PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni 407 aracımda turbo ve katalizör sorunu

sweeneytodd
10-03-2010, 09:55
Öncelikle günaydın arkadaşlar.Yeni katıldım aranıza 2009 model executive 407 aracımda (1000km) bir sorunla karşılaştım.Kaputu açıp baktım ve turbonun bulunduğu yerde is görüntüsü ile karşılaştım.Yetkili servise götürdüm.Dediler ki katalizörün olduğu yerden egzoz dumanı kaçırıyor kelepçelerden biri gitmiş.Sonra kelepçeyi değiştirdiler.Ancak aradan birkaç gün geçtikten sonra sorunun devam ettiğini gördüm.Yine is yapmış tekrar yetkili servise gittim.Bu seferde diğer kelepçenin gittiğini dediler ve onuda değiştirdiler.Noldu aradan zaman geçti ve yine sorun devam ediyor.Tekrar gittim.Araç daha yeni nasıl böyle bişi olabilir.Fabrika hatası dediler.Sonra katalizörün içinde conta gibi bişi varmış o gitmiş yenisini getircez dediler.Bende neden katalizörü tamamen değiştirmiyonuz dedim.Kaç defa açtınız uğraştınız olmadı.Zaman verdiler contanın geleceği gün sizi ararız diye ..Aradılar gittim ancak onuda takmalarına rağmen sorun yine devam etti.Hep kaçırıyor ve buna bağlı olarak is yapıyor.Yetkili servisi aradık onlarda gerekli merciileri arayıp size döneriz dediler.Bekledik ve aradılar ancak komik bir yanıtla karşılaştım.Arabanız için özel gress yağı getircez sorun bitcek.Ya allah aşkına o kadar uğraştılar bir yağ bu sorunu halledebilecekmi! Bunun sonucunda müşteri hizmetlerini aradım.Durumu izah ettim.Kaydımı aldılar ve size dönülecek dediler.Aradan 5 gün geçti hiç bir şekilde müş. hiz. dönmedi. Sadece yetkili servis yağın geldiği için aradı ve gelebilirsiniz dediler. Buarada başka bir firmanın yretkili servisinde çalışan bir arkadaşıma gösterdim aracımı olayları tek tek anlattım.Kendisi de bana bunun bu kadar sökülüp takılması turbonun verimini düşürür dedi.Bu ne kadar doğru bilemiyorum tabiki... Arkadaşlar böyle bir sorunla karşılaşan varmı yada bu konuda ne yapabilirim.Turbonun veriminin düştüğü doğrumu yardımcı olursanız çok sevinirim.

TanerHoca
10-03-2010, 10:08
öncelikle hoş geldiniz.aracınızı kazasız belasız sürmenizi dilerim.haklı olarak keyfiniz bayağı kaçmış.
yeni araçta yaşadığınız bu durum oldukça can sıkıcı.özelliklikle de gittiğiniz servisin tutumu insanı delirtir cinsten.bahsettiğiniz arızanın ne olduğu ve nasıl giderileceği konusunda teknik bilgiye sahip değilim.
ancak size tavsiyem aracınızı başka bir servise daha göstermeniz olacaktır.eğer imkan varsa hiç bir zaman
bu tür durumlarda tek servisle yetinmeyin.veya varsa güvediğiniz bir usta sadece arıza tespiti yaptırarak (araç garantide olduğu için dokundurtmayın) servisi o yönde yönlendirmeyi de deneyebilirsiz.işlem doğru yapıldığı sürece söküp takmak turbo performansını etkilemez.

reisG
10-03-2010, 11:46
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. yeni aracınızda karşılaştığınız sorun ve sorunun çözümlenmemesi çok kötü olmuş. Ülkemizde satılan hemen hiçbir ürünün ne servisi ne de distribütörü (istisnalar hariç) işlerini doğru yapmıyorlar. Benim size tavsiyem şu olacaktır. Buradaki servisler ve müşteri ilişkileri ile vakit öldürmeyin. yaşadıklarınızı anlatan bir yazıyı hazırlayın (ingilizce veya fransızca olursa çok daha iyi) elinizdeki tüm servis raporları ile birlikte Peugeot Fransa'daki müşteri ilişkilerine, satış ve servis yetkili birimlerinin en üst mercilerine e-posta ile gönderin. CC'yi de aracı aldığınız bayii ve gitmekte olduğunuz servise yapın. Olayın çözümü ancak böyle olur. Ben yakın zamanda bir elektronik eşyada bunu yaşadım. Nokia Türkiye burnundan kıl aldırmazken Finlandiya merkeze yazıyı gönderdikten bir gün sonra Türkiye ofisi bana döndü cihaz da 3 gün içinde değişti. Bir arkadaşımda 2005 yılında aldığı 0 km. FSI motorlu GOLF te aynı durumu yaşadı. Maslak Doğuş telefonlara bile cevap vermez iken Almanya ya şikayet yazısı gönderdi. 2 gün sonra geçici kullanımı için bir Polo verdiler 1 ay içerisinde de aracını hatalı kabul edip değiştirdiler.

Abdullah
10-03-2010, 12:01
Hoşgeldiniz ve tekrar geçmiş olsun. Servisin yaptıkları inanılmaz. Mutlaka başka servislere gösterin ve Reis abinin önerdiği genel merkeze mail atma çözümünü mutlaka yapın. Müşteri hizmetlerinden mutlaka dönüş yapacaklardır. Çünkü ben Peugeot Türkiye ye sadece ilgili kampanyalar ile ilgili aracın ruhsat sahibini değil beni aramaları konusunda bir form doldurdum ve 1 hafta içerisinde beni arayıp onayladılar. Peugeot un Genel merkezine böyle bir form doldurursanız ve aracın değiştirilmesini talep ederseniz mutlaka geri dönüş yapacaklardır size. Ayrıca durumu sikayetvar.com a da yazıp markayı belirtirseniz bu sayede firmanın size çok kısa bir süre de dönüşünü sağlayabilirsiniz. Örnek verecek olursam bir sorundan ötürü Emniyet Genel Müdürlüğüne şikayet maili attım 1 hafta boyunca hiç bir geri dönüş olmadı. Durumu sikayetvar.com a yazdım geri dönüş olmadığı konusunda 2 gün içerisinden Emniyet Genel Müdürlüğü Ankara dan şikayetimin aldığı dilekçe hakkımın kullandığımı ileten bir mail aldım ve sorun çözüldü. Ayrıca diğer serviste çalışan arkadaşınız açılıp takılmayla turbonun performansı düşer demiş. Bence kesinlikle böyle bir şey olamaz. Eğer bir performans düşüklüğü var ise oda sorunun olduğu bölümden kaynaklanıyordur yani hava kaçıran yerden. Umarım en kısa sürede sorununuz çözülür.

BahadırALTUN
10-03-2010, 23:34
Başınıza gelenler için üzüldüm umarım en kısa sürede dilediğiniz şekilde çözülür.
Hangi şehirdesiniz ve hangi servisle bu problemleri yaşadınız. Sakıncası yoksa paylaşırmısınız?

sweeneytodd
13-03-2010, 16:59
Arkadaşlar çok teşşekkür ederim.Hoşbulduk :) Müşteri hizmetlerinden kimsecikler aramadı.2 hafta içerisinde 2-3 defa aradım.Ancak hiç bir şekilde dönülmedi.Sağolsun TaNerhoca'nın söylediklerini yaptım.Farklı yetkili servisleri aradım ve durumu izah ettim.Ve bu olaya sebep olan 3 durum var dediler.1-kelepçelerden 2-katalizör içindeki conta gibi bişi varmış ondan 3-turbo üzerinde 10' luk vidalardan kaçırırmış.Bu gibi durumlarda özel bir macun varmış.Kaçırılan bölüme sürülüyor. Tabi gerekli onarımı yapıldıktan sonra... Şİkayetim var.com' a yazı yazmıştım.Bulunduğum şehir Batman ve Batman'dan diyarbakır'a gidiyordum.(Diyarbakır-batman arası 100km) Bu sorunun hallolması için gidiş gelişler olmak üzere toplam 600km yaptım ve sorun çözülmedi.TaNerhoca'nın dediği gibi farklı bir yetkili servisini aradım.Onlarda Diyarbakırda'ki yetkili servise gidip macun olayını yapmalarını olmadığı takdirde bize gelip gereken neyse yapacaklarını dediler.Bunun üzerine bugün sabah gittim ve daha önce özel bir yağ dedikleri şeyi sürünce hallolcakmış dedikleri şey ki onun adı macunmuş.Tabi diyarbakırdaki yetkili teknik servisteki sorumlu arkadaş yağ sanıyormuş! 850 dereceye yağmı dayanır!Macun sürüldü üzerine ve toplamda 100 km'lik test'e koydular.Sonrasında oldu şükür...Umarım ilerleyen zamanlarda bu sorun nüksetmez.Evet bugünde 300km yaptım.Allah aşkına bumudur ya toplamda 900km yaptım bu sorunu halletmek için bide belirtmediğim bir durum vardı.Turbonun üzerini örten alüminyum bir madde varya yani yuh adamlar onu nasıl çizmeyi başarmış anlamış değilim.Resmini çekip eklerim.Adamlar gereken önemi gösterse bunlar olmaz ki bu oradaki yetkili servis müdürünü sorumsuzluğunu gösteriyor.

TanerHoca
13-03-2010, 18:38
sevgili sweeneytodd; umarım aracınızla ilgili sorun kalıcı olarak giderilmiştir.
bildiğiniz gibi ülkemizdeki servisler tam bir ömür törpüsü.
hele de sisin gibi büyük şehirlerde yaşamayanlar için sorun katlanıyor.
kimi yerde zaten servis yok.kimi yerde de olan serviste iş yok.
bu konuda büyük şehirlerde yaşayanlar biraz daha şanslılar. en azından alternatifleri var.
örneğin ben de ne zaman servise gidecek olsam öncesinde bir sıkıntı basar beni.
ne yapalım.böyle... tekrar geçmiş olsun. sizi aramızda aracınızdan keyif alan birisi olarak görmek isteriz.
paylaşımlarınızın sürekli olması dileğiyle. bundan sonrası için kazasız belasız sorunsuz keyifli sürüşler. selam ile...

alfonzo407
19-11-2010, 22:57
arkadaşlar benim 2006 model 1,6dizel 407 m var aracım 160binde ve buzamana kadar btün peryodik bakımlarını düzenli olarak km si ve tarihinden önce yaptırdm hiç aksatmadım 130binde turboyu değiştirdim arabam fişek gibiydi yakıtıdıda makuldu çok memnundum
yağını ve filtre grubunu değiştreli 3000 km oldu ve aracımda aşırı performans düşüşü sağırlık aynı zamanda yakıt artışı yaşıyorum bunların genel olarak sebebleri ne olabilir bilgilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden saolun...!!!

Ömer Gedik
20-11-2010, 08:24
Dediğiniz durumun çok farklı sebebpleri olabilir. Bir makinaya bağlanmasında fayda var. Burda ilgili değerlere bakılabilir.

Ozan
20-11-2010, 11:33
Aracınız 160.000km.de
Şayet şimdiye kadar yapılmadıysa enjektör temizliği yaptırmanızı öneririm.
Servise parçalanmak istemiyorsanız bu işlemi Bosch Car Service'lerde de yaptırabilirsiniz.

GE407
06-11-2012, 18:43
Arkadaşlar ,

Aracımda bir katalizör problemi bulunmakta. Mevcut katalizör bitmişti ve bende orginali yerine yan sanayi ürün taktım.

Böyle yapınca da arıza ışığını söndüremedik. Tamirciler ve Servisin dediği orjinal katalizör ü takman gerekli dediler.

Orjinal katalizör de 1750 TL civarında. Var mı acaba aranızda bu problemi aşabilen?

Teşekkürler.