PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 vs fiesta ADAC kaza testi

ANKA
20-12-2012, 12:36
Arkadaşlar aradım ama sanırım bu kaza görüntüsü paylaşılmamış. Direk alüminyum levhaya çarpma yerine sol farların olduğu yerden bir 308 ve yeni kasa fiestanın çarpışmasını çok enteresan bir sonuç ortaya çıkarmış.
Tamam araçlarımız ncap'den 5 yıldız alıyor ama bizim hızımız, dikkatimiz, araba hakimiyetimiz ve çarpışma esnasında araca nasıl çarptığımız çok önemli. Mankene özellikle dikkat edin. Bu arada bizim kapı neden açılmadı anlamadım. Enteresan ama sanki fiesta daha iyi duruyor gibi geldi bana.
İzleyelim:

http://www.youtube.com/watch?v=mcgHxvHZt2w

Herkes özellikle bu kış aylarında çok dikkatli olsun. Gaza her basışınızda sevdiklerinizi ve sizin onlar için ne kadar önemli olduğunuzu, yokluğunuzun nelere mal olacağını düşünün ve yavaş gidin...

emrexxcv
20-12-2012, 13:02
fiesta harcadı bizimkini yav :S

GOXIN
20-12-2012, 15:05
308in ön taraftakı taşıyı barı kırılmış mı?

Taylan43
20-12-2012, 17:04
Valla ben söyleyeyim, ben bu kadar kötü bir performans beklemezdim...:kafa

freakness
20-12-2012, 17:23
Fiesta farklı bir segment araç olmasına rağmen bir üst segment araca göre daha sağlam duruyor, bende hayal kırıklığına uğradım açıkcası...

mimit
20-12-2012, 17:29
Çarpışma noktası biraz daha araç kenarlarına yakın olduğu için değişik bir test olmuş ama bu video dan fiesta 308 den daha güvenli sonucu çıkmaz bence,fark ettiyseniz fiesta nın airbagleri daha önce açılıyor bu ilk bakışta iyi birşeymiş gibi gözükse de motor kısmının kısalığı bir dezavantaj oluşturuyor,ayrıca 308 ler de ki ön kaput alüminyum çamurluk ise malumunuz,fiestada bu parçalar bildiğim kadarı ile hala sac dan üretiliyor, bunlardan da önemlisi artık araçlar kendilerini korumuyor,sektörün istediği max. yolcu güvenliği. bugun audi bmw gibi dev firmalar bile komple alüminyum kaportaya sahip araçlar üretiyorlar sac kadar darbeye dayanıklı değil ama daha hafif ve kırılma hatlarından istenilen sonuçlar çok daha başarılı.

Can ÖNEL
20-12-2012, 17:39
Almaca anlayan var mı? Adamın ne söylediğini çok merak ettim. Şasi önünün yükseklik farkından mı oluyor dedi el hareketlerinden anladığım kadarıyla. Valla ben de böyle bir sonuç beklemezdim. Gerçi kafes yapısı korundu ama sanki eleman direksiyonla kapının arasına sıkışmış gibiydi. :s

γuяdaeя
20-12-2012, 18:48
Almaca anlayan var mı? Adamın ne söylediğini çok merak ettim. Şasi önünün yükseklik farkından mı oluyor dedi el hareketlerinden anladığım kadarıyla. Valla ben de böyle bir sonuç beklemezdim. Gerçi kafes yapısı korundu ama sanki eleman direksiyonla kapının arasına sıkışmış gibiydi. :s

Çok iyi olmamakla birlikte anladığım kadarıyla Fiesta'nın 308'e göre daha aşağıdan çarpması ona bir avantaj sağlamış. Bu tür çarpışmalarda hasarın minimum olması için araçların eşit yükseklikte olmaları önemli diyor.

mygold
20-12-2012, 18:59
boyle bir çarpışma senaryosu yüzde olarak yüksek oldugu için çarpışma bu şekilde yapılmış. çarpışma sonunda sürücü kapılarının açılması önemli bir kriterdir ama ne yazık ki 308 ın kapı açılmıyor.. ayrıca konu mankenlerinin durumuda test için onemli...kaç km hızla çarptıklarıda onemli.sonuçta 308 ust sınıf daha buyuk ve agır bır arac daha da dayanıklı çıkmasını beklerdim ...
lütfen yavaş gidelim..

mahmut
20-12-2012, 19:14
apommmm gördünmü fındık nasıl dagıldı:gül5:

Can ÖNEL
20-12-2012, 19:20
Çok iyi olmamakla birlikte anladığım kadarıyla Fiesta'nın 308'e göre daha aşağıdan çarpması ona bir avantaj sağlamış. Bu tür çarpışmalarda hasarın minimum olması için araçların eşit yükseklikte olmaları önemli diyor.

Teşekkürler hocam. Yaklaşık olarak düşündüğüm gibi demek ki.

boyle bir çarpışma senaryosu yüzde olarak yüksek oldugu için çarpışma bu şekilde yapılmış. çarpışma sonunda sürücü kapılarının açılması önemli bir kriterdir ama ne yazık ki 308 ın kapı açılmıyor.. ayrıca konu mankenlerinin durumuda test için onemli...kaç km hızla çarptıklarıda onemli.sonuçta 308 ust sınıf daha buyuk ve agır bır arac daha da dayanıklı çıkmasını beklerdim ...
lütfen yavaş gidelim..

Ben de daha dayanıklı olmasını beklerdim. Kazalar sadece bizden kaynaklansa keşke, yine de doğru yavaş gidelim. Trafik maganda dolu malesef... Biz ne kadar yavaş gitsek de onlar adam öldürmenin bir yolunu buluyorlar. Trafikte hem kendimize hemde çevremizde olan bitene, gelene, gidene dikkat etmek zorundayız bence. Allah dengesiz insanlardan korusun.

Safak065
20-12-2012, 21:35
Pek sağlam olmadığını biliyordum ama bu kadarını beklemezdim.

tesla
20-12-2012, 21:39
arkadaşlar, ezilme oranına bakarak hasar tespiti yapmamak lazım. çarpışma testlerinde 308 5 yıldız aldığı gibi sürücü korumasında da nerdeyse tüm bölümle, özellikle hayati kısımlar yeşil. ayrıca eğer çarpışmada araç hasar alıp darbeyi emmiyorsa o şiddeti yolcular hisseder. üstelik kapının açılmaması da tamamen şans işi. bu çarpışmayı 4 kere tekrarlasalar hep farklı sonuç ortaya çıkar.birkaç mm sağa ya da sola çarpma, yalpalama, lastiğin birkaç cm'lik kayma oranının değişmesi bile sonuçları değiştirecektir.

Bu arada olur da yolda anadol görürseniz üstünüze doğru gelen. kafa kafaya çarpışmaktansa en yakındaki ağaca bodoslama girin daha az zarar alırsınız. yekpare karbon gövdesi aracınızı kutu kola gibi büker atar.

ANKA
20-12-2012, 22:16
arkadaşlar, ezilme oranına bakarak hasar tespiti yapmamak lazım. çarpışma testlerinde 308 5 yıldız aldığı gibi sürücü korumasında da nerdeyse tüm bölümle, özellikle hayati kısımlar yeşil. ayrıca eğer çarpışmada araç hasar alıp darbeyi emmiyorsa o şiddeti yolcular hisseder. üstelik kapının açılmaması da tamamen şans işi. bu çarpışmayı 4 kere tekrarlasalar hep farklı sonuç ortaya çıkar.birkaç mm sağa ya da sola çarpma, yalpalama, lastiğin birkaç cm'lik kayma oranının değişmesi bile sonuçları değiştirecektir.

Bu arada olur da yolda anadol görürseniz üstünüze doğru gelen. kafa kafaya çarpışmaktansa en yakındaki ağaca bodoslama girin daha az zarar alırsınız. yekpare karbon gövdesi aracınızı kutu kola gibi büker atar.

Aslında yoruma katılmamak elde değil. Aynen öyle ama kazayı görünce bir de kazadaki araç bizim araç olunca dağılıyor insan. Bence hepimiz bir an için mankenin yerine koyduk kendimizi ve o yüzden biraz kızdık peugeot'a :)
Bu arada Anadol ile ilgili tespit de doğru ama bir yerinde mini bir hata var Anadol'un gövdesi karbon değil fiberglas olacak. Büyük ihtimalle yazarken el sürçmesi olmuş :) Ama hayali bile güzel tümüyle karbondan made in turkey bir araba...

Bir de çarpma kaçınılmazsa ortalayıp çarpmak lazım demek ki:)

http://www.youtube.com/watch?v=60uYhizK6rg

orhun57
20-12-2012, 22:54
Konuyu sabahtan beri görüyorum, yazılanları okuyorum. Yazıp yazmamak arası gidip geliyorum. Teknoloji son yıllarda çok gelişti ve artık araçları kütük gibi değil bir kaza anında dağılacak, oluşan basıncı dağıtacak yolculara ve sürücüye minimum basıncı uygulayacak şekilde üretiliyor. Eski kasa bir arabayı şuan hangi arabaya çarpsanız karşıdaki aracı paramparça eder mesela, bunu gören müthiş derecede zeki insanlarda şu yorumu yaparlar "Maşallah ne arabaymış eski ama hurda etti". Arabanın ne hale geldiği değildir önemli olan sürücüye zarar gelmemesidir, sürücüye minimum basınç uygulanmasıdır. Benim lafım fiestaya falan değil kesinlikle ama emin olun ben o arabayla çok yol yapmış biri olarak söylüyorum frenleri tutmadıktan sonra istediği kadar sağlam olsun araba. Bu şekilde yapılan çarpışma testleri çok ufak detaylarla anında değişebilir buda apayrı bir konu.

MaLi
20-12-2012, 23:22
Konuya açıklık getireyim.

Araçların ne kadar güvenlik önlemi olursa olsun, kazaya farklı bir araç karışdığında (yani duvara çarpmak haricinde) şiddeti emecek olan kısımların görevini tam olarak yapamıor. Bunun sebebide araçların emici bölgeleri farklı yükseklikte olması. Bu testde gösterilmek istenilen araçların sağlamlığı veya güvenlik tetbirleri değil, farklı tip araçların çarpma esnasında olabilecekler. Bu iki araçda ADAC testinde 4 yıldız almış ve yapılan yorumda yeteri kadar güvenlik tetbirini sahip oldukları belirtiliyor.

Yani bu teste göre şu araç daha güvenli demek yanlış.

Yasin CCK
20-12-2012, 23:40

Güzel yorum :iyi

Konuyu sabahtan beri görüyorum, yazılanları okuyorum. Yazıp yazmamak arası gidip geliyorum..

Duygularıma tercüman olmuşsun :)

http://www.youtube.com/watch?v=fevKN0fNUjY

Yorumsuz ;)

Abdullah
20-12-2012, 23:49
apommmm gördünmü fındık nasıl dagıldı:gül5:

gördümde bence neden fosili karşılaştırmamışlar diye bir düşün abi. Fosilin parçası kalmayacağından karşılaştırma gereği bile duymamışlar :D

orhun57
20-12-2012, 23:55
gördümde bence neden fosili karşılaştırmamışlar diye bir düşün abi. Fosilin parçası kalmayacağından karşılaştırma gereği bile duymamışlar :D

Abdullah tarihe saygıdan bence :) sonuçta bir nevi tarihi eser öyle vurulur mu ayıptır yahu günahtır.

Abdullah
20-12-2012, 23:59
Abdullah tarihe saygıdan bence :) sonuçta bir nevi tarihi eser öyle vurulur mu ayıptır yahu günahtır.

:gül5:

mahmut
21-12-2012, 00:34
haftaya bulusmaya fındık ezmesi getirecegim:gül5:adac onaylı:)

Yasin CCK
21-12-2012, 00:44
haftaya bulusmaya fındık ezmesi getirecegim:gül5:adac onaylı:)

:gül5:

Bak bu güzeldi :D

ANKA
21-12-2012, 09:44
308'in darbeyi emme şekli güzel de iç kısım ncap'dakinden daha fazla deforme olmuş durumda. O biraz göze batıyor. Çarpışmanın ağırlıklı yükü sürücü tarafında gerçekleştiğinden sürücü kabini ciddi hasar görüyor. Aynı senaryoda böyle bir kaza sonrası bence insan ciddi yaralanır gibi geliyor. En azından çok ciddi bir boyun zedelenmesi riski yaşar. Elbette daha iyi araçlar vardır sonuçta c sınıfı küçük aile sınıfı bir araç 308, eminim aynı testi 508 ile yapsalar sonuç daha başka olur. Benim için olay şudur: bugün için alabileceğimin en iyisine biniyorum ve aslanımı seviyorum.

drwhiskey
21-12-2012, 16:22
ADAC güzel bir test yapmış. sonuçta NCAP testlerinde sabit bir noktaya 60 km hızla çarpılıyor. Kazaların çoğunluğunun 2 arabanın birbirine çarpmasıyla oluştuğunu var sayarsak, bu video olabilecek en kötü senaryo ile çekilmiş. Yani 50 şer km/h ile seyreden 2 araç kafa kafaya çarpıyor. 50+50= 100 km/h eder ve bu test sonucunda 308 in performansına kötü denilemez. 308 bana çok çektirdi, 2 adet son model 308 im oldu. ikisinde de sorunlarla karşılaştım ve hala karşılaşmaya devam ediyorum. 308 in her yönünü kötüleyebilirim ama güvenliğine laf etmem; bir kere hayatımı kurtardığını söyleyebilirim. ayrıca yeni araçların kaza sonrası pert gibi görünmesi gayet normal. her zaman duyduğunuz "darbe emici sistem"in mantığı bu. komple çelikten ya da rijit bir cisimden araç yapılsa ve bu araçla kaza yapsak, kafamızı sert çarpmayı bırakın, oluşan g kuvvetine bile dayanamayız. dağılacak ki darbeyi emecek ve yolcu güvenliğini sağlayacak. aracın önüne yay koyulmuş gibi düşünün...

mmusavir
27-12-2012, 18:30
fıesta daha küçük ve dar olduğu için sağlam görünüyor bence sınıf değiller birde 308 lerin çamurlukalrı plastik öbürü saç bununda etki olabilir

MaLi
27-12-2012, 21:14
Önceki mesajımı okursanız sanırım olayın sağlamlıkla ilgisinin olmadığını anliyacaksınız.

Konuya açıklık getireyim.

Araçların ne kadar güvenlik önlemi olursa olsun, kazaya farklı bir araç karışdığında (yani duvara çarpmak haricinde) şiddeti emecek olan kısımların görevini tam olarak yapamıor. Bunun sebebide araçların emici bölgeleri farklı yükseklikte olması. Bu testde gösterilmek istenilen araçların sağlamlığı veya güvenlik tetbirleri değil, farklı tip araçların çarpma esnasında olabilecekler. Bu iki araçda ADAC testinde 4 yıldız almış ve yapılan yorumda yeteri kadar güvenlik tetbirini sahip oldukları belirtiliyor.

Yani bu teste göre şu araç daha güvenli demek yanlış.

wolo
13-02-2013, 18:35
kaza sonrasında kapının nekadar kuvvetle açıldığını ölçüyorlar ama bizimki açılmıyor bile. bu video araca olan güvenimi oldukça sarstı videoda uzman ne anlatıyor onu anlamak öğrenmek gerekiyor gerçi ancak görüntüde 308 dağılmış

Grkn
18-02-2013, 22:43
Gördünmü kötü fiestayı :anlamadim