PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo Basınç Sorunu

CKURT
30-07-2012, 14:37
Arkadaşlar geçtiğimiz ay kuzenimin kanına girip 156 Yearling aldık, kendisi bayan olduğundan motordan pek anlamamakta:kafa yanlız araç çok garip bi şekilde arıza vermekte ve sorunu teşhis servis tarafından edilememekte, araç S modunda kalkarken bi anda arıza verdi ve araba çekişten düştü, bizde tabi çok telaş etmeden kenara çektik kapudu açtım ve bir süre turbo ve etrafına göz attım, aradan 30 dk geçtikten sonra arabayı tekrar çalıştırdım arıza verdi ama çekiş normale döndü fakat gene motora gaz verince araç gene çekişi düşürmekte ve 130 km yi geçmemekte hızı....servis arabanın turbosunda bir sorun olmadığını bilgisayarın basınç düşüklüğü algıladığını bağlantıda bi sıkıntı olmamasına rağmen neden böyle bi tepki verdiğine anlam verememekteler...arıza ışığı söndürüldü ama gene aynı sorunu yaptı....

Yardımlarınızı bekliyorum

Abdullah
30-07-2012, 14:45
hata ve sonucu kesinlikle turbonun gittiğine delalet ama servis turboda birşey yok demiş anlam veremedim.

CKURT
30-07-2012, 14:59
abdullah yemin ederim çok üzülüyorum bu duruma yüzüm çok kara oldu kıza karşı...yemin ediyorum kuzeni ararken sesim titriyor ya bulamadık fln diyince bozuluyo....tam olarak tarif edermisin?

Abdullah
30-07-2012, 22:39
burdan tarif etmek doğru olmaz tek servise mi gösterdiniz başka servislere de gittiniz mi?

CKURT
31-07-2012, 09:38
2 yere gösterdik ilk önce EFE sonra Bolluk oto ama bolluk oto sanki araba üstünda daha yetkin gibi duruyo...

Abdullah
31-07-2012, 15:05
2 yere gösterdik ilk önce EFE sonra Bolluk oto ama bolluk oto sanki araba üstünda daha yetkin gibi duruyo...

daha önce araca hava filtresi veya blow-off takılmaya çalışıldıysa akış meterede bozulmuş olabilir. Buradan söylemek çok zor bence 2 servisle yetinmeyin mutlaka diğer servislere de götürün.

Ekrem Sezer
05-08-2012, 02:58
Turbo emiş hortumuna bakıldımı acaba.
Aynısı 407 de başıma geldi çünkü.

MTN
05-08-2012, 08:16
Elektrovana yı değiştirip bir de öyle deneyin

06cnk
05-08-2012, 10:41
hatanın kaynaği yüzde 90 elektrovanadan'dır

BahadırALTUN
05-08-2012, 16:13
Elektrovana nedir?

06cnk
05-08-2012, 18:09
turbo basıncını ayarlayan bir parça bahadır abi 2 hafta önce benimde başıma geldi arabayı bilgisayara bağlıyoruz hata vermiyor ama araba sanki turbosuz çalışıyor gibiydi çekiş inanılmaz düşük,120-130 km hıza çıkıyor en fazla turbo basıncını ölçtürdükten sonra problem elektrovana'dan çıktı o yüzden hortumu ile değişti çok pahalı bir parça değil,ama turbolu arabalarda çekişle ilgili bir problem varsa genelde elektrovadan çıkıyor.

γuяdaeя
05-08-2012, 18:13
Egr selenoid valf.

sahin-peug
06-08-2012, 08:58
Turbonun önünde basıncı ayarlayan basınç sensörü var onun içi diyafram gibidir zamanla yırtılabiliyor onu bir kontrol edin,

CKURT
06-08-2012, 13:39
turbo komple değişiyor inş. garanti kapsamına alırlar....elektro vanaları değiştirdiler sensörlerede baktırdım yazılan herşeyi sevisime ilettim ama gene çözüm ulaşamadı şimdi turboyu değiştiriyolar, benim anlamadığım 130 dan yukarı çıkmıyo çekişten düşüyor ama 30 dk kenarda bekliyosunuz düzeliyor hiç bişi olmamış gibi, yani turboda bi terslik olsa tekrar eskisi gibi çalışmaz....arabanın arızalı olduğunun sağlamasını ztn blow off la yapıyoruz blow tıslamazsa çekişyok tıslarsa herşey normale dönmüş....

sahin-peug
06-08-2012, 14:18
Sorun turbodan değil boşuna değiştirecekler,sorun devam ederse turbonun parasını ödemeyin

CKURT
17-08-2012, 11:26
Arkadadaşlar bildiğiniz üzere araç garantide olduğundan değişim sıfır verilicekti ama egzostta yapılan modifiye yüzünden motorun iç aksamındaki sorun düzeltilemiyor...

bana 6 bin gibi bi masraftan bahsettiler ama ancak arabanın sökülen SUSTURUCUSU ELİMDE YOK BİLDİĞİNİZ PERT YADA EGZOSTU DEĞİŞTİRİLMİŞ Bİ RCZ VARSA SUSTURUCUSUNU BANA GÖNDEREBİLİRMİ ?? Ç

Abdullah
17-08-2012, 12:25
Arkadadaşlar bildiğiniz üzere araç garantide olduğundan değişim sıfır verilicekti ama egzostta yapılan modifiye yüzünden motorun iç aksamındaki sorun düzeltilemiyor...

bana 6 bin gibi bi masraftan bahsettiler ama ancak arabanın sökülen SUSTURUCUSU ELİMDE YOK BİLDİĞİNİZ PERT YADA EGZOSTU DEĞİŞTİRİLMİŞ Bİ RCZ VARSA SUSTURUCUSUNU BANA GÖNDEREBİLİRMİ ?? Ç

bildiğim böyle bir RCZ yok fakat. Size "egzostta yapılan modifiye yüzünden motorun iç aksamındaki sorun düzeltilemiyor" şeklindeki açıklamayı Yetkili Servis yaptı ise bunu aynı şekilde kayda geçtilerse artık bu sorunu garantiye sokmazlar. Çünkü tutulan kayıtlar Peugeot genel merkeze gönderiliyor. Onlarda sorununuza bakıp garantiye girip girmeyeceğini söylüyorlar.

Konu daha önce açmış olduğunuz konuyla birleştirildi. Bu araç hakkındaki gelişmeleri buradan yazalım.

rcz200
19-08-2012, 11:11
Bildiğim kadarıyla son susturucu söküldüğü zaman geri basıncın düşmesi ve performans kaybı gayet normal birşey ama 130 dan yukarıya çıkmaması farklı bi arıza olduğunu gösteriyor. Aracın son durumu ne oldu şimdi size Asphalt vereceklerini söylemiştiniz?

CKURT
20-08-2012, 10:20
merkezden gelen tekniker motoru çalışıncaki gürültüyü duyunca arabayı hava kaldırtmış ve susturucuların olmadığını görünce garanti dışı kaldı, sorun farklı bi yerde olduğunu bildiklerinden geçici olarak eksik susturuculara ihtiyacım var sorun çözüldükten sonra geri iadesini yapıcam aldığım arkadaşa 308 RCZ AYNI SUSTURUCULARI KULLANIYORUMUŞ eğer varsa bildiğiniz geçici sürelik verebilen bana ulaşsın 0532 231 71 68, bulmaya çalışmamın sebebi teknikerin tezini çürütmek çünkü elektronik kaynaklı bi sıkıntı var, mesela arac R konumunda iken geri geri giderken p konumuna getiriniz gibi saçmaladığı oluyor...

CKURT
21-08-2012, 16:39
Arkadaşlar benim aracım RCZ ama egzost susturucularımızın aynı olduğundan sizden yardım istiyicem, aracımız bilmediğimiz bi sebepten ötürü arıza verdi ve tekniker susturucuların olmadığını görünce garanti dışında bıraktı;

Ancak orjinal susturucular takılırsa tekrar garanti kapsamına sokabiliceklerini söyledi, aracımızda bi basınç sorunu mevcud RCZ SERVİS VE TEKNİK bölümünde konu açık şuan

SUSTURUCUSUNU BANA 2 HAFTA (tekniker motora bakana kadar çünkü arkadaşın tezi basıncı düşüren ekzost ama beyinde bir sıkıntı mevcud tezini düşürmek amaçlı) YADA HAYRINA BANA VEREBİLECEK YADA BİLDİĞİNİZ ALABİLECEĞİMİZ Bİ ARAÇ VAR İSE BENİMLE TEMASA GEÇEBİLİRMİSİNİZ

CAN KURT

0532 231 71 68

Abdullah
22-08-2012, 07:42
Cihan konuyu var olan konu ile birleştirdim. Bir konuya yazılması yeterli. Üyelerimiz her konuya bakıyorlar. Heryere açarak çabuklaştırılmasını sağlayamazsın elinde olan bir arkadaşımız olsa çoktan haber verirdi zaten. Konuyu güncel tutmak istiyorsan arada sırada buradan mesaj yazman yeterli.

CKURT
23-08-2012, 14:49
buldum ben susturucuları emil saolsun gene esnaflığını gösterdi bana, allah rağzı olsun şimdi araba orjinal test e çıkıldı ve gene aynı arızayı verdi SADECE ŞİMDİ GELİCEK TEKNİKERİN EGZOSTTAN OLMADIĞINI GÖRÜNCEKİ YÜZ İFADESİNİ GÖRMEK İSTİYORUM...

Abdullah
23-08-2012, 15:06
hadi hayırlısı inşallah yaptığınız egzos modifiyesi aracın diğer parçalarını bozmuş demezler.

KAYA 54
30-10-2015, 13:00
arkadaşlar merhaba bende 2009 model 308 turbo sorunu var torbo borularında basınç yok bilgisayar elektrovana arızası veriyor özel servis turbo gitmişl diyor sizce ne yapamalıyım .