PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontağı çevirdiğimde araç çalışmıyor ve akü problemim

tolgabşkn
24-12-2012, 20:53
arkadaşlar herkese iyi akşamlar
şimdi dün gece 100 km falan aracımı kullandıkdan sonra durdum araçdan indim 15 dk sonra geldigimde kontağı taktım genelde direk basarım beklemden yine öyle yaptım tık yok :) kapattım açtım yine tık yok. sonra kapıyı açtım kapattım açtım kontağı yandı lambalar ve çalıştı araç bugünde gün içerisinde bi kez yaptı yine kapıyı açıp kapattım çalıştı. yalnız yol bilgisayarı kayıtlatı son tüketim falan hafızada ama saat tarih ve sonradan taktıgım pioneer cd çaların tum ayarları sıfırlanmıştı. bi anlam veremedim çoook eskilerde 120 130binlerde bidaha olmuştu ama tekrarlamamıştı sorun

Sizce neden kaynaklanabilir?

akü sorunuma gelince aracımda profesyonel anlamda tesist vardı 2 sub 3 amfi 2 takım kompenant 3 takım oval double ekran 2.5 farad kapasitör vs. orj aküme baglıydı fabrıkadan çıkan 60 amper 2 yıllık akü. calıstırmadanda gayet tesısat acık 15.20 dk dınleyıp marşa bastıgımda çalısıodu. bıgun yıne öle yaptık bastım almadı neyse takviveyle çalıştırdım. hergün 150 200 km yaparım. dedim kendi kendine zamanla doldurur fakat doldurmadı. gittim 75 amper akü aldım tesisatımı komple söktüm sadece bi amfi ve bi sub var kompenantlarda cd çalarıma bağlı amatör bişe yani far sis xenon mevcut ve gunduz gece hep acık gezerım arka sıs far ve ön sis ama dedıgım gıbı 150 200 km yaprım şarj olması lazım akünün 2 ay oldu olmadı sıfır aldıgım aküde bitti akücüye gittim adam hiç ikilemedi çıkarttı sıfırını taktı 1 haftadır üzerinde şuan bi sorunum yok ama marş ilk taktıgım güne göre bi iki sanıye falan geç alıyo. şarj lambasıda yanmıo ölçtük kaçakda yok

Acaba tam şarj etmiomu araç yada marş dinamosunda mı bi sıkıntı var iki sorunda birbiriyle bağlantılı olabilir mi araç 175binde şarj ve marş dinamosu hiç sökülmedi gündede rahat 10 kere basarım marşa.

mygold
24-12-2012, 21:38
yuksek ıhtımal tesisatta elektrik kaçağı olabılır tolga ..aslında ali pek hata yapmaz ama yinede bir göster derim ...

tolgabşkn
24-12-2012, 21:44
yuksek ıhtımal tesisatta elektrik kaçağı olabılır tolga ..aslında ali pek hata yapmaz ama yinede bir göster derim ...

aslında aküden ziyade marş basmaması olayı canımı sıkdı mücahit abi akü zayıflığı deil bastım bastım kontak lambaları bile yanması kapıyı açtım kaapattım normal tık die bastı

mygold
24-12-2012, 21:50
kardeş ben akuyu değiştirmeden once yanı arac park yerınde kaldıgındada boyle olmuştu. kapılar uzaktan kumandadan bile açılıp kapanıyordu hatta kontagı taktıgımda ışıklar hep yanıyordu ama marşa basınca tık deyıp kalıyordu.kaç kere denedım hıç marş basmadı. ama akuyu değiştirince ılk basmada aldı..senın anlayacagın senın aku yıne bıtmış bence.. araçta kaçak olması muhtemel..

mimit
24-12-2012, 21:53
Birden çok sebep olabilir gibi gözüküyor ama marş ile ilgili kısımda aklıma birde marş dinamosunun kömürünü kontrol ettirmek geldi. birde kışın buji ısıtmalarda yer yer devreye girdiği için sizin yaptığınız gibi anahtarı takıp hemen marş yaptığımız zamanlarda çalışmada zorlanma olabilir.

tolgabşkn
24-12-2012, 22:11
abı kapıalr kumandayla acılıyor konragı actıgında senın ısıklar yanmıs benım hıc ısık yanmıyor ve marş basmıyor kapıyı acıp kapatıp tekrar denediğimde çalışıyor aküden olsa marş basmaz

Birden çok sebep olabilir gibi gözüküyor ama marş ile ilgili kısımda aklıma birde marş dinamosunun kömürünü kontrol ettirmek geldi. birde kışın buji ısıtmalarda yer yer devreye girdiği için sizin yaptığınız gibi anahtarı takıp hemen marş yaptığımız zamanlarda çalışmada zorlanma olabilir.

bende zaten marş ve şarj dinamosunu söktürmeyi düşünüyorum zaten ısıtma bujilerini beklemememde ayrı bi hata

sorun çözülmüştr arkadaşlar kutup başları oksitlenmiş sıcak suyla yıkanıp temizlendi - uçdada temassızlık varmış hallettik bugün

Yasin CCK
11-01-2013, 08:48
Konu çözüme ulaştığından, ikili diyalogların konunun önüne geçmemesi için konu kilitlenmiştir.