PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çekiş sorunu

darkness
08-11-2012, 18:13
öncelikle herkese merhaba. 5 aylık bir deniz seferinden sonra tekrar aranızda olmak çok güzel.geldiğimden beri benim şu son 5 günde farkettiğim birkaç problemim oldu.sizlerin yönlendirmesiyle yapabileceklerim konusunda doğru bir yol izlemek istiyorum.(2006 peugeot 407 comfort 56000 km)

1-aracıma bindiğimde 100 km ortalama yakıt tüketimi 8,3 ila 8,0 arası değişmekte.bu normal mi?çünkü son 5 günde kullanıyorum arabamı.daha önce 5 ay boyunca yattı.sadece hafta sonları motor çalıştırıldı.bununla bir ilgisi var mı?(not:tüm filtreler ve yağ değişmiş durumdaydı 5 ay önce)

2-forumdada okudum benzer bir sorunu.turbonun üzerinde islenme bir hayli çoğalmış,nedenleri ne olabilir sizce?

3- araba gerçekten sağırlaşmış durumda.gaz tepkimeleri ve performans açısından baya güç kaybı yaşıyorum.yani çekiş denen olay şu an yok gibi.turbom arızalı olabilirmi,veya katalizör?

bu konularda tecrübeli olan üyelerin yardımlarını rica eder,vereceğiniz her cevaba şimdiden teşekkür ederim.

dirtyharry
09-11-2012, 14:04
benim aracım yaklasık 1,5 yıl yattı ben yurt dışındayken sadece ara ara motor çalıştı size benzer bir durum bende yaşadım filtreleri değiştirene kadar baya bi agırlaşmıstı araba tabi benim ara uzun olunca motor toz toprak içindeydi bana kalırsa filtreleri tekrar değiştir durdugu yerde daha çok toz topluyor bakıma ek olarakda carbon clean yaptırmıştım aracım 100 bındeydı sonra hemen toparlamasada zamanla eski kondusyonuna girdi.Turboyla ilgili bir fikrim yok bende öyle bir durum olmamıştı.

darkness
09-11-2012, 18:24
cevabınız için teşekkürler.carbon clean kısmetse yarın yaptırırım.ama birde kafama takılan şu yakıt değerleri.sizdede bu seviyelerdemiydi yakıt tüketimi,yoksa bir gariplik varmı?
(100 km=8 -8,3 lt)

dirtyharry
11-11-2012, 02:12
tam hatırlamıyorum dıkkat etmedım yakıt tuketıme
carbonclean enjektorlerı temızler motorun ıc tarafını temızlemek ıstersenızde bakımda yagını degıstırıken eskı yaglara katılan maddeler var yanlıs hatırlamıyosam ben protec dıye bır urun kullanmıstım bu urunude kullanabılırsınız yagı degıstırmeden eskı yaga katıyosunuz 20-25 dakka arac rolantıde calısıyor motorun ıc tarafını temızlıyor pıslıgıde eskı yagla beraber atmıs olursunuz ıyı gelır

darkness
12-11-2012, 23:01
carbon clean yaptırdım ama sonuç aynı maalesef.yakıt değerlerinde bir değişim olmadı.bugün bir tanıdık vasıtasıyla ustaya gittim.yakıt konusundaki durumu anlattığımda egr valfini değiş yada temizlet dedi.yakıtın fazla yakması nedeni budur.egr valfinin değişmesi veya temizlenmesi ile yakıt tüketiminin alakası ne kadardır?yoksa usta laf olsun diye söylemiş olabilirmi?araştırdım egr 300 tl civarı.ama sonucu bana faydalı olurmu,yoksa boşa değişen bir parçamı olur?

Abdullah
12-11-2012, 23:14
Egr valfi bir etkendir doğrudur bence komple iptal ettir. Aracının yatmasından dolayı filtreler tıkanmıştır filtreleri tekrar değiştirmekte fayda var. Zamanla aslan eski performansına kavuşacaktır. Turbonun üzerindeki islenme için ise yüksek devirlerde aracı fazla zorlama toparlanması için şu ara bayağı zorlamaya çalışacaksın muhtemelen ama yanlış bir davranış olur araç devrini bulduktan sonra hızlanmalarını yavaş yavaş yap turbo hava besleme hortumunun filtresi yattığından dolayı çürümüş olabilir onu kontrol ettir.

orhun57
12-11-2012, 23:18
Abdullah'a katılıyorum. Egr için o kadar para vereceğinize iptal ettirin daha iyi valla :) Arabaya yüklenmeyin Abdullahın dediği gibi zamanla düzelir.

darkness
13-11-2012, 00:19
egr iptali için zarar verir araca diyorlar.ama ne kadar doğru bilmiyorum.yinede önerinizi ustama sorup tatmin edici cevaplar verirse iptal edeceğim.turbo hortumu filtresinede hiç bakmamıştım.bugün kısmetse orayada bir kontrol yaptıracağım.yardımlarınız için tekrar sağolun.

TanerHoca
13-11-2012, 09:27
1-aracıma bindiğimde 100 km ortalama yakıt tüketimi 8,3 ila 8,0 arası değişmekte.bu normal mi?çünkü son 5 günde kullanıyorum arabamı.daha önce 5 ay boyunca yattı.sadece hafta sonları motor çalıştırıldı.bununla bir ilgisi var mı?(not:tüm filtreler ve yağ değişmiş durumdaydı 5 ay önce)

öncelikle tekrar aramıza hoş geldiniz.

aracın yakıt tüketimini yazmışsınız ama kullanım şartları hakkında bilgi vermemişsiniz.yakıt tüketimini belirleyen en önemli etken sürüş tarzı ve aracın kullanıldığı güzergah özellikleridir.
ben kendi aracımda şehirler arası yolda bile, hem de aynı güzergahta (istanbul-çerkezköy arası)100 km de yeri geldi 4.2 lt yeri geldi 7.5 lt ortalama elde ettim. :)
kaldı ki şehir içi trafikte aracın tüketim değerleri çok daha değişken olabiliyor.ben hiç görmedim ama 9 lt ve üzeri tüketim verisi görenler var.
bu yüzden yukarıda da yazdığım gibi sürüş stilinizi ve güzergah şartlarını bilmeden tüketim verileri hakkında yorum yapmak hiç sağlıklı olmayacaktır.

Abdullah
13-11-2012, 11:15
egr iptali için zarar verir araca diyorlar.ama ne kadar doğru bilmiyorum.yinede önerinizi ustama sorup tatmin edici cevaplar verirse iptal edeceğim.turbo hortumu filtresinede hiç bakmamıştım.bugün kısmetse orayada bir kontrol yaptıracağım.yardımlarınız için tekrar sağolun.

filtresi derken yanlış bir ifade kullanmışım kusura bakmayın contası demem gerekirdi. O contayı kontrol ettirin.

darkness
13-11-2012, 22:14
aracı sıkmadan çok rahat bir şekilde 2500-3000 devir arası vites değiştirerek kullanıyorum.kullanım mesafem genel olarak düz bir yol ve rampasız.günde yaptığım maximum km ise 20 km dir.yakıt değerleri adlı konuyuda inceledim.ama bu değerler çok nadir olarak çıkmış ortaya.benim kafam o yüzden bayağı karıştı ve yardımınıza başvurdum.bu gün yoğunluktan turbo contasına baktıramadım.yarın egr iptali ve turbo contasına bakıp sonucu paylaşırım.ama yinede şundan olabilir şunada bir bak derseniz yardımlarınızı beklerim.cevaplarınız için teşekkürler.

Abdullah
15-11-2012, 10:57
birde aklında bulunsun hava besleme borusunun ortasındaki bağlantının içerisinde oring bulunmakta onu da değiştirmen gerekebilir.