PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 508 izlenimlerim

Ahmet Ç.
27-05-2012, 18:41
Arkadaslar gecen hafta hatırlarsınız kale oto keşan a gitmiştim,gitmişken 508 kullandım izlenimlerimi aktarmak isterim;
aracı 20-30 km kadar sehirlerarası yolda kullandım.benim dikkatimi çeken artı ve eksiler aşğıdaki gibidir.

* Arac 508 1.6HDI 112 HP Auto6R Active TR 17" jant,Navigasyon,xenon far donanımlı idi *

+ Kesinlikle içeride kalite hissi var,passat da kullanmıstım daha evvel VW kalite hissi yasatıyor içeride.
+ Göstergelerin sona ve tekrar başa dönmesi çok güzel bir ambians,gösterge renkleri,navigasyonun konsoldaki eğimi çok hosuma gitti.
+ "0" düğmesine bastığınızda bagaj kapağının tamamen yukarı doğru açılması çok güzel.
+ Motor kapağını açtığımda kapağa amörtisör koyduklarını görünce irkildim "işte şimdi peugeot mentaliteyi değiştiriyor" dedim kendimce.
+ F1 sansumanlı idi kullandığım ve vitesi parmaklar ile değiştirmek büyük keyif verdi.
+ Arka koltuklar 407 den daha basarılı diz mesafesi fazla vede arkada 407 de olmayan derinlik var.
+ Aracın performansı chipli 407 den az ama orjinal 407 den bariz daha fazla.
+ uzun farların xenon olması çok güzel,direksiyon döndüğünde yanan tek sis farı vede far ampüllerinin içeriden direksiyon hareketine göre dönmesi çok modern.
+ tek dokunusda sinyallerin 3-4 kez yanmaya devam etmesi peugeot mentalite değişim rüzgarına örnektir ayrıntı ama işte müşteride bıraktığı izi görüyorsunuz.
+ ön cama su püskürttükten sonra vede silegeclerin silmesi bittikten 5-6 saniye sonra "son kez bi çapağı alayım abi" der gibi son kez çalışması güzel ayrıntı.
+ dış dikiz aynalarının ebatının büyümesi çok güzel olmus.

- önde ve arkada 407 deki ihtişamın olmayışı bu aracdaki bana göre aslında tek sıkıntı.
- ön konsol üzerine 407 de adamı yatır uyusun ama 508 in konsol daha dar dolayısıyle cam daha dik vede ferahlık hissi daha az fakat müthiş çağdaş ve teknolojik bu anlamda 407 ile kıyas götürmez.
- vites geçişlerinde otomatikte hafifde olsa sarsıntı var ama VW dsg de böyle bir durum yok.
- bagajın tabanı 407 ye göre daha yüksek ve sanki daha az kapasiteye sahipmiş hissi veriyor.

Aslında galiba 508 in önemli 2 sıkıntısı var;
1) Sarkozy :)
2) önceki muadilinin çıktığı dönemde ses getirmesi ve özelikle dizayn bazında cok ileri gitmesi,407 nin ilk cıktığı dönemi ve yaptığı etkiyi hatırlayın,
eğer pug mühendisleri bunu kısslardı yada eksiltselerdi şimdi bu durum yasanmazdı,
sadece ve sadece duruş,dizayn insanlara arac aldırıyorsa bu durum 508 için 407 ile kıyaslanmasına sebep oluyor..

407 den sonra heleki karaşimşekden sonra alnırmı bilemem karar vermek zor ama :) alanların memnuniyetsizlik yasayacağını hiç sanmıyorum gercekten basarılı bir çalışma olmus.

TanerHoca
27-05-2012, 18:50
ahmet hocam güzel değerlendirme olmuş.ufukta 508 var gibi. :)

tAKreS
27-05-2012, 19:07
en büyük eksisi şanzıman bence dsg edc tarzı bir çift kavramalı şanzıman olsa şahane olurdu...
bu arada araç çok gösterişli bence...

Ömer Gedik
27-05-2012, 19:43
Piyasada henüz Sorunsuz muadil bir çift kavrama yokken Peugeot'un bu işe girmemesini eksiklik olarak görmüyorum. Auto6R başarılı, sorunsuz, masrafsız çok güzel bir örnek. Kullanımına alışıldığında ise oldukça konforlu. Bu tarz şanzımanları kullanmayı ne yazık ki bilmiyoruz. Aracı kullanırkn vites geçişlerinde tıpkı manuel araçlarda yaptığımız gibi ayağımızı gazdan çekip değişim sonrası tekrar gaza basıyoruz.

socrates(MeRiÇ)
27-05-2012, 19:59
en büyük eksisi şanzıman bence dsg edc tarzı bir çift kavramalı şanzıman olsa şahane olurdu...
bu arada araç çok gösterişli bence...
Daha öncede söylemiştim gene tekrar ediyorum, vitesi ve nispeten daha az güçlü olan motoru dışında :dur 508 için söylenebilecek olumsuz bişey yok yada göz ardı edilebilecek nitelikte... :arkadas

cmr_cihangir
27-05-2012, 20:02
Ahmet, paylaşım çok güzel. Emeğine sağlık. Test ettiğin bu pakete ne kadar fiyat verdiler?

socrates(MeRiÇ)
27-05-2012, 20:04
Ahmet, paylaşım çok güzel. Emeğine sağlık. Test ettiğin bu pakete ne kadar fiyat verdiler?

80 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam Cihan, Ahmetle yemekteyken konuşmuştuk. Yeni bir paketmiş galiba Türkiye'ye gelen ...

cmr_cihangir
27-05-2012, 20:12
80 ???:korku3:cilgin

Ufuk
27-05-2012, 20:32
Bir ayrıntıda benden. Hafta sonu arkadaşıma 3008 almak için peugeot bayine gittiğimizde 508'i bir oturayım dedim kendi arabama oturur gibi oturmam ile kafamı vurmam bir oldu :) 308'den sonra 508 bana basık geldi 3008 alan arkadaşıma görede basık.

Ömer Gedik
27-05-2012, 20:44
80 ???:korku3:cilgin

Pazarlık yaparız :D Yalnız çok güzel dolulukta bir araç :)

Ömer Gedik
27-05-2012, 20:59
Bu arada araçla ilgili yorumları maalesef olumlu bulamadım. Nazicaze eleştirilerim olacak Ahmet abi.

Öncelik Vw kalite hissi nedir? Ben şahsım adına Passat'ın iç mekan kalitesini 508'e göre bir nebze zayıf buluyorum. Bir aracı değerlendirirken Vw'e göre derseniz yine anlayacağım. Vw kalite hissini yaşatıyor demek bence doğru değil.

Motor kapağını açtığınızda tek noktadan amortisör görürsünüz. Bunun Mantalite ile alakası yok keza böyle değerlendiriyorsak 106-306-406 serisinde ikişer adet kaput amortisörü vardı. Eskiden kaputlar sac idi şimdi ise oldukça hafif çünkü Alüminyum.

Aracın performansı hangi çipli 407den daha zayıf. Çip işlemininde belli farklılıkları var.

Yönlendirmeli Bi-Xenon Farda Far ampülleri değilde Mercek dönüyor.

Peugeot Mantalitesi silecek koluna dokunuşla 3 kez yanması sonucu değişiyorsa Peugeot bunu 308 le zaten yıllar evvel yaptı.

Bu arada kelimenin doğru kullanımı Mantalite olmalıydı.

muhti
27-05-2012, 21:17
3-4bin daha koyarım yeni cc alırım. en azından Vw kalite hissini yaşarım :bomb

socrates(MeRiÇ)
27-05-2012, 21:20

:gül9::gül9:

orhun57
27-05-2012, 21:24
508'i bende denedim. Peugeot 407'den sonra bence yine aynı başarıda bir model yapmış. Ben çok beğendim söylediklerinize katılıyorum fakat gerçekten vw kalitesi hususunda sizinle aynı fikirde değilim. Ben bu cumartesi günü Vw yeni passat cc, tiguan, golf test sürüşlerim oldu. Golf ve tiguan aşina olduğum daha önceden kullandığım araçlardı. Passat cc (o gün lansman vardı) çok beğendiğim ileride alacağım bir araç gözüyle baktığım bir araçtı fakat kullandığım an resmen benim hayallerimi suya düşürdü. Hissiz, duygusuz bir arabaydı. İndiğimde rahatladım resmen. Kalite olarak emin olun 508 daha önde. Ben marka fanatikliği falan yapmıyorum sonuçta benim cebime giren veya bundan benim bir kazancım yok. Kaliteli iç mekan diyorsunuz mesela kendi arabamdan bahsedeyim 308'in iç mekanında kullanılan plastik aksamlar Golf'ün içindeki plastikten daha kaliteli, yumuşak bunu ellediğinizde bile anlarsınız. 508de de böyle emin olun. Dayanıklılık konusunda birşey diyemem, Vw gerçekten çok dayanıklıdır, Peugeot biraz daha hassas özen göstermek lazım gerekeni yaptığınız sürece asla geri kalmaz.

socrates(MeRiÇ)
27-05-2012, 21:29
İşin şakası bi yana, 508 gerçekten kullandığı malzemenin kalitesi ile de öne çıkan bir araç. Ahmetin söylemek istediği sanırım; "Şimdiye dek kalite algısı anlamında VW hep bir iki adım önde gidiyordu Peugeot ve bazı başka markalara nazaran, Peugeot 508 modeliyle VW'nin bu egemenliğine ortak olmuş" gibi bir şey ... :arkadas

muhti
27-05-2012, 21:30
Asıl amacım Ömere takılmaktı aslında :D Vw'i oldum olası sevmem. fakat cc'nin yeri ayrıdır bende. bugün bende Vw acarlar showroomundaydım cc'yi incelemek için. ve bir kez daha hayran kaldım çok beğendim araca. hissiz derken nasıl yani gaz tepkisinden mi bahsediyorsunuz 0-100ü 8,5 saniye olan araç nasıl hissiz olabilir anlamadım(1.4 tsi den bahsediyorum) gerci tüm motor secenekleri 10saniyenin altında.

orhun57
27-05-2012, 22:01
Hayır ben aracın hızlanmasından veya performansından bahsetmedim. Ruhsuz bir araç. Sürerken bana hadi orhun demiyor. Kısa sürede olsa bir aracı sürerken içinize bir his verir. Bu araçta o yok işte. Çok şık içi, koltukları gerçekten rahat fakat istediğimi vermedi bana yani hem konforlu ağır bir araba olup hemde sportif bir araba olduğunu gösteremedi benim için. Sportiflik bir arabayı basık yapmak, güçlü bir motor koymak değildir benim için. Gaza dokunduğunda gazın ağırlığını hissettirmiyor, hadi bas biraz daha demiyor, arabanın kendini hemen öne atması gibi birşey hissettirmeli o da yok. Gaz inanılmaz tepkisiz hızlanıyor ama bir spor araba gibi hissettirmiyor bu hızlanmayı. (Denediğim model tsi 160hp Dsg idi)

Esat
27-05-2012, 23:04
Ahmet abi degerlendirmen icin sagol konu nerde baslamis nerde bitmis baksana aslinda sen 407 ile 508 i kiyaslamissin ama bir cumle buraya getirdi zaten soyle diyeyim vw le pejoyu kiyaslamamak lazim fiyat segment satis olarak her zaman aralarinda daglar kadar farklar var biz bunu kabul etsekte oyle etmesekte oyle maalesef disarda cikin 100 kisiye sorun 508 mi passatmi diye belki 3 kisi 508 i secer ayni fiyat ayni segment passat ve 508 i yanyana koyun ben sahsen vw i tercih ederim insanlarin %90 inda tercih ediyor zaten biz bunu kabul etsekte boyle etmesekte boyle...

Ahmet Ç.
27-05-2012, 23:04
Bu arada araçla ilgili yorumları maalesef olumlu bulamadım. Nazicaze eleştirilerim olacak Ahmet abi.

Öncelik Vw kalite hissi nedir? Ben şahsım adına Passat'ın iç mekan kalitesini 508'e göre bir nebze zayıf buluyorum. Bir aracı değerlendirirken Vw'e göre derseniz yine anlayacağım. Vw kalite hissini yaşatıyor demek bence doğru değil.

Motor kapağını açtığınızda tek noktadan amortisör görürsünüz. Bunun Mantalite ile alakası yok keza böyle değerlendiriyorsak 106-306-406 serisinde ikişer adet kaput amortisörü vardı. Eskiden kaputlar sac idi şimdi ise oldukça hafif çünkü Alüminyum.

Aracın performansı hangi çipli 407den daha zayıf. Çip işlemininde belli farklılıkları var.

Yönlendirmeli Bi-Xenon Farda Far ampülleri değilde Mercek dönüyor.

Peugeot Mantalitesi silecek koluna dokunuşla 3 kez yanması sonucu değişiyorsa Peugeot bunu 308 le zaten yıllar evvel yaptı.

Bu arada kelimenin doğru kullanımı Mantalite olmalıydı.

sevgili ömer kardesim,
1- VW kalitesi hissi demek herkesin bildiği VW ni örnek gösterek anlatmak demek ki böylece herkes anlayabilir.
Ben sonucta iddasız,işin uzmanı olmayan,tekniğini çok bilmeyen sadece gönül vermiş,tutku haline getirmiş,sıradan kullanıcıyım,
ancak bu şekilde kelimelere dökebiliyorum ki herkese bir nebze yardımım paylaşımım olsun diye.

2- 407 gibi D segment aracın kaputunda amörtisör olmayısını ben eleştirdim fakat bunun yerine gelen 508 e bu parcayı ekleyerek çizgilerini değiştirmişler yani oradan buradan hesap yapmamıslar masrafdan kaçınmamışlar iyi yapmıslar demek istedim.

3- orjinal 407 ye göre motoru daha iyi demek istedim. herhangi çipli bir 407 stage 1 den 3 e kadar olabilir soruna cevaben.

4- mercek olayı süper.

5- 308 de silecek koluna dokunup sinyallerin yandığını yeni öğrendim bilmiyordum açıkcası.

6- yazının başında nazicaze demekle naçizane demek istedin sanırım doğrusu bu olmalıydı.

benim yazımın bana göre %80 i olumlu ama bakış açısı göreceli herkese göre değişiyor,
örnek tanerabi gelecekte 508 alacağımı düşünürken sen olumlu bulmuyorsun ...

Ahmet Ç.
27-05-2012, 23:20

79 bin sevgili dostum :)

Ahmet Ç.
27-05-2012, 23:26
Ahmet abi degerlendirmen icin sagol konu nerde baslamis nerde bitmis baksana aslinda sen 407 ile 508 i kiyaslamissin ama bir cumle buraya getirdi zaten soyle diyeyim vw le pejoyu kiyaslamamak lazim fiyat segment satis olarak her zaman aralarinda daglar kadar farklar var biz bunu kabul etsekte oyle etmesekte oyle maalesef disarda cikin 100 kisiye sorun 508 mi passatmi diye belki 3 kisi 508 i secer ayni fiyat ayni segment passat ve 508 i yanyana koyun ben sahsen vw i tercih ederim insanlarin %90 inda tercih ediyor zaten biz bunu kabul etsekte boyle etmesekte boyle...

esatcım hayır ben zaten peugeot nun VW den aşağı kalmayacağını anlatamaya çalışan bir gönül elçisiyim zaten, eski yazılarım ortada.
dsg li sıfır jetta alan arkadasımın örneğini vermiştim daha evvel komple sansuman değişti aracta örneğin.

mahmut
27-05-2012, 23:27
kardesim tartısmaya bile gerek yok herangi bir caddeye cıkıp bakın kac tane passat kac tane 508 göreceksiniz.adamlar 3 ay sıra bekliyor passatı almak icin 508 icinde bayıler sıra bekliyor musterı blupta satmak icin:)peugeot un saglam olmasına saglam fakat bir 508 le passatı karsılastırmak dogru olmaz.

Ahmet Ç.
27-05-2012, 23:28
508'i bende denedim. Peugeot 407'den sonra bence yine aynı başarıda bir model yapmış. Ben çok beğendim söylediklerinize katılıyorum fakat gerçekten vw kalitesi hususunda sizinle aynı fikirde değilim. Ben bu cumartesi günü Vw yeni passat cc, tiguan, golf test sürüşlerim oldu. Golf ve tiguan aşina olduğum daha önceden kullandığım araçlardı. Passat cc (o gün lansman vardı) çok beğendiğim ileride alacağım bir araç gözüyle baktığım bir araçtı fakat kullandığım an resmen benim hayallerimi suya düşürdü. Hissiz, duygusuz bir arabaydı. İndiğimde rahatladım resmen. Kalite olarak emin olun 508 daha önde. Ben marka fanatikliği falan yapmıyorum sonuçta benim cebime giren veya bundan benim bir kazancım yok. Kaliteli iç mekan diyorsunuz mesela kendi arabamdan bahsedeyim 308'in iç mekanında kullanılan plastik aksamlar Golf'ün içindeki plastikten daha kaliteli, yumuşak bunu ellediğinizde bile anlarsınız. 508de de böyle emin olun. Dayanıklılık konusunda birşey diyemem, Vw gerçekten çok dayanıklıdır, Peugeot biraz daha hassas özen göstermek lazım gerekeni yaptığınız sürece asla geri kalmaz.

bende aynen böle demek istedim :)

mahmut
27-05-2012, 23:29
dogru söze ne denir ki:)

Ahmet Ç.
27-05-2012, 23:31
ahmet hocam güzel değerlendirme olmuş.ufukta 508 var gibi. :)

hayırlısı tanerhocam ama karaşimsekten vazgecmek zor :)

Esat
27-05-2012, 23:33
esatcım hayır ben zaten peugeot nun VW den aşağı kalmayacağını anlatamaya çalışan bir gönül elçisiyim zaten, eski yazılarım ortada.
dsg li sıfır jetta alan arkadasımın örneğini vermiştim daha evvel komple sansuman değişti aracta örneğin.

Abim be biz kabul etsekte etmesekte vw üstün bee onumuze sapkamizi koyup bi dusunelim satis rakamlarina musteri memnunyetine bak ona bakarsan benimde arkadasim 3 kere turbo arizaindan arabasini cekiciyle servise cektiler 2011 golf ama marka adamin arkasinda her aracta problem cikabilir benim aracimda kac tane problem cikti saysam sayfa yetmez burda kim ne dusunurse dusunsun her acidan bakildiginda her klansmanda en az %20 daha pahalli olmasina ragmen vw pejodan daha kaliteli arabalar uretiyor daha basarili satislar yapiyor ama bizim isimize geldigi icin biz pejoyu tercih ediyoruz.
senin araban ariza yaptiginda etrafindaki bir cok insan bak iste pejo degilmi demistir kesin bunu duymussunudr halbuki 100bini devirmis bir aracta normaldir bunlar eger vw passatin olsaydi millet acaba neden oldu yahu derdi bunu hepimiz net biliyoruz.

Ahmet Ç.
27-05-2012, 23:37
Abim be biz kabul etsekte etmesekte vw üstün bee onumuze sapkamizi koyup bi dusunelim satis rakamlarina musteri memnunyetine bak ona bakarsan benimde arkadasim 3 kere turbo arizaindan arabasini cekiciyle servise cektiler 2011 golf ama marka adamin arkasinda her aracta problem cikabilir benim aracimda kac tane problem cikti saysam sayfa yetmez burda kim ne dusunurse dusunsun her acidan bakildiginda her klansmanda en az %20 daha pahalli olmasina ragmen vw pejodan daha kaliteli arabalar uretiyor daha basarili satislar yapiyor ama bizim isimize geldigi icin biz pejoyu tercih ediyoruz.
senin araban ariza yaptiginda etrafindaki bir cok insan bak iste pejo degilmi demistir kesin bunu duymussunudr halbuki 100bini devirmis bir aracta normaldir bunlar eger vw passatin olsaydi millet acaba neden oldu yahu derdi bunu hepimiz net biliyoruz.

üstünlüğünü kabul ediyorum esatcım ama peugeot da aşağı kalmaz demek istiyorum kısaca,
VW de de sıkıntı çıkyor demek istedim,
yoksa peugeot üstündür diyemedim henüz :)

γuяdaeя
28-05-2012, 00:17
Tek tıkla anlık sinyal bizim Fiorino'da bile var yahu.. Peugeot 407'ye ve ondan öncesine koymamış mı? Tü kaka hiç yakıştıramadım. Sileceğin kalan suyu toparlama özelliği de var bizim arabada. Bildiğim kadarıyla 308'de yok. Allah bilir sizin arabalarda sinyal kolunun konumuna göre o tarafın park lambasının yanma olayı da yoktur... Peeh :p

Ahmet'cim ellerine sağlık.. üşenmemiş bilgilendirmişsin bizi de. Allah gönlüne göre versin sevgili dostum ;)

tatoo
28-05-2012, 00:20
Ahmet abi emeklerine sağlık ,bizimle paylaşmayı düşünmen yeter abi..

socrates(MeRiÇ)
28-05-2012, 00:25
Tek tıkla anlık sinyal bizim Fiorino'da bile var yahu.. Peugeot 407'ye ve ondan öncesine koymamış mı? Tü kaka hiç yakıştıramadım. Sileceğin kalan suyu toparlama özelliği de var bizim arabada. Bildiğim kadarıyla 308'de yok. Allah bilir sizin arabalarda sinyal kolunun konumuna göre o tarafın park lambasının yanma olayı da yoktur... Peeh :p

Hehehe, nerdeee... Benim 207 Premium versiyon olacak bide.. Ne sinyal kolu tek tık var, ne camda kalan suyu toplama özelliği :p

Şaka bir yana tekrar, peugeot, bu tip artık çok baz sayılabilecek bir takım özellikleri çok geç kalınmış hamlelerle araçlarına yerleştiriyor ne yazık ki :(

γuяdaeя
28-05-2012, 00:36
Hehehe, nerdeee... Benim 207 Premium versiyon olacak bide.. Ne sinyal kolu tek tık var, ne camda kalan suyu toplama özelliği :p

Şaka bir yana tekrar, peugeot, bu tip artık çok baz sayılabilecek bir takım özellikleri çok geç kalınmış hamlelerle araçlarına yerleştiriyor ne yazık ki :(

Belli konularda cimri oldukları ortada ama bence çok da önemsenecek şeyler değil.. Bu park lambası özelliği belki yıllar yıllar evvel BMW'de vardı. Hoş 80'li model BMW'de elektrikli koltuk kafalığı ve elektrikli motor kaputu vs vardı ama konuyu dağıtmayayım :D

Diyorum ki, 207'nin duruşu yeter be Meriç.. İçine sinen 3-5 modifiye ile tadından da yenmez hani. Sen hala 207 RC jantı almadın mı bu arada? :p

ErgunK
28-05-2012, 00:46
Bence markaları çok karşılaştırmamak lazım. Alman araçları zaten bütün dünyaca kalite ve dayanıklılık olarak iyi kabul edilir. Herhangi bir alman aracını ve herhangi bir diğer ülke aracını satış olarak yanyana koysanız insanların büyük çoğunluğu alman araçlarını tercih edecektir. Bu tamamen psikolojik olarak alman araçlarına duyulan güvenden kaynaklı.. Bende passat cc alacağıma şahsen 10.000 daha koyarım 2010-2011 model az km de temiz 5.20d alırım:D

Sileceğin kalan suyu toparlama özelliği de var bizim arabada. fiat panda da bile var bu özellik.

socrates(MeRiÇ)
28-05-2012, 00:53
fiat panda da bile var bu özellik.
:gül9::gül5::gül5::gül5: oofff, çok güldüm...

Sen hala 207 RC jantı almadın mı bu arada? :p

Yaa valla ne yapacağıma bir karar verebilsem :( Şimdi de 206 RC jantına taktım kafayı ;)

Bu gidişle şu anki lastiklerim beni yolda bırakacak, değiştir artık beni, bittim öldüm geberdim diyor, ama maşallahı var halen çizgisinden sapmıyor yolda ( limitlere yaklaşmadıkça tabi :D )

Hasan_33
28-05-2012, 01:07
Ahmet abi izlenimlerini üsenmeyip bizimle paylasman cok düsünceli bir hareket, tesekkürler.

508 kullanmadim ama inceleme firsatim oldu. Derin bir inceleme yapamam, ama bir kac kücük ayrinti icin konusabilirim.

Yeni bir model bundan dolayi tabiki teknik ve kalite olarak 407'den daha iyi, ama 407 den sonra hangi arac bana o ic ferahligi verir bilemiyorum! Dedigin gibi cam daha dik ve ferahlik hissi daha az, diger normal otomobiller gibi :fiuw

Sinyal koluna tek dokunusla 3-4 defa yanmasi bizim 407ler icin bir eksik, halbuki cok kullanisli bir özellik, hem sinyal kolunun ömrünüde uzatmaz mi!

Dıs dizayn olayina hic girmiyorum bile :i-ih1:

Su sıralar benım kayinvalide eski polosunu degistirmek istiyor. Kadincagizin gönlünde yüksek ve büyük bir arac almak var. Mesala Vw Tiugan'a bayiliyor! Ama bu arada cok büyük park etme sorunu da yasiyor :gül4: Bir peugeot icin ikna cabalarim sürüyor, fakat o hala Vw'dan yana. E bende biraz vebal almaktan cekiniyorum :D

socrates(MeRiÇ)
28-05-2012, 01:10
E bende biraz vebal almaktan cekiniyorum :D
"İyi olur Allahtan, Kötü olur Kuldan" diyerek boşuna dememişler. Gayet doğru bir karar... :iyi

gilgin
28-05-2012, 03:50
Beyler, konuya bir 508 sahibi olarak derinlik katayım :) ;
508 hakkında şimdilik tereddütler var, ancak 508 sayısı piyasada gitgide artıyor, memnuniyet arttıkça bunun sonucu 2012'nin 2. yarısı ve 2013'de kendini gösterecektir. Hatta Ahmet Bey'in dediği sarkozy etkisi geçtikçe d segmenti satış listelerine bile girmeye şimdiden başladı.

Audi A6 sahibi bir arkadaşım aracımı ilk aldığımda aracıma binmişti, objektif bir insandır, araca ve kalite hissine bayıldı ve bana gerçekten doğru bir tercih yaptığım konusunda destek verdi. Hatta kapıyı 3-4 kez açıp kapadı, kapının tokluğu bile harika dedi (bu kapı meselesi garip bir konu, vw'de takmış kapıya). Birçok araç sahibi ile aracımda yolculuk yaptım ve hep sonuç aynıydı ama diğerleri itiraf edemedi, "abi herşey iyi de bu para peugeot'ya verilir mi?" diyebildiler :)

Ahmet Bey'in tespitleri güzel, bir iki özellikde ben söyleyeyim ;
1. Araçta (allure olanlarda) gece farlar istediğiniz takdirde otomatik uzun kısa yapıyor, yolu analiz ediyor, önünüzde araç yoksa veya karşıdan gelen yoksa otomatik uzunlara geçiyor. Harika bir özellik.
2. JBL ses sistem opsiyonunuz varsa gerçekten kaliteli bir ses sistemi ile aracı alıyorsunuz.
3. Araç düşük yakıt tüketimi ve performansı birlikte sunabilecek bir sedan olarak tasarlandığı için biraz alçak, ancak bunun karşılığında sınıfının en iyi sürtünme katsayısı var ; 0.25cd . Ancak buna rağmen iç hacim mükemmel - arka diz mesafesi harika
4. 4 bölgeli otomatik klimayı bu fiyat aralığında sunan tek araç
5. ve daha birçok oyuncak daha...

Basitçe benim aracı tercih sebebim ;

1. 1.6(alırken vergisel sebeblerden uygun fiyatı)
2. dizel (yakıt tasarrufu)
3. e-hdi (ekstra yakıt tasarrufu ve çevre dostu olması)
4. otomatik (konfor)
5. aracın iç hacmi
6. aracın kokpitine oturduğumda görsel zenginlik
7. ekstra donanımlar
8. aracın muadil araçlardan ekonomikliği + vs...

Bence araçta eksik olanlar ;
1. Arka kamera eklenebilmeli idi,
2. Lastik basınç sistemi yok,
3. Bu donanımda bir araçta (özellikle allure) koltuk ısıtma standart olmalıydı, en azından serviste eklenebilmeliydi.

Ömer Gedik
28-05-2012, 08:46
Nazicaze yazarken Nacizane demek istedim Naçizane değil. Klavye sorunu yaşamışım. :) En iyisi ben uzatmayayım. ;)

Ömer Gedik
28-05-2012, 08:49
gilgin şu an Active TR paketi ve Allure TR paketi geliyor.

Active TR paketinde Yönlendirmeli Bi-Xenon Far, Far Yıkama, Akıllı Uzun Far Sistemi, Navigasyon ve 17" Jant geliyor. Ahmt abi de bu aracı test etmiş.

dirtyharry
28-05-2012, 08:54
Beyler, konuya bir 508 sahibi olarak derinlik katayım :) ;
508 hakkında şimdilik tereddütler var, ancak 508 sayısı piyasada gitgide artıyor, memnuniyet arttıkça bunun sonucu 2012'nin 2. yarısı ve 2013'de kendini gösterecektir. Hatta Ahmet Bey'in dediği sarkozy etkisi geçtikçe d segmenti satış listelerine bile girmeye şimdiden başladı.

Audi A6 sahibi bir arkadaşım aracımı ilk aldığımda aracıma binmişti, objektif bir insandır, araca ve kalite hissine bayıldı ve bana gerçekten doğru bir tercih yaptığım konusunda destek verdi. Hatta kapıyı 3-4 kez açıp kapadı, kapının tokluğu bile harika dedi (bu kapı meselesi garip bir konu, vw'de takmış kapıya). Birçok araç sahibi ile aracımda yolculuk yaptım ve hep sonuç aynıydı ama diğerleri itiraf edemedi, "abi herşey iyi de bu para peugeot'ya verilir mi?" diyebildiler :)

Ahmet Bey'in tespitleri güzel, bir iki özellikde ben söyleyeyim ;
1. Araçta (allure olanlarda) gece farlar istediğiniz takdirde otomatik uzun kısa yapıyor, yolu analiz ediyor, önünüzde araç yoksa veya karşıdan gelen yoksa otomatik uzunlara geçiyor. Harika bir özellik.
2. JBL ses sistem opsiyonunuz varsa gerçekten kaliteli bir ses sistemi ile aracı alıyorsunuz.
3. Araç düşük yakıt tüketimi ve performansı birlikte sunabilecek bir sedan olarak tasarlandığı için biraz alçak, ancak bunun karşılığında sınıfının en iyi sürtünme katsayısı var ; 0.25cd . Ancak buna rağmen iç hacim mükemmel - arka diz mesafesi harika
4. 4 bölgeli otomatik klimayı bu fiyat aralığında sunan tek araç
5. ve daha birçok oyuncak daha...

Basitçe benim aracı tercih sebebim ;

1. 1.6(alırken vergisel sebeblerden uygun fiyatı)
2. dizel (yakıt tasarrufu)
3. e-hdi (ekstra yakıt tasarrufu ve çevre dostu olması)
4. otomatik (konfor)
5. aracın iç hacmi
6. aracın kokpitine oturduğumda görsel zenginlik
7. ekstra donanımlar
8. aracın muadil araçlardan ekonomikliği + vs...

Bence araçta eksik olanlar ;
1. Arka kamera eklenebilmeli idi,
2. Lastik basınç sistemi yok,
3. Bu donanımda bir araçta (özellikle allure) koltuk ısıtma standart olmalıydı, en azından serviste eklenebilmeliydi.

bu arada kapı dayanıklılıgı demişken

http://www.youtube.com/watch?v=Yc4P6VdIPRE

dirtyharry
28-05-2012, 08:54
508i ömer in sayesinde test imkanım olmuştu benim gözüme çarpan özellikler çok sessiz 1,6 tıya gore performansı gayaet basarılı detaylar ilgi çekici ,start/stop alınılması gereklı bır donanım

mygold
28-05-2012, 09:33
ahmet hocam 508 paylaşımların için öncelikle teşekkür ediyorum.. peugeotlarla vw kıyaslaması her zaman olmuştur olacaktırda..
kendi yorumlarım şöyle olacak.
vw dunya markası isim yapmış bilinen bir marka ikinci eldede kıymetını koruyor.Ama satış hizmetlerine sinir oluyorum. mesela ömer gibi işine gönül vermiş kardeşlerim vw de satış temsilcisi olsa harbiden satıştakı o olumsuz hava ortadan kalkar ve daha cok sevılır satar (ömer sana kimse vw sattıramaz bunu biliyorum merak etme ;)) .haa buna ragmen bızım millet 3ay bekler yıne vw alırım der oda ayrı bır konu .zaten bu yüzden haketmedikleri halde bu kadar satış yakalayabılıyorlar..
ya inanırmısınız vw showroomuna gidiyorum bu sefer vw alacagım diyorum parada hazır tık peşin dememe ragmen efendim araç elimizde yok fiyatıda araç geldiğinde artar demleri yokmu sınır olup guzelce iyi dileklerimi sunup çıkıyorum .tekrar soyluyorum bu tavırlarından dolayı bu kadar satış rakamını haketmiyorlar gerçekten hak etmiyorlar .dikkat ettiysenız daha araçların kalitesinden bahsetmedım bile satıştakılerın tavırları insanı ordan kaçırmaya yetiyor..kaliteye gelecek olursak kısa ve net cevap verecegim benim için kaliteli araç vw degil bir üst markası olan Audi'dir.

ErgunK
28-05-2012, 09:46
konunun farklı bi yere sapmasını istemiyorum ama vw 3ay beklenmesi konusuna çok takıldım çok fazla abartılıyor. babam her aracını vw alır ve her aracını siparişinin verir vermez işlemleri bitince teslim almıştır, keza birçok akrabam ve arkadaşlarım var yani çevremde 3 ay bekleyen kimseyi görmedim ben. şu anda passat cc de dahi sıra yok isteyen kişiye hemen teslim veriyorlar.... başta da dediğim gibi konuyu saptırmak istemedim ama vw nin satış rakkamlarını bu kadar da abartmayın derim..

mygold
28-05-2012, 09:54
söylediklerim ankara içindir satış adetleri zaten ortada acık ara birinci ama benim için kalite vw degil audidir..

socrates(MeRiÇ)
28-05-2012, 09:59
benim için kalite vw degil audidir..

Doğru söze ne hacet, VW yi seven biri olarak, o kadar para veripte VW almam. Zaten param varsa az daha koyarım üstüne Audi alırım, huzura ererim :iyi

gilgin
28-05-2012, 11:44
Ömer, geçen bir arkadaş aldı, başka bir forumda sordu bize, Active Tr paketi, Akıllı Uzun Far Sistemi nereden açılıyor, tarif ettik, biz de yokmuş dedi. Bir kontrol et istersen, joystick sol yanında Auto yazan bir düğme var mı? Düğmenin altında uzun-kısa far şekli var.

Esat
28-05-2012, 12:13
ahmet hocam 508 paylaşımların için öncelikle teşekkür ediyorum.. peugeotlarla vw kıyaslaması her zaman olmuştur olacaktırda..
kendi yorumlarım şöyle olacak.
vw dunya markası isim yapmış bilinen bir marka ikinci eldede kıymetını koruyor.Ama satış hizmetlerine sinir oluyorum. mesela ömer gibi işine gönül vermiş kardeşlerim vw de satış temsilcisi olsa harbiden satıştakı o olumsuz hava ortadan kalkar ve daha cok sevılır satar (ömer sana kimse vw sattıramaz bunu biliyorum merak etme ;)) .haa buna ragmen bızım millet 3ay bekler yıne vw alırım der oda ayrı bır konu .zaten bu yüzden haketmedikleri halde bu kadar satış yakalayabılıyorlar..
ya inanırmısınız vw showroomuna gidiyorum bu sefer vw alacagım diyorum parada hazır tık peşin dememe ragmen efendim araç elimizde yok fiyatıda araç geldiğinde artar demleri yokmu sınır olup guzelce iyi dileklerimi sunup çıkıyorum .tekrar soyluyorum bu tavırlarından dolayı bu kadar satış rakamını haketmiyorlar gerçekten hak etmiyorlar .dikkat ettiysenız daha araçların kalitesinden bahsetmedım bile satıştakılerın tavırları insanı ordan kaçırmaya yetiyor..kaliteye gelecek olursak kısa ve net cevap verecegim benim için kaliteli araç vw degil bir üst markası olan Audi'dir.

Mucahit abi guzel bir özelteme yapmissin ellerine saglik ama bir kac cevap vereyim
vw degil hicbir satis departmaninda calisan insan cok ozveriyle calismaz zaten (cogu icin gecerli git herhangi bir pejo bayiine bak cogu hayattan bezgindir gunde gereksiz blmem kac adamin bilmem kac sorusuyla karsi karsiyadir.)
fiyat konusuna gelince nasi 70 binler dizel otm jetta yada golfe verilmeyecekse ayni sey pejo icinde gecerlidir bence 508 e ne o para verilir nede 308 e o paralar verilir maalesef bu markalarin degil distributorlerin firsatciligindan kaynaklandi 2000 cc zam yiyince 1.6 1.4 ten tam anlamiyla balli kaymak kadayifli ekmek yemeye basladilar özeti vw de pejoda AUDI de o paralari haketmiyor...
vw le audi arasinda cok ucurum farklar yok bunuda belirteyim ama her zaman audi daha ustundur ama fiyat makasida git gide aciliyor nerdeyse full bi a3 308 in 2 kati fiyatina cikabiliyor
adamlarin satis politikasida bu zaten inan stok tutsa insanlar belki bu kadar dusmezler markanin ustune mesela audi de daha kolay araba bulacakken vw de bulamiyorsun bide adamlar prensip sahibi belki adam kazikliyorlar ama bir duruslari var oda beni cok etkilemistir mesela ben arabayi alirken bir bayii 48000 tanidik bir bayii 47500 fiyat verdiler dip fiyat hic tanimadigim bir bayiiden 45000 e aldim arabami 44700 ede alan var ben 48000 e almis olsaydim kendimi keriz zannederdim acikcasi ama git dolas vw bayiilerini eger hatiri sayilir bir anidigin yoksa 100 euro dan fazla fiyat farki bulamassin buda bir durustur bence dedim ya ben pejoya biniyorum ama her zaman vw her platforma(sais fiyat hizmet nöans kalite anlaminda )daha ustun bir aractir...

γuяdaeя
28-05-2012, 13:00
Volkswagen = Das Auto... Tartışmaya gerek yok :cilgin ;)

gilgin
28-05-2012, 13:21
Esat Bey, size özellikle sabit fiyat verilmesi konusunda bir duruşları olduğu konusunda katılmıyorum. Peugeot'da aynı tarz bir uygulamaya gitmiş bildiğim iki sene önce, "Duruş" sergilemişler, haksız rekabet ve kazançtan biçok bayi acaip cezalar yemişlerdi. O vw satış duruşunun sebebi yok satmak, yoksa azıcık satışlar düşsün eminim bayiler %5-10 arası iskontolara başlar, firma satış fiyatlarında %5-10 arası geri gelir ve peugeotnun şu anki fiyatlarının bile altına iner. Tabi bu durum peugeot ve diğer firma fiyatlarına da yansır. Birçok bayiden farklı fiyat bence hoş bir durum, araç satın alırken fırsatları kollayıp uygun fiyatlı araba almak hoş bir olay. Fiyat konusunda şu an mesela peugeot satışları arttırabilmek için Ahmet Bey'in 79 fiyat aldığı aracı şu an 73-74'e alabilirsiniz bayisine göre (bu fiyatlarda yeni alan oldu biliyorum).

Bu arada 1.6 fiyatları garip gelecek size belki ama 2.0 motorların vergisi %60'dan 80'e çıktığından beri zamlanmadı ve bu ara satış rekabetinden dolayı fiyatlar geriledi. Şu an bunu bariz görüyorum satılan araç fiyatlarından. Piyasaların krizde olduğu dönemlerdeki fiyatları unutun arkadaşlar, o fiyatlar ancak yeni bir kriz ile ortaya yeniden çıkar. Bence fiyat konusunda piyasa dengesi buldu.

Ömer Gedik
28-05-2012, 13:29
Ömer, geçen bir arkadaş aldı, başka bir forumda sordu bize, Active Tr paketi, Akıllı Uzun Far Sistemi nereden açılıyor, tarif ettik, biz de yokmuş dedi. Bir kontrol et istersen, joystick sol yanında Auto yazan bir düğme var mı? Düğmenin altında uzun-kısa far şekli var.

Active TR lerde Akıllı Işık sistemli B-Xenon far mevcut. Belki arkadaş düğmeyi bulamamıştır. :) Şu an Standda 508 olmadığı için bakamıyorum şirkete geçersem bakarım.

Esat
28-05-2012, 14:39
Esat Bey, size özellikle sabit fiyat verilmesi konusunda bir duruşları olduğu konusunda katılmıyorum. Peugeot'da aynı tarz bir uygulamaya gitmiş bildiğim iki sene önce, "Duruş" sergilemişler, haksız rekabet ve kazançtan biçok bayi acaip cezalar yemişlerdi. O vw satış duruşunun sebebi yok satmak, yoksa azıcık satışlar düşsün eminim bayiler %5-10 arası iskontolara başlar, firma satış fiyatlarında %5-10 arası geri gelir ve peugeotnun şu anki fiyatlarının bile altına iner. Tabi bu durum peugeot ve diğer firma fiyatlarına da yansır. Birçok bayiden farklı fiyat bence hoş bir durum, araç satın alırken fırsatları kollayıp uygun fiyatlı araba almak hoş bir olay. Fiyat konusunda şu an mesela peugeot satışları arttırabilmek için Ahmet Bey'in 79 fiyat aldığı aracı şu an 73-74'e alabilirsiniz bayisine göre (bu fiyatlarda yeni alan oldu biliyorum).

Bu arada 1.6 fiyatları garip gelecek size belki ama 2.0 motorların vergisi %60'dan 80'e çıktığından beri zamlanmadı ve bu ara satış rekabetinden dolayı fiyatlar geriledi. Şu an bunu bariz görüyorum satılan araç fiyatlarından. Piyasaların krizde olduğu dönemlerdeki fiyatları unutun arkadaşlar, o fiyatlar ancak yeni bir kriz ile ortaya yeniden çıkar. Bence fiyat konusunda piyasa dengesi buldu.

iste vw o yuzden vw kurumsallasmis her istedigi kafasina gore bu isleri yapmasin diye ortada bir monopol var zaten
valla nedense biz o fiyatlardan sonra arttigini gorduk ne zaman %60 %80 oldu benim 45 e aldigim araba 56 oldu ne hikmetse bunda euronunda katkisi vardir ama bu kadarda degil yani
eeeee tabi baktilar bu fiyata biz kimseye araba satamiyoruz millet 75 bin golfe 56 bin jettaya verecegine ustune 5-10 koyyup bmw ye mercedese biniyor akil var mantik var belki gene 0 ile 2.el kiyaslamasi olur ama bmw ile pejo mercedes ile vw kiyaslanmaz benim fikrim bu tabi.

mmutlu
28-05-2012, 15:01
Nacizane bende fikrimi paylaşmak istedim malum yaz döneminde 0 bir araç alıcağız
İşin her aşamasını geçtim Peugeot çok açık söylüyorum alman muadili vw kadar sağlam bir araç değil tasarım amaçlı sağlamlık dan ödünç verildiği düşüncesindeyim ben çünkü vw nin hiç bir modelinin peugeot tasarımları kadar hem iç hem dış başarılı olduğunu düşünmüyorum.Türkiyede istenen satış rakamlarına ulaşamadı peugeot en yoğun satıldığı dönem sanırım ticari olarak j9 ve boxer ın ilk çıktığı dönem 106-206 dır binekte ama Peugeot nun satış sistemini kesinlikle tümden değiştirmesi gerek. bayiye gidersin satış danışmanı sana bakar soru sorarsın arkadaşına sormaya çalışır cebinde kopya taşı istersen hiç hoşuma gitmedi ilgi alaka maalesef yok skoda da dahi hem daha güleryüzlü hem daha bilgili satış danışmanları var her bayi için doğru olmaz yaptığım yorum ama gittiklerimde bununla karşılaştım ayrıca kendi aracım içinde konuşayım 1 mt kablo kullanıp bir araçta yol bilgisayarını standart olarak sunmuyorsa bir marka ben o markanın iyi niyetinden ne yazık ki şüphe ederim ...

Esat
28-05-2012, 15:05
Bence adminlerden birinin bu konuyu vw mi peugeot mu diye bir baslikta acmasi gerekiyor cunku konu kendi amacindan sapmis gibi bunda belki buyuk pay sahibiyiz ama sonucta herkes kendi fikirlerini soyluyor

Ahmet Ç.
28-05-2012, 15:32
hepimiz pugcuyuz hepimiz FP cuyuz gerisi yalan boşverin :)

TanerHoca
28-05-2012, 15:43
herkesin standartı, dünya görüşü, algısı, önceliği diğerininkinden farklı.o yüzden markalar ve modeller var zaten.
kimi için imaj herşeydir, kimi için fayda maliyet oranı.bazıları için bir aracın iyi veya kötü olmasının tek şartı direk taşıdığı amblemdir.
bu sebeple herhangi bir yorum yapmayacağım.nasıl olsa hiç birşey değişmeyecek.herkes bildiğini söylemeye devam edecek...

Yasin CCK
28-05-2012, 15:51
herkesin standartı, dünya görüşü, algısı, önceliği diğerininkinden farklı.o yüzden markalar ve modeller var zaten.
kimi için imaj herşeydir, kimi için fayda maliyet oranı.bazıları için bir aracın iyi veya kötü olmasının tek şartı direk taşıdığı amblemdir.
bu sebeple herhangi bir yorum yapmayacağım.nasıl olsa hiç birşey değişmeyecek.herkes bildiğini söylemeye devam edecek...

Nokta.

TFSI
28-05-2012, 18:19
sevemedim seni kara gözlüm demek istiyorum :D

TFSI
28-05-2012, 18:19
İtici geliyor bana bu kasa

socrates(MeRiÇ)
28-05-2012, 19:24
Hastasıyız :iyi

http://i1144.photobucket.com/albums/o499/mericsenol/Design-new-Peugeot-508_ototrick-3.jpg
http://i1144.photobucket.com/albums/o499/mericsenol/Peugeot-508-SW-2011-Dashboard-670x479.jpg
http://i1144.photobucket.com/albums/o499/mericsenol/Peugeot-508_SW_2011_1024x768_wallpaper_11.jpg

orhun57
28-05-2012, 19:35
İsteyen gitsin vw alsın isteyen peugeot alsın. Bunlar zevk işi. Sevmeyen beğenmeyen gider vw alır peugeotdan pişman olan almaz bir daha. Aldıysa satar vw alır. Ben fanatiklik falan yapmıyorum yapmamda ama şunu söylerim fazla abartılıyor. Passat cc hakkında yorumları söyledim umarım yanlış anlamazsınız beni ben arabaya kötü demedim sadece beni çekemedi dedim. Mesela şu sıralar günümün büyük bir kısmı babama kendine tiguan/q5 alsın diye baskı yapmakla geçiyor. Bende çok golf baktım ama kısmet olmadı 4 ay beklememi söylediler fiyatın değişebileceğini söylediler babamda bundan rahatsızlık duydu şimdi iyiki bunu aldım diyorum çünkü çok daha ferah ve azda olsa daha büyük en önemlisi bu benim için.

anıl turan
28-05-2012, 23:18
bende kendimce 508 izlenimlerimi yazayım... fiyatına gore guzel bir araç, selefine (407) gore çok ileride, yakıt tuketimi güzel, yol tutuşu iyi, performansı tatminkar. gel gelelim bir alex değil :D

şaka bir yana tarafsız bakarsam ki konu nasıl passat ve vw doğuş grubu satış stratejilerine geldi anlamadım - ikisinden biri tercih edecek olsam tercihim passat olurdu. çünkü ticari açıdan bakarsak değer kaybetmiyor.

aslında bu birazda denildiği gibi markaların satış politikası ile ilgilide ilgili. biz millet olarak kendimize zulmedeni severiz. (seveni severler hesabı) 5 ay sırada bekleriz, arabanın kaporasını vermemize ragmen 5 ay sonraki fiyattan alırız. ulaşması zor olanı elde etmek için imkanları zorlamak gibi bir amaç vardır içimizde :) doğuş grubuda bizi iyi tanıyor oyunu kuralına göre oynuyor.

gokhancpt
28-05-2012, 23:27
Türanim anlamazsın bizim forumda konu nerden nereye gecmis :D Bu guzel yorumun icinde ayrıca teşekkürler.

γuяdaeя
29-05-2012, 05:49
bende kendimce 508 izlenimlerimi yazayım... fiyatına gore guzel bir araç, selefine (407) gore çok ileride, yakıt tuketimi güzel, yol tutuşu iyi, performansı tatminkar. gel gelelim bir alex değil :D

şaka bir yana tarafsız bakarsam ki konu nasıl passat ve vw doğuş grubu satış stratejilerine geldi anlamadım - ikisinden biri tercih edecek olsam tercihim passat olurdu. çünkü ticari açıdan bakarsak değer kaybetmiyor.

aslında bu birazda denildiği gibi markaların satış politikası ile ilgilide ilgili. biz millet olarak kendimize zulmedeni severiz. (seveni severler hesabı) 5 ay sırada bekleriz, arabanın kaporasını vermemize ragmen 5 ay sonraki fiyattan alırız. ulaşması zor olanı elde etmek için imkanları zorlamak gibi bir amaç vardır içimizde :) doğuş grubuda bizi iyi tanıyor oyunu kuralına göre oynuyor.

VW araçlarda sıra beklemeyle ilgili Ozan'ın bir mesajı vardı ama bulamadım.. Sanılanın aksine, araç çok sattığı için değil bayilere kısıtlı miktarda araç verildiği için sıra bekleniyormuş. Tabi bu belli modeller için geçerli (örneğin, TDI-DSG). Diğer taraftan pek çok şirketin ve filoların tercihi de VW olunca varın gerisini siz düşünün. Türkiye'de herhangi bir üretimi olmayıp bu kadar tercih edilen bir marka olmak, gerçekten bir başarı. Tüketici üzerinde bıraktığı "kalite" veya "değer kaybetmez" imajı kaçınılmaz. Haliyle etkinin olduğu yerde, doğal olarak tepki de oluyor.

gilgin
30-05-2012, 04:20
Arkadaşlar 508 için 2007 model araç olmadığından değer kaybıyla ilgili ufak bir matematiksel hesap koyacağım ortaya, kendiniz de bu tür hesaplar yapabilirsiniz;

2.0 motorlu avensis listeden 99'a satılıyor(bayiler iyi iskontolarda yapıyor), vw ise 114.000(bayileri hiç iskonto yapmıyor) şu anda. Tahminen iyi bir pazarlıkla 90'a alınırsa arasında 90/114= % 79, yani % 21 ilk satın almada pahalı bir araç vw.
0 passat 114 - 54 = Kayıp= 60TL (sahibinden.com 110.000km civarı 2.0 motorlu dsg'li 2007 araç fiyatı - takriben modelindeki en üst fiyatlı araçlardan sahibindendeki)
0 avensis 90-35 = Kayıp = 55TL (sahibinden.com 110.000km civarı 2.0 motorlu düz vites 2007 araç fiyatı - takriben modelindeki en üst fiyatlı araçlardan sahibindendeki)

gerçekten passat az kaybettiriyor :cilgin Çok para verince ikinci elde muadil araçlardan daha pahalıya satılan passat ve diğer vw grubu araçların kayıpları da benzer aslında. Sadece kendini kandırma olayı var, passat az değer kaybeder diye. Emin olun bu hesapları 50 kere yapmadan bir cep telefonu bile almam, değer kaybı muhabbeti sadece şehir efsanesi. Ancak şuna lafım yok, mevcut algı aracın ikinci elde satış hızını etkiliyor. X araç 1 ayda satılıyorsa vw grubu araç 1 haftada, başka bir olay yok aslında.

Abdullah
30-05-2012, 07:45

:havali

anıl turan
30-05-2012, 13:35
Arkadaşlar 508 için 2007 model araç olmadığından değer kaybıyla ilgili ufak bir matematiksel hesap koyacağım ortaya, kendiniz de bu tür hesaplar yapabilirsiniz;

2.0 motorlu avensis listeden 99'a satılıyor(bayiler iyi iskontolarda yapıyor), vw ise 114.000(bayileri hiç iskonto yapmıyor) şu anda. Tahminen iyi bir pazarlıkla 90'a alınırsa arasında 90/114= % 79, yani % 21 ilk satın almada pahalı bir araç vw.
0 passat 114 - 54 = Kayıp= 60TL (sahibinden.com 110.000km civarı 2.0 motorlu dsg'li 2007 araç fiyatı - takriben modelindeki en üst fiyatlı araçlardan sahibindendeki)
0 avensis 90-35 = Kayıp = 55TL (sahibinden.com 110.000km civarı 2.0 motorlu düz vites 2007 araç fiyatı - takriben modelindeki en üst fiyatlı araçlardan sahibindendeki)

gerçekten passat az kaybettiriyor :cilgin Çok para verince ikinci elde muadil araçlardan daha pahalıya satılan passat ve diğer vw grubu araçların kayıpları da benzer aslında. Sadece kendini kandırma olayı var, passat az değer kaybeder diye. Emin olun bu hesapları 50 kere yapmadan bir cep telefonu bile almam, değer kaybı muhabbeti sadece şehir efsanesi. Ancak şuna lafım yok, mevcut algı aracın ikinci elde satış hızını etkiliyor. X araç 1 ayda satılıyorsa vw grubu araç 1 haftada, başka bir olay yok aslında.

ben yukarıdaki hesaba katılmıyorum. her iki aracta 2007 yılından sonra kasa değiştirdiler. illa bir yıl baz alınacaksa hesaplamanızda 2007 yılı yanlış bir yıl bence..

ayrıca her bayi mutlaka iskonto verir, hatta geçen bir arkadaşım scirocco ve a3 modelleri için ayrı ayri %6 ve %8 civarlarında indirim aldı.

+++

yaptığınız hesaplama üzerinden konuşmak gerekirse

114bin liralik passat (indirim almadığınızı varsaydığınız) 4 senede 60bin tl değer kaybederse bu araç değerinin %52sine
90bin liralik (%9 indirim aldığınızı varsaydığınız) avensis 4 senede 55bin tl değer kaybederse bu araç değerinin %61 ine eş değer ki

avensis passata göre (indirim alındığı varsayıldığında bile) daha fazla değer kaybetmiş oluyor.

Hasan_33
30-05-2012, 21:06
Benim burdan anladigim 0 arac almamak gerektigi :D

Böcüük06
30-05-2012, 21:33
Görünüşü çok hoşuma gidiyo

gilgin
02-06-2012, 16:30
ben yukarıdaki hesaba katılmıyorum. her iki aracta 2007 yılından sonra kasa değiştirdiler. illa bir yıl baz alınacaksa hesaplamanızda 2007 yılı yanlış bir yıl bence..

ayrıca her bayi mutlaka iskonto verir, hatta geçen bir arkadaşım scirocco ve a3 modelleri için ayrı ayri %6 ve %8 civarlarında indirim aldı.

+++

yaptığınız hesaplama üzerinden konuşmak gerekirse

114bin liralik passat (indirim almadığınızı varsaydığınız) 4 senede 60bin tl değer kaybederse bu araç değerinin %52sine
90bin liralik (%9 indirim aldığınızı varsaydığınız) avensis 4 senede 55bin tl değer kaybederse bu araç değerinin %61 ine eş değer ki

avensis passata göre (indirim alındığı varsayıldığında bile) daha fazla değer kaybetmiş oluyor.

Bakış açısı tabi, siz de kendinizce haklısınız. Yüzdesel bakarsak haklısınız ancak kaybın miktarını TL bazında değerlendirdiğinizde benzer miktarda kaybediyorsunuz. Ayrıca amcaoğlum yeni passat siparişi verdi, hem de benzinli düz comfortline araç, listeden 1000TL indirim yapmışlar sadece, düşünün dizel otomatik falan olsa fiyata bindirim yapacaklar herhalde, sizin verdiğiniz indirim oranı satışı kolay olmayan scirocco modelinde yapılmış, A3 ise konumuz dışı, sonuçta Audi.

lutfuk
04-06-2012, 20:44
Ahmet hocam emeğine sağlık bende bir kaç şey eklemek istiyorum gözden kaçan en büyük eksi 80 km den sonraki rüzgar problemi ve hiç bir suretle kesilemiyor. 2. de bagaj kapağı açıldığında su alma problemi ve üçüncü ve son olarak motor bölümüne giren çamur 508 sahipleri motor bölümünü açtığınızda sağ ve sol kısmında çamurluk altlarından gelen çamur ve su :( şu anda fabrikadan iyileştirmeler geldi ancak sonuç negatif. bu arada yukarıda arkadaşımız cc demiş sanada üzücü bir haberim var 2012 cc 2.0 tdi aldık bugün ve büyük bir hayal kırıklığı araç bozuk yolda rezalet ve konfor sıfır lokurtu şeklinde bir sıkıntı var yarın araç resimlerini sizinle paylaşırım hemen servise geri döndük ve onlarda şaşkın çünkü alınan bir diğer aracıda çağırdılar aynı sıkıntı ondada mevcut ve bu araç 140.000 tl :(

Yasin CCK
04-06-2012, 20:47
bu arada yukarıda arkadaşımız cc demiş sanada üzücü bir haberim var 2012 cc 2.0 tdi aldık bugün ve büyük bir hayal kırıklığı araç bozuk yolda rezalet ve konfor sıfır lokurtu şeklinde bir sıkıntı var yarın araç resimlerini sizinle paylaşırım hemen servise geri döndük ve onlarda şaşkın çünkü alınan bir diğer aracıda çağırdılar aynı sıkıntı ondada mevcut ve bu araç 140.000 tl :(

Olsun o VW :cilgin

gilgin
05-06-2012, 11:04
Ahmet hocam emeğine sağlık bende bir kaç şey eklemek istiyorum gözden kaçan en büyük eksi 80 km den sonraki rüzgar problemi ve hiç bir suretle kesilemiyor. 2. de bagaj kapağı açıldığında su alma problemi ve üçüncü ve son olarak motor bölümüne giren çamur 508 sahipleri motor bölümünü açtığınızda sağ ve sol kısmında çamurluk altlarından gelen çamur ve su

1. Ben 130-140 ile giderken rüzgar sesini duyamıyorum arkadaşım, sizin araçta problem var bence, başka bir servisi deneyin derim.

2. Motor bölümüne giren çamur olayını ilk tespit eden kişiyimdir herhalde, çözümünü de Bursa Şançelik'e, İstanbul Efe Oto'da servislere ilettim ve bunu fabrikaya iletmeleri gerektiğini söyledim, ayrıca Peugeot genel merkezine mail ile bildirdim, kendileri böyle bir sorunun bilgisine sahip olmadıklarını vs... salladılar. Ben Bursa Şançelik'te çamurun giriş yaptığı noktaları gösterdim, çok basit birşey, poliuretan mastikle sorun 0 çözüldü. İsterseniz bir ara fotolarını çeker gönderirim size...

3. Bagaj kapağı açıldığında su alma problemi çözüleli 3-4 ay oldu, basit bir fitil uygulaması ile p-80 damlama azalıyor, kalanı zaten tüm araçlarda var, sorun olmaktan çıktı bence.

lutfuk
05-06-2012, 21:50
o işlemi biz kendi servisimizde çoktan gerçekleştirdik ancak sigorta kutusu ve diğer ekipmanların sökülmesi sonucu bazı aksaklıklar ile karşılaştık gelelim ses yok probleminize üzgünüm 2011 de 2012 mayıs ayına kadar üretilen tüm 508 lerin sağ ve sol çamurluk ile kapı arasında yalıtım olmadığı nedeni ile ve kaput çamurluk fting uyumsuzluğundan dolayı rüzgarın içeri ses yapması zaten popaş tarafından da tüm servislere ayna ayarı kaput ve çamurluk ayarı ve köpük uygulaması için yazılar gitti servisiniz olan şançelikten detayları öğrenebilirsiniz sizin azaldı dediğiniz su problemi nedeni ile şu an 121 kişi ile peugeot davalık durumda bu arada ukalalık olarak adledilmesin diye yazmamıştım ancak söylüyeyim sakarya özöztürkler peugeot un sahibiyiz sormak istediğiniz konularda da sınırsız yardımcı olmaktan zevk duyarım

gilgin
10-06-2012, 03:05
Peki hocam, yetkili servis sizsiniz, ama ben gerçekten ses problemi yaşamıyorum, geçen ay ankara'ya gittim geldim, hız olarak da 150-160km hızlarını gördüm, ama belki müziğe fazla takılmışızdır :iyi Peki ben Balıkesir Çanga'da yakın zamanda 15.000 bakımına girmeyi düşünüyorum, o zaman sizden istirham etsem bana yardımcı olabilir misiniz bu konuda? Örneğin Popaş tarafından yollanmış yazıların tarih-sayılarını özelden atarsanız bu yazılardaki düzenlemelerin yapılmasını istiyorum diyebilirim serviste, size gelmek isterdim ama 280km mesafe var, git gel 560km :)