PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3008 Çeki demiri

drinkdodo
26-12-2012, 20:00
İyi akşamlar değerli forum üyeleri.
Önce yetkili servisle sonra da firma yöneticileriyle yaptığım görüşmede pek ikna olamadığım için sizin fikrinizi almak istiyorum.
Aracıma çeki demiri taktırmak istediğimi servise söyledim, yedek parçacı arkadaş, takılacak parçanın mühendisler odasından onay alınması gerektiğini söyledi, bende orijinal parça takmıyormusunuz, orijinal parçaysa bunu üreten mühendis proje çizmeden kafasına göre mi yapıyor, projesi içinden çıkmıyor mu? diye kızdım, Pejo firma yetkilisine mail attım, bir kaç gün içersinde telefonla aradılar, uzun süren konuşmanın ardından o da benzer şekilde cevaplar verdi, benim sorularıma ise net cevap veremedi. Bu işin aslı nedir? Çeki demiri taktıran var mı? servisin takacağı kutu içindeki belgeler neledir? ya da işleyiş bu şekildeyse mühendisler odası bu işi kaça yapıyor :)

orhun57
27-12-2012, 00:07
Bende geçen yaz bu konunun peşinde çok koştum. Evet proje çizilmesi gerekiyor yani doğru söylemişler. Ben çok pişmanım alırken yaptırmadığım için çünkü alırken yaptırınca direkt ruhsata işlenebiliyor. Neyse ben daha sonra dışarıda yaptırma kararı aldım. Sanmayın daha ucuza geliyor. Sadece yaptıracağınız yer herşeyi içinde yapıyor size tek kalan iş parayı vermek birde gidip ruhsata işletmek. Bu arada ne taşıyacaksınız tam olarak?

drinkdodo
27-12-2012, 10:27
Motorsiklet merakı Orhun57, Çeki demirini 750 kg ve altı römork takmak için istiyorum.

orhun57
27-12-2012, 11:52
Anladım benimki de tekne ve bisiklet merakına. Sormamın sebebi ağırlık haddini söylemekti malum 750kg den sonra römork içinde ruhsat çıkartılmalı. Durum maalesef böyle serviste proje istiyorlar dışarıda yaptırdığınız yer hallediyor fakat yinede muayene istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Gelişmeleri buradan yazarsanız eğer iyi olur ben geçen sene atladım fakat bu sene atlayamam yaptırmam lazım.

drinkdodo
22-03-2013, 23:20
Aralık 2012 de başlayan hikaye bugün %98 bitti. Algoritma şu şekilde: Servis öncelikle Fransa’dan ayrı ayrı sipariş veriyor ( çeki demiri ve çeki demiri elektrik kablosu) 4-5 hafta onu bekliyorsunuz, benim taktırdığım servis ilk kez taktığı için arabayı sabah bıraktım akşam aldım. Sonra kutunun içinden kitapçık çıkıyor içinde biraz fransızca biraz ingilizce E belgesi, araca nasıl takıldığını gösteren şema, diğer evraklar tek kitapçık halinde. Sonra Makina mühendisine gidip proje çizdirme aşaması var burada dikkat edilecek noktalar ise mühendis projeyi çizebilmesi için aracın AT uygunluk belgesinin olmasına ve bu uygunluk belgesiyle, araç kaportasındaki etiketteki katar ağırlığı ile AT uygunluk belgesi katar ağırlık değerlerinin bire bir aynı yazılması, benim aracımda belgedeki değerle kaportadaki tutmadığı için servis aracılığı ile ana distribütörden belgeyi tekrar istettik. bazı markalar etiket ve belgenin ikisini birden gönderiyormuş, pejo'da sadece belgeyi gönderdiler yeterli oldu. Çeki demiri takıldıktan sonra mühendis fotoğrafını çekiyor, hem çeki demirinin fotoğrafı hem de demirdeki etiketin fotoğrafını. (Eğer Çeki Topuzu farklı takılacaksa onunda E belgesi olmak zorunda) Ayrıca bütün işleri ben takip ettiğim için servis ile mühendis bürosu arasında mekik dokudum, proje çizilirken servisin TSE onaylı yetki belgesi, Servis sorumlusunun imza sirküleri, Hizmet yeterlilik belgesi gibi. Birde proje çizildikten sonra yine servis sorumlusunun da mühendisin de birlikte imzalaması gereken evrakları arada taşıdım durdum. Sonra mühendis TSE il yetkilisine projeyi onaylatıyor ve mühendisle işiniz bitiyor (350 TL). Bundan sonra Şöförler odasına gidip aracınıza Dosya ve Ek-1 belgesi (2 adet) 20 TLye alıyorsunuz, doğru TÜV muayenesine, TÜV'den sağ salim çıktıysanız, artık Emniyete çeki demirini ruhsata işletmeye gidebilirsiniz burada unutulmaması gerekenler Ek-1 belgeniz, projeniz, ruhsat (TÜV muayene bandrolü yapıştırılmış oluyor) ve mühendise çizdirdiğiniz projenin makbuzunu unutmayın. Buraya kadar kısaca gidişatı özetledim, işin neden %98'i bitti derseniz, römorkun fişini çeki demiri prizine takacağım biri 7li priz, diğeri 13 lü fiş :) artık ya ara aparat alacağım ya da birinden birini değiştireceğim. 20-30TL araya sıkışmış.

orhun57
22-03-2013, 23:37
Öncelikle buraya yazdığınız, paylaştığınız için teşekkür ederim bende başka yaptırmayı düşünen yok sanırım ama olursa yardımı dokunur çünkü bana çok dokunacak. Bende önümüzdeki ay istiyorum yaptırmayı. Eğer mümkünse servise ödediğiniz parça ve işçilik ücretini de paylaşırsanız sevinirim. Hayırlı olsun size, bana da kısmet olsun :D

drinkdodo
23-03-2013, 08:01
Çeki demirleri her araca, modele göre değişik boyutta, 3008 için iki tipi var biri sabit topuzlu bu ucuz olan ama fiyatını şimdi hatırlamıyorum. Ben çeki topuzu çıkartılabilen tip olandan aldım, 10 saniyede mandalı ittirerek çıkartıp takabiliyorsunuz ve aracın görüntüsünü bozmuyor, ayrıca çektiği yük açısından da bir eksilme değişiklik söz konusu değil. Çeki demiri aracın Şasesinde yerleri var oralara kolayca monte edilebiliyor, birde serviste bakarken arka dingile monte edilen bir model vardı ama 3 ay önce baktığımız için hatırlamıyorum, Önemli olan demirin E belgesinin mutlaka olması. servisin de yeterlilik belgesinin olması. Benim taktırdığım servisin yeterlilik belgesi onay sürecindeymiş, az daha TSE den proje geçmiyordu.
Neyse Likit akışı aşağıdadır:
güncel fiyatı: çeki demirinin:541 TL, kablosu:281 TL işçilik: 186 TL KDV'li toplam: 1200 TL, diğer işlerle birlikte(TÜV, Trafik,proje...vs) 1800-2000 TL yi buldu.

sessizgece
23-03-2013, 13:04
bilgilendirme için teşekkürler.
Bir ara karavanlara takmıştım. Antalya ya yakın olduğumdan cuma akşamı ailece gidip pazar akşamına dönmek için. Şu küçük olanlardan. Çok şirin bir şeydi, ayrıca ruhsatta gerekmiyordu. 2 kişilik, sadece yatmak için yeri olan ve dışarıda ocak ve lavabonun olduğu türlerden. Marka vermeyeceğim. Onlar çeki demirini siz servisten taktırın işlemleri biz yaparız demişlerdi. Fiyatı toplamda 10 bin ve 12 bin civarındaydı. çeki demiri içindemiydi hatırlamıyorum