PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 için çeki demiri

orhun57
06-06-2012, 23:00
Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir düşündüğüm ve artık yazında gelip çatmasıyla bir an önce yaptırmam gereken bir uygulama 308 model aracıma çeki demiri montajı. Sizlerin yardımına ihtiyacım var bu konuda. Normal şartlarda bu çeki demiri olayının bir prosedürü var bildiğiniz gibi. Yaptırmak isteyenlere açıklamak gerekirse eğer bu işim için sadece çeki demirini alıp montaj yaptırmak yeterli değil. Bunun için ilk önce proje çizdirmek gerekiyor. Muayene istasyonuna gidilip onaylanması lazım. Tabi elektrik tesisatı kurulması, römork için plaka çıkartılması lazım. Fakat benim durumum böyle değil. Daha önceki yıllarda ailemizin yadigarı 306'mızda çeki demiri vardı ve ruhsata işli değildi biz onu sadece yılda iki defa tekneyi denize indirip geri çıkartırken yazlık sınırları içerisinde kara yollarına çıkmadan kullandığımız için buna gerek görmedik ve bu işlemlerden sonra arkasından söküp alırdık bundan dolayı belli bile değildi. 306'mız geçen haftalarda satıldı ve ailemize benden sonra ikinci 308 geldi. Bu durumda benimde aynı 306da kullandığımız gibi bir sisteme ihtiyacım oluştu. Yani elektrik aksamına gerek duymadan sadece topuzu sökülebilen çeki demiri almam ve aracıma taktırmam gerekiyor.
Aramızda bu uygulamayı yaptıran, yapılan yerleri bilen, yol gösterecek arkadaşlarımız yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim. Bu arada biliyorum serviste yapılıyor fakat paket halinde olduğu için elektrik tesisatı kablolar falan bir sürü şeyle satılıyor ve çok pahalıya geliyor. Hatta öyle pahalıya geliyor ki dışarıda bu işlemi daha ucuza projesiyle yaptıran yerler mevcut.

buda 307 için çeki demiri fotoğrafı

http://i1170.photobucket.com/albums/r529/orhun57/44065.jpg

tatoo
07-06-2012, 10:04
zaten bildiğim kadarıyla römorkun boyutuyla alakalı bu plaka işlemleri..yani römorkunuz ufak ise plaka vs gerek yok. İstanbul'da bu işlemi yapan yer aslında biliyordum ama şu anda hatrımda değil.eğer aklıma gelir veya bulursam yardımcı olmaya çalışırım.

orhun57
07-06-2012, 10:17
Pardon ben plaka olayını açmamışım yeterince. Plaka olayını şöyle;
1-Ruhsata römork işlenmez sadece çeki demiri işlenir. Benim dediğim plaka çıkarttırma ise aracınızın plakasının kopyasını römork arkasındaki plakalığa da takmaktır.
2-Römorklar için ruhsat ayrıdır. Römorkun ağırlığı eğer 750 kgmı geçer ise römork için bağımsız bir ruhsata gerek vardır. Yani oda bir taşıt sayılır ve ona da ruhsat çıkartılır.

Kusura bakmayın o kısmı biraz kapalı yazmışım yanlış anlaşılma olmasın.

orhun57
07-06-2012, 10:17
zaten bildiğim kadarıyla römorkun boyutuyla alakalı bu plaka işlemleri..yani römorkunuz ufak ise plaka vs gerek yok. İstanbul'da bu işlemi yapan yer aslında biliyordum ama şu anda hatrımda değil.eğer aklıma gelir veya bulursam yardımcı olmaya çalışırım.

Teşekkür ederim umarım aklınıza gelir ;)

tatoo
07-06-2012, 10:48
Pardon ben plaka olayını açmamışım yeterince. Plaka olayını şöyle;
1-Ruhsata römork işlenmez sadece çeki demiri işlenir. Benim dediğim plaka çıkarttırma ise aracınızın plakasının kopyasını römork arkasındaki plakalığa da takmaktır.
2-Römorklar için ruhsat ayrıdır. Römorkun ağırlığı eğer 750 kgmı geçer ise römork için bağımsız bir ruhsata gerek vardır. Yani oda bir taşıt sayılır ve ona da ruhsat çıkartılır.

Kusura bakmayın o kısmı biraz kapalı yazmışım yanlış anlaşılma olmasın.
+DS4R bilgileri tazeledin teşekkürler :)

orhun57
08-06-2012, 17:18
Konu hakkında bilgisi olan kimse yok mu?

Ömer Gedik
08-06-2012, 17:37
Türkiyede 308 için iki ayrı Çeki Demiri Sistemi satılıyor.

Parça Kodu: 9627.PX
Parça Fiyatı: 249.66 TL

Parça Kodu: 9627.PY
Parça Fiyatı: 505.84 TL

Bu iki sistemin farkı uç kısmın pratik sökülebilmesi ile alakalı.

Bir döküman ekleyip montajı ile paylaşırım akşama.

orhun57
08-06-2012, 18:54
Şimdiden teşekkür ederim

Ömer Gedik
08-06-2012, 22:17
orhun şu linkten detaylı inceleme yapabilirsin.

http://public.servicebox.peugeot.com/docacc/AP/img/secom/fichiersFiche/ACC/CEN/PY/00009627PY/9627PW_PX_PY.pdf

orhun57
11-06-2012, 17:41
Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Ömer Gedik
11-06-2012, 18:21
Rica ederim umarım ekonomik ve pratik şekilde çözersiniz.

gilgin
12-06-2012, 04:30
orhun şu linkten detaylı inceleme yapabilirsin.

http://public.servicebox.peugeot.com/docacc/AP/img/secom/fichiersFiche/ACC/CEN/PY/00009627PY/9627PW_PX_PY.pdf

Ömer bu linke biz de üye olabilir miyiz?

Ömer Gedik
12-06-2012, 12:46
Ömer bu linke biz de üye olabilir miyiz?

Service Box'a herkes üye olabilir.

Bu arada orhun57 üye değilsen görselleri buradan paylaşalım.

orhun57
12-06-2012, 19:52
Üye değilim fakat işler biraz değişti biraz home made işler çevireceğim çeki demiri için :D Eklerseniz iyi olur belki başkalarına yarar