PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 debriyaj balatası

uurgzl
30-09-2012, 19:21
merhaba arkadaşlar.Aracım 2009 model 308 vti benzinli 25500 km de.Alalı 2000 km oldu.Benim sorum deriyaj balatasının bitip bitmediği ile ilgili..Geçen gün aşırı dik bir yokuşta yarım debriyaj olayını biraz fazla abarttım galiba arabadan koku gelmeye başladı sonra yokuşun bir yerinde araç sabit ve çok düşük hızla çıkmaya başladı yokuşu(10-15 saniye) sonra normal hale geldi.Daha sonra hiç bir sorun yaşamadım.Yani araç eskisi gibi hızlanmalarında,kalkışlarında sorun yok hatta debriyaj balatasının bitip bitmediğini anlamak için internetteki bir yöntemi denedim.Aracı 4.viteste kaldırmaya çalıştım kalkarsa sorun olduğu anlamına geleceği yazıyordu internette. 4.vitese alıp kalkmaya denedim araç stop etti haliyle.Benim sorum başımdan geçen olayın normal mi olduğu debriyaj balatasının bitme ihtimalinin olup olmadığı yönünde

Yasin CCK
30-09-2012, 19:30
Hosgeldiniz, kendinizi tanınırsanız seviniriz.

Durum normaldir. Zorlamissiniz aracı anlık bir reaksiyon göstermiş.

uurgzl
30-09-2012, 19:48
Kendimi tanıttım.Kusura bakmayın.

Peki 308 dizel sahibi olan arkadaşım debriyajın yukarda kavradığını söyledi bu benzinli dizel farkı mıdır yoksa debriyaj balatası sorunu mudur?Yoksa benzinli 308 ler genellikle biraz yukarda mı kavrama yapar ?

aydalper
30-09-2012, 21:27
25000 km balatanın bitmesi için çok erken bir km. Ancak çok aşırı derecede aracın dengesiz ve yarım devriyaj kullanılması lazım. ama o kokunun gelmesi balatanın çok zorlandığının işareti fazla tekrarlamamaya çalışın.

uurgzl
01-10-2012, 00:20
Arkadaşın debriyaj yukarda kavrıyor demesi kafamı bulandırdı.Bu yüzden aracı bir ustaya ya da servise götürsem debriyaj balatasının durumuna bakar mı?Bunun ücreti ne olur?
Ayrıca arabayı ikinci el olarak alalı 1500 km oldu araç şu an 25 bin küsürde, ilk sahibi acemi değildi debriyaj balatasını 23 binde bitirecek kadar 1500 km yaparak balatayı bitirme ihtimalim var mı bilmiyorum o kadar yarım debriyaj yaptığımı da düşünmüyorum rampada dur kalk hariç.Araçta şu an ilk aldığım gün ile bugün arasında benim anladığım derecede bir fark yok.
Kusura bakmayın kafamı çok kurcalıyor....

Yasin CCK
01-10-2012, 08:16
Aracın kmsi ve anlattıklarınızdan yola çıkarak söylüyorum, yüksek ihtimalle sorun yok, rahat olun ;)

mmusavir
06-10-2012, 14:27
bendece bi sorun yok ama genede denemek istiyorsanız aracınızın el frenini çekin ve yavaş yavaş aracı kaldırmayı deneyin eğer aracınız gitmeye çalışıyor ve el freni izin mermiyorsa sorun yok ama ayağınız tamamen debriyajdan çektiktiğiniz halde araç yerindeyse balata bitmiştir

mtahakorkmaz
06-10-2012, 14:36
debriyaj balatasının tamamen bitmesi demek yolda bırakması demek debriyaj pedalı takılı kalıyor sonra mecburen çekici.

bitik olduğunu deniliği gibi viteslerde hiç gaza basmadan el freni çekili halde deneyebilirsin

uurgzl
07-10-2012, 00:36
İlginiz için teşekkürler.Peki debriyaj pedalındaki gıcırtı hissi neden olur bilginiz var mı?Aracı kaldırırken debriyaj pedalı sanki gıcırtılı gibi his veriyor ama ses olarak bir şey yok sadece kalkışlarda pedalı yujarı kaldırınca hissedilen bir şey.

bodrum7
07-10-2012, 14:14
aynı durum bendede var sorun yok dostum benim aracımda 308 daha 3300 km de.

uurgzl
07-10-2012, 22:14
peki arabanızın kavrama noktası nasıl benimkisi biraz yukarda kavrıyor bu duruma fena takmış durumdayım.

mtahakorkmaz
08-10-2012, 09:57
peki arabanızın kavrama noktası nasıl benimkisi biraz yukarda kavrıyor bu duruma fena takmış durumdayım.
arabanızın baskısının hiç yıpranmamasını istiyorsanız ankarada bi usta var şahin usta ona bronz balata yaptırın dahada sıyırmazsınız

bodrum7
08-10-2012, 18:32
kavrama noktasıda dediğin gibi çok aşağıda değil yukarda kavrıyor kafanızı takacak bir durum yok.Merak etmeyin

Abdullah
09-10-2012, 09:40
kavrama noktası yukarda gıcırtının 2 nedeni var birincisi yaydan ikincisi bilyadan bilya olayı kötü bir durum daha önce bir 407 kullanan arkadaşın başına gelmişti. Ama sorun yaratan birşey değil eğer ses canınızı sıkıyorsa servise gidip gösterin onlar ne yapılacağını söyleyeceklerdir.