PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Cam Sağ Direkten Yağmur Suyu Aracın İçine Doluyor?

POLISTNBLS
14-12-2012, 21:31
Arkadaşlar Merhaba,

Sizlerden, özellikle bu konu hakkında tecrübesi ya da bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum!
Aracımı alalı yaklaşık 6 ay olmuştu hatırlarsanız. Yaklaşık 1 ay öncesine kadar hiçbir sorunla karşılaşmamışken, 1 aydır sol arka kapı tarafından lıkır lıkır ama epeyce tok bir su çalkantı sesi geliyordu. Başlarda önemsemedim herhalde yakıt tankındaki benzinin çalkantı sesidir dedim ama gitgide dayanılmaz bir hal aldı. Bunun belki açtığım başlıkla pek alakası yok çünkü forumdaki arkadaşların edindiği tecrübe ve bilgilerden sorunun sol arka kapı üzerindeki fitil birleşim yerindeki ufak bir delikten içeri su aldığı ve alt tarafta bulunan tahliye deliğini açtığımızda içinden suyu tahliye edebileceğimi öğrendim ve uyguladığımda bende hayretler içerisinde yaklaşık yarım kova suyun kapının içinden çıkmasıydı.
Aynı bu sorun gibi yağmur mevsimi geldiğinden beri aracın ön sağ koltuk ayak havuzu bölümünde paspasın ilk başlarda nemli ve daha sonraları ıslak olmasıydı. Önceleri inip binenlerin ayaklarından geldiğini tahmin ettiğim ıslaklık geçen hafta çılgın bir boyuta taşındı.
Yaklaşık 2 hafta aracıma binemedim ve garajda öylece yatıyordu. Camlar ve kapılar tam kapalıydı. Aracıma geçen gün bindiğimde sağ ön koltuk altındaki havuzun yaklaşık 10 cm suyla dolduğunu ve oradan da arka koltukların bölümüne geçtiğini gördüğümde şok ve üzüntü yaşadım. Kapının fitillerini kontrol ettiğimde hiçbir sorun yada ıslaklık hissetmedim ama ön camın sağ taraftaki direğinin epeyce ıslandığını ve yeşil yeşil noktalar halinde küflenir gibi olduğunu fark ettim. Islaklık sağ direğin tavandan başlayıp ön panele doğru indiğini ve torpidonun sağ tarafından havuza aktığını fark ettim.
Arkadaşlar, bu sorunun nereden kaynaklandığını (Tavan su tahliye kanalı tıkanıklığı, ön cam fitil sorunu v.b.) bilen varsa lütfen acil yardım ve önerilerinizi bekliyorum. İşlerimin yoğunluğundan dolayı halen aracı bir yere götüremedim pazartesiye kadar da bu zor görünüyor.

Abdullah
14-12-2012, 23:21
Daha önce böyle bir sorun yaşayan arkadaş hiç olmadı arka kapı içine dolan su olayı klasik tahliye deliğinin tıkanması ama sağ ön direk hiç olmamış birşey aracın daha önce bu bölgeden herhangi bir işlem gördü mü? Kaza vb.. birşey oldu mu? Oraya su girmesi kapı birleşiminden veya yukarda bulunan siyah şerit içerisinden olabilir bu sadece yorumdur olmaması gereken birşeydir ama dediğim gibi daha önce senin bilmediğin bir işlem olmuşsa eksik yapılmış birşey var demektir.

tesla
15-12-2012, 13:59
Sen yine sızıntının nerden geldiğini bulabilmişsin. İyi bir usta işi çözecektir. Benim 206 da bir keresinde göle dönmüştü. nerden su aldığını bir türlü bulamamıştık, en çok da ön cama bakmıştı özel servisteki arkadaşlar. arabayı dakikalarca suya tuttuk, nerden geldiğini anlamadık. Tüm alt döşeme söküldü, döşeme altındaki tıpalar açılıp göl boşaltıldı, 3-4 günde kurutuldu ve birdaha da su almadı içeri. Acaba sadece Peugeot'lara has bir özellik mi, aracın su alması?

Umarım tez zamanda çözersin şu ıslak ve soğuk mevsim yoğunlaşmadan.

POLISTNBLS
16-12-2012, 01:26
Hayır Abdullah, aracın daha önceden kaza, darbe, değişen v.b. birşeyi yok! Kaldı ki 6 aydır çok yağmur gördü araç yaz döneminde bile ve oto yıkamaya girdi kaç defa! Son bir aydır bu sorun ortaya çıktı ve geçen hafta olan oldu :(
Sağlam bir ustanın görmesi gerekecek anlaşılan! "Tesla" nicli üyemizin bahsettiği gibi böyle sorunlar kolay kolay anlaşılamayacak türden ve yapıldı zannedilip, ancak yapılmayıp tekrar tekrar oynanma ihtimali var aracın maalesef! Anadolu yakasında önerebileceğiniz işinin ehli bir usta varsa, bana söylerseniz sevinirim.

Hocam, bencede işinin ehli ustanın yapabileceği bir iş!
Korkum aynı sizinki gibi, aracı suya tutsak uzun süre yıkamadaki gibi, anlaşılmamam olasılığı var çünkü oto yıkamalardan sonra hiç karşılaşmadım bu sorunla!
İyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum

Abdullah
17-12-2012, 12:02
zor bir durum ayrıca tahliye deliklerine toz pislik küçük birşey gelmiş tıkanmış olabilir bu yüzdende biriken su aşağı inmiş olabilir diye düşünüyorum.

reisG
17-12-2012, 12:55
Geçmiş olsun. Ben yazdıklarından iki ayrı şey çıkardım. 1- sağ ön direkten aşağıya inenbir su durumu,
eğer aracını ikinci el almış ise ve modeli 2009 ise. o yıl üretilen bir grup 308 i garantiden servise çağırdılar benim aracımda buna dahildi. sebebi ise şuydu. 2009 yılında belli bir süre ve aralıkta üretilen bir kısım 308 in üretim bandında bulunan cam takma robotları aracın camının takarken sağ tarafa gerekli presi uygulmamış ve bunu kontrol edilmesi ve hata çıkarsa camın garantiden değiştirilmesini istemişlerdi. Beni de çağırdılar yapılan testte prıoblme olmadığı görüldü. Ancak ben serviste camı değişen bir araç görmüştüm. Cam da sızdırmazlık kontrolü şöyle oluyor.,
neresi kontrol edilecekse o taraftaki A sütunun iç kaplaması sökülüyor. ayrıca dışarıdan ön camın karoser ile birleştiği yerde bulunan bakalit korumalar çıkarılıp önce gözle kontrol sonra da hava tutarak kontrol ediliyor. öndeki su kaçağının kontrolünü servite bu şekilde yaptırabilirsin. Ayrıca kapının menteşe ayarlarını kontrol ettir. eğer aralık oluşmuşsa ve oradan bir sızıntı varsa içeriye su dolar.
Yazında yer alan ikinci durum ise arka kapı içinden gelen su konusu basit. 308lerin arka kapılarının altında bulunan üzeri siyah yuvarlak bantla kapatılmış ?!!!! tahliye deliklerini aç ve kapıyı bir süre aık tut dolan su boşalacaktır.
Önden gelen su konusunda ikinci bir kontrol yeri ise az önce yazdığım ön camın dış alt ksmındaki bakalit bölümün içine dolan yapraklar da oradaki tahiye bölümlerini tıkar. özellikle 207lerde buna daha çok rastlanmakta.

Abdullah
17-12-2012, 13:36
Reis abi yaşanmış biri olarak gerekli bilgilendirmeyi yapmış aynen bu şekilde servise git ve kontrolleri çok geçmeden yaptır bence. Reis abinin yazısındaki birşeyi düzeltmek istiyorum. Arka kapıda bulunan siyah bantlar tahliye deliği değil aslında bende ilk olarak böyle sanmıştım ama Ömer gerekli açıklamayı yapmıştı. O delikler ekstra fitiller içinmiş fitil olmayan araçlarda bantla kapatılmış aslında o bantların bulunduğu yer tahliye deliği değil tahliye deliği kapının altında çok küçük olduğundan en ufak pislikte tıkanıyor o deliği biraz genişletmek gerekiyor yada onunla uğraşmamak için o fitil bantlarını sökmen yeterli ;)

abugraok
18-12-2012, 15:38
Arkadaşım geçmiş olsun. Gerçekten inanılmaz can sıkıcı bir durum. Sağ ön direkten su alması başlı başına oranın tıkanmasına işarettir bana göre. Bana göre diyorum çünkü bizzat yaşadım. Renault Megane Sport Tourer aracımızın sağ tarafı yapraklardan ötürü tıkanmıştı ve oradan da hem içeriye su almıştı hem de elektronik bir arıza vermişti.
Aynı şekilde Hyundai Era marka aracımız da sol kapıdan su alıyordu fitilleri sağlam olmasına rağmen.
Jeep Grand Cherokee aracımız ise bir hafta otoparkta yatmış, sağolsun çocuklar camını tam kapamadıkları için aracın içi feci halde su dolmuştu, üstelik senin de yaşadığın gibi her gaz ve frende müthiş su sesi gelmekteydi. Alttaki kanalların kapakları tıkanmış. Sonuç olarak servisten 3.gün sonunda alındı.

Tekrar geçmiş olsun.
Bir daha yaşamamayı diliyorum hepimize.

POLISTNBLS
23-12-2012, 15:31
zor bir durum ayrıca tahliye deliklerine toz pislik küçük birşey gelmiş tıkanmış olabilir bu yüzdende biriken su aşağı inmiş olabilir diye düşünüyorum.

Bende öyle olduğunu düşünüyorum kardeşim, ama serviste ortaya çıkacak bu iğrenç hata!???

POLISTNBLS
23-12-2012, 15:41
Geçmiş olsun. Ben yazdıklarından iki ayrı şey çıkardım. 1- sağ ön direkten aşağıya inenbir su durumu,
eğer aracını ikinci el almış ise ve modeli 2009 ise. o yıl üretilen bir grup 308 i garantiden servise çağırdılar benim aracımda buna dahildi. sebebi ise şuydu. 2009 yılında belli bir süre ve aralıkta üretilen bir kısım 308 in üretim bandında bulunan cam takma robotları aracın camının takarken sağ tarafa gerekli presi uygulmamış ve bunu kontrol edilmesi ve hata çıkarsa camın garantiden değiştirilmesini istemişlerdi. Beni de çağırdılar yapılan testte prıoblme olmadığı görüldü. Ancak ben serviste camı değişen bir araç görmüştüm. Cam da sızdırmazlık kontrolü şöyle oluyor.,
neresi kontrol edilecekse o taraftaki A sütunun iç kaplaması sökülüyor. ayrıca dışarıdan ön camın karoser ile birleştiği yerde bulunan bakalit korumalar çıkarılıp önce gözle kontrol sonra da hava tutarak kontrol ediliyor. öndeki su kaçağının kontrolünü servite bu şekilde yaptırabilirsin. Ayrıca kapının menteşe ayarlarını kontrol ettir. eğer aralık oluşmuşsa ve oradan bir sızıntı varsa içeriye su dolar.
Yazında yer alan ikinci durum ise arka kapı içinden gelen su konusu basit. 308lerin arka kapılarının altında bulunan üzeri siyah yuvarlak bantla kapatılmış ?!!!! tahliye deliklerini aç ve kapıyı bir süre aık tut dolan su boşalacaktır.
Önden gelen su konusunda ikinci bir kontrol yeri ise az önce yazdığım ön camın dış alt ksmındaki bakalit bölümün içine dolan yapraklar da oradaki tahiye bölümlerini tıkar. özellikle 207lerde buna daha çok rastlanmakta.
Reis Abi bu söylediğin 2009 model 308 ön cam hatası problemin kaynağını biraz daha netleştirdi! Umarım öyledir ve başkaca can sıkıcı hatası yoktur.
Kapı içindeki su olayını Ömer ve Abdullah'ın geçmişte yazdıkları yazılardan yola çıkarak halletmiştim abi. Kapının altında bulunan fitili biraz asılıp aşağı çektiğimde yaklaşık yarım kova suyu tahliye ettim ;)
Tahliye kanalı tıkanması için yapmış olduğum kontrolde ise silecekler bölümünden epeyce yaprak çıkarmıştım. Aracıma yeri geliyor 2 hafta binemiyorum ve ağacın altına doğru kalan park yerimde bu süre içerisinde epeyce yaprak doluyor. Orayıda temizledim ama ekstradan iç kısımlarda çamur toz yaprak kırıntısı varsa benim göremediğim bilemiyorum.
10 gündür aracımı bir türlü götüremedim servise ve muhtemelen yarın yani Pazartesi sabah götüreceğim. Evim Kartal/Uğurmumcu da.
Bana tavsiye edebileceğiniz servis hangisi ya da gideceğim serviste benimle ilgilenebilecek tanıdık bir arkadaşımız var mı? En yakın Maltepe E5 üzerindeki Yıldırıma! Çünkü gerçekten can sıkıcı bir arızayla karşı karşıyayım ve neredeyse bu yüzden aracımdan soğumaktan korkuyorum. Serviste tanıdık bir arkadaşın daha iyi ilgilenebileceğini düşünüyorum.
Bir de bu arıza gerçekten bahsettiğin gibi montaj sırasında robottan kaynaklanan hata sonucu oluştuysa, servis o yıllarda yardımcı oldu diyorsun ya abi, benimkinin şuan doğal olarak garanti süresi dolmuş durumda, servis bu arızayı hangi çerçevede yapar tahmin ettiğin?

Selim Sümer
24-12-2012, 09:51
Ben de 3008 sahibi olduğum günlerde çeşitli sıkıntılar/yıllık kontroller için Yıldırım'a gidiyordum.İlgi ve alakalarından memnundum.Bir de forumdan duayen Gökhan Kaptan'ın orasıyla çok yakın ilişkileri var.Kendisiyle temasa geçersen sana memnuniyetle yardım edeceğinden hiç şüphem yok.Umarım sıkıntınız hemen bulunur.

reisG
24-12-2012, 10:00
Sevgili dostum,
eğer senin aracın 2009 model ve PT den gelen kontrol edileceklerin içinde yer aldığı şasi numarası listesinde yer alıyorsa ve bu kontrole gidilmediyse fabrikasyon hata olduğunu PT teyid ettiğinden büyük ihtimalle olası cam değişimini bedelsiz yaparlar. Ancak fabrikasyon bir hata değil ise o zaman durumu o anki şekle göre değerlendirmek gerekir.

POLISTNBLS
24-12-2012, 14:33
Sevgili dostum,
eğer senin aracın 2009 model ve PT den gelen kontrol edileceklerin içinde yer aldığı şasi numarası listesinde yer alıyorsa ve bu kontrole gidilmediyse fabrikasyon hata olduğunu PT teyid ettiğinden büyük ihtimalle olası cam değişimini bedelsiz yaparlar. Ancak fabrikasyon bir hata değil ise o zaman durumu o anki şekle göre değerlendirmek gerekir.
Çok teşekkür ediyorum Reis Abi ilgin ve alakan için. Umarım fabrikasyon bir hatadır.

Ben de 3008 sahibi olduğum günlerde çeşitli sıkıntılar/yıllık kontroller için Yıldırım'a gidiyordum.İlgi ve alakalarından memnundum.Bir de forumdan duayen Gökhan Kaptan'ın orasıyla çok yakın ilişkileri var.Kendisiyle temasa geçersen sana memnuniyetle yardım edeceğinden hiç şüphem yok.Umarım sıkıntınız hemen bulunur.

Anladım abi, çok teşekkür ediyorum. Gökhan Abiye özelden mesaj attım.

xdesirextr
27-12-2012, 01:44
arkadaşlar bende 2010 millesim var. geçenlerde malum yağmur iyi yağdı ve benim başımada aynı sorun geldi. sağ ön paspas en az iki parmak su doluydu. neresine baktıysam her hangi bir leke yada sudan iz bulamadım. direk paspasın olduğu yer. dahada baktıramadım

buraks
27-12-2012, 10:52
aynı olay bende 207 varken başıma geldi çok aradık ama bulamadık en sonunda yine serviste bulundu tahliye gideri gibi bişey tıkanmış basit bişey aslında çözümü kolay çoğu servis biiiyo problemi..

Ömer Gedik
27-12-2012, 12:03
Araç 2008 veya 2009 ise Servise gidip sorununuzu dile getirin ve bu konuyla ilgili bir Bülten olduğunu belirtin. Bu bültende aracınızın şasisi mevcut ise Cam değişimi gerekecektir. Aksi durumda ise giderlerde tıkanıklık sorunu olabilir. En yakın sürede Servise uğramanızı öneririm su ve nem otomobilin büyük düşmanıdır.

POLISTNBLS
27-12-2012, 12:03
Arkadaşlar, benim aracın sorunu tespit edildi.
Sağolsun Gökhan Abi (gokhancpt) aracılığla Peugeot Yıldırıma gittik. Güleryüzlü ve profesyonel ustaların kontrolleri sonucunda benim ön camın taş çarpması sonucu çatladığı ve serviste pahalı olduğu için, benden önceki sahibi tarafından sanayide değiştirildiği ve mkntaj esnasında camın sağ alt köşesinde birkaç cm lik bölüme silikon temas etmediğinden dolayı oradan yağmur suyu dızdığı ve sağ ayak havuzunun göle döndüğünü anladık.
"xdesirextr" kardeşim; bahsettiğin sorun benim sorunla birebir aynı, muhtemelen seninde ön cam değişmiş olmalı. Ve montaj esnasında benimki gibi eksik silikondan kaynaklı sorun olabilir.
Ya da Burak kardeşimin dediği gibi tahliye kanalı tıkanıklığıda olabilir eğerki camın hiç değişim ya da işlem görmediyse.

POLISTNBLS
27-12-2012, 12:09
Araç 2008 veya 2009 ise Servise gidip sorununuzu dile getirin ve bu konuyla ilgili bir Bülten olduğunu belirtin. Bu bültende aracınızın şasisi mevcut ise Cam değişimi gerekecektir. Aksi durumda ise giderlerde tıkanıklık sorunu olabilir. En yakın sürede Servise uğramanızı öneririm su ve nem otomobilin büyük düşmanıdır.

Ömer su ve nem en büyük düşman sana katılıyorum.
Benim fabrikasyon hata sonucu değişim hakkım yok çünkü bahsettiğim gibi ilk sahibi cam değişimini sanayide ve yan sanayi camı takarak halletmeye çalışmış ama becerememişler eline yüzüne bulaştırmışlar :)
Bu arada şimdiden hayırlı teskereler sana.....

reisG
27-12-2012, 12:11
problemin çözüldüğüne sevindim. 2nci el araç alınırken mutlaka camları kontrol etmek gerekli. camın değişiip değişmediğini camın üzerindeki marka logosundan bile anlayabilirsiniz. pek çok firmada serviste bile cam yenileseniz marka logosu olmayan cam takarlar.

tesla
01-01-2013, 21:20
Sorunun çözülmesine ben de sevindim. Sırf şu cam masrafı için bile kasko yaptırmaya değer.

GoGoo1905
22-02-2013, 20:42
abiler ben yeni üye oldum da.. bende de 2oo8 model 3o8 1.6 HDİ comfort var. aynı sorunu ben sol tarafta yasıyorum. araç icinde paspass altında biriken suyla karsı karsıyayımm önceleri yağmurdan dolayı ayakkabıdan kaynaklanan bisey zannettim. sonraasında ön soldan arka paspasalarda baya bi su birikintisiyle karsı karsıyayımm. bu sorunu neydenn kaynaklanıyor bilqisi olanları yardımcı olursa sevirinim..

Ömer Gedik
22-02-2013, 20:57
Lütfen öncelikle Türkçe karakterleri düzgün kullanalım. g yerine q yazarak 0 yerine o yazarak hoş bir durum oluşturmuyor.

Bahsettiğiniz sorun bir dönem araçlarında var idi ve bu sorun Peugeot'un Flash bülteni ile araçları servise çağırması sonucu çözüldü. En yakın servise gidip durumu aktarın.

Yasin CCK
23-02-2013, 10:21
http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?143-Forumda-D%FCzg%FCn-T%FCrk%E7e-Kullanal%FDm&highlight=forumda+d%FCzg%FCn