PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kim Niye Çekti,Hangi Otoparkta?

sinan34
10-01-2013, 20:19
Bir yere kadar gittiniz, geldiniz ki arabanız yerinde yok. Acaba polis mi çekti yoksa çalındı mı?

Öğrenmek için onca telefon açmaya, o otoparkta mı bu otoparkta mı diye aranmaya gerek yok. Çekilen aracın yerini öğrenmek artık çok kolay. Emniyet Genel Müdürlüğü, çeşitli nedenlerle trafikten men edilerek otoparka teslim edilen araçlara ilişkin bilgileri yüklediği 'Trafik Denetleme-Otopark' isimli programı vatandaşın kullanımına açtı.

11 Haziran 2012 tarihinde Emniyet'in kullanmaya başladığı program, 7 Ocak itibariyle de vatandaşın bilgisine sunuldu. Böylece otoparka çekilen araçlar ilgilileri tarafından sorgulanabilecek. http://www.egm.gov.tr/otopark_sorgu.aspx adresinden ulaşılabilen sisteme girebilmek için önce sorgulama yapacak kişinin adı soyadı, TC kimlik numarası, doğum yılı bilgileri girilecek. MERNİS üzerinden bu bilgiler kontrol edilip doğrulandıktan sonra, araç plakası yazılarak sistem tarafından sorgulaması yapılacak.

KİM NİYE ÇEKTİ, HANGİ OTOPARKTA?

Sorgu sonucunda kişi; aracı otoparka hangi birimin teslim ettiğini; otoparkın adını, çekme nedenini, otoparkın açık adresini ve telefon numarasını öğrenebilecek.

Can ÖNEL
10-01-2013, 20:25
Bu olaydan haberim yoktu. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Haberlere de çıkmadı bu konu halbuki önemli ve iş gören bir uygulama.

sinan34
10-01-2013, 20:35
İnşallah ihtiyacımız olmaz :)

Can ÖNEL
10-01-2013, 20:43
İnşallah ihtiyacımız olmaz :)

:iyi Aynen, yoksa arabayı yerinde görmeyince :kac

orhun57
10-01-2013, 21:21
Bilgilendirme için teşekkürler zira bende dahil çoğu kişinin haberi yoktur. Umarım ihtiyacımız kalmaz :) bu konuda çok dikkatliyimdir fakat bazen öyle bir an geliyor ki yolun ortasına çek bırak. Her geçen gün araba sayısı artıyor ve bu problem yaratmaktan başka bir anlama gelmiyor.

gokhancpt
11-01-2013, 04:29
Paylaşım için teşekkürler Sinan. İnşallah gerek kalmaz;)

Yasin CCK
11-01-2013, 08:50
Paylaşım için teşekkürler...

reisG
11-01-2013, 09:26
Minik bir not. Eğer park ettiğniz araç, kamu güvenliğini, trafik ve yay güvenliğini etkilyecek bir yerde değil ise onu çekme hakları yok. Ancak araç çekme bir rant kapısı olduğundan ve bunu direkt polis vakfı yaptığından insanlar bu haklarını koruyamıyorlar.

Yasin CCK
11-01-2013, 09:42
Reisin notundan sonra aklıma gelen bir anımı paylaşayım.

Geçen sene iş icabı Siirt'e gittim. İşim bir gün sonraya kaldı, bir gece kalmam gerekti. Bir otel ama otel demeye şahit ister ve pek tekin olmadığı söylendi, öneri üzerine öğretmen evine gittim. Oranın da apayrı bir hikayesi var ama konumuzla alakası yok onu es geçeyim. Neyse bir gün sonra sabah aracı öğretmen evinin önünde(otoparkı olmadığı için önü park oluyor) bırakıp görüşmeye gittim. Geldim bir hengame var ve sokak bomboş. Yani aracım yok. Gittim bir polisin yanına, dedim ne iş aracım nerede? Önemli bir şahıs geliyormuş, güvenlik sebebiyle aracımı kaldırmışlar! Nasıl olur olmaz derken cezası var mı bunun dedim, tabi ki yok şurada ki otoparktan aracınızı alın dedi. Neyse ya sabır çekip gittik otoparka, pişkin bir trafik polisi yanında otoparkçı kankası, aracımı almaya geldim dedim, tamam şu evrağı imzalayın bir de 70 TL ödeyin aracınızı verelim dediler! Neyin parası bu? Çekme ve otopark parası!! Dedim ben bu parayı ödemem, polis bana oradan bu yasal bir durum hikayesi okuyor, otoparkçı ödeme de gör diye gider yapıyor. Bir dakika dedim ve dışarı çıkıp yüksek yerlerden bir tanıdığımı aradım, abimiz ver bakim bana onları dedi, o az önce ki aslanlar telefonda konuşurken çakal oluverdiler. Sonra o yasal düzenledikleri evrağı yasal bir şekilde iptal ettiler ve bana ters ters bakıp aracı teslim ettiler.

Ben hikayeyi anlattım, yorum yapmıyorum, yorum sizin...

sessizgece
11-01-2013, 10:26
Güzel ve önemli bir paylaşım. Teşekkür ederim. Özellikle benim gibi sık sık seyahat edenlerin -gittiği ili bilmeyenler için- can simidi olur. Daha önceden yapılması gereken bir uygulama.

sarman
11-01-2013, 10:55
Eğer internete giremiyecekseniz PARK 34HN2120 yazıp 1550 mesaj çekin. Aracınızın hangi otoparka çekildiğini bulun.

Tabi kendi plakanızı yazın :)

Amaaa araç çekilmeyip de çalınmışsa..... geçmiş olsun, bir cevap gelmiyor :(

Minik bir not. Eğer park ettiğniz araç, kamu güvenliğini, trafik ve yay güvenliğini etkilyecek bir yerde değil ise onu çekme hakları yok. Ancak araç çekme bir rant kapısı olduğundan ve bunu direkt polis vakfı yaptığından insanlar bu haklarını koruyamıyorlar.

Tabi ayrıca şehirlerde kaldırım üzerine konulan araçlara sadece belediye "işgaliye" cezası yazabilir. Araç yolda ise trafik polisi. Ama aracın bir lastiği bile yolda ise iki taraftan önce gelen kazanır. Dua edin ikisi aynı anda gelmesin, ikisinede ceza ödersiniz.

Bu arada yaya geçitlerine, kavşaklarda görüşü engelleyecek şekilde park edenlere, kaldırım üzerine park edip yayaları yola inmeye zorlayanlara hiç acımam. O araçları da çizenlere hiç kızmıyorum...o araçları çeksinler helal olsun.