PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BMW'den düz vites devrimi

reisG
13-06-2012, 16:11
Önceki günlerde yazmıştım. Bosch'un yeni geliştirdiği enjektörler ile benzinli motora sahip araçlar çok düşük emisyon ve yakıt tüketimi değerlerinie sahip olacak diye. Şimdi de BMW yepyeni bir patent almış ve düz vitesler de devrim yapacakmış.İşte, konu ile igili haber;

Araba meraklıları düz vites ve tiptronik vites sözkonusu olduğunda farklı görüşlere sahip. Ancak tiptronik vitesin daha etkin yakıt kullanımı ve daha hızlı vites değiştirme imkanı sağladığı da ortada.

BMW'nin aldığı yeni bir patent, düz viteslerdeki kademeleri arttırarak tiptronik ve otomatik viteslere benzer bir verimlilik elde etmeyi hedefliyor.

Patente göre yakıt tasarrufu sağlamak, altı ileri vitese bir yedincisini eklemek ile mümkün. Ancak böyle bir ekleme, vites yollarının sayısını arttıracağı için sürücünün yanlış vites değiştirmesine neden olabilir. BMW'nin bu soruna bulduğu dahiyane çözüm, sürücünün yanlış vitese geçip motora zarar vermesini önleyecek bir yenilik içeriyor.

Buna göre vites yolları manyetik ya da elektrik özellikleri olan bir sıvı ile çevreleniyor ve akım verilerek veya manyetik alanda değişiklik yapılarak sıvının akışkanlığı azaltılıp arttırılabiliyor. Böylece hız düşürülürken sadece uygun vitese geçilmesi sağlanıyor ve diğer vites yolları bloke ediliyor. Bu yeni teknolojinin debriyajlı ya da debriyajsız uygulanması mümkün, bu da otomotivde yepyeni kapılar açabilir. BMW'nin bu teknolojiyi ne zaman hayata geçireceği henüz bilinmiyor.

tatoo
14-06-2012, 16:31
enteresan kimse yorumda bulunmamış.

Çok enteresan ve bir o kadar da güzel bir uygulama olur bence..Ama 7 vites insan uzun yolda kırmızı ışıkta dururken kendini tır şoförü gibi hisseder yahu :D

cmr_cihangir
14-06-2012, 16:43
Otomatik vites konforundan vazgeçmem. Hele ki İstanbul trafiğinde 7 vitesli araç hiç çekilmez. Bu yüzden BMW nin bu projesi bana biraz ters.

BZK
14-06-2012, 16:59
yok artık daha neler ben altıncı vitesi atacak yol bulamazken bide 7.mi? tmm yakıt tasarufu ve rmisyon değerlerini düşmesi çok iyi bir durum ama tatoo nun dediği gibi kamyoncu misali yallah şöför yallah şerkısınıda koydummu tamamdır.:)

Ömer Gedik
14-06-2012, 17:10
6 Vitesten fazlası bence gereksiz olur. Ben tercih etmem. Mevcut aracım 6 ileri olsa diye düşünüyorum ancak. :(

Otomatikte ise sınır yok :)

tAKreS
14-06-2012, 18:12
tam bana göre valla trafikte bile olsa otomatikten haz etmiyorum.

TFSI
14-06-2012, 19:00
Otomatik çekilirmi yaa düz vites varken. aracımız 6 ileri uzun yolda fayda saglıyor 7. ci de bundan biraz daha iyi olur. Bu kadar radar varken 3. vites den sonrası zulümken 7. :(

socrates(MeRiÇ)
14-06-2012, 19:39
Otomatik çekilirmi yaa düz vites varken.
Bende tam ters düşünüyorum, düz çekilir mi yaa otomatik varken :D

tatoo
14-06-2012, 22:46
yok artık daha neler ben altıncı vitesi atacak yol bulamazken bide 7.mi? tmm yakıt tasarufu ve rmisyon değerlerini düşmesi çok iyi bir durum ama tatoo nun dediği gibi kamyoncu misali yallah şöför yallah şerkısınıda koydummu tamamdır.:)

he yani 5 e atacak yol buluyorsun :D ben 4 te kullanıyorum valla 5 te hız sınırı mınırı kalmıyor :D

Bekir
14-06-2012, 23:14
Kaliteli bir tam otomatik vites ilk tercihim ama easytronic dedikleri çakma otomatik olacaksa manuel daha iyidir. 7. vites bence sürekli şehirler arası yolculukları sık yapanlar için cazip.