PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 Arka Cam Lastiği

bylal666
25-08-2012, 09:43
Arkadaşlar, 308'lerde arka camın iki yanını çevreleyen basitçe yapıştırıcı ile tutturulmuş iki parça lastik var bilirsiniz. Bu lastiklerde çentik oluşumu nedeni ile hiç de estetik olmayan bir görüntü çıkıyor ortaya, bunları değiştirmek istiyorum, maliyeti nedir bilen var mı acaba?

Abdullah
25-08-2012, 11:01
Camin altindan bulunan yaklasik 1,5 cm genisligindeki lastikten bahsediyorsan eger o lastik zamanla gunesten dolayi catliyor ve kopuyor. Maliyeti ise tam bir facia dikkat edersen arka camin altindan cikiyor ve komple cam ile beraber degisiyor. Ayni sorun yasin arkadasimizda ve bendede var.

bylal666
25-08-2012, 13:51
Bende şu ana kadar herhangi bir yağmur suyu sızdırması filan olmadı, benim asıl korkum bu; sizde böyle bir sorun vuku buldu mu dostum?

Abdullah
25-08-2012, 14:30
Yok boyle bir sorun olamaz cunku lastigin yirtildigi yerden iceri giren su zaten tahliye kanalindan disari atiliyor yani su almama sebebi sadece lastik degil lastikten sonra tahliye kanali mevcut icin rahat olsun sikinti yok ama goruntu itibariyle canim sikiliyor dersen kaskodan hallettirebilirsin.

bylal666
27-08-2012, 07:53
Bak kasko hiç aklıma gelmemişti, :D İlgileriniz için teşekkürler....

reisG
27-08-2012, 08:08
Bu problem bende de yaklaşık 1 ay önce oluştu. Sadece görsel açıdan sıkıntı yarattığından öylece bırakıyorum.İçeriye su girişi gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Yasin CCK
27-08-2012, 08:20
Ben kaportacımda bir operasyon düzenledim, cillop gibi oldu :D

reisG
27-08-2012, 08:22
Yasin daha açık bir anlatım bekliyoruz senden. Biz bu işi nasıl çözeriz.

Yasin CCK
27-08-2012, 08:33
Yasin daha açık bir anlatım bekliyoruz senden. Biz bu işi nasıl çözeriz.

Reis dediğim gibi kaportacım yaptı, işlem anında orada değildim ama bir çeşit yapıştırıcı ile düzelttiğini biliyorum ;)

reisG
27-08-2012, 08:41
Galib anladım , gemilerde kullandığımız ve hem yapıştırıcı hemde oanrıcı (yani parça ekleyeci) özelliği olan bir malzeme kullandı herhalde. eğer işçiliği de iyi yapmışsa bu sistemi ben de deneyebilirim.

Yasin CCK
27-08-2012, 08:45
Galib anladım , gemilerde kullandığımız ve hem yapıştırıcı hemde oanrıcı (yani parça ekleyeci) özelliği olan bir malzeme kullandı herhalde. eğer işçiliği de iyi yapmışsa bu sistemi ben de deneyebilirim.

İşçilikte sorun yok, orjinal oldu :) Lastik esneme özelliğini hala koruyor, dediğimiz gibi zaten su geçirme gibi bir problemi yok ;)

TanerHoca
27-08-2012, 08:59
konu 5008 - servis teknik bölümünde açılmış.ilgili başlığa taşındı.
lütfen konu açarken ilgili başlıkları kullanalım.

MTN
27-08-2012, 09:32
Arkadaşlar o lastik 2 adet olarak serviste satılıyor. geçen sene ben kocaeli peugeot yetkili servisi haldızlarda degiştirdim.fiyatıda çok düşük haldızlar yedek parça 0262 3354303 no dan ögrenebilirler.

Abdullah
27-08-2012, 09:35
Arkadaşlar o lastik 2 adet olarak serviste satılıyor. geçen sene ben kocaeli peugeot yetkili servisi haldızlarda degiştirdim.fiyatıda çok düşük haldızlar yedek parça 0262 3354303 no dan ögrenebilirler.

lastik serviste satılıyorda değişim işlemi nasıl yapılıyor ??? Hali hazırda bu lastik araçlarımızda camın içerisinde montajı nasıl yaptılar bilginiz var mı?

MTN
27-08-2012, 09:35
Ayrıca o iki lastik cama baglı değil eskisinin baglantısına bakarsanız 2 adet kanalın içine yapıştırıldığını görürsünüz. zaten lastiklerin bir tarafı iki yönlü çok kuvvetli yapışkanla geliyor.

Abdullah
27-08-2012, 09:36
Ayrıca o iki lastik cama baglı değil eskisinin baglantısına bakarsanız 2 adet kanalın içine yapıştırıldığını görürsünüz. zaten lastiklerin bir tarafı iki yönlü çok kuvvetli yapışkanla geliyor.

sanırım farklı şeylerden bahsediyoruz. Öğlen fırsatın olursa detaylı fotograf çekmeye çalışacağım.

MTN
27-08-2012, 09:47
308'lerde arka camın iki yanını çevreleyen basitçe yapıştırıcı ile tutturulmuş iki parça lastik var bilirsiniz.
Camin altindan bulunan yaklasik 1,5 cm genisligindeki lastikten bahsediyorsan eger o lastik zamanla gunesten dolayi catliyor ve kopuyor.
bahsettiğim bu lastik.....

Abdullah
27-08-2012, 10:01
"Camin altindan bulunan yaklasik 1,5 cm genisligindeki lastikten bahsediyorsan eger o lastik zamanla gunesten dolayi catliyor ve kopuyor."

tam olarak bahsettiğimiz bu lastik.

reisG
27-08-2012, 10:06
Arkadaşlar az önce Bakırköy Berke otoyu aradım . Servis ile konultum. O lastiklerin değişimi oluyor. Ynai camı değiştirmek gibi bir durum sözkonusu değil. set olarak yani sol ve sağ için tek paektte satılmakta ve fiyatı da 37 TL gibi birşeymiş.
Eski/ deforme olmuş lastikler çıkarılıp yenileri takılıyor sadece söküp takılması bir vakit almaktaymış. Sebebi de hem dairesel takılacak olması hemde aynı boyda takılacak olmasının biraz el yordamı ve tecrübe gerektirmesiymiş.

Abdullah
27-08-2012, 10:44
Arkadaşlar az önce Bakırköy Berke otoyu aradım . Servis ile konultum. O lastiklerin değişimi oluyor. Ynai camı değiştirmek gibi bir durum sözkonusu değil. set olarak yani sol ve sağ için tek paektte satılmakta ve fiyatı da 37 TL gibi birşeymiş.
Eski/ deforme olmuş lastikler çıkarılıp yenileri takılıyor sadece söküp takılması bir vakit almaktaymış. Sebebi de hem dairesel takılacak olması hemde aynı boyda takılacak olmasının biraz el yordamı ve tecrübe gerektirmesiymiş.

güzel haber. Yanlış bildiğimiz ve bize yine servis tarafından söylenen yanlışı düzelttiğiniz için teşekkür ederiz.

bylal666
29-08-2012, 22:08
Komik olacak ama, işyerimin yanındaki opel bayinde ücretsiz değiştirttim. Basit bir şeymiş, adam uygulama yaparken izledim, siz bile yapabilirsiniz. Orjinal Pug lastiklerine gerek yok, çünkü piyasadaki tüm lastikler aynı. Opelin elinde bulunan benimkiyle birebir aynıydı, sadece boydan traşlama yapıyorlar takarken, bir de eskisini söktüklerinde kalan tortuyu temizlemek için harcadığı vakit takmak için harcadığı vaktin 10 misli :D

Yasin CCK
30-08-2012, 11:36
E hadi hayırlı olsun ;)

emrexxcv
30-08-2012, 16:00
Bizimkininde aynı sorun var en yakın zamanda servis yolu görünecek aslana bakalım ne fiyat vercekler

reisG
31-08-2012, 11:20
Bizimkininde aynı sorun var en yakın zamanda servis yolu görünecek aslana bakalım ne fiyat vercekler
bir önceki sayfada servisten alınan fiyatları verdim. 36/37 TL (çifti)

emrexxcv
31-08-2012, 21:45
bir önceki sayfada servisten alınan fiyatları verdim. 36/37 TL (çifti)
Teşekkür ederim reis abicim

reisG
31-08-2012, 23:01
rica ederim ne demek.
bu arada 1.500 km içinde fren balatalarını değiştirmek için servis ziyaretim olacak o sırada bu lastikleri de yenileyeceğim

emrexxcv
12-09-2012, 12:30
Abc servise gittim hiç kimse bilmiyor bu lastiği adamlar arka camla değişecek diyo ve 375 + işçilik dediler :S

ANKA
12-09-2012, 21:46
Bu parçayı bir ara Ömer'e sormuştum. Ben Ankara'da sordurdum Vatan Abi'ye bakıma gittiğimde 100 küsür demişti gerçek parça fiyatı için.
bylal666 (http://www.forumpeugeot.com/member.php?1544-bylal666) arkadaşımızın çözümü çok hoş oldu hemen gelecek bakımda şu lastikten bulup bir şekilde onu da aradan çıkartmak lazım. 10000 bakımı ve lastikler rot balans vsvs neyse aracın lastikleri yetmiyor gibi bir de bu mini mini lastikler çıktı başımıza. 2-3 ay içinde sağlam bir fatura görünüyor hadi hayırlısı :)

ANKA
15-12-2012, 17:31
Bugün parçayı aramadığım yer kalmadı Şaşmaz'ı Başkent Oto Sanayideki tüm peugeot citroen yedek parçacılara sordum yok. Bir ara Vatan abi (Vatan Peugeot sahibi) netten peugeot orijinal parça fiyatına bakmıştı da korkunç bir fiyat söylemişti bana (150-160 gibi kalmış aklımda). 36-37 TL nispeten uygun. Bugün en son camcıya uğradım o da "abi bunlar zaten süs gibi duruyor sök gitsin dedi, ben de iyi o zaman sök" dedim. Şimdilik tümüyle söktüm lastikleri. Çift taraflı bantla yapıştırılmış çentikleri hiç orijinal durmayan bir lastik. Bu arada opel yedek parçacısına sordum buna benzer hiç lastik yok dedi. Yani sonuç olarak elde var "0".
Gidip bir iç lastik bulup düzgün keseceğim würth çift taraflı bantla yapıştıracağım canavar gibi olur gibime geliyor. Zaten çıkan lastik çok kalitesiz iç lastik bile daha iyi dayanır gibi geliyor bana.
Bir de madem böyle eskiyen birşey bu neden yedek parça olarak kolay bulunmaz, döğru dürüst kodu bile bulunmuyor. Parçacılar bilmiyor. Neyse şimdilik söktüm attım üstten bakınca bagajın üst menteşeleri az biraz görünüyor o kadar. Yaza doğru bir çözüm bulacağım.
Hatta ne geldi aklıma bugün sizlerle paylaşayım. Şu eskiyen cam fitillerini yenileyen yapışkanlı cam fitilleri var, onların siyahı olsa içten yapıştırılabilir sanki. En son çare bu olacak gibi.

ANKA
16-12-2012, 12:43
Bugün bizim pimapen kapıya baktım iç kısmında epey kalın bir conta var aslında o da uydurulabilir. Evde varsa bu tip kapılardan bir bakın. Çok pahalı olduğunu sanmıyorum. Parçanın online satışta olduğu bir yer gören duyan olursa burdan haberleşelim.

Can ÖNEL
16-12-2012, 14:10
Sonucu bilemem ama eğer yapılabilirse siyah akvaryum silikonu geçilebilir ince bir el işçiliğiyle. Güzelce kuruduktan sonra kolay kolay çıkmaz, hatta istesenizde sökemeyebilirsiniz. Bu nedenle fikir olarak yazdım. Tavsiye olarak değil.

emrem308
16-12-2012, 17:02
benim aracımdakide çatladı ve bir parçası ayrıldı hatta sağ öne kapı fitlide eskimiş 60km den sonra bile başlıyor üfürrmeye :D arka cam için fiyat sormadım ama sağ kapının fitili 680 lira dedi kapı parası gibi ya :D

ANKA
17-12-2012, 13:23
İşi bırakıp peugeota yan sanayi fitil üreteceğim yeminle :) Çılgın para kazanırım gibi geliyor...

ANKA
19-12-2012, 14:02
Az önce Haldızlar Peugeot'u aradım ürünün kodu ve fiyatı ile ilgili bilgi aldım:
Kodları sağ sol:
8707 G9
8709 G8
Fiyatı: 54x2 = 108 TL
Şaka gibi yan sanayi cam takılır bu paraya :) Ben başka bir çözüm bulurum hayatta vermem 108 TL.

Reis Hocam bu parça halen 37 TL ise almak lazım parçanın gerçek fiyatı görüldüğü gibi biraz uçuk. Lastikleri söktüm ama gözüme çok battı böyle ciddi bir boşluk duruyor. Bilmeyen anlamaz ama virüs bulaştı mı herşey batıyor insanın gözüne :)

xtreme59
26-11-2013, 21:13
ben de bu lastiği farkettiğimde bir tarafı çatlamış, diğer tarafı ise çatlamak üzereydi..

çatlayan kısmın altına aynı renk ince bir kumaş ile yama yaptım, diğer tarafı ise sadece yapıştırıcı kullanarak sağlamlaştırdım.. şimdi iyi duruyor, gözüme batmıyor en azından.. :)

reisG
27-11-2013, 09:11
Çok iyi fikir hafta sonu yapacağım.

ANKA
28-11-2013, 13:27
Halen tam bir çözüm bulamadık şu soruna Ömer dükkanı da açtığına göre bizim soruna bir çare bulmasını rica edelim. Geçici çözümler bir yere kadar.

Ömer Gedik
28-11-2013, 13:47
Sorunun çözümü var gibi ancak parçayı bekliyorum. Gelmeden yazmak istemedim.

ANKA
28-11-2013, 13:52
Sağol Ömer bu sorunu ancak sen çözersin. Yani 10 farklı servis 10 farklı bilgi verebiliyor, bunu hala anlayabilmiş değilim. Sonuçta bir lastik ve eskiyor, iki parça lastik en fazla 20 TL olsun hadi ama ne parça var ne de sorunu anlayan bir servis. Adamlar camı komple değiştirmekten falan bahsediyor hani saf olsak gidip 400-500 lira verip camı değiştireceğiz :)

reisG
28-11-2013, 14:41
Skoda Octavia'ların arka bagaj kapağı tasarımı da bildiğiniz gibi liftback'tir yani bagaj kapağı cam ile birlikte açılır camın tavana değdiği bölümde bizim bu problem yaratan lastik gibi boylu boyunca bir lastik vardır zamanla yırtılır bir arkadaşımında Octavia'sında aynı problem olmuştu. Yüce oto camı değiştireceğiz dedi. Özel servise gitti. benzer malzemeden daha dayanıklı bir ürünü ince silikonla yapıştırdılar hiç bir problem yok.

enes46
17-12-2014, 09:41
arkadaşlar benim aracın arka sol kapısı su alıyor. yağmurdan sonra akvaryumun içinde araba kullanıyormuş gibi oluyorum:)cam fitillerinden olabilirmi sizce

converse10
17-12-2014, 09:53
tahliye delikleriniz tıkalı küçük bir kürdanla açarsanız sorun olmaz.

reisG
17-12-2014, 10:14
su alan kapıyı açınız. alt sağ bölümde muhtemelen üzeri siyah renkli bantla kapanmış bir yer göreceksiniz. orayı açın bütün su boşalır.

enes46
17-12-2014, 16:40
converse10 ve reisg arkadaşlar sağolun deneyeceğim.

enes46
18-12-2014, 13:49
su alan kapıyı açınız. alt sağ bölümde muhtemelen üzeri siyah renkli bantla kapanmış bir yer göreceksiniz. orayı açın bütün su boşalır.

reisG dediğin gibi yaptım sağ altta siyah bant gibi bişey vardı çıkaramadım ama anahtarla deldim su boşaldı çok teşekkürler saolun