PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rölanti Düzensizliği

albaywolf
21-11-2012, 16:23
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 2 yıldır 2000 model 406 ST kullanıcısıyım. Aracımda 6-7 aydır rölanti düzensizliği var. Bazen tam trafiğin ortasında stop ediyor. Bu neden olabilir? Nasıl çözebilirim? Yetkili servis demeyin lütfen o soygun yerleri arabayı basit bir cihaza bağlamak için bile dünyanın parasını istiyorlar. Sonunda sorunun belirleneceği de çözüleceği de mechul...

Yasin CCK
21-11-2012, 16:26
Aramıza hoşgeldiniz. Bilgi sahibi arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.

Tanışma bölümünde bir konu açıp kendinizi tanıtırsanız seviniriz. Keyifli forumlar...

albaywolf
21-11-2012, 16:48
Hoşbuldum sağolun ;)

parkmen
21-11-2012, 16:59
Merhaba aracınızın yakıt cinsi nedir? araç kaç km'de?

albaywolf
21-11-2012, 17:46
Merhaba aracınızın yakıt cinsi nedir? araç kaç km'de?

135 binde. 3 yıldır lpg'li.

Ufuk
21-11-2012, 19:04
135 binde. 3 yıldır lpg'li.
Lpg'den olma olasılığı yüksek. Daha önce benimde başıma gelmişti. LPG beyni veya LPG enjektörlerinde sorun olabilir..
veya Gaz Ayarı da iyi Yapılmamış Olabilir.

converse10
21-11-2012, 23:49
servisten başka yapacagın birşey yok anladıgım kadarıyla lpg 2 yıldan fazla oldu kullanalı en ıyısıbogaz kelebegını balata temızleyıcı ıle temızlet ve rolentı musırınede kontrol ettırıp arabanın sistemı yeniden yükletmen gerekli sorun geçici çözülür ama 2-3 ayda bir yapman gerekecek

Fenomen
22-11-2012, 10:23
Lpg'den olma olasılığı yüksek. Daha önce benimde başıma gelmişti. LPG beyni veya LPG enjektörlerinde sorun olabilir..
veya Gaz Ayarı da iyi Yapılmamış Olabilir.

Aynı sorun var bende de. 206 lpgli benimkide bazen değilde benim klimayı açınca bazen stop edebiliyor. Öncelikle şunu sormak istiyorum Araç rölantideyken devir saatinde ufak oynama oluyormu aşağı yukarı. Bende bu sorun var serviste konuştuğumuzda kelebek boğazında sıkıntı olduğu söylendi. Yeniden bilgisayara bağlanıp adaptasyon yaptırmam gerekli. Eğer kelebek boğazı yoksa(Rölanti motoru var eski modellerde diye biliyorum) ona bi baktırmanı tavsiye ederim.
Birde enjektörlere baktırmak gerek lpgli araçların klasik sıkıntısı çünkü. Sana söylüyorum ama bunlara benimde baktırmam lazım :D

converse10
22-11-2012, 20:48
benim önceki aracım citroen c4 lpg taktıktan iki yıl sonra aynı sıkıntıları verdi arabayı kaçkere servise soktuysam adam edemediler en sonunda sattım kurtuldum alan arkadaş sabahları arabayı çalıştıramıyormuş gerisini siz düşünün

parkmen
26-11-2012, 17:50
Arkadaşlar bende 2,0 lt 138 hp 406 packsport kullanıyorum aracım lpg'li aynı sorunu çok nadir olsada bazen yaşıyorum. Evvela araçta LPG bujisi kullanmamız gerekiyor(platin buji), gaz kelebeğini temizletip ayarını yaptırırken hem benzinde hemde LPG'de çalışabileceği bir şekilde kalibrasyon yaptırmamız gerekiyor. Lpg'de malumunuz bir yakıt pompası yok motora tankın içindeki basıncın itme gücüyle ulaşıyor bu gücü etkileyen her hangi bir neden rölanti düzensizliğine neden olabiliyor. Birde en çok rölanti düzensizliği LPG'den benzine yada benzinden LPG'ye yeni geçtikten sonra yapar bunun nedenide o an için motorda yakması gereken iki farklı cins yakıt olmasıdır bu yakıtlardan biri yanıp bitip devreden çıkana kadar rölanti düzensiz çalışır. VE bence en önemlisi de unutulmamalıdır ki enjektör ayarı sadece turbolu dizel araçlarda yaptırılmaz yakıtı ne olursa olsun enjektörlü tüm araçlarda enjektör ayarı ve bakımı ŞART'tır. Bunlar benim acizane tecrübe ve görüşlerimdir.

Abdullah
26-11-2012, 17:53
Arkadaşlar bende 2,0 lt 138 hp 406 packsport kullanıyorum aracım lpg'li aynı sorunu çok nadir olsada bazen yaşıyorum. Evvela araçta LPG bujisi kullanmamız gerekiyor(platin buji), gaz kelebeğini temizletip ayarını yaptırırken hem benzinde hemde LPG'de çalışabileceği bir şekilde kalibrasyon yaptırmamız gerekiyor. Lpg'de malumunuz bir yakıt pompası yok motora tankın içindeki basıncın itme gücüyle ulaşıyor bu gücü etkileyen her hangi bir neden rölanti düzensizliğine neden olabiliyor. Birde en çok rölanti düzensizliği LPG'den benzine yada benzinden LPG'ye yeni geçtikten sonra yapar bunun nedenide o an için motorda yakması gereken iki farklı cins yakıt olmasıdır bu yakıtlardan biri yanıp bitip devreden çıkana kadar rölanti düzensiz çalışır. VE bence en önemlisi de unutulmamalıdır ki enjektör ayarı sadece turbolu dizel araçlarda yaptırılmaz yakıtı ne olursa olsun enjektörlü tüm araçlarda enjektör ayarı ve bakımı ŞART'tır. Bunlar benim acizane tecrübe ve görüşlerimdir.

ellerine sağlık PARKMEN noktayı koymuşsun. :alkis:alkis2

Ghost Hunter
26-11-2012, 18:05
merhabalar bende 2000 model peugeot 406 s.v mevcut
ilk zamanlar benimde çok başıma geliyordu aracı çok fazla kullanmadıgım halde üç ayda bir kelebek bogazı temizletmeye gidiyordum ama geçici çözüm öncelikle yapılacak işlemleri hepsini aynı anda yaptırmanda fayda var selim arkadaşımızın dedigi gibi 1:lpj araçlar için dizayn edilmiş buji kullanman lazım 2: lpg gaz filtresini orjinal kullan ve yenisiyle degiştir 3: aracı çok iyi tavsiye üzerine referansı iyi olan lpg ustasına kalibrasyon yaptır 4:gazı düşük seviyede tutma gaz basıncı düştügündede bu problem gerçekleşiyor 5: rolanti rölesine baktır 6: hangi gaz markası bilmiyorum ama beyini programı güncelleme gibi bir imkan varsa bunuda yaptır

ama ne yaparsan yap sadece problemi enaza indirirsin tamamen kökünden halledemessin kronik bir problemdir tüm 406 larda.

parkmen
26-11-2012, 18:09
merhabalar bende 2000 model peugeot 406 s.v mevcut
ilk zamanlar benimde çok başıma geliyordu aracı çok fazla kullanmadıgım halde üç ayda bir kelebek bogazı temizletmeye gidiyordum ama geçici çözüm öncelikle yapılacak işlemleri hepsini aynı anda yaptırmanda fayda var selim arkadaşımızın dedigi gibi 1:lpj araçlar için dizayn edilmiş buji kullanman lazım 2: lpg gaz filtresini orjinal kullan ve yenisiyle degiştir 3: aracı çok iyi tavsiye üzerine referansı iyi olan lpg ustasına kalibrasyon yaptır 4:gazı düşük seviyede tutma gaz basıncı düştügündede bu problem gerçekleşiyor 5: rolanti rölesine baktır 6: hangi gaz markası bilmiyorum ama beyini programı güncelleme gibi bir imkan varsa bunuda yaptır

ama ne yaparsan yap sadece problemi enaza indirirsin tamamen kökünden halledemessin kronik bir problemdir tüm 406 larda.

Mesutum tüm 406'lardan ziyade tüm 2,0lt motorlar ve üstündeki motorlarda bu sorun kesinlikle bir iki defa dahi olsa görülür düşük motorlu araçlarda da montaj hatasından yada malzeme kalitesizliğinden olursa olur.

Ghost Hunter
28-11-2012, 09:16
yani olabilr büyük hacimli araçlarda gaz basıncı çok önemli diger küçük hacimli araçlarda bu pek problem olmuyordur diye düşünüyorum selimim.

406 niko
03-12-2012, 21:47
arkadaşlar hepinize kolay gelsin 406 ların rolanti sıkıntısı o kadar çok sebeple ola bilir öncelikle unutmayalım peugeot ların subapları kuronik olarak sorun zaten bide bunları lpg le kullanınca sorunlar dahada artıyor rolanti konturolünü ilk önce benzinde daha sonrada lpg de yapalım daha sonra sırasıyla bujilerimizi konturol edelim bi bozulma çatlak varmı diye ataşleme ve buji arasındaki silikonlu izalatörün üstünde çatlak yırtık varmı ateşleme kaçırıyormu kaçırmıyormu konturol edelim sonrada boğaz kelebeyini dışarı alıp üzerindeki sensörleri söküp bütün bu parçaları selilozik tinerle temizleyelim yerine takalım çalıştırıp konturol edelim sorun devam ediyorsa oksijen alt ve üst sondalarında sorun ola bilir ama beyine girildiyinde belirsiz regilasyon hatası olarak veriyorsa bu arabanın gazdada çalıştığın dandır unutmayalım bu bi hata deyil çünkü bu sensörler eksozdan attığınız benzini koklayıp ona göre karışım yapmak için üretilmiştir bundan sonrası dahada vahimdir sorun devam ediyorsa artık peugeot larda kıronik olan silindir kapağında aramaya başlaya biliriz kilometresi 100 bini aşmaya başlamış motorların subaplarıda yıpranmıştır gayt larıda sobap lastikler ve tapetleride yıpranmış ola bilir silindir kapak contasında da birbirlerine de küçük kompresör kaçırması ola bilir bunlarda rolanti bozukluğu yapa bilir unutmayalım kaçıran supap larımız silindir kapağının üst kısmına tapetler tarafına kompurasör kaçıra bilir 406 motorlarının subap itecekleri yağlı tapetlerdir bi tapetin kaçırması eksantirik sıras ıona geldiğinde subapı açmayıp rolantide bozukluk yapa bilir bi söylenti var daha inanamadım ama lpg nin subapların ağızlarını kısa zamanda bozduğuda söylenir herkeze kazasız belasız günler not :bu kadar iş yaptıktan sonra sakın segmanları ve kol yataklarını deyiştirmeyi unutmayın

sebar
01-03-2013, 08:25
1 ay kadar önce araç gaz yememeye başladı. tamircime götürdüm bobin arızası dedi ve parça değişti. araç düzeldi ancak bu sefer de rölanti ile ilgili sıkıntılar çıktı. boşta iken stop etmeler, giderken stop etmeler vb. rölanti motoru dediler değiştirdim. sonuç aynı. gaz ayarını yaptırdım stop etmeler durdu ancak rölanti düzensizliği devam etmekte. bilgisayara bağlattım 4 adet geçici arıza uyarısı verdi. aklım da kalanlar
1- rölanti motoru hızı fazla
2- gaz kelebeği açısı
3- soğutma suyu sıcaklığı
bilgisayarda motor suyu sıcaklığı 44 derece gözüküyor ama gösterge 90 gösteriyor. gaz ayar bilgisayarında ise 78 gözüküyor. bu da etkiler mi acaba. buradan buji ile ilgili uyarıları okudum. bu gün lpg uyumlu buji taktırayım. bakalım sonuç ne olacak.

bobin ustamın elinde olan orjinal çıkma bobin. acaba buda arızalı olabilirmi?

BEYAZ
01-03-2013, 23:45
aracın motoru d8 motor ise ecu ya motor sıcaklığını bildiren sensör ayrıdır fan olan için ayrı göstergedeki sıcaklık olan için ayrıdır. bilgisayarda motor suyu sucaklığını sensörden dolayı yanlış okuyor olabilir.

Ghost Hunter
02-03-2013, 17:05
gazlı araçlar için olan buji neticeyi degiştirmez aynı sıkıntıdan dolayı benimkinide degiştirdiler sonuç aynı tecrübeyle sabit

parkmen
09-04-2013, 16:56
Arkadaşlar geçenlerde benim aracımda da rölanti sıkıntı yapmaya başladı aracı bilgisayara bağlayıp bakınca zengin karışım uyarısı verdiğini tesbit ettik belki LPG ayarı bozulmuştur diye Lpg ayara soktum aracı oradaki arkadaşımda lpg ayarının normal ama aracın rölantisinin düzen tutmadığını söyle bunun üzerine biraz daha detaylı olarak bilgisayardan aracın çalışma değerlerinin standartlarına ne kadar yakın olduğunu tesbit etmeye çalışırken 1 nolu oksijen sensörünün (mavi jacklı uzun kablolu olan) arızaya geçtiğini beyne yanlış bilgi gönderdiğini tesbit ettik bunun üzerine parçacılardan saşe numarasıyla bosch marka sensör aramaya başladık 520 tl ile başladığımız fiyat kovalamacasını 125 tl ile tamamlayarak sensörü alıp montajını yaptık ve tüm rölanti sıkıntılarımız nihayete erdi.

Ghost Hunter
10-04-2013, 07:55
aynı konudan rolanti düzensizliginden bende çok çektim hatta hala arasıra yapıyor bir oksijen sensörü degişmemişti selim benimkinede bir baglan bakalım ne diyecek pc

Yasin CCK
10-04-2013, 08:30
Sorunun çözülmesi sevindirici, hayırlı olsun ;)

TanerHoca
10-04-2013, 14:03
...bunun üzerine parçacılardan saşe numarasıyla bosch marka sensör aramaya başladık 520 tl ile başladığımız fiyat kovalamacasını 125 tl ile tamamlayarak sensörü alıp montajını yaptık ve tüm rölanti sıkıntılarımız nihayete erdi.

bir başkadır benim memleketim. :)

geçmiş olsun selim. sarsıntısız rölantiler, keyifli kullanımlar. :iyi

BEYAZ
10-04-2013, 21:03
sonuca ulaşılması güzel.. bende aracın kendi değerlerini görebilmek için lexia siparişi verdim bakalım ben bir sonuca ulaşabilecekmıyım..

parkmen
11-04-2013, 14:20
Bu arada beyler bilgisayar hatayı zengin karışım olarak veriyor, oksijen sensörlerinin, enjektör zamanlamalarının ve rölanti motorunun çalışması gereken asıl değerlerle mevcut çalışmadaki değerlerini karşılaştırarak bakmanız lazım ki sensörlerden mi rölanti motorundan mı? kaynaklanıyor sorun net öğrenebilesiniz birde gaz kelebeğini bilgisayara bağlamadan önce temizleyerek bağlantı kurarasanız en daha net bir teşhis koymanıza etkisi çok büyük olacaktır.

parkmen
11-04-2013, 14:23
Sorunun çözülmesi sevindirici, hayırlı olsun ;)
Teşekür ederim modifiyetörüm

bir başkadır benim memleketim. :)

geçmiş olsun selim. sarsıntısız rölantiler, keyifli kullanımlar. :iyi
Hocam rölanti atnı tansiyonum gibi olmuştu bir anda tavan bir anda yerle yeksan ama şimdi olması gerektiği gibi. Teşekkür ederim

sonuca ulaşılması güzel.. bende aracın kendi değerlerini görebilmek için lexia siparişi verdim bakalım ben bir sonuca ulaşabilecekmıyım..
Lexia'ya tam alışmadan her yerine girme aracın Allah muhafaza sonucu vahim olur. Bir de bilgisayara kurarken Allah gani gani yardımcın olsun kardeşim.

BEYAZ
11-04-2013, 19:46
parkmen üstan pcye kurarmak çokmu zor oluyor.pragramı önce tanıyacağım zamanla kurcalamaya başlarım. ben kendım lpg ayarıda yapıyorum azçok tecrübem var. bu arada benım motor d8 tek lambdalı. ben mapı rölanti motorunu lambdayı değiştirdim ama düzelmedi.bende bi adım daha ileri gideyim dedim.. bakalım nelr öğreneceğim..

parkmen
12-04-2013, 07:27
Pc'de Windows XP yüklü olsun tüm driverları tam olsun c sürücüsünde en az 40gb'lik boş ver olsun bunlar ana şartlar, kurması çok gıcık be uğraştırıcı. Bu arada lpg ayar için kullandığın yazılımla çakışabilir, kendinden önce kurulan bu tip yazılımları kıskanıyor resmen. Ama lexiadan sonra kurduklarında sorun çıkartmıyor. Birde pacht sıkıntısı yaşatıyor genelde cd ile gelen pacht genelde yanlış oluyor. Bu arada lpg yazılımını nereden tedarik ettin bende arıyorum da.

BEYAZ
15-04-2013, 20:34
lpg ayar kablosu ile beraber gelmişti ama onun öncesindede netten indirmiştim incelemek için. bi sorun yaşamadım.lexia içinde gerekli ekipmanlar hazır:D lpg programıda xp ile çalışıyor zaten:D

parkmen
16-04-2013, 07:43
lpg ayar kablosu ile beraber gelmişti ama onun öncesindede netten indirmiştim incelemek için. bi sorun yaşamadım.lexia içinde gerekli ekipmanlar hazır:D lpg programıda xp ile çalışıyor zaten:D
Hadi hayırlısı. Hee aklıma şimdi geldi lexia araca bağlanmadan çalışmıyor yani araca bağlamadan programda neler var neler yok bir göz atayım diye bir şans vermiyor.