PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : araç içinden gelen sesler

buraks
27-12-2012, 09:59
aracımda sol kapı tarafında tıkırtı gibi bi ses var çözemedim de nerden geldiğini böyle bişeyle karşılaşan var mı aranızda..

reisG
27-12-2012, 10:06
Burak sesi duymadan bir şey demek imkansız. Aşağıdaki bazı şeyleri denermisin.
1-Ses sadece hareket halinde her tip yol şartındamı duyuluyor yoksa sadece kötü yol şartlarında veya ufak tefek çukura girince mi geliyor. Kötü yol şartlarında geliyorsa amortisörlerden olabilir.
2-Sol arka kapıyı aç ve biraz salla. tıkırtı kapı içinden geliyorsa belki içindeki bir civata vb. bir şey çıkmıştır.
3-eğer ses hareket halinde geliyor ise sol taraftaki camları aç. belki lastiğin dişlerine takılmış bir taş ses yapıyordur.

sezer826
05-02-2013, 13:25
Benimde sol alt kapınn altıyla sol ön çamurluk arası bi yerlerden ses geliyo. Sadece ufak tefek çukurlarda oda bazen var bazen yok..Düz yolda bir problem yok.Yardımcı olursanız sevinirim. Ben nedenini çözemedim.

Ghost Hunter
05-02-2013, 16:47
bu dipsiz bir kuyu misali oldu herşey olabilir.

mimit
05-02-2013, 17:15
Benimde sol alt kapınn altıyla sol ön çamurluk arası bi yerlerden ses geliyo. Sadece ufak tefek çukurlarda oda bazen var bazen yok..Düz yolda bir problem yok.Yardımcı olursanız sevinirim. Ben nedenini çözemedim.

tıkırtı değilde lıkırtı şeklinde olabilir mi? :) bende yaklaşık 2 haftadır lıkırtı şeklinde bir ses vardı bozuk yolda ve kasislerden geçerken ses geliyordu sol ön taraftan,406 dan bildiğim bir arıza olduğu için rahatsız edici düzeye gelmesini beklemeden bugün sanayiye gidip Z rot kolları denilen parçaları değiştirdim,soldaki tamamen bozulmuştu,sağ öndekide yavaş yavaş ses yapacak kıvama gelmişti ikisini birden değiştirdim sorun düzeldi.

Gökay
05-02-2013, 18:13
Konu sapmasın ama;

Mimit, bu lıkırtı motor kulağından gelen lıkırtıdan farklımı?

mimit
05-02-2013, 18:22
Konu sapmasın ama;

Mimit, bu lıkırtı motor kulağından gelen lıkırtıdan farklımı?

ses bence daha ince ve geldiği yer çok daha belirgin oluyor Z rotlardan kaynaklı sorunlarda.ikinci bir şoför olduğu durumlarda dışardan dinlenirse direk kendini belli ediyor.

sezer826
05-02-2013, 18:39
Aynen öyle :D Tıkırtı değilde farklı bi ses.Onun masrafı ne kadar olur acaba ? Araç 308 :)

mimit
05-02-2013, 19:04
Ben bugun bir iki ufak ekstra ile birlikte ön sağ sol Z rot ları işçilik dahil 100 tl ye sorunu çözdüm.

Gökay
07-02-2013, 23:37
Bende çukurlarda diresiyondan gelen bir tık sesine rastlıyorum bu aralar.Ne sebep olabilir ki bu tık sesine?..

sezer826
15-02-2013, 16:32
Z rotlar değişti problem kalmadı siyah aslanla yollara devam :) Teşekkürler ...

Yasin CCK
16-02-2013, 10:31
Z rotlar değişti problem kalmadı siyah aslanla yollara devam :) Teşekkürler ...

Hadi geçmiş olsun ;)

tesla
20-02-2013, 19:55
Benim araçta da yollardaki sarı-siyah 3M'in tümseklerinden geçerken özellikle ön tekerlerden tıkırtı geliyor. bu tür sert sarsıntılı yollarda tıkırtı duyuluyor ve direksiyonda da boşluk varmış gibi titreme oluyor. direksiyon dururken ya da düz yolda giderken milimetrik boşluk var gibi tıkırdıyor. rot balanscıya gösterdim takımlar sağlam dediler. fren titremesi sebebiyle salıncak burçlarını değiştirticem, bende de z rot sorunlu mudur acaba? Z rot boşluğa sebep olur mu?

zamuta
27-04-2014, 00:23
Ayni sorun bende var..kac kere rot balans yapildi hala titreme devam ediyor maalesef

SM-P600 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mimit
27-04-2014, 09:55
salıncak burçları zaten en başından sorunlu,değişmeyen 308 kalmadı gibi, özellikle frenleme esnasındaki titremenin sebebi bu parçalar,ben garantiden değiştirmiştim, bunun dışında Z rot lar psa grubunda en çabuk ömrünü tüketen parça, ama çok pahalı bir parçada değl 20 - 30 lira arası bir ücreti var parçanın, özellikle Ankara yollarında 40 50 bin km giderse iyi diyorum ben,genelde parçanın da alt kısmındaki lastik takoz bozuluyor.boşluk hissi vermez ama sürekli tıkırtı yada lıkırtı şeklinde ses yapar.

Kansu_Genc
27-04-2014, 10:17
Kedi dir o kedi :)

xtreme59
11-07-2014, 13:07
benim de dün akşam araç içi klima fanı ses yapmaya başladı.. hava çok sıcaktı 5. kademede çalıştırdım bir süre, daha sonra hızını azalttığımda gıcırtı duyulmaya başladı.. şimdi ara sıra geliyor ara sıra kesiyor.. ustaya gösterdim.. polen filtresini söküp hava bastı içine biraz tozlanmadan dolayı olabilir diye ama pek fayda etmedi..

fana ulaşmak için pedalların oradan sökülüyormuş.. bakalım, uyuz bir ses.. devam ederse o iş çıktı..