PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi Marka benzin/mazot kullanıyorsunuz?

Sayfa : [1] 2

Taylan43
17-02-2010, 22:47
Arkadaşlar; aracınıza hangi istasyondan yakıt alıyorsunuz? En azından ben hep Shell'den alıyordum ama eğer daha iyi başka bir seçenek varsa oradan almayı düşünüyorum.. Sizin seçenekleriniz nedir?

hakan308
17-02-2010, 22:55
shell en pahalı ve gtl mazotu ile en kazık ve gerksiz mazotu satan marka ben opetten alıyorum hep

mygold
17-02-2010, 23:22
total kullanıyorum. peugeotnun tavsiyesi de bu zaten. ama ankette unutulmuş!

Taylan43
17-02-2010, 23:35
total kullanıyorum. peugeotnun tavsiyesi de bu zaten. ama ankette unutulmuş!

Valla Total' i almayı unutmuşum kardeşim ekledim şimdi ;)

Yasin CCK
17-02-2010, 23:49
Ben uzun yıllardır Petrol Ofisi kullanıyorum, sizde biliyorsunuzki arkadaşlar bazen markadan çok istasyonun sunduğu hizmetler ön plana çıkıyor, ilgi, alaka, promosyon(PO Card), eve yakınlık :D...

Zaten eurodisel teknolojisi ile yakıtlar 3 aşağı 5 yukarı aynı oldu ama bence kalitede BP Ultimate ;)

reisG
18-02-2010, 09:58
bu konuyu daha öncede sayfalarca konuştuk. Yeniden açılması sadece aynı bilgilerin tekrarı olacaktır. kısca şöyle diyeceğim. Benim çalıştığım firma dev tankerlerle petrol taşımacılığı yapıyor. Yani bu işin içindeyiz. Size tek bir şey söyleyeyim. İstanbul bölgesine giren motorinin % 65'i benzinin yaklaşık % 40 ı kaçaktır. Burada dikkat edilecek konu yok total olsun yok shell olsun değil. bayinin ne kadar az hırsız olduğudur. hepsi hırsızdır ama bazıları daha az hırsızdır ve bir az daha kaliteli ürün verirler. O bayiyi bulduğunuzda çoğunlukla o bayiden alın derim. birde önemli not o az hırsız olan bayinin de sürekli böyle kalacağı garantisi yoktur bir bakarsınız o da dönem dönem işi azıtır. Kaliteli akaryakıt satan yerlerden birisi Topkapı Shell'dir.

mistiks
18-02-2010, 16:54
Bende opetten alıyorum.bağcılar opet doğa petrol,bacanağımın yeri ;D

okann
18-02-2010, 20:33
Her daim opet'den benzin alıyorum.

Kanımca girdiğim 3 Shell'den 2'si pislik içinde.

BP'den aldığım benzin bereketsiz geliyor ;D

Total malesef yakınımda yok.

Petrol ofisi kamyoncuların mekanı :D

Ama opet her zaman temiz ve düzenli ;)

ali-34
23-05-2010, 23:37
Maslak Opet 8) Askerimize bir faydamız dokunsun =)

TanerHoca
23-05-2010, 23:45
ankette opet önde gidiyor.

Ömer Gedik
23-05-2010, 23:50
Beni Bp club card ile Navigasyona kavuşacağım diye kovalıyorum. Genelde BP veya Shell alırım. Ama Shell in yakıtını biraz daha beğeniyorum.

reisG
24-05-2010, 07:48
Navigasyon isteyenler için benim Myguide marka navigasyonu satabilirim. Teknosadan almıştım. Çok çok az kullandım. MP3 ,Blueetooth gibi özellikleri yok ama çok iyi bir harita ve navigasyon için tüm özellikleri mevcut. Nokia E-71 deki navigasyon bana fazlasıyla yetmekte.

Ömer Gedik
24-05-2010, 07:59
reis abi puanlarla Tomtom Start alacağım inş az kaldı. :)

reisG
24-05-2010, 08:03
Güzel cihazdır Tomtom, Ben de bir tane de Garmin var. Ama o deniz için kullanılan bir ara buluşmaya getiririm acayip bir şey fakat her şey deniz mili üzerinden ve hesaplama alanı geniş bölgeler için . malum okyanus üzeri gibi.

MaLi
24-05-2010, 09:47
reis abi puanlarla Tomtom Start alacağım inş az kaldı. :)

Türkiye içinde Tomtom un haritası çok güncel değil.
Türkiye içi şu an en iyisi İGO

SAMET010
24-05-2010, 23:47
bence mazot çok önemli böle bi konu açtım varmış zaten ben aracımı aldıgım günden beri opetten alıyorum herhalde hepsi birbirine yakın diye düşünüyorum

cmr_cihangir
19-07-2010, 22:20
shell en pahalı ve gtl mazotu ile en kazık ve gerksiz mazotu satan marka ben opetten alıyorum hep

Ben aynı kanıda değilim shell gtl den oldukça verim aldım. Bu yorumumdan istasyon şirketleri alınmasın ama sanırım Türkiye şartlarında istasyonun bayisi bile önem arz ediyor. Ben sıklıkla aynı shell ve ya po bayinden alışveriş yaparım. Forumdaki farklı görüşleri buna yoruyorum. Haa alternatif olarak petrol ofisi v max eurodisel i öneriyorum.

Ömer Gedik
22-07-2010, 00:08
Ben ve siteden berker arkadaşım Shell GTL den memnun kalamadık çünkü 2-3. depodan itibaren araçta bir ses artışı sezdik. Alt devirlerde verdiği ufak canlanma harici hissedilir bir farkı da yok. Ben Shell veya BP den alıyorum.

Soylukan
22-07-2010, 16:28
Shell'den kesinlikle almam onun dışında marka ayrımı pek yapmasam da dikkat ettiğim husus şudur ki istasyon ne kadar büyük ve araç girdi-çıktısı ne kadar yüksekse, depodaki sirkülasyon da o derece fazladır ve bu sayede tortul oluşumu daha azdır. Bu sebepten ötürü yolumun üstündeki en büyük istasyon maslak opetten alırım hep. İki tane yanyana opet/total olsa ayni büyüklükte o zaman totalden alırdım o da ayrı mesele. İstasyondan memnunsanız fazlaca değiştirmeyin hep ayni yerden alın.

cmr_cihangir
22-07-2010, 16:50
Ben ve siteden berker arkadaşım Shell GTL den memnun kalamadık çünkü 2-3. depodan itibaren araçta bir ses artışı sezdik. Alt devirlerde verdiği ufak canlanma harici hissedilir bir farkı da yok. Ben Shell veya BP den alıyorum.

İlginç bir durum. Bahsettiğiniz sorunla karşılaşmadım. Her ne kadar araçlarımız aynı motora sahip olsa da başka kıstaslarda etkili olabilir (motorun km si, yılı, otomatik vites farkı vs.) diye düşünüyorum. Yanlış anlaşılmakta istemem araç bilgisi çok kuvvetli bir sürücü olduğumu iddia edemem. Ancak aracını genelde sakin kullanan biri olarak; shell gtl performans artışından ziyade yakıt tasarrufunda müspet netice verdi. Beklentim de buydu zaten. Merak ediyorum Gtl yakıtı hep aynı yerden mi aldınız? Bilgi verirseniz sevinirim.

otmotvmhndsi
22-07-2010, 21:20

İlginç bir durum. Bahsettiğiniz sorunla karşılaşmadım. Her ne kadar araçlarımız aynı motora sahip olsa da başka kıstaslarda etkili olabilir (motorun km si, yılı, otomatik vites farkı vs.) diye düşünüyorum. Yanlış anlaşılmakta istemem araç bilgisi çok kuvvetli bir sürücü olduğumu iddia edemem. Ancak aracını genelde sakin kullanan biri olarak; shell gtl performans artışından ziyade yakıt tasarrufunda müspet netice verdi. Beklentim de buydu zaten. Merak ediyorum Gtl yakıtı hep aynı yerden mi aldınız? Bilgi verirseniz sevinirim.

zamanında GTL yakıtı aynı yerden alamamıştım... Çünkü o zamanlar yani GTL yeni çıktığında her yerde yoktu. Gerçi hala heryerde yok ancak bir kere getiren yer genelde hep getiriyor. Benim ankarada aldığım 2-3 yerde bir gidiyordum GTL kalmadı normal verelim, GTL gelirmi gelmez mi belli değil bir daha fln demişti pompacılar...

Birde GTL geldiği zamanda EPDK benzin/mazot fiyatlarına el koymuş ve büyük oranda indirime gitmişti. Haliyle GTL de o zaman normal mazot fiyatından satılmak zorunda kaldığından SHELL yetkilileri o zamanla tam anlamıyla istikrarlı bir şekilde mal getirememişti...

Şimdi ise yaklaşık litrede 10-15 kuruş gibi bir ekstra fiyat etiketi ile satılıyor. Bu nedenle istasyon sahipleri satış yapabililiyorlarsa ürünü getirmeye devam ediyorlar...

Şahsi fikrim GTL in aman aman bir yakıt ekonomiside sağlamadığı yönünde(tabiki kullanıcıdan kullanıcıya fark gösterir). Ayrıca litre başına 0,15TL gibi bir fark vermekte istemem. Neticede 60 litrede yani bir depoda 9TL gibi bir rakam ediyor. Ayda 2 depo mazot kullanan birisi için 18TL , yılda 216TL ederki neredeyse bir bakım fiyatı parası çıkmış olur...

γuяdaeя
22-07-2010, 21:29
EPDK'nın kırsal motorin satışını tamamen yasakladığı doğru mu? Konuşulanlara göre eurodizelden başka birşey satılmayacakmış artık ???

Edit: Araştırırken şöyle bir habere rastladım..

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/531233-motorin-esitlenecek-yine-devlet-kazanacak

lacsdo
23-07-2010, 10:02
Bende PO dan alıyorum OPET,SHELL,BP yi de çok denedim içlerinde belki kalitesinden ama en az yakanı PO,kampanyalarında doğru söylüyorlar bence.

Kırsal için de benzinciler her 10 müşterinin 8 i kırsal alıyor diyorlar,şaşırdım kaldım.

BahadırALTUN
23-07-2010, 16:53
Ben sürekli Opet ten alıyorum. Otobil kullandığımız için %6,5 indirimli oluyor.

ftt2710
22-10-2010, 22:26
Arkadaşlar aracımı yeni aldım. İlk depomu opetten doldurdum. fakat araç motor sesi bana biraz sesli çalışıyor gibi geldi. İnternette biraz araştırma yaptım TOTAL excellium denen bir eurodizel çıkartmış hem aracın çekişini arttırdığını hemde aracın daha sessiz çalıştığını söylüyor. Aranızda tecrübeli arkadaşlar vardır. Bu araç için hangi akaryakıt istasyonunu önerirsiniz. Kararsız kaldım Shell mi Total mi???

TanerHoca
22-10-2010, 23:19
şuraya bir göz atın ;)
http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=572.0

otmotvmhndsi
22-10-2010, 23:29
Bu konuda baya bir araştırmam oldu vakti zamanında. GTL'inden neredeyse tüm eurodiesel leri denedim. Sonuç olarak TOTAL Excellium yada Shell Eurodiesel(normal olan - GTL olmayan) kullanıyorum.

OPET kesinlikle gürültülü ve hiçbir artısı yok. TOTAL sessiz ve yakıtı kısmen düşürüyor, SHELL - TOtal'e çok benziyor TOTAL'den biraz daha gürültülü ama daha az yakıyor. Ayrıca okul'umda Shell istasyonu olduğundan almak kolay olduğu için alıyorum.

ftt2710
23-10-2010, 01:49
bende TOTAL in aracı sessiz çalıştırdığını duydum. başka bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa ve tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

Ömer Gedik
25-10-2010, 09:56
Shell, Total ve bp öneririm bende. Bu 3ünün yakıtı oldukça kaliteli. Shell GTL i bende beğenmedim.

ysf76
25-10-2010, 13:16
bu tip şeylere meraklı birisi olarak yazıyorum.benim uzun süredir yaptığım denemeler sonucu en hoşuma giden yakıt total excellium.vallahi bu yakıtı ne zaman alsam,motor sesinin azaldığını hissediyorum.birde sürekli gittiğim yolda,denedim.kesinlikle daha az yakıyor,petrol ofisi ve shell in yakıtlarına göre.fakat en büyük artısı motorun sessiz çalışması.deneyin farkı göreceksiniz.

ftt2710
01-11-2010, 22:28
totalden aldım gerçekten fark var tavsiye ederim

whynot2
31-12-2010, 12:06
shell gtl den daha verimlisi yok bence performans acısından farkını hissettiriyor.

ibosener
14-01-2011, 08:47
Kullandığım araç otobil' li şirket aracı. Yol güzergahımın üzerinde olması, geniş alanı, dinlenme tesisi, düzen ve temizliği nedeni ile de Çamlıca otobanı Kurtköy Opet (mehmetçik vakfı) sıklıkla uğradığım yerdir. Hergün işe gitmek için 105 Km. yol gidip, 105 Km. dönüyorsanız başka özelliklere de dikkat ediyorsunuz :)

Yakıtından da bu güne dek bir şikayetimiz olmadı bunu da ekleyeyim.

reisG
14-01-2011, 11:47
hergün 210 km. yo...l hem de İstanbul cehenneminde Allah sabır versin....Sevgili arkadaşımız Ömer de Bahçeşehir Körfez arası yüzlerce km. yapıyor.

ibosener
14-01-2011, 12:39
hergün 210 km. yo...l hem de İstanbul cehenneminde Allah sabır versin....Sevgili arkadaşımız Ömer de Bahçeşehir Körfez arası yüzlerce km. yapıyor.

İyi dilekleriniz için teşekkürler reisG. Ömer arkadaşımız ile güzergahımız hemen hemen aynı (ama onun güzergahı benim güzergahımı dövermiş :D ). Bende K.Çekmece - Dilovası gidip geliyorum.

reisG
14-01-2011, 12:44
Dilovası derken , orası kimyasal tesislerinin olduğu bir bölge işyeri orada mı?

ibosener
14-01-2011, 12:49
Dilovası derken , orası kimyasal tesislerinin olduğu bir bölge işyeri orada mı?

Evet, Dilovası Organize Sanayi Bölgesinde. Tem' de dilovası rampasını inerken solda kalır ama kot farkından dolayı yoldan görünmez. Bizim işimiz kimyasal değil ama. Teneke ve plastikten kutu ve kova yapımı müşteri pörtföyümüz ise boya ve kimya sektörüdür.

reisG
14-01-2011, 13:04
Ben de denizclik sektöründeyim. Şimdiki firmam hampetrol taşımacılığı yapıyor. Bundan evvelki ise kimyasal tankerlerle kimyasal hammade taşıyordu. Dilovasına epey yük getirdiğimiz olmuştu.

ibosener
14-01-2011, 13:21
Sizin sektörden MSC ve TURKON ile halen yoğun (son zamanlarda özellikle Turkon) çalışıyoruz. Önceki yıllarda da MAERSK ile çalışmalarımız olmuştu. Konteyner taşımacılığı ile plastik hammeddesi ithal ediyoruz.

reisG
14-01-2011, 14:28
Turkon'un iyi bir konteynır filosu olmasına rağmen son bir yıldır personel maaşlarını 2-3 ay geriden ödeyerek işi çeviriyor.

ibosener
14-01-2011, 15:44
Bundan haberim yoktu. Çalışanları adına üzüldüm. Umarım kimseler zarar görmeden düzlüğe çıkarlar.

reisG
14-01-2011, 15:49
denizcilik sektöründe her türlü rezillik vardır. Aslında bu sektör tamamen ne kadar çok kazık atarım ne kadar az kazık yerim sektörüdür. bir ara buluşmalarda hikayeleri anlatırım.

Ömer Gedik
14-01-2011, 22:04
Dilovası mı? Dilovasından her geçtiğimde iç devirdaim tuşunu açıp burada insanlar nasıl yaşıyor diye düşünürüm. Diğer bölgelere göre 30 kat kanser oranından bahsediyoruz. Allah kolaylık versin.

Benim güzergahım Bahçeşehir-İzmit (Umuttepe)-Bahçeşehir birde gidiş dönüşte bakırköy ve bahçelievlerde var. Günlük 300 km :)

ibosener
15-01-2011, 11:28
denizcilik sektöründe her türlü rezillik vardır. Aslında bu sektör tamamen ne kadar çok kazık atarım ne kadar az kazık yerim sektörüdür. bir ara buluşmalarda hikayeleri anlatırım.

Zevkle dinlerim ReisG. Enteresan hikayeler anlatacağını tahmin ediyorum.

Dilovası mı? Dilovasından her geçtiğimde iç devirdaim tuşunu açıp burada insanlar nasıl yaşıyor diye düşünürüm. Diğer bölgelere göre 30 kat kanser oranından bahsediyoruz. Allah kolaylık versin.

Benim güzergahım Bahçeşehir-İzmit (Umuttepe)-Bahçeşehir birde gidiş dönüşte bakırköy ve bahçelievlerde var. Günlük 300 km :)

Sana da Allah kolaylık versin Ömer GEDİK. İnsanlar bir şekilde yaşıyor, malum ekmek parası. Bende 8 yıldır gidip geliyorum. 30 kat kanser olayınca gelince, benim herhangi bir araştırmam yok ancak Dilovası çok hızlı gelişen (hatta gelişen demesekte irileşen desek daha doğru) dolayısı ile rantın yüksek olduğu/olabileceği bir bölge. Bu tür söylentilerin rant paylışımı kökenli olduğu iddiaları da mevcut. Bilirsin "istatistik rakamları kullanarak yalan söyleme sanatıdır" derler. Kanser konusunda da "kanser vakaları şu kadar yılda şu kadar arttı" diye istatistik açıklıyorlar. Ama aynı dönem içinde nüfus ne kadar arttı, bunların geldikleri bölgeler vs açıklanmıyor. Bilindiği gibi Kanser denen illet birkaç gecede oluşmuyor. O nedenle bu araştırmaların daha detaylı yapılması gerekli bence.

Ömer Gedik
15-01-2011, 16:01
ibosener

Havadaki kimyasal kokusu bile sadece oradan geçerken bile bana yetiyor. Orada ekmeğini kovalayanlara Allah kolaylık versin.

ibosener
16-01-2011, 12:10
ibosener

Havadaki kimyasal kokusu bile sadece oradan geçerken bile bana yetiyor. Orada ekmeğini kovalayanlara Allah kolaylık versin.

Yukarıdaki mesajımda amacım Dilovasını savunmak, burası çok güzel, yaşanılası bir yer gibi anlatmak değildi. Sadece buradaki sorunların kanseri patlattığı gibi iddialara şüpheli yaklaştığımı belirtmek istemiştim. Ülke yada toplum olarak ne yazık ki hiçbir şeyi gerektiği gibi yapmıyoruz. Şu "idare eder" mantığından kurtulamadık gitti. Her konuda olduğu gibi sanayileşmede de "idare eder" mantığının dolaylı sonucudur bu. Kocaman bir alanı hiçbir altyapısı olmadan organize sanayi bölgesi olarak ilan etmişler. Sanyi yerleşimide alanın büyüklüğü nedeni ile dağınık olunca hizmet götürmekte zor oluyor haliyle. Örneğin yıl 2011 ve 250-300 kişinin çalıştığı bizim fabrikada şebeke suyu yok. Atasözünün tam anlamıyıla taşıma suyla fabrika çalıştırıyoruz. (Üretim için su gerekli değil bunu da ekleyeyim). Sözünü ettiğin koku konusu ise birçok sanayi kuruluşunun sorunu. Tuzla dericiler' den geçerken zaman zaman yayılan kokuya ne dersin :)

Bu sorunların nedenleri, alınabilecek önlemler, sebeb-sonuç ilişkileri çok ayrı ve konumuzlada ilgili değilk tabiii :). Gerçek olan şu, burada bir takım olumsuzluklar var, buda kendini koku, hastalık, altyapı sorunları vs gibi sebeblerle kendini gösteriyor. Ve insanlar ekmek parası için bu riskleri göze alıyor, çünkü daha iyi bir alternatifleri yok.

Ömer Gedik
17-01-2011, 00:46
Dilovası ile ilgili haberler çıktı TV'de. Bebeklerin dışkısında Ağır metal var diyorlar. Doktor'un biri açıklıyordu. Pek dinleyemedim. Konu yakıt vergilerinden nereye geldi. :)

ibosener
17-01-2011, 08:45
Dilovası ile ilgili haberler çıktı TV'de. Bebeklerin dışkısında Ağır metal var diyorlar. Doktor'un biri açıklıyordu. Pek dinleyemedim. Konu yakıt vergilerinden nereye geldi. :)

Haklısın Ömer. Aynı yada benzer haber 8 Ocak tarihli Hürriyet gazetesinde yer almıştı. Benim söylemek istediğim şu. Tüm Kocaeli ve Körfez sanayileşmeden dolayı tehdit altında. İzmit Dilovasından çok daha önce bu sıkıntıları yaşamış ve -bence- halen yaşayan bir yer. Dilovası sanırım son 10 yılda hızla sanayileşmeye başladı. Ve gündemde sürekli Dilovası var. Aynı haberde araştırmanın Kandırada' da yapıldığı ve belirtilmiş ama sonuçlarına değinilmemiş. Kandıra da risk altındaysa Hereke' de risk altında sayılmaz mı? Çayırova, Gebze, İzmit' te bu tür olaylar yok mu? Oradaki sanayi kuruluşları dört dörtlük mü? çalışıyor da bu sorunlar oluşmuyor? Buralarda dillenen bir teoriye göre de; Haydarpaşa limanının kapatılması gündemde biliyorsun. İstanbul' un Anadolu yakası için liman yapımına müsait yer arayışları sürüyor. Dilovası da buraların başında geliyor. Zaten YILPORT ismi ile bir liman var. Doğan grubu da bu bölgede liman/antrepo vs. için arayışta olduğu söylentileri ve bu nedenle doğan grubunun kasıtlı olarak bu haberleri yaptığı arsa fiyatlarını frenlemek yada aşağı çekerek ucuza yer kapatmak iddiaları var. Dediği gibi bunlar sadece bir teori ama olayın birde bu yönünü göz önünde bulundurmak lazım. Neden sadece Dilovası???

Konunun buralara gelmesi, bence forumda düşünen, sorgulayan ve tartışan insanların olduğunun göstergesidir. Böyle insanların Ülkemde çoğalması dileğimle...

Bu arad sana bir not: eğer vaktin olursa (yolunun üzerindeyim) bir çayımı içmek için fabrikaya beklerim. Eğer olabilir dersen fabrika bilgilerini sana PM gönderebilrim.

ibosener
31-01-2011, 13:30
Dilovası'nda durum gayet 'normal'
31/01/2011 11:29

Dilovası'nda fotoğraf çektiğim evin 2 çocuğu da astım. Kahvehanede herkesin bir yakını kanserden ölmüş. Yanda taziyeler kabul ediliyor.

Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, 8 Ocak’ta Kocaeli’nin sanayi beldesi Dilovası’yla ilgili tüyler ürperten bir rapor açıkladı. Devam etmekte olan araştırmadaki ilk bulgulara göre Dilovası beldesinde anne sütünde ve yenidoğan bebeklerin dışkısında normalden yüksek oranda ağır metallere rastlandı.

Hemen ardından, sırasıyla AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve diğer yetkililer Prof. Hamzaoğlu’nu yalanlayarak “Dilovası’nda anormal bir durumun olmadığını” söyledi. Ama Dilovası sokaklarında küçük bir tur bile burada ‘anormal bir durum’ olduğunu görmeye yetiyor.

Kahvehaneden kanser manzaraları
Dilovası Organize Sanayi Bölgelerinin hemen yanındaki Dil İskelesi Mahallesi’nde geziyorum. Fotoğraf çekmek için çatısına çıktığım evdeki bir kadın 2 çocuğunun da bronşit, astım olduğunu söylüyor. Mahalle kahvehanesinde oturan Ağrılı Şerif Bozkurt’un ağabeyi Sürmeli Bozkurt akciğer kanserinden 6 yıl önce ölmüş. Bozkurt, “Kanser karaciğere, midesine, her yerine sıçradı. Yıllardır buradaki kirliliği soluyoruz” diyor.

Rahmi Dursun da 2 ay önce kuzenini akciğer kanserinden kaybettiğini anlatıyor: “Geceleri burada kokudan durulmuyor, göz gözü görmüyor. Özellikle sabaha karşı fabrikaların bacalarından yoğun bir duman çıkıyor. Burada herkesin bir yakını ya kanserden ölmüş ya da kansere yakalanmış durumda.”
Kahvehanedekiler Dilovası’ndaki sağlık sorunlarına dikkat çekmek için hemen yanlarından geçen Anadolu Otobanı’nı trafiğe kapatarak eylem yapmayı planlıyor. Kahvehanenin yakınlarındaki bir evde ise taziyeler kabul ediliyor.

Yakup Tekeş, ölen Kemal Tekeş’in oğlu ve Dilovası’yla ilgili şüpheleri var: “Babam siroz hastasıydı. Ben de merak ettim. Doktorlara ‘Dilovası’nda yaşadığımız için mi babam hasta oldu?’ diye sordum. Babam içki kullanmazdı. Doktorlar tüm ciğerlerinin kum dolu olduğunu söyledi. İçi dolmuş, tedavi oldu ancak kurtulamadı. Benim oğlum da astım hastası.”

‘Dilovası kanserovası demek halka zarar veriyor’
Dilovası’nda durum bu. Yine de bölgede anne sütünün bile zehirli olduğu yönündeki araştırmaya, bürokratların yanı sıra sivil toplum kuruluşundan da tepki var! Dilovası Ekoloji Sağlık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Teker, “Dilovası’nda sağlık sorunu var, inkâr etmemiz mümkün değil. Ancak sürekli sorunları değil, çözümlerini tartışalım. Sadece sorunları konuşmak, Dilovası’na ‘kanserovası’ demek bölge halkına da zarar veriyor. Hali vakti yerinde olanlar burayı terk ediyor. Böylece Dilovası gittikçe küçülüyor. Bu da Dilovası’nı tamamen sanayiye çevirmek isteyenlerin işine geliyor” diyor.

Peki ne yapılmalı? “Bizim taleplerimiz net” diyen Teker şöyle sıralıyor: Artık bölgede yeni sanayi kuruluşları kurulmasın. Halen kapasite arttırımı oluyor. Mevcut sanayi kuruluşları, uluslararası standartlar neyi gerektiriyorsa yerine getirsin. Denetimler sıklaştırılsın, cezalar caydırıcı olsun. Çarpık kentleşmeye karşı toplu konut projeleri yapılsın.

2004’ten beri ‘Kanserovası’nda ne yapıldı?
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü, 1995-2004 arasında, Sağlık Bakanlığı verileri ve ölüm kayıtlarını taradı. Dilovası’nda her 3 ölümden 1’inin kanserden olduğu tespit edildi. Yüzde 33’lük oran, bir rekordu. 2006’da TBMM araştırma komisyonu kurdu. Komisyon tavsiyeleri doğrultusunda bölgede hava kalitesi izlemeye alındı. Kocaeli’nde kanser erken tedavi merkezi kuruldu. Ancak deniz, kara ve demiryollarının düğüm noktasındaki bölgede sanayi kapasitesi -komisyonun tavsiyesinin aksine- giderek arttı.

Her şey 1960’larda başladı
Dilovası’nda sanayileşme 1960’larda başladı. Şimdi 5 organize sanayi bölgesi, 1 sanayi sitesi, 193 sanayi kuruluşu ve 20 binden fazla çalışan var. E-5 ve TEM Otoyolu’nun geçtiği Dilovası’nın nüfusu yaklaşık 45 bin.

Kemoterapi sohbeti
12 yıl boyunca Dilovası’nda bir deterjan fabrikasında çalışan 63 yaşındaki Sami Dinçer, şimdi Kocaeli Üniversitesi Onkoloji Bölümü’nde kemoterapi görüyor. Sami Dinçer’e, 7 ay önce kolon kanseri teşhisi konulmuş. Yıllarca Dilovası’nda yaşayan Dinçer, emekli olduktan sonra Gebze’ye taşınmış. Dinçer, bir yandan kemoterapi tedavisi devam ederken diğer yandan anlatıyor: “Deterjanlar ambalaj olduktan sonra temizlik yapıyorduk. Maske takıyorduk ancak faydası olmuyordu. Çok yoğun deterjan tozu vardı. İç organlarım durma noktasına gelmişti. İlk önce ‘bağırsak tembelliği’ gibi şeyler söylendi. Doktor, ‘Neler yapıyordun?’ diye sordu. Çalıştığım yeri anlattım. ‘Deterjanlardan olmuştur, bir anda olmaz, uzun bir süre sonunda oluşur’ dedi. Eylülde ilk ameliyatımı oldum. 4 aydır da kemoterapi görüyorum.”

‘Dilovası’ndan hastamız çok’
Sami Dinçer’i ameliyat eden Kocaeli Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Alponat, “Dilovası’ndan hastamız çok” diyor.

“O bölgede o kadar çok kanserojen var ki... Hangisi kanseri tetikliyor, bunu tespit etmek o kadar kolay değil. Dilovası Sağlık Bakanlığı tarafından da kontrol ediliyor. Kimyasallara uzun süre maruz kalmak, sadece kolon değil, akciğer gibi birçok kanserin tetiğini çeken faktör. Bu fabrikalardan çıkan kimyasallar bulutlara takılıp üzerinize yağabiliyor. Solunuyor. Tüm bunlar kanseri tetikliyor. Sadece deterjan demek doğru olmaz ancak kimyasal ve o bölgedeki havayı solumak kanseri tetikliyor. Kalınbağırsak ve sindirim sistemine ait tümörlerin dışında vücudun diğer organlarındaki tümörlerde de bölge (Dilovası) ön plana çıktı. Bu, Türkiye’nin gerçeği. O bölgede insanlar camlarını açamıyor. Dilovası’ndan hastamız çok.”

‘Nasıl bilecektik?’
Sami Dinçer, kemoterapi sırasında anlatmaya devam ediyor: “Benim zamanımda çalışan 8-10 arkadaşım kanserden öldü. Bir arkadaşım da akciğer kanserinden Göztepe’de tedavi oluyormuş. Bir arkadaşım, kendine çok güvenir, hiç maske kullanmazdı. Bir gün hastalandı, kansermiş. 3 ay içinde öldü.”
Sami Amca’ya çalıştığı yere kızgın olup olmadığını soruyorum. Cevabı ilginç: “Sonuçta çok iyi para veriyordu. Herkes oraya girmek istiyordu. Kızgın değilim. Böyle olacağını nasıl bilecektik?”

BOŞ ARAZİYE 1000 TON ARITMA ÇAMURU BOŞALTILMIŞ
Sanayi kuruluşları ile konut alanlarının içiçe girmesi nedeniyle, kanser vakalarının dünya ortalamalarının 30 kat üzerinde olduğu belirlenen, kirlilik konusunda bilimadamları ile siyasiler arasında tartışmalar yaşanan Dilovası’nda yeni bir çevre skandalı ortaya çıktı. Dilovası Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol ekiplerinin yaptığı denetimlerde, bölgeye yaklaşık 1000 ton endüstriyel nitelikli ve zehirli olabilecek arıtma çamuru döküldüğü belirlendi.

Dilovası Belediyesi Çevre Denetim ekibinin yaptığı kontrollerde, Tavşancıl- Çerkeşli köyleri arasındaki araziye dökülen, içinde çeşitli kimyasalın da bulunduğu atık çamurunun yaklaşık bin ton olduğu belirtildi. Atık çamuru arasında kozmetik tüpleri, firmalara ait birçok etiket, kantar ve sipariş fişlerinin olduğu da tespit edildi.

Belediye ekipleri bu etiketlerden yola çıkarak şu ana kadar üç ayrı firmaya ulaştı. Bu firmaların yetkilileri ile yapılan görüşmelerde, atıklarını İzmit’te faaliyet gösteren bir arıtma çamuru bertaraf tesisine teslim ettiklerini belirttikleri öğrenildi.

YERALTI SULARINA SIZMA TEHLİKESİ
Adapazarı, İzmit ve Gebze’de faaliyet gösteren üç ayrı firmanın endüstriyel nitelikli arıtma çamurunda zehirli bileşenlerin bulanabileceği, bu zehirlerin de yağmur suyu ile beraber toprağa veya suya karışabileceği kaydedildi. Bu durum, Dilovası’nda yeni bir çevre felaketinin habercisi olarak nitelendiriliyor.

Dilovası Belediyesi’nden yapılan açıklamada, yaklaşık 80 kamyon endüstriyel nitelikli arıtma çamurunun vahşice doğaya atıldığı belirtilerek şöyle denildi:

"Kocaeli Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve ilgili firma yetkilileri ile beraber atıkların atıldığı bölgede ikinci bir kez inceleme yapıldı. Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri de atık numunesi aldı. Bunları buraya boşaltanlar hakkında en ağır ceza müeyyideleri uygulanacak." (DHA)

Kaynak : http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1038524&Date=31.01.2011&CategoryID=77

ibosener
31-01-2011, 13:42
Yukarıdaki haberi Radikal gazetesi yeni haber gibi tekrar servis etmiş. O haberle ilgili bir başka iddia da burada.

İspatlamazsa davalık olacak

Dilovası'nda kanserin anne sütünden başladığı iddia eden Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'na iddialarını ispat etmesi istendi. 16.01.2011,01:14:33

Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, Dilovası'nda 100 kişiden 33'ünün kanserden öldüğü ve kanserin anne sütünden başladığı iddialarını gündeme getirenKocaeliÜniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nun ortaya attığı iddiaları ispatlamazsa hakkında suç duyurusunda bulunulacağını söyledi.

TBMM Dilovası Araştırma Komisyonu eski Başkanı, Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, uzun sürenin ardından Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nun açıklamalarıyla tekrar çevre kirliliği vekanseriddialarıyla tekrar gündeme gelen Dİlovası'nda basın toplantısı düzenledi.

Dilovası'nda her yüz kişiden 33'ünün kanserden hayatını kaybettiği iddialarını yalanlayan Eyüp ayar, ilçedeki kanser vakalarınınTürkiyeortalamasında olduğunu söyledi. Ayar, "Dilovası'ndaki kanser vakaları yüzde 12 oranında. Onur Hamzaoğlu'nun açıkladığı rakamlar gerçekleri yansıtmıyor" dedi.

Ayar, Onur Hamzaoğlu'nun "Kanser anne sütünden başlıyor" şeklindeki açıklamalarına da anlam veremediğini ifade ederek "Sayın hocamız bu tespitleri neye göre yaptığını bilmiyoruz. Kendisinden yaptığı çalışmaları ve verileri istedik. Cevabı "Çalışmalarım sürüyor" oldu. Kocaeli Üniversitesi'ne ve YÖK'e yazı yazdık. Gündeme getirdiği iddiaları ispatlayamazsa hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Çevre ve Orman Bakanlığımız bu konuyla ilgili harekete geçti" diye konuştu. Ayar şöyle devam etti;

"Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu o zamanlar da ortaya bir iddia atmıştı. Dilovası Türkiye ortalamasının üç katı yüzde 33 ölüm oranları karşısında hava kirliliğinden dolayı kanserden ölüyor demişti. O zaman iddiaları boş çıkmıştı.

Biz Dilovası'nda sadece hava kirliliği değil üç ana nokta üzerinde duruyoruz. Ana noktalar hava, su, toprak. Birde kirleticileri onları araştırıyoruz. Sanayiciden mi, halktan mı, oto yollardan mı, limanlardan mı kaynaklı olduğunu bakıyoruz. Bu araştırmalar ilgili bakanlık tarafından sürekli denetlenerek yapılmaktadır. Dilovası heran her saniye canlı, canlı takip edilmektedir. Üç noktada ölçüm cihazları tarafından yapılan bu denetimleri herkes internetten bakabilir. Kirlilik tespit edilse anında müdahale edilir. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.

"Hamzaoğlu'nun açıklamaları gerçek dışı. Çünkü yaptığı ve kamuoyu ile paylaştığı iddialar herhangi bir çalışmaya, testlere ve somut belgelere dayanmıyor. 2005 yılındaki açıklamalarını yineliyor. Sadece şimdi diyor ki Hamzaoğlu, yaptığım çalışmalarda Dilovası'ndaki çocukların dışkılarında ve anne sütünde metal çıktı. Bizde diyoruz ki o zaman ver elindeki testleri bizle paylaş ona göre işlem yapalım. Onu da yapmıyor."

Kaynak : http://www.attabot.com/haber-oku/ispatlamazsa-davalik-olacak-3616210/

dely308
23-03-2011, 17:44
Ben benzini ilk olarak Shell den alıyordum.Ancak promosyon konusunda o kadar pinti ki anlatamam! ayrıca da pislik içinde birçok bayi ile karşılaştım.Araştırdım ve Türk firma yok mu dedim baktım ki en Türk olan OPET miş. Ben de hemen ona başladım ama başka artılarını da görfüm.Mesela yaygın bir ağı var.Örneğin Ürgüp ten yaklaşık 20-30 km sonra koskoca vaha gibi bir yerin ortasında opet bulmak ve onun da yöreye bakınca tertemiz olması çok şaşırttı beni. Bir de otobilim olayı var.Kredi kartı tanımlaması yaılarak kullanılan turuncu virgül şeklinde bir alet.Çok pratik . OPET in sitesinden kredi kartı ekleyip çıkarabiliyorsnuz ve daha bir çok ayar yapılabiliyor(ayda kaç kez ve toplam ne kadar yakıt alınabileceği falan).Araçtan hiç inmeden yakıt alabiliyorsunuz.Anahtarlığı pompacı pompaya okutuyor ve anında kredi kartından geçiyor.Başka özellik arayan yoksa tercih edilebilir bir marka bence "OPET"

Haluk
01-04-2011, 21:41
opet farkı açıyor ankette

mimit
01-04-2011, 21:56
Benzin ve lpg de yıllarıdr Shell den vazgeçmedim en ufak bir sorunda yaşamadım performans olarak ta bu iki ürün kullandığım araçta diğerleri oranla daha iyi sonuçlar verdi,yıllardır aracımı götürdüğüm ustamda dizel e geçince opet i gösterdi depo bitsin opetciyiz ankarada shell ile aralarında dizel yakıtta 15 20 kuruş fark var ama usta öyle dedi napalım.

Esat
01-04-2011, 22:27
genelde total ama bazende opet

Dreamcatcher
02-04-2011, 12:06
Kastamonu'da yaşayan biri olarak opet ten şamıyorum.denemelerim sonucunda bir depo yakıtta 50 ila 100 km fazla yapıyorum opetle..Shell in mazotu da iyidir ama ince olduğu için sarfiyatı fazladır..sonuç olarak benim de tavsiyem opet..
Bu arada Resi bey in söylediklerine inanıyorum..sözkonusu kaçak yakıtlar anadoluya da dağıtılıyormu acaba?

mtfpkr
01-05-2011, 20:32
bende genelde poetten yakıt alıyorum

Esat
01-05-2011, 20:34
bende genelde poetten yakıt alıyorum

Poet yenimi acildi :yahoo :yahoo

powermoon
02-05-2011, 14:41
Genelde Shell'i tercih ederim ama acil ise Total veya BP de olabilir. Bu 3ü dışında başka istasyondan almıyorum.

gokhancpt
25-06-2011, 11:50
ataşehirdeki arkadaşlar, hangi benzinligi tercih ediyorsunuz? opeti tercih ediyordum, enjektorlerde problem çıktı, shell den denedim araba arada bir tekledi, son olarak altunizade deki total dan aldım, sanki araba biraz daha farklı oldu :bilmem

cmr_cihangir
28-06-2011, 12:23
Uzunca bir süre sudeposunun karşısındaki shell istasyonundan yakıt almıştım. Üstelik diesel gtl dedikleri pahalı olanından. Son 1.5 senedir sürekli artan yakıt fiyatlarınında etkisiyle orayı tarihin karanlık sayfalarına gömüp gümrüğün karşısındaki full e abone oldum. Valla memnunum sorunsuz aracımı kullanıyorum üstelik bazen Tanerhocam'ı da görme ve muhabbet etme imkanım oluyor. Size de tavsiye ederim.

Not: Biz genelde pazar sabahları (9-10 arası) yakıt alıyoruz bilginize.

gokhancpt
28-06-2011, 12:29
tavsiyen için teşekkürler, shell den bir kere aldım, genellikle opet. ama benim arabanin bir sorunu var, istasyon değiştirdiğimde enjektör alıştırması için servise uğramak zorunda kalıyorum :kafa
neyse artık bir depoda full den alır servistekilerin bir çayını içmeye gideriz artık :D

cmr_cihangir
28-06-2011, 12:35
O zaman muhabbete full de başlayıp serviste devam ederiz. Ama showroomdaki araçların testi için inşallah. :D

gokhancpt
28-06-2011, 12:44
:iyi tamam ozaman ama depoyu yenilerde doldurum, bir ay sonra bulusuruz artık:)
aslında 508 testini tekrarlasak iyi olur, taner hocam duyar inşallah buradan sesimizi:)

Ömer Gedik
04-07-2011, 21:17
Son dönemde BP yi bırakıp Shell ile devam ediyorum Shell'in yakıtıyla araç çok daha iyi ivmeleniyor.

Ufuk
04-07-2011, 21:34
Her Istasyonun Bağlı olduğu Akaryakıt şirketinden alması zorunlu bir miktar yakıt var kotasını dolduran istasyon
Akaryakıt almakta serbest kalıyor. Yani istasyon kotasını doldurduysa Shell,Opet vs. diye Irak mazotu alıyorda olabiliriz.
Ama Total Doco istasyonlarını Total Kendi Isletiyor veya Jandarma Vakfını Islettiği Petrol Ofisi Bayileri var. Bu bayilerden
alan kimseler güvenerek yakıtlarını alabilirler. Diğer Bayilerde istasyonun insafına kalıyorsunuz. Şikayet vara bakılırsa
En iyi denilen markaların istasyonlarından alınan mazottan su çıktığı vs. görülebilir

gokhancpt
04-07-2011, 23:37
ÖMERİM, BU KONULARA SIZIN KADAR AKTIF DEĞILIM AMA ARABAYI ALDIĞIMDAN BERI OPET KULLANIYORDUM, ŞİMDİ TOTAL E GEÇTİM. OPETE KÖTÜ DEMİYORUM AMA MALUM ENJEKTÖR ŞAKIRDAMALARI 5000 KM LIK ARABADA HIÇ KESILMEDI, BIR ARA SHELL DE DENEDIM FAKAT BIZIM ASLAN ONUDA BEĞENMEDI. ÖNEMLİ OLAN NEREDEN ALDIĞINA BAĞLI, MARKA İLE PEK ALAKASI KALMAMIŞ ARTIK. BİZ HERKES KULLANIYOR DİYE KULLANDIK AMA İSTEDİĞİM VERİMİ BAHSETTİĞİM İSTASYONLARDAN ALAMADIM.

emax34
05-07-2011, 00:43
ÖMERİM, BU KONULARA SIZIN KADAR AKTIF DEĞILIM AMA ARABAYI ALDIĞIMDAN BERI OPET KULLANIYORDUM, ŞİMDİ TOTAL E GEÇTİM. OPETE KÖTÜ DEMİYORUM AMA MALUM ENJEKTÖR ŞAKIRDAMALARI 5000 KM LIK ARABADA HIÇ KESILMEDI, BIR ARA SHELL DE DENEDIM FAKAT BIZIM ASLAN ONUDA BEĞENMEDI. ÖNEMLİ OLAN NEREDEN ALDIĞINA BAĞLI, MARKA İLE PEK ALAKASI KALMAMIŞ ARTIK. BİZ HERKES KULLANIYOR DİYE KULLANDIK AMA İSTEDİĞİM VERİMİ BAHSETTİĞİM İSTASYONLARDAN ALAMADIM.

Bende arabayi aldigimdan beri bir tek MAslak Opetten aliyordum, fakat aracimdaki tekleme sakirdama halen devam, tatile giderken denemek maksadiyla total excellium aldi 2 depo kullandim hicbir fark yoktu, su an opet in yeni cikardigi motorine geri donus yaptim hem daha ucuz hemde ayni performans ve klasik sakirdama tekleme :))

gokhancpt
05-07-2011, 00:58
yok henüz tekleme safhasına geçmedim ama 15 günde bir özellikle rampa yukarı ilk harekette şakırdama geliyordu, şimdilik daha hissetmiyorum yada artık aslanımın ayrılmaz bir parçası olduğundan hissetmiyorum :havali

garip66
23-07-2011, 11:28
Ankara'da benzini 5 yıldır evime yakın olan Shell(Samsun yolu üzeri)
LPG ise Cebeciden Sitelere gelirken sağda Kale gaz var ondan alıyorum.
Şu ana kadar aracımda yakıttan kaynaklanan sorun yaşamadım.
Ankara'daki arkadaşlara tavsiye ederim.

sarman
02-08-2011, 17:01
Hem benzini pahalı al hemde kazık ye pes doğrusu. Bostancı E5 (deniz tarafındaki) Shell i 3 depodur kontrol ediyorum. Depom 35 litre. daha yarım depoyu henüz geçmişken 32 litre benzin ile fullediler hemde pompanın ilk otomatik durmasına kadar. Burhaniye gidiş gelişte yoldan yine shell alıyorum aynı depo aynı çizgide 25 litre ile fulluyor. Bunlar işi aparttılar, haram zıkkım olsun.

Bundan sonra Total veya OPET alacağım.

Sağlıcakla kalın

γuяdaeя
02-08-2011, 17:14
Hem benzini pahalı al hemde kazık ye pes doğrusu. Bostancı E5 (deniz tarafındaki) Shell i 3 depodur kontrol ediyorum. Depom 35 litre. daha yarım depoyu henüz geçmişken 32 litre benzin ile fullediler hemde pompanın ilk otomatik durmasına kadar. Burhaniye gidiş gelişte yoldan yine shell alıyorum aynı depo aynı çizgide 25 litre ile fulluyor. Bunlar işi aparttılar, haram zıkkım olsun.

Sağlıcakla kalın

Bunun şikayet edilebileceği bir merci yok mu hocam?

Seramana
02-08-2011, 17:59
İstanbul yolu üzerindeki shell den GTL alıyorum. Diğer mazotlara göre bence ciddi farkı var. Ayrıca full save den daha az yakıyor. Daha verimli olduğundan ötürü diye düşünüyorum.

reisG
03-08-2011, 09:07

Sağlıcakla kalın

Bunun şikayet edilebileceği bir merci yok mu hocam?

Çalıştığım sektör olduğundan ;Akaryakıt istasyonları konusunda daha önce adamların hepsinin hırsız olduğunu eğer şansınız varsa en az hırsızlık yapanı bulursanız hep oradan alın demiştim .Mesela size örnek Altunizade de oto pazarının olduğu yerdeki BP de sürekli pompada çalar eğer full depo almıyorsanız 1-2-3 lt. sürekli eksik koyar. örnekleri bunun çoktur. Şikayet etmenizin hiçbir anlamı yok. Adamlar öyle bir mafya ki devletin heryerine nüfus emişler. ulusal markörü bile çaldılar kaçağa devam etmek için.

JET
22-08-2011, 12:05
bir işletme kalitesini tuvaletinden belli eder derler,
tüm Opet istasyonlarının tertemiz olması tesadüf olamaz.

Opetten şaşmam.

ayrıca renk çekiyor :D

Abdullah
23-08-2011, 14:55

Opetten şaşmam.

bende bu opete neden ısınamadım diyordum

Shell

Esat
23-08-2011, 17:57

Opetten şaşmam.

Dostum ataşehir opetten mazot aldım ondan sonra iflah olmadım en son enjektör alıştırmasına girdi aracım haberin olsun shell den şaşma derim boş ver sarı laciyi baksana hapishanelerde sürünüyor :gul5 :gul5 :gul5 :gul5 :gul5 :gul5

Ranilin
23-08-2011, 20:05
Ben her zaman açıldığından beridir Ataşehir Opet'ten alırım şu ana kadar bir kere bile bir sıkıntı yaşamadım :S

Abdullah
23-08-2011, 23:48
Ben her zaman açıldığından beridir Ataşehir Opet'ten alırım şu ana kadar bir kere bile bir sıkıntı yaşamadım :S

işte belli olmuyor sağı solu arada mazota şike yapıyorlar alışkanlık hali :gul5

JET
24-08-2011, 00:00
hahah :D

2006 da bende opel astramla enjektör sorunu yaşadım powered by Shell!!

sonrası opete döndüm, zerre sıkıntısını görmedim.

Yasin CCK
24-08-2011, 08:17
Arkadaşlar daha önce de konuşmuştuk fakat yineleyim.

Hemen hemen bütün markalar ürünü TÜPRAŞ'dan alıyor almayanlar ise ithal ediyor, daha sonra hendi MARKER'larını ekliyorlar, özel bir katkı maddesi eklenirsede o pahallı satılan özel ürünler ortaya çıkıyor :) Yani özel bir ürün olmadıkça kalite 3 aşağı 5 yukarı aynı...Tabi ki marka çok önemli fakat markadan çok istasyona dikkat ediniz, bütün olay istasyonun dürüstlük anlayışı ve kafa yapısında ;)

TanerHoca
24-08-2011, 08:45
evet yasin. :iyi
forumda yazılanlara bakınca sanki her firma kendi akaryakıtını üretip satıyormuş gibi bir hava var.
oysa ki malın alındığı yer aynı.tabi ki kullanılan katkı maddelerinde firmalar arasında farklılıklar var ama bu birinin sattığının kaliteli diğerinin sattığının kalitesiz olduğu anlamına gelmez.sadece aynı mal için farklı katkı maddeleri kullanıldığı anlamı taşır.
burada önemli olanın bizatihi alışverişin yapıldığı istasyon olduğu defalarca vurgulanmıştı.

tAKreS
13-09-2011, 12:09
tüm firmalar akaryakıtı aynı yerden alıyor ama maalesef istasyonlar bu işin çakallığını yapıyor. Bu yüzden en çok denetim yapılan firmaları tercih ediniz. tercihen shell veya opet.

ÇΔĞLΔΨΔ∏
05-11-2011, 19:46
Petrol Ofisi bana göre petrol ofisinden alınca sanki daha fazla yol yapıyorum yada piskolojik :)

socrates(MeRiÇ)
05-11-2011, 23:29
Yakıt fiyatlarında en son gelişmeler, gerçi haberiniz olmuştur ama detaylı incelemek isteyenlere..

http://www.cnnturk.com/2011/ekonomi/genel/10/26/katkili.benzin.ve.motorinde.indirim/634570.0/index.html

ÇΔĞLΔΨΔ∏
05-11-2011, 23:53
zonguldaktan bugun petrol ofisinden aldım diesel 20 kurus kadar düşmüş nasıl hoşuma gitti 3.80 lere gerilemiş

Ömer Gedik
06-11-2011, 13:53
Son iki yakıt alışımda Shell GTL tercih ettim. Toplamda 50 lt aldım.

Araç kesinlikle daha sesli çalışıyor. Çekişi de olumlu manada etkileniyor. Daha çok ara ara alıp katkı atmış gibi olmak için GTL tercih ettim.

57.aLaY
13-11-2011, 01:56
Öncelikle tüm yorumları okuyamasam da büyük bir kısmını okudum, paylaşacaklarım da o göremediğim kısım içinde ise şimdiden kusura bakmayın. Geçen birkaç ay içerisinde opette satılan yakıtların içinde solvente rastlandığını ve bu yüzden çok ciddi bir ceza yediğini duymuşmuydunuz? Tekrarına mukabil opetin lisansının elinden alınacağını da söylemeliyim. Ben de 308 imi sıfır aldım ve bir petrol firmasını kesinlikle karalama yada övme ile elime birey geçmeyeceğini bilmenizi isterim.

Kardeşim İzmit tüpraşda çalışıyor ve bu haberi ondan da doğrulatmıştım. Solvent içeren yakıtlar maalesef ülkemizde baya bir çoğunlukta zira yakıt içerisine solvent katma oranları ülkemizde çok da sıkı değil. Mesela Avrupa da bu oranlar çok sıkı iken mesela 7,1 - 7,2 ülkemizde 6,1 - 10,00 aralığında. Düşünün bir yakıtın içerisinde ne kadar solvent içereceğini. Şimdiye kadar ben de opetten almıştım ve büyük ihtimalle de opetten alacam derken bunu duyunca opetten soğudum. Shellin dizelini kullanmak nasip olmadı hiç ( nasip gazına imiş :) )... Açıkcası sıfır araç ve yakıtı değiştirsem mi kararsızım zira araca etkisinin ne olacağı yönünde bir malumatım yok ???

Mert Ali
13-11-2011, 04:11
http://img715.imageshack.us/img715/6354/hpim0649a.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/715/hpim0649a.jpg/)

Abdullah
14-11-2011, 17:38
http://img715.imageshack.us/img715/6354/hpim0649a.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/715/hpim0649a.jpg/)

Full den birkaç arkadaşımız sorun yaşadı umarım sende böyle birşey olmaz.

Mert Ali
14-11-2011, 17:47
Arabalar malum,çok hassaslar. Bizim arabada kötü yakıt hemen yol bilgisayarında hata veriyor. FULL den aldık alalı bir sorun çıkmadı...

Abdullah
14-11-2011, 22:07
Arabalar malum,çok hassaslar. Bizim arabada kötü yakıt hemen yol bilgisayarında hata veriyor. FULL den aldık alalı bir sorun çıkmadı...

aman o zaman maşallah diyelim ve bence kesinlikle yakıt aldığın o istasyonu bırakma hep ordan almaya gayret göster az çalanını bulmuşsun :D

muhti
14-11-2011, 22:16

aman o zaman maşallah diyelim ve bence kesinlikle yakıt aldığın o istasyonu bırakma hep ordan almaya gayret göster az çalanını bulmuşsun :D

dün dudullu Fulldeydim. heryere hedef 30.000 yazan kağıtlar yapıştırmışlar. dedim nedir bu 30.000 hedefi? pompacının cevabı şuan günde ortalama 26.000litre civarında satıyoruz 30.000i yakaladığımız anda çift maaş alacağız oldu.. bu bölgede günde 5.000 6.000litre satan bayiler bayram yapıyor dedi. ayrıca yakıtlarına garanti de veriyorlar. yakıt kaynaklı herhangi bir arızanın tespitinde bütün masrafı üstleniyorlar(belirli şartları var tabi). bilmiyorum başka firmalar bu kadar güveniyormu yakıtına. ben son 10.000km mi istisnasız fullden (dudullu) aldım herhangi bir sıkıntım da olmadı. ayrıca full kart ile mazotun da 3.57ye geldiğini belirteyim. :havali gece 02.00 sabah 06.00 arası ise 3.47 TL..

Abdullah
14-11-2011, 22:22

dün dudullu Fulldeydim. heryere hedef 30.000 yazan kağıtlar yapıştırmışlar. dedim nedir bu 30.000 hedefi? pompacının cevabı şuan günde ortalama 26.000litre civarında satıyoruz 30.000i yakaladığımız anda çift maaş alacağız oldu.. bu bölgede günde 5.000 6.000litre satan bayiler bayram yapıyor dedi. ayrıca yakıtlarına garanti de veriyorlar. yakıt kaynaklı herhangi bir arızanın tespitinde bütün masrafı üstleniyorlar(belirli şartları var tabi). bilmiyorum başka firmalar bu kadar güveniyormu yakıtına. ben son 10.000km mi istisnasız fullden (dudullu) aldım herhangi bir sıkıntım da olmadı. ayrıca full kart ile mazotun da 3.57ye geldiğini belirteyim. :havali gece 02.00 sabah 06.00 arası ise 3.47 TL..

inşallah bir sıkıntı çıkmaz özdemirim ben bir defa aldım sıkıntı yaşamadım ama diğer arkadaşlar yaşayınca korktum açıkcası o yüzden yoksa amaç full ü kötülemek değil yani ucuz mazot herkesin hakkı :D hemde baldan tatlı :D

muhti
14-11-2011, 22:24
inşallah tabiki :D bende duydum o sıkıntıları o yüzden bayimi değiştirmiyorum hiç, şimdilik maşallahı var.

Mert Ali
14-11-2011, 22:32
2 Tane FULL İstasyonun müdürünü tanıyoruz o yüzden.. Gidiyorum arabayı yıkıyorum,kuruluyorum vs. mekan bizim :)

Abdullah
14-11-2011, 22:42
inşallah tabiki :D bende duydum o sıkıntıları o yüzden bayimi değiştirmiyorum hiç, şimdilik maşallahı var.

aman özdemirim şeytan kulağınaa

2 Tane FULL İstasyonun müdürünü tanıyoruz o yüzden.. Gidiyorum arabayı yıkıyorum,kuruluyorum vs. mekan bizim :)

iyi aman o zaman sıkıntı yok :D

alican_07
05-12-2011, 23:32
opet iyidir uzun zamandır kullanıyorum hiç bi sıkıntı çıkarmadı bana bu zamana kadar.

Abdullah
05-12-2011, 23:38
geçenlerde yaptığım bir testi sizlere anlatmak istedim. Çarşamba buluşmasına giderken yakıt ışığım yanıyordu Taner hocam ile beraber full den 50TL lik yakıt aldık yol bilgisayarını sıfırladık 50 km de ortalama 5.6 idi toplamda aracım o 50TL ile 216 km yol yaptı ama gelin görün ki birde bana sorun nasıl yaptı 2 günde arabamdan soğuttu beni :kizgin basıyorum gitmiyor benim aslan oldu kedi canımdan bezdirdi aracı servise götürmeyi bile düşündüm kazasız belasız aldığım o nalet mazotu bitirdim :kac ve ışık yanınca opetten aldım. :keyifli Sonuç bariz bir şekilde farkedilir derecede süper performans arkadaşlar bende size tavsiye benim aracım 1.6 90hP bunları yaşadım bilginiz olsun. Ayrıca istanbulda full den yakıt alıp sorun yaşamayan arkadaşlar size de tavsiyem kesinlikle kayışdağı gümrüğün oradaki full den almayın. Fullun hepsi kötü mü bilmem ama orası berbat bizzat test edildi onaylandı. Tropix tarafından.

bahadir2603
05-12-2011, 23:52
Öncelikle tüm yorumları okuyamasam da büyük bir kısmını okudum, paylaşacaklarım da o göremediğim kısım içinde ise şimdiden kusura bakmayın. Geçen birkaç ay içerisinde opette satılan yakıtların içinde solvente rastlandığını ve bu yüzden çok ciddi bir ceza yediğini duymuşmuydunuz? Tekrarına mukabil opetin lisansının elinden alınacağını da söylemeliyim. Ben de 308 imi sıfır aldım ve bir petrol firmasını kesinlikle karalama yada övme ile elime birey geçmeyeceğini bilmenizi isterim.

Kardeşim İzmit tüpraşda çalışıyor ve bu haberi ondan da doğrulatmıştım. Solvent içeren yakıtlar maalesef ülkemizde baya bir çoğunlukta zira yakıt içerisine solvent katma oranları ülkemizde çok da sıkı değil. Mesela Avrupa da bu oranlar çok sıkı iken mesela 7,1 - 7,2 ülkemizde 6,1 - 10,00 aralığında. Düşünün bir yakıtın içerisinde ne kadar solvent içereceğini. Şimdiye kadar ben de opetten almıştım ve büyük ihtimalle de opetten alacam derken bunu duyunca opetten soğudum. Shellin dizelini kullanmak nasip olmadı hiç ( nasip gazına imiş :) )... Açıkcası sıfır araç ve yakıtı değiştirsem mi kararsızım zira araca etkisinin ne olacağı yönünde bir malumatım yok ???

Bu konu çok yerde tartışıldı ve sonuç hep şuna geldi. Bir kısım bayinin işletmesine güveniyor marka ne olursa olsun ordan alıyor bir kısımda marka olmuş firmalardan almayı tercih ediyor.

Bende Tüpraş Rafinerisinde çalışıyorum ve bu ürünlerin ne kadara malolduğunu çok iyi biliyorum. Bayilerin yapılabileceği sahtekarlıklarda çok fazladır. Benzin de solvent katarlar. Gazyağını da mazot diye yuttururlar hiçbirşey anlamazsın :).

Yukarıdaki arkadaşın bahsettiği firmanın yapmış olduğu sahtekarlığa bulunduğum ildede denk geldik ve gerekli yerlere şikayetlerimiz bildirdik. Sonuç olarak marka bir bayiide olsa sahibi adam değilse herşey yapılabilir. Ben shell den alırdım ama artık 10 bin km den fazladır sahibine ve işletmesine güvendiğim Türk Petrollerinden alıyorum litresi 2.48.

Bu arada Rafineride çalışan mühendis olarak bile rafineriden benzin-mazot vs alma hakkımız yok :)..

Ömer Gedik
05-12-2011, 23:57
Pardon litresi 2,48 derken?

bahadir2603
06-12-2011, 00:04

3.48 ömer hocam SOORRRY :)

Ömer Gedik
06-12-2011, 00:07

Abi olmuyor böyle heyecan yaptım. :'(

bahadir2603
06-12-2011, 00:11

Abi olmuyor böyle heyecan yaptım. :'(

Rafineri çıkış maliyeti kar dahil 1.10 TL civarıdır motorin için. arada kalan tutarın ne olduğunu siz tahmin edersiniz :). Aslında 2. 48 bile çokken 3.90 lara satılıyor.. Vay ülkem vayy...Vergi cenneti.

Ömer Gedik
06-12-2011, 00:16
Eurodiesel şu an 3,81 iken Katkılı olanlar ( Excellium, Vpower) 3,90 da satılıyor. Çok fark var maalesef.

Full'de bile şu an 3,73 sanırım. 3,48 De oldukça uygun aslında. Yakıttan memnun musunuz?

bahadir2603
06-12-2011, 00:27
Rafineriler dolum istasyonlarına satış yapar. Dolum istasyonlarıda bayilerine gönderir yada diğer bayilere satarlar. Kırıkkale de rafineri olduğu için taşıma maliyetleri yokturç Ucuz olmasının AZDA olsa sebebi bu aslında. Aldığım yere güvendiğim için problem yaşamadım. Kırıkkale dışında mutlaka shell den alırım arada fark varmı çekiş yönünden dersen HİÇBİR fark yok. Arabanın yakıt harcamasıda aynı. Cuma günü 10 bin km bakımına götürdüm bilhassa mazot filtresine baktım su yada kirlilik var mı diye. Problemde çıkmadı.

Burda dikkat edilemsi gereken nokta; alınacak yakıtın ucuz olması değil kesinlikle arabaya zarar vermeyecek yakıtı almak. Dediğim gibi gazyağını eurodizel diye satarlar farkında bile olmayız. taaki araba arıza verene kadar.

sarman
12-01-2012, 16:30
Bostancı kavşağındaki opet;

eski arabada LPG iyi idi. Hava basmıyor ve söyledikleri kadar dolduruyorlardı.
amaaaa...

95 oktan benzine gelince; iki depo gayet iyi, üçüncü depoda yakıt çok kısa sürede bitti, dördüncü depo da aynı. Yani uçuverdi...

Dün Ataşehir OPET den 95 oktan benzin aldım. sonuç;

35 lt lik depoya 31,21 lt yakıt "koymuşlar" ama ceyrek depo dolu iken birazınıda bagajamı koydu bunlar? Benim araba da depo ışığı yanıp sönmeye başlayınca 100 km daha gidebiliyorsun ( fabrika verisi) yani ışık yanıp sönmeye başlayınca depoda yaklaşık 6 lt benzin olması lazım. Buyrun hesabı siz yapın.

OPET ataşehir md yrd Ali beye durumu hemen şikayet ettim. ölçü kapları dün kontrol sonrası kalibrasyona gitmiş, onun için ölçüm yapıp bu gün bana telefon açacaklardı. hala yok. bende OPET müşteri hizmetlerine yazdım, oradanda ses yok. Bilginize... :uzgun

sarman
17-01-2012, 15:50
Arkadaşlar Ataşehir OPET hakkında iyi şeyler söylemeyeceğim...

Depomun alacağından fazla yakıt doldurdukları için OPET merkeze yazdığım yazıdan sonra iki kez aradılar.

Birincisinde şikayetimi incelemeye aldıklarını sonucu bildireceklerini söylediler.
İkincisinde istasyondaki pompaları kontrol ettik problem çıkmadı sorry dediler.

Yani ben kazık yediğim ile kaldım.Yolladığım şikayetin örneği aşağıdadır.

Sayın ilgili dün ( 11 ocak 2012 perşembe) OPET Emka Yapı Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. Ataşehir istasyonunuzdan arabama aldığım 95 oktan benzinin (12 no lu pompa) aldığımdan fazla gösterilerek fazla para ödememe sebep olduğundan şüpheleniyorum.

Durumu anında istasyon müdür yardımcısı olduğunu söyleyen Ali beye ilettim. Kendisi ölçü kapları ellerinde olmadığı için ölçüm yapamıyacaklarını ancak ertesi gün bu ölçümü yapıp beni telefon ile bilgilendireceklerini söyledi.

Şüphelerimin esası şudur; Aracım peugeot 107 dir ve yakıt deposu hacmi 35 Lt dir. Benzin almak için istasyonunuza geldiğimde çeyrek deponun biraz üzerinde yakıtım vardı. Depo fullendiğinde ( pompa kendisi durdu, pompacının 140 tl ye tamamlıyalım önerisini reddettim) 31,21 lt benzin aldığımı gösteren fiş verdiler.

Aracımın depo göstergesi yanıp sönmeye başladığında içinde yaklaşık 6 lt benzin kaldığını ve yaklaşık 100 km yapabileceğimi bildiriyor. ( fabrika dökümanı) . Daha bu aşamaya gelmeden, daha çeyrek depodan fazla yakıt var iken deponun 31,21 lt yakıt alması fiziken mümkün değildir.

Emekli bir deniz subayı olarak alışkanlık gereği, tüm kullandığım arabalarımda yakıtı çok sıkı takip ederim. Evime uzak olmasına rağmen sizin ürününüzü alabilmek için geldim. Mağduriyetimin giderilmesi için gerekenin yapılacağına inancım tamdır.

Duruma müdahele etmenizi ve gelişmelerden beni haberdar etmenizi saygılarımla rica ederim.

Ferhan ARMAN

Fizik kurallarını altüst etmiş bu durumda ne yapabilirim?

Bence OPET ilgilenmiş ama istasyonun hilesini bulamamış gibi duruyor.

sarman
17-01-2012, 15:54
Arabamın deposu tamamen boşalınca gidip oradan birdefa daha fullesem, ama forum olarak olabildiğince kalabalık gidip başında dursak da 35 litrelik depoya 40 45 lt yakıt koyduklarında ..... :bam3 mı ne.

SAMET010
17-01-2012, 16:45
gidelim abi ayıpsın :)

Ömer Gedik
17-01-2012, 16:55
Opet'i hiç sevmem Ferhan abi, başıma iki kere de iş geldi. :S

gokhancpt
17-01-2012, 17:00
Ferhan abi, konunun daha önceki yazılarını incelersen bahsi geçen istasyon hakkında şikayetleri görebilirsin, sözde sirkülasyonu devamlı olan bir istasyon ama yaşananlar her türlü üç kağıtcılığın döndüğünü göstermekte. sanırım oradan yakıt alan arkadaşlarımızda bu konulara biraz daha dikkat ederler.

Ömer Gedik
17-01-2012, 17:15
Dostlar Anket düzenlenerek oyunuzu değiştirme hakkı sunulmuştur. Ben BP olan oyumu Total ile değiştirdim.

Sizde oyu kaldır dedikten sonra tekrar seçim yapabilirsiniz.

SAMET010
19-01-2012, 13:08
istanbul anadolu yakası , özellikle kadıköye yakın benzinine iyi dediğiniz bi yer varmı :)

TanerHoca
19-01-2012, 13:28
istanbul anadolu yakası , özellikle kadıköye yakın benzinine iyi dediğiniz bi yer varmı :)

mazdam varken sekiz yıl boyunca bostancı köprüden kadıköy istikametine e5'e çıkarken
sağdaki shell den(vatanbilgisayarın önü) benzin aldım.hiç bir sıkıntı yaşamadım.

SAMET010
20-01-2012, 00:52

mazdam varken sekiz yıl boyunca bostancı köprüden kadıköy istikametine e5'e çıkarken
sağdaki shell den(vatanbilgisayarın önü) benzin aldım.hiç bir sıkıntı yaşamadım.

hocam mazot demek istemiştim aslında benzin derken dil alışkanlığı :) mazota da ordan mı devam ediyorsunuz peki ?

TanerHoca
20-01-2012, 09:31
hocam mazot demek istemiştim aslında benzin derken dil alışkanlığı :) mazota da ordan mı devam ediyorsunuz peki ?

yine oradaki totalden. :)

sarman
20-01-2012, 12:30
son havadis;

e5 bostancı kavşağında karşılıklı iki shell de aynı kişinin ve benzinleri çooooook çabuk bitiyor. ( senelerce oradan almıştım çok memnundum ) ben artık almıyorum.
Aynı lokalizasyondaki TOTAL de bir gün bir günü tutmuyor, çabuk buharlaşıyor.artık orayı da bıraktım.
Ataşehir OPET den birdaha benzin almam, depodan fazla dolduruyorlar !

Samet kardeşimin sorusu bana yarıyacak. Anadolu yakasında namuslu bir benzin istasyonu varmı, bilen yazsın lütfen.

TanerHoca
20-01-2012, 14:59
ferhan abi opet, shell ve totalden şikayetçi olduğuna göre sana rahatlıkla full'ü önerebilirim.
belki fullden de memnun kalmayabilirsin ama hiç değilse diğerlerinden ucuz. :havali :D

sarman
20-01-2012, 22:37
OK ilk depoyu full den fulleyeceğim :D

Ömer Gedik
21-01-2012, 08:45
E-5 teki Total'in kendi şubesi olmalı. Çabuk buharlaşıyor derken araç fazla mı tüketti.

sarman
21-01-2012, 12:32
Ömer kardeşim,

Benim araçta anlık veya ortalama tüketimi gösteren bir şey malesef yok. Ancak depo yarıya düştükçe fulleyip kontrol edebiliyorum. Bir de aracın çekişten düşüp düşmediğine bakıyorum.

Sonuç olarak ayno TOTAL istasyonundan 5 depo fulledim. ilk iki depo çekiş iyi ve tüketim aracın fabrika verileri içinde kaldı. üçüncü depoda az ama 4ncü depoda alenen çekişte azalma oldu ve yakıt tüketimi fabrika max değerlerinin iki katına yani 10 lt/100 km üstüne çıktı. Yol aynı yol, kullanan aynı, üstelik ortalama dış sıcaklık ta aynı.

En son OPET ten aldığım yakıtla ( ki 3/4 depo doldurttum ) çekiş bariz bir şekilde arttı. ( ki dış sıcaklık çok düşmesine rağmen)

Aynı olay eski arabamda shell de de başıma gelmişti iki kez. Sonra dikkat ettim, oradaki pompacılardan tanıdık olanlar işaret ediyor "abi sen şu pompadan al " diye. o zaman herşey düzeldi yine. sanırım farklı depolar, farklı karışımlar?

Ben denizci alışkanlığı ile yakıt ve makine ile ilgili hususları sıkı takip ederim. çekişteki farklılıklara, motorun farklı ritimdeki çalışmalarına çok hassasım. iş bir yer bulup benzini geri çekip içinde ne var bakabilmekle çözülebilir sanırım. :(

Ömer Gedik
21-01-2012, 12:37
Abi bende yakıtlarımı çok ıskı takip ederim. Şimdi Total'in kendi istayonları olan Doco firmasından alıyorum. Çok memnunum. Hem yakıt güzel hemde ekonomik. Ama bizim araç Diesel tabi ki :)

TanerHoca
21-01-2012, 15:08
E-5 teki Total'in kendi şubesi olmalı. Çabuk buharlaşıyor derken araç fazla mı tüketti.

evet totalin kendi istasyonu.

EmRaH.
30-05-2012, 08:23
shell tercıh edıyordum genelde ama su sıralar aytemızden alıyorum bırazda uygun fıyatı ..

TFSI
30-05-2012, 08:39
Oturdugumuz mahallenin girişinde shell var mecburi alışkanlık oldu oraya gelınce ışık yanıyor sabah dönüşte alıyoruz lakin yakınımda total yada opet olsa ordan alıcam.

ANKA
11-06-2012, 12:34
Shell Dizel GTL kullanıyordum, milletin lafına kanıp gidip Vpower aldım. Aracın sesi değişti, gürültü titreşim arttı. Psikolojik falan değil resmen gaza tepkileri değişti aracın. Allah'tan deneme amaçlı yalnızca 50 TL'lik koydurdum. Şimdi bitsin hemen bir depo GTL alacağım. İstasyon daha önemli bence. 2 depo kadar GTL kullandım sorun yoktu. Aynen GTL'e devam edeceğim. Bi depoda 2-3 TL fazla vermek çok da önemli gelmiyor. Enjektörlere iyi baksın da bir depoda 10 TL fazla veririm sorun değil. Zaten ticari amaçla kullanmıyorum aracı.

gokhancpt
11-06-2012, 13:23
kadıköy total'de eurodizel in fiyatı 3,66. totallerin arasında sadece orası indirimdeymiş.

EmRaH.
11-06-2012, 15:58
Aytemiz'e devam 4,09 Benzin litre fiyatı..

serkan719
11-06-2012, 21:00
Opet Diyorum.

aRm
11-06-2012, 21:30
100.000 kilometredir çok mazot denedim Total Doco istasyonlarından alınmış Excellium Eurodiesel gibisi yok. Araç resmen sessiz, titreşimsiz çalışıyor... (:
Kesinlikle oyum Total'e...

Ömer Gedik
12-06-2012, 18:35
kadıköy total'de eurodizel in fiyatı 3,66. totallerin arasında sadece orası indirimdeymiş.

Abi Kasımpaşa Total Doco'da bu fiyattan satıyor. En yakın zamanda doldurucam depoyu.

Bende Doco istasyonlarından ve Excellium'dan şaşmıyorum. :iyi

gokhancpt
13-06-2012, 09:07
Abi Kasımpaşa Total Doco'da bu fiyattan satıyor. En yakın zamanda doldurucam depoyu.

Bende Doco istasyonlarından ve Excellium'dan şaşmıyorum. :iyi
ömer, 3,66 dan satan yerler arada değişiyormuş haberin olsun;)

Ömer Gedik
13-06-2012, 12:45
Gökhan abi benim gittiğim yerin yanında Full istasyonu olduğu için el mahkum indirim yapıyorlar. Direk yan yanalar :)

sarman
17-06-2012, 20:21
Ataşehir OPET kapandı :))))

gokhancpt
17-06-2012, 23:16
Ataşehir OPET kapandı :))))
Yerine po acmışlar, ancak yinede kadikoy total e devam

EmRaH.
18-06-2012, 07:43
4,05'e düştü 95 benzin aytemize devam :)

Selim Sümer
18-06-2012, 08:04
Bizim burada da total vardi.Yakit kalitesi Ile ilgili pek bir fark hissetmemistim.Bir gun aniden kapandi.Bir kac ay yenileme bahanesiyle kapali kaldi.Simdi ise herseyi sokup gitmisler.Daha once de ayni yerse shell vardi.Aynisi olmustu.Total'in elemanlari gulerguzlu ve cana yakindi.Yine sahil yolunda iyi bir mevkideki senelerin opet'i de aniden kapandi gitti.Akaryakitcilarin ruhsat Ile ilgili sikintilari var zannedersem.

MuratÇ.
18-06-2012, 08:41
full çünkü uygun.malum bebek var:)

Ömer Gedik
19-06-2012, 17:06
Şu pompacıların istasyona yanaşınca kapıma saldırıp anahtar istemelerine uyuz oluyorum. :S

Bu arada hala Mazot'a indirim bekliyorum. Depoyu doldurmadım bu yüzden :(

tAKreS
19-06-2012, 18:51
Benim de depo boş :)
Bu arada Ankarada hangi Total istasyonu Total'in kendi istasyonu ??

eyup_31
19-06-2012, 20:29
Bende mazota indirim bekliyorum depo boşalmak üzere 1500 litre kadar kaldı

Ömer Gedik
19-06-2012, 22:35
Bende mazota indirim bekliyorum depo boşalmak üzere 1500 litre kadar kaldı

Az kalmış :)

eyup_31
20-06-2012, 09:27
Az kalmış :)
Aynen Omer az kaldı 12000 litre aliyor:)

gokhancpt
20-06-2012, 10:18
Aynen Omer az kaldı 12000 litre aliyor:)
eyup, maşallah, neredeyse bizim gemilerin servis tankı kadar alıyormuş:cilgin

eyup_31
20-06-2012, 13:58
eyup, maşallah, neredeyse bizim gemilerin servis tankı kadar alıyormuş:cilgin
ancak yetiyor captan:)

Ömer Gedik
21-06-2012, 13:21
ancak yetiyor captan:)

Abi Sizde istasyon var galiba :)

EmRaH.
21-06-2012, 13:42
Şu depodan bizde yararlansak olmaz mı ya :P :)

BZK
21-06-2012, 14:00
Benim de depo boş :)
Bu arada Ankarada hangi Total istasyonu Total'in kendi istasyonu ??

doco'ların hepsi totalın kendi istasyonu netten baktım ankara üni. orda bide ostim içinde totol oil a.ş var bunları bulabildim :D

eyup_31
21-06-2012, 14:11
Abi Sizde istasyon var galiba :)
mazot sarfiyatımız fazla bu nedenle fabrikanın bir köşesine depo ve pompa koyduk vergi dairesinden izin alarak tabi...mazot için bp den fiyat aldım bugün 3.22 kdv dahil:)

eyup_31
21-06-2012, 14:12
Şu depodan bizde yararlansak olmaz mı ya :P :)
hataya yolu düşeni beklerim

uikaratas
22-06-2012, 11:03
Son yaşadığım yakıt sıkıntısından sonra ben de yazmış olayım: Ankara'da yakıt alınabilecek istasyonlar;

- Shell Bilkent (Shell'in kendi isyasyonu)
- Total Ostim (Total Oil Türkiye, yani Total'in kendi istasyonu. Yanlış olmasın Ostimde bir tane daha var, burası Atisan ile Yıldız Hurdacılar girişi arasındaki istasyon)
- PO Javdes (Javdes yani jandarma destekleme vakfı istasyonu. İstanbul Yolu Jandarma Kavşağı, Carrefour'un karşısı)

Ankarada bu üç istasyon harici yakıt almam artık. Shell işyerime, Total evime yakın. PO tam ortada kalıyor:)

wolo
22-07-2012, 08:45
shell, ama uzun yollarda mutlaka opet çünkü wc leri çok temiz ve çanakkalede savaş meydanlarına yaptıkları harcamaları gördükten sonra ara sıra almaya gayret ediyorum bir teşekkür yazısıda yazmıştım

serkan719
23-07-2012, 19:50
Opetten Benzin
Türkiye Petrolleri Mazot

307bursa
10-10-2012, 18:42
ben sürekli full den alıyorum su ana kadarda hiç bir problem yaşamadım

EmRaH.
15-11-2012, 08:44
Petline denemeye başladım şuan.Şimdilik memnunum

reisG
15-11-2012, 09:24
İncilrli çıkışındaki total bu hafta kapandı. mümkün olduğunca oradan benzin alırdım. alınabilecek en temiz benzinlerden birisiydi. İnşallah yenileme için kapanmıştır. ve tekrar açılır.

Abdullah
15-11-2012, 10:20
İncilrli çıkışındaki total bu hafta kapandı. mümkün olduğunca oradan benzin alırdım. alınabilecek en temiz benzinlerden birisiydi. İnşallah yenileme için kapanmıştır. ve tekrar açılır.

inşallah öyledir abi ama bu sektörde anladığım kadarıyla temiz iş yapan tutunamıyor ve kapatıyor :(

EmRaH.
21-01-2013, 15:25
Quık daha çok opeti sevdi şuanlık opete devam

Can ÖNEL
21-01-2013, 20:08
Biz de ilk mazotu opetten aldık ancak 6 yıl shell kullanmışlığımız var, hiç kusurunu görmedim. Ordu'da merkezde en güzel istasyona sahip opet. Eskiden shell'di son bir kaç yıldır opet oldu. Servisten kalitesiz mazotlar genelde büyük şehirlerde oluyor dediler Ordu'da bilindik herhangi bir markadan alabilirsiniz dediler.

sessizgece
13-03-2013, 08:55
Bende aslanıma sürekli shell den GTL alıyordum. Cuma akşam yakıt aldım. Ertesi gün temizlik yaparken aracın yakıt fişini gördüm fark ettim ki pompacı arkadaş V power doldurmuş. Üzerine düşmedim, temizlik yaptığımdan yakıt fişini de attım. Akşam yazlık lastiklerimi de bagaja koydum ki pazartesi tekrar uğraşmayayım. Pazar ani bir fikirle ailece beyşehir e gezmeye karar verdik. Asıl olay başladı. Ana yola yeni girmiştim ki aslanım gaz yememeye, silkelenmeye başladı. Aracım auto olduğunda boşa alıp gazda veremedim. Trafik yoğun, gaza yüklenemedim. 3-5 km gittikten sonra düzeldi. Aslanım da hala ara ara gaz yememe gibi yani saliselik bir olay var.
- Durum yakıttan mı kaynaklı, yoksa
- Powerbox takılırken beyne giden sokete bağlanmıştı. Yalnız bağlanırken usta aracın üstündeki soketin bir tırnağını içine kaçırmış ve düzeltmek için çok uğraşmıştı. Acaba ondan mı kaynaklı anlam veremedim.
Aslanım siyah duman atmıyor. Özellikle rampalar da dip gaz çıktım ve arkadan gelen arkadaşlara baktırdım, siyah duman yok.
Bugün sabah da aracımın gürültülü çalıştığını fark ettim. Olayın nereden kaynaklandığına anlam veremedim. Büyük ihtimalle yakıt ama sokette kafamı karıştırmıyor değil.

parkmen
13-03-2013, 09:48
Powerbox'lar çalışma prensibi olarak beyne giden sinyalleri kandırarak görev yapıyorlar bende 2 tane Kia aracımda powerbox kullandım bozulmasına yakın zamanlarda önce gaz yememeye daha sonrada 130 km hıza ulaşınca aracı stop ettirmeye başlamışlardı her ikiside. Tabi ki hepsinde böyle olacak diye bir şart yok.

sessizgece
13-03-2013, 10:55
yakıt mı, powerbox mı anlayamadım. Dediğim gibi kafamı kurcalayan soketin tırnağı mı problem yapıyor. Şimdi siz de böyle oldu diyince bakış açım değişti. 1-2 hafta aracımı kullanayım, bakalım neler olacak.

parkmen
13-03-2013, 11:05
Ben bu sorunu şöyle tespit etmiştim araçlardan birinden powerbox'ı çıkarttım diğeri ise powerboxla devam etti. Çıkarttığım araçta gaz yememe 130km'yi geçince stop etme olayı ortadan kalkmıştı. Bir müddet daha böyle kullan gene aynı sıkıntıları yaparsa aracından çıkart powerboxı bir müddette powerbox olmadan kullan aynı sıkıntıyı yapıp yapmadığını görmüş daha rahat teşhis koymuş olursun.

sessizgece
13-03-2013, 11:38
onu denemek imkansız gibi bir şey. Box ın bağlandığı sokete ulaşmak benim araçta oldukca uğraştırıyor. Sileceklerin sökülmesi ile başlıyor, komple hava filtresi ile devam ediyor. Benim sökmem imkansız. Diğer türlü bayağı zaman alır. Box ı bağlarken mübalasız 4 saatte bağladı usta ve sokete zor ulaşarak sadece 2 parmağı ile söktü taktı desem yeridir. Zaten aracın üzerindeki soketin tırnağının geri kaçması da bu yüzden oldu diye düşünüyorum.
Box ı takalı 4 ay kadar oldu. Bu kadar çabuk arıza vereceğini sanmam.Yakıttan da kaynaklandığını düşünüyorum. Eski benzinli aracımda 97 kullanıyordum. İstanbul dönüşü Adapazarı na girmek durumunda kaldım. 97 yoktu ve fullsave 50 tl lik yakıt alıp otobana çıktım. Otoyolda resmen rezil oldu. Aracım çekmedi, hızı düştü. Bu olayı yaşadığımdan acaba yakıttan mı oluyor diye düşünmeye başladım.

Grkn
18-03-2013, 11:20
Ben lpg mi opetten alıyorum. Benzinden farkı yok :)

Taylan43
18-03-2013, 13:48
Arkadaşlar, ben yönetici arkadaşların tavsiyesi üzerine TOTAL'den mazot almaya başladım ve aracım 1 depoda 80-90 km daha fazla yol yapmaya ve gaz tepkimesini daha iyi almaya başladı.

290lira mazot aldım ve 1100km yol yaptım ve hala çeyrek depo var :)

Ömer Gedik
18-03-2013, 15:51
Maşallah taylan abi çok iyiymiş.

Can ÖNEL
18-03-2013, 15:59
Çok güzel bir değer Taylan Bey. Deponuz 60L mi? Kaç litre? Ben de depo boşalsın bir Total doldurayım.

TanerHoca
18-03-2013, 16:17
ben de mazotu totalden(kadıköy/tepe nautilus2un oradaki bayii) alıyorum hem daha ucuz hem de daha fazla km yapıyorum. :)

Çok güzel bir değer Taylan Bey. Deponuz 60L mi? Kaç litre? Ben de depo boşalsın bir Total doldurayım.

508' in deposu 72 litre.

Can ÖNEL
18-03-2013, 16:28
508' in deposu 72 litre.

Hay maşallah! :)

Ömer Gedik
18-03-2013, 16:39
Taner abi yazmış bile :)

Ben diğer modellerden yazayım.

206+-208-301 50 lt
RCZ- 55lt
308-3008-5008-Partner Tepee 60 lt
407 66 lt
406 70 lt
508 72lt

Taylan43
18-03-2013, 16:46
Taner abi yazmış bile :)

Ben diğer modellerden yazayım.

206+-208-301 50 lt
RCZ- 55lt
308-3008-5008-Partner Tepee 60 lt
407 66 lt
406 70 lt
508 72lt

Valla Ömer bende bilmiyordum 72lt olduğunu 65 sanıyordum. O gün araç 68lt aldı diye kavga çıkarıyordum az kalsın :D

sohbet23
18-03-2013, 17:10
ben aracıma shell vpover kullanıyorum

suat3
18-03-2013, 17:24
daha önce hiç total kullanmamıştım. depo boşalınca bende deneyeyim.. :)

HakanAnt
18-03-2013, 22:28
Ben ağırlıklı olarak ''Opet '' kullanıyorum diğer markalara göre çok daha fazla yol yapıyor.ve bunun yanında özellikle eco dizel kullanıyorum diğeri çok daha ince bir yakıt ve özellikle şehir içinde çok daha fazla buharlaşma yapıyor,yani kesemize zarar veriyor...DİKKATİNİZE ...!!!

ANKA
18-03-2013, 23:13
Ben halen Shell dizel GTL kullanıyorum öyle bir alıştım ki ara çıkışlardaki ivmelenmeye bayılıyorum GTL başka birşey; varsın 2 litre fazla yansın diyeceğim ama gayet hesaplı yakıyorum bu ara gaza fazla basmıyor yokuşlarda yüklenmiyorum ortalamam 5,2 oldu. Daha ne olsun aslanla aramızdan su sızmıyor maaşallah. Ama bizim Bağlıca yolu üzerinde yeni bir total açılıyor sırf deneme amaçlı bir depo alıp bir bakacağım aracın tepkilerinde azalma görürsem aynen GTL'e devam ederim.

Abdullah
19-03-2013, 00:02
Hep dedim en sonunda yola geldin Taylan abi daha bir sürü arkadaşa söyledim ama onlarda bir depo alsınlar hissedecekler farkı. Totalin doca olmasına dikkat edin ama.

Ömer Gedik
19-03-2013, 09:25
Doco olmasın Abdullah:gül6:

Taylan43
19-03-2013, 09:34
Doco olmasın Abdullah:gül6:

:gül6::gül5:

BERKMAN
21-03-2013, 00:48
Ben geçen Lukoil diye biyerden aldım araba ölüyordu o.O :D OPET açık ara farkla gidiyor okumam rağmen hala aradaki farkı kavrayamadım. Ve hala bi sonuç çıkaramadım kendim için Total denmi almalıyım yoksa Opet tenmi ? :(

301gti
24-05-2013, 07:56
Eski arabamda (polo) Bp ciydim.Aslana genellikle Shell den alıyorum.V pover ı uzun yolda deneyeceğim merak ediyorum.Geçen pompacı çok met etti...

Can ÖNEL
24-05-2013, 08:01
Uzun yıllar (6 yıl kadar) 207 dizelde daima Shell v-power kullandık. Memnunduk. Şimdi bu araçta TOTAL Exc. daha güzel sonuç veriyor. Vpower da gaz pedalından ayağımı çekince güç kaybı daha hissedilir oluyor ama totalde sanki araca alttan jigle var gibi tork ve çekiş devam ediyor. Sanırım artık tamamen TOTAL Exc.'e geçeceğim. Hem daha uzun km gidiyor +100km fark ediyor. Tabi bu benim araç kullanış stilime göre. V-power da güzel yakıt ancak Bulursam Shell Vpower+GTL deneyeceğim. Geçen depoda Shell Vpower ile 190TL ye 880km gittim bakalım bunda kaç olacak.

Yasin CCK
24-05-2013, 08:10
Son 2 yıldır Shell Taşıt Tanıma kullanıyoruz şirket araçlarımıza. Fuel Save tanımlı, ucuz ama başarılı :D
Hiçbir sıkıntı yaşamadık, performansı da güzel ;)

Ömer Gedik
16-08-2013, 08:38
Arkadaşlar özellikle Total kullananlarının yorumlarını merak ediyorum. Başımdan geçenleri anlatacağım.

Ben devamlı olarak Total Doconun(Totalin kendi istasyonu) Kasımpaşa İstasyonundan yakıt alıyordum. Ancak son 4-5 depodur(depomuda hep dolduruyordum.) aracımda 6,5lt/100 km'nin altına düşmeyen tüketim değerleri gördüm. Bu değerler ortalama 45 km/h gibi hızlarda veriliyordu. Bu canımı sıkmaya başlamıştı. Aracım eskisine göre çok fazla tüketim sarfediyordu bende araca birşey oldu diye düşünüp duruyordum. Aracım otobanda sakin kullanmama rağmen bile 6,5 seviyelerinin altına inmedi.

Velhasıl ben suçu aracımda ararken yakıtımın azalması ile beraber Shell Vpower Diesel yakıtı Şile'deki istasyonundan aldım. Artık aracım normal verilerine hatta daha azına düşmüştü. Shell ile ilk tüketim değerim araca artık yumuşak davranmaktan 308 kmnin ortalamasında 5.1 Lt/100 km oldu

Daha sonra farklı bir Shell istasyonundan 100 TL lik yakıt daha aldım. Şu an ortalamam 6lt/100 km'yi bulmuyor bile. Şu an gözüken değer 5.8 Lt/100 km

Sonuç olarak Total ile yollarım tamamen ayrıldı. Sizde benzer durumlar var mı diye merak ettim. İstasyonda mı sorun var yoksa Total'in ürünü mü değişti?

Can ÖNEL
16-08-2013, 08:52
Ben de bu depodan sonra denerim Ömer bey. Şimdi yarım depo olmadı 450km gittim. Ben genelde 220 lirayla 900km yapıyorum. Eğer aynı parayla 1000 falan yaparsam shellle bir sorun vardır. Ben de hep total kullanıyorum şimdilerde.

bacadir68
16-08-2013, 09:41
1,4 tdci fiesta'mız günlük 100 km gibi bir yol yapıyor sürekli. total bayisi tanıdığım olduğu için yakıtı total'den alıyorum haliyle. aracı nişanlım kullandığı için yakıt şehir içinde 6-6,5lt/100km'lerde geziyor. şehir dışında ise 4lt/100km gibi değerler veriyor araç ortalama olarak. aracı ben kullandığımda ise yatık değerleri düşüyor. ben kendi aracım 307'ede total'den benzin ve lpg alıyorum. lpg ilede benzer şikayetler gelmişti bir ara daha az km yapıyor diye. teb total bonus kullandığım için ve tanıdık bayi kazansın diye total'den alıyoruz biz işte. daha önce hep bp'den alırdım. kendi aracım açısından hiç bir fark görmedim. ama dizel için durum nedir bilemiyorum. shell'i denemek gerek. bu arada total excellium ile araç sesli çalışıyor şikayetleride vardı, açıklama olarak ince yakıt denilmişti bazı müşterilere.

SerhatRCZ
16-08-2013, 09:44
Arkadaşlar ben sizler kadar tecrübeli değilim tabi ki ancak yeni aracımı aldığımdan beri (total-shell-opet-bp-po) gibi denk geldiğim bütün markalardan benzin almaya çalıştım . Daha önceki yorumlara göz gezdirdim ancak beni en çok Petrol Ofisi memnun etti . Sebebini şöyle açıklayayım aslında çok net bir yöntem değil ancak aracımda 80 km lik menzil kalınca benzin alıyordum ve genelde 100 tl lik benzin alıyordum diğer markalarda aldıktan sonra bu menzil mesafesi genellikle tutuyor 280-300 km civarına yükseliyordu ancak hep en yüksek değerleri PO da yakalıyordum . Sonra abim dedi ki benzin alıyorsan güneşin tepede olduğu zamanlar alma ya sabah erken al yada gece al çünkü o saatlerde pompa daha çok benzin veriyormuş yoğunluk hesabından dolayı bende iyi ozaman dedim işe giderken 8 civarı yine aynı hesapla benzin aldım ve menzil 300 yerine 380 km gösterdi farkındayım çok doğru bir hesaplama yöntemi değil ancak sabah saatlerinde almaya dikkat ederseniz(belki herkes biliyordur ben bilmiyordum benzin bitince öğlen bile olsa alıyordum) daha fazla benzin verildiğini göreceksiniz .

Sizde denerseniz eğer bu konuyu kesinleştiririz belki . Şimdilik benim adresim Petrol Ofisi ancak eskiden hep shellden bulamazsam bp den benzin alırdım .

asdfg112
16-08-2013, 09:54
akaryakıt almında istasyon kadar önemli bir kriter daha var benim için, kredi kartı kampanyaları. bankalar genelde sağlam istasyonlar ile anlaşıp (opet, total gibi) puan kampanyası yapıyorlar. üstelik Opet'in online yakıt alım sitesi var ve %5 ekstra yakıt hediye ediyor.

garanti bankasının son kampanyasına katıldım mesela, bulunduğum yerde mazot 4,40 iken bana 3,75 gibi bir fiyata geldi OPET'te. ortalama tüketimim 5 litre, indirime göre hesap edersek 4,25 litre tüketimim var diyebilirim :)

bir sonraki kampanyanın total ile olmasını diliyorum çünkü gerçekten kaliteli olduğuna inanıyorum.

bacadir68
16-08-2013, 10:05
Arkadaşlar ben sizler kadar tecrübeli değilim tabi ki ancak yeni aracımı aldığımdan beri (total-shell-opet-bp-po) gibi denk geldiğim bütün markalardan benzin almaya çalıştım . Daha önceki yorumlara göz gezdirdim ancak beni en çok Petrol Ofisi memnun etti . Sebebini şöyle açıklayayım aslında çok net bir yöntem değil ancak aracımda 80 km lik menzil kalınca benzin alıyordum ve genelde 100 tl lik benzin alıyordum diğer markalarda aldıktan sonra bu menzil mesafesi genellikle tutuyor 280-300 km civarına yükseliyordu ancak hep en yüksek değerleri PO da yakalıyordum . Sonra abim dedi ki benzin alıyorsan güneşin tepede olduğu zamanlar alma ya sabah erken al yada gece al çünkü o saatlerde pompa daha çok benzin veriyormuş yoğunluk hesabından dolayı bende iyi ozaman dedim işe giderken 8 civarı yine aynı hesapla benzin aldım ve menzil 300 yerine 380 km gösterdi farkındayım çok doğru bir hesaplama yöntemi değil ancak sabah saatlerinde almaya dikkat ederseniz(belki herkes biliyordur ben bilmiyordum benzin bitince öğlen bile olsa alıyordum) daha fazla benzin verildiğini göreceksiniz .

Sizde denerseniz eğer bu konuyu kesinleştiririz belki . Şimdilik benim adresim Petrol Ofisi ancak eskiden hep shellden bulamazsam bp den benzin alırdım .
özellikle benzin gün içerisinde sıcaklığın olabildiğince düşük olduğu, sabah erken yada akşam güneş battıktan sonra alınmalıdır. bunun nedeni benzin çak çabuk buharlaşır. ve sistemin dolumu açık sistemle sağlanır. yani pompadan deponuza benzin akarken sıcak havada buharlaşır ve uçar gider. bunu özellikle istansyonlarda termal kamera varsa izleyebilirsiniz. genellikle istasyon eğitim ve seminerlerinde kullanırlar iş güvenliği ile ilgili olarak. motorin çabuk buharlaşmaz ama yine serinlikte almak iyidir birazdan açıklayacağım. lpg ise tamamen kapalı sistemle dolum yapılır. ancak onuda serin havada almaya özen gösterin. şimdi neden motorin ve lpg için serin hava dedim belirteyim. burda işin içine üçkağıtçılık hile hurda giriyor işletme sahipleri tarafından. her pompada yakıtın sıcaklığını ayarlayacak sistem mevcuttur. yani yönetmelik gereği pompanın kaç bar basınçta olacağı ve yakıtın sıcaklığı belirtilmiştir. bazı uyanık işletmeciler gerek basıncı yüksek tutarak ya da yakıt sıkcalığını olması gereknden farklı tutarak müşterileri aldatıyor. siz pompada 40lt yakıt aldığınızı görüyorsnunuz ama bu bahsettiğim sebeplerden dolayı aslında atıyorum 38lt yakıt almış oluyorsunuz. 40lt parası ödeyip 38lt alıyorsunuz malesef. onun içindir ki tanıdık güvenilir yerlerden yakıt almak önemlidir.

geçenlerde bunun ilgili bir haber okumuştur. müşterinin aracında 41lt'lik lpg deposu var. haliyle 38lt civarı bir lpg alacak. pompada 45lt gaz basıldığını görünce işletmeye dava açmıştı habere göre.

kısaca piyasada cebinde parası çok olan hırsız çok malesef. dikkat etmek gerek.

Yasin CCK
16-08-2013, 11:34
Serhat, Bahadır arkadaşımız bahsettiğin durumun teknik açıklamasını yapmış. Bu; fazla benzin vermek yerine daha doğru bir yorum ;)

sinan34
18-08-2013, 12:26
Arkadaşlar aracımın deposu 58.330 lt yakıt aldı.
Dün gece yarısı shelden 58.330lt vp diesel alınca şaşırdım.
Lamba yandıktan sonra 15km yol yaptım.
Tahminime göre 3-5 litre aracın deposunda olması gerekiyordu.

Gökay
18-08-2013, 15:18
Istanbulda goztepe e5te Shell den aldigim yakit Cesmede Bpden aldigimdan daha bereketli cikti.Ya istasyon yada marka bilemeyecegim ama sanirin Shelle devam edecegim artik.

Ömer Gedik
18-08-2013, 22:42
Arkadaşlar aracımın deposu 58.330 lt yakıt aldı.
Dün gece yarısı shelden 58.330lt vp diesel alınca şaşırdım.
Lamba yandıktan sonra 15km yol yaptım.
Tahminime göre 3-5 litre aracın deposunda olması gerekiyordu.

Depo 60lt ve 2-3lt ilaveten alması çok doğal. Pompacılar genellikle ilk attığında bırakmayıp ilave yapıyor.

sinan34
19-08-2013, 12:02
Depo 60lt ve 2-3lt ilaveten alması çok doğal. Pompacılar genellikle ilk attığında bırakmayıp ilave yapıyor.

Ömer cevabın için teşekkür ederim.
Daha öncede ışık yandıktan sonra depoyu tam doldurtmuştum .İlk defa 58lt alınca şaşırdım.

TanerHoca
19-08-2013, 13:58
istanbul'da sürekli totalden ve aynı istasyondan alıyorum. istanbul'dan sivas'a giderken de totalden ama farklı bir istasyondan aldım.pek memnun kalmadım açıkçası.
tokat'tan istanbul'a gelirken de tavsiye üzerine shell den aldım. shellden aldığım yakıttan oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim.

BERKMAN
19-08-2013, 16:19
Koşuyolundaki Total den 40 TL lik mazot aldım inanamadım ya 40 TL ye 130 Km hatta belki daha fazla yol gittim. Aracın ibresi en sona gelmişti normalde hep aynı seviyedeyken 30 Tl ye 70 KM falan gidiyodum devamlı. Total den 40 TL lik yakıt aldıktan sonra Ataşehire ordan polonezköye ordan taksime taksimden sultanahmet ordan atatürk havaalanı ordan tekrar ataşehir e döndüm yoldaki trafiği açık klimayı ve uzattığımız yolları saymıyorum . çok şaşırdım yolum düştükçe ordan alıcam.

Gökay
24-08-2013, 07:37
Bu sefer Shell Gtl aldım,hiç memnun kalmadım diyebillirim.

Menzil hızla azalıyor hemde 90-100 km hızla giderken bir silkeleme peydah olup sonra gecti.Daha önce hiç olmamıştı.Yakıtı aldıgımın 5km sonrası olunca direk suçluyorum :)

bacadir68
24-08-2013, 10:06
markadan ziyade işletmeye olan güven burada daha önemli demek ki. ne her total aynıdır, ne her bp aynıdır, ne her shell aynıdır.

Can ÖNEL
24-08-2013, 10:24
Katılıyorum. İStasyonun kalitesi daha önemli. Silkeleme bende de Fatsadaki shellden alınca oldu. Sonra totale geçtim onda bir müddet olmadı arada bir bazı depolarda oldu. Şimdi ordudaki shellden aldım yine silkeleme olmadı. Bakalım. 6 yıldır aldığımız shell istasyonu ordudaki, dilerim bir sıkıntı olmaz.

Mustafa_03
24-08-2013, 13:32
öncelikle herkese merhabalar aracı ocak ayında aldığımdan beri hep tuzla shell istasyonundan alıyorum yıllardan beri tanıyorum kendilerini sürekli devir daim olan bi istasyon benim evim ve işyerime uzak olmasına rağmen tuzla opet ve po alınan benzine rağmen en az bi depoda 50 km fazla yol yapıyorum sadece 3 kez başka istasyondan aldım ilk total diğer ikiside yine afyon daki shell den aldım ama tuzladan aldığım benzinden daha az yol gittiğimi söyleyebilirim.

Gökay
09-09-2013, 20:27
Shell nitro plus kullanan oldumu acaba?
Gtl sizlere omur artik bunu cikarmislar..

woonmalker
10-09-2013, 00:42
Arkadaşlar özellikle Total kullananlarının yorumlarını merak ediyorum. Başımdan geçenleri anlatacağım.

Ben devamlı olarak Total Doconun(Totalin kendi istasyonu) Kasımpaşa İstasyonundan yakıt alıyordum. Ancak son 4-5 depodur(depomuda hep dolduruyordum.) aracımda 6,5lt/100 km'nin altına düşmeyen tüketim değerleri gördüm. Bu değerler ortalama 45 km/h gibi hızlarda veriliyordu. Bu canımı sıkmaya başlamıştı. Aracım eskisine göre çok fazla tüketim sarfediyordu bende araca birşey oldu diye düşünüp duruyordum. Aracım otobanda sakin kullanmama rağmen bile 6,5 seviyelerinin altına inmedi.

Velhasıl ben suçu aracımda ararken yakıtımın azalması ile beraber Shell Vpower Diesel yakıtı Şile'deki istasyonundan aldım. Artık aracım normal verilerine hatta daha azına düşmüştü. Shell ile ilk tüketim değerim araca artık yumuşak davranmaktan 308 kmnin ortalamasında 5.1 Lt/100 km oldu

Daha sonra farklı bir Shell istasyonundan 100 TL lik yakıt daha aldım. Şu an ortalamam 6lt/100 km'yi bulmuyor bile. Şu an gözüken değer 5.8 Lt/100 km

Sonuç olarak Total ile yollarım tamamen ayrıldı. Sizde benzer durumlar var mı diye merak ettim. İstasyonda mı sorun var yoksa Total'in ürünü mü değişti?

ömer hocam aynı olay başıma geldi . arabayı aldığım günden bu yana sadece totalden ve aynı istasyondan alıyordum istasyon el değiştirmiş son 3 depoda 6 lı değerlerin üzerinde yakmaya bşaladı . normalde 4.8 lerde yakıyorum. opetten aldım son depomu yakıt düştü 5.3 lere .. çok şaşırdım

Can ÖNEL
10-09-2013, 07:55
Ben bir depo shellden aldım o 4.5 falan yaktı şimdi total aldım o da 4.7 gibi seyrediyor. Bende henüz bir fark yok iki bayi arasında.

SerhatRCZ
13-09-2013, 16:52
Bir indirim haberi daha umarım bu indirimler gerçekten pompa fiyatlarına yansıyordur . Yarın sabah benzin alırken dikkat edeceğim .

Benzin (http://ekonomi.haberturk.com/etiket/benzin) fiyatında, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere, 13 kuruş indirim (http://ekonomi.haberturk.com/etiket/indirim) yapıldı. Bloomberg'ün haberine göre; bu düzenlemenin ardından İstanbul'da 1 litre benzin (http://ekonomi.haberturk.com/etiket/benzin)in fiyatı İstanbul'da 4,83 liraya geriledi.

Ömer Gedik
13-09-2013, 16:56
Mazot Benzini geçecek bu gidişle :S

SerhatRCZ
13-09-2013, 17:26
Mazot Benzini geçecek bu gidişle :S

Aynen öyle hocam benimde aklıma bu geldi . Sağolsunlar vatandaş nereye yönelse oraya zorluk çıkarıyorlar :( .

kvnc35
21-09-2013, 11:21
Genelde Opet/Aygaz tercih ediyorum..(2.75 lpg)

sohbet23
21-09-2013, 13:09
Aracımda Shell W Pover kullanıyordum bildiğiniz gibi sizlere ömür, en son yakıt aldığımda yeni yakıt WPover Nitro kullandım şu an ortalama yakıt değerim 4.7

Can ÖNEL
21-09-2013, 14:21
Ben total kullandığımı söylemiştim benim de ortalamam 4.5-4.7 aralığında değişiyor.

HamzaHakkı
21-09-2013, 21:58
Shell wpower nitro aldım. Alt devirlerde sanki gaz tepkimesi daha iyi gibi geldi. Bir de geçen hafta araca würth mazot katkısı ilave etmiştim onun da bir etkisi var mı bilmiyorum.

bacadir68
22-09-2013, 06:57
katkılı motorin alıyorsanız ekstradan yakıt katkısı ekleyip yakıtı daha fazla inceltmeyin başınıza iş alırsınız benden söylemesi. mazot katkısı dedikleri ürünleri sadece normal motorinde kullanın.

HamzaHakkı
22-09-2013, 11:32
katkılı motorin alıyorsanız ekstradan yakıt katkısı ekleyip yakıtı daha fazla inceltmeyin başınıza iş alırsınız benden söylemesi. mazot katkısı dedikleri ürünleri sadece normal motorinde kullanın.

Mazot katkısını zaten total'in eurodieselinde kullanmıştım. Normal motorin dediğiniz ne oluyor?

HakanAnt
22-09-2013, 13:05
Ben ağırlıklı olarak '' Opet '' kullanıyorum çok da memnunum...

bacadir68
22-09-2013, 15:00
Mazot katkısını zaten total'in eurodieselinde kullanmıştım. Normal motorin dediğiniz ne oluyor?
total eurodiesel dediğiniz nolmal motorin, total excellium eurodiesel katkılı motorindir.

HamzaHakkı
22-09-2013, 18:51
total eurodiesel dediğiniz nolmal motorin, total excellium eurodiesel katkılı motorindir.

Anladım ama bundan sonra tercihim shell olacak.

GOXIN
22-09-2013, 21:05
Aracımda Shell W Pover kullanıyordum bildiğiniz gibi sizlere ömür, en son yakıt aldığımda yeni yakıt WPover Nitro kullandım şu an ortalama yakıt değerim 4.7
Ben henuz yeniyi deneyemedim hissedilir bir sey var mi? Sehirici tuketim nedir eskiye gore?

HamzaHakkı
23-09-2013, 11:54
Nitronun sanki biraz daha tüketimi az gibi yakıt ibresi eskisinden yavaş düşüyor gibi geldi. Yol bilgisayarını sıfırlamadım en kısa zamanda sıfırlayıp ölçeceğim. Tabi 2.0 H.D.I motorla 1.6 H.D.I motorun tepkisi aynı mı olur bilmiyorum.

sohbet23
23-09-2013, 17:11
şu an depoyu fullediğimden beri 665 km yaptım ibre yarım depoyu gösteriyor aracın tepkimesi daha güzel alt devirlerde, ilk izlenimlerim şimdilik bunlar

TanerHoca
23-09-2013, 17:22
performans arttı, tüketim azaldı gibi şeyler bir zamanlar gtl için de söyleniyordu.bu "harika yakıt" ne olduysa birden piyasadan kalktı!?
yerine nitro çıktı.bakalım ilerleyen zamanda başka neler çıkacak.bence tüketiciyi aldatmaya yönelik hareketler bunlar...
teknoloji ilerliyor, firmalar kendini geliştiriyor derseniz :)

sohbet23
23-09-2013, 17:39
geçen hafta yakıtı almaya gittiğimde pompacı vatandaş yeni yakıt hakkında bilgi verdi, gerçi gtl yakıtı kullandım aracın yakışı artış gösteredi ama depomun üçte ikisi dolu iken nitro yakıt alarak fulledim artık firmalar bizimi kandırıyor yoksa kendilerinimi geliştiriyorlar bence zaman gösterecek :)

GOXIN
24-09-2013, 06:29
Büyük bir oranı satış Politikası ama degisiklik vardır diye düşünüyorum.

By_Fırat
24-09-2013, 09:45
Bende daima shellden alıyorum onuda her shellden değil bağlı olduğum semtte shell var mecbur kalmadıkça istasyon değiştirmiyorum belli bir yerden alıyorum...

xtreme59
07-10-2013, 19:48
normalde yıllardır opet eurodiesel kullanıyorum.. bu hafta arkadaş tavsiyesi üzerine shell nitro+ diesel aldım.. shellin sayfasında aktif olarak enjeksiyon sistemi temizliği yaptığından bahsediyor..

bir de, sanki opete göre daha çabuk bitti aldığım mazot.. piskolojik midir nedir.. :)

asdfg112
07-10-2013, 20:29
ben ilk aldığımda totalde fulledim. sonrasında 10bin km'dir Opetten alıyorum katkısız (Ecoforce)

yalnız takıntı oluştu ne yazık ki :) başka yerden alamıyorum. hatta zorunlu olmadıkça başka istasyondan bile almıyorum (ankarada uzl petrol). belki inanmazsınız ama mümkün oldukça aynı istasyonun aynı pompasına yanaşıyorum :)) 7 numaralı pompa :))

HamzaHakkı
07-10-2013, 21:09
Bence piskoljik değil. Geçen hafta ben de 2 kere farklı zamanlarda depo boş iken depoyu yarıma yakın doldurdum başka bir mazot yoktu yani depoda ve araç 420 kuruş civarında yakıt tüketti. Normalde Shell fuel save ile 350 kuruşu geçmezdi.

Yasin CCK
07-10-2013, 22:15
Markaların katkılı, performans odaklı yakıt türlerinin daha ince olması nedeniyle daha fazla yaktığı söylenir.

anakin
20-10-2013, 15:18
Arkadaşlar bir süredir petrol ofisinden vpower mazot kullaniyorum.gayet memnunum.
Bizim araclar icin uygunmudur.diger mazot cinsi daha pahali oldugundan bunu sectim. Daha once totalden veya opetten aliyordum v pover sanki daha uzun menzil sunuyor

powerb
20-10-2013, 16:06
bir yanlışlık var sanırım v power shell'de var :)

TanerHoca
20-10-2013, 17:00
konu var olan konuyla birleştirildi.lütfen konu açmadan önce forum içi arama motorunu kullanalım....

petrol ofisinin mazotu vmax.

anakin
20-10-2013, 17:12
po nun diğer mazotu olandan alıyorum isimler aklımda kalmıyor kusura bakmayın lütfen:)

powerb
20-10-2013, 17:39
İlk arabamızdan beri hep shell'den alıyoruz mazotu başka hiçbir markadan almadık ondan yorum yapamıyıcam ama sanki shell vpower biraz fazla yakıyor sanki :) performans olarak iyi ama bence

icemy
20-10-2013, 18:27
çoğu kez Shell bazende total den alıyorum.en son nitro kullandım.şehiriçi menzil net bir şekilde kısaldı.yol bilgisayarı 4,3 den 5 e fırladı.uzunyolda değişiklik yok.enson bitmeden total le fulledim.yol bilgisayar tüketimi 4,5 a kadar düştü.nitro olduğu sürece total den alacağım

anakin
20-10-2013, 18:49
petrol ofisi pro dizel kullanıyorum. bir mesajımda v power yazmıştım yanlışlıkla:) sadece tavsiye üzerine alıyorum bu yakıtı

Emrah_06
20-10-2013, 20:50
petrol ofisinden yakıp alıp pocell tarifesi kullanan arkadaş var mı aramız da ?

KARADENİZ
05-04-2015, 23:18
arkadaşlar 308 dizelimi yeni aldım.bir önceki aracımda opetin mazotunun araca performans ve tüketim anlamında uygun olduğunu tecrübe etmiştim.ancak psa motorlara opet mazotu iyi gelmiyor diyenler var.(ses ve çekiş anlamında)siz 308 lerinize hangi markanın mazotunu kullanıyorsunuz. tecrübelerinizden faydalanmak isterim.bekliyorum..

tebukan
06-04-2015, 07:45
Ben shell vpower kullanıyorum. Gayet memnunum. Bir ara opetten alıyordum. Vpower daha performanslı bir yakıt

ANKA
06-04-2015, 08:22
Bende imzamdaki yakıtı öneriyorum peugeot total öneriyor zaten. Ben shell nitro kullanıyordum şimdi total. İkisi de iyi yakıttır ama total daha sessiz geliyor bana.

ayzinim
06-04-2015, 08:23
PSA grubu Total öneriyor. Ancak ben Ultra Force kullanıyorum. Açıkçası çekiş anlamında bir sıkıntı yaşamadım bugüne kadar. Forumdaki arkadaşlarımız Shell nitro hakkında da olumlu yorumlarda bulunuyorlar. Bu üç seçenekten biri sizi memnun edecektir.

307bursa
06-04-2015, 08:25
Shell ve Total den alıyorum genelde hdi aracim

KARADENİZ
06-04-2015, 09:01
teşekkürler arkadaşlar başka tecrübei olan varsa paylaşalım

TanerHoca
06-04-2015, 10:07
konu var olan konuyla birleştirildi.

mustafa508
06-04-2015, 11:20
konu var olan konuyla birleştirildi.

Bildiğim kadarıyla bütün firmalar benzini aynı rafineriden alıyor ve benzin ithalatı yok gibi bişey.
Mazotta da çok farklı olduğunu sanmıyorum.
Shell GTL denilen mazotu bae den ithal ediyor, oda özel bir hammadde ile üretiliyor diye biliyorum.
Yani eğer yakıtı veren iatasyon hile yapmıyor,depoları temiz, ekipman olarak titiz çalışıyorlarsa hiçbirşey farketmez diye düşünüyorum nitekim ne dizel ne benzinli arabalarımda özellikle şu yakıtı alayım, hatta şu istasyon iyidir falan demedim ve şimdiye kadar hiç yakıtla ilgili bir sorun yaşamadım. Şirket aracımız vardı 2010 jetta 140.000 km'lerde iade ettik bp den eurodizel alırdık araç anormal titrer,arada partikül arızası verirdi sonra 2013 jetta geldi şirket taşıtmatiğe kırsal motorin tanımladı o araba da 80.000 km'lerde en ufak sorun yok:)
Şu anda iki adet e-hdi araç var biri 75000 diğeri 103000 km'de onlarında sorunu yok. Sedece 15000 de bir würth enjektör temizleyici kullanıyorum.

TanerHoca
06-04-2015, 12:21
... 2013 jetta geldi şirket taşıtmatiğe kırsal motorin tanımladı o araba da 80.000 km'lerde en ufak sorun yok:)
Şu anda iki adet e-hdi araç var biri 75000 diğeri 103000 km'de onlarında sorunu yok. Sedece 15000 de bir würth enjektör temizleyici kullanıyorum.

2011 yılı ocak ayı itibariyle epdk kararıyla TÜPRAŞ tarafından kırsal motorin üretimi durduruldu 15 şubat 2011 den itibaren de bayilere kırsal motorin sevkiyatı kesildi.
şu an satılan motorinin tamamı eurodizel. ama kimi katkılı kimi katkısız. bu da ayrı bir konu tabii.istasyonlarda bir takım havalı isimlerle satılan katkılı motorin işinin de müşterinin aklını çelmeye yönelik bir çaba olduğunu düşünüyorum açıkçası.

mustafa508
06-04-2015, 12:53
2011 yılı ocak ayı itibariyle epdk kararıyla TÜPRAŞ tarafından kırsal motorin üretimi durduruldu 15 şubat 2011 den itibaren de bayilere kırsal motorin sevkiyatı kesildi.
şu an satılan motorinin tamamı eurodizel. ama kimi katkılı kimi katkısız. bu da ayrı bir konu tabii.istasyonlarda bir takım havalı isimlerle satılan katkılı motorin işinin de müşterinin aklını çelmeye yönelik bir çaba olduğunu düşünüyorum açıkçası.

doğrudur. kırsal motorinden kastım şu ;pompanın yanına arabayı çekince pompacı elemanın ''eurodizel mi abi'' sorusuna ''yok normal mazot'' diye cevap veriyoruz.:) artık o mazota kırsal mı demek lazım ne demek lazım bilmiyorum.
bp de eurodizelin adı ne bilmiyorum ama pompası farklı iki tip mazot var. biz eurodizel olmayanını alıyoruz.

canmühür
10-04-2015, 13:23
Total excelliumu yalnızca kış aylarında kullanmamı tavsiye etmişti pompacı. Donmayı daha fazla geciktirdiği içinmiş

sessizgece
10-04-2015, 15:20
Ben shell gtl ve şimdide nitro kullanıyorum. Tek bildiğim ve net söyleyebileceğim 308 in son susturucusu tertemiz çıktı. Eksoz ucunu değiştirirken 2011 model aracın susturucusu tertemiz.! Sıfır alındığından beri shell dışında başka Yakıt kullanılmadı. Eksozcu şok oldu. İnanmadı. Ben shell den şaşmıyorum.

No Name's

emax34
13-04-2015, 09:32
Ben uzun zamandır shell nitro + kullanıyorum, total e göre 1 tık sesi daha fazla ama memnunum açıkçası, Hep aynı yerden alıyorum ve sıkıntı yaşamadım

troilos
16-04-2015, 21:23
Seçimim Shell'den yana :)

pejo308
30-06-2015, 13:53
Arkadaşlar hepinize kolay gelsin,sorum şu;
308 e-hdi diesel aracımıza yakıt olarak herhangi marka tavsiyeniz olur mu,bu konu hakkında neler dersiniz?
(aracımda shell Nitro kullanıyorum)

ebah17
30-06-2015, 14:29
Hocam ben de aynı araca sahibim gnelde shell v power kullanıyorum (bulunduğum ilçede nitro yok).Son 2 depodur PO dan alıyorum motor sesinin arttığını fark ettim.