PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KGS'ler HGS Oluyor

reisG
28-08-2012, 08:57
Bir sistem bu kadar kısa sürede neden değişir.Evvelden de konu yaptığımız KGS nin kaldırılıp yerine HGS denen bir şeyin geleceği konusunda kesin karar verilmiş. Aslında olay insanımıza kolaylık yapmak değil ;Özellikle esnaf olanlar bilir ülkede nakit sıkıntısı had safhada akaryakıta sürekli zam gelmesinin sebebi de devletin ihtiyacı olan parayı sağlamak. Şimdi de KGS out HGS in olmuş. 5 TLye satılacakmış. Daha önce de cep telefonu hırsızlığını önlemek için kayıtlı telefonları bile kayıtsız gösterip telefon başına para toplamışlardı.Sonra hırsızlık ve kayıtdışılık aynen devam etmişti.
Konu ile ilgili haber ise aşağıda.
PTT şubelerinden alınabilecek. Büfelerde, marketlerde benzin istasyonlarında doldurulabilecek.

İstanbul başta olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını yavaşlatan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) tamamen bitecek. Bunun yerini ‘Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)’ alacak. PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan yeni sistemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tanıtacak.

60 LİRA YERİNE 5 LİRA HGS, vatandaşın fiyatının yüksek olması nedeniyle fazla ilgi göstermediği Otomatik Geçiş Sistemine (OGS) de rakip olacak. 5 banka tarafından 40 ila 60 liraya satılan OGS’nin yerini 5 liraya satılan bu etiketler alacak. Cihazın içinde bir çip olacak ve çipe sürücü ve araç bilgileri yüklenecek. PTT şubelerinden alınabilecek olan HGS’ler yine PTT şubeleri başta olmak üzere benzin istasyonları, marketler hatta bakkallar da bile doldurulabilecek.

İlk olarak İzmir’i Aydın ve Çeşme’ye bağlayan otoyollarda test edilen sistemde, 5 liraya alınacak etiketleri arabaların ön camına yapıştırmak yeterli olacak. Kartlar, gişe geçişleri sırasında aracı algılayarak, ücret tahsil edilecek.

Karayollarındaki 600 civarındaki KGS gişeleri HGS'ye dönüşecek. Mevcut OGS gişelerine de HGS etiketlerinin okunabileceği ekipmanlar yerleştirilecek. Türkiye'de yaklaşık 2 milyon 800 bin OGS, 8 milyon da KGS kullanıcısı bulunuyor.

Alper90
28-08-2012, 10:01
yani bizim aldığımız KGS kartlarımız elimizde patlayacak bari onu takas etsinler içinde epey var benim kartın devir olabilecek mi acaba OGS almak şart oldu çünkü o HGS de değişir birkaç sene sonra kafamda deli sorular devlet bizi en güzel nasıl yolar valla helal olsun vatandaşı böyle sömüren bir devlet daha var mı acaba helal diyorum.

Gökay
28-08-2012, 10:13
KGS zaten buyuk şehirlerde yada yoğun noktalarda başlı başına rezalet bir uygulamaydı.Durup kartı okutup tekrar devam etmenin ne mantığı var?Kartta konturu kalmayan arkadaki aractan kart dilenen mı istersin,okuturken elinden düşürüp almak için aranan mı istersin?Off off...

Abdullah
28-08-2012, 10:14
yani bizim aldığımız KGS kartlarımız elimizde patlayacak bari onu takas etsinler içinde epey var benim kartın devir olabilecek mi acaba OGS almak şart oldu çünkü o HGS de değişir birkaç sene sonra kafamda deli sorular devlet bizi en güzel nasıl yolar valla helal olsun vatandaşı böyle sömüren bir devlet daha var mı acaba helal diyorum.

Alperim kgs içindeki bakiyeni mutlaka devrederler. Elinde patlama gibi birşey olmaz. Ama senin araca OGS yakışır KGS HGS uğraşma boşver ;)

Alper90
28-08-2012, 10:37
Alperim kgs içindeki bakiyeni mutlaka devrederler. Elinde patlama gibi birşey olmaz. Ama senin araca OGS yakışır KGS HGS uğraşma boşver ;)
Ya bunlar daha önceden çıktı haberlerde falan OGS de değişcek tek HGS olcak denmişti o zaman bu zamandır bende bari KGS ile idare edeyim demiştim ancak karar verdiler OGS alcam ya zaten uzanılmıyor arabadan kartı okutmaya :D

Fenomen
28-08-2012, 15:51
Garanti bankası internet şubesinden OGS alan var mı ? İstenilen adrese kaç günde geliyor ? Bende de KGS var artık alıcaz mecbur 60 tl kaçıcak gene :kafa

reisG
28-08-2012, 15:55
Ben 2005 yılından beri OGS kullanıyorum kiralık olarak Ziraatten aldım.

gokhancpt
28-08-2012, 15:58
Garanti bankası internet şubesinden OGS alan var mı ? İstenilen adrese kaç günde geliyor ? Bende de KGS var artık alıcaz mecbur 60 tl kaçıcak gene :kafa

fenomen, çok önce aldığımdan pek hatırlamıyorum ama sanırım 3 gün içerisinde gelmişti.

Fenomen
29-08-2012, 08:08
fenomen, çok önce aldığımdan pek hatırlamıyorum ama sanırım 3 gün içerisinde gelmişti.

Sağolasın hocam artık başvurayım kafam rahat olsun:)

γuяdaeя
31-08-2012, 00:32
Uygulama güzel ancak; madem vatandaşın ve trafiğin rahatı düşünülüyor o halde KGS kartlarıyla ücretsiz değişim yapsınlar biz de bilelim sevgili hükümetimiz samimi mi yoksa vatandaşı her zamanki gibi öpmek mi istiyor.

Abdullah
04-09-2012, 15:35
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hızlı Geçiş Sistemi'nin (HGS) yapışkan tipi etiketinin 5 lira olduğunu, kart tipi etiketin ise 15 liradan satışa sunulacağını belirtti.HGS'ye yüklenecek para tutarı ise en az 60 lira olacak yaklaşık 8 milyon KGS kartı sahibinin bu kartlardaki paraları harcadıktan sonra HGS'ye geçeceklerini söyledi.

reisG
05-09-2012, 10:28
En az 60 liralık yükleme ile ilk alımı yapabiliyorsunuz ve sistemde 30 liranız kalınca kara listeye alınıyorsunuz tam bir soyguncu düzeni bence ogs kullanın derim kullandıkça kredi kartın çekmeli sistemi tercih edin. kullandıkça ödersiniz.ben yıllardır öyle yapıyorum.

Abdullah
06-09-2012, 14:26
Sayın bakanımız açıklama yapmış :D

Uygulamaya 17 Eylül'de girecek HGS'de bakiyenin 30 lira altına düşmesi durumunda etiket hesabının kara listeye alınıp kapatılması uygulamasına yönelik tepkilerin hatırlatılması üzerine Bakan Yıldırım, "En uzun mesafeye gidiş-geliş ücreti hesaplanıyor. Asgari o kadar olması isteniyor. Bu gayet doğal bir şey. Olmazsa ne olacak? Yolda kontör bitti, arabayı eğleyip başkalarından kart alma şansın yok. Eskiden kart alabiliyorlardı. Bu etiket cama yapıştırıldığı için öyle bir şans yok. Dolayısıyla bu 30 lira olmazsa, başkalarının trafikte seyrine engel olacak bir şey olur. Vatandaşın onun üzerinde çok fazla durmaması lazım” değerlendirmesini yaptı.

EmRaH.
06-09-2012, 15:12
Devlet her türlü para kazanmanın yolunu buluyor arkadaş.. Bende ogs alacağım

reisG
06-09-2012, 15:14
Yani biz sizi soyuyoruz diyor.

Burak
06-09-2012, 16:08
iş bankası maximum kartı olanlara, harcama taahhüdü karşılığı veriyorlardı ben o kapsamda aldım. aylık 400 TL bir yıl için harcamak gerekiyordu. 6-7 ay sonunda taahhüdünüz tamamlandı OGS sizindir diye de mesaj gelmişti :)

reisG
07-09-2012, 12:41
Büyük tepki sonunda hükümet, soygunun bir bölümünden feragat etmiş. İşte haber; keşke şehitlerimiz içinde böyle tepki koyabilse bu ülkede yaşayn bizler...
Otoyol ve köprü geçişlerini hızlandırmak üzere hazırlanan Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) 60 lira olarak belirlenen asgari para yatırma tutarı yarıya indirildi. HGS için hesapta en az 30 lira bulundurma zorunluluğu da kaldırıldı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken 60 liralık ücreti 30 liraya indirirken, hesapta en az 30 lira bulundurma zorunluluğu da kaldırıldı.

Bakanlık ayrıca, HGS kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda, HGS aboneleri geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ücretli geçiş yapılan otoyol ve köprülerde kuyrukların önlenmesi, vatandaşların hizmeti en kısa sürede ve ucuz şekilde alabilmesini sağlamak amacıyla OGS ve KGS'ye alternatif olarak PTT ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Hızlı Geçiş Sistemi'nin, 17 Eylül 2012 tarihinde hizmete gireceği hatırlatıldı.
Açıklamada, kart bakiyeleri ile ilgili olarak HGS abonelerine gerektiğinde bilgilendirme-uyarı mesajları gönderileceği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Ücret hesap tablolarında yer alan liste uygulamaları hizmet içi uygulamalar olup, yalnızca bakiye durumlarının takibi ve sürücülerin bilgilendirilmesine yönelik olacaktır. Geçişe yeterli bakiyesi olan herkes HGS hizmetinden yararlanabilecek, bu listelerde yer alan hiçbir kimseye cezai işlem uygulanması söz konusu değildir.

HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler de yarıya indirilmiş olup, araçların sınıf ve cinsine göre aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

1. Sınıf: 30 lira, 2. Sınıf: 37 lira, 3. Sınıf: 53 lira, 4. Sınıf: 67,50 lira, 5. Sınıf: 81,50 lira

Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerine, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacaktır.

Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayacaklardır.”

Sistem ile ilgili vatandaşlardan gelen istek ve temenniler doğrultusunda bazı hususlarda değişikliğe gidildiği belirtilen açıklamada, HGS hizmetinden yararlanmak için hesapta en az 30 lira bulunma zorunluluğunun kaldırıldığı bildirildi.

sarman
08-09-2012, 21:59
Ben 2005 yılından beri OGS kullanıyorum kiralık olarak Ziraatten aldım.

bende öyle ama bir önceki aracı satınca iade etmiştim ve kiralama sistemini kaldırdılar. yani yeni kiralama yok artık. :(

Yasin CCK
17-09-2012, 08:55
http://video.ntvmsnbc.com/giselerde-hgs-donemi.html

Videonun 56. saniyesinde ki 308 ne renk ???

gokhancpt
17-09-2012, 09:04
http://video.ntvmsnbc.com/giselerde-hgs-donemi.html

Videonun 56. saniyesinde ki 308 ne renk ???
bir zamanlar kırmızıymış, sonra güneşte unutulmuş bu hale gelmiş :)

Yasin CCK
17-09-2012, 09:08
bir zamanlar kırmızıymış, sonra güneşte unutulmuş bu hale gelmiş :)

Mantıklı :D

Kırmızı desem değil, turuncu desem değil... Belki kaplamadır :)

Abdullah
17-09-2012, 09:34
Mantıklı :D

Kırmızı desem değil, turuncu desem değil... Belki kaplamadır :)

yok araç babylone da kameranın adiliğinden olsa gerek :D

sinema böyle birşey işte uzunu kısa kırmızıyı turuncu gösteriyor sinema işte bunlar :D

http://youtu.be/R7v3EbCHRTo

gokhancpt
17-09-2012, 09:36
yok araç babylone da kameranın adiliğinden olsa gerek :D

diğer arabalarda sorun yok, garibim pejoya kamerada takmış:)

γuяdaeя
22-12-2012, 23:51
HGS kullanıp memnun ya da şikayetçi olan var mı arkadaşlar? Az bir zaman kaldı, OGS mi yoksa HGS mi hala karar veremedim.
DH'de kullanıcılar HGS için genel olarak kaçak geçiş ve yanlış para kesintilerinden şikayet etmişler. Sanırım sistem tam olarak oturmadı.

Can ÖNEL
23-12-2012, 11:46
Hocam biz hiç kgs ogs falan kullanmamıştık bir gün izmirde Aydın otobanına girmemiz gerekti, gittik direk HGS aldık. Endişeyle geçtik (30km/h), hiç bir problem olmadı. Sorunlar hakkında benim bilgim yok. Yapıştırılması gereken yer bizim araçlarda siyah noktalı bölge, normal cama yapıştırırsanız IR filtresi yüzünen okuma yapamıyor alet. Aklınızda bulunsun, Bazıları siyah noktalardan okuma yapamaz der inanmayın. Bir de yapıştı mı tekrar sökülmüyor hırsızlığa karşı önlemmiş. Gidip elinizeki barkotla yenisini alıyorsunuz söküldüğü zaman.

tesla
23-12-2012, 13:42
Selam

PTT'nin sitesinde ( http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/ ) HGS montajı için bulunan bölümde şu açıklama var:
http://i1229.photobucket.com/albums/ee464/teslaTR/pgt_zps65b25ff9.png

Metalik cam ne ola? 308'de metalik cam var mı? Cam metalikse o dandik para tuzağı etiketi nereye yapıştıracaz?

Can ÖNEL
23-12-2012, 14:24
Selam

PTT'nin sitesinde ( http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/ ) HGS montajı için bulunan bölümde şu açıklama var:
http://i1229.photobucket.com/albums/ee464/teslaTR/pgt_zps65b25ff9.png

Metalik cam ne ola? 308'de metalik cam var mı? Cam metalikse o dandik para tuzağı etiketi nereye yapıştıracaz?

Hocam Atermik cam diye aratırsanız bir çok bilgiye ulaşırsınız. IR ışınları yansıtan klimanın daha efektif çalışmasına yardımcı olan ısıtıcı ışığı yansıtan bir cam. Bu atermik camı da üretebilmek için cama sanırım bir çeşit metal kullanarak yapıyorlar. Bu metal kaplamayı (kaplama mı tam bilmiyorum) siyah noktalarla işaretlenmiş alana yapmıyorlar ki IR özellikli okuyuculara buradan veri gönderilip alınabilsin. Yani cihaz okuma yapabilsin.

Biz 207 aracımızda aynanın soluna camın tavanla birleştiği yerden 5cm aşağıya siyah noktalı alana yapıştırdık hiç sorun çıkmadı.

Verdikleri açıklamalı kağıtta aynanın altına yapıştırın diyor ve bizim araçta orası siyah noktalı değil. Bir forumda vatandaş 207'sine o kitapçığa göre aynanın altına yapıştırmış normal cama sonra çalışmamış. Söküp üste yapıştırmaya kalkınca HGS'nin özelliğinden dolayı düzgün sökülmemiş, PTT'den yenisini almış. Noktalı yere yapıştırmış.

PTT memurları da bu konuda aşırı bilgili... öyle bilgililer ki otomobilin birinci sınıfa mı dahil olduğunu anlamaları 10dk'yı buldu. Ona sor buna sor 30dk da aldık PTTden. Belki şimdi bilgilenmişlerdir.

γuяdaeя
23-12-2012, 15:17
Hocam biz hiç kgs ogs falan kullanmamıştık bir gün izmirde Aydın otobanına girmemiz gerekti, gittik direk HGS aldık. Endişeyle geçtik (30km/h), hiç bir problem olmadı. Sorunlar hakkında benim bilgim yok. Yapıştırılması gereken yer bizim araçlarda siyah noktalı bölge, normal cama yapıştırırsanız IR filtresi yüzünen okuma yapamıyor alet. Aklınızda bulunsun, Bazıları siyah noktalardan okuma yapamaz der inanmayın. Bir de yapıştı mı tekrar sökülmüyor hırsızlığa karşı önlemmiş. Gidip elinizeki barkotla yenisini alıyorsunuz söküldüğü zaman.

Teşekkür ederim Can hocam.
İşin mutfağında çalışan bir arkadaştan HGS'nin daha avantajlı olduğuna dair yorumlar okudum başka bir forumda. Mersin otoyol gişelerinde teknik elemanmış kendisi. HGS hem giriş hem çıkışta fotoğraf çektiği için okumada sorun olsa bile plaka kaydına bakarak manuel düşüm yapılıyormuş.
KGS kartında bakiye varsa, yine gişelerdeki dolum ofislerinde bir form doldurarak HGS'ye transfer ettirebiliyormuşuz. Yaklaşık 1.5 ay gibi bir sürede transfer edileceğini söylemiş.

HGS'yi yapıştırmak için normal araçlarda dikiz aynasının 5 cm aşağısı, atermik camlı araçlarda siyah benekli bölge tavsiye edilmiş. Bizim aracımız Fiorino. Atermik cam yok ancak siyah benekli bölge mevcut, muhtemelen sorunsuz çalışacaktır diye umuyorum.

Maliyetinin ucuz olması sebebiyle HGS tercih edeceğim. Umarım tanıtımında yazdıkları gibi dolum yerlerini de çeşitlendirirler. Özellikle benzinliklerde dolum yapmak çok pratik oluyor.

Can ÖNEL
23-12-2012, 15:32
Teşekkür ederim Can hocam.
İşin mutfağında çalışan bir arkadaştan HGS'nin daha avantajlı olduğuna dair yorumlar okudum başka bir forumda. Mersin otoyol gişelerinde teknik elemanmış kendisi. HGS hem giriş hem çıkışta fotoğraf çektiği için okumada sorun olsa bile plaka kaydına bakarak manuel düşüm yapılıyormuş.
KGS kartında bakiye varsa, yine gişelerdeki dolum ofislerinde bir form doldurarak HGS'ye transfer ettirebiliyormuşuz. Yaklaşık 1.5 ay gibi bir sürede transfer edileceğini söylemiş.

HGS'yi yapıştırmak için normal araçlarda dikiz aynasının 5 cm aşağısı, atermik camlı araçlarda siyah benekli bölge tavsiye edilmiş. Bizim aracımız Fiorino. Atermik cam yok ancak siyah benekli bölge mevcut, muhtemelen sorunsuz çalışacaktır diye umuyorum.

Maliyetinin ucuz olması sebebiyle HGS tercih edeceğim. Umarım tanıtımında yazdıkları gibi dolum yerlerini de çeşitlendirirler. Özellikle benzinliklerde dolum yapmak çok pratik oluyor.

Yurdaer hocam şöyle bir kolaylık da var, diyelim ki hiç HGS yok HGS gişesinden girip çıkıp sonra 7 gün içinde HGS satın alırsanız o geçişin ücreti oradan düşülüyor. Eğer yanlış bilmiyorsam sanırım oldu ki bakiye bitti ve geçiş yapıldı 7 gün içinde bakiye yüklersen sistem oradan borcu düşüyor cezaya bırakmıyor ancak 7 gün içinde bir yükleme yapılmazsa cezai işlem başlıyor. Her türlü bakiye HGS'ye aktarılabiliyor. Bence daha kolay bir sistem, bizim için 5TL maliyeti var sadece 30tl bakiye peşin, 35TL'ye halloluyor. Hiç Otoban kullanamıyoruz çünkü karadenizdeyiz ancak izmir ve istanbul yolunda lazım oluyor. Aldığımızdan bu yana (kurban bayramında almıştık) 1 kez kullandık. :)

γuяdaeя
23-12-2012, 15:53
Bence daha kolay bir sistem, bizim için 5TL maliyeti var sadece 30tl bakiye peşin, 35TL'ye halloluyor.

Bana en cazip gelen kısmı da burası zaten :) İstanbul'da yaşamamıza rağmen çok sık kullanmıyoruz. Geçenlerde Anadolu yakasına geçmem gerekmişti (mecburen FSM köprüsü) neredeyse 1 saat sürdü köprüyü geçmem. Umarım HGS bekleneni karşılar ve trafik derdinden kurtuluruz.

reisG
31-12-2012, 11:16
Sıcak Haber...........
Otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan ve 1 Ocak 2013 itibariyle kaldırılacağı duyurulan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS), 31 Ocak 2013 tarihine kadar kullanılabilecek.

TanerHoca
31-12-2012, 16:00
http://i1111.photobucket.com/albums/h480/thoca407/HGS_etiketi_nas1310l_yap131015F0t1310rl1310rq_zps0 8bf7f40.jpg

http://i1111.photobucket.com/albums/h480/thoca407/HGS_etiketi_nas1310l_yap131015F0t1310rl1310r_zps51 2666b8.jpg

sarman
07-01-2013, 16:29
Bu gün HGS mi aldım :)

Bostancı postanesinde toplam 3 kişilik kuyrukta 5 dakika beklemek problem olmadı. Ama KGS içindeki bakiyeyi köprü girişinde devir yapa biliyorlarmış :(

Abdullah
07-01-2013, 16:51
Bu gün HGS mi aldım :)

Bostancı postanesinde toplam 3 kişilik kuyrukta 5 dakika beklemek problem olmadı. Ama KGS içindeki bakiyeyi köprü girişinde devir yapa biliyorlarmış :(

oda çok saçma olmuş yani orada ki kuyruğu düşünemiyorum bile :(

Taylan43
07-01-2013, 17:19
Arkadaşlar, reklam olacak ama, Alın Garantiden bir internet şubesi, Bedava OGS'inizi de isteyin gelsin. Hem normal OGS gibi büyük değil hemde başım ağrımıyor, kredi kartından otomatik çekiyor. Boşverin KGS-HGSleri..

Abdullah
07-01-2013, 17:23
Arkadaşlar, reklam olacak ama, Alın Garantiden bir internet şubesi, Bedava OGS'inizi de isteyin gelsin. Hem normal OGS gibi büyük değil hemde başım ağrımıyor, kredi kartından otomatik çekiyor. Boşverin KGS-HGSleri..

bu yazı üzerine yorumumu çarşamba günü yapacağım :D

orhun57
07-01-2013, 18:06

Bu yorumdan sonra arabamdaki OGS yi atıp KGS alıp HGS ye geçiş yapmamaya karar verdim.

GOXIN
07-01-2013, 19:57
Bende bugun Garantıden HGS basvurusu yaptım. Etıket parası almıyorlar ve kapıya getıreceklermıs. OGS kampanyasından haberım yoktu, onunda bedava oldugunu bılseydım ondan alırdım. Gercı ne farkları varsa?

EmRaH.
08-01-2013, 08:42
Hala devam ediyorsa ogs kampanyası bende alacağım :)

sarman
08-01-2013, 22:00
çok yakında OGS ler de kalkacak... bilginize

GOXIN
22-01-2013, 08:22
Bende bugun Garantıden HGS basvurusu yaptım. Etıket parası almıyorlar ve kapıya getıreceklermıs. OGS kampanyasından haberım yoktu, onunda bedava oldugunu bılseydım ondan alırdım. Gercı ne farkları varsa?

Garantiden bedava almış olduğum HGS Etiketim anca dün elime ulaştı. Bu süre zarfında Ankaradan kaçak geçiş yapmıştım etiket olmadığı için ama sistem otomatik olarak plakaya kayıtlı bir HGS olduğu için cezasız olarak bakiyemden düşmüş. Etiketi henüz takmadım, en uygun yeri araştırıyorum.

Bilginize...

EmRaH.
22-01-2013, 08:24
Bende garantıden almıstım sanırım ınternetten basvurdunuz . bankadan 5 dk ıcınde aldım en . Fakat geçerken hiç dıtt diye ötmuyor :D

GOXIN
22-01-2013, 08:26
Bende garantıden almıstım sanırım ınternetten basvurdunuz . bankadan 5 dk ıcınde aldım en . Fakat geçerken hiç dıtt diye ötmuyor :D

Evet internetten başvurdum ve ancak kurye ile bu zamana gelebildi. Neyse ki kaçaş geçiş sorun olmadı yoksa birinde 140 lira diğerinde 125 lira ceza gösterdi :) Cezalı geçmekte zevkliymiş :) Evet ses çıkartmıyor gerçi ben kaçak geçtiğim için bayağı sesliydi :)

EmRaH.
22-01-2013, 08:28
:) İlk geçtim acaba okumadı mı diye dusundum,ama ötmuyor hakketten :D

reisG
22-01-2013, 09:29
Ön camları güneş ışıklarını kırıcı özelliğe sahip olan arkadaşlar, HGS ve OGS lri kullanım klavuzlarında gösterilen yerlere takmak zorundalar.

EmRaH.
22-01-2013, 13:20
Tam aynanın 5 cm altına yapıştırdım . sanırm oldu hiç ötmesede geçerken :D

Can ÖNEL
24-01-2013, 20:36
Merhabalar. Geçtiğimiz gün sattığımız araçtaki HGS'yi söküp yeni aldığımız araç için yeni etiket almaya gittik PTT'ye. İşlem yapan kadın bize yeni HGS açacağını ve eski HGS bakiyesini ona aktaracağını söyledi. Ben de "bizim HGS'miz zaten var ondaki bilgileri yenisiyle güncelleyemiyor musunuz?" dedim. Yok dedi öyle olmuyor siz 35TL'ye (30+5) yeni HGS alacaksınız sonra diğerini ya iptal edeceksiniz yada buna aktaracaksınız dedi. Hiç yoktan yere hesapta 56TL oldu şimdi. Bu işte bir yanlışlık olması gerek dedim sadece etiket parasını (5TL) vererek bu işin olması gerekiyordu dedim yok öyle değil böyle dedi. Laf anlatmaya uğraşmadık ve nasıl olsa para bakiyede kaldığı için o şekilde yapıp çıktık.

Durum gerçekten görevlinin dediği gibi mi?

http://hgs.ptt.gov.tr/bosCSC/index.jsf Bu linkten hesabınıza, hangi gişelerden geçtiğinize ve ne kadar kesildiğine ayrıca güncel bakiyenize bakabiliyorsunuz. Kısaca üye olup giriş yapmak yeterli.

EmRaH.
25-01-2013, 08:23
Merhabalar. Geçtiğimiz gün sattığımız araçtaki HGS'yi söküp yeni aldığımız araç için yeni etiket almaya gittik PTT'ye. İşlem yapan kadın bize yeni HGS açacağını ve eski HGS bakiyesini ona aktaracağını söyledi. Ben de "bizim HGS'miz zaten var ondaki bilgileri yenisiyle güncelleyemiyor musunuz?" dedim. Yok dedi öyle olmuyor siz 35TL'ye (30+5) yeni HGS alacaksınız sonra diğerini ya iptal edeceksiniz yada buna aktaracaksınız dedi. Hiç yoktan yere hesapta 56TL oldu şimdi. Bu işte bir yanlışlık olması gerek dedim sadece etiket parasını (5TL) vererek bu işin olması gerekiyordu dedim yok öyle değil böyle dedi. Laf anlatmaya uğraşmadık ve nasıl olsa para bakiyede kaldığı için o şekilde yapıp çıktık.

Durum gerçekten görevlinin dediği gibi mi?

http://hgs.ptt.gov.tr/bosCSC/index.jsf Bu linkten hesabınıza, hangi gişelerden geçtiğinize ve ne kadar kesildiğine ayrıca güncel bakiyenize bakabiliyorsunuz. Kısaca üye olup giriş yapmak yeterli.

Devlet bu işine kimse akıl sır erdiremez .. Bence bunu alırken kimse bilmiyordu çoğunluk bilse eminim herkez ogs alırdı..

GOXIN
25-01-2013, 12:26
Arkadaşlar HGS Etiketini aynanın yanındaki siyah noktalı yere yapıştırdım. Diğer etiketi ruhsata yapıştırmak gerekiyormuş. Acaba direk kağıdın arkasına mı yapıştırıcaz yoksa ruhsat cüzdanına yapıştırmadan koysak olur mu? Ne bileyim şimdi Polis çevirmede bunun yapıştırılması lazım ceza yazıcam fln der, uğraş dur sonra. O konuda bir açıklama yok sitelerde.

Yasin CCK
25-01-2013, 12:56
.. O konuda bir açıklama yok sitelerde.

Aynen böyle söylersiniz polislere ;) Fazla kasmayın, memur yazacak olduktan sonra bir şey bulur!

eyup_31
25-01-2013, 13:54
Fazla kasmayın, memur yazacak olduktan sonra bir şey bulur!
tecrübe konuşuyor sanki:)

Yasin CCK
25-01-2013, 13:56
tecrübe konuşuyor sanki:)

Sanki :D

Can ÖNEL
25-01-2013, 15:38
Yok hocam polis size birşey sormaz. O barkod sizin etiket numaranız yani yenisini almaya gittiğinizde o etiketi göstereceksiniz. Bir nevi sinema biletinin diğer ucu gibi birşey. Ben kuhsat kıılıfında ehliyet koymaya yarayan cebe dıştan yapıştırmıştım. Yenisini yapıştırmayıp ruhsat kılıfında taşıyacağım.

GOXIN
25-01-2013, 16:38
Dediğiniz doğru tabiki, adam kafaya koyduktan sonra her şeye yazar :)
Ama bu konu aklımı karıştırdı, en azından adamın eline koz vermeyelım dedım :)

γuяdaeя
25-01-2013, 22:52
Arkadaşlar HGS Etiketini aynanın yanındaki siyah noktalı yere yapıştırdım. Diğer etiketi ruhsata yapıştırmak gerekiyormuş. Acaba direk kağıdın arkasına mı yapıştırıcaz yoksa ruhsat cüzdanına yapıştırmadan koysak olur mu? Ne bileyim şimdi Polis çevirmede bunun yapıştırılması lazım ceza yazıcam fln der, uğraş dur sonra. O konuda bir açıklama yok sitelerde.

Siyah noktalı bölgede herhangi bir okuma sıkıntısı vs yaşadınız mı? Biz de Fiorino'ya aldık. Genelde insanlar aynanın altına yapıştırıyorlar ancak camın ortasında beyaz bir şerit hiç hoş görünmüyor :)

Etiketin diğer parçasını ruhsata yapıştırın demeleri muhtemelen kaybolmaması içindir. Bence hiç gerek yok, araya biryere sıkıştırın olsun bitsin.

GOXIN
08-02-2013, 12:27
Siyah noktalı bölgede herhangi bir okuma sıkıntısı vs yaşadınız mı? Biz de Fiorino'ya aldık. Genelde insanlar aynanın altına yapıştırıyorlar ancak camın ortasında beyaz bir şerit hiç hoş görünmüyor :)

Etiketin diğer parçasını ruhsata yapıştırın demeleri muhtemelen kaybolmaması içindir. Bence hiç gerek yok, araya biryere sıkıştırın olsun bitsin.

Bismillah dün Şekerpınar Gişelerden geçip, Orhanlı gişesinden çıktım ve 13.5tl ceza yazdı. Sistemden baktığımda Şekerpınarda okuma yapmadığını gördüm. İnternet sitesinde Dilekçe doldurup, mail atın diyor. Doldurup, gönderdim bakalım ne zaman düzeltecekler. Sistem henüz oturmamış, umarım en kısa zamanda hallederler.

γuяdaeя
09-02-2013, 04:38
Bismillah dün Şekerpınar Gişelerden geçip, Orhanlı gişesinden çıktım ve 13.5tl ceza yazdı. Sistemden baktığımda Şekerpınarda okuma yapmadığını gördüm. İnternet sitesinde Dilekçe doldurup, mail atın diyor. Doldurup, gönderdim bakalım ne zaman düzeltecekler. Sistem henüz oturmamış, umarım en kısa zamanda hallederler.

Hayırlısı bakalım, ama epey baş ağrıtacak gibi görünüyor. O kadar işin gücün arasında bir de bunlarla uğraştırıyorlar insanı. Çok fazla şikayet var.

sarman
09-02-2013, 15:58
Aha aynen bende o incecik kağıttan ses çıkmayınca önce bi tuhaf oldum, sonra da kendi kendime güldüm. OGS alışkanlığı hala geçmemiş anlaşılan. Malum OGS de o dıt sesi olmazsa eyvah okumadı diye düşünüyorduk :)

sarman
09-02-2013, 15:59
Ben ilk geçişimi başarılı bir şekilde yaptım. Demekki taktığım yer doğruymuş. 107 ci yokki bi resim koyalım faydamız olsun :(

GOXIN
11-02-2013, 10:29
Hayırlısı bakalım, ama epey baş ağrıtacak gibi görünüyor. O kadar işin gücün arasında bir de bunlarla uğraştırıyorlar insanı. Çok fazla şikayet var.

Aynen öyle. Düzeltme talebi prosedürü de sıkıntılı. Mail atıyorsun da gitti mi işlem yapılıyor mu belli değil. Henüz bir dönüş yapılmamış, ne zaman dönülecek. Dönülmedi mi ne yapacağız belli değil.

γuяdaeя
11-02-2013, 20:55
Aynen öyle. Düzeltme talebi prosedürü de sıkıntılı. Mail atıyorsun da gitti mi işlem yapılıyor mu belli değil. Henüz bir dönüş yapılmamış, ne zaman dönülecek. Dönülmedi mi ne yapacağız belli değil.

Emin değilim ama geri dönüş yapmıyorlar diye biliyorum. PTT'nin çevrimiçi takip sisteminden kendiniz bakabiliryormuşsunuz.

GOXIN
12-02-2013, 08:28
Emin değilim ama geri dönüş yapmıyorlar diye biliyorum. PTT'nin çevrimiçi takip sisteminden kendiniz bakabiliryormuşsunuz.

PTT beni şaşırttı ve dün akşam mail geldi. İtirazınız tarafımıza ulaşmıştır, gerekli incelemeler yapılarak, hesabınızda düzeltme yapılacaktır diye. Bakalım sonuç ne olacak?

γuяdaeя
12-02-2013, 18:54
PTT beni şaşırttı ve dün akşam mail geldi. İtirazınız tarafımıza ulaşmıştır, gerekli incelemeler yapılarak, hesabınızda düzeltme yapılacaktır diye. Bakalım sonuç ne olacak?

Olması gereken de budur. Takdir ettim, hadi hayırlısı :)

GOXIN
13-02-2013, 08:24
Olması gereken de budur. Takdir ettim, hadi hayırlısı :)

Maalesef normal olan şeyler bizleri şaşırtıyor :kafa

GOXIN
21-02-2013, 10:45
Evet arkadaşlar PTT yapılan hatayı düzeltmiş ve fazla kesilen parayı hesabıma yüklemiş. Yaklaşık iki haftalık bir süreçte düzeltme yapılması sevindirici.

Yasin CCK
21-02-2013, 11:00
Evet arkadaşlar PTT yapılan hatayı düzeltmiş ve fazla kesilen parayı hesabıma yüklemiş. Yaklaşık iki haftalık bir süreçte düzeltme yapılması sevindirici.

Takdir ettim PTT'yi :iyi