PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : fren şişmesi

KAaN
09-01-2013, 01:12
Yaklaşık 1.5 ay önce aracımın volan ve debriyaj değişimi gerçekleşti o günden sonra araç her uzun süre yattıgında freni son damlasına kadar şişmiş oluyor araç çalışır çalışmaz düzeliyor muhtemelen aracı yapan usta yanlışlıkla bir hata yaptı fren konusunda,sorun ne olabilir daha önce karşılaşan oldumu vede bir tehlikesi varmıdır bu durumun araç için,fren önemli bir şey sonuçta.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

EmRaH.
09-01-2013, 08:45
307'de bende debriyaj ve volantı değiştirdim ama hiç böyle bır sıkıntı yaşamamıştım . Yaptırdığınız yere bir gösterin bence.

orhun57
09-01-2013, 10:44
Benim aracımda aldığımdan beri öyle oluyor 2-3 gün binmez isem şişmiş oluyor bir sorun olduğunu sanmıyorum. Genelde hergün bindiğim için bu durumla çok enderde olsa karşılaştım.

Abdullah
09-01-2013, 11:15
Durum gayet normal çalıştığında inmese o zaman sorun ama bu şekilde bir problem yok.

Can ÖNEL
09-01-2013, 11:27
Bana da normal geldi. Soğuk havadan dolayı olabilir. Sıkıştırılan hava beklerken soğuğun etkisiyle basıncını yitiriyordur. Çalışır çalışmaz hemen inmesi durumun normal olduğunu gösteriyor ancak çalıştıktan sonra inmemesi ya da uzun bir süre sonra inmesi westinghouse da problem olduğunu gösterir. Ancak yine de servisle bir görüşün sonuçta önceden olmayan bir olay pat diye oluyorsa vardır bir şey. Belki size haber vermeden ufak bir değişiklik yapmışlardır.

KAaN
10-01-2013, 17:03
eskiden böyle bi durumun olmayıp servisten sonra olması canımı sıktı ama bnce büyük ihtimal yapan usta yanlışlıkla birşey yaptı bugün farkettim aracın freni şişikken çalıştırırken en başka bir kaç saniye fren çalışmıyo iner inmez çalışıyo yokuşta çalıştırırken başıma bir dert açabilir dalgınlığıma gelip

tesla
10-01-2013, 22:30
Bir süre haftada bir kulllanabilmiştim aracımı ve her bindiğimde frenler şişmiş/sert oluyordu. kontağı çevirir çevirmez düzeliyordu. Sanırım normal bir durum.

Gökay
10-01-2013, 23:13
Normal durum sebebini bende bilmiyorum,aracım 3 yaşinda hergun üstündeyim ve çoğu kez banada oluyor şimdiye kadar bir arıza yada şikayetim olmadı çok şükür.

Can ÖNEL
10-01-2013, 23:19
Hava basan ünite motor devriyle çalıştığından motor durduktan sonra frenler şişer diye biliyorum. Örneğin arabayı park edin, motoru durdurun, fren pedalına bir iki kere tam basıp çekin fren pedalının hemen şiştiğini ve 3. kez basamadığınızı göreceksiniz. Benim bildiğim böyle bir durum. Motor çalşınca da hava basıncı devreye giriyor. Hala aynı sistem kullanılıyordur diye düşünüyorum, westinghouse ve anakol dağıtım gibi üniteler. Ancak Kaan'nın başına gelen durum servise girip çıktından sonra dikkatini çekmiş orada bir bit yeniği olabilir.

Gökay
12-01-2013, 19:40
Can, herzaman olmuyor zaten,bazen 1 hafta olmuyor bazen aynı gün içinde 2kere inip binmede bakıyorsun sert,yani mantığını anlamadım bizim bu weştinghausun :)

tarabya100
14-01-2013, 20:00
Yaklaşık 1.5 ay önce aracımın volan ve debriyaj değişimi gerçekleşti o günden sonra araç her uzun süre yattıgında freni son damlasına kadar şişmiş oluyor araç çalışır çalışmaz düzeliyor muhtemelen aracı yapan usta yanlışlıkla bir hata yaptı fren konusunda,sorun ne olabilir daha önce karşılaşan oldumu vede bir tehlikesi varmıdır bu durumun araç için,fren önemli bir şey sonuçta.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

aracınızın marka ve modelini belirtmemişsiniz . Debriyaj değişimi sonrası frenlerin sertleşmesi bağlantılı değil. durduğu yerde sertleşmesine sebep westinghousenin hava kaçırmasıdır. büyük bir ihtimalle westinghouse arka keçesinden kaçırıyordur. tamiri vardır yada yenisini almalısınız. tamirini her yerde yapamazlar, tamir takımı yok derler işi bilmeyenler. ama ben bu konuda yardımcı olabilirim. isterseniz lutfen PM atınız

KAaN
15-01-2013, 02:50
siz bana ilaç gibi geldiniz vallahi :D hemen pm atıyorum :)

Gökay
15-01-2013, 22:58
Durduğu yerde sertleşmesi konusunu biraz açsak iyi olur.Araç çalışır vaziyette olan şişmeden mi bahsediyoruz yoksa yatan araçta ki sertleşmeden mi?

Hava kaçıran westinhaus'un hep kaçırması gerekmezmi sadece araç yattığında mı kaçırır?

tarabya100
17-01-2013, 20:05
Durduğu yerde sertleşmesi konusunu biraz açsak iyi olur.Araç çalışır vaziyette olan şişmeden mi bahsediyoruz yoksa yatan araçta ki sertleşmeden mi?

Hava kaçıran westinhaus'un hep kaçırması gerekmezmi sadece araç yattığında mı kaçırır?

Westinghouse iki şeklide kaçırma yapar. araç çalışırken fren bastığınızda duyulan hava sesi yada ıslık şeklindede olur .
birde aracı stop edersiniz bir zaman sonra (kaçırma derecesine göre değişir) geldiğinizde frene basarsanız , fren pedalına ilk bastığınızda taş gibi sertleşmiş olur.

çalışırken fren bastığızda kaçırıyorsa , westinghosenin içinde bulunan diyaframın yırtılmasından dolayı kaçırma yapar

aracı stop ettiğnizde şişiyorsa ,
westinghousenin arkasında bulunan bir keçeden dolayı kaçırma yapar aynı zamanda vakum pompasından gelen hortumun ucunda bulunan westinghouseye giren bir sibop vardır eğer o kaçırıyorsada şişme yapar .
http://image.superchevy.com/f/13001396/sucp_0901_06_z+power_brake_boosters+single_diaphra gm_booster.jpg

Gökay
17-01-2013, 21:31
Frene hızlıca bastığımda fiss ediyor,stop halde çalıştırmak için bastığımda ise sert buluyorum bazen...
3 yaşındaki aracım yaklaşık 2-2.5 senedir bu şekilde bir şikayetim olmadı frenleme açısından..

Sakıncası nedir bu şekilde kullanmanın?

tarabya100
17-01-2013, 21:50
Frene hızlıca bastığımda fiss ediyor,stop halde çalıştırmak için bastığımda ise sert buluyorum bazen...
3 yaşındaki aracım yaklaşık 2-2.5 senedir bu şekilde bir şikayetim olmadı frenleme açısından..

Sakıncası nedir bu şekilde kullanmanın?

Biraz eksik anlattım sanırım : araç çalışırken frene ilk bastıgınızda fıss diye ses duyulur ama kısa süreliğine . eğerki ayağınız baslı iken ses devamlı çıkartıyorsa arızalıdır. hatta benzinli arabalarda rolantiyi etkiler araç tekleme şeklinde garip çalışır

Abdullah
18-01-2013, 10:24
ben aracımı ilk aldığım sene stop durumda ve çalışırken çok ince olarak frene basmadığım halde fısss sesini duyuyordum servis götürüp garantiden hallettirmiştim.

bacadir68
19-01-2013, 08:59
debriyaj alt merkez arızası söz konusu. sistem hava alıyor dışarıdan. küçük bir conta var ya o arızalıdır ya da alt merkez bozuktur.

normal kullanımda fazla bir sorun teşkil etmez ama yüksek süratlerde ve uzun süre frene basışlarda fren şişme eğiliminde olacak ve yeterince frenleme yapamayacaksınız.