PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 hdi 90 hp vs 110hp ?

serkan3d
06-01-2013, 02:02
Merhaba arkadaşlar

yaklaşık 2 ay önce çok severek kullandığım 307 aracımı model yükseltmek amaçlı sattım. Bir çok farklı marka aracı inceledim ve yine içlerinde bana en cazip ve çekici gelen 308 oldu. Benzin fiyatlarının çok artması ve LPG li araç kullanmaktan sıkıldığım için dizel bir 308 düşünüyorum. Donanım olarak beğendiğim 308 millesim bir araç var yanlız kafama takılan şey 1.6 hdi 90 hp olması , aynı fiyata comfort pack 110 hp lik dizeller de mevcut yanlız tabiki donanım olarak millesim çok çok daha iyi ..
90 lık ile 110 luk dizel arasında gerçekten değecek bir fark var mıdır ? 110 hp lik comfort pack boş bir 308 yerine siz olsayınız 90 hp lik millessim donanımlı bir 308 mi tercih edersiniz ?

eğer forumda bu konuyla ilgili daha önce açılmış bir başlık varsa şimdiden kusura bakmayın , arama motorundan arama yaptım tatmin edici bi konu bulamadığım için başlık açıyorum .. forumda kirlilik yaratmak istemem .. teşekkürler...

Yasin CCK
06-01-2013, 02:55
Merhaba Serkan, görünmüyordun uzun zamandır, seni tekrar görmek güzel ;)

Konu açma hususunda keşke herkes senin gibi anlayışlı olabilse. 90 mı 110 mu dersen ben tercihimi tartışmasız 110'dan yana kullanırdım. 20Hp güç farkı yabana atılabilecek bir güç farkı değil, ne modifiyeler yapıyoruz 20 Hp net güç zor alıyoruz :) Burdan 90'lık gitmiyor gibi bir anlam çıkmasın onun da maşallahı var :) Hatta 90'lıkların bir tık aşağı yaktığı konusunda iddalar var :D

Tercih senin, şimdiden hayırlı olsun...

wolo
06-01-2013, 11:55
bana bu aracı şiddetle tavsiye eden 90 hp sahibi akrabam benim 110 hp liği sürdüğünde keşke biraz daha zorlayıp bunu alsaymışım demişti ayrıca yakıtta herhangi bir fark görmedim ben

orhun57
06-01-2013, 12:36
Yakıtta bir fark yok hatta yokuşlarda 110luğun daha az yaktığını söyleyebilirim rahatlıkla. Tabi ki bir olmadığı aşikardır bunun tartışması olmaz fakat şöyle söyleyebilirim ben uzun yolculuklarda yazın dağ tepe yokuş dinlemeden 1 dakika bile klima kapatmadan 700 km yolculuk ediyorum ne çekiş problemi yaşıyorum ne aşırı yakıt sarfiyatı oluyor. Net konuşamıyorum açıkçası çünkü ben hiç 90 lık 308 sürmedim fakat 110 ile 112 arasında bile fark varken 90lığın performans olarak geri olması gayet normal. Benim için içindeki bir kaç farktansa motor gücü önemli olduğu için ben 110luk derdim tabi karar sizin. Siz donanıma önem veriyorsanız eğer diğerini seçmelisiniz.

tesla
06-01-2013, 13:06
Ben 90'lık comfort kullanıcısıyım. Henüz yazın kullanmadım aracımı ama Marmaris'te yaşıyorum. Sık sık Denizli'ye gider gelirim. Marmaris - Denizli arası sürekli yokuş ve viraj doludur. Total excellium ile 5.0-5.1 ortalama yakıt tüketimim var. Virajda ve yokuşta asla az yaksın diye yavaşlamam. Her zaman hızımı sabit tutarım. Hatta bol bol da yokuş yukarı çıkarken araç sollarım. Ben yakıtından çok memnunum. ben de millesim ve comfort arasında kalmıştım ancak aldığım aracın km'sinin düşük oluşu ve galeriden olmayışı sebebiyle Comfort'u tercih ettim. millesim'de ne fark var açıkçası onu da bilmiyorum. bir arkadaş burdan yazabilirse millesim'in donanımını bende olmayanları söyleyebilirm.

Hangi aracın km'si düşük ve temizse onu tercih et derim ben.

mimit
06-01-2013, 14:46
boş 110 luk mu dolu 90 lık mı bence bütün mesele bu :) ,donanım ı arttırmak için çok para harcamak lazım,ama donanımlı bir şey alıp 120 hp ye çıkartmak çokta zor değil,onun için ben 90 lık premium falan alınıp chiplenmesi ni daha mantıklı buluyorum. performansta önemliyse tabi,90 lıkların daha az yaktığını bende yakın çevremden biliyorum. donanım seven birisi olarak aracımı alırken bu düşüncemi dikkate almadığım için pişmanım. en azından biraz daha rahat koltuklara otura bilirmişim.

Millesim kullanıcıyım çok fazla da bir şeyi yok bence confort a göre.alırken birsürü şey söylediler,200 adet gelen özel seri, siyah renk ,bu donanımda başka araç gelemiyecek falan, forumda bir arkadaşımızda beyazı var,komşumuz grisini aldı. bayide confortları millesim yapıyolar sanırım.

GOXIN
06-01-2013, 15:23
308i hic kullanmadim ama sahsi fikrim, donanimli dusuk kmde bir arac almanizi tavsiye ederim. Arkadaslarin da dedigi gibi donanim eklemek bazen imkansiz ve genel olarak daha maliyetli olacaktir ama aradaki hp farkini bir kac modifiye parcasi ile elde etmek mumkun. Kaldi ki beygir olarak dusuk gorunsede tork degerleri yuksek oldugu icin arac bayilma yapmayacaktir diye dusunuyorum. Bunlarin disinda yakit olarakta mantik cercevesinde baktigimizda 110luk bir arac yokus cikarken yada ani hizlanmalarda 90liga gore zorlanmayacagi icin daha az yakar diye dusunuyorum.

serkan3d
06-01-2013, 20:19
Merhaba Serkan, görünmüyordun uzun zamandır, seni tekrar görmek güzel ;)

Konu açma hususunda keşke herkes senin gibi anlayışlı olabilse. 90 mı 110 mu dersen ben tercihimi tartışmasız 110'dan yana kullanırdım. 20Hp güç farkı yabana atılabilecek bir güç farkı değil, ne modifiyeler yapıyoruz 20 Hp net güç zor alıyoruz :) Burdan 90'lık gitmiyor gibi bir anlam çıkmasın onun da maşallahı var :) Hatta 90'lıkların bir tık aşağı yaktığı konusunda iddalar var :D

Tercih senin, şimdiden hayırlı olsun...

Epeydir tasarıma ara verdim yasin :) o yüzden pek yeni konu açmıyodum şu aralar ama fırsat buldukça tekrar dvm edicem peugeot hastalığı 307 den sonrada devam ediyor açıkcası arabamı sattıktan sonra BMW 1 serisi audi A3 de dahil olmak üzere bir çok alternatifi inceledim yine içime en çok sinen peugeot 308 oldu hem tasarımı hem yakıt tüketimi açısından dizel 308 şu an 1 numaralı alternatif benim için burdan çıkardığım sonuçta 110 hp lik bir dizel almak daha mantıklı gibi

Safak065
06-01-2013, 21:45
boş 110 luk mu dolu 90 lık mı bence bütün mesele bu :)

Aynen öyle, karar vereceğiniz 2 durum bu :)

sessizgece
06-01-2013, 22:16
performans için ise tercih 110 luk olmalı. Yok eğer performans pek önemli değil, ben konforum seviyorum dersen 90 lık.
Neredeyse tüm arkadaşların dediklerinin aynısını farklı yazarak cevap vermişim.:cilgin
ben hem performans hem de konfor istediğimden 112 lik premium plus tercih ettim. sıfırına gücüm yetmeyince 2011 model 42000 km deki -her ne kadar biraderin aracı olsa bile- ikinci el aslanımı tercih ettim. Şunu da unutmamak lazım. hız sabitleme-sınırlama, katlanır ayna, cam tavan, kararan iç ayna, dijital klima, arka klima üflemeleri, far-yağmur sensörleri gibi aksesuarların hangilerini taktırabilirsin ki ???

mmusavir
11-01-2013, 17:49
abi hatta 112 otomatik al derim 20 beygir az değil

reisG
12-01-2013, 11:08
110 bg.lik hdi lerde partikül filtresi yani FAP vardır. Çevreye faydanız dokunur ancak kötü kaliteli yakıt kullanırsanız ileride tıkanma durumu olur. performans tabii ki 110 lukta daha iyi. ikinci el alırken öncelikle bunları değil aracın bakımlı ve iyi kullanılmış olması ana sebepti. millesim lerin comforttan farkı -ki bu forumda zaten mevcut. millesimde arka pack tampon var, önde premium donanımda yer alan panjur var. çift bölgeli otomatik klima (bir check edin ben öyle hatırlıyorum) mevcut. yani donanım comforttan görsel ve konfor olarak fazla. comfort pack in comforttan farkı ise ön kol dayama ve cruise controldür.

mimit
12-01-2013, 11:25
110 bg.lik hdi lerde partikül filtresi yani FAP vardır. Çevreye faydanız dokunur ancak kötü kaliteli yakıt kullanırsanız ileride tıkanma durumu olur. performans tabii ki 110 lukta daha iyi. ikinci el alırken öncelikle bunları değil aracın bakımlı ve iyi kullanılmış olması ana sebepti. millesim lerin comforttan farkı -ki bu forumda zaten mevcut. millesimde arka pack tampon var, önde premium donanımda yer alan panjur var. çift bölgeli otomatik klima (bir check edin ben öyle hatırlıyorum) mevcut. yani donanım comforttan görsel ve konfor olarak fazla. comfort pack in comforttan farkı ise ön kol dayama ve cruise controldür.

can alıcı nokta klima :) klima normal manuel klima millesimlerde.içeride kolçak var bir de c tipi grafik arayüzlü ekran. ki bir premium alınsa 90 lık bunlardan kat kat fazlası olacak içinde :) tek eskiği yaklaşık 20 hp si olacak. onuda güzel biriz yazılımla +30 hp ye akın güç kazandırmak çok zor değil,bu işi garantili yapan bir çok avrupa şirketinin bayileri Türkiye de mevcut.

Yasin CCK
12-01-2013, 11:33
can alıcı nokta klima :) klima normal manuel klima millesimlerde.içeride kolçak var bir de c tipi grafik arayüzlü ekran. ki bir premium alınsa 90 lık bunlardan kat kat fazlası olacak içinde :) tek eskiği yaklaşık 20 hp si olacak. onuda güzel biriz yazılımla +30 hp ye akın güç kazandırmak çok zor değil,bu işi garantili yapan bir çok avrupa şirketinin bayileri Türkiye de mevcut.

Kağıt üzerinde mi, gerçekte mi +30 hp Mehmet :)

İşin içinde ki o kadar katakulleyi gören biri olarak, Fabrikasyon net +20 hp varken chiple farkı kapatırım diye düşünmezdim ;)

Klima olayında seninle hemfikirim, can alıcı nokta klima. Çünkü değişimi çok kolay değil. Zaten milesim de manulse, hiç gerek yok :D Yoksa tampon, direksiyon, ekran...Bunların hepsi sonradan update edilebilir. Bkz. Reis'in Babylone.

mimit
12-01-2013, 12:33
Kağıt üzerinde mi, gerçekte mi +30 hp Mehmet :)

İşin içinde ki o kadar katakulleyi gören biri olarak, Fabrikasyon net +20 hp varken chiple farkı kapatırım diye düşünmezdim ;)

Klima olayında seninle hemfikirim, can alıcı nokta klima. Çünkü değişimi çok kolay değil. Zaten milesim de manulse, hiç gerek yok :D Yoksa tampon, direksiyon, ekran...Bunların hepsi sonradan update edilebilir. Bkz. Reis'in Babylone.

Chip olayını en iyi bilenlerden birisin Yasin hocam,ama biliyorsun ki artık bu işinde yumuşak ve sert olarak adlandırılan türleri mevcut.ben kendi aracım için Lotech ile görüştüm 112 hp lik motor için 142 hp sorunsuz kullanım yakalamışlar, kendi uygulamaları için garantide veriyorlar,daha yukarı bir güçte elde edilebilir fakat stok motor için bu şekilde garanti veremeyiz diyorlar. bu verilerde tabi ki sağlıklı bir motor için geçerli tabiri caiz ise ölü motorda çıkmaz bu rakam.

90 hp lik motor için Türkiye de merdiven altı yapılan uygulamalar da bile 110 çok rahat alınıyor, daha profesyonel bir işlem ile 115 117 hp gibi rakamların yakalanmış olduğu forumlardna okuduğum ve araştırma yaptığım zamanlardan öğrendiğim.bu işin maliyeti olsun olsun 1000 tl olsun.klimayı ellemek gene ütopik olur da, bir gösterge paneline 400 500 lira veriyoruz,deri direksiyon için uğraşıp duruyoruz. sadece bu ikisini servisten almaya kalksak 1000 tl den fazla tutar :) ki daha nelerle uğraşıyoruz.

orhun57
12-01-2013, 12:58
Arkadaşlar benim dikkatimi birşey çekti. Biraz önce bir arkadaşımla konuştum oda millesim bakıyordu fakat direksiyonun deri olmadığını söyledi. Bende bir yanlışlık var dedim çünkü comfort pack ten daha dolu denilen araçta deri direksiyon olmaması mümkün değil diye düşündüm çünkü comfortta packte bu mevcut ve kendi adıma söylemem gerekirse beni en çok etkileyen şeylerden biri bu direksiyon oldu çünkü bu zamana kadar kendi kullandığım araçlarda da deri direksiyon olmasına rağmen bu kadar kalitelisini görmedim (bahsettiğim araçlar ford, audi, mazda, opel). Bu doğru mudur yoksa bizim baktığımız araçta bir terslik mi var? Comfortu millesim diye mi itelemeye çalışıyorlar?

mimit
12-01-2013, 13:05
Deri direksiyonda yok. :)

millesim de artı olanlar şöyle.
* premium panju,*pack arka tampon * fabriak çıkış gövde rengi yan çıtalar * c tipi grafik arayüzlü ekran * bluetooth * kolçak * ön iki koltuk için dikiz aynası üstünde sesli ve görsel emniyet kemeri uyarısı. * usb bağlantı noktası.

olmayanlar olanlardan çok deri direksiyon,arka kol dayama, ön koltukların arka cep leri bile yok :) hız sabitleyici de yok :) esp asr ise auto6 r ile geliyor yoksa onlarda yok :)

orhun57
12-01-2013, 13:14
O zaman bende comfort packte olup millesimde olmayanları yazayım birilerinini işine yarar elbet.
- Hız sınırlayıcı/sabitleyici var.
- Deri direksiyon var.
Bu arada Mehmet abi comfort pack te önde hazneli kol dayama fabrika çıkışı mevcut. Comfortta yok diye biliyorum.

mimit
12-01-2013, 13:26
Hız sabitleyici bende var orda sıkıntı yok ama deri direksiyon yok :) bende ki koldayama da hazneli hatta usb bağlantı noktasınıda buraya koymuşlar :)

serkan3d
12-01-2013, 15:26
Benim baktığım millesim de deri direksiyon ve çift bölgeli klima yoktu ama bluetooth ,usb ,c tipi ekran ,cruise control, yeni tip arka tampon ve park sensörü vardı . Birde bunlardan daha uygun fiyata içi bej döşemeli full premium pack 120 hp manual vti var acaba bunu alıp Lpg taktırıp binsem mi diyede düşünmüyor değilim :) her ne kadar LPG olayından bıksam da ...birde 308 in otomatik şanzumamlısını teste soktuğumuzda 120 vti 90 hp güç üretti :( ve ustaların bu konuda söylediği otomatik 308 ler için bunun normal olduğu ve teste giren tüm otomatik vti larda aynı gücü aldıklarıydı ayrıca kullandığım otomatik vti lar bende hayal kırıklığı yarattı araba sanki hiç gitmiyor gibiydi ama manual 90 lık dizeli denediğimde çok şaşırdım çünkü otomatik vti dan çok daha atak ve gaza tepkili geldi bana sırf bu yüzden vti den soğudum diyebilirim 120 vti manual i denemedim ama otomatiği gerçekten tam bi hayal kırıklığı oldu benim için.

Yasin CCK
12-01-2013, 15:40
Sen şimdi seçenekler içine VTI koyarsan çıkamayız işin içinden :)

Tamamen tercih meselesi diyeyim son olarak...

mimit
12-01-2013, 20:34
vti varsa thp de olsun :) en 156 lığından :) nede olsa sıvı lpg uygulaması resmen geldi sorunsuz sürüşler başladı.% 45 tasarruf %8 güç artışı diyorlar 4000 tl civarıda fiyatı var.

serkan3d
12-01-2013, 21:52
Haklısın valla iş iyice karışıyor :) en iyisi fazla kafa karıştırmadan 110 hp bir dizel almak en iyi seçenek bu gibi görünüyor

tesla
12-01-2013, 22:11
Benim 90 Hp Comfort Pack aracımda var olanlar:
Gövde rengi yan çıtalar, sürücü ve yolcu emniyet kemeri ikazı (aynada değil), Hazneli kol dayama (usb yok, onu da çakmaktan hallettim), deri direksiyon, arka park sensörü (servis montajlı),

var olmayanlar:
arka koltuk orta kol dayama, asla kullanmadığım ve kullanılmasına izin vermediğim koltuk arkası cepler (sarkıyor), C tipi ekran, difüzörlü arka tampon, otomatik katlanır yan aynalar.

Bence ne alırsanız alın artık LPG ile, sızdırmazlık raporlarıyla, düşük torkla uğraşmayın. 90 beygir dizelin sürüş keyfi bile bambaşka.

Can ÖNEL
12-01-2013, 22:38
Araçların kilosu kaç? Bizim 207 1.6 90bg idi, boş 1280kg idi. 3 kişi, yüklü bagajla rahatlıkla uzun yola giderdi. sürücü ile 11sn'de 100'e çıkardı. Bence 90'ı hafife almayın ancak tabiki 110 daha performanslıdır. Bu nedenle bencede düşük beygir yüksek donanım konfor açısından daha iyi. Belki 1-2 sn geç hızlanırsınız ama klimanız digital olur...vb konforunuz yüksek olur.

tesla
12-01-2013, 22:59
Ruhsatta 1378 kg yazıyor.

Can ÖNEL
12-01-2013, 23:14
Ruhsatta 1378 kg yazıyor.

Arada 100kg fark varmış. Ben çok fark edeceğini sanmam, BG başına 1kg artı yok getirir. Sizce?

Eğer alım gücünüz varsa tabiki 110 bg yüksek donanımlı modele yönelin ancak eğer yoksa ben 90bg olsun donanımı yüksek olsun derdim. .

orhun57
12-01-2013, 23:50
Kimse kusuruma bakmasın alınmasın ama dik yokuşlarda, sollama yaparken ve bunun gibi durumlarda klimayı kapatmak durumunda kalacaksam ne yapayım ben dijital klimayı. Kişiden kişiye değişir tabi ama asıl konfor bu. Aradaki farklar bence öyle çok can alıcı farklar değil (comfort pack-millesim). Bu arada millesim de dijital klima yok. Tabi benim için bluetooth çok önemli, usb olmazsa olmaz derseniz veya diğer özellikler sizi çok cezbediyorsa o ayrı.

Cem B
12-01-2013, 23:59
Tüm yorumları okudum ama ben hala tartışmayı anlamadım ne üzerine acaba? :)

Öncelikle millesim de digital clima yok. Fakat executive paket diyerek 2011 senesinde comfort pack model araç çıkardılar ( benim aracım) deri direksiyon kol dayama ve hız sabitleyici standarttı.
Bunun dışında 90 bg lik aracım jantları vs dolayısı ile tabiki azıcık performans sorunu yaşıyorum ama standart kullanımda çok çok memnunum. Aynı aractan bir tane daha var.16 lık jantlarla sanki 140 bg lik araç kullanıyormuşum hissi veriyor benim diger aracıma oranla. Büyük etken jant.

90 lık kullanan biri olarak 110 almadıgım için çok çok pişmanım o ayrı bir konu. Fakat alırken bunun 16 hdi 90 ı da var 110 u da var diye bilmiyordum:) 1.6 hdi mı evet ok tamam diyerek aldım.

Bu arada donanım gerçekten önemli.bizim gibi azıcık bu tip işlerle ilgilenen insanlar için özellikle.Kimse manuel klima olmasını takmazken ben inanılmaz takıyorum.Bari aynalarım katlansaydı :)

mimit
13-01-2013, 00:18
Beygir hiç bir şeydir hacim olmayınca,donanım her şeydir yol yol olmayınca(şaka şaka)

http://www.youtube.com/watch?v=ha3xYk69TwI

Abdullah
13-01-2013, 00:46
Kimse kusuruma bakmasın alınmasın ama dik yokuşlarda, sollama yaparken ve bunun gibi durumlarda klimayı kapatmak durumunda kalacaksam ne yapayım ben dijital klimayı. Kişiden kişiye değişir tabi ama asıl konfor bu. Aradaki farklar bence öyle çok can alıcı farklar değil (comfort pack-millesim). Bu arada millesim de dijital klima yok. Tabi benim için bluetooth çok önemli, usb olmazsa olmaz derseniz veya diğer özellikler sizi çok cezbediyorsa o ayrı.

2009 mart ayından beri 90hp kullanıyorum ne uzun yolda ne şehir içinde dik yokuşlarda yada sollama yaparken klimayı kapatmak zorunda kaldım. Eğer aracı 90hp olup zorunda kalan var ise iddaa ediyorum aracında bir sorun vardır.

orhun57
13-01-2013, 01:13
2009 mart ayından beri 90hp kullanıyorum ne uzun yolda ne şehir içinde dik yokuşlarda yada sollama yaparken klimayı kapatmak zorunda kaldım. Eğer aracı 90hp olup zorunda kalan var ise iddaa ediyorum aracında bir sorun vardır.

Öncelikle belirteyim ben kendi aracım dışında 110 premium bir araç ve 92hp'lik access versiyonu bir araca bindim. 92lik ve ben benim aracımla arkalı önlü şileye gittik yazın benim arabada 2 kişi ve yarım dolu bagaj vardı 92lik olan 3 kişi ve hemen hemen aynı bagaj vardı. Bir test etme çabası içinde değildik, hız yapmaya da çalışmadık, arabaları kıyaslamaya da çalışmadık. Şileye vardığımızda bazı yokuşlarda kapama ihtiyacı duyuyorum ister istemez hızım düşüyor dedi bu arkadaşın daha önceki aracı 90 hplikmiş ve ikisinin arasında bile fark olduğunu söyledi. Kısa bir test ettim fakat pek objektif karar alacak kadar kullandığımı söyleyemem çünkü ne yolculuktaki kadar yüksek hıza çıktım ne de aynı eğimde yokuş tırmandım o yüzden kendi yorumumu katmıyorum ben kullanıcının yorumunu aktarıyorum. Dönerken o araçtaki arkadaşlardan biri benimle geldi ve çok farklı olduğunu söyledi. O arkadaş 92lik araçla her hafta Bursa'ya gidip geliyor ve bütün yol klima kapatmadan gidebiliyorum fakat yokuşlar bu kadar dik olunca kapatma ihtiyacı duydum devir çok düştü dedi.

Ben bunlar dışında astra 90hplik dizel araç kullandım, 308in 90hplik versiyonu astranın yanında 110 gibi kalıyor oda ayrı bir konu.

tesla
13-01-2013, 01:15
Ben zaten 2. el aldım aracımı ve illa 110 olsun diye araba aramadım. Denk gelse 110'luk alırdım. Temiz, kol dayamalı, deri direksiyonlu, göğüs kısmı yumuşak plastikli 2011 comfort'u çok beğenerek aldım. 70 beygir 206'yı LPG ile kullandım 8 yıl. Bu yüzden şu anda kullandığım 90 beygir 308 canavar gibi geliyor tabiri caizse. Zaten dik yokuş, viraj demeden sabit 110 ile gidiyorsa araç benim için yeterlidir. Beygir araç sattırır, tork yarış kazandırır diye bir laf da var. 110 beygirlik 308'lerin tork değeri ne kadar acaba bilen var mı?

orhun57
13-01-2013, 01:21
Ben zaten 2. el aldım aracımı ve illa 110 olsun diye araba aramadım. Denk gelse 110'luk alırdım. Temiz, kol dayamalı, deri direksiyonlu, göğüs kısmı yumuşak plastikli 2011 comfort'u çok beğenerek aldım. 70 beygir 206'yı LPG ile kullandım 8 yıl. Bu yüzden şu anda kullandığım 90 beygir 308 canavar gibi geliyor tabiri caizse. Zaten dik yokuş, viraj demeden sabit 110 ile gidiyorsa araç benim için yeterlidir. Beygir araç sattırır, tork yarış kazandırır diye bir laf da var. 110 beygirlik 308'lerin tork değeri ne kadar acaba bilen var mı?

110hp liklerin 240 nm, 112hp liklerin 270 nm, 92 hpliklerin 230 nm, 90 hpliklerin 215(?) nm. 90 hpde yanılıyor olabilirim net hatırlamıyorum.

tesla
13-01-2013, 01:29
doğru galiba. Ben de 90 beygirlerde 215 hatırlıyorum. o zaman yeni e-hdi 112 beygirler en iyi tercih olacaktır sürüş keyfi açısından. Hem yakıtta uzun yolda daha az yakarlar ama şehir içinde durumu bilemem.

mimit
13-01-2013, 01:38
112 hp auto 6r ile kombine değilse her halükarda fazla yakacaktır 90 lıktan, ben aracı genelde manuel mod da sürüyorum bu şekilde kullandığımda auto mod dan daha fazla yakıyor. sürüş keyfi denilen şey sadece anlık hızlanmalarda ki 1 2 saniye farksa evet 112 alınmalı, ama uzun yolda yok sileceklerle uğraş,tünele geldik farları aç,klimayla uğraş bir cama bir ayaklara gibi durumlar sürüş keyfi etkilemiyorsa sorun yok.

orhun57
13-01-2013, 01:40
Şehir içinde bir fark olacağını sanmıyorum uzun yolda fark eder ancak.

Can ÖNEL
13-01-2013, 10:15
Biz 6.5 yıl 90 beygir kullandık, o kadar yola gittik hiç "araba zorlandı klimayı kapatayım" demedik. Devir düşüyor diye klima kapatmaktansa 5'ten 4'e çekersin kapatır gidersin. Bizim araç 3. viteste 110-120 yapabilen bir araçtı, 308'in 90lığı da öyle olur diye tahmin ediyorum. Tek sorun araç 5 vitesse 6. vitesi arıyorsunuz.

orhun57
13-01-2013, 10:34
Biz 6.5 yıl 90 beygir kullandık, o kadar yola gittik hiç "araba zorlandı klimayı kapatayım" demedik. Devir düşüyor diye klima kapatmaktansa 5'ten 4'e çekersin kapatır gidersin. Bizim araç 3. viteste 110-120 yapabilen bir araçtı, 308'in 90lığı da öyle olur diye tahmin ediyorum. Tek sorun araç 5 vitesse 6. vitesi arıyorsunuz.

Can bey sanırım bizim araç dediğiniz araç 207. Bu iki aracı karşılaştırmak doğru olmaz biri 308 diğeri 207 sınır olarak aynı olmadıkları gibi aralarında hacimsel olarak da bir sürü fark mevcut, birinin ağırlı 1400 kg civarı iken diğeri 1200 kg. Fabrika verilerinde bile 0-100 leri aradında 2 sn fark var yani ikisini kıyaslamak pek doğru bir hareket değil.

Can ÖNEL
13-01-2013, 10:50
Orhun elbette haklısın ancak fikir vermek açısından yazdım. Önceki mesajlarda aralarında 98kg fark olduğunu duyunca yorum yaptım. Yani benimki bir varsayım, kesinlikle aynı olurlar demiyorum sizinde belirttiğiniz gibi 1-2 sn fark olabilir. Ben bir de ilk mesajda "çok çok donanımlı" denince kesinlikle donanımlı olanı alırım dedim. Görüyorumki çok donanımlı olan modelde dahi klima manuelmiş. İyi bir karar için tablo şeklinde ne var ne yok bakılmalı, ona göre bg'e bakılmalı.

reisG
14-01-2013, 09:40
Serkan, hepimiz konu hakkında çok detay vermiş olduk. Zaten 308 hakkında donanım motor, şanzıman ve özel seriler hakkında pek çok bilgi de forumun içinde. Öncelikle motor tipine kara vermek lazım. Eğer Dizel alacaksan HDI 90 bg. ve 110 bg.likler mevcut alternatih. Tabii 2011 de gelen 112 bg.lik euro 5lerde mevcut. 110 bg.liklerde 2009 yılı ile birlikte auto 6R şanzımanda mevcut. 110 bg.lik hdilerde tüm donanım paketleri mevcut iken. 90 bg.liklerde comfort ve comfort packleri bulabilirsin. premium donanımlar 90 bg.liklerde olmaz.Eğe ikinci el dizel alacaksan motyoru yorulmamış tüm bakımları iyi bir serviste yapılmış kötü yakıt kullanılmamış bir araç alman seni ileride rahat ettirir. Böyle bir aracı bulduğunda comfort bile olsa kaçırma derim . Otomatik klima hairç pek çşok bakımdan benim yaptığım gibi aracını premiuma yakın görselliğe çıkarabilirsin.
Benzinli seçenek ise 1.6 VTİ 120 bg düz veya otomatik ve model yılına göre 1.6 THP 140 otomatik ile 1.6 THP 150 düz veya otomatik veya 156 bg. düz vites. THP lerde comfort bulman imkansız gibi hemen tamamı premium premium pack gii üst paketlerde geldi. Benzinli seirlerde AL4 tipi 4 ileri otomatik şanzıman var ve iyi kullanılmamış ve 100000 km. yi aşmış araçlarda belli kronik sorun ve revizyon istekleri var. Ben bir VTi kullanıcısı olarak bu üst düzey teknik sistemleri olan motorları düz vites ile sesine ve performansına vararak kullanmayı öneririm. eğer LPG düşünüyorsan belli sıkıntılar yaşama şansın olur ancak prince gibi subap yağlama sistemli bir LPG kitini iyi bir yerde taktırırsan belki az problemle işi götürürsün. VTi düz vitesin İstanbul trafiğindeki yakıt tüketimi ort. 8.3 lt/100 km. otobanda 170 km. ortalama ile 6.2 lt civarına iniyor. eğer tarfiklte yol akıcı ise ve motoru kullanmayı biliyor iseniz yüksek viteslere seri çıkılınca 2.500 devirde 5nci viteste 90-100 km süratle giderken 4.3lt/100 km. ort. ile gidiyorsunuz. piyasa da çokça temiz 308 var. paranızda hazırsa güzel bir araç bulursunuz. klima konusunda da bir bilgi. manuel klimalı 308lerin soğutma performansı çok iyi değil.

serkan3d
05-02-2013, 23:11
Evet arkadaşlar 110 bg boş mu yoksa 90 bg dolu bir 308 mi diye size sormuştum ve sonuçta 90 hp lik boş ( comfort pack) bir 308 aldım :) 90 hp nin performansı çok tatmin edici geldi şu an çok memnunum aracımdan en kısa zamanda fotoları yükleyeceğim yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim

Abdullah
05-02-2013, 23:18
hadi hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin

tesla
06-02-2013, 00:46
Güle güle kullan. Dijital, çift bölgeli klima ve esp haricinde donanım olarak hiçbir eksiklik hissetmeyeceksin emin ol. Farklı tampon ve metal bagaj çıtaları bir araç için olmazsa olmaz değil nasılsa.

Kaç model, kaç km aracın?

Yasin CCK
06-02-2013, 08:32
Evet arkadaşlar 110 bg boş mu yoksa 90 bg dolu bir 308 mi diye size sormuştum ve sonuçta 90 hp lik boş ( comfort pack) bir 308 aldım :) 90 hp nin performansı çok tatmin edici geldi şu an çok memnunum aracımdan en kısa zamanda fotoları yükleyeceğim yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim

O kadar beyin jimlastiği yapmıştık halbuki :)

Hayırlı olsun, kazasız, belasız...

suat3
06-02-2013, 10:16
hayırlı olsun, iyi günlerde kazasız belasız kullanın..

sessizgece
06-02-2013, 16:03
hayırlı olsun. güle güle kullanın

EmRaH.
06-02-2013, 17:28
Hayırlı olsun aracınız

orhun57
06-02-2013, 17:51
Hadi hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın :D kazasız belasız olsun da espsi olmasın.

Can ÖNEL
06-02-2013, 18:01
:) Hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanın.

serkan3d
06-02-2013, 19:51
51.000 km de kum beji 2008 model araç tamamen hatasız ön camın sol üst köşesinde birbirine sarılmış iki yılan stickerı var :) o yüzden çook özenli ve temiz kullanılmış bir araç testte şanzıman kaporta motor ... Vs hepsi 100/100 çıktı 99 yok yani fırsat bulunca resim ekleyeceğim 90 hp olması canımı sıkmıştı ama kullanınca performans olarak hiç bi eksiklik yaşamadım.sürerken 90 lık buysa 110 luk nasıldır acaba diye merak ediyor insan

GhostRider
06-02-2013, 20:00
90 hp olması canımı sıkmıştı ama kullanınca performans olarak hiç bi eksiklik yaşamadım.

Aynisini ben de alirken dusunmustum kullandiktan sonra yeterli oldugunu gordum. 110luk hala kullanmadigimdan bir karsilastirma yapaniyorum :)

Mozaik
23-08-2013, 22:16
Arkadaşlar selamlar 308 almak istiyorum (Dizel 92 beygir) 49700 fiyat verdiler. İlk defa Peugeot'a niyetlendim. Tavsiye edermisiniz? Avantaj ve dezavantajları nelerdir. Teşekkür ederim şimdiden. Bana teklif edilen Active 92 HP de dijital klima var yorumlara olmadığı yazıyor kafam karıştı. Yokuşlarda klima devredeyken bayılma yapacak bir motor gibi gelmedi bana. Test sürüşünü 301 ile yaptım gerçi.

uurgzl
23-08-2013, 22:59
öncelikle test etmiş olduğunuz 301 in 308 e göre daha hafif bir araç olduğunu gözardı etmeyin.Ben olsam maddi olarak zorlamazsa 112 beygir olanı alırdım.Bu dediklerim 92 hp liğin yetersiz olduğu anlamına gelmez tabi ki.Ama 308 in yeni kasası geleceği için şu an sıfır bir 308 almazdım beklerdim açıkçası.

Mozaik
24-08-2013, 07:50
Yenisi 60000 tan başlar onada gücüm yetmez:D

Smalkondu
30-08-2014, 19:59
Selam arkadaşlar bende 2010 308 comfort 110'luk comfort ya da comfort pack mi cözemedim. Cünki comfort ların hiç birinde cift bölgeli dijital klima görmedim.Baya bir araştırdım. diyeceğim şu 110 luk dizel de 914 km 200 tl lik mazot yaktı . yakıt konusunda ve virajlarda cok iyi. Adapazarı/ Karasudan Fethiye ölü denizde gittik denizli üzerinden klima da acıktı. ortalama hız 120/140 arası idi bence 110 luk derim.

Smalkondu
30-08-2014, 20:01
110 luklarda gaza dokunmaya gelmiyor. bir bakmıssın ibre 170 lerde ve gaza yüklenince sanki birisi arabanın önünden asılıyormuş gibi sizi koltuga gömüldüğünüz hissini veriyor. Resmen asık oldum 308 ve şimdi yeni kasa 308 düşünüyorum bakalım kısmetse