PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Auto 6R Kullanım Tekniği...

kaptan magara adami
27-02-2010, 00:14
Arkadaşlar dizel motorların devirli kullanılması tavsiye ediliyor ancak otomatik vites modunda 2000'e gelmeden vitesi atıyor.Araba kaldırıyor tepki veriyor gerçi ama devirli kullan tavsiyeleri kafamı karıştırıyor.Sizler nasıl bir yol izliyorsunuz?

okann
27-02-2010, 00:33
Arkadaşlar dizel motorların devirli kullanılması tavsiye ediliyor ancak otomatik vites modunda 2000'e gelmeden vitesi atıyor.Araba kaldırıyor tepki veriyor gerçi ama devirli kullan tavsiyeleri kafamı karıştırıyor.Sizler nasıl bir yol izliyorsunuz?

Gaza uyguladığın şiddetle vites atışını ayarlayabilirsin ?

Abdullah
27-02-2010, 00:37
slm kaptan öncelikle dizel motorların devirli kullanılması gerektiğini size bayi mi söyledi? Bu olayın doğruluk payı var fakat kesinlikle bizim araçlar için geçerli olmayan bir durum bu. Devirli kullanma olayı eski nesil dizel motorlar için geçerlidir. 2001 yılında aldığımız Peugeot Partner aracı aldığımız bayi müsvettesi babama dizel aracı devirli kullanacaksın dediği için sağolsun babam da yaşlı kafasına yerleştirmiş bir durumda ve devirden kastı 4500-5000 ben bu duruma kesinlikle çok kızıyorum yani bu konuda benim çok büyük bir yaram var sende geldin yarama tuz bastın vallahi. Kesinlikle ve kesinlikle bizim araçlarımızda devirli kullanmayı tavsiye etmiyorum. Ben ayrıca devirden kasıt zaten en fazla 3000-3500 olmalı bence araçlarımızın sağlığı için. Bizim araçlarımızda turbo var ve ne kadar devirli kullanırsak o kadar hızlı gidiyoruz bize tek yararı bu oluyor tabi bir o kadar da motoru ve aracımızı yoruyoruz.

kaptan magara adami
27-02-2010, 12:43
genel olarak etraftan öyle duydum teyit amacıyla servisteki elemana sordum: evet dedi bir de 4000 5000 i görsün diyor ya ??? yine neyseki ben 3000 i geçmedim.sonuç olarak devirli kullanma olayı hikaye diyebiliriz herhalde?

Yasin CCK
27-02-2010, 13:58
Tamamen yanlış bir teori, özellikle Auto6R için..

Arkadaşlar Auto6R yeni ve mükemmel bir teknolojidir. Eskiden bir otomatik vites araba mutlaka düz vitesten fazla yakardı, Auto6R ile bu durum tersine çevrildi, bunu nasıl başardılar ; çok düşük devirlerde vites değişimi yapıp araçta vibrasyon sağlamayan bir teknoloji ile..Yani Auto6R sahibi iseniz istesenizde 4000-5000 devirleri göremezsiniz (manuele alıp çok zorlarlarsanız olabilir). Yani siz devirli kullanacağım diye kafanızı yormayın aracınız sizin için bunu düşünüyor ve en uygun devirleri kendi belirliyor.

Özetle bu bir sorun değil, Peugeot Auto6R teknolojisinin size sunmuş olduğu bir yeniliktir ;)

otmotvmhndsi
27-02-2010, 19:55
Tamamen yanlış bir teori, özellikle Auto6R için..

Arkadaşlar Auto6R yeni ve mükemmel bir teknolojidir. Eskiden bir otomatik vites araba mutlaka düz vitesten fazla yakardı, Auto6R ile bu durum tersine çevrildi, bunu nasıl başardılar ; çok düşük devirlerde vites değişimi yapıp araçta vibrasyon sağlamayan bir teknoloji ile..Yani Auto6R sahibi iseniz istesenizde 4000-5000 devirleri göremezsiniz (manuele alıp çok zorlarlarsanız olabilir). Yani siz devirli kullanacağım diye kafanızı yormayın aracınız sizin için bunu düşünüyor ve en uygun devirleri kendi belirliyor.

Özetle bu bir sorun değil, Peugeot Auto6R teknolojisinin size sunmuş olduğu bir yeniliktir ;)

Yasin,

Auto6R de yakıtın düşük olmasının temel nedeni eski klasik TORK KONVERTÖRLÜ tip değil, KURU KAVRAMALI MANUEL ROBOTIZE şanzıman olmasından dolayı... Sizin gaza basışınız ve yoldaki eğiminize göre vites geçiş devri sürekli değişmektedir...

Abdullah
27-02-2010, 23:39
genel olarak etraftan öyle duydum teyit amacıyla servisteki elemana sordum: evet dedi bir de 4000 5000 i görsün diyor ya ??? yine neyseki ben 3000 i geçmedim.sonuç olarak devirli kullanma olayı hikaye diyebiliriz herhalde?

aynen öyle kardeşim boşver söylenenleri sen aracını sakin sakin yormadan kullan ki Aslanın gerektiğinde her zaman fırlamaya hazır olsun. Tekrar söylüyorum kamyon kullanmıyoruz yahu o 4000 - 5000 diyen servis elamanını da bir görmek isterim nasıl bir mantık 4000 neyse de (ki bence o bile fazla) 5000 ne demek ya böyle bilgisiz bir kaç kişi bazı şeyler söylüyor sinir ediyor beni.

otmotvmhndsi
27-02-2010, 23:52

aynen öyle kardeşim boşver söylenenleri sen aracını sakin sakin yormadan kullan ki Aslanın gerektiğinde her zaman fırlamaya hazır olsun. Tekrar söylüyorum kamyon kullanmıyoruz yahu o 4000 - 5000 diyen servis elamanını da bir görmek isterim nasıl bir mantık 4000 neyse de (ki bence o bile fazla) 5000 ne demek ya böyle bilgisiz bir kaç kişi bazı şeyler söylüyor sinir ediyor beni.

+308

Ayrıca 4500 de redline başlıyor nasıl 5000 e gidecek devir ??? O0

Yasin CCK
28-02-2010, 11:49
Yani siz devirli kullanacağım diye kafanızı yormayın aracınız sizin için bunu düşünüyor ve en uygun devirleri kendi belirliyor.

Sizin gaza basışınız ve yoldaki eğiminize göre vites geçiş devri sürekli değişmektedir...

Berker,

Aynı şeyleri farklı anlatımlarla söylemişiz ;) Benim söylediğim temel nedeni olmasada yeniliklerden biri.

Sevgi ve saygılarımla...

Burak
28-02-2010, 13:45
6R ile ilgili olarak gördüğüm en önemli fark ise, araç durduğunda vitesi boşa alıyor olması. Her ne kadar 1 olarak gözükse de aracın boşta olması özellikle dur-kalk trafikte önemli bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Siz gaza basar basmaz vitesi bire alıyor.

uzman
28-02-2010, 14:05
Devirli kullanmak isteyen ''s'' düğmesine basabilir.
Ayrıca ben aracın hareket etmezken vitesi boşa aldığını düşünmüyorum.Kullanım kılavuzunda 'uzun beklemelerde vitesi N konumuna alın' diyor.

uzman
28-02-2010, 14:08
Şunuda belirteyim ''kullanım sorunu'' başlığı uygun olmamış.

ysf76
28-02-2010, 14:36
devirli kullanmayı arada bir anlık yakıt göstergesini sıfırlayarak deniyorum.aracı devirli kullandığınızda yakıt tüketimi çok artıyor.zaten uzmanlarda "gaz pedalının altında yumurta varmış gibi,sakin basarak kullanın" der hep.o yüzden bende hep sakin basarım gaza.sizde deneyebilirsiniz.

otmotvmhndsi
28-02-2010, 17:13
Devirli kullanmak isteyen ''s'' düğmesine basabilir.
Ayrıca ben aracın hareket etmezken vitesi boşa aldığını düşünmüyorum.Kullanım kılavuzunda 'uzun beklemelerde vitesi N konumuna alın' diyor.

Araç A ya da M konumunda ve duruyorken Vites 1 dedir. Ancak şöyle düşünün; sanki manuelde 1 e atıp debriyajın sonuna kadar basıp viteste bekliyorsunuz gibi...

Bu nedenle uzun beklemelerde N konumuna alınırsa, sürekli baskı balataya basılı konumda tutulmaz...

Burak
28-02-2010, 19:50
Aslında benim de demek istediğim buydu, fiziksel olarak boşa almış olmuyorsunuz, ama klasik otomatik viteslerde olduğu gibi ayağınızı frenden çekince araç gitmeye başlamıyor. Örneğin hafif yokuş bir trafikte, motor kompresyonunda iken durmaya yakın araç debriyaja basılmış gibi boşa geçiyor. Bence bu özellik 6R şanzımanın en güzel özelliklerinden birisi. Ayrıca devirlenme periyotları sizin gaz tepkilerinize göre kaydedilip belirleniyor.

otmotvmhndsi
28-02-2010, 20:04
Aslında benim de demek istediğim buydu, fiziksel olarak boşa almış olmuyorsunuz, ama klasik otomatik viteslerde olduğu gibi ayağınızı frenden çekince araç gitmeye başlamıyor. Örneğin hafif yokuş bir trafikte, motor kompresyonunda iken durmaya yakın araç debriyaja basılmış gibi boşa geçiyor. Bence bu özellik 6R şanzımanın en güzel özelliklerinden birisi. Ayrıca devirlenme periyotları sizin gaz tepkilerinize göre kaydedilip belirleniyor.

+308 ;)

aero
02-03-2010, 16:18
Bu efsanenin halen devam ediyor olmasının tek sebebi kamyoncu zihniyetli sürücülerdir. Nedir kamyoncu zihniyeti? Mercedes kamyonu olanla 20 yaşında ford kamyonu olan şoförler tamamen aynı adamlar tarafından "yetiştirilmektedir".
Gelelim bizim konuya. Dizel olsun, benzinli lpg li CNG li olsun içten yanmalı tüm motorların bir tork-beygir gücü eğrisi grafiği vardır. Bu grafikten motorun hangi devirde hangi torku ürettiğine ve daha önemlisi en yüksek torkun hangi devirde üretildiğine bakılır. bizimki de dahil modern motorların hiçbirinde bu en yüksek torkun elde edildiği devir 3000'in üstünde değildir. bu tork motora ait bir devirdir, aracına göre değişmez.

Amaç az motor devrinde çok krank devri üretmektir. Bu da daha az yakıt harcamak ve uzun motor ömrü demektir. eski motorların sıkıştırma verimleri,yakıt ısıtma ve basınçlandırma sistemleri yeterince iyi olmadığından yüksek devirli kullanırsın ki zaten dizellerde olmayan ateşleme sistemi yüzünden yanmada kesinti olmasın, pistonlar kasıntı yapmasın biyel kollarının (krankı çevirir) dairesel hareketi smooth (düzgün) olsun.

Eğer aracınız çok ağır ise bu kez dişli kutularının oranları ile oynanır küçük viteslerde daha büyük tork elde edilir ancak bu kez de yüksek viteslere çok fazla devir aralığı kalmaz. bizimki gibi ekonomi araçlarında her hız için en uygun şekilde vites oranları dağıtılmıştır.

yazdıkça konunun dağılma riskini farkederek sözlerime burada son verirken, auto6r olsun olmasın 1,6 hdi motorunuzu 2200 dd seviyesini geçmeden kullanırsanız min yakıt harcar, motor ömrünü maksimum yaparsınız. aracınız kadranda yer alan 4-5-6 bin devirlere de çıkabilir ancak 2200 den sonraki her devirde birim tork için daha fazla yakıt harcayacaksınız. saygılar...

Yasin CCK
02-03-2010, 17:04
Bu efsanenin halen devam ediyor olmasının tek sebebi kamyoncu zihniyetli sürücülerdir. Nedir kamyoncu zihniyeti? Mercedes kamyonu olanla 20 yaşında ford kamyonu olan şoförler tamamen aynı adamlar tarafından "yetiştirilmektedir".
Gelelim bizim konuya. Dizel olsun, benzinli lpg li CNG li olsun içten yanmalı tüm motorların bir tork-beygir gücü eğrisi grafiği vardır. Bu grafikten motorun hangi devirde hangi torku ürettiğine ve daha önemlisi en yüksek torkun hangi devirde üretildiğine bakılır. bizimki de dahil modern motorların hiçbirinde bu en yüksek torkun elde edildiği devir 3000'in üstünde değildir. bu tork motora ait bir devirdir, aracına göre değişmez.

Amaç az motor devrinde çok krank devri üretmektir. Bu da daha az yakıt harcamak ve uzun motor ömrü demektir. eski motorların sıkıştırma verimleri,yakıt ısıtma ve basınçlandırma sistemleri yeterince iyi olmadığından yüksek devirli kullanırsın ki zaten dizellerde olmayan ateşleme sistemi yüzünden yanmada kesinti olmasın, pistonlar kasıntı yapmasın biyel kollarının (krankı çevirir) dairesel hareketi smooth (düzgün) olsun.

Eğer aracınız çok ağır ise bu kez dişli kutularının oranları ile oynanır küçük viteslerde daha büyük tork elde edilir ancak bu kez de yüksek viteslere çok fazla devir aralığı kalmaz. bizimki gibi ekonomi araçlarında her hız için en uygun şekilde vites oranları dağıtılmıştır.

yazdıkça konunun dağılma riskini farkederek sözlerime burada son verirken, auto6r olsun olmasın 1,6 hdi motorunuzu 2200 dd seviyesini geçmeden kullanırsanız min yakıt harcar, motor ömrünü maksimum yaparsınız. aracınız kadranda yer alan 4-5-6 bin devirlere de çıkabilir ancak 2200 den sonraki her devirde birim tork için daha fazla yakıt harcayacaksınız. saygılar...

Gayet detaylı ve bilgilendirici olmuş, paylaşım için teşekkürler...

Min.yakıt harcama kısmında 2200dd seviyesinden bahsetmişsiniz. Bildiğim kadarıyla bizim araçlarda turbo 2200dd'den sonra devreye giriyor, bunun yakıt ekonomisine ve motor ömrüne etkisi mevcutmudur?

MaLi
02-03-2010, 21:10
Gayet detaylı ve bilgilendirici olmuş, paylaşım için teşekkürler...

Min.yakıt harcama kısmında 2200dd seviyesinden bahsetmişsiniz. Bildiğim kadarıyla bizim araçlarda turbo 2200dd'den sonra devreye giriyor, bunun yakıt ekonomisine ve motor ömrüne etkisi mevcutmudur?

1750dd den sonra turbo devreye giriyor diye biliyorum.

aero
02-03-2010, 22:04
Turbo eşik değeri 1750, max tork 1800 dd da oluşuyor. Önemli olan bu devirin üstünde hem motorun hem de turbonun birlikte çalışıyor olması. Turbo çıkış gazlarının yüksek debisinden faydalanarak motor içine çekilen havayı olması gerektiğinden çok daha fazla miktarda sıkıştırır. 1.6 olan motorumuza motorun sıkıştırabileceğinden çok daha fazla havayı turbo yardımı ile hapseder. Mesela motorumuz turbosu çalışırken turbosu çalışmayan bir 2.0 litre motor ile aynı gücü üretmeyi başarır. Peki bu bedava mıdır? Hayır. Fizikte herşeyin bedelini ödemek zorundasınız. Motora yüksek basınçlı hava itilmesi ve aynı anda artan yakıt debisi exhaust çıkış sıcaklığını çok artırır. Ayrıca çok çok yüksek devirde dönen turbonun kendisi ve türbini de bu ısınma ve genleşmelerden zamanla ayvayı yer.

Bugünkü bmw 3.20D nin 170 hp olması sadece teknoloji harikası bir turbonun marifetidir.

Turbo sistemlerinin aslında dizellerde kullanılmasının sebebi motorin yakıtının yağlı oluşundan kaynaklı yanma veriminin düşük olmasıdır. çok kısa zamanda yakarsanız benzinden daha fazla yanıcı madde içerdiğinden birim miktarı heba olur gider. bu yüzden çok yüksek basınçta, ateşleme olmadan yakılması en verimli yöntemdir. Turbo sayesinde her damlanın hakkını çöpe atmadan vermiş oluyoruz (yüksek güç gerektiğinde, motor hızlandığında)

Gerçek ve ilk kullanıldıkları yer olan benzinli motorlarda ise turbo dizeldeki gibi bir açığı kapatmak için değil, doğrudan ve motoru gebertme pahasına sürekli ve ivmeli bir motor gücü elde etmek amacı ile kullanılır. 1.6 T bir volvo ya da bmw'yi bizim 308 ile otobanda geçemezsiniz. Biz turboyu motoru tamamlayıcı bir unsur olarak kullanıyoruz.

Turboda olay motoru büyütmeden (ağırlık problemi olur) daha büyük bir motor efekti yaratarak birim zamanda çekilebilecek ve yakılabilecek yakıt miktarını yani beygir gücünü arttırabilmektir. Turbo bunu başardığında deli gibi dönen bir krank miliniz var demektir. Bu kadar hızlı dönen bir şaftı tekerleklere verimli aktaramazsanız yine verim alamazsınız. İşte auto6r gibi detayına benim de vakıf olmadığım esas teknik harikası dişli kutuları bu işi üstlenirler. Sokak aralarında şahinlere turbo takan arkadaşlar sadece ses kaynağı üretmektedirler.

Bütün bu teknoloji bir bütündür. Biri olmadan öbürü sadece gürültü yapar.

Sorunuzun cevabı için basit düşünün. 2200 dd dan sonra yakıt tüketimi ve tork birlikte artmaya başlayacak ancak her bir gr yakıt için devir yükseldikçe daha az tork elde edebileceğiz. Bu da 2200 den ne kadar yukarı çıkarsanız, birim maliyetinizin o kadar artacağı anlamına gelir (hesaplar 6. vites içindir).

Özetle en yüksek beygir gücüne en yüksek tork devir değerinde deği,l daha yüksek bir devirde ulaşıyoruz. Atıyorum 4000 dd'de. Bu da tork-hp grafiğinin tepe noktası olan 2200-2300 den 3500'e kadar gelindikçe hp artışı devam etmekle birlikte her bir birim hp için daha fazla birim yakıt yakılacağı anlamına gelir. örnek olarak verdiğim 4000 dd den yukarıda ise motordan ilave tork alamadığınız gibi hp artışı da sona erer.

Yakıt ekonomisinin en iyi yapıldığı değerler auto6r nin vitesleri attığı değerleridir. 6.da ise 2200-2300 ile yukarıda anlattığım şekilde sınırlıdır.

Yasin CCK
03-03-2010, 00:02
Sayın Aero, öncelikle sitemize hoşgeldiniz, Verdiğiniz detaylı bilgiler için tekrar teşekkürler..

Araç, özelliklede motor konusunda kapsamlı bilgiye sahipsiniz galiba. Özel ilgimi yoksa işinizlemi alakalı? (Özel olmazsa tabi, cevaplamama hakkına sahipsiniz :D)

aero
03-03-2010, 09:53
Yasin biraderim aman dikkat hayatta en tehlikeli şey biliyorum demektir. Ben uçak mühendisiyim, başta uçak sistemleri ve bakımları ile ilgili çalışıyorum. Bizim meslekte "biliyorum" kelimesi yasaktır. Ancak genel olarak meraklı bir yapım var. Birşeyin nasıl çalıştığını bilmiyorsam bazen bana batabiliyor. Herkes gibi araştırıyor ve öğrenmeye çalışıyorum. Meslekten gelen bir alışkanlık olarak ezberimi bozmaya ve diğerlerinin doğrularını değiştirmeye eğilimim var.
Araç forumuna da şu an 6000km ye getirdiğim 308 hdi Auto6R den sonra başladım. Çok güzel paylaşımlar var. Takip etmeye çalışıyorum.

Saygılar....

Abdullah
03-03-2010, 10:05
Yasin biraderim aman dikkat hayatta en tehlikeli şey biliyorum demektir. Ben uçak mühendisiyim, başta uçak sistemleri ve bakımları ile ilgili çalışıyorum. Bizim meslekte "biliyorum" kelimesi yasaktır. Ancak genel olarak meraklı bir yapım var. Birşeyin nasıl çalıştığını bilmiyorsam bazen bana batabiliyor. Herkes gibi araştırıyor ve öğrenmeye çalışıyorum. Meslekten gelen bir alışkanlık olarak ezberimi bozmaya ve diğerlerinin doğrularını değiştirmeye eğilimim var.
Araç forumuna da şu an 6000km ye getirdiğim 308 hdi Auto6R den sonra başladım. Çok güzel paylaşımlar var. Takip etmeye çalışıyorum.

Saygılar....

aero tekrar hoşgeldin kazasız belasız sorunsuz sürüşler dilerim. Aracım bölümümüzde senin aslanı da görmek isteriz.

Yasin CCK
03-03-2010, 12:36
Güzel hayat bakışı, marjinal bir meslek ;)

Tanıştığımıza memnun oldum, yeni konularda görüşmek üzere..

Sevgi ve saygılarımla...

Ozan
05-03-2010, 09:18
Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum .
Genel olarak çok keyif alarak kullandığımı söyleyebilirim.
-Ancak duruyor halde iken birden dik bir yokuşa çıkmaya başladığınızda en olumsuz yanı aracın kendini 2 vitese atıp yığılması.
bunuda bu tip durumlarda manuele alarak yada daha az gaz vererek halledebiliyorum.
-Bazen 6R ımla kavgada ediyoruz.Örneğin 80-90 km hızla giderken rampa aşağı inmeye başladığında hemen vitesi 6 dan 5 e alıyor.
bende az yaksın diye tekrar 6 ya alıyorum.O 5.vites ben 6. vites derken üç dört kez inatlaşmamızdan sonra genelde kavgayı ben kazanıyorum.:)
-Yeni keşfettiğim üzere aynı anda 2 vites düşürebiliyorsunuz.örneğin 6 da ilerlerken hemen 4 e alma şansınız var.Yani vitesleri sıra ile düşürmüyor.Bu da iyi bir özellik.

MaLi
05-03-2010, 10:13
Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum .
Genel olarak çok keyif alarak kullandığımı söyleyebilirim.
-Ancak duruyor halde iken birden dik bir yokuşa çıkmaya başladığınızda en olumsuz yanı aracın kendini 2 vitese atıp yığılması.
bunuda bu tip durumlarda manuele alarak yada daha az gaz vererek halledebiliyorum.
-Bazen 6R ımla kavgada ediyoruz.Örneğin 80-90 km hızla giderken rampa aşağı inmeye başladığında hemen vitesi 6 dan 5 e alıyor.
bende az yaksın diye tekrar 6 ya alıyorum.O 5.vites ben 6. vites derken üç dört kez inatlaşmamızdan sonra genelde kavgayı ben kazanıyorum.:)
-Yeni keşfettiğim üzere aynı anda 2 vites düşürebiliyorsunuz.örneğin 6 da ilerlerken hemen 4 e alma şansınız var.Yani vitesleri sıra ile düşürmüyor.Bu da iyi bir özellik.

yanlışsam söyleyin.
diezel araçlar rampa aşağı inerken bir alt vitesde hiç yakıt yakmazlar.

Burak
05-03-2010, 10:18
Aracı kullandıkça özelliklerini ve davranış tarzını öğreniyorsunuz. Özellikle direksiyon kenarındaki kolları kullanarak yokuş yığılmalarını önleyebilir ve motor freni yapabilirsiniz. Oldukça da hızlı vites değişimi yapıyor. ben 6'dan 4'e falan aldığım çok oluyor, viraja girerken v.s. çok kullanıyorum.

Ozan
11-03-2010, 04:14
yanlışsam söyleyin.

Çalışan her motor yakıt yakar
Rampayı inerken 5.vites 2500devir çeviriyorsa,6.vitese aldığınızda 2000 devir çevirir.
Az devir çeviren motorda haliyle daha az yakar.
Gaz verilmediğinde yol bilgisayarının sıfır göstermesi sizi yanıltmasın.

Abdullah
11-03-2010, 08:55
yanlışsam söyleyin.

Çalışan her motor yakıt yakar
Rampayı inerken 5.vites 2500devir çeviriyorsa,6.vitese aldığınızda 2000 devir çevirir.
Az devir çeviren motorda haliyle daha az yakar.
Gaz verilmediğinde yol bilgisayarının sıfır göstermesi sizi yanıltmasın.

yeni teknolojide bende yakmadığını biliyorum yani boş a almak yerine hep gazdan ayağınızı çekin der yetkililer gazdan ayağınızı çektiğinizde zaten yol bilgisayarı anlık yakıt değeri "0.0" oluyor. Boşa aldığınızda bu değer kimi zaman 0.5 kimi zaman 1.1 felan oluyor.

γuяdaeя
11-03-2010, 11:40
Rampa aşağı inerken (vitesteyken) araç "cut off" yapmışsa eğer yakıt sarfiyatı sıfırdır. Tabi bu her viteste ve her devirde cut off yapacak anlamına gelmez.

Ozan
11-03-2010, 23:02
Ne bileyim mantığıma sığmıyor.
örneğin 15 km lik bir rampadan aşağıya iniyorsunuz(Kemer - Kumluca arasında var) ve yol bilgisayarı sıfır değeri gösteriyor.
ve bu süre zarfında araç 15 km boyunca yakıt yakmıyor.Bence mantıklı değil.

Yol bilgisayarından yola çıkacak olursak araç rölantide çalışırken de sıfır değeri gösteriyor.Bu araç sonsuza kadar çalışsada yakıt yakmayacakmı demek :)

MaLi
11-03-2010, 23:38
yakıt yakmıyor derken sadece yakacağı rölantideki yakıtdır.
araç boşda iken yol bilgisayarı sıfırı göstermiyor.
boş değer gösteriyor.
rolantideki veri ile bayır aşağı inerken ekran yazan farklıdır.

şöyle bir olay anlatim.
Mersindeki bir kamyon servisi (hanımn dayısı olur) biri bir şöferle iddalaşıyor
servis diyorki rampa aşağı al bir düşük vitese biraz devirli in. anca rolanti yakarsın.
şöfer tabi olmaz öyle şey diyor.
bunlar iddaye giriyorlar.
şöfer ankaradan mersine giderken (ulukışaldan sonra otobana giriliyo ve uzun iniş var.) otobana girmeden depoyu dolduruyuor.
iniş bitince depoyu kontrol ediyor. ve servisin dediği gibi deponun dolu olduğunu görüyor.
sonra açıklamasını yapıyor.
mazotlu araba rampa aşağı devirli inerken bişey yakmaz.

Abdullah
12-03-2010, 00:33
yakıt yakmıyor derken sadece yakacağı rölantideki yakıtdır.
araç boşda iken yol bilgisayarı sıfırı göstermiyor.
boş değer gösteriyor.
rolantideki veri ile bayır aşağı inerken ekran yazan farklıdır.

şöyle bir olay anlatim.
Mersindeki bir kamyon servisi (hanımn dayısı olur) biri bir şöferle iddalaşıyor
servis diyorki rampa aşağı al bir düşük vitese biraz devirli in. anca rolanti yakarsın.
şöfer tabi olmaz öyle şey diyor.
bunlar iddaye giriyorlar.
şöfer ankaradan mersine giderken (ulukışaldan sonra otobana giriliyo ve uzun iniş var.) otobana girmeden depoyu dolduruyuor.
iniş bitince depoyu kontrol ediyor. ve servisin dediği gibi deponun dolu olduğunu görüyor.
sonra açıklamasını yapıyor.
mazotlu araba rampa aşağı devirli inerken bişey yakmaz.

+308

BahadırALTUN
12-03-2010, 00:41
Benim bildiğim yeni teknolijili motorlarda ayak gazdan çekildiği anda motora yakıt gönderimi kesiliyor. Motor çalışmaya devir çevirmeye devam ediyor ancak aracın kazandığı atalet ve tekerleklerin döndürme gücü ile. Boşa aldığınızda ise motorun çalışmaya devam edebilmesi için rölanti devirinde tüketilen yakıt kadar harcama olması şart.
Boşta gitmak bende hep tereddüt oluşturur. Sanki aracın stop etme olasılığı artacakmış gibi hissederim hep. Bu stop etmenin birde 308 deki otomatik viteste olduğunu düşünün.
Boşta bile olsa frene basmadan çalıtıramazsanız. Frene basarsınız motor çalımıyorken fren sapıtır , aha ne yapayım şimdi vs. vs. diye diye , zincirleme heyecan ve muhtemelen zincirleme felaket tamlaması yaşarsınız. Hiç gerek yok üç kuruşluk mazot için. Boşa felan atmayın bence. Araç hareket halindeyken mutlaka viteste olsun.

Başka bir forumda bulduğum ilave bilgilerde aşağıdaki gibidir.

Aıntıdır.

Dizel araç boşta giderse ne olur?

1- Pompa yağlamayacağı için turbonun ömrü azalır.
2- Ani devir yükselmeleri olacağından turbo yıpranması olur. Alternatör, şarj dinamosu arazaları olabilir.
3- Sürekli fren yapılacağından diskler balatalar ömür kaybeder. fren mesafesi uzar.
4- Yakıt tasarrufuna etkisi hiç olmaz. Benim arabada boş viteste anlık tüketim boş viteste 0,7lt iken 6. viteste 0 lt olarak gösteriliyor.

MaLi
12-03-2010, 00:52
Bahadir olay zaten boşta iken değil.

anlattıklarım araç vitesde iken geçerli.

aero
16-03-2010, 21:34
Yokuş aşağı giderken ya da herhangi bir anda ayak gazdan çekildiğinde auto6r yakıt harcaması giderek azalır ve 0'a düşer. 15 km yokuş aşağı giderseniz hiç yakıt harcamazsınız. Ancak o yokuşa geri çıkarak ve bunun için fazla yakıt harcayarak toplamda eşitleneceksiniz. araç viteste, yakıt sarfiyatı 0 iken motor minimum devinim enerjisine (aracın ataleti) sahip olduğu sürece bunu devam ettirir.

Örneğin 1. viteste giderken durmak üzere yavaşladığınızda belirli bir anda araba kendi kendine boşa atar (vites halen A da). Bunu çok sıcak motorda 2. viteste de yapıyor, ben hissettim. burada motor, durmak üzere olan araçtan ayrılarak (vitesi boşa alarak) stop etmemeyi sağlıyor. hareketiniz o kadar dengesiz ki (dur kalk) riske atamıyor. boşta iken sabit yakıtla ve sarsıntısız araç kayıyor. ne zaman hızınız daha dengeli ve artmaya yönelirse vitese geçiriyor ve araca enerji eklemeye ve vites arttırmaya başlıyor.

Rölanti ise sadece araç N konumuna alındığında devrededir. N konumunda motor sürekli yakıt harcar (yokuşa ve aracın hızına bakmaz) çünkü motoru tekerleklerden ayırdınız. yerden gelecek ve motoru hareketlendirecek doğadan alınan enerji motora aktarılamıyor. stop etmemesi için gerekli min yakıt hava ve motor sıcaklığına göre seçilerek sürekli yakıt harcanır. ayrıca bu N konumundan A ya geçeceksiniz ve bu sırada motor hangi vitese geçmesi gerektiğine çok kısa sürede karar vermek zorunda kalacak. bu da kasıntılı bir geçiş ve anlık yüksek yakıt harcaması demektir.manuel vites benzinli araç kullanmış olanlar iyi bilir.

Yokuş aşağı giderken A konumunda vites kaçta olursa olsun yakıt harcamayacaksınız. ancak düşük vitesler aracın hızını sınırlayacaktır. düşük viteste yokuş aşağı gaza basma gereği hissetmemeniz için birer birer yükseltin gerekirse 6 ya alın. ancak daha hızlı gitmek istiyorsanız gaza basın. bu kez yakıt karşılığında düzgün ivme ile hız satınalmış olursunuz. N de ise bariz bir şekilde araç çok çok hızlanacaktır.

Ancak bu motor;

Rölantide ve sürekli yakıt harcamaktadır-eninde sonunda yüksek bir hızda iken A ya geçişiniz kanlı olacaktır-ani bir frenlemede sadece frenleri kullanabileceksiniz, auto6r nin vites küçültmelerinden yararlanmayacaksınız.

Arkadaşlar kesinlikle arabayı hareket halinde N konumuna almayınız. Bunun gereği ve faydası yoktur.

Bu arada bir not olarak, bir aracın motorunu yakıtsız döndürebilirseniz yine motor sesi duyarsınız. yokuş aşağı giderken duyduğunuz ses ve titreşim motordan gelmektedir. Yakıtın yakılmasının duyulabilir bir sesi yoktur.

pug308
06-04-2010, 11:12
merak ettiğim ve uygulamaya cesaret edemediğim bir şeyi sormak istiyorum

araç hareket halindeyken (90-100 km üzeri) geri vitese geçiliyor mu? (Auto 6r) yani konum itibariyle R

pozisyonu çok sakat birinin eli çarpar birşey olur şanzıman dağılmasın sonra?

otmotvmhndsi
06-04-2010, 15:56

araç hareket halindeyken (90-100 km üzeri) geri vitese geçiliyor mu? (Auto 6r) yani konum itibariyle R

Siz vites kolunu R konumuna alsanız bile hızınız 3(üç) km/h üstündeyse sistem vitesin geçmesine izin vermiyor...

pug308
06-04-2010, 16:33

Siz vites kolunu R konumuna alsanız bile hızınız 3(üç) km/h üstündeyse sistem vitesin geçmesine izin vermiyor...

beki bir zorlanma ses gıcırtı b vb tepki oluyor mu? yoksa pürüzsüz bir şekilde R ye geçiyor mu ? deneyeceğim o yüzden soruyorum.

Yasin CCK
06-04-2010, 17:18
Benimde hep merak ettiğim bir konudur ama boşver deneme, bir sakatlık falan çıkar animallah...

Hem bak Berker geçmez demiş, ağrımayan başını ağrıtma ;)

otmotvmhndsi
06-04-2010, 17:25

beki bir zorlanma ses gıcırtı b vb tepki oluyor mu? yoksa pürüzsüz bir şekilde R ye geçiyor mu ? deneyeceğim o yüzden soruyorum.

Düz vites mantığı ;3 km ile ileri giderken geriye atarsanız = Gırtt şeklinde bir dişli sesi çıkıyor =)

GLR
13-04-2010, 09:41
Arkadaşlar dün nişantaşı abdi ipekçi caddesinde park yeri ararken trafikte yukarı doğru dur kalk gidiyordum aracım gaza dokunduğumda titremeye başladı aynen düz vites bir araçta stop edecek gibi veya vitese geçmemiş gibi bir durum oldu.Daha önce aynısını bakırköy capacity de yokuş yukarı dur kalk otoparka giriş için sıra beklerken yapmıştı.
Normal kullanımda bir sorun yok gibi ancak biraz tedirgin oldum.Auto6r kullanıcıları arasında başına böyle bişey gelen var mı veya ne olabilir?Yardımcı olursanız çok sevinirim,çünkü 52 bin km ye yaklaştım bu kadar süredir kullanıyorum bu aracı çok anormal bir durumdu.

okann
14-04-2010, 06:22
Arkadaşlar dün nişantaşı abdi ipekçi caddesinde park yeri ararken trafikte yukarı doğru dur kalk gidiyordum aracım gaza dokunduğumda titremeye başladı aynen düz vites bir araçta stop edecek gibi veya vitese geçmemiş gibi bir durum oldu.Daha önce aynısını bakırköy capacity de yokuş yukarı dur kalk otoparka giriş için sıra beklerken yapmıştı.
Normal kullanımda bir sorun yok gibi ancak biraz tedirgin oldum.Auto6r kullanıcıları arasında başına böyle bişey gelen var mı veya ne olabilir?Yardımcı olursanız çok sevinirim,çünkü 52 bin km ye yaklaştım bu kadar süredir kullanıyorum bu aracı çok anormal bir durumdu.

Ahmet bana da Dragos'da olmuştu. Biliyorsun tamamen tepe orası :) Senin de dediğin gibi stop edecek gibi oluyor. Bunun nedeni aracın o yokuşta gerekli devirle çıkmaması :)

tazmet
07-05-2010, 00:16
Arkadaşlar selamlar,
Aracım her ne kadar 3008 olsada auto6r kullanım tekniği ve 0 km aldığım araçla şu ana kadar 3 sefer yolda kalmam sonucu forumunuza düşmüş bulunmaktayım...
Son 1 haftadır peugeot ile akraba olmuş durumdayım. Benim yazacağım sorunu yaşamış olanlar varsa yada yaşayacak olma ihitmaline karşı hem sizlerle paylaşmak hemde böyle saçma sapan bir soruna peugeot tarafından çözüm bulunabilmesi için sizlerden gelecek fikirlerede ihtiyacım var. Çünkü bu işe fecii baş koydum.
1,5 ay kadar önce dik bir yokuşta toplamda 100metre kadar (park yeri arama ve park etme amacıyla) ileri geri manevra yaptım ve bulduğum park yerine girerken aracımda şiddetli titreşim ve zıplama meydana geldi. Ertesi sabah servis ile görüşerek (onların yönlendirmesi ile) aracımı çalıştırdım ve sorunsuz bir şekilde servise gittim. Tecrübe sürüşü sonrası araçta bir sorun yok dendi. Ne olmuş olacağı ile ilgili açıklamalarını aşağıda belirteceğim.
Cuma günü ise çok yoğun bir trafikte, beşiktaş barbaros bulvarından boğaz içi köprsü çıkışına gitme niyetindeydim ama çıkışa yaklaşık 100 metre kala dur kalklar sonrası araç hafiten titremeye başladı, köprü çıkışına girdiğimde titremeler arttı ve ağır bir balata yanığı kokusu. Yol yardımını aradım "aracı kesinlikle kullanmayın, çekici gönderiyoruz" dediler ve aracım servise çekildi. Bu arada 2 saatlik çekici bekleme sürecinde yanımda 3 tane 3008 geçti bende imrenerek "ulan bunların arabası neden bozulmuyo diye bön bön baktım) Ertesi sabah servise giderek tekrar tecrübe sürüşüne çıktık ama yine aynı sonuç araçta bir sorun yok. Israrlarımla bilgisayar kontrolü yapıp kayıt açtırdım. Fakat söylediğim gibi arıza yok dendi. Açıklamalarını aşağıda belirteceğim.
Açıklamalardan tatmin olmadığım için peugeot Türkiye ile yazıştım, görüşrüm ama bu esnada dün sabah beylikdüzü-florya trafiğinde k.çekmece yokuşunu çıkarken aynı sorun oldu ve güç bela floryaya kadar gidip aracımı park ettim. Akşamı peugeot Türkiye'nin yönlendirmesi ile servise gittim ama yine arıza yok dendi.
Servisin neden böyle bir şey olmuş olacağına dair açıklaması....
- Araç otomatik vites değil (Allah razı olsun ben bilmiyodum)
- Debriyaj balatasının olduğu yerde bir ısı sensörü var yoğun trafikte ve yokuşta araba çok zorlanırsa debriyaj balataları ısınır ve sensör devreye girerek robot'un debriyaja basıp bırakması komutunun verilmesine neden olur ve bu da titreme yapar. Bunun nedeni araba diğer parçaların zarar görmemesi için kendisini güvene alır.
- Böyle bir durum yaşadığınızda aracınızı durdurup debriyaj balatasının soğumasını bekleyin. (2. arızada 2 saat çekici beklemiştim. Çekici geldiğinde aracı kontrol etmek istediğimde hala orgazm olmuş gibi zıplıyodu. Yani soğuma işlemi 18 derecelik hava sıcaklığında 2 saatte gerçekleşemedi.
Peugeot Türkiye ise (telefonda) ısrarla; bu durumun bir arıza olmadığını aksine aracın bir özelliği olduğu ve zarar görmemesi için konulmuş önemli bir özellik oldu hakkında ısrar ediyor.
Yahu benim anlamadığım 7 tepeli ve trafiği dünyaca meşhur bir şehirde bu araba bunu hep yapacak mı? 3 kez yaptığına göre hep yapacak.
Servisteki ustalarla konuştuğumda bu sorunu yaşamam için yoğun trafikte her durduğumda aracı "N" konumuna almamı ve robot'un sürekli (Araç A'da iken frene basılı konumda) debriyajı basılı tutmasını engellememi ve dolayısıyla basılı debriyajın sürtünmeden dolayı ısınmasının önüne geçeceğimi söylediler.
Söyledikleri her şey benimde tahmin ettiğim ve teknik olarak anlayabildiğim şeyler ama böyle bir durumun olması sizler içim normal midir? Yada bu sorunu içinizde yaşayanınız var mı?
Kumanda olarak otomatik vitesli olan bir aracın her dur kalkta (yoğun trafikte) sürekli "N" konumuna, ardından hareket ederken tekrar "A" konumuna alınması gibi mantıksızca bir çözüm önerisi normal midir? Millet İstanbul trafiğinde vites derdinden kurtulmak için alıyor bu arabaları ama sağ el sürekli viteste olacak.
Yoğun trafik bir yana dik yokuşta, aşağı ve yukarı git gel şekilnde manevra yapılmasıda aynı soruna neden oluyor
Bu sorun ya benim aracımda bir üretim hatası yada auto6r'nin büyük bir sorunu diye düşünüyorum.
Söylediğim gibi bu konuya baş koydum. Sonu mahkemede bitecek gibi görünüyor.
Yukarıda belirttiğim gibi. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa ve tecrübelerini benimle paylaşırlarsa sevinirim.
Selamlar

Ömer Gedik
07-05-2010, 00:55
Merhabalar
Öncelikle 3008 başlığında aracım bölümünde aracınızı ve kendinizi kısaca tanıtırsanız çok sevinirim.

Yaşadığınız talihsizlikler gerçekten canınızı sıkmış. Ben Auto6R kullanıcısı değilim ama bu şanzımanın bu derece çabuk bir şekilde koku yapmasını ve kavrama sisteminde sorun olmasına pek aklım ermedi. Sitemizde aynı şanzımana sahip 308 kullanan çokça arkadaşımız var. Birde onlardan bilgi almanızda fayda ar diye düşünüyorum. Sorunu sürekli yaşamanız bende fabrikasyon sorun olduğunu düşündürüyor.

Birde N konumuna her durduğunuzda almanızı klasik otomatikte önerebilirim ama Auto6R de gerek görmüyorum. Ayrıca bunun yerine rampalarda manuel kullanmanız şanzımana faydalı olacaktır.

Yasin CCK
07-05-2010, 01:25
Merhabalar,

Öncelikle geçmiş olsun keşke aramıza peugeot sahibi olmanın mutluluğu ile katılmış olsaydınız ama anladığım kadarıyla yaşananlar sizi fazlasıyla yormuş ve sinirlendirmiş.

Hakkınızı aramanız konusunda destekliyorum sizi, herhangi bir çözüm bulamaz iseniz tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

Geçmiş olsun, acil çözümler dilerim...

Gökay
07-05-2010, 07:58
Sıkıntı yaşamanıza üzüldüm geçmiş olsun;
Toyota'nın MMT şanzıman sorunları diye google'da aratırsanız bunun gibi örnekler bolca bulabilirsiniz.Yarı otomatik şanzımanların kötü yanı bu maalesef.Mesela siz rampada sorun yaşamışsınız yakın arkadaşım düz köprü trafiğindeki dur kalklarda sıkıntı yaşıyordu Toyotasıyla...

Ve aynı Pejonun size verdiği yanıt gibi diğer üreticilerde sorun değil bu diyerek tüketiciyi zor durumda bırakıyor.Satın alınırken uyarılmıyor tüketicide araştırmıyor zaten.

Vitesin yoğun trafikte N konumuna alınması hem yarı otomatik hem tam otomatik şanzımanlarda kesinlikle tavsiye edilen birşey bende bu şekilde kullanıyorum açıkçası.

Ayrıca nerede rampa içinde dur kalk yapmak zorunda kalsam mutlaka ESP devreye girecek kadar frene basıp oyle kalkış yapıyorum.Mümkün oldugunca az debriyaja yukleniyorum kısacası.

Bu şanzımanlar nazlı bebek gibi ,yumuşak davranmaya çalışıyorum bende.Bazen çok dik yerde buldugum park yerine bile boş ver diyorum zorlamıyım aracı :-\

Tekrar geçmiş olsun.

tazmet
07-05-2010, 09:15
Arkadaşlar temennileriniz için teşekkürler.
Aracı zorlamam gibi bir durum söz konusu değil. Engelli olduğumdan dolayı oldum olası otomatik vites kullanıyorum ve hepside honda idi.
Hiç bir zaman servislerden, ustalardan, durduğunuz zaman aracı boşa alın telkinini almadım. Aksine gerek yok denmiştir hep.
Peugeot kabul etmesede ben aracımda üretimden kaynaklanan bir sorun olduğuna inanıyorum. Bunun haricinde 2-3, 4-3 arası vites geçişlerindeki kasılmalar hariç araç gerçekten harika bir araç. Çok keyifli bir sürüşü var, büyük gövdesine rağmen 110bg'lik motor harika bir performans gösteriyor.
Enteresan olan ve kabul etmediğim debriyaj balatasının bu kadar çabuk ısınıp (araba yanıyormuş gibi koku çıkarana kadar) güvenlik sisteminin devreye girmesi. Yani kısa bir mesafede sistem devreye girsin ama sonrasında yol açılsın, araç ile yine gidemiyorsunuz. Beklemeniz ve balataların soğumasını takiben sistemin devreden çıkması gerekiyor. Bu da son tecrübemle 2 saatten fazla sürüyor.
Düşünsenize, güney doğu gezisi yapıyorsunuz. Dağ yolu tırmanırken bir sebeple dur kalk yapıyorsunuz ve auto6r güvenlik sistemi devreye girerek aracı korumaya alıyor ama gece yarısı pkk'dan sizi nasıl korur orası malum :):):) yada emniyet şeridi olmayan istanbul yollarında düz yolda sıkışık trafikte aracınız kalmış. 2-3 saat beklemişsiniz, o esnada yol açılmış, trafik hızlı akıyor ama siz tuzluk gibi bekliyorsunuz arabayı fakat arkadan bir psikopat basmış gaza sonrada haşırt giriyor size. Alın size güvenlik.

Peugeot kabul etmesede hayati bir sorun aslında. Arabanın hayatı için iyi ama sizin hayatınız için asla...
Bahsettikleri (dur kalklarda) vitesi "N" konumuna almayı aracı teslim ederken yada kitapçıklarında belirtmiş olsalar kesinlikle sesimizi çıkartma hakkımız yok. Böyle bir sorun olduğunu bilsem zaten almazdım aracı. Çünkü düşünsenize, engelli bir insansınız ve sürekli balata ısınıyor diye yolda kalıyorsunuz ama peugeot arabada arıza yok diyor.

Bayılarak aldım arabayı ama artık tereddütle, sürekli bozulacakmış, yolda kalacakmışım korkusu ile kullanıyorum.

Fakat ben hala bunun arıza olduğu konusunda ısrarlıyım...

Abdullah
07-05-2010, 09:41
çok geçmiş olsun gerçi çözüm bulunamadığından dolayı daha geçmemiş ve çok can sıkıcı bir durum. Ben manuel kullanıcısıyım fakat bende Auto6R kullanıcısı olsam aracımı zırt pırt N ye al sonra A ya al yapmak istemezdim. Konu ile ilgili detaylı bir yazıyı bir kere daha peugeot türkiyeye ve fransızca olarak (fransızca yazabilirseniz çok iyi olur ama yazamazsanız ingilizce) peugeot a göndermenizi tavsiye ederim. Umarım en kısa sürede bu sorundan kurtulursunuz ve içiniz rahat olarak aracınızın keyfini çıkartırsınız.

Gökay
07-05-2010, 11:13
Umarız ki aracınıza mahsus bir problemdir, giderilir ve keyifle kullanmaya devam edersiniz.Bu arada 1-2 defa daha debriyaj bu hale gelirse sanırım ömrünü yitirip değişmesi gerekecek ve kullanıcı hatası deyip ücreti tahsil etmeye niyetleneceklerdir.

Başka bir servise yönelmeyi denedinizmi? Servislerin durumu malum :-\

kaptan magara adami
18-05-2010, 18:34
balatalarınız ne durumda acaba?

metemete6
08-06-2010, 00:29
Herkese Merhaba,

308 forumuna yeni katılıyorum. Bana da yardımcı olursanız sevinirim. Aslında temel bazı düşüncelerim oluşmuş durumda.

Ben otomatik ve dizel araba almak isitiyorum.

Otomatik olmak zorunda çünkü daha önce 2001 düz vites golf vardı. Şanzımanı biraz kötü oldu :)))

Dizel olmalı çünkü 2001 golf korkunç yakıyordu. Ayrıca benzin çok pahalandı. Arabaya onca para verip evin önünde yatmasını istemiyorum.

Otomatik ve dizel olan (HB olmalı) (sedanları sağa sola çarpıyorum). Buna göre benim bildiğim arabalar

1. Golf (resmen analarının nikahını istiyorlar. Üstelik Doğuş grubun servisini hiç beğenmiyorum ve güvenmiyorum. Sırf Doğuş grubu ile ilşki olmasın diye WV grubu almak istemiyorum. Üstelik dediğim gibi çok pahalı (54-55 bin Tl). Ama en iyi otomatik şanzımanda sanırım onda. Denemedim ama tahmin ediyorum.

2. KIA ceed: Beni çok şaşırtan bir araba. iki defa denedim (otomatik ve dizel olan) vites geçişleri pek hissedilmiyor. Çok seri bir araba bu nedenle biraz beni korkuttu. İşciliği eski kia lara göre çok düzeltilmiş olmasına rağmen yine de vasat. Hatta vasat altı denebilir. Teker sesi çok rahatsız edici. Olduğu gibi içeride. Ama motor pek sessiz.

3. Peugeot 308. Aklımda hiç peugeot yoktu. Nedense aklımda hep peugeot un kötü imajı kalmış. Fakat tesadüfen bir arkadaşın arabasına bindim ve oldukça iyi diye düşündüm. Sonra sağa sola sorunca pek te kötü olmadıklarını işittim (şaşırtıcı değil mi?). Şimdi Peugeot bayilerinden çıkamaz oldum.

4. Hyundai. Kısa ca bilgi aldıktan sonra hiç deneme ihtiyacı duymadım (hatırladığım kadarı ile 1.30 ların otomatik dizeli yok).

Sonuç olarak 308 mi yoksa Kia ceed mi.

2 defa denedikten ve abime de denettikten sonra sonra 308 dedik. neden ?

1. 308 içi çok ferah. 308 denedikten sonra ceed e girince arabanın görüş alanının ne anlama geldiğini anladım. Klastrofobi var. KIA nın o sıkıcı halini daha önce fark etmemiştim.

2. 308 daha oturaklı bir araba. İşciliği kesinlikle çok daha iyi.

3. Dış görünüş hiç önemli değil benim için. Önemli olan güvenlik, şanzıman ve yakıt tüketimi. Donanım da pek önemli değil. Bu nedenle dış görünüş olarak 308 dikkat etmedim ama fena değil.

4. 308 dizel tüketimi çok iyi. 308 de 6.1 (belki daha az) kia da 7lt/100km

5. Kia ceed ve 308 arasında pek fiyat farkı yok. 308 millenium 42.500 verdikler. Beyaz yok. Siyah varmış. Daha ucuz veren olur mu? Araştırayam mı ?

Sonuç benim için 308 bir tek şanzımandaki duraklama yüzünden her açıdan üstün. Bu nedenle şanzıman takıntısını aşmam gerek.

6. Şanzıman kia da daha iyi (kiada tam otomatik, 308 de yarı otomatikmiş) (Buna göre yakıtı kia da daha fazlaymış). Geçişleri pek hissetmiyorsunuz. 308 de ilk kalkışda 1 den 2 ye geçerken bir duraklama gibi bir şey oluyor. Sanki alışılırmış gibi geliyor ama emin değilim. Neden 308 lerde tam otomatik şanzıman yok? Peugeotlerda tam otomatik şanzıman olan var mı?

308 in şanzımanı kia gibi olsa gözüm kapalı alacam. Beni çoktan idare eder. DSG ye dünyanın parasını vermenin anlamı yok. Forumlarda okuduğum kadarı ile otomatik ve düz şürüşü öğrenirsem bu duraklama işini halledebilirmiyim? Otomatikte geçiş hızı 1.4 sn (forumdan öğrendim) düz kullanıma geçince 0.4- 0.3 sn den bahsediliyor, bu da iyi bir süre. İnsanoğlunun sinir sistemi bu süreyi algılayamaz. Bu nedenle 308 alayım mı? Alırsan nasıl bir sürüş yapayım (madde madde yazılırsa çok sevinirim).

Sondan bir soru. Millenium otomatik dizel 112 beygir ve 270 e kadar torku var. Bir de comfort pack var. Bunun da 112 beygir ve 270 torku var (bir servis var dedi diğeri yok dedi). Comfort pack tercih etmek istiyorum çünkü CC sistemi var. Sonradan milleniuma CC taktırmak istemiyorum. Görüntü veya çıtaların boyası nın benim için önemi yok, güvenlik (ESP gibi), performans gibi konularda bir fark var mı?. Bu nedenle CC dan vazgeçebilirim.

Son soru: yolda Scodalara da baktık. WV onlara da dsg teknolojisini yeni vermiş. Oktavia 105 beygir ve 240 tork var, DSG ve dizel. Performans farkı olu mu?. Performans olarak 308 den daha düşük gibi ama DSG si var. En basit model fiyatı 308 e yakın (sedan ama belki idare ederim diye düşünüyorum. Pek olası değil ama fikir verirseniz sevinirim.

Yoksaaa peugeot un şanzımanı biraz daha mükemmelleştirmesini mi bekleyim ? (bir sonraki model gibi örnek) (yeni model çıkmasına da az kaldı sanırım). Çok sık araba değştirmem. Bu nedenle tekıntısı az olan araba almam gerek.

Acil cevaplanırsa pek memnum olacağım.

Saygılar

Mete

γuяdaeя
08-06-2010, 02:09
Merhaba Mete Bey,
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz. Yazdıklarınızdan oldukça bilinçli bir tüketici olduğunuz izlenimini bıraktınız bende :)
Otomatik ve dizel olması sebebiyle alınabilecek 2 tane arabayı zaten kendiniz belirlemişsiniz. 308 Auto6R uzun süredir sahiplerini memnun etmeye ısrarla devam ediyor. Kia C'eed hakkında çok fazla deneyimim yok ancak deneyen ve kullanan arkadaşlarım araçlarından memnunlar. Ben ikisinden birini tercih edecek olsaydım 308 olurdu. Hele bir de cam tavanlısı olursa tadından yenmez diye düşünüyorum :)

Abdullah
08-06-2010, 08:45
Mete Bey hoşgeldiniz. Burası Peugeot forumu olduğu için kesinlikle 308 denecektir fakat ben o yüzden demiyorum ;D bir tarafta KIA nın iç mekan olsun, yol tutuş olsun, dış ortamdaki seslerin direk aracın içerisine girmesi olsun bu saydığım rahatsızlıklar kesinlikle 308 gibi bir araçla karşılaştırılamaz. 308 oldukca sessiz, malzeme kalitesi mükemmel ve yakıtı oldukca az bir araçtır. Ben manuel kullanıcısıyım ve son derece memnunum. Otomatik şanzımanın bekleyişi beni de sinir etmişti fakat bildiğim kadarıyla yakıt tasarrufu açısından tam otomatiklere göre çok daha iyi. Donanım olarak Millessim i tercih etmenizi öneririm. Sonuçta en son çıkan araçlar milessim. Umarım güzel bir 308 e kavuşursunuz ve kazasız belasız sürüşler yaşarsınız.

Ömer Gedik
08-06-2010, 08:53
Mete bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

308 sınıfı baz alındığında oldukça kaliteli bir üretimdir. 112 Hp 270Nm(overboost ile 285Nm) lik yeni motor çok iyi bir performans ve ekonomi ilişkisi oluşturur. Auto6R şanzıman klasik şanzımanlara göre oldukça verimlidir. DSG ile Auto6R nin farkı DSG de çift kavrama var iken Auto6R de tek kavrama oluşudur. DSG hem aşırı pahalı hemde sorunları olabilen sistemdir.

Eğer uzun yol yapmıyor iseniz Millesim güzel bir model. Benim önerim ise Premium Plus 112 Hp olur. Henüz geldiler mi bilmiyorum.

Çok aceleniz yoksa temmuz sonunda işlemleriniz yapıp ağustos başında 2011 model olarak aracınıza kavuşun derim ben

Gökay
08-06-2010, 17:37
Daha önce otomatik şanzımanlı araç kullanmadığınıza göre Auto6r şanzımana çok rahat alışırsınız ve kafa eğip kaldırmasını hoş görürsünüz ;D Süspansiyon konforu Golf'ten sonra sert gelebilir. P308 hem teknoloji hem tasarım hemde marka karizması ;) açısından Kia'dan üstündür.Neticede 308'i tercih etmeniz menfaatinizedir.

Ama derler ya ''iyi olur Allah'tan ,kötü olur kuldan bilirler'' diye.Siz bizi değil kendi içinizdeki sesi dinleyin.Defalarca test edin.

metemete6
09-06-2010, 18:44
Yanıtlar için çok teşekkür ederim.

Dün Millesium 308 için kapora yatırdım. 3 kişi gittik herkes kendi nev-i şahsına munhasırdır. 3 ümüzde olumlu dedik. Bu hafta sonuna doğru inşallah alacağım. İçim çok ısındı. O kadar düşünüyorsunuz karar vermeniz eğer içiniz ısındı ise 1 sn sürmüyor. Hayırlısı olur inşallah.

ali-34
10-06-2010, 01:53
Hoşgeldiniz foruma :)

Aldığınız aracı uzun süre kullandığınızı söylemişsiniz Kıa'da sorunsuzca uzun süre kullanabileceğinizi sanmıyorum güven vermeyen ve parasını hak etmeyen arabalar. 308 ile en doğru kararı yapmışsınız. Hayırlı olsun.

TanerHoca
10-06-2010, 07:20
Yanıtlar için çok teşekkür ederim.

Dün Millesium 308 için kapora yatırdım. 3 kişi gittik herkes kendi nev-i şahsına munhasırdır. 3 ümüzde olumlu dedik. Bu hafta sonuna doğru inşallah alacağım. İçim çok ısındı. O kadar düşünüyorsunuz karar vermeniz eğer içiniz ısındı ise 1 sn sürmüyor. Hayırlısı olur inşallah.

hadi hayırlısı :)

BahadırALTUN
10-06-2010, 07:41
Hayırlı olsun güle güle, iyi günlerde kullanın şimdiden.
Diğer markaları kötü olduğunu söylemeyeceğim ancak Peugeot 308 iyi bir araba olduğu için doğru tercih yapmışsınız.

Ömer Gedik
10-06-2010, 08:26
Hayırlı olsun güle güle kullanın.

pug308
22-06-2010, 11:39
Arkadaşlar selamlar,
Aracım her ne kadar 3008 olsada auto6r kullanım tekniği ve 0 km aldığım araçla şu ana kadar 3 sefer yolda kalmam sonucu forumunuza düşmüş bulunmaktayım...
Son 1 haftadır peugeot ile akraba olmuş durumdayım. Benim yazacağım sorunu yaşamış olanlar varsa yada yaşayacak olma ihitmaline karşı hem sizlerle paylaşmak hemde böyle saçma sapan bir soruna peugeot tarafından çözüm bulunabilmesi için sizlerden gelecek fikirlerede ihtiyacım var. Çünkü bu işe fecii baş koydum.
1,5 ay kadar önce dik bir yokuşta toplamda 100metre kadar (park yeri arama ve park etme amacıyla) ileri geri manevra yaptım ve bulduğum park yerine girerken aracımda şiddetli titreşim ve zıplama meydana geldi. Ertesi sabah servis ile görüşerek (onların yönlendirmesi ile) aracımı çalıştırdım ve sorunsuz bir şekilde servise gittim. Tecrübe sürüşü sonrası araçta bir sorun yok dendi. Ne olmuş olacağı ile ilgili açıklamalarını aşağıda belirteceğim.
Cuma günü ise çok yoğun bir trafikte, beşiktaş barbaros bulvarından boğaz içi köprsü çıkışına gitme niyetindeydim ama çıkışa yaklaşık 100 metre kala dur kalklar sonrası araç hafiten titremeye başladı, köprü çıkışına girdiğimde titremeler arttı ve ağır bir balata yanığı kokusu. Yol yardımını aradım "aracı kesinlikle kullanmayın, çekici gönderiyoruz" dediler ve aracım servise çekildi. Bu arada 2 saatlik çekici bekleme sürecinde yanımda 3 tane 3008 geçti bende imrenerek "ulan bunların arabası neden bozulmuyo diye bön bön baktım) Ertesi sabah servise giderek tekrar tecrübe sürüşüne çıktık ama yine aynı sonuç araçta bir sorun yok. Israrlarımla bilgisayar kontrolü yapıp kayıt açtırdım. Fakat söylediğim gibi arıza yok dendi. Açıklamalarını aşağıda belirteceğim.
Açıklamalardan tatmin olmadığım için peugeot Türkiye ile yazıştım, görüşrüm ama bu esnada dün sabah beylikdüzü-florya trafiğinde k.çekmece yokuşunu çıkarken aynı sorun oldu ve güç bela floryaya kadar gidip aracımı park ettim. Akşamı peugeot Türkiye'nin yönlendirmesi ile servise gittim ama yine arıza yok dendi.
Servisin neden böyle bir şey olmuş olacağına dair açıklaması....
- Araç otomatik vites değil (Allah razı olsun ben bilmiyodum)
- Debriyaj balatasının olduğu yerde bir ısı sensörü var yoğun trafikte ve yokuşta araba çok zorlanırsa debriyaj balataları ısınır ve sensör devreye girerek robot'un debriyaja basıp bırakması komutunun verilmesine neden olur ve bu da titreme yapar. Bunun nedeni araba diğer parçaların zarar görmemesi için kendisini güvene alır.
- Böyle bir durum yaşadığınızda aracınızı durdurup debriyaj balatasının soğumasını bekleyin. (2. arızada 2 saat çekici beklemiştim. Çekici geldiğinde aracı kontrol etmek istediğimde hala orgazm olmuş gibi zıplıyodu. Yani soğuma işlemi 18 derecelik hava sıcaklığında 2 saatte gerçekleşemedi.
Peugeot Türkiye ise (telefonda) ısrarla; bu durumun bir arıza olmadığını aksine aracın bir özelliği olduğu ve zarar görmemesi için konulmuş önemli bir özellik oldu hakkında ısrar ediyor.
Yahu benim anlamadığım 7 tepeli ve trafiği dünyaca meşhur bir şehirde bu araba bunu hep yapacak mı? 3 kez yaptığına göre hep yapacak.
Servisteki ustalarla konuştuğumda bu sorunu yaşamam için yoğun trafikte her durduğumda aracı "N" konumuna almamı ve robot'un sürekli (Araç A'da iken frene basılı konumda) debriyajı basılı tutmasını engellememi ve dolayısıyla basılı debriyajın sürtünmeden dolayı ısınmasının önüne geçeceğimi söylediler.
Söyledikleri her şey benimde tahmin ettiğim ve teknik olarak anlayabildiğim şeyler ama böyle bir durumun olması sizler içim normal midir? Yada bu sorunu içinizde yaşayanınız var mı?
Kumanda olarak otomatik vitesli olan bir aracın her dur kalkta (yoğun trafikte) sürekli "N" konumuna, ardından hareket ederken tekrar "A" konumuna alınması gibi mantıksızca bir çözüm önerisi normal midir? Millet İstanbul trafiğinde vites derdinden kurtulmak için alıyor bu arabaları ama sağ el sürekli viteste olacak.
Yoğun trafik bir yana dik yokuşta, aşağı ve yukarı git gel şekilnde manevra yapılmasıda aynı soruna neden oluyor
Bu sorun ya benim aracımda bir üretim hatası yada auto6r'nin büyük bir sorunu diye düşünüyorum.
Söylediğim gibi bu konuya baş koydum. Sonu mahkemede bitecek gibi görünüyor.
Yukarıda belirttiğim gibi. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa ve tecrübelerini benimle paylaşırlarsa sevinirim.
Selamlar

yolda kalmadım ama aynı sorun bu sabah başıma geldi aracın titremesi kapatıp açınca düzeldi.Sizin Kullanımınızın tersine el alışkanlığı sürekli araç dururken n ye alıyorum buna rağmen böyle bir olay geldi başıma bakalım pazartesiye randevu aldım ne diyecekler.Sizin bu konudaki probleminiz çözüldü mü?

Gökay
22-06-2010, 14:17
Sizde yokuştamı zorladınız?

pug308
23-06-2010, 19:11
benimkisi yokuş aşşağı giderken oldu eğer zorlama kabul edersek araç devrini almadan seri bir şekilde 3.vitesteyken sırasıyla seri bir 4. 5. ve 6. vitese aldım sonrada hoplattı.

metemete6
20-07-2010, 00:45
GERİ BİLDİRİM

Haziran ayında 308 için bilgi istemiştim. Sağolun pek çok kişi cevaplandırdı. Ben 308 millesium aldım yaklaşık 1 ay ve 4.300 km gittikten sonra geri bildirim vermek istedim.

Öncelikle takıntım olan vites geçişleri hiç te korktuğum gibi çıkmadı. Vites geçişleri rahatsız edici değil. Üstelik vitesde 3 seçenek var (yarı otomatik, manuel, bir de S modunda) seç seçebilirsen. Bu konuda kimsenin tereddütü olmasın.

Konfor olarak çok iyi bir araç. Tümsekleri geçerken biraz sert ama suspansiyon açısından bence çok iyi.

Sessizlik açısından tahmin ettiğimden çok daha iyi. Pencereleri kapatınca hemen hiç ses gelmiyor. Teyp iyi fakat tiz seslerde biraz daha iyi olabilir (kulağım biraz hassasdır)

Kısaca konfor açısından bence iyi. Sorun yok.

Yakıt tüketimi olarak şu anda ortalama 5,8 gösteriyor. İyi bir rakam diye düşünüyorum.

Çok seri bir araba. Ve torku çok iyi. Torku 270 olan araba kullanmak ayrı bir zevkmiş.

Yeni araç alan arkadaşlara kesinlikle otomatik vites almalarını tavsiye ediyorum. Araba kullanmaktan zevk alıyorsunuz.

308 in bence en saçma kısmı direksiyon altına konan teyp kısa yolları. Hiç ergonomik değil. Hiç koymasalar daha iyi. Buna karşın direksiyon altındaki vites kolları bence çok ergonomik.

Bu arada yine bir forumda gördüm ve gülmüştüm. Vites topusu ve vites tabanı metal olduğu için buralara güneşli havalarda güneş geldiğinde gerçekten insanı biraz rahatsız ediyor. Dizayn için milyonlarca yatırım yap ama bu kadar basit bir şeyi atla. Bu da otomotiv sektörünün ironisi olsa gerek.

Sonuç olarak 308 millesium zevkle kullanılan bir araç. Kesinlikle tavsiye ederim ve parasını hak eden bir araç. Tek eksik tarafı CC olmaması. CC olsa çok daha tasarruflu kullanılabilinir. Çünkü uzun yolda farkına varmadan 120-130 dan aşağı inmiyorsun. Halbuki 90-100 km de yakıt gideri 100 km de 5 i geçmiyor. 2 yıl garanti geçtikten sonra taktırmayı düşünüyorum (önceleri düşünmüyordum). Bu kadar iyi bir aracın CC suz bırakılması çok haince.

mete

γuяdaeя
20-07-2010, 00:53
Geribildirim için teşekkürler. İçinize sinerek araç kullanmanın keyfi harika. Tekrar güle güle kullanın :)

Ömer Gedik
20-07-2010, 00:57
metemete

düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Vites tabanının güneşte parlaması bizim forumda konuşuldu. :)

CC bende var aracım garantideyken taktırdım sonradan takıldığını bayi bile anlamıyor. Ancak aracın orjinal ekipmanını incelemesi lazım.

Ozan
20-07-2010, 21:32
Kısaca konfor açısından bence iyi. Sorun yok.
308 in bence en saçma kısmı direksiyon altına konan teyp kısa yolları. Hiç ergonomik değil. Hiç koymasalar daha iyi. Buna karşın direksiyon altındaki vites kolları bence çok ergonomik.

Bir süre sonra kumanda kollarına alışabiliyorsun.Zaten en fazla kullanılan ses ve source.Ayrıca vites kollarının ergonomik olduğuna pek katılmıyorum çünkü göstergeleri inanılmaz şekilde perdeliyor.

Bu arada yine bir forumda gördüm ve gülmüştüm. Vites topusu ve vites tabanı metal olduğu için buralara güneşli havalarda güneş geldiğinde gerçekten insanı biraz rahatsız ediyor. Dizayn için milyonlarca yatırım yap ama bu kadar basit bir şeyi atla. Bu da otomotiv sektörünün ironisi olsa gerek.
Benim araç 1 yılı goldurdu ve ben bu soruna çözümü şu şekilde buldum.Vitesin metal tabanın üzerinde bir koruyucu jelatin vardı.Ben aldığım günden beri o jelatini çıkarmadım.Bu sayede hem yansımanın hemde olası çizilmelerin önüne geçtim.

Sonuç olarak 308 millesium zevkle kullanılan bir araç. Kesinlikle tavsiye ederim ve parasını hak eden bir araç. Tek eksik tarafı CC olmaması. CC olsa çok daha tasarruflu kullanılabilinir. Çünkü uzun yolda farkına varmadan 120-130 dan aşağı inmiyorsun. Halbuki 90-100 km de yakıt gideri 100 km de 5 i geçmiyor. 2 yıl garanti geçtikten sonra taktırmayı düşünüyorum (önceleri düşünmüyordum). Bu kadar iyi bir aracın CC suz bırakılması çok haince

CC yi ben aracı daha teslim almadan önce taktırmıştım.BAna garanti ile ilgili hiçbir sorunum olmayacağını söylediler ve gerçektende hiçbir sıkıntı olmadı.Yanlızca bir kez aracı resetledikleri zaman cc aracın orjinalinde olmadığı için resetleme sonrası çalışmadı.Onuda servisten çıktıktan sonra hemen farkettim ve servise götürüp tekrardan devreye aldırdım.CC nin garantiyi bozacağı bence bir şehir efsanesi çünkü Peugeot yetkili servisinde Orjinal Peugeot yedek parçasını yetkili kişilere taktırıyorsun.Bu mantıkla gidecek olursan park sensörününde garantiyi bozması lazım çünkü ondada orijinal kabloları kesip biçip ekleme yapıyorlar.Ve üstüne üstlük orijinal Peugeot aksesuarı olmayan birşey takıyorlar.Bence yetkili servisten alınan cc faturası ve işçilik faturası garanti için yeterli olacaktır,çünkü yanılmıyorsam serviste takılan malzemelerinde belirli bir süre garantisi var.Ben cc taktırmadan garanti yi bozmayacağına dair güvence almıştım.1 senelik cc kullanan birisi olarak bende cc nin geri bildirimini yapayım.Otoban kullanımlarında kesinlikle yakıtta tasarruf sağlanıyor.Abartmıyorum ancak%5-10 arası tasarruf sağlayabiliyorum.Ancak uzun yolda otoban harici kullanımlarda cc siz daha iyi değerler yapmak mümkün.

buraknsx
15-08-2010, 10:37
Arkadaslar aracı eger rapmada park edeceksek nasıl motoru stop ediyoruz ??? ??? ???

Bosa alıp kontagı kapatım sonra A veya R ye mi? Motor stop edildikten sonra arac vitese gecebiliyor mu ?

otmotvmhndsi
15-08-2010, 11:00
Arkadaslar aracı eger rapmada park edeceksek nasıl motoru stop ediyoruz ??? ??? ???

Bosa alıp kontagı kapatım sonra A veya R ye mi? Motor stop edildikten sonra arac vitese gecebiliyor mu ?

Rampa olsun yada olmasın, aracı stop ederken genelde viteste bırakırım(A yada R) Eğer aracın burnu yokuş aşşağı şekilde ise, yani serbest kalsa ileri gidecek şekilde ise R konumuna alıp STOP edin, eğer burnu yokuş yukarı ise A konumuna alığ STOP edin.

Ayrıca aracı STOP ettikten sonra vites geçiyor ancak kontak yarı ÇEVRİLİ - AKÜ modunda olmalı. Bir başka değişle marşa basmadan önceki konumda olmalı ve vites geçişi için frene basmalısınız...

cmr_cihangir
15-08-2010, 11:13
Berker bizim araçlarda elektronik park freni denilen sistem mevcut mu? Eğer varsa ne işe yarar biliyor musun?

Ömer Gedik
15-08-2010, 11:16
308 lerde elektronik park freni mevcut değil. Auto6R kullanıcılarına önerim aracınızı N de el freni çekik vaziyette bırakın. Çok zor durumda kalırsanız Berker'in önerisini uygulayabilirsiniz.

cmr_cihangir
15-08-2010, 11:23
Bende her koşulda N konumunda bırakıyordum. Acaba yanlış mı yapıyorum diye kaygılandım bi an :). Ama sanırım çokta hatalı bir durum değil yaptığım. Öte yandan düz vites alışkanlığımdan olsa gerek ışıklarda durmaya yakın ama hareket anında iken aracı N ye alıyorum yeşil yanana kadarda böyle tutuyorum peki sizce bundan bi sakatlık çıkar mı ??? ?

otmotvmhndsi
15-08-2010, 11:34
308 lerde elektronik park freni mevcut değil. Auto6R kullanıcılarına önerim aracınızı N de el freni çekik vaziyette bırakın. Çok zor durumda kalırsanız Berker'in önerisini uygulayabilirsiniz.

N konumunda bırakıp bırakmamanın baskı-balata sistemlerine hiçbir zararı olmaz. Nasıl manuel araçta vitesi 1e atıp-el freni çekiyorsak, 6R de de A konumunda stop edip el freni çekip bırakıyorum, yol ister rampa ister düzlük olsun...

Ömer Gedik
15-08-2010, 12:08

N konumunda bırakıp bırakmamanın baskı-balata sistemlerine hiçbir zararı olmaz. Nasıl manuel araçta vitesi 1e atıp-el freni çekiyorsak, 6R de de A konumunda stop edip el freni çekip bırakıyorum, yol ister rampa ister düzlük olsun...

Bu konuyu pdf den incelemek lazım ama Peugeot N de bırakmanızı öneriyor.

TanerHoca
15-08-2010, 13:28
yazı peugeot int. sitesinden 308 kullanma klavuzları 6 vitesli elektronik kontrollü düz vites kutusu bölümünden alınmıştır.
http://img294.imageshack.us/img294/4613/clipimage002wqr.jpg

auto 6r kullanma klavuzunda 6 vitesli elektronik kontrollü düz vites kutusu olarak geçmekte

cmr_cihangir
15-08-2010, 18:11
Taner hocam ileti için teşekkürler. Aracın torpido gözünde kullanma kılavuzu var içimden bir ses git oku diyor ??? Heh şimdi sustu ;D Kendimi bu havada tam Garfield gibi hissediyorum :D

TanerHoca
15-08-2010, 19:08
Taner hocam ileti için teşekkürler. Aracın torpido gözünde kullanma kılavuzu var içimden bir ses git oku diyor ??? Heh şimdi sustu ;D Kendimi bu havada tam Garfield gibi hissediyorum :D

hiç zahmet etme.işte link.buradan bak ;)(dosya PDF formatında)
http://public.servicebox.peugeot.com/ddb/code/index_tr_tr.htm

eee! ne diyordu garfield:Dinlenen birini görünce otur ona yardım et. ;D

emax34
16-08-2010, 11:40
Arkadaslar,

verdiginiz bilgiler son derece detayli cok tesekkurler, bu benim ilk dizel ve ayni zamanda turbo aracim, motoru pisirme konusunda :)) servisteki gorevli sahsi muhterem bana 500km den sonra 3bin-4000 devirlere uzun yola cikip basin ve 3 ile 4. vites kullanin en iyi rodaj bu sekilde yapilabilir ve en guzel verimi bu sekilde alirsiniz, fazla zorlamayin, bir sure 3-4. vites 4binlere kadar basip ardindan 5 ve 6 vitesle rahatlatin yaklasik 2-3000 km bunu yaptiktan sonra arabada ciddi farklar gorursunuz diye bir tavsiyede bulundu!! Can alici nokta su ki eger bunu yaparsam sanziman veya motoru kucagima almis bir sekilde mi fark gorurum :o yoksa rodaji iyi yapilmis bir motora mi sahip olurum???...

Sizce?

Gökay
16-08-2010, 12:04
Benim 4500 km oldu hep şehir içi ve kısa mesafeda kullanıldı ::) herşey olacağına varır diyorum rodaj modaj hakgetire yani ;D

buraknsx
16-08-2010, 18:01
yazı peugeot int. sitesinden 308 kullanma klavuzları 6 vitesli elektronik kontrollü düz vites kutusu bölümünden alınmıştır.

auto 6r kullanma klavuzunda 6 vitesli elektronik kontrollü düz vites kutusu olarak geçmekte

Teşekkurler.

Bu yazıyı kitapcıktan bende okumustum.

tam anlamadım ama. Arac vitesde iken durdugunda otomatik olarak debriyaja basılıyor ve arac bosta oluyor. Eger kontak kapanırsa debriyaj bırakılıyor ve arac vitesde mi kalıyor acaba ?

otmotvmhndsi
16-08-2010, 18:16

Teşekkurler.

Bu yazıyı kitapcıktan bende okumustum.

tam anlamadım ama. Arac vitesde iken durdugunda otomatik olarak debriyaja basılıyor ve arac bosta oluyor. Eger kontak kapanırsa debriyaj bırakılıyor ve arac vitesde mi kalıyor acaba ?

Evet aynen öyle oluyor...

emax34
17-08-2010, 22:13
Evettt..
Bir peeugeot servis klasigi...

Aracta halen tekleme var )) her ne hikmetse esim kullanirken iddiasina gore olmuyomus bende gayet oluyor, yarin sabah aktif iriyil yollari tastan 308 sportium tekleyerek geliyor soldan turkusu esliginde (cunku halen daha arabamin radyosuna cozum bulup yenilemediler ve aracimda radyo yok!!!) servisi basicam...

Hakkimiza hayirlisi, ya araci iade edip bildigim yoldan sasmadan 156bhp thp ile degisicem yada bilemiyorum artik..

Bu partikul filtresi degil bence...

Arkadaslar bu arada yeni konu aciyorum, yorumlarinizi bekliyorum...

Motorin sizce hangi markada daha iyi...

Burak
18-08-2010, 07:20
Geçmiş olsun, bence sorununuz çözülür moralinizi bozmayın..
Aracınızı şu an iade etmeniz malesef mümkün değil (bence), ayıplı mal kategorisine girmesi için sorunu bir süre içerisinde çözememeleri veya çözdükten sonra sorunun 3-4 defa daha tekrar etmesi vs. gerekiyor. Tam olarak tüketici kanununa bakmak lazım.

Evettt..
Bir peeugeot servis klasigi...

Aracta halen tekleme var )) her ne hikmetse esim kullanirken iddiasina gore olmuyomus bende gayet oluyor, yarin sabah aktif iriyil yollari tastan 308 sportium tekleyerek geliyor soldan turkusu esliginde (cunku halen daha arabamin radyosuna cozum bulup yenilemediler ve aracimda radyo yok!!!) servisi basicam...

Hakkimiza hayirlisi, ya araci iade edip bildigim yoldan sasmadan 156bhp thp ile degisicem yada bilemiyorum artik..

Bu partikul filtresi degil bence...

Arkadaslar bu arada yeni konu aciyorum, yorumlarinizi bekliyorum...

Motorin sizce hangi markada daha iyi...

BahadırALTUN
18-08-2010, 08:10
Bence hepsi düzelecek ve bir süre sonra aracınızı severek kullanmaya başlayacaksınız.

Canınızı sıkmayın.

buraknsx
13-09-2010, 20:04
Arkadaslar,

Kontagı actıktan sonra hangi ışıkların sonmesini bekliyorsunuz çalıştırmak için. Anlamını unuttum soyle kare olan ısık hariç hepsi sonuyor sonra calıstırıyorum. Eger daha fazla beklersem yakıt ve sıcaklık ibreleride kapanıyor :D Bu fazla sanki

buraknsx
17-09-2010, 21:50
Arkadaslar,

Kontagı actıktan sonra hangi ışıkların sonmesini bekliyorsunuz çalıştırmak için. Anlamını unuttum soyle kare olan ısık hariç hepsi sonuyor sonra calıstırıyorum. Eger daha fazla beklersem yakıt ve sıcaklık ibreleride kapanıyor :D Bu fazla sanki

Bilen yok mu arkadaslar ??

Gökay
18-09-2010, 10:40
Oil Ok yazısı sönünce çalıştırıyorum,sanırım doğrusuda buydu.Zaten dikkat edersen kontağı açınca bıııızzzzzt diye bi ses geliyo sanırım depodan benzini çekiyo o sırada, o ses bitince Oil Ok yazısıda aşağı yukarı aynı anda sönüyor sanırım....
Eski aracımda enjeksiyon ışığı sönünce çalıştırırdım bunda da işte Oil Ok i bekliyorum.

teoman
18-09-2010, 11:46
esp, abs söndükten sonra ( otodiagnostik check) çalıştırırım herzaman-psikolojik bişi oldu artı sanki boot etmesini beklemek lazım gibi, motor sembolünün ( ne olduğu net değil benim için hala) sönmesini bekleyip öyle hareket ederim, trafikte stop bile etsem bunu yaparım herzaman.

Ömer Gedik
18-09-2010, 12:41
Orta ekrandaki ünlem işaretinin sönmesi ile çalıştırabilirsiniz.

freakness
09-12-2010, 22:21
Selamlar,

Yaklaşık 2 ay önce 65 000 de gri renk premium auto6r bir 308 sahibi oldum, aracım bölümüne kendimi tanıtmak istedim fakat aracımın daha resimlerini çekmediğimin farkına vardım, çekince hemen kendimi ve aracımı tanıtacağım.

Aracımı aldığım günden bu güne zevkle biniyorum açıkcası, tek üzüldüğüm şey 2009 model olan aracımın garantisinin bitmiş olması, alırken biraz yüksek km de olması sebebi ile garantisinin olmasını arzu etmiştim fakat bakımları devamlı serviste yapıldığı için bunu çok sorun etmeyip satın aldım.

Şimdi garanti bittiği için aracımı çok da kendi servisine sokmak istemiyorum, bazen büyük meblalara malolabiliyor, belkide olmuyor şuan bilmiyorum, sizden öğrenmek istediğim şanzımanın yağ değişim km si kaçtır, değişim için illede kendi servisine gitmek uygun mu olur, değiştirilmesi uzmanlık gerektirecek bir konu mudur?

Belki burası konusu değil ama ben bundan sonraki bakımında motor yağı olarak tam sentetik olan mobil 1 kullanmak istiyorum, bazı bilgilerde rodajının yapıldığı yağla devamın iyi olacağı söyleniyor ama sizlerden bunu denemiş kullanıcılar aramızda var mı? bana görüşlerini bildirirlerse çok memnun olurum.

iyi akşamlar

Gökay
09-12-2010, 23:29
Daha önce konuşulmuştu şanzıman yağı değişilmiyor diye biliyorum.Yani ömürlük sanırım..Problem olmadıkça elletmemek en iyisi kutuyu.

alibayram
16-12-2012, 00:36
aracı alalı 2 ay oldu 2 defa başıma geldi dik rampa yolda geri vites ile park etmek isterken araçdan çok fazla balata kokusu geldi

sanki manuel de debraji zorladığn andaki balata kokusu gibi,rampa da geri vitese attığım anda tak diye bir ses geliyor hill holder devrede olmuyor fren den ayağını

çekince araç öne kayıyor ve geri gitmeye başladığın anda koku geliyor ne olabilir acaba,bazen bilerek rampa da durup deniyorum olmuyor aracı alalı 2 defa oldu.

orhun57
16-12-2012, 00:48
Geri viteste hill holder devrede oluyor ama benim hiç öne gittiğini hatırlamıyorum ki bu konuda çok zorladım meraktan. Balata kokusu gelmesi çok normal çünkü araba hill holderdan dolayı fren yapıyor yokuş dik olduğu için ve o sırada normal yolda seyir eder gibi hızlanmadan hareket ettiğiniz için frene basılı tutuyor araç. Mesela dik bir yokuşta durdunuz kaldırdınız araç siz hızlandığınız için fren yapmayı kesiyor dolayısıyla size de koku falan gelmiyor fakat siz manevra yaptığınız için hızınız düşük olduğu için sizin aracı kaldırmaya çalıştığınızı düşünüp fren yapmaya devam ediyor kısacası o koku gayet normal. Fakat hill holder geri viteste iken de devrededir bir yanlışınız var.

alibayram
16-12-2012, 00:54
o zaman bu durumun oluşmaması için ne önerirsiniz ne yapmak gerek ?

orhun57
16-12-2012, 01:17
Şöyle söyleyeyim, ben bundan önce iki farklı manuel araç kullandım ikisinde de dik yokuşlarda park ederken aynı koku yani balata kokusu gelirdi debriyajı olan her araçta bu olur ve gayet normaldir. Bizim auto6r de de debriyaj var bilindiği gibi. Sorun edilecek bir durum değil bu olay.

alibayram
16-12-2012, 02:05
Şöyle söyleyeyim, ben bundan önce iki farklı manuel araç kullandım ikisinde de dik yokuşlarda park ederken aynı koku yani balata kokusu gelirdi debriyajı olan her araçta bu olur ve gayet normaldir. Bizim auto6r de de debriyaj var bilindiği gibi. Sorun edilecek bir durum değil bu olay.

teşekkürler açıklama için ...

orhun57
16-12-2012, 16:09
teşekkürler açıklama için ...

Rica ederim. Keyifli sürüşler dilerim...

Can ÖNEL
16-12-2012, 16:21
Koku debriyajdan mı geliyor yoksa fren balatalarından mı? Bana pek normal gelmedi açıkçası. Biz de normal olarak aracı alınca haftada bir iki köye gidip gelmeyi düşünüyoruz. Köy yolu rampa. Dur/kalklar oluyor. Valla kafamda soru işaretleri oluştu.

orhun57
16-12-2012, 17:16
Koku debriyajdan mı geliyor yoksa fren balatalarından mı? Bana pek normal gelmedi açıkçası. Biz de normal olarak aracı alınca haftada bir iki köye gidip gelmeyi düşünüyoruz. Köy yolu rampa. Dur/kalklar oluyor. Valla kafamda soru işaretleri oluştu.

Ben bu aracı nerelerde denedim bu konuda bir kere bile beni üzmedi en ufak sorun yaşatmadı yürüyerek çıkılamayacak yerden çıktım. Koku gelir tabiki bu gayet normal bir durum manuel araçta bile geliyor bu koku. Aracımız debriyajlı bir araç siz hill holder devreye girdikten sonra 4-5km hız ile giderseniz yani bu manuelde debriyaja basıp gitmek gibi (gitmeye çalışmak gibi) düşünün birde bunu uzun tutarsanız balatayı yakarsınız normal olarak bundan dahada normal olanı dik yokuşta manevra yaparken bu durumun oluşması.
Koku debriyajdan gelir. Kafanıza soru işareti gelmesin ben aracı 60.000 kmdir kullanıyorum bu iki defa oldu öyle dur kalk yapmakla olacak şey değil. Daha doğrusu bu bir sorun değil üzerine basarak söylüyorum her debriyajlı araçta bu durum vardır bu sizi kuşkuya düşürüyorsa ve sorun olacaksa maalesef araba alamayacaksınız. Umarım anlatabilmişimdir.

Gökay
16-12-2012, 21:21
Istanbul trfiginde bu sorun olabiliyo onumdeki arac tam otomatik vites frenden cekmis ayagini ufak ufak ilerliyo ama bizim araclarla olmuyo o tempoda surmek,mecbur bascek yapiyosun kavriyo birakiyo kavriyo birakiyo falan,sonra bakiyosun ne guzel bi hafif koku geliyo :)

Bunun onune gecmek icin bende tam duruyorum onumdeki 3_5 metre ilerlemeden kalkmiyorum...

Can ÖNEL
19-12-2012, 23:00
Üstatlar bir şey sormak istiyorum. Frenden ayzğınızı çekince gaza basmayınca araç hareket etmiyor demişsiniz gaz/fren gaz/fren koku oluyor demişsiniz. Şimdi kullanma klavuzuna baktım da teorik olarak orada şöyle demiş. Bu kitapçıkta yazan şey pek doğru değil o zaman.
http://i1111.photobucket.com/albums/h471/Can_Ordu/Ads1310z_zpsbeff8586.jpg

307sw
19-12-2012, 23:22
arkadaşlar. stop-start donanımlı araçlarda da bu boşa alma durumu mevzuubahis'midir acep. sonuçta kırmızı ışıkta misal, araç stop ediyor ve tüm mekanik aksam debriyaj dahil duruyor. boşa alma durumu bu nokta da ortadan kalkmış oluyor sanırım...

suat3
20-12-2012, 19:51
Ben boşa almıyorum.. ama bu aralar hava soğuk olduğundan stopstart devreye girmeyebiliyor o zaman boşa alıyorum..

307sw
20-12-2012, 23:03
bende de oluyor o durum bazen ama ne hikmetse frene çok baskı uyguladığında devreye giriyor hemen.

Gökay
21-12-2012, 09:17
110 ve Start-Stop olmayan 112 lik motorlar ayağınız frenden çekince harekete geçmiyor.

suat3
21-12-2012, 10:07
bende de oluyor o durum bazen ama ne hikmetse frene çok baskı uyguladığında devreye giriyor hemen.
ben normal frene basıyorum öyle denemedim hiç. frene basınca eco yanıp sönüyor ama devreye girmiyor. ama araba ısınınca arabayı stop edip baştan başlatınca eco devreye girmeye başlıyor.

alibayram
15-01-2013, 01:45
arkadaşlar aracı aldığımdan beri eco devreye girse bile en fazla 30 sn devrede kalıyor bumudur süresi yoksa eksik birşey mi yapıyorum ?

ayvazoglu
12-02-2013, 12:13
Merhaba arkadaşlar,
Aşağıdaki soruların net cevabını servisten de alamadım forumlarda da tam olarak bulamadım.

Yoğun trafikte dur kalklarda ben start-stop seçeneğini kullanıyorum fakat sorum şu,
durduğumda motor stop ediyor ve ben yine de N pozisyonuna alıyorum
hareket edeceğim zaman A pozisyonuna getirip ayağımı gazdan çekiyorum ve ilerliyorum;
motor stop ettiğinde N pozisyonuna almasak bile motor sanzumanı boşa çıkarıyor mu?
veya start-stop devre dışı iken frene bastık beklioyruz vites A pozisyonunda, bir süre sonra araç otomatik olarak şanzumanı boşa çıkaıyor mu? (bu soruyu servise sorduğumda böyle bir şeyin olmadığını söylemişti fakat forumların birinde de olduğunu söylemişti )

Selim Sümer
12-02-2013, 13:24
Merhaba.Start/stop devredeyken boşa atmanıza gerek olmamalı zannedersem.Zaten çalışan birşey olmuyor.Ama diğer türlü ne kadar çok boşa atarsanız o kadar az yıpranır.

suat3
12-02-2013, 13:34
start stop devredeyken araç stop ettiğinde vitesi A konumunda bırakıyorum N ye almaya gerek yok diye düşünüyorum. yalnız şöyle birşey var çok dik bi yokuştan inerken(otoparka girdiğimde) yavaşladığımdan araç otomatik stop ediyor ama araba yavaş yavaş ilerlemeye devam ettiğinden N konumuna alıyorum.

ayvazoglu
12-02-2013, 16:36
Bir de aklıma şu geldi;
Yokuş aşağı yoğun bir trafik var sürekli dur kalk yapıyorum, durunca araç stop ediyor ben de N'ye alıyorum hafiften freni gevşetiyorum ve yokuş aşağı motor hiç çalışmadan gidiyorum, yani bir anlamda eskiden yokuş aşağı inerken şöförler az benzin yakmak için motoru stop ediyorlardı, onun gibi bir şey oluyor.

mygold
20-02-2013, 17:30
auto 6r için güncellemeler yetkili servislerde yapılıyor. bu güncelleme bütün modellere uygulanıyormu yoksa üretim yılına göre farklı güncellemler mi var.. mehmet ve ömercim siz bilirsiniz bu işleri..

Can ÖNEL
20-02-2013, 21:58
Auto6r hakkında çok şüphem vardı ama yaklaşık 3000 km'dir kullanıyorum hoşuma gitti. Ben düz vitesten alışkın olduğum için kolçağı çekiyorum ve araç soğukken s&s kapalı iken boşa alıyorum aracı. s&s açıkken almıyorum. Yalnız tatlı tatlı akan sıkışık trafikte tam motor stop etmeden gaz vereceğimden s&s'ı kapatıyorum ve araç tam durunca elimle boşa alıyorum. İnşallah bir sorun yaşamam ilerde.

Yalnız arada düz vites aramıyor değilim sırf zevk için yalnız. Müzik bazen ele vites arattıyor.

mimit
20-02-2013, 23:16
50,000 km nin üstünde auto6r ile olan yol arkadaşlığım, daha canımı hiç sıkmadı, auto mod dayken bile vites değişimlerine müdahale edebilmek çok güzel bence. umarım bir bu kadar daha sorunsuz yolculuk yapabilirim aslanla.

gıcık olduğum nokta auto moddayken benim manuel de ki sakin kullanımdan daha az yakıt tüketiyor araç hırs yaptım.

Yasin CCK
21-02-2013, 09:10
gıcık olduğum nokta auto moddayken benim manuel de ki sakin kullanımdan daha az yakıt tüketiyor araç hırs yaptım.

:gül4:

Robot o mehmet, boşver kafa tutma :cilgin

ArdBSRN
24-07-2013, 15:57
6r beklentileri karşılayan güzel bir şanzıman bence

Yasin CCK
24-07-2013, 16:17

Çok laf edenlerde var :fiuw

Ne beklendiğine bağlı ;)

e_uludag
24-07-2013, 18:55

6r sakin kullanımda beklentileri karşılayan güzel bir şanzuman. Özellikleri kalkışları :i-ih1:

stormhan
25-07-2013, 09:07
100.000 km oldu auto6r'lı 308'im. Maşallah şu ana kadar bir sıkıntı yoktu.Fakat bugünlerde biraz performanslı kullandım ve fark ettim kiii... Artık şanzıman ufak ufak kaçırmalar ve sert vites geçişleri yapmaya başlamış. Sanırım debriyaj balatasının ömrünün sonu:bambam1:

Ömer Gedik
25-07-2013, 21:37
100.000 km'den sonra Debriyaj değişimleri muhtemeldir. Umarım daha dayanıklı olur stormhan

stormhan
26-07-2013, 08:25
100.000 km'den sonra Debriyaj değişimleri muhtemeldir. Umarım daha dayanıklı olur stormhan
Teşekkürler Ömer Bey iyi dilekleriniz için. Keşke Ankara'da olsaydınız da bu değişimler sizin elinizden gerçekleşseydi. Ancak bu bakımları yaptıracağım zaman size danışmak isterim, çünkü anladığım kadarıyla hassas bir iş, (periyodik bakım gibi basit bir olay değil) yetkili servislere bu konu da pek güvenim yok.

Herkese iyi günler, kazasız keyifli sürüşler.

jerpelea
01-01-2014, 02:43
110 ve Start-Stop olmayan 112 lik motorlar ayağınız frenden çekince harekete geçmiyor.

Hocam benim aracım e-hdi 112 hp S&S sistemi mevcut. Bu bahsettiğiniz olay ileri viteste sıkıntısız yani araç 1. vitesteyken freni bırakınca hafiften hareket etmeye başlıyor fakat düz zeminde geri vitese taktığımda araç hareket etmiyor. Yani vitesi R'ye alıp freni bıraktığımda araçta hiç hareket yok gaza 1-2 cm arası bastığımda hareket başlıyor. Kitapçığında da sizin dediğiniz gibi "Önceden vites kolunu A , M veya R konumuna getirdikten sonra ayağınızı fren pedalından çektiğiniz anda araç hareket eder. " diye yazıyor. Acaba benim aracın geri vitesinde bir problem mi var şanzıman ile ilgili bişey mi çözemedim. Aracımdan 3 haftadır uzağım memlekete gidince bu olayı düz olduğundan emin olduğum zeminde deneyeceğim bakalım ne olacak. Gece gece aklıma takıldı :)
Aynı şanzımanı kullanıp bu sorunu yaşayan var mı acaba ?

Can ÖNEL
01-01-2014, 13:48
Düz yolda denedim ger viteste sorun olmuyor. Park sırasında ben otonomu kullanıyorum hiç gaz kullanmıyorum. İleri geri giderken park sırasında yer düzse sadece frenle park yapılıyor. Ancak geçenlerde aracı çukurda bırakmışım (ön tekeri). Babam da çıkartırken gaz vermemiş sonra biraz gaz vermiş balata kokusu olmuş. Geri vites biraz zayıf arç gitmiyorsa çekinmeden gaz vermek gerekiyor. Özellikle yıkamacının mekana çıkarken geri geri gaz pedalına 6-8cm basıyorum yaklaşık 25-30derece bir eğim var.

Serhan83
23-03-2015, 00:56
arkadaşlar 208 ALLURE 1.6 HDi 92hp S&S ETG6 Otomatik aracı alıcağım bu araçta vites kendisi değiştiriyo değilmi illa bizim direksiyondan yada vitesten tık tık arttırmamız gerekiyormu?

tsinanb
23-03-2015, 11:27
arkadaşlar 208 ALLURE 1.6 HDi 92hp S&S ETG6 Otomatik aracı alıcağım bu araçta vites kendisi değiştiriyo değilmi illa bizim direksiyondan yada vitesten tık tık arttırmamız gerekiyormu?
Etg5 ve etg6 şanzımanlar otomatikleştirilmiş manuel robotize şanzımanlardır. Vites A konumundayken otomatik vites olarak çalışır ama A konumundayken vitese direksiyon arkasındaki kulakçıklardan müdahele edebilirsiniz. Yokuş çıkarken araba vites küçültmetidiği zamanlarda bu durum işinize yarayabiliyor

HALİT EFE
14-08-2015, 10:00
Herkese merhaba, Hakan ben.
Seviyeli ve bilgilendirici mesajlarınız için öncelikle çok teşekkür ediyorum.
Benim aracım 308 dizel 112 hp 2010 model otomatik millesim serisi.
Aracımda özellikle A konumda 1.viteste araç kalkarken gazı az alıyormuş gibi ileri geri sallana sallana kalkış yapıyor ama hızını aldıktan sonra diğer viteslerde problem yok.
Çok aza gaz veriyor olabilir miyim, yoksa bu bir şanzıman sorunu mudur?
Yorum ve önerilerinizi bekliyorum.
HAKAN.

mimit
14-08-2015, 10:40
aslında ikisi de olabilir, şanzıman daha önceden yanlış kullanıldıysa yada km si baskı balatanın ömrünün sonlarına doğruysa bu titremeler baskı balatadan kaynaklanıyor olabilir yada cidden gaza az basıyor olabilirsiniz, am abu durum yanıltmasın çünkü balata değişim zamanı geldiğinde de gaza biraz çok basınca bu titreme min. düzeyde oluyor. bir ustanın bakması daha faydalı olacaktır.

HALİT EFE
14-08-2015, 10:47
Çok teşekkür ederim, hafta sonu ustaya göstereceğim. Son durumu paylaşacağım.

aokaymaz
15-01-2016, 09:08
Arkadaşlar auto 6 r kullanıpta vites geçişleri sert ve vuruntulu yada düzensiz yanı bazen 2500 bazın 3000 devirde vs. değiştiriyorsa arkadaşlara tavsiyem

şöför mahalinde gaz pedalının üzerinde bir kapak var o kapağı çıkarınca 4 kablolu soketi olan fren müşürü var daha önce otomatik 307 aracımdada vites geçişleri düzensizleştiğinde fren müşürünü değiştirince sorunlar düzeliyordu aynı olayı 2013 308 sportium aracımdada denedim
Sonuç vites geçişleri sorunsuz kalkışlarda oluşan vuruntulu vites geçişi neredeyse kalmadı araç ilerlerken vites değişimleride daha stabil durumda
Aracımızın orijinal fren müşürü bildiğim kadarıyla kablolu olarak satılıyor ve fiyatı 90 tl civarında olması lazım
ben aracıma 307 aracımdaki fren müşüründen taktım parçacı onu verdi fiyatı 25 tl
fren müşürünü yerine takınca aracı çalıştırmaya çalıştığınızda frene basın uyarısı verirse bir kereliğine fren pedalını elinizle kendinize doğru çekin sorun hallolur. Yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum sorun yok aykırca yakıt tüketimed 0,5lt/100 km düştü.

Bu tür sorunlar yaşayan arkadaşlara tavsiyem o müşürü değiştirmeleri (not eskiyide atmayın yedek dursun)

xweser
15-01-2016, 09:40
Fren müşiri iyi değil mi yani üzerindeki. Benimde 2013 sportium. 30.000 de. Değiştireyim mi?

musti_x
06-02-2017, 11:22
Volant sabitleme nedir duyan bilen varmı ?

HTC One M9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mimit
06-02-2017, 12:29
Volant sabitleme nedir duyan bilen varmı ?

hareketli volan ı kenarlarından kaynak yaparak sabit hale getiriyorlar,orijinal tek kütleli volanlar uymuyor çünkü, sabitleme sonrası vites geçişleri daha sert oluyor sağlıklı bir işlem değil bence.

musti_x
06-02-2017, 12:33
Bilgi için teşekkürler.