PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sürücü tarafı güneşlik lambaları

avcifurkan
22-07-2012, 09:33
Daha önce harita okuma ve orta lambaların yanmaması problemi olmuş ve problemin F5 sigortasından kaynaklandığını tespit edip çözmüştük.
Sürücü tarafında ki güneşlikte bulunan ayna lambaları yanmıyor (yolcu tarafında problem yok) yerinden söküp arkasındaki kabloları ölçtüm, elektrik hiç gelmiyor.
Teknik dökümanda buraya ait bir sigorta göremedim. Bu problem sizce neden kaynaklanıyordur?
Teşekkür ederim...

avcifurkan
22-07-2012, 16:58
Yaklaşık 1 saattir garajdayım, sigorta bölümünü bayağı bir inceledim. Alarm için bir sürü nane koymuşlar oraya az daha gıcık olursam alarmı komple söktüreceğim.
Sözün özü yukarıdan gelen kabloyu sigorta panelinde bulmam benim için imkansız, sol makyaj aynaları için ayrı bir sigorta varmış gibime de gelmiyor. Acaba alarm için tesisatla oynarken kesmiş olabilirlermi bu hattı.
Kafayı taktım, çözüm hakkında fikri olan yokmudur??

aradeth
22-07-2012, 17:26
Aracın kullanım klavuzunda yazanları sana aktarıyorum.Sürücü tarafında soldaki kısımda(far yükseklik ayarının olduğu kısım) bir sigorta kutusu var. Burada "F6" kodlu sigorta "Elektronik otomatik vites kutusu, debriyaj muşırı, elektrokrom dikiz aynası, makyaj aynası, harita lambaları, diyagnostik bağlantısı, direksiyon açısı algılayıcı, ESP çift algılayıcı, panoramik tavan gizleme kapağı (407 SW), ön ve arka tavan lambaları."nı kontrol ediyor.alarmı "f5" kontrol ediyormuş.Yani sağ, sol diye ayrım yok.Elektrik gelmediğine göre sorun büyük ihtimalle tesisatta.Ne yaptırdıktan sonra bu başına geldi onu düşünürsen daha kolay çözüme ulaşırsın.

avcifurkan
22-07-2012, 23:18
Aracın kullanım klavuzunda yazanları sana aktarıyorum.Sürücü tarafında soldaki kısımda(far yükseklik ayarının olduğu kısım) bir sigorta kutusu var. Burada "F6" kodlu sigorta "Elektronik otomatik vites kutusu, debriyaj muşırı, elektrokrom dikiz aynası, makyaj aynası, harita lambaları, diyagnostik bağlantısı, direksiyon açısı algılayıcı, ESP çift algılayıcı, panoramik tavan gizleme kapağı (407 SW), ön ve arka tavan lambaları."nı kontrol ediyor.alarmı "f5" kontrol ediyormuş.Yani sağ, sol diye ayrım yok.Elektrik gelmediğine göre sorun büyük ihtimalle tesisatta.Ne yaptırdıktan sonra bu başına geldi onu düşünürsen daha kolay çözüme ulaşırsın.
Araç aldığımdan beri böyle, alarmda sonradan takılma alarm (Executive premium değil). Dolayısıyla neden kaynakladığını bilmiyorum bana da tesisat gibi geliyor. Acaba sağ ve sol ayrı ayrı hatlardan mı geliyor, yoksa aynı hattan gelip tavanda bir yerde ayrılıyor mu? Çünkü sağ taraf çalışıyor.

γuяdaeя
22-07-2012, 23:41
Ayrı ayrı olacağını pek sanmıyorum Furkan.. bildiğimden değil, sadece öyle tahmin ediyorum. Büyük ihtimal aydınlatma yerine gelen kabloda korozyon/deformasyon olabilir. Tanıdık oto elektrikçi falan varsa bi baktırıver.

avcifurkan
23-07-2012, 00:00
Ayrı ayrı olacağını pek sanmıyorum Furkan.. bildiğimden değil, sadece öyle tahmin ediyorum. Büyük ihtimal aydınlatma yerine gelen kabloda korozyon/deformasyon olabilir. Tanıdık oto elektrikçi falan varsa bi baktırıver.

Tsnidik yok abi, acaba ben yapabilirmiyim diye dusundum. Acikcasi 407 pek sanayiye dusen bir arac degil, bir kablo icin elletmek istemedim. Ama baska care yok bir baktiracagiz artik.

γuяdaeя
23-07-2012, 00:09
Tsnidik yok abi, acaba ben yapabilirmiyim diye dusundum. Acikcasi 407 pek sanayiye dusen bir arac degil, bir kablo icin elletmek istemedim. Ama baska care yok bir baktiracagiz artik.

İstanbul'da olaydın bi dergah ziyareti yapardın, şıp diye halledilirdi :D

avcifurkan
23-07-2012, 03:16
İstanbul'da olaydın bi dergah ziyareti yapardın, şıp diye halledilirdi :D
Aynen abi :D

avcifurkan
27-08-2012, 22:29
Problemi buldum ve cozdum, buda videosu
http://www.youtube.com/watch?v=vq9FDfkIT1U

TanerHoca
27-08-2012, 22:48
videoyu izledim.ellerine sağlık.güzel paylaşım.sorunu çözülmesi de ayrı güzel. ancak ben yanmayan bir güneşlik lambası için asla böyle birşey yapmazdım. :)

bu arada yurdaer sorunla ilgili tahmininde nokta atışı yapmış.:iyi

...Büyük ihtimal aydınlatma yerine gelen kabloda korozyon/deformasyon olabilir. Tanıdık oto elektrikçi falan varsa bi baktırıver.

avcifurkan
27-08-2012, 22:54
Evet Taner hocam biraz risk oldu. Ama cok fena kafayi takmistim :)
Ama iyiki acmisim, diger kabloda kopmak uzereymis muhtemelen kisa devre yapip sigortayi attirirdi. Sonra arayip bulmak mecburiyetin de kalacaktim zaten ;)

Abdullah
28-08-2012, 07:58
paylaşım için teşekkürler. Sorunun çözülmesi ayrı bir mutluluk :D

Ghost Hunter
28-08-2012, 08:23
Evet Taner hocam biraz risk oldu. Ama cok fena kafayi takmistim :)
Ama iyiki acmisim, diger kabloda kopmak uzereymis muhtemelen kisa devre yapip sigortayi attirirdi. Sonra arayip bulmak mecburiyetin de kalacaktim zaten ;)

kardeşim azmin elinden hiçbirşeyin kurtulamayacagını gösterdin bizlere
benim aracında sag yolcu güneşliginin ayna kapagı yok ve lambası yanmıyor benimde kısa süre içersinde bu problemi halletmem lazım.