PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Satış Temsilcileri

okann
05-03-2010, 20:23
Merhaba arkadaşlar danışmak istediğim bir konu var.

Atıyorum bu Peugeot Yetkili bayiinde Satış Temsilici olan elemanlar ne okur, ne mezunudur ?

Yasin CCK
05-03-2010, 20:51
En yakın arkadaşım çalışmıştı Peugeot satış temsilcisi olarak, 2 yıllık pazarlama bölümü mezunu..

Beraber çalıştığı diğer arkadaşlar ise; sınırlı sayıda 4yıllık üni.mezunu, diğerleri ise kendini geliştirmiş ve yaşadığı ilde geniş bir çevresi olan arkadaşlardı.

okann
05-03-2010, 20:54
En yakın arkadaşım çalışmıştı Peugeot satış temsilcisi olarak, 2 yıllık pazarlama bölümü mezunu..

Beraber çalıştığı diğer arkadaşlar ise; sınırlı sayıda 4yıllık üni.mezunu, diğerleri ise kendini geliştirmiş ve yaşadığı ilde geniş bir çevresi olan arkadaşlardı.

Bu işe nerde merak saldım Yasin bi bilsen :D

Yasin CCK
05-03-2010, 21:14
Nerde? Söylede bilelim ;)

otmotvmhndsi
05-03-2010, 22:44
Bazı arkadaşlar Mühendiste olabiliyor ;)

okann
06-03-2010, 00:11
Peugeot Bayisinde Satış Temsilcisi olan arkadaş'ın dolgun maaşı :P
3 Tane peugeot marka araca sahip olması :) (308,207cc,106gti)

Gökay
06-03-2010, 00:32
Bence öncelikle otomobile meraklı olması lazım,yani ben karşımda pazarlamacı değil otomobil meraklısı satıcı görmek isterim.
Ismini yazmıyacağım bir Toyota bayisinin satış müdürü dahil henuz boyle bir şahısa denk gelemedim.

Bay,bayan hepsi ezberci :)

Ömer Gedik
06-03-2010, 02:32
Bizzat bir Peugeot bayisinde çalışmış biri olarak söyleyeyim. Lise mezunları Satış ve Pazarlamada iş bulabiliyor. Ama Borusan gibi şirketler mühendis tercih ediyor. Genel olarak İşletme, Satış ve Pazarlama gibi bölümlerden insanlar tercih edilir.

Öyle aman aman bir maaş alınmıyor. Sattığınız araç kadar prim alıyorsunuz.
Deneyimli bir Satış Danışmanı aylık 1250 TL gibi bir maaş alır.
Araç başına eğer hedef tutturursa 50 TL, %70-80 tutturursa 30 TL, tutturamazsa 15 TL prim alır.
Bazı firmalar bankaların verdiği primi satış danışmanına aktarır. Bu da kredili satışta bir 50 TL yapar.

okann
06-03-2010, 08:44
Bizzat bir Peugeot bayisinde çalışmış biri olarak söyleyeyim. Lise mezunları Satış ve Pazarlamada iş bulabiliyor. Ama Borusan gibi şirketler mühendis tercih ediyor. Genel olarak İşletme, Satış ve Pazarlama gibi bölümlerden insanlar tercih edilir.

Öyle aman aman bir maaş alınmıyor. Sattığınız araç kadar prim alıyorsunuz.
Deneyimli bir Satış Danışmanı aylık 1250 TL gibi bir maaş alır.
Araç başına eğer hedef tutturursa 50 TL, %70-80 tutturursa 30 TL, tutturamazsa 15 TL prim alır.
Bazı firmalar bankaların verdiği primi satış danışmanına aktarır. Bu da kredili satışta bir 50 TL yapar.

Ömer verdiğin bilgi için çok teşekkür ederim.
2 Yıllık Pazarlama yada Pazarlama Mühendisliği okuyabilirim aslında. ( Bu en kötü ihtimal. Adam akıllı bi yerde işletme-iktisat kazanamazsam)
Bu arada ayda ne kadar bir hedef konulurki tahminen. ?

reisG
06-03-2010, 10:01
Bu işi zevkle yapanların sayısı çok çok çok az. ben pekçoğunun otomotiv sektörünü takip ettiğinden bile şüpheliyim. Tabii ki bu işi büyük zevkle yapanları ayrı tutmak lazım.
Bugün saat 13:00 gibi Berke otoda olacağım...sorusu olan varsa bana ulaşsın

Ömer Gedik
07-03-2010, 00:29
okann

Hedefler sektörün nasıl hareketlendiğine bağlı olarak değişir. Mesela Aralık ayı hedeflerin tavan yaptığı aydır. Aralık ayında bayisine göre 20 araç hedef konulabilir.

okann
07-03-2010, 16:17
okann

Hedefler sektörün nasıl hareketlendiğine bağlı olarak değişir. Mesela Aralık ayı hedeflerin tavan yaptığı aydır. Aralık ayında bayisine göre 20 araç hedef konulabilir.

Anladım Ömer. Bilgilendirmen için çok teşekkür ederrim :)