PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka kapılardaki gacırdama ve klimadaki koku... !

aRm
11-06-2012, 19:24
Merhabalar dostlar... (:
Öncelikle konuyu doğru yere mi açtım, ondan emin değilim. Eğer ki değilse yetkili arkadaşlar doğru yere taşıyabilirse çok sevinirim. :)
307'min arka kapılarının açılıp kapanmasında bir sertlik var ve kapılar komik gelebilir ama resmen gugugukguk diye ses çıkarıyor açılıp kapanırken. :)
Bu konu bende takıntı haline geldi. Defalarca ustanın ayarlarda birşey yok demesine rağmen kapı ayarı yaptırdım. 25 TL verdim, Wurth sprey kuvvetli yağlayıcı aldım. Yağladım.
Yok, hiçbir zaman kapılar ön kapılar gibi rahat açılır kapanır hale gelmedi. :(
Son günlerde iyice sapıtmış durumda. Ses ve sertlik hat safhada...
Yaptığım incelemede ön kapıların içine giren saplamada pas yokken arka kapıların içine giren saplamalar paslanmış durumda. Ve sesin kaynağı da çok büyük ihtimalle bu saplamalar. Ben defalarca bu saplamaya, saplamanın girdiği yere bahsettiğim sprey yağlayıcıdan püskürttüm fakat hiçbir zaman ön kapılar gibi olmadı. :S
Bir yardım edin, şu işe bir çözüm bulalım. Resmen takıntı oldu bende.
Bir diğer husus da klimadan gelen koku.
Polen filtremi nisan ayında aracıma yaptırdığım bakımda orjinaliyle yeniledim. Fakat sanırım kokunun kaynağı filtre değil. Aracı ilk çalıştırıp klimayı kullandığımda hiç sıkıntı yok. Fakat, klima açık olarak aracı kullanıp stop ettiğimde, bir yerde işimi halledip geri gelip klimayı çalıştırdığımda içeri 2 dakika süreyle falan öyle bir koku geliyor ki, insani yaşamaktan soğutur. O derece yani. Bu konuya nasıl bir çözüm getirebiliriz ? Sizin fikirleriniz benim için çok önemli.
Şimdiden teşekkür ederim... (:

Selim Sümer
11-06-2012, 20:38
Kapılar için benim bir fikrim yok.Üzgünüm.Ama koku için klima/havalandırma sisteminizi kendiniz dezenfekte edebilirsiniz.Önceki aracımda kullandığım ve başarılı bulduğum aşağıdaki ürünü bir deneyin isterseniz.İkisi bir arada kullanılıyor.Bu servislerin yaptığı ozonlama vb. ismi verilen işlemin basitleştirilmiş hali.

http://i1172.photobucket.com/albums/r568/capitan95/DK_N0012_LRG.jpg

http://i1172.photobucket.com/albums/r568/capitan95/4011594724278A1D6975EB.jpg

orhun57
11-06-2012, 20:40
Yakın bir arkadaşım geçen ay arabasına serviste klima temizliği yaptırdı. Bu kokunun yaşla veya km ile alakası yok. Yapılan araç temmuzda bir yaşında oluyor. Serviste klima temizliği yaptırabilirsiniz. Gerçekten koku tamamen kesiliyor. 50 tl idi sanırım ücreti emin değilim daha ucuz veya pahalıda olabilir. Kapı hakkında bir bilgim yok diğer arkadaşlar size yardımcı olacaktır. Sonax gibi yerlerde de klima temizliği yapılıyor.

musti55x
11-06-2012, 20:41
kapı menteşelerini değiştirmelisin dostum...bendede 307 vardı .ordan biliyorum.Genellikle kullanılmadığı içinmi bozuluyor bilmiyorum fakat benimkide dediğin gibi sanki bahçenin kapısı gibi açılıyordu...koku içinse Kaputun altında sol tarafta camın latında polen filtresinin bulunduğu bölümü kapatan elyaf bakalitlerin duruyur mu ? Durmuyorsa burdan motor kokusunu içeri çekebilir .Önereceğin başka bir şey ise klima temizlği yaptırman. Havalandırmaların içine köpük sıkıyorlar .çok ferah koku geliyor .Tavsiye ederim.

Saygılarımla.

aRm
11-06-2012, 21:29
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim... (:
Menteşe değiştirmeye giden bir durum varsa açıkçası pek girişmem sanırım, arabayı değişitiricem çünkü en kötü kasım gibi... (:
Ama bir kaç arkadaş, pas sökücü kullan ondan sonra sendeki sprey ile yağla dedi. Bana da mantıklı geldi işin açığı. Bir de öyle denemeyi düşünüyorum.
Klima içinse aracın elyaf bakalitlerinin hepsi duruyor. Sanırım problem kanallarda toz ve nemden dolayı bakteri üremesinden kaynaklanıyor. Bunu da ya Sonax'ta ya da serviste çözücem gibi.
Menteşe değişimi ne kadara çıkar tahminen ?

Ömer Gedik
11-06-2012, 22:39
Kapıların açılıp kapanmasında oluşan sertlik, ses vb sorunlar Kapı Gergilerinin değişmesi gerektiğini gösterir. Bizim araçlarda Menteşe'ler ömürlük. Sanırım musti55x'te Kapı gergisini kastetti. Kapı gergileri çok pahalı değildir işçiliği biraz fazladır sadece.

Klima kokusunun Sebebi Evaparatöründe üreyen bakteriler. Bunu Klima dezenkfekte sistemleri ile kesebilirsin. Tamamen yok oluyor mu bilmiyorum. Ayrıca olayın polen filtresi ile alakası yok değişmen fayda etmez. Ama klima performansını ve temiz hava sirkülasyonunu sağlamak adına her bakımda Polen filtresini değiştirmenizi öneriyorum.

Bekir
11-06-2012, 22:46
Kapıların açılıp kapanmasında oluşan sertlik, ses vb sorunlar Kapı Gergilerinin değişmesi gerektiğini gösterir. Bizim araçlarda Menteşe'ler ömürlük. Sanırım musti55x'te Kapı gergisini kastetti. Kapı gergileri çok pahalı değildir işçiliği biraz fazladır sadece.

Klima kokusunun Sebebi Evaparatöründe üreyen bakteriler. Bunu Klima dezenkfekte sistemleri ile kesebilirsin. Tamamen yok oluyor mu bilmiyorum. Ayrıca olayın polen filtresi ile alakası yok değişmen fayda etmez. Ama klima performansını ve temiz hava sirkülasyonunu sağlamak adına her bakımda Polen filtresini değiştirmenizi öneriyorum.

Ömere küçük bir ilave yapmak isterim gergilerin kapı içerisine girdiği yuvada gerginin sürttüğü silindir şeklinde yuvarlak bilye var bu zamanla sıkışma yapıp dönmediğinden gergi sabit kalan bilyeye sürtünmek suretiyle ses yapıyor aşınıyor ve paslanıyor çaresi silindir bilyeyi ve gergi kolunu birlikte değiştirmek.

aRm
11-06-2012, 23:13
Şu sınavları bir bitireyim de, arka kapıların üstüne düşücem iyiden iyiye. Katır kutur guguk guguk hiç hoş değil.
Klima konusunda ise Ankara'da dezenfekte yapıcak bir arkadaş buldum. Durumu buraya bildiririm. (:

aRm
12-06-2012, 15:22
Son iki gündür havalar iyiden iyiye ısındı, aracı güneşte bıraktığımda 41-42 derece gösteriyor termometresi, hareket halindeyken de en fazla 37'ye kadar düşüyor. Bu sıcaklarda farkettiğim bir durum var, sanırım aracımın kliması eskisi gibi soğutmuyor. 2003 yılından beri klima gazı hiç yenilenmedi, sanırım bu yaz yenilemeden olmayacak. Yetkili servislerde bu işlemin ücreti ne kadar acaba ? Bilgisi olanlar yazabilirse sevinirim... (: