PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Farlar, silecekler, silecek su deposu kapağı ve lastik seçimi için yardım

ANKA
11-10-2012, 22:30
Arkadaşlar bugün Ankara yağmurluydu ve anladım ki benim silecekler artık silmiyor. Meret tam ön camın sol ortasını pas geçiyor sabah yolu görecem diye bir aşağı bir yukarı maymun etti beni. Birkaç yere baktım bizim sileklerin biri uzun biri kısa olduğu için heryerde bulunmuyormuş.
Birkaç yere baktım ama önerilere ihtiyacım var:
1- http://www.hepsiburada.com/Liste/silbak-peugeot-308-0907-muz-silecek-takimi-90s177/ProductDetails.aspx?productId=otm90s177&categoryId=20024724
2- http://www.sanalpazar.com/Peugeot-308-Silecek-Takim-Tuv-Ve-Iso-9001-Oanyli__isp4373862
3- http://www.novabazar.com/ModaCar-Aero-Tech-Buz-Korumali-PEUGEOT-308-09-07-Muz-Silecek-SAg-SOL-Set-47s136_84668.html#0

Bu üçü çıkıyor genelde hangisi iyi derseniz alıp takacağım. Bir de şu sileceğin sadece lastiğini değiştirme işini daha önce yapan varsa onu da deneyebilirim.

Diğer yandan gece arabanın aydınlatmasını beğenmiyorum bazen mecburiyetten uzunları yakmasam (ki nefret ederim) önümü görmekte zorlandığım anlar oluyor. Sanki park lambaları açıkmış gibi geliyor bana kısalar yanarken. Sanırım biraz eskimiş benim farlar. Xenon pek tercih etmesem de milletin hepsi taktırmış geziyor bazen imrenmiyor değilim. Bu farlara nasıl bir düzenleme yapsam iyi olur. Farlara yönelik birşeyler yapmam lazım işin içine güvenlik girdi artık, göremiyorum :)

Diğer sorunum da birçok kişinin başına geldiğine inandığım silecek su depo kapağının kırılması ile ilgili. Sitenin birinde depo kapağını buldum. 3 lira birşeymiş kargosu 6 liracık :) Bu iş görür mü sizce
https://www.masotomotiv.com.tr/ud-Silecek-Su-Depo-Kapagi-584.html
ya da Ankara'da bu kapağı bulabilir miyim ?

Son olarak da aracın üzerinde halen fabrikadan çıktığı gün takılan lastikler var. Artık onlara da bir el atmanın zamanıdır diyorum. Aklımda goodyear eagle f1 vardı ama kış yaklaşınca yazlık lastik alam fikri rafa kalktı. Şimdi kış lastiği mi alsam yoksa dört mevsim mi alsam daha kullanışlı olur? Sürüş tarzımız şudur hafta içleri hanım işine gidip geliyor gidiş geliş 10 km civarlarında, boş zamanlarda da gezeriz şehir içinde aylık ortalama 600 km civarında yol yapıyoruz. Kışın çok karlı bir havada acil bir şey olmadıkça araba ile bir yere gitmem, keza hanım da kullanmaz. Bu konuda da yardıma ihtiyacım var.

Şimdilik böyle, bu arada bugün 50-60 km kadar benzinli manuel focus kullandım ve iyi ki dedim 308 almışım. Basınca gidip basınca duran direksiyonda insana güven veren bir araca sahip olmak güzel şey. Hele 308'in frenlerine tek bir laf edemem. İnsanın dokununca duran bir arabaya sahip olması müthiş bir şey. Trafikte iken manuel araç kullananlara acıdım bugün sol bacağım ağrıyor halen, manuel kullandığım günlere yanarım. Olay budur araç dizel ve otomatik oldu mu bir de 308 oldu mu tadından yenmiyor. Direksiyonun sertliğine de laf etmeyeceğim focusun direksiyon çok yumuşak geldi alışmışım 308'in direksiyonunun sertliğine. Araca hoş bir ağırlık katıyor.

Cevapları için şimdiden tüm arkadaşlara teşekkürler..... Kazasız, belasız keyifli sürüşler, iyi günler...:D

orhun57
11-10-2012, 23:51
Sizin sıranızdan başlayayım. İlk önce şunu belirtmek isterim sizde bende aynı zamanda aynı şeylere el atmak üzereyiz. Yazdıklarınızın hepsini ve yazacaklarımın hepsini bende yapacağım. Size de bana da kolay gelsin :)
Silecekler konusunda çok bilgim olmasa bile değişimler yapmıştım bir önceki araçta. Silecek konusunda marka önerisi olarak valeo, bosch önerisinde bulunabilirim ve ben büyük ihtimal valeo takacağım malum bu konuda baya iyi bir firma. Benim silecekte sol alt tarafı silmiyor hadi silmesin birde bulamaça çeviriyor, sağ taraf neredeyse hiç silmiyor arkada kötü durumda. Servis bir hayli kazıklıyor o yüzden dışarıdan alacağım dediğim gibi valeo düşünüyorum.
Farlardan şikayetim yok benimki kaşıntı :) Şaka bir yana daha iyi göreceksem ve bu benim güvenliğimse değiştirmekte yarar görüyorum. Uzunca araştırmalar sonucu Osram Night Breaker Plus'ta karar kıldım. Zira herkesin belirttiği gibi şu sıralar her hava koşulunda en iyi aydınlatmayı bu ampul sağlıyor. Hatta ben işi iyice abartıp sislerede aynı ampulun uygun olanını takmaya karar verdim çünkü sisle başım belada neredeyse kışın hergün çekiyorum o eziyeti. Hatta biraz daha abartıp sinyalleride değiştireceğim. Bu arada sizin far ampulleri büyük ihtimalle kararmış çünkü bizim ampuller o kadarda kötü değil bir çok araçtan çok çok daha iyi aydınlatmaya sahipler.
Lastik konusunda benimde çok kafam karışıktı. Ankara olduğunuza göre kışları hava baya soğuk olacaktır. 4 mevsim lastikle kış lastiği arasındaki farkı sizi şöyle açıklayayım kararı siz verin. Kış lastikleri hava 10-15 derecenin altına indiğinde yumuşuyorlar, 4 mevsim (aslında onlar 3 mevsim) lastikler ise tam aksine hava 10-15 derece üzeri yumuşuyorlar. Yani kışın 4 mevsim lastikler taş kesiyor ve bütün özelliklerini kaybediyorlar, aynı şekilde yazında kış lastikleri bütün özelliklerini kaybedip sertleşiyorlar. Bu zamana kadar hiç kış lastiği kullanmadım bende sizin gibi bu konuda tecrübesizim ama çok araştırdım sağ olsun forumdan herkes bu konuda benden bilgilerini esirgemedi.
Silecek suyu deposunun kapağı konusunda en ufak bilgim yok maalesef.

Abdullah
12-10-2012, 07:57
Silecekler tamamen bütce meselesi orjinali 80-90 TL arasında. Farlara gelirsek Orhununda dediği gibi çoğu araçtan iyi bizim aydınlatma. Çok daha iyisini istiyorsan mecbur xenon taktıracaksın. Lastiklere kış lastiği alabilirsin. Petlası öneririm hem ucuz hem güzel lastik hali hazırda forumdan tanerhoca kullanıyor çok memnun. Silecek su deposu kapağı ise işini görür. 6tl kargo vermene gerek yok sanayide dolaş bulursun.

reisG
12-10-2012, 08:13
Bence sileceklerin serviste orjinal olanını taktır. fiyat pahalı gelebilir ancak eğer valeo veya bosch marka bulamaz ise diğer ürünler son derece az kullanım ömrüne sahip oluyor.
Aydınaltma aslında bizim araçlarda iyi tabiiki orianl ekipman olarak sunulan xenon veya HID teknolojili sistemlere göre zayıf kalıyr. Ancak aracını hep şehir içinde kullanıyorsan farklı bir sisteme para harcamana gerek yok.
kış lastiği konusunda 1 numara michelin eğer bütçen buna yetmiyorsa o zaman petlas çok yeterli

Yasin CCK
12-10-2012, 09:02
Abdullah ve Reis hocam xenon demiş ama şöyle bir yanlış algı oluşmasın. Bir xenon takımı alıp takarsanız eskisinden çok daha zayıf aydınlatır, sürücülerin gözünü alması da cabası..

Araca xenon ugulanacaksa farlarda mercek olmalı...

orhun57
12-10-2012, 09:13
Birde xenon kelvini düşük olmalı mavileştikçe yağışlı havada parlama yapıyor ve görüş çok bozuluyor.

Yasin CCK
12-10-2012, 09:17
Birde xenon kelvini düşük olmalı mavileştikçe yağışlı havada parlama yapıyor ve görüş çok bozuluyor.

Aynen 6000K idealdir :iyi

orhun57
12-10-2012, 10:43
Aynen 6000K idealdir :iyi

O bile yağmurda ve karda görüntü kaybına sebep oluyor Yasin abi geceleri yerdeki suları bile parlatıyor. Aslında en iyisi 4300k hem bembeyaz yapar önünüzü hemde ne yağmurda ne çamurda görüşünüze olumsuz etkisi olur.

Yasin CCK
12-10-2012, 11:23
O bile yağmurda ve karda görüntü kaybına sebep oluyor Yasin abi geceleri yerdeki suları bile parlatıyor. Aslında en iyisi 4300k hem bembeyaz yapar önünüzü hemde ne yağmurda ne çamurda görüşünüze olumsuz etkisi olur.

4300 piyasada zor bulunuyor :)

orhun57
12-10-2012, 11:46
4300 piyasada zor bulunuyor :)

Yasin abi biliyorum ama talep sanırım arttı İstanbul'da çoğu yerde görmeye başladım :)

ANKA
12-10-2012, 15:54
Far konusunu Osram Night Breaker Plus ile çözebilirim sanırım. Arkadaşlar bu arada far olayına daha önce hiç bulaşmadığım için bir sorum olacak bu osram bildiğimiz ampülün yerine direk takılabilecek bir ampül müdür? Bir de karşı tarftan gelen sürücünün gözünü alma muayenede sorun çıkarma gibi bir durum oluşur mu? Belki çok basit sorular ama hiç ön far değişikliği yapmamıştım daha önce. Bir de bizim far H4 müdür? Fiyata baktım 50 Tl civarlarında imiş.

Silecek konusunda genelde valeo ve bosch önerilmiş bosch pahalı olabilir de valeo ile ilgili ortalama bir fiyat fikri olan var mıdır? Ankara'da bayii olarak görünen 1-2 yeri aradım valeonun olmadığını ellerinde orijinal peugeot ürünü olduğunu çiftinin 80 TL olduğunu öğrendim. 80 de baya pahalı geldi. Altı üstü lastikli bir silecek diyecem ama... neyse.
Şimdi yıllık eskise bile 20 TLye birşey alsam 6 ayda bir değiştirsem 2 sene yeni silecek kullanmış olurum. kafam karıştı az biraz bakalım..

Kış lastiği de zorunlu olacakmış zaten karda kışta çok dışarı çıkmıyorum çıksam da 60-70 gitmem ondan sebep petlas ile ilgili iyi geribildirimler geldi bana da yazlık eagle f1 kışlık petlas yapabilirim. eagle f1 pek bir yakışacak gibi de duruyor aslana.

kapak işini de bir sorayım bakalım bulabilirsem alırım. Bulamazsam 2 tane alıp yedek saklarım.

Önerilere hala açığım. Herkese teşekkürler

orhun57
12-10-2012, 16:21
Far konusunu Osram Night Breaker Plus ile çözebilirim sanırım. Arkadaşlar bu arada far olayına daha önce hiç bulaşmadığım için bir sorum olacak bu osram bildiğimiz ampülün yerine direk takılabilecek bir ampül müdür? Bir de karşı tarftan gelen sürücünün gözünü alma muayenede sorun çıkarma gibi bir durum oluşur mu? Belki çok basit sorular ama hiç ön far değişikliği yapmamıştım daha önce. Bir de bizim far H4 müdür? Fiyata baktım 50 Tl civarlarında imiş.

Silecek konusunda genelde valeo ve bosch önerilmiş bosch pahalı olabilir de valeo ile ilgili ortalama bir fiyat fikri olan var mıdır? Ankara'da bayii olarak görünen 1-2 yeri aradım valeonun olmadığını ellerinde orijinal peugeot ürünü olduğunu çiftinin 80 TL olduğunu öğrendim. 80 de baya pahalı geldi. Altı üstü lastikli bir silecek diyecem ama... neyse.
Şimdi yıllık eskise bile 20 TLye birşey alsam 6 ayda bir değiştirsem 2 sene yeni silecek kullanmış olurum. kafam karıştı az biraz bakalım..

Kış lastiği de zorunlu olacakmış zaten karda kışta çok dışarı çıkmıyorum çıksam da 60-70 gitmem ondan sebep petlas ile ilgili iyi geribildirimler geldi bana da yazlık eagle f1 kışlık petlas yapabilirim. eagle f1 pek bir yakışacak gibi de duruyor aslana.

kapak işini de bir sorayım bakalım bulabilirsem alırım. Bulamazsam 2 tane alıp yedek saklarım.

Önerilere hala açığım. Herkese teşekkürler

Kapak illa bulunur sanayide ve çıkmacılardan bulursunuz zor olmaz. Valeo genelde boschtan daha pahalı diye aklımda kalmış fiyatlar 25 tl civarı. Arabaya uygun ampul takıldığı taktirde en ufak sorun olmaz. Yasak olan karşı tarafın gözünü alanlar merceksiz xenon kullananlardır ve o şekilde muayeneden geçemiyorlar zaten. Bizim farlar h7. Ampul uymaması gibi bir durum söz konusu olamaz yeterki siz h7 alın onlarında fiyatı 55-60 arası değişir.

Kısa farlar - H7
Uzun farlar - H1
Sis farları - H8

ANKA
12-10-2012, 20:57
Teşekkürler Orhun, 3 ampülü de değiştirmeye kalkışırsam 150 TL'yi gözden çıkaracağız demekki. Şimdlik kısaları değiştireyim de peyderpey diğerlerini de değiştiririm. Acaba ampülleri ben takabilir miyim, hiç denemedim daha önce. Neyse olmadı sanayide taktırırken önce bir göreyim sonra diğer değişimde bir el atarım. Parklar ve gündüz farına da ilerleyen zamanda ledli bir çözüme gideceğim.
Silecek olarak da şimdilik ucuz bir tane alalım bakalım, lastiği de 1 ay içinde halledeceğim. Mini bir seyahat planım var dönüşte bu far olayını çözeceğim. Resimleri paylaşırım.

ANKA
12-10-2012, 22:05
Az önce silbak silecek takımı ve osram nb H7 siparişi verdim. Bir gelsin bakalım çarşambadan önce gitmeden gelirse ürünler montajı yapar resimleri paylaşırım.
Lastiklere şöyle bir baktım 308 için kışlık öneri 195 65 R15 fiyatlara baktım petlas lassadan pahalı gibi. Arada seçim yapmak gerekirse lassa daha önde gibi benim için. Hatta almışken 4 lastik için 80 lira fazladan verip goodyear ultra grip bile taktırılabilir ki testlerde 1. olan bir lastikti yanlış hatırlamıyorsam.
Goodyear 160 civarlarında 4 tanesi 640 falan yapar, rot balans da lazım bana bir 700'ü gözden çıkaracağız anlaşılan..

orhun57
12-10-2012, 23:30
Osram Nb değildir umarım aldıklarınız NB plus alın. Ömürleri çok daha fazla nblerin sanırım ömür problemleri varmış. Şimdiden hayırlı olsun yeni değişimler. Bende park/gündüz farlarını led yapıyorum en kısa zamanda. Ben parkları değiştirdim geçen ay kendim taktım ama diğerlerini becerebilir miyim bilmiyorum açıkçası.

aydalper
13-10-2012, 21:52
Bir yanlışı düzeltelim öncelikle; kar lastiği değil kış lastiği aldığımız lastikler. Ankarada ayda 600 km kullanacaksanız kesinlikle almanızı tavsiye ederim. Fazla geç vakte bırakmadan piyasayı araştırıp, çatır çatır pazarlık yapın ve uygun fiyata hangisi verdi onu alın derim. Önceki aracımda lassa kış lastği kullandım memnundum, bu aracıma geçen sene lassadan çok daha ucuza michelin buldum bunlardan da memnunum. Ama özellikle kış lastiğinde kesinlikle üretim tarihini kontrol edin, 10-20 fazla olsun bu senenin üretimi olsun bence. 2 yıl rafta beklemiş goodyear yerine bu yılın petlasını tercih ederim bana kalsa.

ANKA
16-10-2012, 08:38
Osram Nb değildir umarım aldıklarınız NB plus alın. Ömürleri çok daha fazla nblerin sanırım ömür problemleri varmış. Şimdiden hayırlı olsun yeni değişimler. Bende park/gündüz farlarını led yapıyorum en kısa zamanda. Ben parkları değiştirdim geçen ay kendim taktım ama diğerlerini becerebilir miyim bilmiyorum açıkçası.

Plus olandan aldım kargo ile 54 TL'ye geldi. Muz silecekler de kargoda imiş. Bakalım gelsin takalım. Silecekleri hemen takacağım da lambalar için araç 40000 oldu sayılır diğer bakıma az kaldı olmadı lambaları bakımda taktırayım diyorum.

Arkadaşlar lastik ile ilgili bir soru var aklımda sitelerde kış lastiği ile ilgili olarak 308'e uygun 195 65 r15 öneriliyor benim arabada 16 inçlik jant var ve yeni bir jant alma şansım da yok dolayısı ile 16 inçlik kış lastiği alacağım. GOODYEAR 205/55 R16 91T UltraGrip 8 Kış Lastiği nasıl ölçü olarak? HB'de fiyatı 200 TL 2012 üretim olduğu yazıyor.
800 lira ediyor pahalı biraz ama güvenlik için değer.
Benim yazlıklar 3 seneyi devirmiş durumda, kışı yeni lastikle atlatayım yaza onları biraz daha kullanıp Eagle F1 Asymmetric 2 alasım var. Bakalım. Aslana biraz harcama yapacağız artık. 7bin kilometreyi devirdik 15 Şubat 2012'den buyana. Bir akü değişimi dışında tık demedi maaşallah.

gokhancpt
16-10-2012, 09:38
anka, geçen sene bizim aslana ultra grip 8 taktırmıştım ve hiç olumsuz tarafını görmedim. hatta yoğun karda abanta dahi gitmiştim. tek kötü tarafı havalar sıcak ise uğultu yapıyor

Abdullah
16-10-2012, 10:24
ölçü olarakta 205/55/16 taktırmalısınız UG8 süper kesinlikle memnun kalacaksınız.

TanerHoca
16-10-2012, 10:52
ug8 iyidir.
ben kendi aracımda petlas snowmaster kullanıyorum.geçen sene kar yağdığında istanbul kırsalında dağ ve köy yollarında epey bir test imkanı buldum.sonuç gayet iyiydi.ucuz ama son derece yeterli bir alternatif.

http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/Photo-0793.jpg

http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/IMG_5539.jpg

http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/IMG_5560.jpg

ANKA
16-10-2012, 13:50
Taner Hocam öneriniz için teşekkür ederim. Bu sene petlas da 170 TL'lere dayanmış durumda dolayısıyla arada çok büyük bir fiyat farkı yok. Ama bakalım biraz tanıdık esnafa da soracağım daha uygun ve balansı içinde yaptırmak bana daha mantıklı geliyor.

Arkadaşlar bu arada benim osram H7 night breaker pluslarım geldi ama nasıl takacağım bilemedim. Sağ farın olduğu yer çok dar geldi bana, klips falan var ama elimi oradan içeri sokup dğer farı çıkartmak sıkıntılı gibi geliyor bana. 55 lira verdik ampüllere elimizde patlamasın sonra. Bir video falan aradım bulamadım, olmadı bir yere taktırıp videoya alacağım. Varsa bir resim video paylaşan olursa çok mutlu olacağım.
Teşekkürler...

Birisi anlatmış ama çok kısa ne net değil.

http://www.youtube.com/watch?v=LZ7RaKCZLXc

sinan34
16-10-2012, 21:04
Hayırlı olsun..
Ben PHILIPS X-TREME EXTREME VISION almayı düşünüyorum.

http://www.powerbulbs.com/
http://www.powerbulbs.com/vehicles/cars/uk-ireland/peugeot/308/2007-onwards/car-headlight-bulbs

sinan34
17-10-2012, 10:46
ANKA kardeşim umarım resimler yardımcı olur sana. Ben philipsleri az önce taktım

http://i1092.photobucket.com/albums/i404/sinan3438/20121017_102528_zps2fadcf5d.jpg
http://i1092.photobucket.com/albums/i404/sinan3438/20121017_102135_zps987a85fd.jpg
http://i1092.photobucket.com/albums/i404/sinan3438/20121017_103607_zps2cc3644a.jpg

ANKA
23-10-2012, 11:44
Sinan bir süre Azerbaycan'da idim dolayısıyla foruma bakamadım. Ellerine sağlık gayet net bir çekim olmuş, bir ara ben bir video yapayım, yükleyelim, senin resimleri de senden izin alarak videonun sonuna ekledik mi harika olur. Aslında amatör tamirat bölümü oluşturup orayı videolar ile doldurmak lazım. Aslan 40007 km'ye geldi bakıma az kaldı bakımda değiştireceğim lambaları az biraz daha bekliyorum. Sileceklerim de geldi ama işyerinde kaldı daha alamadım malum bayram tatillinde bizim işyeri kapalı.
Bayram sonunda bir dizi değişiklik yapıp paylaşacağım.

sinan34
23-10-2012, 18:50
Sinan bir süre Azerbaycan'da idim dolayısıyla foruma bakamadım. Ellerine sağlık gayet net bir çekim olmuş, bir ara ben bir video yapayım, yükleyelim, senin resimleri de senden izin alarak videonun sonuna ekledik mi harika olur. Aslında amatör tamirat bölümü oluşturup orayı videolar ile doldurmak lazım. Aslan 40007 km'ye geldi bakıma az kaldı bakımda değiştireceğim lambaları az biraz daha bekliyorum. Sileceklerim de geldi ama işyerinde kaldı daha alamadım malum bayram tatillinde bizim işyeri kapalı.
Bayram sonunda bir dizi değişiklik yapıp paylaşacağım.

Hoş geldin o zaman.Umarım eli boş gelmemişsindir :)

ANKA
24-10-2012, 07:28
Bakü öyle pahalı bir yer ki, 3-5 mini hediyeye ne kadar verdim inanmazsın. Bugattiler, Ferrrariler, Porscheler, Cadillaclar... görmediim ne kadar araba varsa hepsini gördüm. Collinite 915 bulurum dedim ama ara ara bulamadım. Her yerde Tutrle wax ürünleri var, o da bizde var zaten.
Getirebilsem bir Land Cruzer bir de 1 tanker yakıt getirirdim. Bir litre mazot 0,45, benzin 0,55 manat. 1 manatta 2 tl. Yani benzin 1 TL şaka gibi :)) adamlar 20000 manata ne mercedesler almışlar bir gördüm kaldım. Ne deyim umarım bizim ülkede de bir gün her ürüne hak ettiğinden fazlasını vermediğimizi görürürüz.

ANKA
24-10-2012, 07:30
Sinan bu arada Phlilipslerin performansı nasıl? Aslında resim çekip koyalım bu sayfaya önceki halleri ve sonraki halleri diye. En azından far değişimi yapacak arkadaşlara bir fikir olur.

orhun57
24-10-2012, 14:39
Arkadaşlar bugün sileceklerimi değiştirdim. Bizim araçların orijinal silecekleri Bosch çıktı bende sanayiye gittim tanıdığımdan silecekleri temin ettim yani orijinallerini aldım. Şimdilik herşey çok güzel birde sağanakta denemeliyiz tabi.

Soldaki yenisi sağdaki eskisi.

http://i1170.photobucket.com/albums/r529/orhun57/IMG-20121024-00160_zpsbe441380.jpg

Alper90
24-10-2012, 15:02
Dostum yeni silecekler bir harika :D dünkü sağanakta test etseydin keşke orhun bu arada dün o yağmurda şile yoluna çıkmak zorunda kaldım o yol ne olmuş allah sabır versin sana :D

orhun57
24-10-2012, 17:27
Dostum yeni silecekler bir harika :D dünkü sağanakta test etseydin keşke orhun bu arada dün o yağmurda şile yoluna çıkmak zorunda kaldım o yol ne olmuş allah sabır versin sana :D

Ben dün o sağanakta çektiğim işkenceden sonra sabah ilk iş gidip silecek aldım Alper :) bu arada yol şuan gayet iyi (eski haline göre gayet iyi yani) kapalı olan yolları açtılar son bir haftadır rahatladık azda olsa.

Alper90
24-10-2012, 18:37
Bu rahatlamış hali ise üstü kalsın dostum :D

sinan34
24-10-2012, 20:33
Sinan bu arada Phlilipslerin performansı nasıl? Aslında resim çekip koyalım bu sayfaya önceki halleri ve sonraki halleri diye. En azından far değişimi yapacak arkadaşlara bir fikir olur.

Daha parlak ve beyaz yanıyorlar.Umarım yagmurda parlama falan yapmazlar.

orhun57
24-10-2012, 20:45
Bu rahatlamış hali ise üstü kalsın dostum :D

Sorma. Gel bir hafta boyunca benimle misafirim ol sonra konuşalım bu konuları.

orhun57
24-10-2012, 20:46
Daha parlak ve beyaz yanıyorlar.Umarım yagmurda parlama falan yapmazlar.

Bende Sinan abinin arabayı gördüm orjinalden oldukça beyaz yanıyorlar ama yağmurda sorun çıkartacak derecede değil bence.

Alper90
24-10-2012, 20:54
orhuncum pek sinirli gördüm seni :D ben o yola dayanamam alışmam lazım 13km'lik okul yoluma zor alıştım ben :D

ANKA
30-10-2012, 15:37
Benim silecekler de 1 hafta önce geldi ama işe bugün gidebildiğim için ancak bugün adlım. Silbak marka almıştım. Bir takıp deneyeceğim performası ile ilgili bilgi veririm. 120 lira vermedim sileceğe 30 liraya hallettim kalan parayla da FK 1000p aldım :) Silecek 1 sene gitse yeter. Diğer silecekleri de atmayacağım şu muz tipi silecekler için lastik varmış griolursa bide o lastik süper olur. Alıp takacağım yedek dursun. Biraz üretmek lazım hep hazır olmuyor.

TanerHoca
30-10-2012, 17:44
anka şu an orjinal silecek takımı kampanya kapsamında 62 tl. fiyat bence makul.

ANKA
31-10-2012, 08:56
Taner Hocam bunları biraz kullanayım performansını beğenirsem devam ederim yok baktım performansı kötü o zaman başka birşeyler yaparım. Kampanyadan haberim yoktu 3-5 yeri aradım en ucuzu 90'dan açtı ağzını. Ben de kızdım HB'den aldım silecekleri.

ANKA
01-11-2012, 13:54
Dün şans bu ya benim sağ kısa far çok az ışık vermeye başladı, ben de madem patlamak üzeresin değiştireyim bari dedim, sağ kısaları night breaker ile az biraz uğraşarak değiştirdim, bir kontrol için yaktım aman Allahım diğer fardaki lamba resmen yanmıyormuş, süper dedim, sonra geçtim sol fara. Daracık bir yer elim girmiyor içi görünmüyor, peugeot mühendislerinin kulaklarını epey çınlattım. sağ far için silecek depo hortumunu yuvadan çıkarıp kenara aldım rahat rahat çalıştım ama sol için ne mümkün. Kocaman sigorta kutusu var. Tabi ben bu arada soketi lambaya takıp öyle denedim. Baktım olmuyor gece de karanlık oldu, bizim burda çakma xenon montajı yapan bir yer var, gittim oraya kardeş "dün taktırdım da bugün yuvadan çıkmış sanki şu meret dedim" :) neyse adam önce soketi çıkardı lambayı oturttu sonra soketi bağladı. Hımmm dedim içimden ve çaktırmadım, 5 lirada verdim adama tıpış tıpış evin yolunu tutum sonra.
Silecekleri çok kolay taktım, canavar. Döktüm suyu cama sildim, sonra bir daha yaptım süper siliyor. Silbak gayet iyi çıktı tavsiye edebilirim. Diğer silecekler için lastik sordum 3-5 yere var olduğunu söylediler ama ellerindeki kaliteli değildi gelir dediler. Onu bekleyeceğim. Sanırım iyisinin metresi 3-5 TL falanmış. Alırım bir 2-3 metre yeter bana.
Yani dün lambaları taktım, gece de bir gezmeye çıkmıştık, şükür dedim resmen. Ben kör kör gidiyormuşum, bildiğin beyaz ışık önümü rahat rahat görüyorum bir de süper bir aydınlık sağlıyor. Eski lambaların da resmini çektim görseniz acırsınız hallerine, resmen erimiiş tepeleri. Bu arada parklara, gündüz farına ve uzunlara da takmış durumdayım. Bir ara mimit bir far satıyordu satıyorsa ondan alsam keşke. Led taksam önden süper görünür. NB'ler çok hava kattı araca. Osram NB plus'ı herkese öneririm. Fotograf da çektim baya onları yakın zamanda eklerim.
Şimdi bir su deposu kapağı bir de lastikler kaldı. Çok para yiyor aslan bu ara hadi hayırlısı :)

Selim Sümer
01-11-2012, 17:58
gule gule kullanin.far isi onemli.cok iyi yapmissiniz.

orhun57
02-11-2012, 01:02
Şimdiden hayırlı olsun bende erteledim en iyisi en yakın zamanda bende osramları alayım. Bu aydınlatma işi bir tuhaf değiştirdikçe değiştiresi geliyor insanın :) bende hepsini birden değiştirmeyi düşünüyorum.

sessizgece
02-11-2012, 08:49
hayırlı olsun arkadaşım. Bende öncelikle aydınlatmaları ve plaka kalınlaştırma ile nikelaj plakalıklar taktıracağım. Aracımın servis ışığı yandı. 800 km gösteriyor. Servis işini hallettikten sonra ufaktan başlayacağım.

Yasin CCK
02-11-2012, 11:49
Aydınlatma ve kalınlaştırma güzel dokunuşlar fakat nikelaj plakalığı pek tavsiye etmem. Güzel durduğu söylenemez.

eyup_31
02-11-2012, 12:20
yasin'e katılıyorum, beyaz araçda plakalık olmadan kullanmanı tavsiye ederim

ANKA
03-11-2012, 20:50
Silecekler ve lambaların geliş mecerası ve sonuç
Silecek HB'nin kutusunda
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/058.jpg

Kendi kutusu
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/059.jpg

İç kutu
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/061.jpg

Silecekler
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/063.jpg

Şu an bunlar takılı Ankara'da kısa süreli yağmurlarda denedim süper siliyor.

Lambaları da gittigidiyordan aldım, şöyle geldi, bir kutuya konulmuş ve içi:
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/068.jpg

Görünce bile heyecanlandım.
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/072.jpg

Benim eski lambalar (ağlanacak haldeler)
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/076.jpg

Bu da ekstra yakın çekim
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/077.jpg

Bu da sonuç biraz acele çektim ama sonuç süper, ışık oldukça beyaz ve aydınlatma süper ötesi. Bugün İstanbul yoluna çıktım, inanılmaz rahat ettim. Şunu anladım ki şu lambalara verilen para sonuna kadar helal. İşi bitince değiştirmek ve kalitelisini almak lazım.

http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/079.jpg

http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/080.jpg

İşte böyle. İki gönderi de çok hızlı ve sorunsuz geldi. Benim için mutlu son. Bakım da şu su deposu kapağını da bulursam tamamdır.

sessizgece
03-11-2012, 22:44
hayırlı olsun
bende aydınlatmalara el atacağım. Öncelikle gündüz farlarını beyaza çevirmeye düşünüyorum. Onuda kendim takamayacağım. Sanırım onun için tamponun inmesi gerekli.

Abdullah
05-11-2012, 11:54
Hayırlı uğurlu olsun özellikle ampüller çok iyi olmuş beyazlıkta şaşırtıcı derecede fazla çok hoşuma gitti cool blue felan mı aldın diye resme tekrar baktım ama night breakermış çok şaşırdım bende sipariş edeceğim. Güle güle kullan.

ANKA
07-11-2012, 00:11
Teşekkürler Abdullah nette uygun fiyata bulacağın çok yer var. Ben aşırı derecede memnunum bundan sonra başka lamba takmam. Xenona bile gerek kalmadı desem yeridir. Gayet iyi görüyorum gece. 5 saat kadar önce Bağlıca yolundan geldim zifiri karanlık bir yol, gayet iyi aydınlattı. Tabi bir de şu uzun far+sis farı yakma fantezisi olan şoför müsvetteleri olmasa gece yolculukları azap olmayacak ama neyse... çok sinirlendim yine :)

Benim lastik de bugün hava basayım dedim bastım 2,4 bar (34 PSI) hepsine,baktım ön sol lastik de bir bombe oluşmuş, beni değiştir diyor artık lastik. Hesap kesim günü gelsin de bir kışlık papuç alacağız artık aslana. İlkbahara doğru da yazlık papuç alırız.

Selim Sümer
07-11-2012, 08:24
gule gule kullanin.sizin masraf hic bitmiyor :-)

orhun57
07-11-2012, 10:26
hayırlı olsun
bende aydınlatmalara el atacağım. Öncelikle gündüz farlarını beyaza çevirmeye düşünüyorum. Onuda kendim takamayacağım. Sanırım onun için tamponun inmesi gerekli.

Gündüz farı için tamponun inmesi gerekmiyor. Farın kaput içinde kalan kısmından değişir her araçta olduğu gibi. Bir ampul için tampon söktüren araba olmaz olursa da öyle mühendis olmaz.

Abdullah
07-11-2012, 10:31
Gündüz farı için tamponun inmesi gerekmiyor. Farın kaput içinde kalan kısmından değişir her araçta olduğu gibi. Bir ampul için tampon söktüren araba olmaz olursa da öyle mühendis olmaz.

Renault öyle ama :D

orhun57
07-11-2012, 10:47

Yapma Abdullah ciddi misin? Hangi modeli? Uzun yola çıktık diyelim gece ampul patladı ne yapıyorlar o zaman? Mesela ben yedek taşıyordum arabada birşey oldu mu iki dk tak devam et. Yol kenarı tampon mu sökecek adam? Bunu düşünmeden araba mı yapılır ya.

suat3
07-11-2012, 11:23
hocam lambalarınız hayırlı olsun.. benimde lambalara el atmam gerekiyor, aldığınız yerin linkini verebilir misiniz acaba?

Yasin CCK
07-11-2012, 13:22

Yapma Abdullah ciddi misin? Hangi modeli? Uzun yola çıktık diyelim gece ampul patladı ne yapıyorlar o zaman? Mesela ben yedek taşıyordum arabada birşey oldu mu iki dk tak devam et. Yol kenarı tampon mu sökecek adam? Bunu düşünmeden araba mı yapılır ya.

Abdullah doğru söylüyor. Arkadaşımın Megane 3'ü öyleydi :D

ANKA
07-11-2012, 14:47
hocam lambalarınız hayırlı olsun.. benimde lambalara el atmam gerekiyor, aldığınız yerin linkini verebilir misiniz acaba?

Suat teşekkür ediyorum. Ben gittigidiyordan aldım
http://urun.gittigidiyor.com/garaj/osram-night-breaker-plus-h7-halojen-ampul-65323280
Ama satış kapanmış görünüyor. Satıcı çok ilgili idi, zamanında kargoladı ürünü 2 günde aldım. Olmadı bir mesaj atalım ne zaman girecek tekrar satışa diye. Çok özenli bir şekilde sarıp yollamıştı, sorunsuz aldım, resimlerde de var zaten.

Şöyle bir satış da var http://urun.gittigidiyor.com/garaj/osram-night-breaker-h7-plus-ampul-kargo-bedava-67305082
Fiyat aynı %98 olumlu yorum almış, nerede ikamet ediyorsun bilmiyorum ama satıcı İstanbul'dan. Umarım yardımcı olmuştur. Lambaları sen takacaksan beni bu konuda uyarmadılar ben bilsen de yine uyarayım sol lambayı takmak minik bir el istiyor ayrıca lambaları sokete bağlamadan takmak soketi sonra takmak gerekiyor. 55 lira verip elde patlatmamak lazım :)

suat3
07-11-2012, 16:41
Suat teşekkür ediyorum. Ben gittigidiyordan aldım
http://urun.gittigidiyor.com/garaj/osram-night-breaker-plus-h7-halojen-ampul-65323280
Ama satış kapanmış görünüyor. Satıcı çok ilgili idi, zamanında kargoladı ürünü 2 günde aldım. Olmadı bir mesaj atalım ne zaman girecek tekrar satışa diye. Çok özenli bir şekilde sarıp yollamıştı, sorunsuz aldım, resimlerde de var zaten.

Şöyle bir satış da var http://urun.gittigidiyor.com/garaj/osram-night-breaker-h7-plus-ampul-kargo-bedava-67305082
Fiyat aynı %98 olumlu yorum almış, nerede ikamet ediyorsun bilmiyorum ama satıcı İstanbul'dan. Umarım yardımcı olmuştur. Lambaları sen takacaksan beni bu konuda uyarmadılar ben bilsen de yine uyarayım sol lambayı takmak minik bir el istiyor ayrıca lambaları sokete bağlamadan takmak soketi sonra takmak gerekiyor. 55 lira verip elde patlatmamak lazım :)

hocam ilginize teşekkür ederim. ben ankarada oturuyorum alırsam bi ustaya yada bilen birine taktırırm. boyum 1.93 ellerim baya büyük yani :) ilk link dediğiniz gibi kapalı ikinci linkteki ürün mantıklı geldi bana. ondan alabilirim, alınca satıcı ile görüşüp iyice paketlemesini isteyebilirim.. iyi forumlar, tekrar teşekkür ederim..

ANKA
07-11-2012, 22:15
Aynı dertten muzdaribiz desenize benim boy da 1,87 elimin sol fara girmesi muzice gibi birşey. Yapamadım da zaten verdim 5 TL taktı adam. Herşeyi biz yaparsak tamirciler ne yapacak değil mi:)

suat3
07-11-2012, 22:59
Bende aynı yöntemi uygulayacam artık bi ustaya yaptırırım.. :)

suat3
08-11-2012, 11:01
ikinci linkteki satıcıdan sipariş verdim, umarım sorunsuz bi şekilde bana ulaşır.. yardımınız için teşekkür ederim. şimdi ampüllerin gelmesini bekleyecez.. :)

suat3
09-11-2012, 23:00
Bugün kargom elime sorunsuz bi şekilde ulaştı iş dönüşü bi yadak parçacıya uğrayıp ampülleri taktırdım. önceki farlara göre daha iyi ama istediğim kadar olmadı açıkçası. Kısa farlar yeterli değil, karanlık bir yer olunca uzunları yakmam gerekiyor, ama uzaktan biri gelse bile kapatmak zorunda kalıyorum.aslında aydınlatması iyi fakat arabanın dibini aydınlatıyor. Ama yine de bi süre beni idare edecek. İlk fırsatta sanayiye gidip ayarlarına baktıracağım olmadı zenona geçerim sanırım.. ayrıca bizim geri vites lambasıda yeterli değil akşam garajdan çıkarken bi hayli zor oluyor, ne yapabilirim acaba..

orhun57
09-11-2012, 23:14
Bugün kargom elime sorunsuz bi şekilde ulaştı iş dönüşü bi yadak parçacıya uğrayıp ampülleri taktırdım. önceki farlara göre daha iyi ama istediğim kadar olmadı açıkçası. Kısa falar yeterli değil, karanlık bir yer olunca uzunları yakmam gerekiyor, ama uzaktan biri gelse bile kapatmak zorunda kalıyorum. Ama yine de bu taktıklarım beni idare edecek. İlk fırsatta sanayiye gidip ayarlarına baktıracağım olmadı zenona geçerim sanırım.. ayrıca bizim geri vites lambasıda yeterli değil akşam garajdan çıkarken bi hayli zor olur, ne yapabilirim acaba..

Diğer araçlara göre oldukça iyi bir far sistemimiz var aslında halojenlere göre. Farlarda mercek yapmayacaksanız xenon yapmayın karşı tarafı rahatsız etmekten başka birşey değil ve mercek olmadığı için ışık dağılıyor bir işe yaramıyor zaten. Geri vites lambalarımız evet küçük maalesef bunun için çözüm arka sisleri açmak. Zaman geçtikçe alışıyorsunuz zaten bende cam filmi var ona rağmen sıkıntı yaşamadan karanlıkta bile park ediyorum siside yakmıyorum.

suat3
09-11-2012, 23:35
Bundan önceki aracım fluence'ti. Onun hem ön hem arka aydınlatması çok iyiydi ve ona alışmıştım. Şimdi bunu kullanırken baya zorlanıyorum. Özellikle karanlık bi ortama girerken bi anda tüm görüşümü kaybetmiş gibi hissediyorum.zenon olayını bende sevmiyorum karşıdakini rahatsız etmekten başka bi işe yaramıyor.. benim farları en iyisi bi ustaya göstereyim biraz yukarı kaldırtırsam sorun çözülür sanırım..

ANKA
10-11-2012, 09:23
Ben arabadaki far yükseklik ayarı ile oynadım biraz görüş oldukça fark etti, bu sıra Ankara'da çoğu yerde yol çalışması var ve sokak lambaları yanmıyor en uzağı aydınlatacak şekilde ayarladım farlarımı. Eskisine göre çok daha iyi. Ama ben şu mercedesteki adaptif farlardan istiyorum. Şaka gibi sistem:)

http://www.youtube.com/watch?v=p2MODnGrFtQ

ANKA
10-11-2012, 09:43
Arkadaşlar yardıma ihtiyacım var. Benim lastikleri en kısa sürede yenilemem lazım. Sol ön bombe yaptı ve açıkçası korkuyorum, yolda patlar falan Allah korusun. Şimdi birkaç lastik arasında kaldım zaten zorunlu olunca fiyatlar uçtu memlekette. Ne fırsatçı bir toplum olduk ne zaman olduk bilmiyorum. 200 TL'nin altında doğru dürüst lastik yok.
Bir iki lastik arasında kaldım,

Nokian 205 55 R 16 91 H Nokian WR G2 Kış fiyatı 190 civarı

Nokian 205 55 R 16 91 H Nokian WR A3 220 civarı

GOODYEAR 205/55 R16 91T UltraGrip 8 fiyatı 200 civarı

Lassa 205/55 R16 91H Snoways Era 190 civarlarında.

Good year istiyordum ama su tahliye kanallarının olmaması beni düşündürdü, Ankara'da kar yağdıktan sonra durur ve yollar yoğun trafik sebebi ile su içinde kalır, su tahliyesinde sıkıntı olursa pek güvenli olmaz gibi fikir uyandı bende.
Keşke 4 tane eksta jantım olsaydı süper olurdu. Bu arada 4 adet sac jant alsam ne kadar tutar ki acaba tark çıkar için 50-60 istiyor lastikçiler. Ayrıca lastik hasar görmüyor mu acaba bu değişimler sırasında. Sac jant alıp 15 inç taksam kışlık için yetmez mi acaba?
Arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.

ANKA
10-11-2012, 10:26
Ankara'daki bayileri arıyorum fiyatları duymanız lazım HB'den alıp üstüne 50 verip sökme takma balans yaptırsam daha uygun olacak. HB'de 220 olan Nokian'a 245 dedi adam bir de son fiyat dedi :)

Sonrasında good year için Sincan Erol Ticaretten bir fiyat aldım ultra grip için sökme takma balans dahil takım fiyatı 825 dedi.

Hoytaş'ı aradım aynı işlem için 800 dedi + mont hediyesi varmış. Hoytaş ostimde, erol ticaret sincanda.

Gidip bir pazarlık yapmak lazım. Nokian bayileri bitmiştir, kanun çıkınca hemen +30 tl koymuşlar üstüne.

ANKA
10-11-2012, 10:44
Erol ticareti az önce aradım lastiklerin imalat yılını sormak için adam busefer dört lastik için 900 dedi, az önce 825'di ne oldu dedim bizde 200 liraya lastik yok dedi. Ya sabır... Diyecek söz bulamıyorum.

aydın
10-11-2012, 10:56
yurdum insanı fırsatçılıkta rakip tanımıyor nasıl olsa resmileşmiş millet gelip alacak ne gerk var bu hareketlere esnaflık ve ustalık bitiyor ne yazıkki

ANKA
10-11-2012, 11:05
Etimesgut Şaşmaz'da Herko'yu aradım 820 dedi takımına, yer de oldukça iyi görünüyor, şimdi balans yapıyorum diye hiçbirşey yapmadan lastikleri takıp gönderen de var. Birkaç yere daha bakayım bir karar vereceğim.

Yasin CCK
10-11-2012, 11:11
Herko iyidir :iyi

suat3
10-11-2012, 11:19
hocam meraba bende ankarada oturuyorum ve goodyear u8 aldım yaklaşık bi ay önce, ama daha taktırmadım, önümüzdeki hafta taktırmayı düşünüyorum. tanesini adam yanımda 207liraya sattı ama ben 190 almıştım.(aslında adam yalvaryakar bu fiyatı söylememi istemişti, bi iki yere 200 lira diye yazmıştım bundan dolayı ) lastiklerin üretim yılı 2012 takma çıkarma balans onlara ait ayrıca sökülen lastiklerim orda kalacak, havalar ısınınca yazlıkları 50 lira karşılığı orda yine değiştireceğim kışlıklar orda kalacak..

suat3
10-11-2012, 11:21
bu arada lastikleri kazımkarabekirde bi lastikçiden aldım.. adres verebilirim.. gönderdiğiniz arkadaşlara fiyat konusunda yardımcı oluruz dedi.

orhun57
10-11-2012, 12:12
Pirelli snowcontrol serie 3 aldım daha bir hafta olmadı yağmurda deneme şansım oldu gayet iyiydi. 190 tl ye aldım ama Ankarada kaçtır bilemiyorum.

Ömer Gedik
10-11-2012, 12:37
Kesinlikle UG8 diyorum ben eğer kışın sert dönemine gelirsem bu sene bile düşünebilirim. 195 65 15 alıp 4 sac janta takacağım. Benim orjinal sac jantlarım duruyor.

Tak çıkardan bir sıkıntı olmaz ama kışlık yazlık set oluşturmak fırsat varsa daha iyidir.

Fenomen
10-11-2012, 13:07
Şimdi arkadaşlar hazır konu varken bende bir soru sormak istiyorum lastik ile ilgili.
Aralıkta muayeneye gireceğim ve lastikler de eskidi artık. Lastik değiştireceğim ancak ne alacağıma karar veremedim tanesi 120-130 u geçmeyen bir lastik almak istiyorum ve 4 mevsim olucak. Hem yazlık hem kışlık bütçe yok malesef :(

Ben biraz bakındım Michlen energy saver+ lar var nasıldır bu lastikler. Arkadaşta 400 e kumho almış kore malı sanırsam pek güvenemedim ?
Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Yasin CCK
11-11-2012, 11:38
Bütçe sıkıntısı varsa kumho orta kaliteli kore markasıdır. Fazlasıyla işinizi görür ;)

Fenomen
11-11-2012, 12:15
Bütçe sıkıntısı varsa kumho orta kaliteli kore markasıdır. Fazlasıyla işinizi görür ;)
Yasin hocam yani bütçe sıkıntısı varken iki kere alma konusunda. Hani 4 mevsim alacağım için kaliteli bişey olsun istiyorum. Tabi birde ne alacağımı bilmediğimden kazıklanmak istemiyorum :D

orhun57
11-11-2012, 12:18
Şimdi arkadaşlar hazır konu varken bende bir soru sormak istiyorum lastik ile ilgili.
Aralıkta muayeneye gireceğim ve lastikler de eskidi artık. Lastik değiştireceğim ancak ne alacağıma karar veremedim tanesi 120-130 u geçmeyen bir lastik almak istiyorum ve 4 mevsim olucak. Hem yazlık hem kışlık bütçe yok malesef :(

Ben biraz bakındım Michlen energy saver+ lar var nasıldır bu lastikler. Arkadaşta 400 e kumho almış kore malı sanırsam pek güvenemedim ?
Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

M.Energy saver 110km hız ve üzeri hızlarda çok kötüymüş yol tutuşu çok kötüymüş yağışlı havalarda çok tehlikeliymiş. Kullanmadım ama çok araştırdım bu lastikleri satan adam bile söyledi. İstanbulda mı ikamet ediyorsunuz?

ANKA
11-11-2012, 17:19
Herko'da taktırdım UG 8'leri, sibopları da kaliteli Alman ürünleri ile değiştirttim, toplamda 840 verdim. 820 lastiklere, 20 de siboplara. Yakında fotografları paylaşırım. Aslanın kışlık botlarını aldık sonunda...

Fenomen
11-11-2012, 17:41
M.Energy saver 110km hız ve üzeri hızlarda çok kötüymüş yol tutuşu çok kötüymüş yağışlı havalarda çok tehlikeliymiş. Kullanmadım ama çok araştırdım bu lastikleri satan adam bile söyledi. İstanbulda mı ikamet ediyorsunuz?

Ufff bunu bilmiyordum araştıracağım. Evet istanbuldayım. Good year a baktım bugün 125 lira DuraGrip GoodYear nasıldır ? Birde bu adam orada GoodYear'ın Türkiyedeki fabrikasında üretilen Debica marka lastiği var oda güzeldir 95tl dedi ama çok güvenemedim nasıldır ?

Selim Sümer
11-11-2012, 17:41
gule gule kullanin.drift biraz zor yaparsiniz bundan sonra ;-) Ben de karar asamasindayim.deneyimlerinizi bekliyorum.

orhun57
12-11-2012, 22:29
Ufff bunu bilmiyordum araştıracağım. Evet istanbuldayım. Good year a baktım bugün 125 lira DuraGrip GoodYear nasıldır ? Birde bu adam orada GoodYear'ın Türkiyedeki fabrikasında üretilen Debica marka lastiği var oda güzeldir 95tl dedi ama çok güvenemedim nasıldır ?

Şöyle söyleyeyim bildiğim kadarı ile söylediğiniz iki lastikte alt sınıf oluyor diye biliyorum yani yüksek dayanıklı 1. kalite hamur değil sanırım t sınıfı. Bu demek değildir ki kötü lastik. Bu yüksek hızlarda kullanamayacağınızı gösterir ve dayanıklılığı düşük demektir. Genelde lastikçiler şunu söylüyor aynı sınıfta olan lastikler arasında belirli markalar içinde öyle çok büyük farklar olmuyor diyorlar sanki ağız birliği etmiş gibi hepsi bunu diyor. Size önerim v sınıfı bir lastik bakmanız. Bir de lastik ölçülerinizi söylerseniz bende bir yandan bakarım.

suat3
12-11-2012, 23:22
Herko'da taktırdım UG 8'leri, sibopları da kaliteli Alman ürünleri ile değiştirttim, toplamda 840 verdim. 820 lastiklere, 20 de siboplara. Yakında fotografları paylaşırım. Aslanın kışlık botlarını aldık sonunda...

Hayırlı olsun lastikleriniz bende randevu aldım yarın taktırıyorum.. ilk defa kullanacağım u8leri.. herkesin tavsiye ettiği kadar vardır umarım..

wolo
13-11-2012, 17:08
Kışlık lastiklerimi geçen hafta taktırdım Atatürk sanayide 20 - 30 tl ye değişimi yapılıyor 2008 üretimi goodyear ultragrip 7 kullanıyorum eski aracıma almıştım ( astra 205 55 r 16 ) şimdi 308 imdede kullanıyorum. Kartepe, uludağ ve bilenler için bulgaristanın balkanlarında kullandım benim için daha iyi bir kış lastiği olamaz kesinlikle tavsiye ederim 3 yıldır kullanıyorum 15. 000 km veya 20.000 geçmiştir ama ne bir aşınma nede bir bozulma var üstelik diş izleri çok hoşuma gidiyor.
aydınlatma konusunda bende muzdaribim, kısa ampulleri philips aqua blue aldım biraz daha düzeltti ama bulgaristanın kapkaranlık orman köy yollarında çok zayıf kalıyorlar eski aracımda "Mercekli xenon" farlarım vardı ve uzun farları sadece tabelara bakmak ve selektör için kullanırdım şimdide muayeneden geçtikten sonra bi xenon mercekli olacak şekilde taktırmayı planlıyorum ama farın şeklini bozmak ve gündüz farlarına bi aksi durum oluşturmaktan endişe ediyorum

suat3
13-11-2012, 21:19
Bende bugün taktırdım kışlıkları. lastiik havasını 32 olarak ayarladılar. Çok kullanamadım ama ilk izlenimim çok güzel.bence daha az ses yapıyor, ve çukurlardan geçerken çıkan sesleri kısmen daha az arabaya yansıtıyor. Umarım aynı performansı karda da gösterir..

Fenomen
13-11-2012, 22:49
Şöyle söyleyeyim bildiğim kadarı ile söylediğiniz iki lastikte alt sınıf oluyor diye biliyorum yani yüksek dayanıklı 1. kalite hamur değil sanırım t sınıfı. Bu demek değildir ki kötü lastik. Bu yüksek hızlarda kullanamayacağınızı gösterir ve dayanıklılığı düşük demektir. Genelde lastikçiler şunu söylüyor aynı sınıfta olan lastikler arasında belirli markalar içinde öyle çok büyük farklar olmuyor diyorlar sanki ağız birliği etmiş gibi hepsi bunu diyor. Size önerim v sınıfı bir lastik bakmanız. Bir de lastik ölçülerinizi söylerseniz bende bir yandan bakarım.

175 65 14R ebatlar. Dediğiniz gibi ben gene gidip iyi bir lastik alacağım ancak energy saver+ a boşuna para vermeyeyim eğer denildiği gibi tırt sa.
İlgilendiğiniz için çok sağolun ilk araba ilk tecrübeler olduğu için ne yapacağımı çok bilmiyorum. Bu hafta sonu halledeceğim ama.
Birde binek otomobil'de kış lastiği zorunlu değil dimi. Kış zorunlu ise daha alt kalite birşey alabilirim. 3 ay kullanılacak sonuçta ki işim gereği sürekli arabayı kullanamıyorum.

Hasan_33
13-11-2012, 23:09
Kari-buzu bosverin. Hava sicakligi +7 derecenin altina düsüyor ise kis lastiklerini yasal zorunluluk icin degil kendiniz ve aileniz icin kullanin. Yaz lastikleri soguk havada sertlesir ve yola tutunma azalir.... frenlemede, virajlarda, ani manevralarda cok zor durumda kalirsiniz. 1000 lira vererek 5-6 sezon büyük bir riskten korunmus olursunuz.

4 mevsim lastigi de kullanilabilir, ben ilk 2 sene kullandim (goodyear 4 seasons vector kesinlikle tavsiye ederim.), simdi 18liklerle beraber yaz lastigi kullaniyorum, 4 mevsim lastiginide(16inc) kis lastigi olarak kullaniyorum.

ANKA
15-11-2012, 15:29
Aslanın kışlık bot takma serüveni

http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1025.jpg

http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1026.jpg

Yeni botlarımız: Good year ultragrip 8
http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1027.jpg

http://http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1028.jpg

Diğer lastikler direk çöpe gitti, araçta ne sarsıntı kaldı ve titreme. Kısmet olursa nisana da yazlık papuç alacağız aslana.

sessizgece
15-11-2012, 16:20
hayırlı olsun.
c.tesi bende taktıracağım kışlıkları. c4 ün orijinal sac jantlar duruyordu. kışlıkları ona takacağım aksilik olmazsa.

tesla
15-11-2012, 18:32
Kazasız belasız kullanın. Michelin galiba kışlık lastikler.

ANKA
15-11-2012, 19:40
Kazasız belasız kullanın. Michelin galiba kışlık lastikler.

Yok Hocam lastikler good year ultra grip 8

Abdullah
16-11-2012, 09:10
hayırlı uğurlu olsun kazasız bir kış geçirmeniz dileğiyle... Bu arada lastiklerde güzel seçim yapmışsınız. Taktıran arkadaşlar bu lastiklerden çok memnun.

wolo
16-11-2012, 09:49
evet bende kullanıyorum çok memnunum desenini ayrıca seviyorum güle güle kullanmak nasip olsun , bana göre en iyi kış lastiğidir.

tesla
01-12-2012, 18:30
Silbak Peugeot 308 için silecek setini aldım. 30 lira civarı fiyatı var. Sileceklerin boyu birebir aynı. Büyük olan silecek orjinalinin yuvasına cuk diye oturdu. Ancak ne yazık ki küçük silecekte, silecek koluna bağlanmasını sağlayan aparat çıkmadı. Orjinalinin bağlantı aparatı da Silbak'a uymadı. Geri yollamak zorunda kaldım. Acaba Silbak kullanan arkadaşın küçük silecekten bağlantı aparatı çıkmışmıydı? Bir çift sileceğe, fren balatası kadar para vermek koyacak. Başka alternatifler aramaya devam ediyorum.

labarf
11-12-2012, 20:27
arkadaşlar bana kış lastiği önerilerinizi söylermisiniz 2 tane alıcam. biraz araştırma yaptım nokian bu konuda iyiymiş goodyear diyenler var michelin çok iyi diyenler var bana 4-5 sezon götürebilecek kışlıklar lazım birde internetten almak istiyorum site varmı uygun güvenilir. ebatlar 205 50 16. üstünde contiler var fabrika çıkış.. pek memnun kalmadım sessiz konforlu güvenli bişey istiyorum yorumlarınız benım için önemli teşekkürler.

ANKA
11-12-2012, 23:08
Bu kadar yorumdan sonra sormadan good year ultra grip 8 alır takarım. 2 tane almayı kendi adıma doğru bulmuyorum çünkü yazlık lastik kış şartlarında çatlıyor ve o lastikten de oluyorsunuz. Zaten kışlık takım ile yazlık takım arasında fiyat farklı çok az (kaliteli lastiklerden bahsediyorum). Yine de tabi mali durumu falan bilmeden yazıyorum. Sadece önlere alacağım derseniz seçim yine sizin ve önerim UG8 den yana. Ben çok memnunum kar kış gelmedi daha ancak nasıl fark ediyor yaşayarak görüyorum. Nisan gelsin hayırlısı ile yine good year eagle düşünüyorum.
Nokian da kötü lastik değil ben de arada kalmıştım fiyat olarak çok az fark vardı iki seçimim arasında alacağım yer kesinlikle good year daha iyi dedi. Sadece kış performansı değil kuru asvalttaki durumu, sesi, yanal tutunma, yağmurda tutunma vs good year oldukça başarılı.

wolo
14-12-2012, 15:16
bende goodyear kullanıyorum ve bu 3. sezonum çok memnunum sanki daha aşınmadılar bile :) 4 tane alınması taraftarıyım virajlarda aracı rayında tutan arka tekerlerdir

sessizgece
15-12-2012, 16:33
Lastiklerin her zaman 4 adet olarak değişmesi taraftarıyım.
Eski olan lastiklerin diğerlerine göre yol tutuşları daha zayıf olacağından aracı yol tutuşunu, dengesini her daim bozacaktır. eski aracımda arka iki lastiği değiştirdikten sonra aracın özellikle döner kavşaklardaki dönüşlerde kafası kaymaya başlamıştı.

ANKA
15-12-2012, 17:11
Sabah şoför kapısı açılmadı acaba dondu mu dedim çektim çektim gelmedi. Sonra yan kapıdan içeri girip ordan iterek açtım, biraz kurcaladım baktım yine açılmıyor dışarıdan. Bir yere kadar gittim geldim halen aynı. Dedim ki bu kesin bozuldu gittim Vatan Abi'nin yanına (Volvo'nun arkasındaki Vatan Peugeot) kapı şak diye açılmasın mı nasıl güldük Vatan Abi benden korkmuştur o dedi :)
Neyse biraz uzun uçlu bir yağ spreyi ile kapıları yağladık. Sonra aklıma geldi silecek depo kapağı onu da taktırdım orijinalinden daha iyi kapak taktılar sert değil gayet yumuşak bir malzeme de alt kısmı biraz kaba olunca usta biraz fazla oynamış olsa gerek ki eve geldim kaputu açtım alttaki halkası kırılmış. Ben de o kısmı kopardım. Zaten kapak eskisine göre geniş ve yumuşak olduğu için öyle iyi oturuyor ki halkaya gerek kalmadı. Kaybolmaz zaten. Böylelikle kapak işini de hallettim.
Arkadaşlar kapıları 3M'in basınçlı kutudaki yağlayıcıları var o tipte bir yağ ile kışın sık sık yağlamak lazım. Sabah tam rezillik çek kapıyı açılmasın ...

Bu arada Vatan Abi'nin Ankaralılara selamı vardı

tesla
19-12-2012, 23:14
ANKA'nın tavsiyesi ile Silbak Peugeot 308 silecek seti satın aldım. 30 lira civarında olan setin önce bir kolundan aparatı çıkmamıştı, iade ettim. Sonra tekrar sipariş ettim ve gelen set 308'ime tabiri caizse cuk diye oturdu. Muazzam temiz siliyor. 2 lastik parçasına sırf orjinal diye 90 lira vereceğime 30 lira veririm her yıl cillop gibi temiz cama kavuşurum. Üstelik eski 206 aracımda 3 liralık muz sileceklerden kullanıyordum ve 2 yıl çok rahat dayanıyorlardı. Bunlar eminim daha uzun dayanır çünkü Türkiye'de üretiliyorlar. Yerli malına destek amacıyla bile alınabilir. Çok memnun kaldım, herkese tavsiye ediyorum.

http://i1229.photobucket.com/albums/ee464/teslaTR/silbak308_zps75a63ae9.jpg

Can ÖNEL
19-12-2012, 23:19
Bilgi için teşekkrüler hocam. Haklısınız, biz de 207'nin sileceklerine 80 lira vermiştik. Açıkçası böyle bir alternatif olduğunu bilsek kaçırmazdık.

reisG
20-12-2012, 11:14
Bende bu cumartesi günü silecekleri parlarlı da değiştirdim. orjinal parça takıldı liste fiyatı 98 TL idi. 70 TL ye takıldı. Eskimiş silecek lastiklerinin gürültüsü ve ince iz bırakmasından kurtuldum.

ANKA
20-12-2012, 11:55
ANKA'nın tavsiyesi ile Silbak Peugeot 308 silecek seti satın aldım. 30 lira civarında olan setin önce bir kolundan aparatı çıkmamıştı, iade ettim. Sonra tekrar sipariş ettim ve gelen set 308'ime tabiri caizse cuk diye oturdu. Muazzam temiz siliyor. 2 lastik parçasına sırf orjinal diye 90 lira vereceğime 30 lira veririm her yıl cillop gibi temiz cama kavuşurum. Üstelik eski 206 aracımda 3 liralık muz sileceklerden kullanıyordum ve 2 yıl çok rahat dayanıyorlardı. Bunlar eminim daha uzun dayanır çünkü Türkiye'de üretiliyorlar. Yerli malına destek amacıyla bile alınabilir. Çok memnun kaldım, herkese tavsiye ediyorum.

http://i1229.photobucket.com/albums/ee464/teslaTR/silbak308_zps75a63ae9.jpg

Bir de kaliteli bir silecek suyu aldınız mı çok iyi bir ikili oluyorlar. Ben sonax aldım konsantre kışlık cam suyundan fiyatı uygundu iki tane aldım kışı rahat çıkarır. 8 lira civarında idi suyun fiyatı. HB'de uygun bir kampanya var isterseniz bir göz atın. Silbak geçen Ankara'nın karlı havasında da gayet iyi bir iş çıkardı. Dediğimiz gibi her sene yeni silbak alıp taksam bile sonuçta 3 yılda ancak 90 lira vermiş oluyorum. Ayrıca yeni silecek kullanmış oluyorum. Yaza kadar uygun bir lastik bulup muz silecek lastiğini de değiştireceğim çok daha hesaplı olacak gibi. Artık devir hesap devri, 100 km'de 5,8 litre yakanaslanıma kaliteli ve hesaplı ürün yakışıyor :)
Şu silecek lastiği değişimini araştırma halindeyim gelişmeleri yakında paylaşırım.

Fenomen
20-12-2012, 13:08
Continental taktırdım lastikleri arabadaki ses inanılmaz azaldı tutuş desen daha güvenilir oldu. Autoshow'da da birinci seçmişlerdi zaten güzel oldu tavsiye ederim.

ANKA
20-12-2012, 13:20
Lastiklerle ilgili ADAC tarafından yapılan testlerin sonuçları için:
http://www.car-addicts.com/car-types/latest-news/winter-tire-test-adac-tire-test-2011

reisG
20-12-2012, 13:32
Anka, serviste silecek suyunu muzlu koydular. o kadar enfes bir kokusu var ki... ben ilk defa böylesine rastladım.

lastik konusunda ise Haziran ayında Michelin Premacy HP taktırdım. çok memnunum.

tesla
20-12-2012, 14:29
Silecek suyuda ben konsantre carpex antifrizli cam suyu klullanırım yıllardır. Serviste kullanılan ya da ucuza satılan silecek sularından bariz derecede kaliteli. Çok da iyi temizleyip, iz bırakmadan kuruyor.

@ANKA, yakıt değerin biraz yüksek gibi geldi. Benim ortalama yakıt tükemimim total excellium ile 5,1 - 5,3/100 km, Petrol ofisi (sözde %3,7 uzun dayanan) euro mazotu ile 5,5 / 100 km. Ankara trafiği İstanbul kadar yok, gayet akıcıydı yazın kullandığımda. Tabi burda trafik ordaki kadar yok ama yokuş ve viraj çok bunun yanında. Total excellium bariz daha az yakıyor bende. (lastikler fabrika çıkışı continental premium contact 2 ve viraj/rampa kullanımım agresiftir)

ANKA
20-12-2012, 15:00
Anka, serviste silecek suyunu muzlu koydular. o kadar enfes bir kokusu var ki... ben ilk defa böylesine rastladım.

lastik konusunda ise Haziran ayında Michelin Premacy HP taktırdım. çok memnunum.

Muz sileceğe de yakışmıştır hocam mis gibi muz kokusu :) Ben de şimdilerde sonax'ın enfes mentol kokusunu alıyorum arabanın içinde :) Yaz içinde limon kokulu rex aldık bakalım. Yaz gelsin bir de onu deneriz.

Silecek suyuda ben konsantre carpex antifrizli cam suyu klullanırım yıllardır. Serviste kullanılan ya da ucuza satılan silecek sularından bariz derecede kaliteli. Çok da iyi temizleyip, iz bırakmadan kuruyor.

@ANKA, yakıt değerin biraz yüksek gibi geldi. Benim ortalama yakıt tükemimim total excellium ile 5,1 - 5,3/100 km, Petrol ofisi (sözde %3,7 uzun dayanan) euro mazotu ile 5,5 / 100 km. Ankara trafiği İstanbul kadar yok, gayet akıcıydı yazın kullandığımda. Tabi burda trafik ordaki kadar yok ama yokuş ve viraj çok bunun yanında. Total excellium bariz daha az yakıyor bende. (lastikler fabrika çıkışı continental premium contact 2 ve viraj/rampa kullanımım agresiftir)

Benim uzun yol artı şehir içi karmam en son 5,7 litreydi. Bizim Ankara'da trafik yavaş akmıyor ki bazen hepten duruyor bir dur bir kalk tabi buna da yakıt dayanmıyor. Ankara ilginç bir şehir İstanbul'u da gördüm bilirim, İstanbul'un çoğu yerinde trafik yavaş da olsa akar bizim Ankara'da mesela Eskişehir yolundan giderken abuk bir yerde trafik birden durur. Sonra devam edersin hiçbir şey yok gerçekten hiçbir şey ne kaza ne çevirme ne bozuk bir araç... öyle birden duruyor trafik. Bir de eşim kısa mesefa kullanıyor hafta içi günlük 10 km kadar 5 gidiş 5 dönüş. Arada işte çıkıp 25-30 km gidip geldiğimiz oluyor. En uzun şehir içi yolu havaalanına gidiş gelişte yaptım. Uzun yola çıktım bu yaz 60 litre ile 1320 yaptım yaklaşık olarak. O da 100 km'de 4,5 litreye gelmiş gibi görünüyor. Tabi uzun yolda 110'luk yerlerde genelde 110 ile gittim. Lastiklerim çok kötüydü yazın. Aracın 2009'dan beri üzerinde olan conti'ler vardı. Onları attım şimdi ug 8'ler var. Yaza da yeni bir lastik bakacağım belki şu tasarruflu olanlara da yönelebilirim. Bu hali bile çok çok iyiyken neden daha iyi olmasın diyor insan. 3,8 litre 100km rekoru varmış ama ben hiç görmedim. Sürekli yokuş aşağı gitmek lazım :)

wolo
21-12-2012, 17:52
30 tl ye memnun müşteri. bende yılbaşından sonra sileceklerimi ve aküyü değiştirmeyi planlıyorum silbak alayım. cam suyu çok önemli mutlaka antifriz katkılı olanlardan kullanmak gerekiyor ben realden alıyorum oldukça uygun fiyatlı ( tam hatırlamıyorum kesin fiyatı ama 5 tl gibidir )3 litrelik mavi bi rengi var güzel kokmuyor ama donmuyor ve iyi temizliyor.

suat3
22-02-2013, 22:18
arkadaşlar, antifrizli cam suyu için boyaya zarar verir diyorlar. bu doğru mu? internette biraz araştırdım zararlı diyenler var. bunu duyunca cam suyuna su ilave edip iyice seyrelttim.

Yasin CCK
23-02-2013, 10:20
arkadaşlar, antifrizli cam suyu için boyaya zarar verir diyorlar. bu doğru mu? internette biraz araştırdım zararlı diyenler var. bunu duyunca cam suyuna su ilave edip iyice seyrelttim.

Zaten saf cam suyu koyulmamalı. Çok ağır kokusu oluyor araç içine geçiyor koku. Seyreltmekte fayda var :iyi

suat3
23-02-2013, 10:56
kokudan ziyade boya konusu önemli. boyaya zarar verir mi peki_?

Yasin CCK
23-02-2013, 11:01
kokudan ziyade boya konusu önemli. boyaya zarar verir mi peki_?

Bu konuda bir tecrübem yok ama sonuçta kimyasal içeren bir ürün, zarar vermesi muhtemel.

tesla
23-02-2013, 14:24
Boyaya zarar vereceğini sanmıyorum. Çoğu %5'ten az noniyonik aktif madde içeren çözeltiler. Eğer konsantre olanlardan su katmadan kullanırsanız boyanızdaki çatlaklardan içeri işleyip matlaşmaya sebep olabilir. Ama talimatlarına göre sulandırırsanız ve adi ürün kullanmazsanız sorun olmaz. Bazı cam sıvılarını 2-3 ay bekletince mavi boyası dibe çöküyor resmen, kanalları tıkayabilir.

ANKA
12-03-2013, 22:04
Arkadaşlar yeni konu açmadan buradan görüş alayım malum bahar geliyor ben yazlık lastikleri çöpe attığım için UG8'leri çıkarttıktan sonra yazlık lastik almam gerekiyor. Beni az çok biliyorsunuz bayağı araştırdım 4 aday belirledim, en çok istenilenden en az istenilene doğru, tabi testlerin de etkisi büyük:
1. Continental Conti Premium Contact 5 (205 55 r16) 187 TL
2. Goodyear Optigrip (205 55 r16) 230 TL
3. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (205 55 r16)
4. Bridgestone Turanza T0001 (205 55 r16) 185 TL

Conti oldukça övgü almış özellikle yağmurda, fren mesafesinde ve yuvarlanma direnci konusunda oldukça başarılı. Ankara'da dört lastik için fiyat aldım 760 TL diyorlar, herşeyi içinde. Kışlıkları poşetlere sardırıp kendi depomuza koyacağım.
Sizce hangisi daha mantıklı olur? Özellikle kullanıcılardan tavsiye almak şu aşamada daha mantıklı, marka bazında değil ürün bazında yorum gelirse hem ben hem de lastik alacak diğer arkadaşlara faydalı olur.
Teşekkürler.

Selim Sümer
12-03-2013, 22:56
Anka , benim şu anda kullanmakta olduğum scenic'te premium contact 5 var. Sessizlik , verdiği güven duygusu ve yumuşaklığı ile ben tavsiye ederim.

sessizgece
13-03-2013, 09:09
benim aslanda da Continental Conti Premium Contact 2 var. Havaları 31 bastık. Kışlıklardan sonra bayağı sessiz ve yumuşak geldi bana. Yalnız aracım auto6r olmasına rağmen dip gazda 2 ye geçerken ESP ışığını yakıyor. Ya lastiklerim 2011 olmasına rağmen bayatladı -dişleri iyi durumda- yada yazılımdan dolayı beygirlerim ve torkum fazla geliyor :cilgin

Selim Sümer
13-03-2013, 09:22
benim aslanda da Continental Conti Premium Contact 2 var. Havaları 31 bastık. Kışlıklardan sonra bayağı sessiz ve yumuşak geldi bana. Yalnız aracım auto6r olmasına rağmen dip gazda 2 ye geçerken ESP ışığını yakıyor. Ya lastiklerim 2011 olmasına rağmen bayatladı -dişleri iyi durumda- yada yazılımdan dolayı beygirlerim ve torkum fazla geliyor :cilgin

Eski Jazz'ımda dediğiniz seri vardı.Söylediğiniz gibi biraz fazla basınca düşük viteste patinaja düşerdi.Yenilerde bunun önüne geçmişler.Denemek için birkaç defa gaza yüklendim.Yolu çok iyi tuttuğunu söyleyebilirim.

ANKA
13-03-2013, 09:28
Tolga Hocam, 31 az olmuş sanki ben aracın önerdiği bar değerine uygun olarak 34 psi hava basıyorum ki tam değer 34,5 falan oluyor. Belki basınç az olduğundan tam tutunamıyordur lastik.

Benim de aklımdan conti geçiyor ama bakalım 1 aya kadar taktıracağım kışlıklar artık hava sıcaklaşınca yola yapışmaya başladı.

ANKA
22-03-2013, 21:14
Arkadaşlar vakit yaklaşıyor contide mi karar kıldık? Nisanın ilk haftası yazlıkları taktıracağım.

Ömer Gedik
22-03-2013, 21:35
F1 Asymmetric 2 bu ebatta çıkmıyor diye biliyorum. Eğer çıkıyorsa bence tercihin bu lastikten yana olmalı.

Tercihler için şunu söyleyebilirim. Adac testinde diğer 3 lastikte oldukça iyi değerler elde etmiş. Yani 3ü de tercih edilebilir

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2012_Sommerreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId =113497&SourcePageId=31821

ANKA
22-03-2013, 21:44
Ömer ilginçtir ben de bulamadım o ölçüde eagle f1 :) İçimden geçti de ölçü mü uydurdum acaba ? :)
artık test 1. olan contiyi alacağım sanırım.

wolo
27-03-2013, 20:18
eski aracımda orjinal conti vardı çok memnundum kış lastiğinde goodyear ama yazlıkta mıchelin veya continental tercih ederim

Ömer Gedik
27-03-2013, 20:20
Ömer ilginçtir ben de bulamadım o ölçüde eagle f1 :) İçimden geçti de ölçü mü uydurdum acaba ? :)
artık test 1. olan contiyi alacağım sanırım.

Yorumları bekliyoruz.

ANKA
27-03-2013, 20:51
Nisan olsun hele bi 2. hafta falan gidip alacağım Ankara'da halen dengesiz havalar haftaya 20 cm kar yağacak deseler inanırım çünkü geçen sene Ankara'dan ayrılmıştım 3 günlüğüne Ankara'da kıyamet koptu resmen. Lastikleri alayım hemen başlarım yorumlara. Aslana da talip var bu ara satasım yok ama bakalım, yeni lastik de takıyorum neyse artık kısmet :)

FKZ
01-04-2013, 14:18
Konu karisik olmus ben de burdan sorayim istedim sorumu. Resimde de gorundugu uzere uzun farin altinda tombul bir ampul var park fari olmasi muhtemel. Daha once hic dikkat etmemistim ama ne sekilde olursa olsun bu ampuller yanmiyor. Acep ikisi birden patlamis olabilir mi yoksa gunduz farlari aktif diye mi yanmiyor. Fikri olan var mi?

http://img255.imageshack.us/img255/3967/farq.jpg

ANKA
01-04-2013, 21:49
Gündüz farı parklarla birlikte çift tungsten flamalı ampül, hem gündüz hem parklar yanmıyorsa büyük ihtimalle lamba patlamıştır. İçine bir fener tutup bakın flamalar yerinde mi değil mi? Eğer yerindeyse ampülü değiştirin halen yanmıyorsa sigortalara falan bakılabilir.

FKZ
02-04-2013, 09:41
Yalniz soyle bir durum var bendeki makyajli kasa, gunduz farlari haliyle ayri onlarda sorun yok cok sukur. Arabaya bir iki gundur dokunamadim ilk firsatta bir sokup bakayim.

Can ÖNEL
02-04-2013, 11:05
Benim bildiğim led far açıkken parklar yanmıyor. Benim avatara bakabilirsiniz. O fotoda kısa far ve ledfar açık.

FKZ
02-04-2013, 13:22
Hay sagolasin merak ettigim buydu. Aklima takildi vakitsizlikten bir turlu deneyememistim.

GOXIN
02-04-2013, 19:52
Aynı soruyu bende sormustum hatta servısle gorustum. Servıse gore ya led yanacakmıs ya da onlar. Hatta bugun ozellıkle baktım acaba herhangı bır baglantısı yok mudur dıye baglantısı aktıf duruyor. Tahmınımce bılgısayara baglandıgında bır ayarının olması lazım. Eskı kasalarda bu ampullerı aktıf etmek ıcın servıse gıtmek gerekıyormus. Makyajlı kasalarda ıkısını de calıstırmanın bır yolu olmalı. Gordugum kadarıyla hat cekılı vazıyette ama yanmıyor.

FKZ
02-04-2013, 20:51
Cok sorun etmiyorum sadece calismayinca telas ettim.
Bu arada farlari yetmeyenler icin Koito marka ampulleri tavsiye ederim. Gucu beni tatmin etse de renginden dolayi standart ampulleri degistirdim. Cok hosuma gitti daha sonra fotolarini eklerim. http://avto-lamp.ru/images/1_11660_54_h7wb.JPG

GOXIN
02-04-2013, 21:10
Bence ledler ıle ıyı bır ıkılı olacaktır. Uzerıne bıraz daha arastırma yapmam gerekıyor.

ANKA
12-04-2013, 19:27
Yazlık papuçlarımızı da taktırdık. Artık conti pc5'lerimizle turlayacağız başkentin sokaklarını. Bu arada geçen kış lastiklerini takmadan önce ön sağ teker sağlam çukura girmişti çöpe gidecek lastikte bombe oluşmuştu, yazlıkları takarken jantta biraz balans problemi oluşmuş biraz ağırlık yapıştırdılar, 120 km'yi geçince direksiyonda titreme oluyordu o yüzden öndeki jantları arkaya aldık. Şimdi daha iyi ama jantlara bir ara profesyonel bir yerde baktırmam lazım. Contiler çok yeni ama yol sesi kışlıktan sonra yok gibi geliyor insana. Yağmurda falan denemek lazım ara ara paylaşırım. Bu arada dördüne 720 TL verdim, kışlıkları da ücretsiz lastik oteline bıraktım. Herko'ya gitmedim bu sefer lastik 26 Nisanda gelir dediler, ben de yakınlardaki conti bayiisine gittim. Memnun kaldım genel olarak.
Jantsız haller, arabanın sağına soluna iyice baktım :) Lastikli hallerini çekmeye fırsat olmadı çünkü fazlaca araç vardı sırada.

http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1127_zps61a2f095.jpg (http://s1270.photobucket.com/user/ankasimmurg/media/Goumlruumlntuuml1127_zps61a2f095.jpg.html)

En kısa sürede lastikli hallerini de ekleyeceğim.

Selim Sümer
13-04-2013, 15:13
Yazlık papuçlarımızı da taktırdık. Artık conti pc5'lerimizle turlayacağız başkentin sokaklarını. Bu arada geçen kış lastiklerini takmadan önce ön sağ teker sağlam çukura girmişti çöpe gidecek lastikte bombe oluşmuştu, yazlıkları takarken jantta biraz balans problemi oluşmuş biraz ağırlık yapıştırdılar, 120 km'yi geçince direksiyonda titreme oluyordu o yüzden öndeki jantları arkaya aldık. Şimdi daha iyi ama jantlara bir ara profesyonel bir yerde baktırmam lazım. Contiler çok yeni ama yol sesi kışlıktan sonra yok gibi geliyor insana. Yağmurda falan denemek lazım ara ara paylaşırım. Bu arada dördüne 720 TL verdim, kışlıkları da ücretsiz lastik oteline bıraktım. Herko'ya gitmedim bu sefer lastik 26 Nisanda gelir dediler, ben de yakınlardaki conti bayiisine gittim. Memnun kaldım genel olarak.
Jantsız haller, arabanın sağına soluna iyice baktım :) Lastikli hallerini çekmeye fırsat olmadı çünkü fazlaca araç vardı sırada.

http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Goumlruumlntuuml1127_zps61a2f095.jpg (http://s1270.photobucket.com/user/ankasimmurg/media/Goumlruumlntuuml1127_zps61a2f095.jpg.html)

En kısa sürede lastikli hallerini de ekleyeceğim.

Güzel günlerde kullanmanızı dilerim.Conti'ler iyidir.Benim düldül'de de 5 serisinden var.Çok memnunum.

emrexxcv
13-04-2013, 15:46
güle güle kullansıın aslan yeni pabuçlarını :)

sohbet23
13-04-2013, 17:48
Sağlıklı güzel günlerde kullanın aracınızın pabuclarını

ANKA
13-04-2013, 18:54
Bugün bir arkadaşla Herko'ya gittik contiler kampanyadan 160'a düşmüş arkadaşın lastikleri ve sibopları değiştirip çıktık. Bir de geçen kışlıkları aldığımda ön sol teker ile logar boşluğa girdim demiştim jantlardaki balansı kesinlikle görmüşlerdir ama dükkan kalabalık olduğu için baştan savma iş yapılmış anlaşılan, 4-5 ay titreye titreye kullandık aracı.

Lastikleri Continental bayisi olan Levent Acar'da taktırdım. Daha küçük bir yer ama kesinlikle ilgililer, bir de işi hızlı yapacağım diye baştan savmıyorlar. Bir sürü soru sordum takan çocuklara, bir de autoglym bayisiymiş adamlar bir sürü fiyat sordum, hiç trip öfleme falan olmadı.

Bugün şaşmaz oto sanayide ne türden adamlarla karşılaştık anlatamam. Arkadaşın stilosunun önceki sahibi aracı park ediyor ne oluyorsa arka camı patlatıyorlar, sonra cam değişiyor ama cam parçaları bagaj kapağının içine doluyor çıngır çıngır ses çok rahatsız ediyordu biz de nette o kadar reklamları var ki inanılmaz, Halil Otoya gidelim dedik, gittik adam bagaj kapağının içindeki plastik parçayı söküp temizlemek için 80 TL istedi, 4 civata 4 tırnak sökülecek ve süpürge ile temizlenecek.
Neyse oradan bir daha önünden geçmemek üzere ayrıldık sonra hiç tanımadığımız bir yere girdik kaporta boya dükkanı sorduk, yaparız dediler, gariban bir adam geldi özene özene kapağı söktü, sonra arka lambaları çıkardı sallaya sallaya tek tek tüm camları süpürge ile süpürdü ve 25 TL aldı. Abartmıyorum 1,5 saat uğraştı. İşte benim için adam olmak insan olmak böyle birşey. Erkan Ustaya bu iş için 80 TL istediler dedim, canınız sağolsun para vermeseniz de olur ne olacak dedi. Diyorum ya işte insan olmak başka birşey, parayı bulup tok satıcı olmak bambaşka. Nerede önünde audi olan bir dükkana girsen altındaki araç mercedes audi bmw değilse adam burnunun ucuyla bakıyor :kizgin

Bir de ne oldu, tam işimizi bitirdik bir ara yoldan çıkacağız uca geldik, solda arabayı park etmeye çalışan süper ötesi yetenekli bir vatandaş var, bir hareketler yapıyor görmeyin ani gaz küt fren yine gaz yine fren vee yanı başımızda, ters ters baktık adama durdu kapıyı açtı, "ne oldu" dedi "arabanıza vuracak kadar salak mıyım" dedi, bizim arkadaşta gayri ihtiyari "ne bileyim" dedi ben koptum orada hem adama sinirliyim hem gülüyorum neyse bizim salak süper şoför arabasına döndü biz de yolumuza devam ettik. Tabiki her 100 metrede bir yeni bir kaza tehlikesi atlatarak. Şaşmazdan nefret ediyorum ne zaman gitsem ya bir araba sıkıştırır ya önünüze kırar ya da caddeden 100-110 ile giden çakal kasa BMWler ile burun buruna gelirsiniz. Allahtan benim ustalar şaşmazda falan değiller. Tenha yerleri seviyorum.
Arkadaşlar inşallah hepiniz sanayi ortamında dürüst insan evlatları ile karşılaşırsınız. Ben artık Ankara özelinde ne geliyorsa sanayide başıma paylaşacağım. Herşey para değil biraz insan olsun 50 lira fazla param gitsin.

Yasin CCK
15-04-2013, 08:18
:D

Güzel macera dolu bir gün geçirmişsiniz, geçmiş olsun :)

sinan34
17-09-2015, 21:33
Arkadaşlar H7 Megalight Ultra +120 General Electric sipariş ettim.

Philips extreme vision ile arkadaşlığımız yaklaşık 2 sene sürdü

Fiyat olarak en uygun bulduğum satış sitesi.Bilindik ünlü satış siteleri arasında bayağı bir fiyat farkı var.
http://www.automkarinca.com

canmühür
17-09-2015, 23:10
Sinan memnun kalirsan lutfen bilgilendir bendebakiniyorum biseyler

SM-T530 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sinan34
18-09-2015, 09:03
Sinan memnun kalirsan lutfen bilgilendir bendebakiniyorum biseyler

SM-T530 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İhtiyacın varsa düşünme al araştırma yapmaktan gereksiz yere beynimiz yoruluyor bazen :)
https://www.adac.de/infotestrat/tests/autozubehoer-technik/gluehlampen/details.aspx?testId=151&recordId=3218

canmühür
19-09-2015, 00:38
Ilk defa giricem far lamba işlerine içim xenon istiyo ama araca arıza verdirmesinden korkuyorum philips yada bosh marka canbus balastlı zenon alırsam araca arıza verdirme durumu nedir merak ediyorum olmadığı takdirde beyaz ampul takarım bu senin aldıkların beyaz sanırım renkli olmasını istemiyorum çünki.