoidler var. Tek tek kontrol edilip, yeterli ise bir kaçı ya da gerekirse hepsi değiştirmelidir.

Aracın aşırı bir sarsıntı sonrası "kendini kitlemesi" olayı ise. Yağ basıncının ve anormalliklerin farkına varan diğer sensörlerden gelen bilgi sayesinde BSI - beyin - şanzımanı koruma altına almak için parametrelerde ve işleyişte yazılımsal olarak bazı kısıtlamalar getiriyor.

Gökay
12-03-2010, 16:51
Berker klavyene sağlık olayı çok güzel açıklamışsın.

Bu otomatik vitesteki sorun yanlışım yoksa Pejoda 307den beri mevcut bildiğim kadarıyla..

Geçmiş olsun.

γuяdaeя
12-03-2010, 18:46
VTI larda kullanlan şanzıman tork konvertörlü triptonik otomatik şanzımandır. Toyota daki MMT şanzımanlar bizim Auto6R ler gibi tork konvertörSÜZ kuru kavramalı şanzımanlardır.

VTI da kullanılan otomatik şanzıman Porsche tarafından geliştirilmiş bir klasik - ıslak kavramalı şanzımandır. Vites geçişlerindeki sarsıntı - vites geçişlerindeki yağ basıncını ayarlayan SELENOID SENSÖRLERİN zamanla bozulması ve olması gereken basıncı sağlamamasından kaynaklı oluyor. Tek çözümü üzerindeki selenoidleri değiştirmek. Her vitesi kontrol eden bağımsız selenoidler var. Tek tek kontrol edilip, yeterli ise bir kaçı ya da gerekirse hepsi değiştirmelidir.

Aracın aşırı bir sarsıntı sonrası "kendini kitlemesi" olayı ise. Yağ basıncının ve anormalliklerin farkına varan diğer sensörlerden gelen bilgi sayesinde BSI - beyin - şanzımanı koruma altına almak için parametrelerde ve işleyişte yazılımsal olarak bazı kısıtlamalar getiriyor.

Berker kardeş aynen yazdığın gibi... Basınç sorunu varmış ve valflerin değişmesi gerek dediler. Bu kadar gitti geldi bir şey bulamadılar. En sonunda servis değiştirdik adamlar hemen saptadılar.

otmotvmhndsi
12-03-2010, 18:49
jakar1 ; rica ederim...bilgi paylaşımlarına devam...

Yurdaer abim sevindim sorunun çözülmesine... Gümüş aslanı güle güle kullanmaya devam =)

GLR
30-09-2010, 11:42
Sabah anti pollution gear box faulty hatası verdi aracım ve çalışmadı şimdi çekici bekliyorum servise gitmek için önemli bişey yoktur umarım.

Yasin CCK
30-09-2010, 11:50
Geçmiş olsun Ahmet, umarım ciddi bir sorun değildir.

Bende de bazen AntiPollution hatası veriyor veriyor fakat düzeliyor sonradan kendiliğinden :-\

Gökay
30-09-2010, 11:52
Auto6r'de ilk kez arıza duyuyorum ben.Umarım ciddi birşey değildir.
Geçmiş olsun.Gelişmeleri yazın mutlaka.

Gökay
30-09-2010, 11:54
Arızanın halk arasındaki açıklaması nedir aslında,
AntiPollution yani?

Abdullah
30-09-2010, 13:06
Ahmet geçmiş olsun detaylı bizimle paylaşmayı unutma.

BahadırALTUN
30-09-2010, 13:46
Sabah anti pollution gear box faulty hatası verdi aracım ve çalışmadı şimdi çekici bekliyorum servise gitmek için önemli bişey yoktur umarım.

iki arıza birden var sanki , geçmiş olsun.

GLR
30-09-2010, 15:57
Şimdi servisten geldim arabayla.İki gündür annem yanımda sabahta arabayla çıkmak istemiş çalışmayınca yol bilgisayarında bu hataları vermiş.

Beni aradı bende bırak o zaman aküden kaynaklı bile olsa aküyle oynamadan çekiciyle servise yollayalım orada baksınlar dedim.

Çekici geldiğinde denedim çalıştırmayı akü olduğunu anladım ancak bu hataları vermesi yine de tedirgin etti.Serviste akü bittiği için arabada 10 tane sistem hata vermiş böyle olabiliyor dedi.Aklınızda bulunsun.

Aküyü değiştirmek için 300 liraya yakın fatura çıkardılar bende kabul etmedim babamla konuştum az önce çok güzel bir laf söyledi. :) Havaalanına gitmem lazım az sonra şimdilik bu kadar araçta bir sorun yok.

GLR
30-09-2010, 16:12
jakar1 hocam korkma için rahat olsun :) herkes bu şanzımandan ve arabadan 307 de olduğu gibi bir arıza bekliyor bende acaba dedim ama yok bozamadık bir türlü 62 bin km dir. ;D garantisi bittiği için endişeleniyor yine de insan.

reisG
30-09-2010, 16:37
Renault son 2-3 yıldır güçlü akü üretimi için varta/delphi gibi büyük firmalar ile çalışıyor. arabalar park halinde bile olsa pek çok sistem çalıştığından aküler ne yazık ki dayanmıyor.

GLR
30-09-2010, 18:16
Yok abi dün gece park ettim hiçbişeyide açık unutmadım zaten ömrü bu kadarmış dediğin gibi.

TanerHoca
30-09-2010, 18:34
geçmiş olsun ahmet.herhangi bir önemli arıza olmadan mutlu sonla bitmiş olması sevindirici :)

yalnız aküyü değiştirmek için 300 lira istemeleri insanda servise karşı değişik duygular uyandırıyor. ;D

Gökay
30-09-2010, 21:39
300 liraya nasıl bir akü ve işçilik uygulanıyor acaba? >:(

hakan308
01-10-2010, 07:07
Yok abi dün gece park ettim hiçbişeyide açık unutmadım zaten ömrü bu kadarmış dediğin gibi.

Ömrünün daha falza olması lazım aslında ben 2.5 senedir tesisat ile kullanıyorum daha tık yok

Abdullah
01-10-2010, 08:39

sanırım Altın kaplama dış yüzey ve iç plakalar var ayrıca çok değerli muhteşem engin bilgili Peugeot Servis Ustaları yapıyor bu işlemi yani o ustaların aracın yanına yanaşması bile bizim için büyük bir lütuf o yüzden ben 500 veririm ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ömer Gedik
01-10-2010, 10:40

sanırım Altın kaplama dış yüzey ve iç plakalar var ayrıca çok değerli muhteşem engin bilgili Peugeot Servis Ustaları yapıyor bu işlemi yani o ustaların aracın yanına yanaşması bile bizim için büyük bir lütuf o yüzden ben 500 veririm ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ahmete akü fiyatı verdim. Hurdaı bırakırsa onuda bedelden düşrerek 110 TL :) Sökme takma dahil.

Abdullah
01-10-2010, 14:48

Ahmete akü fiyatı verdim. Hurdaı bırakırsa onuda bedelden düşrerek 110 TL :) Sökme takma dahil.

olay bu kadar işte. Madem vites konusu açıldı bu sorunun üzerine tropix olmadan olmaz. Ömer sanada bahsetmeyi unuttum bu sorundan. Tropixte motor sıcak yada soğuk farketmeden ışıklarda durduğumda araç 1. vitese geçmiyor. 30 sn felan bekledikten sonra geçiyor bu sorun çok nadir olduğundan aklıma fazla takılmıyor. Servise söyledim pek umursamadılar. Sizce neden olabilir arkadaşlar ??? (TanerHocam ile Yurdaer abiden yaratıcı nedenler bekliyorum ;D )

Gökay
01-10-2010, 16:29
;D ;D
Geri vitese geçmeyen Kuş serisi geldi aklıma ;D 1-3 varsa 5 yapıp oyle geçiyodu anca kuş beyinli ;D

Abdullah
01-10-2010, 16:36
;D ;D
Geri vitese geçmeyen Kuş serisi geldi aklıma ;D 1-3 varsa 5 yapıp oyle geçiyodu anca kuş beyinli ;D

:D :D oda güzelmiş abi valla ;D adı üzerinde kuş serisi ;D

TanerHoca
01-10-2010, 17:18
olay bu kadar işte. Madem vites konusu açıldı bu sorunun üzerine tropix olmadan olmaz. Ömer sanada bahsetmeyi unuttum bu sorundan. Tropixte motor sıcak yada soğuk farketmeden ışıklarda durduğumda araç 1. vitese geçmiyor. 30 sn felan bekledikten sonra geçiyor bu sorun çok nadir olduğundan aklıma fazla takılmıyor. Servise söyledim pek umursamadılar. Sizce neden olabilir arkadaşlar ??? (TanerHocam ile Yurdaer abiden yaratıcı nedenler bekliyorum ;D )

abdullah belki de tekniğin yanlıştır.şu videoyu bir izle ondan sonra konuşalım ;D
http://www.izlesene.com/video/arabalar-ayakla-vites-sov/555975

γuяdaeя
01-10-2010, 17:53
Senkromeç denen zımbırtı bozulmuştur Abdullah.. Manuel viteslerde zorlamayla(!) oluşabilecek muhtemel arızalardan. Artık niye zorladın bilemem tabi :)
Bizim vosvosun da aynı şekilde. Önce 2 sonra 1 yap.. Ya da servise git bi çay iç o arada hallediversinler :)

Ömer Gedik
01-10-2010, 21:18

abdullah belki de tekniğin yanlıştır.şu videoyu bir izle ondan sonra konuşalım ;D

Sonra ikinci el otoları neden sevmiyorsun diyorlar. Ne insanlar var >:(

Abdullah
02-10-2010, 14:58

ilahii hocamm tamda beklediğim gibi birşey oldu bu ;D malum araç kuş serisi içerisinde de 4 tane ..... (boşlukları siz doldurun) ama birşey dikkatimi çekti aracı kullanana apo diye hitap ediyorlardı muhtemelen ismi abdullah,abdulkadir,alpaslan vb... ;D

Yurdaer abi valla benim kadar nazik vites değiştiren yoktur herhalde ama babam için aynı şeyi söyleyemicem ;D olabilir tatilden sonra baktırmak lazım ;D Yarın gece yolcudur abbas bağlasan durmaz ;D