PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2007 öncesi 407 lerde ne sorun var???

uikaratas
03-06-2012, 19:43
Arkadaşlar selam, bildiğiniz gibi yaklaşık 2 ay önce 2006 407 1.6 hdi aldım.
Araçta hiç bir sorun yok, aksine gayet memnunum. Kafama takılan sadece aracı stop ederken biraz sarsıntılı duruyor. Ustaya gösterdim normal dedi bu motorda.

Bu arada nerede, hangi forumda 407 ile ilgili bir konu okusam 2007 ve sonrası tavsiye ediliyor, bu yıldan öncekilerde sorun olduğu söyleniyor. 2007 yılı öncesi 407 lerdeki sorun nedir tam olarak? Benim araçta da benim anlayamadığım ama model yılı itibariyle olan bir sorun mu var???

dirtyharry
03-06-2012, 20:52
söylentiler sehır efsanesı olmus :gül4: 2005 ten beri 407 kullanıyorum ne şanzımanından nede herhangı bir aksamında hiç bir sorun cıkarmadı bana

uikaratas
03-06-2012, 20:55
Bende de sorun yok, yani ustanın bana söylediği bir sorun ya da sıkıntı yok, benim farkettiğim bir sıkıntı da yok ama heryerde aynı şeyi okuyunca var da biz mi bilmiyoruz oluyo.

dirtyharry
03-06-2012, 21:02
evet bende duyuyorum bı 2007 oncesıydı gıdıyor hatta su laafıda cok duydum 2007 oncesı otomatık sanzıman katıyen almayın sorun cıkarıyo .nazar degmesın bu zamana kadar sanzımanım hıc bı sorun cıkarmadı.tabı arada ıstısnalar cıkabılır
benim dusuncem zaten peugeot a karsı bır on yargı var bırazda aracın kullanımı ve bakımlarıyla alakalı araca bakmassan hor kullanırsan sorunda cıkarır yoldada bırakır

uikaratas
03-06-2012, 21:06
Evet orası kesin, ama gene de teknik olarak bir açıklaması vardır bu 2007 öncesi meselesinin.

tatoo
03-06-2012, 21:19
2007 öncesi 407 ler ilk versiyonlar olduğundan böyle bir söylenti var etrafta.sizler de taktir edersiniz ki yeni çıkan bir arabanın ilk senelerde kronik sayılabilecek sorunları olduğudur.he bu o dönem çıkan her araçta var diyemeyiz ama bu tip fabrikasyon hatalar söz konusu olabiliyor.407 lerde ki 2007 ve sonrasını alın muhabbeti de buradan kaynaklı oluyor

uikaratas
03-06-2012, 21:40
İnsanların diline bu kadar dolaşmışsa genel teamullerden öte bir tecrübe vardır gibi geliyo.
Bakalım artık belki teknik olarak hakkaten şurası sıkıntılı burası sorunlu diyecek birileri cikar belki.
Yoksa, zaten arkadasın dediği gibi sehir efsanesi olduğu anlaşılır.

tatoo
03-06-2012, 21:42
forumumuzda daha bilgili üyelerimiz mevcut,konuyu gördüklerinde cevabını vereceklerdir :)

Ahmet Ç.
03-06-2012, 22:05
Bende alırken bu dendi ve 2007 aldım,
duyduğum motorda belli sayıda ufak tefek parcaların değiştiği kablodur hortumdur sudur budur ama net bilmiyorum bunlar nelerdir yada doğrumudur.
bu soruya en iyi cevabı ömer gedik ve taner hoca verir gibime geliyor.
407 ye devam :)

uikaratas
04-06-2012, 16:21
Motor aynı motor bi defa değil mi?

Ömer ve Taner hocadan konu ile ilgili paylaşımlarını bekliyoruz. :)

Ahmet Ç.
04-06-2012, 16:25
Motor aynı motor bi defa değil mi?

Ömer ve Taner hocadan konu ile ilgili paylaşımlarını bekliyoruz. :)

evet aynı ama işte motorda değişen farklar var diye biliyorum

uikaratas
05-06-2012, 10:28
Güncel. Ömer senin konu ile ilgili bilgilerin vardır mutlaka. Aktarırsan aydınlanmış oluruz.

reisG
05-06-2012, 11:49
Sizlerinde yazdığı gibi piyasaya yeni çıkan araçların ilk birkaç yılında belli arızaları olur ve bunlar zaman içinde tecrübeler ile saptanıp giderilir. Mesela bir önceki kasa Passat 1.8 Turbolarda turbo hortumu çok sıcak bir borunun yanından geçiyordu bir dizayn hatası idi. yaklaşık 2 yıl içinde bu değiştirildi ve sorun giderildi. İlk piayasaya çıkan 307 lerde de bu tip bir dizaynın ilk defa denenmesinden ötürü elektronik yardımcı sistemlerinde sıkıntılar çıkmıştı 2004 yılında yapılan makyaj sonrası bunlar giderildi ve mükemmele yakın bir araç ortaya çıktı. yeni neail 112 bg.lik HDI motorların ilk geldiğindeki problemli dönemi hepimiz biliyoruz.2007 öncesi 407 lerdeki olası sıkıntılar için Ömer ve Taner Hocam çok daha detayı bilgi verecektrir.

uikaratas
05-06-2012, 15:04
Nokta atışıyla şunlar şunlar değiştirilmiştir diyebilmek mümkün mü acaba? Hakkaten merak eder oldum.

TanerHoca
05-06-2012, 17:52
arkadaşlar teveccühünüze teşekkür ederim ama benim araçlarda teknik olarak tek tek hangi değişiklikler veya iyileştirmeler yapıldığını bilmem mümkün değil.
zaten süreç içinde peugeot müşterilerden gelen şikayet ve geri dönüşler üzerine gerekli düzeltme ve yenilikleri yapıyor.ilgili bültenleri servislerine gönderiyor.

benim net olarak bildiğim ilk serilerde karşılaşılan kronik volant problemine müdahale edildi kullanılan marka değiştirildi.yine problem çıkaran bilgi ekranı iyileştirildi.ayrıca makyajlı modellerde direksiyon basınç boruları değiştirildi şeklinde servisten bilgi almıştım.bir de makyajlı kasanın ilk serilerden daha yüksek olduğu söyleniyor.

Ömer Gedik
05-06-2012, 18:17
Her otomobilde olduğu gibi piyasaya yeni çıkan araçların ilk serilerinde hata çıkma olasılığı yüksektir. Bunlar tecrübe edilerek düzenlenir. Otomotiv üreticileri bu hataları önlemek adına seri üretim öncesi araçlarını teste ayırır ve gerçek yol koşullarında test eder. Örneğin 308 için 200 araç toplamda 2.000.000 km test edilmişti.

407 ile ilgili efsaneleşen 2007 sonrası üretim tercih edilmeli mantığı bundan başka herhangi birşey iddia edemez. Ayrıca Peugeot üretilen araçlardaki hataları tespit ettiğinden bülten yayınlar ve bu bültenleri servislere göndererek gerekli prosedürleri işleme alır.

Gelelim iki örneğe

İlk gelen 1.6 HDI modellerinde Volan sorunu yaşanmıştı. Valeo marka volanlar kısa sürede Sachs marka volanlarla değişti ve sorun giderildi. Hali hazırda Valeo markalı 407 bulamazsınız.

Araç için Monochrome ekranlarta silinme mevcuttu daha sonra bu ekranlar revize edildi. Ayrıca garantiden değiştirmemiş araç sahipleri içinde çok uygun fiyatlara ekran sağlandı.

Taner abininde yukarıda belirttiği iki husus budur. Ancak bilinmelidir ki irili ufaklı bir çok sorun olabilir bunların hepsine vakıf olmakta mümkün değil.

uikaratas
05-06-2012, 19:53
Açıklamalar için teşekkürler Taner ve Ömer arkadaşlar. Gayet bilgilendirici oldu. Dillere dolanan 2007 öncesi tu kaka meselesi de bence büyük oranda açıklığa kavuşmuştur.

Ahmet Ç.
06-06-2012, 08:46
tskrlr

Yasin CCK
06-06-2012, 09:08
Her otomobilde olduğu gibi piyasaya yeni çıkan araçların ilk serilerinde hata çıkma olasılığı yüksektir. Bunlar tecrübe edilerek düzenlenir. Otomotiv üreticileri bu hataları önlemek adına seri üretim öncesi araçlarını teste ayırır ve gerçek yol koşullarında test eder.

308'de enteresan bir şekilde bunun tersi oldu.

2008-2010 ilk seriler tıkır tıkır çalışırken. 2011 ve sonrasında enjektör sorunu yaşandı :)

reisG
06-06-2012, 09:12
Sevgili Yasin, bu sorun 112 bg.lik Hdi motorlarda yaşandı.92 bg.lik HDi ve benzinli VTİ ve THP lerde tek tık problem yok.....

Yasin CCK
06-06-2012, 09:16
Sevgili Yasin, bu sorun 112 bg.lik Hdi motorlarda yaşandı.92 bg.lik HDi ve benzinli VTİ ve THP lerde tek tık problem yok.....

Bende onu diyorum zaten Reis :)

Roadrunner
06-06-2012, 10:25
O kadar hata her arabada olur bende aracımı alırken aslında 94 yılından bugüne çeşitli dönemlerde pejo araçlarımız oldu ama 407 alırken interneten çok olumsuz konuşmuşlardı fakat aldım memnunum çoğu kulaktan dolma diye düşünüyorum

BahadırALTUN
06-06-2012, 12:24
2007 öncesi üretilen 407 araçlarda benim bildiğim tek sorun var. Toplum bu araca (özelliklede tasarıma) henüz hazır değildi.

reisG
06-06-2012, 12:56
2007 öncesi üretilen 407 araçlarda benim bildiğim tek sorun var. Toplum bu araca (özelliklede tasarıma) henüz hazır değildi.

Hala da hazır olduklarını zannetmiyorum.

cmr_cihangir
06-06-2012, 12:58

Yani bir çekememezlik, bir önyargı, bir dumura uğramak olarak ta yorumlasak yanlış olur mu? :)

demir_mert
06-06-2012, 13:30
Çok yeni değil ama Kasım 2011 den beri 407 2.0 HDI OV tipi aracım var. Maşallah nazar değmesin beni ciddi derecede sıkıntıya sokabilecek herhangi bir arıza meydana gelmedi. Zaman zaman ufak tefek arızalar oldu tabi, hatta bir defa da yolda kaldım. Sorun olan sadece 58 TL'lik enjektör geri dönüş hortumuydu. 1-2 aydır askerlik sebebiyle kullanamasamda aracımdan çok memnunum. Hatta kendisini özledim bile. :)

Şanzuman olayına gelirsek 2007 den önceki modellerde Porsche firması ile ortak olarak geliştirilmiş 4 ileri tam otomatik şanzuman kullanılmaktaydı. 2007 sonra üreticisini bilmediğim 6 ileri tam otomatik şanzumana geçildi. 4 ileri tam otomatik şanzumanda herhangi bir sıkıntı yaşamadığım gibi sıkıntı yaşayanı da duymadım. Sonuçta bu araçlar kul yapısı illaki bozulacaktır...

Kazasız belasız arızasız sürüşler dilerim...

cmr_cihangir
06-06-2012, 13:52
Mert, sanırım askerlik devam ediyor. Fırsat bulupta foruma girebiliyor olman çok güzel.

demir_mert
06-06-2012, 13:57
Mert, sanırım askerlik devam ediyor. Fırsat bulupta foruma girebiliyor olman çok güzel.

Askerlik devam ediyor. Ara ara foruma girebiliyorum. Bundan sonra daha sık gireceğim inşallah.

Sağlıcakla kalın...