PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir dizüstü bilgisayar sorunu hakkında yardım

ANKA
14-09-2012, 23:06
Arkadaşlar bizde HP DV6570et model bir dizüstü bilgisayar var. Gayet sorunlu bir alet iken birçok ayar ve donanımsal yükseltme ile idare eder hale getirmiştim. 3 yıldır sorunsuz çalışıyordu, geçenlerde birden DVD sürücü kayboldu, ne aygıt yöneticisinde, ne başka bir yerde yok. Webde windowsun fixit programından tutunda kayıt defterindeki ayarları değiştirmeye değin herşeyi denedim. Dün benim eski emektar asus'un dvd sürücüsünü çıkarıp HP'ye taktım tık yok. Yani şöyle tık yok dvd sürücüye elektrik geliyor kapak açıllıyor ancak içine ne koysam bilgisayar görmüyor. sağ tıklayınca cd sürücüsüne gönder falan da yok. Yani öyle birşey olmuş ki sanki bilgisayarda hiç dvd sürücüsü olmamış.

Sorun yazılımsal dedim ama iyice umutlarım tükendi sanırım anakartta sorun var gibi. BIOS ayarlarında boot device olarak dvd sürücü görünüyor. Ama genel özette dvd sürücünün modeli falan yok. Ne yapmak lazım? Tamircilere hiç güvenmiyorum. Bu bilgisayarın saati bir ara sürekli geri kalıyordu ve bu sürekli sorunlara neden oluyordu sistem saati güncel saate uymadığı için. 3 kere servise götürdüm adamların yaptığı içini temilzledik format attık. Sonra dedim bu böyle olmayacak açtım bilgisayarın arkasından birkaç kapak baktım bir tane BIOS pili var hemen çıkardım yeni bir pil alıp taktım. sorun çözüldü. Çok mu bilgiliyim bu konuda kesinlikle hayır sadece kafa yoruyorum o kadar.

Arkadaşlar bilen varsa bir yardım ederse pek makbule geçecek. Şimdiden teşekkürler.

sarman
15-09-2012, 11:09
Merhaba,

Çok sayıda note book söktüm taktım ve arızasını onardım. Nacizane tavsiyelerim olacak;

1. Bios pili zamanla biter, ilk göstergesi zamanın sapıtmasıdır, pili değiştirerek doğru şeyi yapmışsın.
2. DVD/CD sürücüyü görmeme olayı çoğunlukla registry kayıtlarında bazı değerlerin silinmesi ile olur. Bunun başlıca sebebi ise "abi ben bilgisayarı bir temizliyeyim acayip hızlı olur" diyen yardımcı programlardır. Bu programlar varsayımsal oarak yazıldığından, pek çok reg kaydını beğenmediği için uçurur. Çözüm yolları şunlar a) sistemi iyi çalıştığı eski bir tarihe geri almak, b) sistemi komple yeniden kurmak
3. Ufak bir ihtimal ise fiziki kusur. Ana kart ile DVD nin arasında iki ucu jaklı bir bağlantı vardır ve bu gevşemiş olabilir. Sökme takma sırasında kablosu zarar görmüş olabilir. DVD yuvasına otururken bir sokete girer, soket fiziki hasar görmüş olabilir.

Ama benim tahminim registry hatası

Ben İstanbul da bostancı dayım nerede oturuyorsun? Belki buluşup bakabiliriz. ( bu arada ben tamirci değilim ve hiç bir şeyde ücret almam, iş sadece zevk işi )

Kolaygelsin

bylal666
16-09-2012, 02:14
Yönetimsel araçlardan disk sürücüye harf atamadığın sürece gözükmez. Bios'da görünmesi %90 fiziksel hatası olmadığını gösteriyor.

ANKA
17-09-2012, 21:06
Aslında vistayı baştan kurdum banamısın demedi. Registry kayıtlarında sıkıntı olabilir ama çözemedim. En son biosu güncellemiştim şimdi pili çıkarıp geri takıyorum bios halen güncel sürümde kalıyor. Sadece saat bilgisi ile tarih siliniyor. Gerçi Bios sürümü önceden de günceldi hiç sorun çıkarmıyordu. Ne olduysa birden gitti dvd getiremedim bir daha. Yönetimsel araçlarda falan adı şanı yok.
Sarman keşke İstanbul'da olsaydım ama malesef Ankara'dayım. Şu sokette hata oluşmuş olabilir çünkü elektrik geliyor dvd sürücüsüne sadece pc görmüyor aleti.

Neyse hiç sevmemekle birlikte sanırım bir tamirciye götüreceğim. HP alınmaz da hanım biz evlenmeden almış işte başa bela bir alet kendisi. Benim asus 2006'dan beri bende canavar gibi halen. Sadece yaramaz bir çocuğun kapak kilitli iken zorlaması sonucu ekranın ortasında önce ince bir kırmızı çizgi iken şu an 1mm kalınlığında beyaz çigiye dönüşen bir dikey çizgim var. Onun dışında win7 yüklü asusda ve canavar. Hp'de o kadar donanıma rağmen abuk subuk hata konusunda zirve yapar. Bir de HP'de amd işlemci var şöyle 1 saat çalışsın ters çevirip yumurta pişirirsin. Ondan sebep soğutucu aldım bir de devamlı çalışıyor.
İlginiz için teşekkürler.

Abdullah
18-09-2012, 09:11
Tamir konusunda birşey söylemeyeceğim fakat yazılım konusunda ilk önce yapman gereken vistadan kurtulup windows 7 kurman olsun.

sarman
18-09-2012, 14:19
Aslında vistayı baştan kurdum banamısın demedi. Registry kayıtlarında sıkıntı olabilir ama çözemedim. En son biosu güncellemiştim şimdi pili çıkarıp geri takıyorum bios halen güncel sürümde kalıyor. Sadece saat bilgisi ile tarih siliniyor. Gerçi Bios sürümü önceden de günceldi hiç sorun çıkarmıyordu. Ne olduysa birden gitti dvd getiremedim bir daha. Yönetimsel araçlarda falan adı şanı yok.
Sarman keşke İstanbul'da olsaydım ama malesef Ankara'dayım. Şu sokette hata oluşmuş olabilir çünkü elektrik geliyor dvd sürücüsüne sadece pc görmüyor aleti.

Neyse hiç sevmemekle birlikte sanırım bir tamirciye götüreceğim. HP alınmaz da hanım biz evlenmeden almış işte başa bela bir alet kendisi. Benim asus 2006'dan beri bende canavar gibi halen. Sadece yaramaz bir çocuğun kapak kilitli iken zorlaması sonucu ekranın ortasında önce ince bir kırmızı çizgi iken şu an 1mm kalınlığında beyaz çigiye dönüşen bir dikey çizgim var. Onun dışında win7 yüklü asusda ve canavar. Hp'de o kadar donanıma rağmen abuk subuk hata konusunda zirve yapar. Bir de HP'de amd işlemci var şöyle 1 saat çalışsın ters çevirip yumurta pişirirsin. Ondan sebep soğutucu aldım bir de devamlı çalışıyor.
İlginiz için teşekkürler.

Keşke istanbulda olsaydın ne yapar yapar hallederdik. Dediğin gibi ASUS u tek geçerim :) kolay gelsin