PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2009 AL4 Şanzıman "vites kutusunda hata" mesajı

bylal666
03-09-2012, 17:10
Arkadaşlar, geçenlerde değerli bir dostumun 2009 VTI Tiptronic aracını ödünç aldım. Sabah çalıştırdıktan 3-4 dk sonra "vites kutusunda hata" mesajını aldım, hemen kenera çektim ve temiz bir check ve restart'tan sonra araç sorunsuz çalıştı. Araç bende 2 gün kaldı ve hiç bir sorun yaşatmadı. Arkadaş'a aracını geri verirken sorundan bahsettim. Ne olduysa bundan sonra oldu, yaklaşık 4-5 gün sonra aynı hatayı kendisi de almış ve malesef bu hata 2-3 kez tekrarlamış. Maliyeti neyse üstlenceğimi söyledim lakin bana problem olmadığını söyleyen arkadaşım sebebi ile bayağı bir vicdan yaptım. 308 olan arkadaşlara sorduğumda sorunun aracın ısınmasından kaynaklandığını 2009 ve 2010 model 308'lerde sıkça bu sorunun genellikle sabah ilk çalıştırmadan 3-4 dakika sonra baş gösterdiğini öğrendim. Benim 2010 Babylon'umda hiç başıma gelmedi lakin arkadaşım için bayağı bir vicdan yaptım.

Bu sorunla karşılaşan oldu mu şimdiye kadar?

Ufuk
03-09-2012, 18:47
307'im AL4 idi hiç bir Şanzuman Problemi ile Karşılaşmadım. Ama çok şüpheleniyorsanız. aracı bilgisayara bağlatın şanzuman kutusu ile ilgili arızayı size söylecektir. Çok ısınınca bu arada ışık yanmıyor. Işıkta yavaşlayınca arkadan birisi arabaya vurmuş gibi bir his oluşuyor :)

TanerHoca
03-09-2012, 19:16
al4 şanzımanla ilgili bir takım sıkıntılar yaşandığı forumda daha önce konuşulmuştu.
doğrusunu istersen ben problemin senden kaynaklandığını düşünmüyorum.
ancak olayın araç sendeyken olması senin adına can sıkıcı bir durum.

bylal666
04-09-2012, 00:02
307'im AL4 idi hiç bir Şanzuman Problemi ile Karşılaşmadım. Ama çok şüpheleniyorsanız. aracı bilgisayara bağlatın şanzuman kutusu ile ilgili arızayı size söylecektir. Çok ısınınca bu arada ışık yanmıyor. Işıkta yavaşlayınca arkadan birisi arabaya vurmuş gibi bir his oluşuyor :)

Kendi 308'imde de, eski 307'imde de AL4 şanzıman vardı. Hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Lakin dik eğimli bir yokuşta tepeye vardığımda yavaşlayıp 10-0km/s arası o vuruntuyu hissettiğim zaman zaman oldu fakat kendi araçlarımda hiç vites kutusu arızalı uyarısını gördüğüm olmamıştı. Kendi aracıma olsa bu kadar canım sıkılmazdı emin olun.

musti55x
04-09-2012, 13:24
Merhaba bundan 1.5 sene önce memleketten gelirken aynı hatayı bende almıştım.Sonrasında şuana kadar hiç bir sorun yaşamadım .. gerede otobanda 150 - 170 arası giderken biraz yüklendim 190 ve 200 km arası bir 3 dk gittim ve gearbox fault hatası almıştım. Sonra durdurup aracı tekrar başlattım. Ondan sonra öyle bir hata almadım hiç...Önemli bir sorun olmayacağı kanısındayım ...

mechanix
04-09-2012, 15:16
Bylal666,

Anlattığın kadarıyla problem AL4 şanzımanın ünlü arızasına benziyor. Benzer sorun arkadaşımın 307'sinde de oldu. Elektrovana değişimi ile %90 çözülüyor. 500-600 TL gibi bir masrafı oluyor. Ama bir ustanın bakması lazım tabi belki başka birşey vardır. Ancak bu hatanın sıklığı zamanla artacaktır diye düşünüyorum.