PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot soluk alacak

reisG
24-10-2012, 09:31
Bildiğiniz gibi Peugeot 'un en büyük pazarı olan Batı avrupa da satışları % 12 oranında düşmüş. 3 fabrika üretimden çekilmişti. Firma kardeş şirketi Citroen ile birlikte Çin pazarı ile ilgilenirken esas pazarında can çekişmeye başlamıştı. Ve bugün gelen haber firmaya soluk aldırmaya yetecek gözüküyor. İşte haber;

Fransa hükümeti. otomotiv şirketi Peugeot'u kurtarıyor. Peugeot'ya 7 milyar euroluk tahvil için garanti verildiği açıklandı. Avrupa'nın ikinci büyüğü olan şirket, 1 milyar euroluk yeni bir kredi imkanı arıyor.

Ömer Gedik
25-10-2012, 11:16
Umarım faydalı olur. Ancak durum sadece Peugeot ile sınırlı değil. Renault şu an daha bbüyük kayıp içinde. Ford ise Belçika fabrikasını kapatağını açıkladı.

Otomotiv piyasası Avrupa'da çöküşte.

reisG
12-12-2012, 13:33
Yukarıdaki habere ek olarak bugün haber merkezelrine gelen bilgi;
Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi Peugeot, 2014’e kadar 1500 kişiyi daha işten çıkartacağını açıkladı. Şirket, geçtiğimiz temmuzda da 8 bin kişiyi işten çıkartacaklarını açıklamıştı.Avrupa’da otomobil satışları son 17 yılın en düşük seviyesine gerilerken Peugeot Paris yakınlarındaki bir fabrikasını da kapatma kararı aldı. Şirket bununla birlikte finansal durumunu toparlamak için bazı varlıklarını satmaya başladı ve dünyanın en büyük ikinci otomobil üreticisi General Motors ile stratejik ortaklık kurmak için görüşmelere başladı
Peugeot, dün personeline yaptığı açıklamada Fransa’daki çalışanlarının 2014 itibariyle yüzde 17 düşerek 55.900’e düşeceği belirtildi. Şirketin 2012 sonu itibariyle net borcunun 3 miltar euro olduğu aktarıldı. Bu rakam Temmuz’da 2.5 milyar euroydu.

Dün de Opel bir fabrikasını 2 yıl içinde kapatacağını açıklamıştı.

reisG
11-02-2013, 10:29
Dün medya ya düşen habere göre Fransız hükümeti PSA grubuna Peugeot tarafında kullanılması için yeni bir kredi finansmanı sağlamayı kabul etmiş.
kendi notum: inşaallah Peugeot bu kredi ile satışların düşmesine ana etken olan pig nose tasarımı iptal eder.

Ömer Gedik
11-02-2013, 11:16
Satışların düşmesinde Sence tasarım mı etkili oldu Reis abi. Yapma lütfen.

Sadece 208, 221,000 adetlik satış gerçekleştirdi. Fransada son ayların lideri de 208 idi.

Genel otomobil pazar daralmasında Peugeot'ta nasibini aldı. Peugeot'un toplam satışının düşmesinde İran'a gönderilen demonte araçların yaptırımlar sonucu azalmasının da etkisi var.

Avrupa pazarı küçülüyor. Asya ve Güney Amerika ise büyüyor. Firmalar da artık bu noktalara yatırım yapıyorlar.

reisG
11-02-2013, 11:39
Ömer, benim şahsi fikrim Peugeot'un , Peugeot severlerin gözünde yer alan o farklı çizgisini değiştirmesi satışların zaten genel olarak tüm markaların düşüş yaşadığı son 2 yıl içinde etkisinin biraz daha fazla olduğu. Tabii ki bu benim şahsi düşüncem. Rakamlar ile incelemek ve diğer markalar ile karşılaştırmak tabii ki farklı ve daha gerçekçi değerler verir. İngiltere gib Peugeot'un pazarının iyi olduğu bir ülke deki Peugeot sever pek çok kullanıcı bu yeni tasarımının ilk prototipi SX-1 konseptinden çok şey beklediklerini ancak yeni tasarımın 508 ve 308 makyajı ile gerekli inceliklere ulaşmadan seri üretime geçtiğini yazdılar. Sonrasında 208 de bu tasarım biraz daha iyileşti. Daha iyi olacağı da kesin ancak benim düşüncem otomobil tarihinde kendine özgü enfes tasarımları pazara veren 403 gibi 504 gibi 205 gibi 206 gibi 407 gibi zamanın ötesinde çok başarılı tasarımları daha ilk denemesinde piyasada tutturmuş olan Peugeot bence bu ön burun tasarımını bu sefer tam olarak hazır hale gelmeden verdi. Ve bence bu da zaten ıkıntılı olan avrupa pazarında satışları düşürdü.

CES
11-02-2013, 17:49
Ömer, benim şahsi fikrim Peugeot'un , Peugeot severlerin gözünde yer alan o farklı çizgisini değiştirmesi satışların zaten genel olarak tüm markaların düşüş yaşadığı son 2 yıl içinde etkisinin biraz daha fazla olduğu.

otomobil tarihinde kendine özgü enfes tasarımları pazara veren 403 gibi 504 gibi 205 gibi 206 gibi 407 gibi zamanın ötesinde çok başarılı tasarımları daha ilk denemesinde piyasada tutturmuş olan Peugeot bence bu ön burun tasarımını bu sefer tam olarak hazır hale gelmeden verdi. Ve bence bu da zaten sıkıntılı olan avrupa pazarında satışları düşürdü.

Kesinlikle katılıyorum!

mygold
11-02-2013, 20:34
Ömer, benim şahsi fikrim Peugeot'un , Peugeot severlerin gözünde yer alan o farklı çizgisini değiştirmesi satışların zaten genel olarak tüm markaların düşüş yaşadığı son 2 yıl içinde etkisinin biraz daha fazla olduğu. Tabii ki bu benim şahsi düşüncem. Rakamlar ile incelemek ve diğer markalar ile karşılaştırmak tabii ki farklı ve daha gerçekçi değerler verir. İngiltere gib Peugeot'un pazarının iyi olduğu bir ülke deki Peugeot sever pek çok kullanıcı bu yeni tasarımının ilk prototipi SX-1 konseptinden çok şey beklediklerini ancak yeni tasarımın 508 ve 308 makyajı ile gerekli inceliklere ulaşmadan seri üretime geçtiğini yazdılar. Sonrasında 208 de bu tasarım biraz daha iyileşti. Daha iyi olacağı da kesin ancak benim düşüncem otomobil tarihinde kendine özgü enfes tasarımları pazara veren 403 gibi 504 gibi 205 gibi 206 gibi 407 gibi zamanın ötesinde çok başarılı tasarımları daha ilk denemesinde piyasada tutturmuş olan Peugeot bence bu ön burun tasarımını bu sefer tam olarak hazır hale gelmeden verdi. Ve bence bu da zaten ıkıntılı olan avrupa pazarında satışları düşürdü.
reis abime katılıyorum ama şunu da belirtmek isterim; satışların düşmesinde piyasanın daralması yanında yeni peugeot tasarımlarıda biraz etkili olmuştur..