PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frenlerden gelen ses

c3xx
22-02-2010, 19:54
Tekrar merhabalar,

Bir süredir benim pek önemsemediğim, ama annemin geçenlerde uyarmasıyla kafamda "acaba bir problemmi var" diye düşünmeme yol açan birşey yaşamaktayım. Özellikle dik eğimli yokuş aşağı yollarda frenle dururken frenden ayağımı çektiğimde frenler tekerleri serbest bırakırken ön tekerlerden "ggaarç" diye sesler geliyor. Ses fazla uzun sürmüyor ama içeriden duyuluyor. 308'in kronik sorunu olan yüksek hızlarda direksiyonda herhangi bir titreme veya kontrol kaybı yok. Sadece bu ses var. Araç yeni olduğu için normalmidir, benmi fazla dinliyorum arabayı :) yoksa bir problemin habercisimidir? İlgilenenlere şimdiden teşekkürler...

TanerHoca
22-02-2010, 20:01
Tekrar merhabalar,

Bir süredir benim pek önemsemediğim, ama annemin geçenlerde uyarmasıyla kafamda "acaba bir problemmi var" diye düşünmeme yol açan birşey yaşamaktayım. Özellikle dik eğimli yokuş aşağı yollarda frenle dururken frenden ayağımı çektiğimde frenler tekerleri serbest bırakırken ön tekerlerden "ggaarç" diye sesler geliyor. Ses fazla uzun sürmüyor ama içeriden duyuluyor. 308'in kronik sorunu olan yüksek hızlarda direksiyonda herhangi bir titreme veya kontrol kaybı yok. Sadece bu ses var. Araç yeni olduğu için normalmidir, benmi fazla dinliyorum arabayı :) yoksa bir problemin habercisimidir? İlgilenenlere şimdiden teşekkürler...

yokuş aşağı durdunuz ve ayağınızı frenden çekmeye başladınız.araç ta çok hafif belli belirsiz hareket etmeye başladı.eğer garç sesi ses bu esnada geliyorsa bu normaldir.hatta ayağınızı yavaşça çektiğinizde sesin daha bariz çıktığını duyarsınız.
10 yıl boyunda dik bir yokuşa aracını park eden biri olarak benim tecrübem bu yöndedir.bu sesi sürekli duyardım.

Selahattin
22-02-2010, 20:04
bu ses normaldir ;) no problem ;D bütün arablarda olur bu ses .

okann
22-02-2010, 20:31
Merhaba can. Aracın otomatik mi acaba ?

MaLi
22-02-2010, 20:33
bendede var bu ses.
balatanın diski hemen bırakamamasına yordum.

reisG
22-02-2010, 20:44
yokuş aşağı dik yokuşta freni tam güçlü basıp ayağınızı çektiğinizde tabiiki mekanik seslerin olması muhtemeldir. bu normaldir.308in keyfini sürün.

otmotvmhndsi
22-02-2010, 20:49
Tüm araçlarda olan bir şeydir. Sorun değildir... Soğuk havalarda daha çok yapmasıda muhtemeldir...

okann
22-02-2010, 21:03
Otomatik arabaların çoğunda ayağı frenden çektiğin anda veya durduğun zaman ses yapar.

Bunun sebebi trafikte beklediğimiz anlarda Vites Drive pozisyonunda iken ayağımız frende beklemektir. Araç gitmek ister. Ama biz frenleriz.

En basit mantığı bu :)

c3xx
22-02-2010, 21:12
Yok manuel vites, otomatik kullanamıyorum...(gerçi manuelde de sıkıntılar oldu da reisG saolsun hallettim, temel sorun benim daha önce dizel kullanmamdan dolayı motor sesini gürültüsüne alışıp geç vites atmamdı :D benzinli daha sessiz olduğu için vites atmayı geç yapıyormuşum bu sebepten) Evet kısa sürüyor normalse sorun yok tekrar teşekkürler...

techn1cal
23-02-2010, 16:58
2 günde 1 kullanırım nerdeyse aracı kapalı garajda ilk kalkışımu yumuşak yapıyorum :D balatalar bırakmıyor diskleri küt diye bir kopuyor bazen :D