PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aslanın kalbi tekledi :)

ANKA
18-07-2012, 14:24
Benim 308 ile 4 gün önce sabah işe gittik geldik, market alışverişini yaptık gayet sorunsuzdu çok iyi anlaşıyorduk. Akşam kardeşimin nişanı vardı neyse hazırlandık indik aşağı kumandaya bastım baktım ışıklar yanmadı, arabaya yanaştım baktım kapılar açık, kumanda çalışmıyor. Neyse dedim herhalde kumanda pili bitti. Arabaya bindim kontağa taktım anahtarı çevirdim benim hız ve gaz saatinin ibreleri çıldırmışcasına oynamaya başladı, bilgi ekranında envai çeşit hata kodları, (pollution fault, brake fault, theft security ...) ne olduğunu anlayamadım. Kaputu açtım direk aküye baktım yeşil ışık yanmıyor uğraştım baya ancak çalışmadı. Neyse dedim taksiyle gidelim ama arabayı kapatamıyorum, kapılar açık neyse bir ara okumuştum kılavuzdan kapıların kilit kısmının yanındaki siyah yuvaları anahtarla çevirip kapıları kapattım. Ama bagaj kapağını kapatamadım. İnce birşey lazımdı onu da bulamadım.
Kimi arasam sorsam diye düşünürken telefona Ankara Vatan peugeot'un numarasını kaydetmişim (atisandaki) tam dükkanı kapatıyorlarmış (ki saat 19:30 falan) aradığımda. Neyse durumu anlattım araç kaç model dedi usta 3 yılı geçti dedim; akü kendini bırakmıştır, genelde 3 yıl gidiyor dedi. Ne yapacaz dedim usta bize yakın otuyormuş bir akü alıp gelelim dedi bende kabul ettim. Ücretsiz çekici hizmetim de var ama çekici ile arabayı bizim otoparktan direksiyonu çevirmeden çıkarmak imkansıza yakın olduğu için çağırmadım. Teklifi kabul ettim 60 amperlik bosch aküyü gelip takmaya 200 TL istediler fiyatların 150-160 civarlarında olduğunu biliyordum kabul ettim. 45 dakika sonra geldiler, tekrar eve gidip kaputu açtım, eski aküyü çıkardılar markası P harfi ile başlayan bir akü çıktı içinden, sonra yeni aküyü taktık. Arabam çalıştı ve inanılmaz mutlu oldum. Arabaya göre minik birşey ama olmadan çalışmıyor aslan işte. Yani aslana bir kalp nakli yapmış olduk. Şimdi sanki marşa hazır hale gelmesi için geçen süre çok kısalmış gibi geliyor bana. Demek ki insan oradan anlayabilir akünün zayıfladığını. Yoksa hiçbir uyarı vermedi araç. Ya da 3 yıla yaklaşınca aküyü bir ölçtürmek lazım. Yoksa çok abuk bir yerde ortada kalabilir insan.

İşte bir macera daha böyle mutlu sonla noktalandı.
Herkese tam şarjlı akülü mutlu bir gün diliyorum :D

Bekir
18-07-2012, 14:47
İlk üç sırayı okuduğumda akü dedim içimden ama yazı uzun olunca merakımdan sabırla sonuna kadar okudum sonuç başından belliymiş :).

bylal666
18-07-2012, 15:32
Öncelikle geçmiş olsun dostum, basit bir akü ile kurtardığına sevindim. Çok daha kötüsü de olabilirdi, nazar değmesin Arslanına.
Bu olayda ilgimi çeken şey aslında konu ile alakasız lakin ilginç. Neden böyle arızaların başımıza geldiği günler hep ya nişan günü, ya düğün günü, ya Allah göstermesin hastane ile ilgili özel bir günde ya da gerçekten acil ihtiyacımız olduğu bir zamana denk gelir? Yoksa meşhur Murphy Kanunları gerçek mi?

ANKA
18-07-2012, 15:34
Benim anlayamadığım bir konu akü bitti tamam bitebilir bunda çok abartılacak bir durum yok ancak akü bitince araç kapıları neden açıyor bunu anlayamadım. Uzaktan kumanda çalışmıyordu ben arabanın yanına gittiğimde ve kapılar açıktı. Bu biraz can sıkıcı işte. Usta beyine elektrik az gidince karışıklık yaşanmış ve kapıları açmış olabilir dedi ama ne olursa olsun kapılar açılmamalı bence. gecenin bir yarısı da bitmiş olabilirdi bu akü. Düşünşenize gece aküsü bitmiş arabanın hırsız girsin içine ne var yok götürsün. Bunu biraz araştıracağım arabadan kaynaklı bir yazılım hatası mı var yoksa başka bir sorun mu var bunu öğrenmem lazım.

ANKA
18-07-2012, 15:35
@bylal666 (http://www.forumpeugeot.com/member.php?1544-bylal666)
Teşekkür ediyorum.

bylal666
18-07-2012, 15:53
Benim anlayamadığım bir konu akü bitti tamam bitebilir bunda çok abartılacak bir durum yok ancak akü bitince araç kapıları neden açıyor bunu anlayamadım. Uzaktan kumanda çalışmıyordu ben arabanın yanına gittiğimde ve kapılar açıktı. Bu biraz can sıkıcı işte. Usta beyine elektrik az gidince karışıklık yaşanmış ve kapıları açmış olabilir dedi ama ne olursa olsun kapılar açılmamalı bence. gecenin bir yarısı da bitmiş olabilirdi bu akü. Düşünşenize gece aküsü bitmiş arabanın hırsız girsin içine ne var yok götürsün. Bunu biraz araştıracağım arabadan kaynaklı bir yazılım hatası mı var yoksa başka bir sorun mu var bunu öğrenmem lazım.

Mesela bilgisayarlarda, hatta cep telefonlarında böyle problemlerin önüne geçmek için, işlemcinin hafızasını taze tutmak için küçük bir batarya mevcuttur. Lakin sen gel onbinlerce liralık bir araca bu sistemi koyma, çok basit bir çözüm bence. Lakin bazen bu tarz basit çözümler es geçilebiliyor...

mygold
18-07-2012, 16:02
geçmiş olsun. bu akü ömrüyle ilgili kesin bilgi varmı yoksa test ettirmek mi lazım dostlar..

Bekir
18-07-2012, 16:32
Elbette bir ömrü var ancak kullanım ve şartlar buna etken araba çalışmıyorken araçta elektrikli aksamları kullanmak aküye yüklenmek anlamına geliyor 3 yıl sonunda her an bitebilir biterken bazı emareler verir araç uzun süre kullanılmadığında veya stop durumunda uzun süre parklar açık bırakıldığında akü kolay boşalır ve bilhassa kış mevsiminde araç çalışmakta zorlanır. Bunlar benim edindiğim tecrübeler.

γuяdaeя
18-07-2012, 22:30
Konu başlığını okuyunca aracın motoruna birşey oldu sandım. Yeni akünüz hayırlı olsun, güle güle kullanın :)
Periyodik bakımlarda akü kontrolü yapılmasında fayda var demekki.

aras
19-07-2012, 10:24
Geçmiş olsun siz yine ucuz atlatmışsınız;
akü kontrolu nasıl yapılıyor bilgisi olan var mı? benim 308in üzerinde orjinal aküsü vardı 2.5 yıldır sorunsuz çalışan araba ( aküde 2.5 yıllık) iş yerinin önüne arabayı A da viteste parkettim, öğlen biryere gitmek için araca bindim kontağı çevirdim herşey normal ama vites boşa N konumuna geçmiyor dolayısı ile araba çalışmıyordu 10 15 dakika uğraştım çalışmadı kapattım kilitledim tekrar açtım auto yanıp sönüyordu vites boşa geçmiyordu.. göstergeler ve hersey normaldi yol yardımı aradım geldiler aküden olabilir akü bitmiştir dediler o arada yine otomatik araç sahibi bi arkadas geldi vites takılı kalmıştır yapıyo otomatikler ileri geri sarsalım arabayı dedi :) neyse ileri geri hafif vurdurduk arabayı vites boşa geçti araba çalıştı, servise gittim yaşadıklarımı anlattım aküyü kontrol için bi arkadas 5 - 6 kez arabayı kapatıp yeniden marşa bastı aküde bir sorun yok hersey normal dedi, eve geldim 2 gün sonra araba hiç marşa basmadı!!! sanayiden elektrikçi çagırdım akü bitmiş değişecek dedi 150 liraya değiştirdi lafta servise gittik araba komple servis bakımlı ! suan aküden kaynaklanan bi sorun yok gibi ancak servis nasıl olurda akünün ölçümünü yapamaz ? bu konuda bilgisi olan var mı? şimdide vites kutusu hatası vermeye başladı akü değişimi sırasında bi sorun mu oldu acaba? daha önce böyle bişi yaşayan var mı?

Fenomen
19-07-2012, 10:57
Çok Geçmiş olsun geçen gün taksim'de trafiğin en işlek noktasında benim başıma geldi. Oradaki valelerden rica ettik vurdurduk aracı geldik değiştirdim. O his çok kötü ama iyi bilirim :)

eyup_31
19-07-2012, 14:51
2000 yılından beri elimizde hep vw bir araç oluyor servise her gittiğimde sen iste veya isteme farketmiyor akü ölçümü yapılıyor ve çıktısı servis çıkışında faturayla beraber veriliyor...ücretsiz olarak:)

ANKA
19-07-2012, 19:36
Akünün üzerindeki ışık da birşeyler anlatıyor aslında. Benim aküyü çıkardılar baktım yeşil ışıktan eser yok kapkara. Araçta elektrik kullanan parça sayısı fazla olunca güçlü ve sağlam bir akü gerekiyor. Sonuçta sanırım şanzımanın robotize aksamı da elektrik kullanıyor.
Üzerinden çıkan akünün adını halen hatırlayamıyorum P ile başladığına eminim ama gelmiyor adı aklıma. Ama şunu öğrendim akü 3 yıla yaklaşmışsa bosch, varta gibi sağlam bir marka ile değiştirmekte fayda var.
Akü bitmesi de benim kaderim diğer arabanın aküsü de babamı hastaneye götürmüştüm dönüşte bitmişti. Önceki akıllı sahibi koca vectraya 45 amperlik akü taktırmıştı tabi yaz sıcağında klima falan da açınca kalmıştık ortada. Onu şarj edip çalıştırmıştık sonrasında akünün 45 amper ve şarj almadığıını öğrenince servise gidip 72 amperlik taktırmıştım.
Bundan sonra her rutin kontrolle özellikle isteyeceğim ustadan akü kontrolünü, olmadık zamanda kalıyor insan ortada.

Abdullah
20-07-2012, 08:57
Geçmiş olsun aslan yenilenmiş...