PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sürekli LPG kullanımı 206'da benzin şamandrası arızası verir

tesla
15-12-2012, 13:26
Mrb arkadaşlar.

Eski 206 kullanıcı olarak tecrübemi paylaşmak istedim. LPG montajı yaptırdıktan sonra bana aracımı arada bir benzinde 100-150 km kadar kullanmamı tavsiye etmişlerdi. Böylece aracın benzin ile işleyen parçalarının kullanımda kalacağı için uzun ömürlü olacağı, sürekli LPG'de kullnırsam bazı arızalarla karşılaşacağım söylendi. Başlarda denilenlere uyduysam da benzin fiyatlarının altın ile yarışması sebebiyle son 2 yıl sürekli lpg'de kullandım aracımı. Aracı satmaya karar verdiğim gün benzin şamandrası arızalandı. Orjinali ile değiştirttim. 350 lira ödedim. SOnra da aracı sattım.

LPG'li aracınız varsa mutlaka her 2-3 gaz dolumunda bir 100 km kadar benzinde kullanın aracınızı. hem depodaki benzin de özelliğini yitirmez.

Bu arada eğer benzin şamandrası gibi aracın benzinde çalışmasını engelleyen bir sorununuz varsa, LPG geçiş düğmesine basılı tutarak aracı çalıştırırsanız aracınız direkt LPG'de çalışır. Birkaç saniye geç marş alır ancak lpg'de çalışır.

Kolay gelsin.

Abdullah
17-12-2012, 12:08
bilgilendirme için teşekkür ederiz.

Fenomen
25-02-2013, 10:25
Tüplü 206 kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim :
Aracı ilk aldım ankaradan dönüyorum yanımda eniştem var(Motor ustası) baktık benzin ibresi aşağı düşüyor. dedik ulan nooluyo. Sonra ankara Göral'daki arkadaşını aradı ve adamın ilk dediği abi araç gazlı mı?

Sonra içerideki havadan dolayı benzin şamandırasının aşağıya düştüğünü, benzin alırsam düzeleceğini söyledi. İçindeki yarım depo benzine 10 lira eklettirdim fırladı yukarı.Aklınızda olsun değiştirmeden önce 50 liralık benzin alıp öyle bir test edin. Bu bilgide aklınızda olsun.

Ancak bu ara benzin almadım pek yukarı çok çıkmıyor biraz fazla benzin almak lazım sanırsam.

Ama dediğin gibi bişey varsa eyvah ki ne eyvah kaçar bana 350 :(

Teşekkürler bilgilendirme için.

EmRaH.
25-02-2013, 10:27
Bilgi için teşekkürler

mimit
25-02-2013, 11:54
Mrb arkadaşlar.

Eski 206 kullanıcı olarak tecrübemi paylaşmak istedim. LPG montajı yaptırdıktan sonra bana aracımı arada bir benzinde 100-150 km kadar kullanmamı tavsiye etmişlerdi. Böylece aracın benzin ile işleyen parçalarının kullanımda kalacağı için uzun ömürlü olacağı, sürekli LPG'de kullnırsam bazı arızalarla karşılaşacağım söylendi. Başlarda denilenlere uyduysam da benzin fiyatlarının altın ile yarışması sebebiyle son 2 yıl sürekli lpg'de kullandım aracımı. Aracı satmaya karar verdiğim gün benzin şamandrası arızalandı. Orjinali ile değiştirttim. 350 lira ödedim. SOnra da aracı sattım.

LPG'li aracınız varsa mutlaka her 2-3 gaz dolumunda bir 100 km kadar benzinde kullanın aracınızı. hem depodaki benzin de özelliğini yitirmez.

Bu arada eğer benzin şamandrası gibi aracın benzinde çalışmasını engelleyen bir sorununuz varsa, LPG geçiş düğmesine basılı tutarak aracı çalıştırırsanız aracınız direkt LPG'de çalışır. Birkaç saniye geç marş alır ancak lpg'de çalışır.

Kolay gelsin.

LPg li araçlarda araç zaten her marşta(motor sıcak olsa bile) benzin ile çalışıyor,yani sistem her marşta bir işliyor,sizin yaşadığınız parça fiyatına bakılırsa benzin pompası arızası.benzin pompaları şamandıra yuvasının içine konumlandırılmış parçalardır ve aslında tamiri mümkündür, Pompa da sürekli akım olduğu için ısınıyor,benzin seviyesi yüksek ise pompa benzin sayesinde kendini soğutabiliyor ama seviye azaldıkça ısınma artıyor ve en sonunda pompa arızalanıyor.Şamandıra arızası da aracın çalışmamasına neden olabilir tabiki benzini ölçemezse ama arızayı tespit etmek için bilgisayardan destek almak gerekiyor,şamandıra arızası içinde şamandıra sökülüp el desteği ile çalışıp çalışmadığı test edilebilir ama yaklaşık 10 yıldır peugeot dünyasının içinde olan birisi olarak bozuk şamandıra hiç duymadım da görmedimde lpg varsa benzin pompası yanar çoğu araçta eksik benzin seviyesinden dolayı.

Tüplü 206 kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim :
Aracı ilk aldım ankaradan dönüyorum yanımda eniştem var(Motor ustası) baktık benzin ibresi aşağı düşüyor. dedik ulan nooluyo. Sonra ankara Göral'daki arkadaşını aradı ve adamın ilk dediği abi araç gazlı mı?

Sonra içerideki havadan dolayı benzin şamandırasının aşağıya düştüğünü, benzin alırsam düzeleceğini söyledi. İçindeki yarım depo benzine 10 lira eklettirdim fırladı yukarı.Aklınızda olsun değiştirmeden önce 50 liralık benzin alıp öyle bir test edin. Bu bilgide aklınızda olsun.

Ancak bu ara benzin almadım pek yukarı çok çıkmıyor biraz fazla benzin almak lazım sanırsam.

Ama dediğin gibi bişey varsa eyvah ki ne eyvah kaçar bana 350 :(

Teşekkürler bilgilendirme için.

Bunlara hiç gerek yok montaj esnasında kaçılan 120 130 liralık bir parçadan dolayı bu sorun kaynaklanıyor,lpg kiti ile bilikte araca psa modül ü takılması gerekirdi, psa grubu araçların sistematiği gereği, araç hareket ettikçe lpg de olduğu halde benzin harcıyormuş gibi düşünüp ibreyi düşürüyor aşağı, bu parça aracı her çalıştırdığınızda sisteme reset atıp ibrenin doğru seviyeye çıkmasını sağlıyor.

LPG li araçlarda gerek benzin pomasının sağlığı gerekse uzun yolda riske girmemek için aracınızın deposundaki benzin seviyesi çeyrek deponun altında olmasın.

tesla
25-02-2013, 12:31
206'larda ibrenin düşmesi zaten araçta ne kadar benzin olduğunu anlamaya engel oluyor ancak PSA modülünü de her lpg'ci takmıyor, takamıyor. Getirirsen takarız diyenler de olmuştu ama garnti veremeyiz dediklerinden uğraşmamıştım. Pompa ve şamandra birlikte değişti benim 206'da. araç benzini hiç almıyordu. LpG düğmesine basılı tutarak çalıştımıştım aracı 1 hafta boyunca. Ama benzin göstergesinin sağlıksız çalışması çok büyük sıkıntı LPG'li peugeot sahipleri için. eskiden 10-20 liralık benzinle ibre fırlardı ama artık benzin çok pahalı olduğundan 50-60 liralık almadıkça oynamıyor yerinden.

mimit
25-02-2013, 12:41
Benzin ibresinin hareket etmesi için en az 7 lt yakıt alınması lazım :) sizin gittiğiniz servis işi biliyormuş demek zorundayım, ben aracıma lpg taktırmadan önce yaptığım araştırmada bu sorunu öğrenmiştim, gittiğim yerde ise ben sormadan bana olacak olanı anlatıp bu parçanın da montajının yapılacağını söylemişlerdi. Sonuçta her türlü bu para cepten çıkıyor en başta elektronik olarak olayı çözmek bende mantıklı olan. LPg işinde işçilik ustalık çok ama çok önemli.

Grkn
25-02-2013, 14:39
Peki benim aracta hem lpg düşüyor hem benzin bunun acıklamasını bilen var mıdır?

Fenomen
25-02-2013, 15:17
Nası yani karma mı harcıyor araç giderken :korku3

tesla
25-02-2013, 15:41
Araçta benzin düşmüyor. Aracın kontrol ünitesi aracın yol aldığını görüyor ancak benzin ibresinin düşmediğini (gazda gittiği için) görünce şamandranın arızalı olduğunu varsayıp ibreyi kendi düşürüyor. Böylece yarım depo benzin de olsa ibre eninde sonunda dibi görüyor. Benzin alır şamandrayı hareket ettirirseniz ibre normal seviyeyi gösteriyor.

Fenomen
25-02-2013, 16:07
Araçta benzin düşmüyor. Aracın kontrol ünitesi aracın yol aldığını görüyor ancak benzin ibresinin düşmediğini (gazda gittiği için) görünce şamandranın arızalı olduğunu varsayıp ibreyi kendi düşürüyor. Böylece yarım depo benzin de olsa ibre eninde sonunda dibi görüyor. Benzin alır şamandrayı hareket ettirirseniz ibre normal seviyeyi gösteriyor.
He ozaman tamam bende de aynı şekilde :)

Grkn
25-02-2013, 19:49
Bende düşüyor hocam. Araca 2 gün önce 50 tl benzin aldım. Lpgde 2 akşam bastım bugün lamba yandı:) Gittim 100 daha aldım bakalım bu kaç gün dayanacak.
Lpgninde dolum göstergesi 1. seviyede yanıp sönüyor. Dün fulledim ama kafası karıştı heralde anlamadım:gül3:

mimit
25-02-2013, 19:56
LPGlerin şamandırası bazen takılabiliyor,depoyu doldurduğunuzda normale dönmezse bir ara depo boşken bir gazcı da baktırın.

Grkn
25-02-2013, 20:02
Sanırım öyle olmuş.

tesla
25-02-2013, 21:41
Bazen de kendi kendine depodaki benzin seviyesini doğru gösterdiği oluyor. Ama buna ne sebep oluyor bilinmez. Peugeot beyni bu, süprizlerle dolu. :)

Grkn
25-02-2013, 22:26
Bazen de kendi kendine depodaki benzin seviyesini doğru gösterdiği oluyor. Ama buna ne sebep oluyor bilinmez. Peugeot beyni bu, süprizlerle dolu. :)

Bugün spor moddda 6bin devirde tıkandı araba ya. Ne vites atıyo ne düşürüyo öyle kaldı bi süre öyle gittik sonra gazdan ayağımı çektim ykseltti vitesi.
tam süpriz yaşadım :)

tsinanb
05-01-2017, 21:04
benim de araba lpg de çalışıyor gibi görünse de benzin ibresi düşüyor. arabayı yeni aldım lpg tesisatı vs değişti 5 gündür lpg de kullanıyorum. acaba benim arabada da psa modülü yok diye mi benzin göstergesi düşüyor?

serdarhoca
05-01-2017, 21:08
Sanirim bu lpg li peugeotlarda kronik sorun. Komsumun 307 sindede ayni sorun vardi. Benzin bitmiyor aslinda diyordu...

tsinanb
05-01-2017, 21:10
Sanirim bu lpg li peugeotlarda kronik sorun. Komsumun 307 sindede ayni sorun vardi. Benzin bitmiyor aslinda diyordu...

şimdi kafam iyice karışti abi. acaba yarın en az 7 litre benzin alıp ibrenin hareketine baksam mı yoksa direk lpg ciye mi gitsem.

serdarhoca
05-01-2017, 21:14
Deneyimi olan arkadaslar bir cevap verir sanirim. Bu forumda ve baska yerlerdede bu sorundan bahsedenler olmustu. Komsumda dedigim gibi benzin alinca duzeliyor diyordu. Mantik olarak benzin ve lpg ayni anda yaktigini sanmam. 5-10 lt benzin aalip bir gozlemleyin bence..

Emrah_06
06-01-2017, 08:24
Sevgili dostlar psa modülü olmadığı sürece ne kadar LPG de giderseniz gidin benzin göstergesi azalacaktır bu sizi yanıltabilir ama inanmayın benzininiz sapasağlam depoda durmakta.

Psa modülü bile ara ara şaşırmakta onu da hatırlatayım.

tsinanb
06-01-2017, 10:49
Sevgili dostlar psa modülü olmadığı sürece ne kadar LPG de giderseniz gidin benzin göstergesi azalacaktır bu sizi yanıltabilir ama inanmayın benzininiz sapasağlam depoda durmakta.

Psa modülü bile ara ara şaşırmakta onu da hatırlatayım.
Emrah abi teşekkür ederim cevap için. Bugün bakalım bu psa modülü nedir nasıl takılır maliyeti nedir. Buna bir çözüm bulmak lazım

SM-G935F S7 Edge cihazımdan gönderildi.

Ömer Gedik
06-01-2017, 10:54
Emrah abi teşekkür ederim cevap için. Bugün bakalım bu psa modülü nedir nasıl takılır maliyeti nedir. Buna bir çözüm bulmak lazım

Bence takma Sinan boşuna para harcamış olacaksın. Emrah'ın dediği gibi o bile tam randımanlı değil.

Emrah_06
06-01-2017, 15:47
Sinan 100-200 tl arası bi maliyeti var araca zararı yok.

Mesela bi senaryo yazayım araç da yarım depo benzin var . Aracı çalıştırdın sonra stop ettin. Sonra kantak açıp kapadın. Sonra tekrar kapayıp açtın hopp bi baktın benzin yok diyecek araç sana. :)

Yolda giderken bi keresinde benzin de bitti göstermişti bana panik yaptırmştı. Nasıl olur o bi depo full benzin nasıl biter dedim lpg ile birlikte. Garanti olsun diye pompaya yanaştım 7 tl aldı tıkandı kaldı.

Birde şu var bir rivayete göre benzin pompasını korumakta ama emin değilim.

tsinanb
06-01-2017, 16:58
Sinan 100-200 tl arası bi maliyeti var araca zararı yok.

Mesela bi senaryo yazayım araç da yarım depo benzin var . Aracı çalıştırdın sonra stop ettin. Sonra kantak açıp kapadın. Sonra tekrar kapayıp açtın hopp bi baktın benzin yok diyecek araç sana. :)

Yolda giderken bi keresinde benzin de bitti göstermişti bana panik yaptırmştı. Nasıl olur o bi depo full benzin nasıl biter dedim lpg ile birlikte. Garanti olsun diye pompaya yanaştım 7 tl aldı tıkandı kaldı.

Birde şu var bir rivayete göre benzin pompasını korumakta ama emin değilim.
Abi bugün dik bir rampaya parkedip tekrar çalışınca geçen hafta aldığım benzin seviyesinin üstüne çıktı gösterge yani benzin kullanılmadığını anladım. LPG ciye uğradım 150 TL dedi ama şu an için benim için gereksiz masraf olur. Bir süre böyle devam edelim arada sırada yokuşa parkedip eski haline döndürerek kullanacam gibi :)