PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 406 Coupe hakkında

gokselgok
06-01-2013, 20:26
İlk olarak iyi akşamlar diliyorum herkese...

Bendeniz göksel, izmir alsancaklıyım, yaş 30 işletmeciyim kendi oyun salonum var işlettiğim.

Mevzuata gelince, uzun zamandır bir araç sahibi olmak niyetindeyim.
aklımı kurcalayan birçok araç olmasına karşın aklımın takıldığı bir araba varki alayım mı almayayım mı bir türlü karar veremiyorum, kendileri 406 coupe oluyorlar...

Bir bütçe belirledim kendimce ve başladım aramaya fakat özellikle keyif arabası olduğundan ötürü otomatik aradım ki tam keyifli olsun die :)))

Neyse İlk etapta hem ekonomik olsun hem az vergi verelim die 2.0 baktım ama malesef izmirde oto 2.0 bulunmuyor kolay kolay, neyse yakın şehirlerdeki yerlere bakmak kaydıyla gittim baktım hatta bir kısmını orj peugeot yetkili servislerinde 150 tl vererek expertiz raporu eşliğinde değerlendirdim.

Ama ben hayalimde o kadar temiz bakımlı bir 406 kurmuşum ki demekki gerçekleri yanına pek yaklaşamadı hayalin.

Gerçi 14-15 yaşı ortalama baz alırsak kaza bela değişen çatlak patlak olmaması bir hayli zor, olsa da maasallah bulunmaz hint peugeotu gibi değer biçiyorlar.

Bende izmire dönüp bari hemşerilerimin 3.0 larına bakayım dedim.

1 adet 3.0 var 98 model d8 kasa.

Araç 100000 küsür gösteriyor mümkün değil 15 yaşında zamanında fırtına gibi esen bir aracın 15 senede 110 000 yapması neyse km düşmüştür, ön tampon hafif kırık onun dışında allahı var kaporta güsel ve diri duruyor.

Ön kaputu açınca motorun etrafında kurumuş yağlar bulduk motor bir yerden yağ kaçırıyor, neyse hemen ayaküstü 3. sanayide bir peugeot servisine gittik adam baktı etti abi bu modeller şahane araçlar fakat bazı sorunları var ki bizde anlayamıyoruz dedi. Şimdi ben bu motor kapağını açmadan bişiy söyleyemem sanada ayrıntılı expertiz raporu veremem dedi geçmişi servis bilgileri değişeni gibi, şuan çok kalabalık sonra gelmeniz gerekebilir dedi en son.

İlk etapta satacak arkadaşla ayaküstü bir pazarlık yapıp konunun üstünde pek durmamıştık, malum 406 coupe 3.0 6 silindir olunca izmirde ufak yer pek müşterisi çıkmıyor aracın, bende bir daha orj servise götürüp 150 bayılmak istemedim açıkçası.

Kusura bakma şimdi bu fiyata bu arabaya girişirsek motor kapağı şanzıman derken masraf üstü masraf olmasın diyerekten arkadaşla el sıkışıp vedalaştık.

Neyse buraya 20dk dır bu şeyleri yazmamın sebebine geliyoruz.

Arakadaş bu sabah arayıp, abi sen galiba ciddi alıcısın (arabayı alıp gösterip pazarlık yapıp konuştuğumdan olsa gerek) dedi :))))

Abi bu masrafların hepsini gel biz karşılamış olalım diyip hatrı sayılık bir indirim yaptı sağolsun.

Hani araba cheap idi zaten cheaper oldu açıkçası,

Arkadaşlar abilerim sizlere sormak istediğim mevzuat şudur.

Bu arabayı çok uygun paraya alınıp bakımları yapılıp binilir mi?

Önce yetkili servise götürüp ayrıntılı expertiz yaptıracağım.
A-Z ye servis geçmişi kazası varsa kazası boya değişen motor oto şanzıman abs fren al takım kaporta gibi ayrıntılı.

Aracın içinde elektirk aksamının elden geçmesi gereken yerleri var.
Mesela elektirkli koltuklar çalışmıyor hatta onların yanlarında tuşları oluyor yukarı aşağı iler geri oynatan o paneller tuşlaryok, nereden bulurum bilmiyorum mesela, dikiz aynaları kontrol eden ufak joyped komple bozuk, deri koltukların birinde hafif bir yırtık var gibi.

Önemli olan aslında alıp almamaya karar verdiğim anda servisin bana vereceği expertiz raporu ve motor, yürüyen ve şanzıman durumu.

Araç şuan tüpsüz hiç tüp takılmamış buna tüp takılacak hangi marka hangi usta takar onuda bilmiyorum açıkçası.
Araba belli bir süre yatmış, araca bakmaya gittiğimizde araba çalışmadı akü bitmiş oradan hesap edin, adam satmaya karar verince yatırmış arabayı.

Arkadaş beni arayıp indirim yapana kadar bu peugeot 406 defterini kapatmıştım, temizi bulamamış bulduğum temizlerede param yetmemişti.

Arkadaş aradıktan sonra son bir ihtimal bu paraya anca hurdası alınır bari iyice bir araştırayım sorayım soruşturayım bakımı yedek parçası vergisi algısı yakıtı nedir bileyim istedim.

Bana bir akıl verin, expertiz raporu çokta kötü çıkmaz ise bu aracı alıp bi taraftan binerken bi tarftan eksiklerini gidereyim mi sizce???
3. sanayideki usta bu araç masraf açmaya bir başladımı durmaz aldığın andan itibaren servislerde tıkılıp kalırsın çokta para gider parçada bulunamaz bazen diyor, bağzı parçalar 406 sedan ile aynı olmakla beraber bağzı parçalar direk şahsına münasır olduğundan yurtdışından sipariş yoluyla geliyormuş.

Buradan izmirde ki 406 coupe kullanan arkadaşlara sesleniyorum, aracı alırsam yardım eder yol gösterir usta tavsiye eder parça konusunda yardım edermisiniz...

Çok uzun bir yazı oldu sabredip okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum...

Buarada expertiz raparu çıkınca aynen buraya yazarım.

gokselgok
06-01-2013, 20:41
Arkadaşlar uzun uzuuuun tanışma bölümüne konu açtım, ama ana 406 topiği burası diye buraya da el atayım dedim.

Ben göksel 30 yaşında kendi işini kendi kafesini yöneten birisiyim, izmir alsancakta ikamet ediyor ciddi ciddi izmiri seviyorum, harbi güsel yer yahuu :)))

Neyse 406 coupe istiyordum bir süredir, aradım taradım bütçeme uygun (17-20) temiz bir araç bulamadım, insanlar bu özel güzeide araca belediye otobüsü bigi bakıyor kirletip bakımlarını aksatıyorlar, deriler yırtık motordan ses geliyor çizik içinde araçların çoğu.

Neyse tam vazgeçmişken bir tane 3.0 buldum burada fiyat makul du bir hayli, hem izmir hem 3.0 hemde tüpsüz olunca araba tabi ki uygun olur fiyat.

Neyse tam ayrıntılı expertiz raporu çıkarttırmadan bi ustaya gösterdik ayaüstü baktı.

Masraf çıkartabilir ama tam bakmam lazım şimdi iş çok var gidin sonra gelin dedi bizde tmm deyip çıktık.

Öle bir daha serivse götürüp 150 tl verip full expertiz çıkrattırmak istemedim bu araç içinde nihayetinde 3.0 tüpsüz pek aramadığım bir araçtı.

Bu sabah kendisi arayıp abi sen ciddi ilgilendin araçla biz arabanın tüm olası masraflarını karşılamak adına gel senden 3-5 gibi bir para daha almayalım arabayı biz yaptırmış olalım dedi.

Zaten uygun olan fiyatını bölece çok daha uygun hale getirmiş oldu saolsun.

Sormak danışmak istediğim sizlere 406 kullanıcı arkadaşlar, özellikle izmir ve çevresinde coupe kullanan arkadaşlar bu araç gerçekten uygun bir paraya alınıp eğer expertiz raporuda ağır hazarlı beter kazalı herşey değişmiş demez ise alınır sağlam ustalarca çıkma mıkma tamir edilir mi?

Ben çok tereddüt ediyorum her ne kadar ucuza alsamda bana masraf üstüne masraf açarmı ne dersiniz 98 model 15 yaşında araba parça bulabilirmiyim ustası varmıdır orj peugeot serivisine abone olmayalım sonra...

Lütfen yardımlarınızı düşüncelerinizi benimle paylaşınız.

Saygılar...

Abdullah
07-01-2013, 00:17
Konularınız birleştirilmiştir. İnşallah aracı aldığınızda 406 bölümüne aracınızın konusunu açarsınız.

mimit
07-01-2013, 00:59
406 coupe gerçekten çok güzel bir araç, 3.0 ları özellikle tasarımının performans hakkını veriyor,bence modelini yılların eksiltemediği bir araç ama 6 ay kadar kısa bir dönem kullanmış birisi olarak çok çok iyi irdelenmesi gereken bir konu, motor parçaları ve kaporta parçaları için 3 4 haftadan uzun beklemeler yaşandığını biliyorum bu araçta, uygun fiyatlarından dolayı herkesin ulaşabildiği ve bu yüzden temizini bulmanın da zor olduğu bir araç.

2000 öncesi motorlar ise gerek v6 gerek sıralı 4 silindirliler lpg ile bir türlü %100 uyumu sağlayamıyor prins gibi kaliteli bir şey olmadıkça,vergi yaşından dolayı pek sıkıntı olmaz ama 6 silindir den doğan 204 hp yi beslemenin lpg de bile bir maliyeti var.
kendi adıma alacak olsam öncelikle bir revizyon yada proje aracı gibi görüp,bir yerden de son sahibi olmayı kabul ederek alırdım bu aracı,güzel bir detaylı bakım hatta belki revizyondan sonra yılların yorgunluğunu üstünden atıp o efsanenin tadını çıkartırım.

Ben çok uzatmayıp şöyle bir özet geçeyim; Uğraşacak zaman ve para, heves alındıktan sonra satılmak istendiğinde satış aşamasındaki değer kaybı, yakıt tüketimi gibi durumlar sorun olmayacaksa zevk ve sefa içinde bilinecek bir araç.

gokselgok
07-01-2013, 01:06
406 coupe gerçekten çok güzel bir araç, 3.0 ları özellikle tasarımının performans hakkını veriyor,bence modelini yılların eksiltemediği bir araç ama 6 ay kadar kısa bir dönem kullanmış birisi olarak çok çok iyi irdelenmesi gereken bir konu, motor parçaları ve kaporta parçaları için 3 4 haftadan uzun beklemeler yaşandığını biliyorum bu araçta, uygun fiyatlarından dolayı herkesin ulaşabildiği ve bu yüzden temizini bulmanın da zor olduğu bir araç.

2000 öncesi motorlar ise gerek v6 gerek sıralı 4 silindirliler lpg ile bir türlü %100 uyumu sağlayamıyor prins gibi kaliteli bir şey olmadıkça,vergi yaşından dolayı pek sıkıntı olmaz ama 6 silindir den doğan 204 hp yi beslemenin lpg de bile bir maliyeti var.
kendi adıma alacak olsam öncelikle bir revizyon yada proje aracı gibi görüp,bir yerden de son sahibi olmayı kabul ederek alırdım bu aracı,güzel bir detaylı bakım hatta belki revizyondan sonra yılların yorgunluğunu üstünden atıp o efsanenin tadını çıkartırım.

Ben çok uzatmayıp şöyle bir özet geçeyim; Uğraşacak zaman ve para, heves alındıktan sonra satılmak istendiğinde satış aşamasındaki değer kaybı, yakıt tüketimi gibi durumlar sorun olmayacaksa zevk ve sefa içinde bilinecek bir araç.

Üstat teşekkür ediyorum güzel özetlemişsiniz konuyu.
Zamanında aradığım ama gerçekten bakımlı temiz ve sorunsuzunun çok pahalı olduğunu gördüğüm bir araç 406 coupe.

Şuan daha normal bir araç aramaktayım işin asl,ı ama expertiz raporu istediğim gibi çıkarsa neden olmasın uygun bir fiyata alınıp amerikalıların garaj da bakıp sindire sindire baktığı camaro mustang araçlar gibi bakabilim 406'ya.
Teşekkürler...